Register

پنج × پنج =

A password will be e-mailed to you.

فرناندو آلونسو قهرمان جهان دو دوره از مسابقات فرمول یک، به رانندگان جوانی که می خواهند وارد مسابقات اتومبیلرانی شوند هفت نکته را متذکر شده است که در اینجا باهم بررسی می کنیم.

از رانندگی خودتان لذت ببرید

فرناندو به اهمیت لذت بردن در مسابقات اتومبیلرانی و حس خالص رانندگی و رقابت صحبت می کند و از والدین می خواهد که فشار اضافه ای را روی کودکانشان قرار ندهند:

نصیحتی که من همیشه به رانندگان جوان می دهم این است که آنها باید لذت ببرند و کیف کنند. من بچه های زیادی را می بینم که در کارتینگ رانندگی می کنند و از رانندگی کردن لذت می برند اما این مسئله تحت تاثیر هیجانات خانواده قرار می گیرد و این کودکان تحت فشار این موضوعات که چقدر پدر آنها مسابقه ای که داشتند را دوست داشت قرار می گیرند…خانواده ها فشار زیادی را روی کودکانشان قرار می دهند و این مسئله باعث می شود که دیگر شما لذت نبرید.

می بینید که پدرتان خوش حال نیست و می بینید که پدرتان در یک مصاحبه ای می گوید که شما در فلان مسابقه موفق نشدید که این رفتار ها و فشار ها بدترین اتفاق ممکن است.

بالاتر از همه باید به یاد داشت که این یک ورزش است و شما باید لذت ببرید و اگر شما رقابتی باشید و نتایج خوبی را به دست بیاورید پیشرفت می کنید به این خاطر که استعدادش را دارید و به این خاطر نیست که کسی که به موفقیت رسیده به دلیل بر فرض مثال 5 درصد فشار بیشتری بوده که پدر خانواده روی فرزندش قرار داده… قانون اول همیشه باید این باشد که از کاری که انجام می دهید لذت ببرید.

از کارتینگ شروع کنید

رانندگان حرفه ای و مخصوصا راننده های حاضر در مسابقات فرمول یک کار خودشان را از رقابتهای کارتینگ شروع کرده اند و فرناندو آلونسو نیز روی این موضوع تاکید دارد و می گوید:

فکر می کنم که کارتینگ بهترین مدرسه رانندگی باشد و مسابقه دادن با کارت ها، یک حس خالص و ناب مسابقه ای می باشد. مخصوصا که اگر خودروها چسبندگی کمتری داشته باشند و مسابقات بارانی هم باشند مهارت هایتان خیلی خیلی سریعتر توسعه پیدا می کنند.

فکر می کنم که مسابقات نزدیک و چرخ به چرخی که در کارتینگ داشتم، به هنگامی که من سوار بر خودروهای تک صندلی شدم به کمک من آمدند. به این خاطر که در کارتینگ شما تماس و مانور های زیادی را برای سبقت گرفتن دارید. این استراتژی ها و حرکات دفاعی در مسابقات تک صندلی و کل دوران رانندگی من خیلی مفید بودند.

استاد پیچ های سرعت بالا شوید

فرناندو یکی از نکات قوت یک راننده خوب را مهارت در عبور بی ترس و واهمه از پیچ های سرعت بالا مطرح می کند و می گوید:

پیچ های سرعت بالا برای رانندگان مسابقه ای، آدرنالین خالص هستند. البته پیچ های سرعت پایین چیزی نیست که ما خوشمان نیاید اما خب از لحاظی راحت ترین کار ممکن است. در پیچ های سرعت پایین، شما در سریعترین زمان ممکن ترمز می کنید، می پیچید و دوباره هرچه زودتر تخت گاز می کنید.

اما در پیچ های سرعت بالا، جایی است که مهارت هایتان خودشان را نشان می دهد و شما باید به خودرویتان اعتماد داشته باشید و همینطور باید مصمم و متعهد باشید برای هر چه بهتر عبور کردن از پیچ. باید(در این پیچ ها) بدون هیچ ترس و واهمه ای رانندگی کنید.

