فرمول یک ایرانکیمی رایکونن آخرین قهرمان فراری، در سال 2009 تیم فراری را ترک کرد و فرناندو آلونسو جای او را در تیم فرمول یک فراری گرفت، پس از چهار سال غیبت او در این تیم، مارانلویی ها تصمیم گرفتند که قهرمان خودشان را در سال 2014 باز گردانند.

در فصل 2009 زمزمه هایی در پدوک فرمول یک پیچیده شده بود که فراری قصد دارد فرناندو آلونسو، قهرمان جهان دو دوره از رقابتهای فرمول یک را به تیم خودش و به جای رایکونن بیاورد. در واقع صحبت های اولیه که حتی در فصل 2008 شروع شده بود حاکی از این بود که ناندو در فصل 2011 به تیم فراری می پیوندد. اما خبرگزاری ایتالیایی که این حرف و حدیث ها را پخش کرده بود، ادعا کرد که در یکسری شرایط خاصی امکان دارد که پیوستن آلونسو یک سال زودتر انجام بگیرد. اما یک مسئله ای این وسط بود و آن هم این بود که هم فلیپه ماسا و هم کیمی رایکونن تا پایان سال 2010 با تیم فراری قرارداد داشتند.

آلونسو، رایکونن، تاد و ماسا روی سکو پس از گرندپری برزیل 2007

آلونسو، رایکونن، تاد و ماسا روی سکو پس از گرندپری برزیل ۲۰۰۷

خب دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

حدس و گمان ها درست بود و فراری قصد داشت که قرارداد احتمالی آلونسو که از آن صحبت شده بود را 12 ماه جلو بیاندازد و فرناندو آلونسو برای فصل 2010 به تیم فراری بپیوندد. حتما هم شخصی که تیم را ترک می کند رایکونن باشد، این موضوع در روز 30 ام سپتامبر فصل 2009 علنی شد. این درحالی بود که فلیپه ماسا با توجه به آسیب شدیدی که در گرندپری مجارستان دیده بود با قول بهبود کامل، صندلی فصل بعد خودش را حفظ کرد. فراری برای اینکه رایکونن در فصل 2010 در این تیم حضور نداشته باشد به او مبلغ 20 میلیون پوند را پرداخت کرد که این مبلغ در تاریخ این ورزش یک عدد کم سابقه بود.

کیمی رایکونن ، فرناندو آلونسو و مارک وبر

کیمی رایکونن ، فرناندو آلونسو و مارک وبر

کیمی در مورد طلاق زودتر از موعد خودش از فراری چه گفت؟

در کنفرانس خبری رسمی فراری، کیمی اعلام کرد که از حضور سه ساله خودش در مارانلو لذت برده است و از ترک تیم فراری ناراحت است:

من فوق العاده ناراحتم که تیمی را ترک می کنم که سه سال خارق العاده را با آنها داشتم و موفق شدم بردهای زیادی را بدست بیاورم. ما باهم توانستیم در قهرمانی سازندگان موفق به کسب پیروزی 50 درصدی مسابقات فصل شویم و در فصل 2007 نیز قهرمانی جهان رانندگان را بدست بیاوریم، که رسیدن به هدفی بود که من از اول حضورم در فرمول یک داشتم. من با افراد این تیم، حس در خانه بودن را داشتم و همیشه خاطرات خوش زیادی از این تیم برایم باقی می ماند.

استفانو دومینیکالی، مدیر وقت تیم فراری بیان کرده بود که:

ما مفتخریم که داریم به تیم خودمان یک راننده موفق دیگری را می آوریم که استعداد فوق العاده ای را از خودش نشان داده است و تا به الان موفق به کسب دو قهرمانی جهان شده است. البته که ما از کیمی بابت تمام کارهایی که برای فراری کرده است تشکر می کنیم. او در سال اول خودش در فراری موفق شد که به مقام قهرمانی جهان برسد. او حتی در یک فصل سخت به مانند این فصل (2009)، با کسب یک سری نتایج خوب استعداد بالایی را از خودش نشان داده و موفق شده است که برد فوق العاده ای را در اسپا به دست بیاورد و ما مطمئنیم که می توانیم خاطرات خوش بیشتری را در سه مسابقه باقی مانده باهم بسازیم.

کیمی این صحبت ها را در گرندپری ژاپن زد و بیان کرد که دلیل اخراجش از تیم فراری دلایل فنی نیست و مسائل تجاری و مالی مطرح است:

دلایل زیادی وجود دارد. در فرمول یک پول و سرمایه خیلی زیادی وجود دارد و هرجا که پول باشد گزینه های زیادی نیز مورد نظر قرار می گیرد. این چیزیست که در آخر اتفاق می افتد و ربطی به مسابقه دادن یا عملکرد من در تیم ندارد.

کیمی رایکونن - تمرینات روز جمعه در گرندپری مجارستان 2017

کیمی رایکونن

ولی چرا فراری اجازه ترک کیمی رایکونن را داد؟

در فرمول یک هیچ تک دلیلی برای گرفتن بزرگترین تصمیم های یک تیم وجود ندارد. رایکونن که میراث قهرمانی فراری را پس از مایکل شوماخر زنده نگه داشت و در سال اول حضورش در مارانلو توانست قهرمانی جهان رانندگان را بدست بیاورد اما در مقایسه با فلیپه ماسا که تصادف سنگین مجارستان را داشت از لحاظ عملکردی، آنچنان قدرتمند نبود و ماسا نشان داد که در برابر همتیمی قهرمان جهان خود یک نماد قدرتی است که کسی نمی تواند او را نادیده و غیر جدی بگیرد.

دلایل منطقی برای عملکرد ضعیف کیمی نسبت به فلیپه وجود داشت، خودروی فصل 2008 فراری کم فرمانی داشت و تایرهای بریجستون نیز به متغیر کار اضافه شده بود، همخوانی مناسبی با سبک رانندگی کیمی نداشت و در 28 مسابقه، یعنی از مسابقه استرالیا 2008 تا آلمان 2009، فلیپه ماسا نسبت به همتیمی شماره یک خود عملکرد بهتری در مرحله تعیین خط داشت و توانست 16 به 12 همتیمی خودش را شکست دهد و در تک دور به مراتب بهتر از کیمی باشد و همینطور در مسابقه نیز با امتیاز 119 به 85 باز هم عملکردی بهتر از همتیمی فنلاندی خودش داشته باشد و حتی برای مدت تقریبی 30 ثانیه نیز قهرمانی جهان را تجربه کرده بود.

جراحت ماسا در مرحله تعیین خط گرندپری مجارستان 2009، کار را برای فراری سخت کرد و اما وقتیکه فراری اطمینان پیدا کرد که فلیپه ماسا به سلامت کامل دست می یابد در تصمیم خود برای نگه داشتن وی برای آینده مطمئن شد.

