فرمول یک ایرانوالتری بوتاس، برنده رقابت فرمول یک اتریش 2020 می‌گوید که در مقطعی از مسابقه او اندکی نگران بوده که خودرویش به خط پایان نمی‌رسد.

بوتاس در اولین مسابقه فصل ۲۰۲۰ در نگاه اول به راحتی مسابقه را از پول پوزیشن شروع و در همان رده اول به پایان رساند، اما او و همتیمی‌اش لوئیس همیلتون با مشکلات مهمی دست و پنجه نرم کردند. یک مشکل در سیستم هیدرولیک گیربکس، هر دو مرسدس W11 را تحت تاثیر قرار داده بود، و تیم به همین دلیل به دو راننده خود دستور داده بود که به دلیل بحرانی بودن مشکل از کرب ها (جدول‌ها) و کناره های پیست دوری کنند.

بوتاس توانست این مسئله را تا انتهای مسابقه مدیریت کند و فصل جدید را با پیروزی شروع کند. ولی راننده فنلاندی مرسدس می‌گوید که او اندکی نگران بود که شاید نمی‌توانست طعم شیرین پیروزی را بچشد:

ما خیلی باید مواظب ماشین می‌بودیم و موقعیت را مدیریت می‌کردیم. من واقعا نمی‌توانستم از همه کرب ها استفاده کنم و در مقطعی از مسابقه کمی نگران شدم که آیا همه چیز به خوبی تمام خواهد شد یا نه. ولی خوشحالم که هر دو ماشین توانستند تا تنهای مسابقه دوام بیاورند و من فکر می‌کنم که در رده بندی تیم ها ما نیز رتبه اول را داریم پس این یک شروع بسیار خوب است.

اما همیلتون مسابقه پرحادثه تری را پشت سر گذاشت، او برای دومین بار در سه مسابقه اخیر با آلکساندر آلبون برخورد داشت و باعث شد که خودروی او اسپین شود و دوباره از رسیدن به سکو باز بماند همانطور که در گرندپری برزیل مشابه این اتفاق افتاد.

مرد انگلیسی برای این حادثه در انتهای مسابقه پنج ثانیه جریمه شد ولی بوتاس می‌گوید که او واقعا فشار را از سمت همتیمی اش حس می‌کرده و تا آن زمان از مسابقه که آلبون به همیلتون برای سبقت حمله ور شد، لوئیس تنها منتظر یک اشتباه از سمت والتری بوده تا رده‌ی نخست را از آن خودش کند. بوتاس در این باره گفت:

در تمام مسابقه فشار رویم بود. اگر من حتی یک اشتباه کوچک میکردم، موقعیت های بسیاری برای لوئیس فراهم میشد تا از من سبقت بگیرد و او امروز خیلی سریع بود. ولی من هم توانستم مسابقه را از سمت خودم کنترل کنم. شروع فصل از این بهتر نمی‌شد.

والتری بوتاس ، مرسدس - فرمول یک اتریش 2020

والتری بوتاس ، مرسدس – فرمول یک اتریش 2020

به دست آوردن پیروزی برای بوتاس راحت نبوده است

در انتها بوتاس اقرار کرد که او از مشکلات بسیاری عبور کرده تا این پیروزی را بدست بیاورد:

تا پیش از پیت استاپ اول لوئیس پشت ماشین ردبول اندکی زمان از دست داد که بین ما فاصله ایجاد کرد. پس این بخش از مسابقه زیاد آنقدر ها هم برایم بد نبود به این دلیل که در فاصله نسبتا خوبی از لوئیس بودم، می‌توانستم چیز ها رو کنترل کنم و مطمئن شوم که تا زمان پیت استاپ در‌ رده اول‌ باقی می‌مانم. من سعی کردم تا با مراقبت از ماشین و تایرها کار درست را انجام بدهم.

پس از آنکه پیت استاپ را انجام دادم فشار خیلی زیادی روی من بود. بخاطر اینکه من در رده اول بودم و می‌خواستیم مطمئن باشیم که به آخر مسابقه می‌رسیم، ولی در طول مسابقه شما با متغیر های خیلی زیادی روبرو می‌شوید. ما با برخی سنسورهایمان به مشکل برخوردیم که لرزش حاصل از کرب های خشن این پیست به آنها آسیب زده بود، پس ما باید از انها دوری می‌کردیم که این به خودی خود باعث می‌شد که کمی زمان در هر دور از دست بدهیم.

زمانی که شما پیشتاز هستید آمدن ماشین ایمنی، یکی پس از دیگری خیلی مشکل ساز است زیرا در این موقعیت شما تنها می‌خواهید که همه چیز پیوسته و بدون مشکل جلو برود. خیلی از فاکتور ها باید مدیریت می‌شدند و من توانستم از پس آنها بر بیایم تا به پیروزی امروز برسم.

بوتاس می‌گوید که توانسته به خوبی بین نگه داشتن همیلتون در آینه‌ها و مدیریت ماشینش تعادل ایجاد کند. وی در اینباره ذکر کرد:

در ابتدا بسیار سخت بود زیرا من به آینه هایم نگاه می‌کردم و لوئیس را می‌دیدم که دارد خیلی خیلی سخت فشار می‌آورد و از همه پیست به نفع خودش استفاده می‌کند ولی شما قطعا باید مواظب ماشینتان هم باشید و آنرا اولویت قرار بدهید، پس من چند دور‌ را به عادت کردن به روش جدید رانندگی برای دوری کردن از کرب ها اختصاص دادم.