حتی گاهی اوقات من یک چشم را می بستم و تخت گاز می کردم. من قبلا می گفتم که معمولا با وایزر های سیاه مسابقه می دادم. به این خاطر که هر چه کمتر ببینید، سریعتر می روید.

(“Less You See, Faster You are. Fernando Alonso”)

سبقت گرفتن را تمرین کنید

فرناندو آلونسو سبقت هایی نسبتا با ریسک کمتر و اطمینان بیشتری را گرفته است. صبر و انتخاب استراتژی درست چیزی است که او در مورد سبقت گرفتن به دیگران سفارش می کند:

این مسئله بستگی دارد که دارید از کدام راننده سبقت گیری می کنید و چه مسیری را آنها برای ورود به پیچ انتخاب می کنند. اینکه همیشه دو یا سه دور بایستید و ببینید که آنها چه کاری را انجام می دهند همیشه یک استراتژی خوبی است.

پس از آن شما به مسیری (که برای سبقت گرفتن انتخاب کردید) متعهد می شوید، گاهی اوقات این مسیر در شعاع خارجی قرار دارد. باید به یاد داشته باشید که شما امکان دیرترمز کردن و در اختیار داشتن فضای بیشتر را در پیست دارید. همینطور شما نیاز دارید که میزان چسبندگی خودتان را در شعاع خارجی محاسبه کنید و مطمئن شوید که هیچ ماربل و یا چیز دیگری وجود نداشته باشد تا مانورتان را تحت تاثیر قرار دهد.

گاهی اوقات سعی می کنید فردی که در جلوی شما قرار دارد را سردرگم و گیج کنید. اسلیپ استریم بگیرید و به سمت شعاع داخلی/خارجی بروید و ناگهان مسیر خودتان را به سمت شعاع خارجی/داخلی تغییر دهید و به این مسیری که انتخاب کردید متعهد شوید. گاهی اوقات باید خوش شانس باشید، اگر شخص جلویی شما این مسئله را درک نکند ممکن است که باهم برخورد کنید و این آخر مسابقه برای هر دوی شما باشد.

شروع برق آسایی را داشته باشید

فرناندو آلونسو یکی از برترین راننده های فرمول یک در لحظه شروع مسابقه بود و شروع های فوق العاده ای را در طی دوران حضور خودش در فرمول یک داشت و راز شروع های برق آسایش را اینگونه مطرح می کند:

شروع مسابقه نیازمند یک رویکرد آرام می باشد حتی با اینکه این موضوع خلاف چیزی که در حال اتفاق افتادن می باشد. شروع نیازمند یک دقت بالا برای حرکت (پا) روی پدال گاز و موقعیت کلاچ، دمای تایر و چگونه شما در دور گرم کردن تایرهایتان را گرم کرده اید را دارد.

در چنین لحظاتی شما کاملا نیاز دارید که تمرکز داشته باشید و روی تمام کارهایی که قرار است انجام دهید دقت بالایی را داشته باشید. اگر آرامش داشته باشید شاید شما به رده های عالی برسید اما اگر بیش از اندازه هیجان داشته باشید یا فشار زیادی رویتان باشد یا فاکتورهای خارجی وجود داشته باشند که روی شما تاثیر گذاشته اند دیگر شما 100 درصد دقیق نیستید و شروعتان احتمالا بدتر خواهد بود.

اگر من در دوران رانندگی خودم شروع های خوبی را داشتم به این خاطر بود که در آن لحظه من سعی می کردم تا جای ممکن آرامش داشته باشم.