سوالات زیادی از انگیزه کیمی رایکونن از او پرسیده می شد که همه می گفتند که اولین جایی که او دیگر از فرمول یک و بودن در آن خسته شده بود جایی بود که در حین پرچم قرمز در گرندپری بارانی مالزی 2009 وقتیکه همه همرزمان وی در پیست حضور داشتند، او با شلوارک و تیشرتش در حال خوردن بستنی در گاراژ فراری بود و از این صحنه به عنوان اولین خداحافظی کیمی از فرمول یک یاد کردند:

(خروج من از فراری) هیچ ربطی به انگیزه من ندارد و مردم همیشه در حال حرف زدن در مورد انگیزه هستند. من اگر انگیزه نداشتم در فرمول یک حضور نداشتم و انگیزه من با 10 سال پیش هیچ فرقی ندارد.

از کیمی در ادامه پرسیده شد که آیا فرناندو آلونسو را راننده بهتری از خودش می داند که پاسخ داد:

بواه، هر راننده ای در فرمول یک فکر می کند که بهترین است که اگر هم اینطور نباشد هیچ توجیهی ندارند که در فرمول یک حضور داشته باشند. هرکسی در هر موردی نظر خاصی دارد و من در این مورد نظری ندارم، من می دانم که توانایی انجام چه کاری را (در خودرو) دارم، همین.

کیمی رایکونن و فرناندو آلونسو ابوظبی 2012

کیمی رایکونن و فرناندو آلونسو ابوظبی 2012

کیمی پس از بازگشتش در سال 2012 به فرمول یک، در مورد عملکردش در مورد فصل 2009 بیان کرده بود که:

“اگر تیم به شما بگوید که شما حق مسابقه دادن ندارید، به این خاطر که خودرو خراب است یا شرایط خطرناکی به خاطر آب و همینطور سیستم کِرز به وجود آمده است…”

با این حال، پس از اینکه ماسا در فصل 2009 به دلیل مصدومیت قادر به ادامه کار نبود، کیمی فشار کمتری روی خودش در تیم دید و عملکردش به مراتب بهتر شد و با یک خودروی پرنوسان، عملکرد تحسین برانگیزی را از خودش نشان داد و خیلی بیشتر از آن چیزی که مردم به او اعتبار داده بودند، بهتر بود. با این حال، باور همه گیر در پدوک فرمول یک این بود که کیمی پس از نه سال در فرمول یک، کمی انگیزه و قدرتش را از دست داده است.

فراری نیاز به راننده ای با کاراکتر و شخصیت به مراتب مسلط تر و جنگنده تر داشت که چیزی بود که در این ماتادور اسپانیایی که چند وقتی بود در تیم رنو درجا می زد بیشتر از راننده خونسرد فنلاندی خودشان می دیدند. اما بدون شک بحث سرمایه و پول زیادی نیز در میان بود مطابق با آنچه که کیمی اشاره کرده بود و فراری در بحران اقتصادی اروپا توانست پیش از آنکه قرارداد آلونسو را به طور رسمی رسانه ای کند با بانک اسپانیایی سانتاندر هم پیمان شود. بانک سانتاندر و فرناندو آلونسو باهم لینک بودند و ارتباط داشتند. در فصل 2007 و در حین حضور فرناندو آلونسو در تیم فرمول یک مکلارن، سانتاندر تامین کننده بخش اعظمی از سرمایه تیم مکلارن بود. تزریق پول و سرمایه فوق العاده زیاد یکی از دلایل اصلی بود که انتخاب بین آلونسو و رایکونن را برای فراری راحت تر کرده بود.

بعد چه اتفاقی افتاد؟

پس از آنکه خروج رایکونن از تیم فراری به عموم مردم اعلام شد، رایکونن بیان کرد که فقط در صورتی در فرمول یک باقی می ماند که یک صندلی برای جنگیدن و پیشتازی در اختیار داشته باشد. ابتدا مطرح شده بود که کیمی رایکونن به احتمال خیلی زیاد همتیمی لوییس همیلتون در تیم مکلارن در فصل 2010 می شود. ولی مذاکرات وی با مکلارن شکست خورد و کیمی تصمیم گرفت که به دنیای رالی بپیوندد و از فرمول یک حداحافظی کند. دوسال ناموفق در رالی و مذاکرات پیوسته لوتوس برای به خدمت گرفتن کیمی باعث شد که او دوباره به فرمول یک باز گردد و عملکرد قدرتمندی از خودش نشان دهد و موفق شود که خودش را در کنار سباستین فتل، فرناندو آلونسو و لوییس همیلتون قرار دهد و با آنها رقابت کند.

کیمی رایکونن - گرندپری بحرین 2017

کیمی رایکونن

بازگشت کیمی به خانواده!

چیزی که در فراری تغییر کرده بود دیدگاه نسبت به رایکونن نبود بلکه نسبت به آلونسو بود یا حداقل اینکه دید لوکا دی مونتزملو نسبت به او تغییر کرده بود. برگرداندن کیمی به این خاطر نبود که او را هدفی برای قهرمانی جهان خود قرار دهند بلکه کیمی را به دلیل مهارت های فوق العاده بالای خودش در توسعه خودرو و همینطور امکان اینکه فرناندو را به چالش بکشد و انگیزه ای را در ماتادور برانگیزاند برگردانده بودند.

فلیپه ماسا در این مورد گفته بود که:

من هم فرناندو و هم کیمی را در پیست و هم در خارج از پیست می شناسم و آنها را راننده های فوق العاده ای می دانم، اما می ترسم از اینکه وقتیکه این دو نفر یک تیم را به اشتراک می گذراند باهم درگیر می شوند. به مدیران تیم گفتم که تا می توانند الان نفس بکشند چونکه در فصل بعد برایشان نفس کشیدن سخت خواهد بود.

فرناندو آلونسو در هر تیمی که برود همیشه خواهان حمایت صد در صدی تیم از خودش بوده است، حتی در تیمی به مانند رنو که در فصل 2006 به مقام قهرمانی جهان رسیده بود باز هم در یک کنفرانس خبری پیش از گرندپری ژاپن، از تیم خودش به دلیل عدم حمایت کافی انتقاد تندی کرد و آنها را مقصر باختش در گرندپری چین به مایکل شوماخر معرفی کرد، در جریان بازگشت کیمی رایکونن به فراری، یکی از مدیران برجسته تیم فراری بیان کرد که:

شما اصلا فرناندو را دیدید؟ او از اینکه کیمی می خواهد به تیم(فراری) بپیوندد فوق العاده ناراحت است.

تصمیم فراری برای در اختیار گرفتن دوباره کیمی یک امر خیلی تازه ای بود و بار آخری که فراری چنین کاری کرد با راننده ای به نام گرهارد برگر بود.

