فرمول یک ایران – ژان تاد احساس می‌کند که مجبور کردن رانندگان از سوی فیا به نمادها و فعالیت های ضد نژادپرستی که با آن راحت نیستند، اصلا درست نیست.

فرمول یک برای فرستادن یک پیام ضد نژادپرستانه برنامه‌ای را ترتیب داده بود که رانندگان قبل از آغاز رقابت اتریش 2020 زانو بزنند.

پس از آن خود رانندگان این مسیر را ادامه دادند که به دلیل برنامه‌ریزی فشرده آغاز رقابت های فرمول یک با بی نظمی ها و نابسامانی های زیادی انجام شد و همین مورد هم اعتراضاتی را درباره نحوه مدیریت این موضوع از سمت خود افراد داخل پیست مطرح کرد.

لوئیس همیلتون، شش دوره قهرمان جهان گفته بود که احساس می‌کند انتقال پیام ضد نژادپپرستی “از برنامه حذف شده است” و اینکه “مدیریت لازم از سمت مدیران بالارده فرمول یک را ندارد.”

لوئیس در ادامه حرف هایش گفت:

باید از سمت مدیران بالارده مدیریت و رهبری وجود داشته باشد.

آن‌ها باید بگویند “خب این کاری است که ما از شما می‌خواهیم انجام دهید و می‌خواهیم همه شما بخشی از آن باشید.”

این چیزی است که باید از بالا به پایین گزارش شود. این باید از سمت قدرت های بالا رده ای مطرح شود که همه چیز را کنترل می‌کنند.

لوئیس همیلتون گفته بود که قبل از برگزاری گرندپری بریتانیا با ژان تاد و چیس کری در این رابطه صحبت می‌کند.

حالا فیا برای رانندگان 10 دقیقه زمان اضافه تر قبل از آغاز رقابت‌ها در نظر گرفته است و مواردی را هم در مورد کارهایی که رانندگان در این بازه می‌توانند انجام دهند مطرح کرده است.

تا به حال معمولا 14 راننده زانو زده‌اند و 6 راننده هم انتخاب کرده‌اند که بایستند.

ژان تاد اعلام کرده است که با همیلتون “صحبت های بسیار سازنده ای” داشت و دستورات جدید برای نظم دادن به پروسه انجام این کار داده شده اند و اینکه این مسئله در دومین و سومین رقابت فصل آنطور که باید برگزار نشد.

اما تاد روی این موضوع تاکید کرد که نباید راننده ها را به انجام برخی کارها و نماد هایی که با آن راحت نیستند وادار کرد و باید به نظرات شخصی آن ها احترام گذاشت:

مشخصا ما از اینکه توجهمان را روی پایان نژادپرستی قرار بدهیم خوش حال می‌شویم که البته تا زمانی انجام خواهد که افراد با انجامش راحت باشند.

من احساس می‌کنم که درست نیست افراد را به چیزی که دوست ندارند وادار کنیم.

احساس می‌کنم که ما باید به آن احترام بگذاریم. ما افرادی را داریم که به کلیسا می‌روند، برخی دیگر به معبد می‌روند، برخی دیگر هم به پرستشگاه های یهودی ها می‌روند. ما باید به آن احترام بگذاریم.

از تاد سوال شد که آیا از “افراد” منظورش برخی رانندگان است یا نه:

افراد. هرکس. من می‌خواهم به هر معتقدی احترام بگذارم. و برای من، چیزی که اهمیت دارد، زندگی است.

همسر من چینی است. فکر می‌کنم او به اندازه سفیدها و سیاه ها باید مورد توجه قرار گیرد. باید به همه توجه داشت.

رنگ یا اعتقادات؛ ما به همه احتیاج داریم. زندگی اهمیت دارد.

لوئیس همیلتون - فرمول یک بریتانیا 2020

لوئیس همیلتون – فرمول یک بریتانیا 2020

تاد لوئیس همیلتون را برای کارهایش تحسین می‌کند

لوئیس همیلتون در چند ماه اخیر چهره ضدنژادپرستی فرمول یک بوده است و حتی کمیسیون خود را با تمرکز بر بهبود شرایط ورزش احداث کرد. تاد در  مورد عملکرد همیلتون در این رابطه گفت:

من به کسی که معتقد باشد احترام می‌گذارم. کسی که از چهره، صدا و رهبری‌اش استفاده می‌کند تا از چیزی حفاظت کند.

متاسفانه چیزهای زیادی هستند که باید بهبود یابند. من بسیار درگیر این موضوع هستم؛ به همان اندازه ای که مدیر فیا و فرستاده ویژه UN برای امنیت راه ها در مورد قربانیان راه ها درگیر این موضوع هستند.

من افرادی که خودشان را درگیر کاری می‌کنند تا تاثیرگذار باشند را تحسین می کنم و مشخصا او می‌تواند تاثیرگذار باشد.

من این را تحسین می‌کنم. و به اندازه ای که بتوانیم او را همراهی می‌کنیم.

