Register

شش − 2 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – شانزدهمین مسابقه ی فصل، بعد از وقفه ای دو هفته ای فرا رسید و فرمول یکی ها به مالزی رفته اند تا جایزه بزرگ دیگری را در پیست سپانگ برگزار کنند، پیستی که شاهد اتفاقات زیاد و حتی عجیب و غریبی در خود بوده است. برای شناخت بهتر پیست بین المللی سپانگ با ما همراه باشید.


نام: پیست بین المللی سپانگ

مکان: سپانگ، مالزی

افتتاح: 7 مارس 1999

ظرفیت: 80,000 نفر

طول: 5.543 کلیومتر

پیچ ها: 15 تا

مسافت مسابقه: 310.408 کیلومتر

دورها: 56 تا

بهترین زمان: خوان پابلو مونتویا با زمان 1:34.223 در سال 2004 با تیم ویلیامز


در اواسط دهه ی 90 میلادی، مالزی با تغییرات گسترده ای رو به رو شد. دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق مالزی در آن زمان بیان کرد که مالزی تا سال 2020 یک کشور کاملا صنعتی خواهد شد. یکی از بهترین راه های آن هم فعالیت بیشتر در زمینه ی اتومبیل ها بود.

پتروناس یکی از بهترین شرکت های نفتی این کشور هم وارد فرمول یک شد و با تیم سائوبر همکاری اش را شروع کرد، در حال حاضر نیز پتروناس با مرسدس همکاری موفقی دارند.

یکی از عظیم ترین پروژه های صنعتی شدن مالزی ساخت پیستی بود که با فرودگاه کوالالامپور و مرکز شهر ارتباط داشته باشد. دکتر ماهاتیر محمد دستور داد که یک پیست جایزه بزرگ ساخته شود و او یک پیست ساده را در نظر نداشت. او می خواست که مالزی پیستی داشته باشد که دیگر کشورها هنگام نگاه کردن به امکانات و تکنولوژی های آن غبطه بخورند. چیزی که آن ها در پایان داشتند پیست بین المللی سپانگ بود که هنگام افتتاحش در سال 1999 کسی را ناامید نکرد.

آیا واقعا لازم است اسم طراحش را هم بگوییم؟ باز برای تازه واردها به دنیای فرمول یک می گوییم که طراح پیست سپانگ هرمان تیکله ی آلمانی است، او طراح پیست های دیگری مثل مارینا بی، سخیر، یاس مارینا و … بوده است. سپانگ یکی از فنی ترین پیست های فرمول یک است که دارای مستقیمی های سریع و بلند و مسیرهای باریک و پیچ در پیچ است، همچنین به دلیل عریض بودن بیشتر قسمت های پیست فرصت های سبقت گیری خوبی نیز فراهم هستند.

پیست ساعتگرد ما 5.543 کیلومتر طول دارد و 15 پیچ دارد، حالا بهتر است به نقشه ی پیست نگاهی کنیم.

نقشه ی پیست سپانگ همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست سپانگ همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

یک مستقیمی بلند مقابل پیت لین و سپس رسیدن به پیچ های 1 و 2 ، شاید در نگاه اول پیچ های ساده ای به نظر برسند اما ناهموار بودن آن ها کار را برای ماشین سخت می کند و نمی گذارد که ماشین بهترین قدرتش را به کار گیرد.

سپس به پیچ های 5 و 6 می رسیم که شیکینی سریع و بسیار بلند است که باعث می شود لاستیک ها آسیب ببینند و نیروی جی بسیار زیادی هم به راننده وارد شود.

مسیر بین پیچ های 7 و 8 نیز همانند که یک پیچ است که ایپکس دوبل دارد، سطح ناهموار آن هم می تواند به از دست دادن تعادل ماشین منجر شود.

ترمزگیری پیچ های 11 و 14 هم سخت می باشد زیرا هم باید ترمزگیری کنید و هم فرمان را به خوبی تحت کنترل داشته باشید.

سپس به مستقیمی بین پیچ های 14 و 15 می رسیم و سرعت زیاد در آن می تواند فرصت خوبی برای سبقت گیری در پیچ 15 فراهم کند، پیچی سنجاقی و چپ گرد، البته باید مواظب باشید که سبقت خود را هدر ندهید و حریف دوباره در پیچ یک جایگاهش را پس نگیرد.

استارت مسابقه ی مالزی در سال 2013

استارت مسابقه ی مالزی در سال 2013

گرندپری ای که همیشه ابتدای فصل برگزار می شد حالا در این بازه از فصل قرار گرفته است، مسابقه ی مالزی با اتفاقات غیرمنتظره ی زیادی همراه بوده است. از طوفان هایی گرفته که باران سنگینش کار را برای ماشین سخت میکند تا آفتابی که همراه با دمای زیاد سپانگ فشار زیادی به راننده ها وارد می کنند.

حتی یک بار مسابقه در سال 2009 به دلیل بارش سنگین باران متوقف شد، در هر صورت راننده ها دوستش دارند و به دلیل جو متفاوت مالزی، یک تجربه ی بی نظیر برای همه خواهد بود. پس بیایید امیدوار به دیدن یک مسابقه ی فوق العاده جذاب باشیم.

تصاویری از پیست سپانگ:

یک دیدگاه

  1. هومن

    0

    0

    چقد زیبا در مورد پیچ اخر نوشته شده. واقعا اون جملات اخر درمورد پیچ اخر و مستقیمی اول تا پیچ یک(هدر دادن سبقت) فوق العاده سنجیده شده پرداخته شده بهش.