کیمی رایکونن - گرندپری بلژیک 2017

کیمی رایکونن – گرندپری بلژیک 2017

این ها اتفاقاتی بود که دلایل اصلی بود اما کیمیستر ها (طرفداران کیمی) تفکری را پرورش دادند که آنقدر ترسناک و سهمگین و پشت پرده ای به نظر آمد که نمی توان از بیان کردن آن برای شما مردم عزیز سرباز زد، برویم ببینیم که جبهه ای که از ترک راننده خودشان از تیم فراری ناراحت بودند چه گفتند، برای این گفته ها هیچ مدرک و مستندی نیست ولی حالا که در زمان بی فرمول یکی خودمان هستیم چرا بیشتر باهم حرف نزنیم و این تفکرات جالب را باهم مرور نکنیم:

در فصل 2008، کیمی در چهار مسابقه اول عملکرد خوبی داشت و پیشتاز جدول قهرمانی رانندگان بود. استفانو دومینیکالی نیز به جای ژان تاد آمد و راس براون نیز به هوندا پیوست. به نظر می رسید که دی مونتزملو مثلث قدرتمند براون، شوماخر و تاد را برهم زده بود. در گرندپری بارسلونا، کیمی پیروز شد و در کنفرانس خبری از این برد خودش به عنوان بهترین برد خودش تا آن زمان یاد کرد. سه روز بعد شایعاتی منتشر شد، مشخص نشد از طرف چه کسی و کجا این مسئله آغاز شد. اما این شایعات احتمالا در گرندپری اسپانیا منتشر شد که هدف این شایعات هم کم ارزش کردن رایکونن و بالابردن ارزش آلونسو بود.(جنبه های مختلفی این شایعه را در برگرفته بود از جمله مسائل مالی).

چرا حالا گفته می شد که این شایعات در اسپانیا منتشر شده بود؟

فراری در حال مذاکره با بانک اسپانیایی سانتاندر بود و دورانی هم بود که اتحادیه اروپا تزریق سرمایه ناشی از تجارت تنباکو را محدود کرده بود. فراری تنها تیمی بود که از سرمایه ناشی از اسپانسرینگ تنباکو به حیات خودش ادامه می داد و مکلارن نیز وودافون را جایگزین سرمایه گذاران تنباکو کرده بود. رنو نیز حامیان مالی تنباکویی خودش را با آی اِن جی جایگزین کرده بود.(البته پس از مسئله کرش گیت سنگاپور آی اِن جی نیز رنو را ترک کرد).

برای فراری، مذاکره با سانتاندر به عنوان جایگزین مارلبرو به مراتب معقول تر به نظر می آمد. سانتاندر یک بانک بود و همیشه از لحاظ مالی می توان به عنوان یک چشمه نامحدود به آن نگاه کرد. علاوه بر آن سانتاندر نیز به مانند مارلبرو از ترکیب رنگ قرمز و سفید استفاده می کرد. درست همان چیزی که فراری مد نظر داشت.

این دلایلی بود که شایعات شروع شده بود.

حالا یک متغیر دیگر نیز در این معادله وجود پیدا کرده بود: فرناندو آلونسو دیاز. شایعاتی در گرندپری موناکو شروع به پخش شدن کردند که فرناندو آلونسو تیم رنو را ترک می کند و برای فصل 2010 به تیم فراری می پیوندد. بانک اسپانیایی یک شرطی برای این موضوع داشت و آن هم این بود که تا پایان تابستان 2009 این موضوع را علنی نکنید که خود این مسئله باعث شد که شایعات گسترده تر شوند. این در حالی بود که در گرندپری کانادا 2008 کیمی بیان کرد که تا پایان 2009 با تیم فراری قرارداد دارد و مشخص نیست که پس از آن با این تیم ادامه می دهد یا نه. چندوقت بعد روزنامه آلمانی بیلد اعلام کرد که سانتاندر فقط با یک شرط حاضر است حامی مالی فراری شود و آن هم این است که فرناندو آلونسو راننده تیم فراری شود. صف راننده های برتر فراری گزینه های مختلفی را شامل می شدند: تمدید با کیمی رایکونن، جایگزینی کیمی با فرناندو آلونسو، لوییس همیلتون، سباستین فتل و رابرت کوبیتسا.

آلونسو گزینه های دیگری مانند مکلارن داشت ولی مکلارن تا وقتیکه لوییس همیلتون در آن بود، بازگشت آلونسو به آن تیم امکان پذیر نبود. فرناندو از ردبول هم پیشنهاد داشت ولی ردبول خودش فتلی را داشت که با او قهرمان شد و وبر هم امتیازات لازم را برای قهرمانی تیمی و سازنده ها جمع می کرد و با توجه به تجربه بالایش به توسعه خودرو می توانست کمک خوبی کند، برای همین باز هم در ردبول جایی برای آلونسو نبود. بی ام و و تویوتا و هوندا نیز قصد ترک فرمول یک را داشتند. مونتزملو همیشه قصد ساخت یک تیم رویایی را داشت و قصد داشت حتی در سال 2000 میکا هکینن را به فراری بیاورد و در سال 2007 نیز کیمی رایکونن و مایکل شوماخر را باهم همتیمی کند. (بعد ها حتی دی مونتزملو خواستار همتیمی سباستین فتل و فرناندو آلونسو نیز شده بود و می خواست به گفته روزنامه ایتالیایی، قویترین ترکیب تاریخ رانندگان فراری را ایجاد کند.) اما وجود دو راننده درجه یک، آنهم در اوج خودشان هیچوقت در تیمی موثر واقع نمی شود. تنها یک جا برای آلونسو مانده بود و آنهم فراری بود، سانتاندر نیز فشار سنگینی را روی فراری گذاشته بود که تمام تمرکز فراری روی فرناندو باشد و آلونسو برایشان تمام شخصی باشد که مهم است. برای همین، به جای یک تیم رویایی کیمی و فرناندو، آنها ماسا را نگه داشتند.

جنسون باتن، سباستین فتل، کیمی رایکونن، فرناندو آلونسو و نیکو روزبرگ - گرندپری ژاپن 2017

جنسن باتن، سباستین فتل، کیمی رایکونن، فرناندو آلونسو و نیکو روزبرگ

ماسا یک راننده شماره دو خوب بود، یک پسر خوب و یک پسری که هرچیزی که از او بخواهند را انجام می داد. همینطور با وجود ماسا پتانسیل یک بازار سرمایه خوب نیز برای سانتاندر وجود داشت. در بحران اقتصادی سال 2008 اروپا، سانتاندر جز معدود بانک هایی بود که سقوط نکرده بود. ماسا برای سانتاندر بازار برزیل را می توانست فراهم کند یعنی دقیقا کاری که آلونسو نمی توانست برایشان بکند. پیشنهاد اولیه سانتاندر حدود 9 میلیارد دلار بود و اولین عمومی سازی سهام نیز در برزیل صورت گرفت، جاییکه ماسا را سپری برای خود می دیدند.

به نظر می رسید که ترک کیمی دیگر تنها راه ممکن بود اما آنها باید مطمئن می شدند که کیمی برای دومین بار به مقام قهرمانی جهان نمی رسد و یا اینکه مطمئن شوند فلیپه به آن می رسد یا حتی نزدیک می شود تا بتوانند این عمومی سازی سهام سانتاندر را برای خود بگیرند.