در شبیه ساز ها تمرین کنید

شبیه ساز ها قسمت غیرقابل جدانشدنی در عصر نوین مسابقات اتومبیلرانی هستند و رانندگان باید از آن استفاده کنند، ماتادور می گوید:

ما از شبیه ساز ها برای تمرین کردن و توسعه دادن خودرو استفاده می کنیم. ولی از دید راننده، تمرین کردن لحظه شروع مسابقه، به خاطر سپردن مانورها، کسب تمامی اطلاعاتی که داخل خودروی واقعی به آن نیاز دارید بخشی از تمرین ماست و هر چقدر که بیشتر استفاده کنید، به راننده بهتری تبدیل می شوید.

یاد بگیرید که با مهندس ها کار کنید

فرناندو آلونسو به تیم های زیادی رفته است و افراد زیادی را دیده است و به خوبی می داند که چقدر اهمیت دارد تا با مهندس ها بتوانید به خوبی کار کنید، او در مورد اهمیت یادگیری نحوه تعامل با مهندس های فرمول یک می گوید:

ما در دوران مهندسی زندگی می کنیم. همه چیز توسط شبیه ساز ها و کامپیوتر ها به ما دیکته می شود. همه چیز دارد به خوب شدن و کمک کردن به استخراج حداکثر قدرت از این خودرو ها کمک می کند. در نهایت شما باید به انسانی که پشت فرمان نشسته اعتماد کنید.

به خاطر دارم که چندسال پیش در یک مسابقه فرمول یک، مهندس ها به من می گفتند که باران نمی بارد و ما باید پنج دور دیگر در پیست باقی بمانیم و من در رادیو فریاد می زدم که هوا بارانی است و نمی توانم (با این تایرها) خودرو را روی پیست نگه دارم.

من دارم بارش قطرات باران را می بینم. اما آنها می گفتند که نه نه، کامپیوترها می گویند که هفت دقیقه دیگر بارش باران شروع می شود، من به آنها گفتم دستتان را از پیت وال بیرون بیاورید و دراز کنید متوجه می شوید که باران می بارد. من الان باید بیایم پیت. بنابراین مطمئنا تکنولوژی کمک می کند اما همیشه یک انسانی پشت فرمان قرار دارد و راننده مهم ترین بخش این موضوع باقی می ماند.

12 دیدگاه

 1. Sohrab

  3

  4

  واقعا اینطور فکر میکنی؟
  چون بعضی از دوستان بر این باور راننده دیگه نقش اصلی توسعه رو نداره
  خوده کامپیوتر و تکنولوژی های استفاده شده بهتر از راننده خروجی میدم??

  • Mohammad44

   4

   3

   نقش راننده انکار ناپذیره ولی اونقدری نیست که توسط دوستان بهش پرداخته می شه به نظرم اگه عملکرد یه ماشین رو تو یه فصل 100 بگیریم مهندسا هشتاد تاش رو انجام میدن 20 تای بقیه هم با کمک راننده هاست(البته چیزی که گفتم نظر منه و ممکنه 180 درجه خلاف واقع باشه)

   • 17Sohrabsafari

    1

    1

    بنظر من راننده و ماشین مثل دو دسته ی یه قیچی میمونن.هرکدوم درست انجام ندن کارشون رو کل سیستم خراب کار میکنه حتی ماشین خوب هم برای قهرمانی کافی نیست باید بهترین و داشته باشی.زمان ژان تاد تیم فراری هم بهترین ماشین و داشت هم بهترین راننده رو و هم بهترین مهندس و مدیر.ولی زمان سب همیشه یچیزی کم بوده.

  • Mohammad.gh

   6

   0

   قطعا راننده تاثیر داره تو توسعه خودرو، اما قبلا نفر اول بود تو این قضیه و نقش اصلی رو داشت، الان دیگه کمتر شده با این همه امکانات و نرم افزارهای تحلیلی و شبیه ساز و پرسنل تیم ها
   هرچند تو تیم های کوچک که از لحاظ پرسنل و تجهیزات تو سطح پایینتری هستن راننده تاثیر بیشتری تو توسعه خودرو داره

 2. ....