حداقل در این پیست، هرچه بیشتر روی کرب ها بروید بیشتر لرزش به ماشینتان منتقل می‌شود، پس تقریبا خودتان باید حس کنید که تا چه حد لرزش مشکلی ندارد. چند جای مشخص بود که ما باید مراقب آنها می‌بودیم پس بعد از یک یا دو دور من به آن عادت کردم.

در پایان زمانیکه برای به دست آوردن سریع ترین زمان تلاش کردم، فکر می‌کنم که دو دور مانده به پایان مسابقه بود، من هنوز باید از کرب ها دوری می‌کردم پس به نظرم حس خوبی نداشت و دور خوبی نبود ولی باید انجامش می‌دادم.

15 دیدگاه

 1. SADEGH 16

  4

  0

  دلم برات میسوزه ? هیچکس تو رو قبول نداره اینجا.ولی تو به همه ثابت کن که اشتباه میکنن.این ۲۰نفر راننده همشون توانایی قهرمان جهان بودن رو دارن.اینو نباید فراموش کنیم.

 2. Mohammad.gh

  8

  0

  والتری اگه میخواد این فصل کاری کنه باید یاد بگیره تو هوای کثیف بهتر کار کنه چون قطعا همیشه پول پوزیشن نصیبش نمیشه،
  نکته جالب اینه، با اینکه لوئیس اینهمه سال تو مرسدس بوده و همیشه جلو بوده، و والتری تو ویلیامز و درحال تعقیب کردن، بازهم میبینیم که لوئیس تو هوای کثیف بسیار بهتر از والتری عمل میکنه

 3. h.e.s.a.m

  7

  2

  همیشه گفتم بوتاس یه راننده درجه یک هست وقطعا لیاقت صندلی مرسدس رو داره البته این ورژن جنگندگیشو بیشتر دوست دارم .
  اخرین ریس با مقام اولی و
  اولین ریس هم با مقام اولی
  افرین پسر صندلی مرسدس برازنده تو لوییس هست و نه هیچکس دیگه حداقل تا 2022

  • ARRASH

   0

   3

   آخرین ریس ابوظبی 2019 لوییز برده نه ولتری
   هیچ راننده درجه یکی همیشه از اهداف تیم فکر نمیکنم پیروی کنه (سنگاپور 2019)
   اگه ولتری راننده درجه یکیه پس دلیلی نداره بگه من اشتباه میکردم لوییز رد میشد

  • Amirali

   3

   1

   زمانی که کارگردان تلویزیونی داشت تصاویر بیخود نشون میداد احتمالا رفتن پیت و ما جا موندیم تازه آخرشم گرافیک ها اشتباه شدن و ما از یه بخشی از مسابقه هیچی نفهمیدیم.

   • ِِدنیلو

    2

    2

    باید مدیون همیلتون باشی که الکس بنده خدا رو اوت کرد اگر نه که قطعا الکس گرند پری رو برده بود

 4. a Ferrari lover

  3

  0

  مرسدس هم واقعا جالب کار کرد و دستور تیمی نداد و حتی به خواسته همیلتون یعنی تایر مخالف هم گوش نکرد تا شرایط کامل برابر باشه البته دستور تیمی غیر منطقی بود ولی میتونست تایر هاشون رو مخالف بندازه شاید 1و2 هم میگرفتن

  • Mohammad44

   5

   2

   آقا انصافا این کار مرسدس درست نبود راننده می تونه در تعیین استراتژی خودش نقش داشته باشه همون طور که لوییس تو سیلوراستون 2019 نقش داشته. دلیلی نداره استراتژی لوییس بر اساس بوتاس تعیین بشه. بوتس می تونست به عنوان راننده ای که پیشتازه هر لاستیکی که دلش می خواست بندازه

   • Amin

    2

    0

    محمد یادت رفته بعد از انگلیس پارسال چه جنجالی اینجا ب پا شد
    سر اینکه چرا استراتژی لوییز و بوتاس برعکس بود
    حالا خوبه بعدش جیمز اومد صحبت کرد قبل از مسابقه توافق کرده بودیم که استراتژی لاستیک ها مخالف باشه

   • Mohammad44

    3

    1

    متاسفانه تصمیمات تیم بر اساس جنجال ها و نظرات دوستان گرفته نمیشه!!!!!!!!! البته در اصل باید بگم خوشبختانه

 5. Amin

  3

  2

  بوتاس بهترین جای ممکن واسه شروع بعد از سیفتی کار رو انتخاب کرده بود
  طوری که قبل از دوتا پیچ به راست آخر ب سرعت واقعی میرسیدن و دنبال کردن بوتاس توسط لوییز با لاستیک برابر اونم تو هوای کثیف خیلی سخت میشد
  ب نظر هوس گرنداسلم کرده بوده چون همه دور ها پیشتاز بود و از پول شروع کرده بود
  باید ببینیم آخر این هفته چیکار می‌کنه
  این هفته ریس جذاب تر خواهد بود
  راستی کسی می‌دونه مکس و آلبون باید موتور عوض کنن یا ….آلبون که فک کنم موتور زد!
  پس یعنی پنالتی هم داره دیگه!

دیدگاه خود را بیان کنید