فراری مسابقه کیمی را در موناکو به نابودی کشاند، چیزی که خیلی از طرفداران کیمی باور دارند که همه چیز از آنجا شروع شد. به طور خلاصه، کیمی در کشور اشتباهی به دنیا امده بود و فلیپه و فرناندو دقیقا اشخاصی بودند که با برنامه های سانتاندر در یک جهت بودند. ماسا و آلونسو حتی نیاز نداشتند که مسابقه ای را ببرند. با توجه به اینکه یکی از آنها اسپانیایی بود و دیگری برزیلی، سانتاندر می توانست از آنها به عنوان مهره های تبلیغاتی برای به کنترل در آوردن مناطق آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی استفاده کند.

با توجه به سقوط تجاری در سال 2008 و 2009، تیمها فقط مد نظر داشتند که زنده بمانند و اگر هم کسی باید فدا می شد مهم نبود و باید فدا می شد. فراری باید کیمی را فدا می کرد تا بتواند از طرف دیگر در آینده پول بیشتری به دست بیاورد و شروع کرد به این موضوع که کیمی از لحاظ عملکردی ضعیف تر از ماساست. فراری تصمیم گرفت که سیستم تعلیق قدیمی خودروی کیمی را به جای سیستم تعلیق بروزرسانی شده در بارسلونا قرار دهد. کیمی همیشه می گفت که مردی در فراری وجود دارد که او نمی تواند با وی کنار بیاید.(احتمالا به مایکل شوماخر ولی مشخص نیست…)

کیمی رایکونن - مایکل شوماخر

کیمی رایکونن و مایکل شوماخر

اینکه خودروی راننده خودتان را ضعیف و ناقص کنید خیلی راحت تر از این است که از لحاظ روانی او را تخریب کنید، حتی اگر طرف حساب شما رایکونن باشد. کیمی پس از تعویض سیستم تعلیق همچنان سریع بود ولی برای رسانه ها کیمی آنقدر سریع نبود و دیگر فرم و عملکرد و انگیزه سابق خودش را نداشت. کیمی در آن سال در گرندپری فرانسه مشکل اگزوز نیز پیدا کرده بود که همان مسابقه و این خرابی باعث شده بود که ماسا از کیمی در جدول قهرمانی رانندگان سبقت بگیرد. در واقع در یک مصاحبه ای در فصل 2012، از کیمی رایکونن پرسیده شد که از خاطرات خودش در فراری بگوید که او گفت:

شرایط می توانست(در فراری) بهتر باشد و از مسابقه دادن در لوتوس (نسبت به فراری) لذت بیشتری می برم و خبری از سیاسی بازی نیست.

تعجب برانگیز است که چرا کیمی پس از بازگشت مجددش به فرمول یک به فراری پیوست. شاید احتمال این بود که افرادی که او با آنها کنار نمی آمد دیگر سر کار نبودند و کیمی خیالش راحت تر بود یا اینکه پول بیشتری در کار بود یا اینکه کیمی فردی کینه ای نیست، شاید همه این عوامل! کیمی به فراری بازگشت و خبری از مونتزملو نبود و سرجیو مارکیونه فقید جای او را گرفته بود.

پس از مجروحیت فلیپه ماسا در گرندپری مجارستان 2009، فلیپه با آنکه راب اسمدلی می گفت که فلیپه به مانند قبل سریع بود ولی چیزی که نشان داده می شد عکس این موضوع بود و حتی فراری در پایان فصل 2011 می خواست که او را اخراج کند ولی سانتاندر مانع این امر شد. چونکه ماسا یک مهره کلیدی برای پتانسیل های مالی آمریکای جنوبی سانتاندر به شمار می آمد. فراری نیز چاره ای نداشت و مجبور به حرف گوش کنی و ادامه کار با ماسا شده بود.

با یک “بواه، نزدیک به 3200 تا واژه تایپ شده” این مقاله را می بندم.

41 دیدگاه

 1. Arash

  9

  0

  سید دمت گرم
  خب پس فراری ( یک جوری باید چهره ایتالیایی ها رو اثبات میکرد )
  هیچوقت فاز اون تیم هایی که یک راننده دارن با اون راننده قهرمان شدن ولی میرن دنبال راننده ای دیگه برای ادامه قهرمانی چیه ؟؟
  درباره ناندو که حرفی ندارم چون کامل واضحه
  پس منتظر همچین اینده ای هم برای فراری و سب باشید فقط بحث مالی برای فراری فراهم کنید بقیه شو بسپارید به مدیریت فرای ؟

 2. Amin

  5

  5

  باورش همیشه برام سخته که ماسا از کیمی سریعتر بوده باشه
  اما موضوع نبود انگیزه شاید تو دوره اول بی اساس بوده باشه
  ولی دوره دوم حضورش تو فراری واقعا انگیزه سال های اولش تو فرمول یک رو نداشت
  و اصلا نمیجنگید نه تو تعیین خط و نه تو ریس

  • Arash

   7

   3

   Amin اینو در جواب تو مینویسم چون میخوای همیلتون هرچی رکورده درو کنه
   8 رکورد تاریخی توی فرمول یک که 2020 میشکنه یا نه)
   — رکورد امتیازگیری متوالی مایکل افسانه ای ( همیلتون تعداد امتیازگیری میتوالی میتونه 2020 بشکنه )
   — رکورد قهرمانی مایکل شوماخر ( 7 قهرمانی برای لوییس 2020 میتونه قهرمان بشه ؟)
   — اولین تیم قهرمان به رکورد 7 پیروزی پیاپی (مرسدس بنز که از فراری هم جلو میزنه اولین تیم تاریخ میشه با هفت قهرمانی متوالی؟)
   — رکورد جوانترین قهرمان تاریخ فرمول یک سباستین فتل(لکلرک و مکس میتونن این رکورد رو بشکنن)
   –رکورد بیشترین حضور در تاریخ فرمول یک 322 باریکلو(312 تا کیمی رایکونن این رکورد مخصوص مرد یخیه برو کیمی رکورد مال خودته کیمی عشقه)
   — رکورد بیشترین پول پوزیشن در استرالیا همیلتون 2020 میتونه رکورد برای خودش کند (الان با ایرتون سنا و شوماخر برابره)
   –رکورد گرنداسلم که با 8 عدد جیم کلارک فقید رکورد دار (ولی همیلتون میتونه این رکورد رو هم بشکنه)
   — رکورد بیشترین پودیوم که در دسته مایکل افسانه ای هست(اینم همیلتون میتونه بشکنه)

   • Amin

    1

    0

    آرش:ممنون داداش

   • سباستین فتل اسطوره بی تكرار

    3

    0

    رکورد 9 پیروزی متوالی سباستین فتل در یک فصل. اینو کی میتونه بشکنه؟
    رکورد 4 سال پیاپی قهرمانی جهان سباستین فتل. این یکی رو کی می تونه بشکنه؟ اگر قهرمان بشه تازه به رکورد سباستین فتل می رسه
    البته رکورد 7 قهرمانی شوماخر نمیشکنه، باهاش برابر میشه در صورت قهرمانی.

