فرمول یک ایران – گرندپری ایتالیا 2017 تحت تاثیر پنالتی ها قرار گرفت و حالا کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول نارضایتی خود از قوانین جریمه ای موتور را ابراز کرد.

در مسابقه روز یکشنبه تقریبا نصف راننده ها پنالتی گرفته بودند، مجموع پنالتی کل راننده ها به 150 رده می رسید و فقط چهار ماشین از رده ای که در تعیین خط به دست آورده بودند مسابقه را آغاز کردند.

هورنر گفت:

باید این مسئله به صورت جدی بررسی شود که آیا راه بهتری برای جریمه کردن سازنده یا ورودی جز به هم ریختن مسابقه وجود دارد یا خیر. تا پایان [فصل] این فقط بدتر می شود و یک شرمساری خواهد بود که ببینیم قهرمان توسط این پنالتی ها مشخص می شود.

کریستین هورنر هم چنین در انتقاد از موتورهای V6 که در ابتدای سال 2014 معرفی شدند گفت:

این موتور از زمانی که معرفی شده است هیچ نتیجه مثبتی برای فرمول یک به ارمغان نیاورده است.

مکس ورشتپن - مسابقه گرندپری ایتالیا 2017

مکس ورشتپن – مسابقه گرندپری ایتالیا 2017

قوانین چه می گویند؟

برای 2017 ، هر راننده فقط می توانید به صورت مجاز از هر نوع قطعه پیشرانه چهار بار استفاده کند، این قطعات شامل موتور احتراق داخلی (ice)، سیستم بازیابی انرژی جنبشی (mgu-k)، سیستم بازیابی انرژی گرمایی (mgu-h)، منبع ذخیره انرژی (es) توربوشارژر (tc) و واحد کنترل الکترونیک (ce) می شود و اگر بیشتر از چهار بار از این قطعات استفاده شود به فرد خاطی پنالتی تعلق می گیرد.

هر چند که هورنر معتقد است برای سال بعد که 21 مسابقه داریم و پیشرانه کمتر خواهیم داشت این قانون فقط کار را بدتر می کند.

او گفت:

چیزی که مرا نگران می کند این است که با وجود مسابقه بیشتر برای سال بعد فقط سه موتور داریم. از نظر من این باید دستور جلسه بعدی گروه استراتژی باشد. من سعی کردم در جلسه ای که در ابتدای سال برگزار شد این را تغییر بدهم ولی از من حمایتی نشد. امیدوارم الان با توجه به پنالتی هایی که بعضی تیم ها ممکن است تا پایان سال بگیرند شرایط تغییر کرده باشد.

مشخصا پنالتی ها باید بازدارنده باشند چون هدف اصلی وجودشان کم کردن هزینه ها بود. ولی ما هزینه ای پس انداز نمی کنیم چون موتورها به یک تور جهانی برده می شوند. شاید پنج موتور مقدار درستی باشد نه این که از چهار به سه برسیم.

مسابقه گرندپری ایتالیا 2017

مسابقه گرندپری ایتالیا 2017

بهم ریختگی خط شروع، تعیین کننده در مونزا

هر دو راننده هورنر در بین کسانی بودند که برای مسابقه یکشنبه پنالتی گرفته بودند، ترکیب خط شروع کاملا با چیزی که در تعیین خط به دست آمده بود تفاوت داشت.

برای ردبول، مکس ورشتپن در تعیین خط دوم شده بود و با 20 رده پنالتی کارش را از جایگاه 13 شروع کرد. هم تیمی اش یعنی دنیل ریکاردو هم در روز شنبه سوم شد و با 25 رده پنالتی کارش را از 16 ام آغاز کرد و خیلی راننده های دیگر که همین بلا سرشان آمده بود.

هورنر درباره این پنالتی ها می گوید:

درکش برای ما به اندازه کافی سخت است. وقتی به خط شروع می رویم هنوز در تلاش هستیم که بفهمیم دوازدهم بودیم یا سیزدهم. پرز پنالتی گرفت ولی قبل کسی یا بعد کسی؟ خیلی گیج کننده است.

ژان تاد، رئیس فیا بیان کرد که در جلسه پیش رو آن ها مشکل پنالتی ها را بررسی خواهند کرد ولی اذعان کرد که رسیدن به یک راه حل درست ساده نخواهد بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. Mehrdad

  0

  0

  هورنر مرد دوس داشتنییه یکی از مدیران خوبه فرمول یک همیشه حرف هاش رو قبول دارم حق با هورنر هستش پنالتی ها قانون بیخودین کم کردن موتور برای سال بعد تصمیم بسیار اشتباهیه
  چرا این قانون موتور های 1.6 لیتری الان تغیر نمیکنه وقتی میبینن تیم ها چقد به مشکل خوردن هوندا چند ساله هنوز مشکل دوام و قدرت داره رنو مشکل دوامش رو سال پیش حل کرد امسال بازهم مشکل دوام و قدرت داره فراری مشکل دوام رو امسال حل کرد اما بازهم مشکل قدرت داره این قوانین فقط داره از یک موتور حمایت میکنه اونهم شاهکار مهندسی مرسدسه
  چرا نباید چند شرکت دیگه خارج از گروه فعلی اجازه ساختن موتور رو داشته باشن چرا اینقد موتوهارو پیچیده کردن mgu-H – mgu-k – es – tc – ce فقط باعث پیچیدگی موتورها شدن

 2. Amin verstapen

  0

  0

  در باره ی هورنر: درحال حاضر بهترین مدیر مسابقه ای هستش که باوجود هیولایی مثل مرسدس و غولی مثل فراری داره از آب کره میگیره! یعنی در هرمسابقه حداقل یه رانندش رو سکو هستش پس واقعا استراتژیست ماهری هستش که تونسته دراین رقابت ناعادلانه خوشو وردبولومطرح کنه
  درباره ی ورشتپن: هیچکس نیس که به توانایی ها و جسارت و شوق بی نهایت مکس به پیشرفت و سبقت شک داشته باشه فقط خیلی بدشانسه یه بار لاستیک میترکه یه بار گیربکس خراب میشه دوبار موتور میسوزه یه بارم کلاچ میشکنه فکرمیکنم بی انصافیه اگه مشکل فنی رو گردن مکس بندازیم
  مورد بعدی اینکه باتوجه به تمدید قراردادبوتاس و رایکونن و فتل بنظرمیاد مکس هم تمدیدمیکنه و رفتنش به مرسدس و فراری منتفی هستش.ولی گزینه بهتر ویلیامزهستش باتوجه به اتمام کار ماسا توی فرمول یک فرانک ویلیامزو دخترش باید مکسو شکارش کنن

دیدگاه خود را بیان کنید