14 دیدگاه

 1. Ash

  0

  6

  جان کوچولو
  وقتی فراری بود واقعا میپرسدیدمش ولی الان با عدم رعایت انصاف بین رانندگان گرید با لکلرک خوشم نمیاد ازش//نمونه برخورد لکلرک با همیلتون تو مونزا ایتالیا 2019 و برخورد غیر عمد مکس و بوتاس در پیت لین موناکو/بنظرتون کدوم عمد بود و کدوم برخورد مسابقه بعد خود قانون میگه تو پیت لین میشه سبقت گرفت حتی زمان سیفتی کار

  • Fastboy 44

   3

   5

   به اون حرکتی که ورستپن انجام داد میگن unsafe release یعنی به طور نا امنی ماشین رها شده و برای بقیه خطر ایجاد کرده
   در مورد مونزا لکلرک شایسته پنالتی بود به سه دلیل
   بعد از کروو گرانده جای کافی برای همیلتون نذاشت(به اندازه یه ماشین)
   توی مسیر زیگزاگی حرکت میکرد(دوید کرافت هم اینو گفت)
   و در آخر شیکین اول رو برید (توی مسابقه F2 همون حرکت پنالتی داده شد)
   به هرحال نمیخواستن طرفدارای تیفوسی رو عصبانی کنن!

   • Ash

    0

    0

    بنده خوب میدونم یا از شما بهتر میدونم که unsafe release چی هست//چون سال 2009 وقتی که تو ایران از فرمول یک فقط شوماخر رو میشناختن پدرم واسه تولد15 سالگیم بلیت گرند پری سیلوراستون رو بهم هدیه داد و با خانواده رفتم تا 2015 هرسال میرفتم//وقتی که شما نمیدونستی فرمول یک چی هست که حالا میخوای بهم یاد بدی unsafe release چی هست
    عصبی نشدن تیفوسی ها یا عصبی نشدن لکلرک؟
    * که حتی معنی unsafe release رو اشتباه گفتی

 2. get f... up SEB

  9

  5

  ای بابا دیگه دار زیادی به این مسئله پر وبال داده میشه
  لوییز هم فکر میکنه چون چند ساله قهرمان شده هر چی میگه همه باید چشم.شما خودت هر کاری دوس داری میتونی بکنی شاید یکی اصلا دوست نداشته خودش رو درگیر این قضایا بکنه
  دیگه یه خورده شورش در اومده چون واقعا وضعیت نژاد پرستی توی دنیا تا این اندازه هم وخیم نیست

  • Amin

   3

   8

   لوییز فکر نمیکنه بلکه مطمعنه!
   و باید هم چنین اتفاقی بیفته
   پر افتخار ترین راننده حاضر تو فرمول یک که احتمالا در آینده ای نزدیک پر افتخار ترین راننده تاریخ هم خواهد شد از قضا از جهت رنگ پوست جز همون دسته ای قرار داره که بهشون توهین شده،بعد انتظار داری لوییز ساکت بشینه و چیزی نگه…؟

  • mohammad

   0

   0

   اگه مسی یا رونالدو این درخواست رو می دادن هر بازی لالیگا این اتفاق میافتاد حداقل هر بازی بارسا یا رئال یا یووه این اتفاق می افتاد

 3. akbar

  5

  2

  از این که لوییس به صورت شخصی داره با نژاد پرستی مقابله میکنه و فعالیت های اینچنینی انجام میده واقعا قابل تحسین و احترام هست.
  ولی به نظر من سیاسی کردن جو فرمول یک که خودش به اندازه ی کافی سیاسی هست ، کار درستی نیست و اصرار لوییس به نظرم بی مورده.
  دیگه خودت که فعالیت میکنی ، تیم ت هم که ماشینن امسال شو سیاه کرده ، حالا بیای حرف های اینجوری هم راجب مدیران بالا رده ی فرمول یک بزنی ، به نظرم زیاده رویه.
  در عین حال هم فرمول یک اقداماتی علیه نژاد پرستی کرده و بی تفاوت نسبت به این قضیه نبوده.

  • Shabneshin

   1

   0

   یک دوگانگی همیشه وجود داره بین استفاده از ورزش در راه اهداف عالی تر انسانی و از طرف دیگه عدم دخالت سیاست در ورزش و اجتناب از تخریب ذات ورزش.
   شخصا زیاد در هیچ مورد هیچکدوم مطمئن نیستم.از طرفی حرکت فرمول یک (والبته همیلتون) را در راه مبارزه با پدیده غیرانسانی نژاد پرستی، بسیار مهم و مفید میدونم و از طرف دیگه دوست ندارم سیاست وارد این ورزش یا هر ورزش دیگه ای بشه.فکر کنم به تعادل رساندن این دو هنر مدیران بالادستی است

 4. a Ferrari lover

  7

  3

  از اون 6 راننده یکیش لکلرک اتفاقا خیلی هم خوبه که زانو نزدن برای چی زانو بزنن این کار زوری ها چیه چرا بزور راننده ها مجبور میکنن این همیلتون هم خیلی جوگیری به فرمول یک چه نژاد پرستی

 5. بیژن

  0

  0

  اینکه شش نفر زانو نزدن خودش نشون میده اجباری برای اینکار نیست
  کسی مجبورشون نکرده
  پستی که لکلرک گذاشت هم همینطور حمایت کرد از رنگین پوست ها
  هرکی دوست داشت زانو زد نداشت نزد دیگه اجبارش کجا بود ؟!
  اینکه از یه حرکت انسانی حمایت کنی اصلا سیاسی نیست . ما که اجباری ندیدیم . همیلتون پیشنهاد اینکارو داد باهاش موافقت شد همین .

 6. Mrzih93

  0

  0

  همین که همیلتون به عنوان ی سیاه پوست چن ساله قهرمانf1خودش مبارزه بانژاردپرستیه علاوه براینf1برای من بهترین نماده تواین موضوع چون براما طرفدارا اصلا نژاد مهم نیس مافقط راننده وتیم موردعلاقمونو براساس توانایی هاش تشویق میکنیم این خودش یه دنیا حرف داره
  مرسیf1❤❤

دیدگاه خود را بیان کنید