 3. Yelawolf

  3

  0

  درود بر شما. جواب بعضی از سوالاتم رو اینجا پیدا کردم. ممنون از شما که این بحث های جذاب قدیمی رو شرح میدید. کاشکی الانم فرمول یک جذابیت اون موقع رو داشت.

 4. Hassan Mohebbi

  10

  1

  سلام سید جان خدا بده قوت
  یه سوال میگم اونجایی که گفتی، کیمی گفته تو فراری با یکی کنار نمیاد و تو پرانتز نوشتی احتمالا شوماخر بوده!! خب ارتباطش با جمله قبلیش مبنی بر این‌که سیستم تعلیقش رو عوض کردن چیه؟ هرچی خوندم ارتباطی بینش ندیدم چون اصلا شومی اون موقع نبوده تو فراری اصلا فرمول یک نبوده؟!! بعدم فکر نکنم کیمی با کسی مشکلی داشته اونم شومی!!
  یه سوال دیگه اگر کیمی فصل ۲۰۰۸ رو طوفانی شروع کرده (چهار برد) پس اگر سیستم تعلیقش و ماشینش رو خراب نمیکردن پس قطعا ۲۰۰۸ هم میتونسته قهرمان بشه خب سوالم این است که آیا فراری با قهرمانی کیمی اون سرمایه لازم رو بدست نمیاورده که احتیاج به سرمایه اون بانک اسپانیایی نداشته باشه؟
  یکی نبوده به فراری بگه که خب بگذر ۲۰۰۸ قهرمان بشه بعد ۲۰۰۹ ماشینش رو خراب کن و غرامت بده و قرار دادش رو فسخ کن.
  خاک عالم تو سرشون.
  این فراری راننده‌های قهرمان رو خراب میکنه اون از کیمی حالا هم وتل. بعدشم نوبت داره هرچی استعداد هست رو نابود میکنه اولیش لکلرک هست بعدش خدا میدونه.

  • ALEX-ALBON

   7

   1

   منم بارها همین حرف شمارو زدم حسن محبی
   فراری تیمیه که قهرمانان فورمول1 رو تحویل میگیره ویکی یکی به نابودی میکشونه-دوستانی که انتقاد میکردن به بنده که چراطرفداریمو از فراری به ردبول تغییر دادم وطرفدار واقعی نیستم واین حرفا..رو میزدن
   حالا متوجه شدین که چرا میگفتم فراری شرم آورترین تیم تاریخ فورمول1 هستش؟اینم سندش
   این کثیفکاریهار من هرسال به یه نحوی میدیدم وسال به سال ناراحت تر از نحوه مدیریت بی برنامه فراری میشدم
   مدیریتی که صرفا آوردن قهرمانان فقط براشون جنبه پولی داره وحالا اگر این وسط قهرمانم میشدن که چه بهتر
   کیمی حتی میتونست اون سال دومین قهرمانیش و بدست بیاره که سیستم تعلیقش ودستکاری کردن(نسخه بروز شده رو با قدیمی تعویض کردن) وباعث افت روحیه وعملکرد رایکنن دوسداشتنی شدن..کار کثیفی که امسالم با سیستم تعلیق فتل انجام دادن ودست برقضا اینبارسیستم تعلیق شکست تافراری امتیازات مهمی رو برای رده بندی رانندگان از دست بده وروحیه فتل نابود بشه
   اونوقت یه عده میومدن میگفتن بمن که نه مگه فراری مریضه عمدا امتیازات به این مهمی وبخواد ازدست بده-بله دوستان-فراری خیلی هم مریضه..مرضی که هیچ علاجی هم نداره وباعث خواهدشد لکلرک هم استعدادش بربادفنا بره وبعدهمیلتون ومیارن وبا لویس بزرگ هم همینکارو تکرارخواهندکرد..چون جایی که حرف از منابع مالی به میون بیاد-راننده ها برای فراری تبدیل به یک مهره سوخته میشن واین به اصلاح تیم..تمام چیزی رو که بلده بکارمیبنده برای نتیجه نگرفتن اون راننده موردنظر-
   کیمی بااون قهرمانی حتی میتونست به سومین عنوان قهرمانی برای سال بعدهم حمله کنه اما افسوس
   اما چه خوب که دنیا دارمکافاته
   فرناندو باعث شد که رایکنن دوسال از فورمول1 دور بمونه-2سالی که میتونست برای کیمی حکم قهرمانیهای سوم یاحتی 4رمش و داشته باشه چه بسا تاریخ فورمول1 الان طور دیگه ای رقم خورده بود-اما کارما وتقدیرکارخودش وکرد والان میبینیم فرناندوی خشن و جاه طلب به مک لارنی خورد که شاید بشه گفت بدترین مک لارن 10سال اخیر بود واونقدر بااین تیم درجا زد که بابدترین سناریوی ممکن فورمول1 رو ترک والان کجاست؟
   درسته- درحال کوبوندن اتومبیلهای رالی داکار به در و دیوار وشاید دیگه حتی نتونه برگرده-دلیلشم راننده های فوقالعاده ایه که فورمول 1 تاالان به خودش دیده همه تازه کار وتشنه پیروزی
   شما فقط اسمهای رانندگان2020 رو یکبار درذهن مرورکنین..متوجه داستان میشین.
   درود برمرسدس کبیر..ولویس بزرگ
   امیدوارم همیلتون هرگزپاش وتوفراری نذاره وباهمین مرسدس از دنیای فورمول خداحافظی کنه-وگرنه طرفدارای لویس قطعا از نتایج بدی که بخاطر پیتهای7ثانیه ای وگاراژبی برنامه واستراتژیهای اکثرا نابود فراری-که ممکنه بدست بیاره بسیار مقموم و ناراحت خواهندشد
   قبول کنیم که فراری لیاقت قهرمانی مثل لویس ونداره
   چون درنهایت یک لویس برنده رو تحویل میگیره وچیزی که تحویل میده یک لویس بازندست-اونم فقط بخاطر پول
   کاری که با کیمی انجام شد والان هم بافتل انجام میشه ودرآینده با خودلکلرک وسپس همیلتون
   فراری; تیمی که بجای تمرکز برای قهرمان کردن قهرمانانی مثل لک وفتل -پول ومیشناسه
   بهتره بخاطر این روند نابودسازی قهرمانان -فراری اسمش و تغییر بده وبگذاره(گلادیاتور)
   با عرض معذرت از تمامی فراری فن های عزیز

   • Hassan Mohebbi

    3

    0

    ??
    امیدوارم عقلشون بیاد سر جاش.