  5

  3

  حقیقتا راننده فوق العاده ای بود?
  در ضمن رقابت مکس و چارلز تو انگلیس پارسال رو ببینید،انصافا لکلرک با اون ماشین چقدر خوب مکس رو پشت خودش نگه داشت

 3. Babak Asa

  3

  1

  کاشکی زودتر برگرده فرمول یک

 4. iman

  6

  2

  ماتادور شاید بهترین سبقت گیرنده و بهترین راننده تک دور نبود ولی از نظر من بهترین مدافع و بهترین در استارت مسابقه در دو دهه اخیر بود بدون تردید و کاملترین راننده در کنار همیلتون

  • Hamed

   8

   1

   به نظرم که بهترین رانندس تو سبقت گیری در هوای کثیف پشت با ریس لاین غیرمعمول بدون انجام مانورهای ریسکی پرخطر فرشتاپن یا ریکیاردو

   • سید علی حسینی

    7

    0

    ????، دقیقا با ریسک کمتر نسبت به مکس و دنیل کار میکنه توی این قضیه و خیلی محاسبه شده و عالی سبقت میگیره، حتی خود مکس توی مسابقه اتریش 2019 طبق اصول آلونسویی تونست رده جبران کنه و برسونه خودش رو…هیچکدوم از نقاط ترمز گیری و شناسایی دی آر اس رو از دست نمی داد تا حتما دی آر اس داشته باشه تا خودشو توی اسلیپ استریم طرف جلویی نگه داره…یادم میاد موقعی که فرناندو با فیزیکلا فک کنم همتیمی بود…درسته کلا باهم قابل مقایسه نیستن ولی یه فرق اساسی که در موردشون خونده بودم میگفت که جیانکارلو، راننده ای هست که برای تک دور بتونه کم و بیش فرناندو رو به چالش بکشونه ولی وسط مسابقه خوابش میبره انگار و تیم هی باید بهش متذکر بشه که چطوری رانندگی کنه…اما فرناندو اصلا اینطوری نیست…فرناندو کل مسابقه توی تمام دورها داره سریعترین زمان ممکن مسابقه ای را با ماشینی که داره میزنه، اصلا زمانش بالا پایین نداره و لازم نیست کسی بهش بگه سرعتت رو ببر بالا یا بیار پایین… همین چندتا خوبی داشت که حالا دوتای مهمش این بود که رقیب جلویی یا کسی که عقبش بود واقعا کار برای دفاع یا سبقت از فرناندو براش سخت می شد و دومین فایده مهم این طوری روندن هم این بود که کار استراتژیست های تیم خودش رو راحت و کار استراتژیست های بقیه تیم ها رو سخت می کرد…مارک وبر همیشه میگفت که خیلی سخته که از فرناندو بخوای زمان کم کنی چون اصلا این بشر هیچوقت دورهاش از یک تایمی کمتر ثبت نمیشه همیشه همون زمانه…پیوستگی فرناندو خیلی ماورایی بود

    این نسل جنسن/کیمی/فرناندو/لوئیس/سب/نیکو یه سری ویژگی های خیلی جالبی هر کدوم داشتن و داستان های باحالی پشت خیلی از مسابقاتشون هست که خیلی از اکادمی ها از روی رانندگی این افراد مطالعه می کنند برای تربیت راننده هاشون

  • iman

   5

   1

   و البته شوماخر کبیر

 5. 17Sohrabsafari

  0

  1

  بنظر من راننده و ماشین مثل دو دسته ی یه قیچی میمونن.هرکدوم درست انجام ندن کارشون رو کل سیستم خراب کار میکنه حتی ماشین خوب هم برای قهرمانی کافی نیست باید بهترین و داشته باشی.زمان ژان تاد تیم فراری هم بهترین ماشین و داشت هم بهترین راننده رو و هم بهترین مهندس و مدیر.ولی زمان سب همیشه یچیزی کم بوده.