   • iman

    2

    5

    Alex حالا شما با یه مقاله اینقدر جو گیر نشو،این مسایل پشت پرده تو تمام تیمهای فرمولا وان و اساسا هر جا که پای پول و سرمایه وسط باشه وجود داره ولی در مورد فراری به دلیل جاذبه زیاد این تیم بین مخاطبین بیشتر دامن زده میشه و تیمهایی مثل ردبول هیچوقت نمیتونن همچین جاذبه ای برای مخاطبین داشته باشن،برو ببین تیم ردبول بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ چه بلاهایی سر وبر آوردن یا با یکی از بهترین رانندگان یک دهه اخیر دنیل ریکاردو چکار کردن به خاطر حمایت از مکس،در مورد کیمی هم با وجود که شخصا قبولش دارم ولی بعد از بازگشت مجددش هم همیشهزیر سایه ناندو و فتل قرار داشت که نشون میده تصمیم فراری چندان بیراه نبوده پس خواهشا با خوندن یه مقاله که چندان صحتش هم مورد تایید نیسن جو گیر نشید و سعی نکنید فراری بزرگ رو زیر سئوال ببرید،تیمهایی مثل ردبول از هیچ نظر قابل قیاس با فراری نیستند و هرگز نخواهند بود

   • iman

    2

    5

    البته شما تقصیری نداری چون نهایتا از یک دهه از تاریخ این رشته اونم از طریق سایتهای فارسی زبان آشنا شدی و اصلا نمیدونی فراری چیه یا فرناندو آلونسو کیه،اگر فصول ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ رو دیده باشی یا حتی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ رو اونموقع به خودت اجازه نمیدی در مورد ناندو اینجور صحبت کنی ولی خوب نمیشه به امثال شماها خورده گرفت و انتظاری هم نمیشه داشت

  • سید علی حسینی

   3

   0

   سلام، من این روزا نیستم این مقاله ها و ویدیو ها رو از قبل زمانبندی کردم و میره، اگر دیر جواب دادم یا جواب ندادم کلا به دید بد نگیر لطفا

   یه سری صحبت های بدون سند و مدرک هست که توی پدوک فرمول یک پخش شده بود اون موقع که توی سال 2007 مایکل با اومدن کیمی به فراری مشکل داشت و یا همچین چیزی، بعد هم با اومدن کیمی، مایکل کارشکنی می کرد توی بعضی جاها و توی 2009 که فراری ماشین کیمی رو دستکاری کرده بود میگفتن احتمالا یکی که توی گوش یکی دیگه میخونه که این کار رو انجام بده اون مایکله که کلا هیچ سندیتی نداره ولی خب اون موقع اینطوری می گفتن، اگر بتونم از شایعات اون موقع هم یه مقاله ای می رم براتون

   ماشین 2008 با سبک رانندگی کیمی همخونی نداشت و همینطور ماشین 2009، ماشین 2008 رو دستکاری نکرده بودن بلکه ماشین 2009 رو دستکاری کرده بودن برای کیمی

   نه امکانش وجود نداشت که اگر کیمی قهرمان میشد پول لازم رو میاورد، چون کیمی اصلا کار رسانه ای انجام نمی داد و پیگیر ستاره شدن و مردم بشناسنش و این حرفا نبود، میومد توی ماشین میشست تخته می کرد و می رفت می برد بعد می رفت مست می کرد تا مسابقه بعدی 🙂

   • Hassan Mohebbi

    2

    0

    سید جان فدات، در پناه خدا موفق و سربلند باشد.
    نمیدونم. واقعا چقدر شایعه!! که راست و دروغش هم معلوم نیست.
    با این حال، کیمی واسه من و طرفدارش یه اسطوره‌ست. یه اسطوره که همه دوسش دارن حتی راننده‌ها و تیم‌های رقیب. چه فرقی داره یه قهرمانی داشته باشی چه ده تا یا اصلا نداشته باشی. همین که همه دوست دارن یعنی قهرمانی.

 5. mohammad

  6

  2

  سلام
  ممنون از شما

  واقعا کیمی لیاقت قهرمانی بیشتر رو داشت تو مکلارن خرابی های ماشین حتی قبلش هم میتونست قهرمان بشه
  اینو خوندم با کیمی فراری بخاطر الونسو چه کرد میبینم با فتل هم داره بخاطر شاژده موناکویی همین کار رو میکنه
  مدیریت با سیاست بازی فرق داره کاری که مرسدس ممیکنه مدیریته ک7 فراری بلد نیست

 6. Mahmoud

  4

  0

  بوآه… چقدر عالی??
  ولی فکر نمیکنم کیمی هیچوقت اون قدرت و ابهت که تیم هم ازش بترسه و هم بهش افتخار کنه رو نداشته. منظورم یه چیزی مثل آلونسو هست. اگه آلونسو جای کیمی بود فراری رو رسوا میکرد!!!

 7. itg

  3

  0

  عالی
  ورزش گرون قطعا فساد توش هست
  سطر مشکل فراری با بریجستون خیلی برای من جالب بود فکر میکردم فراری فقط با پیرلی مشکل داره
  مقاله عالی بود

  • H.farahani

   2

   2

   Itg
   فراری با بریجستون مشکل نداشت.مشکلِ کیمی بود.انتهای سال 2006 که میشلن به عنوان یکی از تامین کنندگان تایر از فرمول یک رفت.حالا بریجستون تنها تامین کننده تایر بود.این برای کسانی که قبلا از تایر ساز ژاپنی استفاده میکردن چالش خاصی نبود ولی برای رانندگانی مثل الونسو و کیمی که سالها با میشلن مسابقه میدادن یه چلنچ حسابی بود.اولین جایی که این مشکل پدیدار شد و بیشتر به چشم میومد تعیین خط بود.یادتون باشه که این دو تایر تفاوت اساسی با هم داشتن و توی دما و پیست های مختلف تفاوت عملکرد.یکی تو بارون کم بهتر بود و دیگری تو بارون زیاد و …

 8. Reza.MC

  4

  1

  ممنون بابت مقاله جالب و مفصل. پس ظاهرا دستکاری عمدی ماشین و خراب کردن راننده اول تیم یک رسم دیرینه نزد فراریست.

 9. ALEX-ALBON

  5

  0

  دقیقا خراب کردن راننده اول تیم در ذهن طرفداران فورمول روشی ه که سالهاست فراری بااون قهرمانی وشادی رواز طرفدارانش دزدیده
  یک دزدی بزرگ-به اندازه 7سال متوالی که ازعمرطرفدارانش گرفت بدون حتی یک قهرمانی ویا دست آورد.
  طرفدارای فراری-قبلا هم گفتم
  فراری باید باید وباید این نحوه مدیریتش رو تغییر بده وگرنه 7سال دیگه هم بر عمر تلف شده طرفدارانش افزوده میشه
  متاسفانه

  • BAHRAM

   2

   5

   Alex albon
   با احترام فراوان شما اول املای درست فرمول یک رو یاد بگیرید بعدش تحلیل کنید.
   دوما فراری با مدیریت ضعیف قهرمان نمیشه درسته ولی ردبول هم مدیریت درستی نداره اوردن دوتا راننده لپی نشون دهنده مدیریت ضعیفه
   سوما فراری برای جذب الونسو مجبور به انجام اینکار بود رایکونن بخاطر عملکردش از تیم خارج نشد بخاطر اسپانسر الونسو فراری مجبور شد الونسو رو بیاره وگرنه الونسو برتری به رایکونن نداشت
   ضمنا شما طرفدار ردبولی برای چی دوستداری درمورد فراری انقدر نظر بدی؟

 10. BAHRAM

  2

  6

  همه اینکارها برای جذب اسپانسر بود سال ۲۰۰۸ دنیا وارد یک رکود اقتصادی شد و گفته شده همه تیمها فقط دنبال بقا بودن تو این قضیه فراری هم قربانی سانتاندر شد
  از این اتفاقات برای فتل نیفتاده مطمئن باشید.لکلرک امسال اومد ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ که لکلرک نبود و فتل راننده اول تیم بود برای ۲۰۱۹ هم که ماشین مطابق میل فتل توسعه پیدا کرد این موارد برای فتل مطرح نیست چون فراری بیشترین پول رو از اسپانسر ها میگیره و بیشترین پول رو از فرمول یک پس اصلا بحث پول مطرح نیست و این احتمال که با سب هم اینکارو کردن رده سب خودش نمیتونه نتیجه بگیره

  • H.farahani

   6

   2

   Bahram
   فراری قربانی سانتاندر شد؟!!!
   دوست گرامی کیمی بود که قربانی شد نه فراری.یه قهرمانی از کیمی گرفتن و سه قهرمانی از دست دادن.2008 و 2010 و 2012.
   در ضمن شما خیلی فانتزی نگاه میکنید.تصورتون ار راننده یه عده رباته که وضعیت تیم و اشتباهاتش هیچ تاثیری رو شون نباید بذاره.نظر کارشناسان و مردم قهرمان جهان رو تعیین نمیکنه.امتیازات مهمه.فاصله با رقیب چه از نظر ماشین و چه امتیازی میزان ریسک رو تعیین میکنه.خط مشی تیم و درخواست اوناست که تعیی کننده میشه.نمیشه مثل باکو 2018 چند بار از راننده بخوایم که سبقت بگیره(سبقتی که میدونیم غیر ممکنه)و بعدش همه کاسه ها رو سر راننده بشکنیم.نمیشه تو المان 2018 اون همه اشتباه کنیم و توقع داشته باشیم راننده ریلکس باشه.اونم وقتی رقیبش از 14 استارت زده و داره میاد که ریس رو ببره.(به تایم کسایی که تو اون بارون با الترا سافت بودن نگاه کنید.همیلتون به کنار به گروژان نگاه کنید)
   هی تکرار میکنید توسعه و توسعه.توسعه با تونل باد معیوب تقصیر راننده است.هر دو راننده فراری که از مونزا میگفتن اپدیت مسیر عکس رو رفته و ماشین کندتر شده.کجا بود گوش شنوا؟مگه ماشین امسال بر پایه همون اطلاعات غلط تونل باد شکل نگرفته؟ همین همیلتونی رو که ستایش میکنید تو المان امسال چیکار کرد.بررسی کنید ببینید چرا خودش و تیم اشتباهی میکنن که سالهاست رخ نداده.ببینید مقصر خودش بوده یا عامل بیرونی مهمترین تاثیر رو داشته؟

  • mohammad

   5

   4

   شما ببین شازده موناکویی کی پشتشه ببین کی اسپانسرش هست ولی فتل کلا از رسانه ها دوره به قول سید میشینه پشت فرمون تخته می‌کنه می‌ره

 11. ALEX-ALBON

  2

  1

  جناب حسینی کامنتی که درجواب حسن محبی نوشتم تایید نشده!!
  مشکل خاصی داشته؟
  من که ازادبیات بدی استفاده نکردم
  ممکنه چک بفرمایین بزرگوار :/

 12. BAHRAM

  2

  6

  H.farahani
  متاسفانه جایی که باید منطقی باشید احساساتی نظر میدین مطلب رو یکبار دیگه بخونید بحران مالی ۲۰۰۹ فراری که ۸بار تو ۱۰ سال قهرمان شده بود رو وادار کرد سراغ الونسو بره این شرط بانک سانتاندر بود و اینکه قبول نکردن الونسو جای ماسا بیاد حتی به فراری اجازه ندادن ماسا رو بخاطر عملکرد ضعیف سال ۲۰۱۱ اخراج کنن به این میگن قربانی شدن
  دوما منظور من از توسعه ماشین یعنی از ۲۰۱۷ که ساخت ماشین ۲۰۱۸ شروع میشه نه اپدیت اوردن درطول فصل کسی منکر دیتای اشتباه تونل باد فراری نیست منتها بحث اینه که ۷۰ تا۸۰ درصد یه ماشین فرمول یک قابل تغییر نیست اگه قابل تغییر بود فراری امسال انقدر ضعیف کار نمیکرد درطول فصل اپدیت میاوردن مشکل رو حل میکردن بحث اینه توسعه ماشین ۲۰۱۹ از ۲۰۱۸ شروع شده و فتل و رایکونن رانندهای فراری بودن پس
  همه‌ی اشتباه راننده به تیم ربطی نداره اسپین شدن تو مونزا ۲۰۱۸ چه ربطی به تیم داشت؟ یا داغ کردن نزدیک به ۱۰۰۰ درجه ای ترمز تو دور وارم اپ انگلیس ۲۰۱۷ اینا ربطی به تیم نداره اسپین شدن تو مونزا ۲۰۱۹ و بدتراز همه وارد شدن خطرناک به پیست و زدن به لنس استرول چه ربطی به تیم داره؟
  المان ۲۰۱۸ صد درصد مقصر سب فتل بود میتونست برد رو با سومی عوض کنه همینم نمیتونست؟؟ این همه کارشناس داریم اخر مسابقه همه میگفتن مشکل از استراتژی تیم بود راننده باید وظیفشو درست انجام بده وگرنه دلیل اون دستمزد عجیب و غریب چیه؟ اگه قراره بین فتل و گروژان فرقی نباشه چرا باید ۱۰ برابر گروژان پول بگیره؟ راننده تو استراتژی هم تاثیرگذاره تو تمرینات راننده‌ست که با تایرها سروکارداره و باید به مهندسانش بگه اوضاع چطوره شب قبل از مسابقه هم استراتژیستها با رانندها صحبت میکنن چرا فکر میکنید راننده ها از چیزی خبر ندارن وهمشو گردن تیم میندازین؟
  المان ۲۰۱۹ و اتفاقی که برای همیلتون لکلرک و مکس افتاد اشتباه تیمها بود زود از موعد از تایر سافت استفاده کردن نتیجش شد رفتن شارل و لوییس تو دیوار و اسپین شدن مکس اینجا راننده مقصر نیست

  • mohammad

   3

   1

   همش به تیم ربط داره با درصد های مختلف تیمی که ماشین خوب بهت نده تیمی که راننده دومش به تیم دیکته می‌کنه و به راننده اولش اسلیپ استریم نمیده تیمی که استراتژی اشتباه میچینه تیمی که پیت طولانی میده تیمی که دستور تیمی اشتباه میده تیمی که راننده اولش رو خراب می‌کنه و علیه اون مصاحبه می‌کنه توقع داری رانندش بدون اشتباه باشه؟

   یکم مقایسه کن تیم فراری رو با تیم مرسدس
   من طرفدار فال و تیم مرسدس هستم چون مرسدس در مدیریت با اختلاف برتر هست

   • BAHRAM

    0

    4

    پس اگه اینطوری باشه همه رانندهای تیمهای میانی جدول باید تو مسابقات مرتب اسپین بشن و اشتباه یا مثلا جرج راسل بیاد ازبین برن چون ماشینی داره که درحد امتیاز گرفتن هم نیست کنن
    حرفت منطقی نیست طرفدار هرتیمی که میخوای باش اهمیتی نداره فقط حرف منطقی بزن
    مونزا ۲۰۱۸ هم اگه همون دور اول به لوییس نمیزد لوییس همیلتون میفتاد بین دوتا ماشین فراری و فراری کیمی رو بیرون نگه میداشت تا همیلتون رو کند کنه و راحت سب لوییس رو اندرکات میکرد.
    شکی نیست که سب راننده خیلی خوبیه ولی قبول کنید اشتباه کرده

   • mohammad

    2

    1

    بهرام جان
    چندبار مثلاً آلفا رومئو علیه کریمی و آنتونی مصاحبه کرده چند بار گونتر علیه مکنوسن یا کروژان مصاحبه کرده چند بار مدیرای مک‌لارن علیه آلونسو مصاحبه کرده
    ضمن اینکه از اون ها توقعی نیست و تحت فشار نیستند
    اصلا به مسائل روحی اهمیت نمیدی

  • H.farahani

   1

   0

   Bahram
   به نظرتون اینکه فراری بازیچه یه اسپانسر بشه مضحک نیست؟این بحث طولانیه و ازش میگذرم.
   در مورد توسعه ماشین 2017 به 18 که توسعه خوبی داشت و پیشرفت زیادی کرده بود و مشکل از نیم فصل دوم شروع شد و همون ماشین که بواسطه اطلاعات اشتباه توسعه داده شد رسید به 2019.
   بنده هیچ جایی نگفتم فتل مقصر نیست.اتفاقا بعضا فقط خودش مقصره.مثل کانادا و مونزا و انگلیس امسال.حرفم اشتباهات زیاد تیمه و اینکه تاثیر گذار خواهد بود.اینکه فرمودید تیم اشتباه کنه و راننده انگار نه انگار نمیشه.برعکسش هم صادقه.راننده پر اشتباه تیم رو ناامید میکنه.

 13. iman

  2

  5

  آقای الکس آلبون پیشنهاد میکنم بدون اطلاعات کافی در مورد نامدار ترین و بزرگترین اسامی f1 و موتور اسپرت صحبت نکنین و با این اظهار نطرهای عجیب خودتون رو مطرح نکنید،شما مطمئنا فصول ۲۰۰۵ و۲۰۰۶ و حتی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ رو ندیدی که اینجا درباره فرناندو در افشانی میکنی و اطلاعی از تاریخ پر افتخار فراری نداری که درباره اون صحبت میکنی،شما به همون نوشابه سازهای اتریشی بچسب و بیش از این با این افاضات رو اعصاب این و اون راه نرو،آقا سید یه خواهشی از شما دارم که یا این اظهار نظرهای موهن آقایون رو تایید نکنید یا جوابیه متقابل رو هم تایید کنید،با تشکر از شما

  • Sohrab

   1

   3

   ایمان حالا شما عزیز برچی ناراحتی ؟
   درباره ناندو فقط همینو بگم اگه خودخواه بود ولی قهرمان بود حتی با ماشین ضعیف تر هم یک پای قهرمانی بود
   در مورد فراری هم احتمالا این دوستان به قول شما تازه فرمول یک رو دنبال میکنن

  • ALEX-ALBON

   2

   1

   ایمان جان جوش نیار برادر-من نگفتم فرناندو نقصی در رانندگیش وجود داشته حتی ان وراننده ای باخصوصیات خشن وجاه طلب بیان کردم..این کجاش حرف بدیه..حرف بنده این بود که آلونسو اونسال بهترین راننده فورمول بود ونیازی نبود بخاطر صندلی فراری باعث بوجوداومدن اتفاقاتی بشه که خیلی راحت قهرمانی کیمی رو نابودکنن..میتونست صبرکنه وازابتدای فصول بعدبه فراری ملحق بشه .میتونست بله-اما نخواست
   وبخاطرش فراری کریر کیمی رو واقعا نابودکرد..کیمی ای که تا قبل از شروع اون شایعات وردنشدنشون توسط آلونسو وفراری -4مسابقه اول فصی وباقهرمانی پشت سر گذاشته بود بیشترین امتیازات وجمع کرد
   ایمان جان من بعدش فقط گفتم همونطور که این اتفاقات باعث شد کیمی فصول بعدی رو توی فورمول1 ترجیحا شرکت نکنههمون اتفاقاتم به گونه ای دیگه رقم خورد تا اینبار فرناندو ترجیح به کناره گیری از فورمول بده
   من تو یکی از پستهامم این وگفتم که فورمول2021 اگه آلونسو هم به جمع کیمی وفتل ومس ودنیل وآلبون لک ولویس ونوریس و ساینز وآکون پرز و غیره اضافه بشه چه فصل رویایی خواهیم دید چون فرناندو بشدت تهاجمی وجاه طلبه
   اون موقع ندیدم که شما بخاطر تعریفم از فرناندو تشکر کنی
   اونوقت الان که منظورم کلا چیز دیگه ای بود ونه اون چیزی که شما برداشت کردین-یهو شما از راه رسیدی و بهتونم برخورد

   من معذرت میخوام ازشما
   گرچه که هنوزم میگم قصدم توضیح تقدیرجالبی بود که تو داستان کیمی وآلونسو اتفاق افتاد ونه بی احترامی
   اگرم حرف از کوبوندن فرناندو به درودیوار زدم دلیلش ودوستان میدونن
   منظورم تصادفی بوده که آلونسوهفته پیش در رالی داکار داشتن
   ایمان جان اینقدر مساعل وسخت نگیرین لطفا

   • iman

    1

    3

    ‌دوست من شما کلا به فراری و ناندو تاخته بودی و باید بدونید که این توافقات و دستهای پشت پرده همیشه تو فرمول یک بوده و خواهد بود منتها حالا یکیش رسانه ای شده و اتفاقا این وسط آلونسو کمترین تقصیر رو داشته،ضمنا آلونسو سی و هشت سالگی باز نشست شده و کمتر راننده ای تا این سن دوام آورده،تازه الانم که احتمال و صحبت بازگشتش شنیده میشه

 14. امید نورمحمدی

  2

  0

  چقدر شبیه این روزهای فراریه. خرابیهای متوالی و بدون دلیل ماشین سب و …. خیلی برام جالب بود که بلاخره یکی پیدا شد و مطلب خوبی درباره سابقه فراری در این تیپ کارها گذاشت.
  مطلب عالی و پر از نکته و قراین و شواهد بی بدیلی است که ارزش چندبار خواندن را دارد.
  دستت درد نکنه سید بزرگوار….

دیدگاه خود را بیان کنید