Register

شانزده + 9 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – تیم فرمول یک فراری که فصل 2019 با طراحی متفاوتی پا به رقابت ها گذاشته بود نتوانست در پیست هایی که نیروی رو به پایین (داونفورس) بالایی دارند عملکرد خوبی را از خودش نشان دهد ولی در عین ناباوری در یک پیستی که هیچ کسی حتی فکرش را هم نمی کرد توانست مقام اول و دوم را کسب کند. اما دلیل این اتفاق را در ادامه باهم بررسی می کنیم:

هفت هفته پیش سباستین فتل و چارلز لکلرک در گرندپری مجارستان شکست سنگینی را خوردند و با یک فاصله بیش از 1 دقیقه ای از رقبای خود مسابقه را به اتمام رساندند. پیروزی های فراری در بلژیک و ایتالیا قابل توضیح هستند؛ ترکیبی از پاوریونیت قدرتمند و خودروی بهینه شده از نظر آیرودینامیکی برای این پیست ها فراری حتی برای مونزا کیت ایرودینامیکی خاصی را آورده بود تا برتری آنها را بیش از پیش کند اما پیست مارینا بی سنگاپور پیستی نبود که با دی ان ای خودروی فراری سازگار باشد، این پیست شامل 23 پیچ و مستقیمی های کم و کوتاهی بود. در این پیست اصولا روی تیمی قمار می کنند که بیشترین داونفورس ممکن را دارد و حتی به گفته خود مدیر فراری متیا بینوتو، آنها قرار بود که زمان سختی را در گرندپری سنگاپور داشته باشند. ولی فراری توانست یک مسابقه خارق العاده ای را داشته باشد و هر دو سکوی اول و دوم را برای خودش کند و نتیجه ای بهتر از گرندپری های بلژیک و ایتالیا رقم زد اما چطور!

[videojs_video url=”https://as10.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/9daec14e5194155f3b050837c4e8e1fd17117898-480p__68857.mp4″ width=”752]

پکیج آیرودینامیکی

فراری یک بروزرسانی عظیم ایرودینامیکی را داشت که شامل بال و دماغه جلو، تغییراتی در بال عقب، دیفیوزر و کفی متفاوت بود که این درحالی بود که ردبول تنها بَفلز(قطعه ای که جریان هوا را مدیریت می کند) و کمی با تغییرات در کفی خود به پیست امد و مرسدس هم تنها کمی روی بال عقب خود متمرکز شد.

برای مرسدس و ردبول دیگر توسعه زیادی برای به دست آوردن داونفورس بیشتر نمی تواند آنقدر در دسترس باشد چون آنها تا به الان هر چه که می توانستند داون فورس تولید کردند و دیگر راه برای پیدا کردن داون فورس بیشتر تنگ تر و تنگ تر می شود. اما فراری پس از عقب ماندگی هایی که در ابتدای فصل داشته است حال توانسته پنجره هایی را پیدا کند و بروزرسانی هایی را با تاثیر زیاد بیاورد که موثر هم واقع می شود. داون فورس کلی خودرو بیشتر شده است و کمی هم به پایداری عقب خودرو اضافه شده است که به سباستین فتل اعتماد بیشتری می دهد. فراری در سنگاپور بالاخره پس از مدتها به عنوان یک تیم دونفره به نظر رسید. بالانس خودرو به مراتب مهم از توسعه ایرودینامیکی بوده است که به نظر می رسد فراری توانسته است در این مورد بهبود هایی را داشته باشد.

چارلز لکلرک:

امروز ما خودرو را بهتر از آن چیزی که در بوداپست داشته ایم می شناسیم، می دانیم که چطور خودرو را برای پیست هایی با پیچ کند بالانس کنیم تا بتوانیم استفاده بهتری از تایرهایمان داشته باشیم.

سباستین فتل:

بالانس خودرو بیشتر از آن چه که ما از بروزرسانی ها نیاز داشتیم مهم تر بود و به ما کمک بیشتری کرده است. شما می توانید عملکرد ما در جمعه و شنبه را مقایسه کنید. جلو و عقب خودرو به مراتب بهتر باهم کار می کنند.

داون فورس بیشتر و یک بالانس خوب به فراری کمک کرد تا بتواند تایرهایش را در پنجره دمایی که می خواهد قرار دهد که این مورد در سنگاپور همه چیز است. اگر شما نتوانید این مسئله را فراهم سازید شما ممکن است یک ثانیه را از دست بدهید حتی اگر در بهترین خودرو باشید. تمام تلاش فراری در این بروزرسانی با این هدف بود که مرکز فشار ایرودینامیکی را به جلوتر منتقل کند تا بتواند آن چسبندگی لازم را در جلوی خودرو ایجاد کند که قبلا با نبود چنین امکانی فراری نمی توانست از بال عقب خود به اندازه ای که رقبا می توانند استفاده کنند استفاده کند تا بتواند به خودرویش بالانس فرمانپذیری بهتری را بدهد.

جزئیات موتور خودروی SF90 فراری

جزئیات پاوریونیت خودروی SF90 فراری

قدرت موتور

فراری از موتور نسل سوم خود و هوندا از نسل چهارم خود استفاده نمود اما ظاهرا مرسدس به موتور نسل سوم خود یک مسابقه استراحت داد به این دلیل که سنگاپور پیستی نیست که به قدرت موتور وابسته باشد. فراری توانست در طولانی ترین مستقیمی سنگاپور چیزی نزدیک به 0.15 ثانیه بیشتر از دیگران بسازد. زیاد نیست ولی کافی است به این شرط که در پیچ ها زمان زیادی را به رقبایتان نبازید. برای مدیر تیم، متیا بینوتو این مدرکی بود تا به همگان اثبات کند که برتری در مستقیمی های مونزا و اسپا فقط به خاطر قدرت موتور نبود بلکه بیشتر به خاطر ایرودینامیک خودرو بود:

خودروی ما در برابر هوا حتی در بالاترین میزان داون فورس هم مقاومت کمتری از خودش نشان می دهد. مسابقه سنگاپور نشان داد که برتری موتوری ما چیزی جز یک مسئله مبالغه شده نیست.

ستاپ(تنظیمات) خودرو

فراری توانست بهترین ستاپ ممکن را داشته باشد. هیچ خودرویی بهتر از فراری نتوانست کرب ها و پستی و بلندی های پیست سنگاپور را در خودش هضم کند. این مسئله در سنگاپور همه چیز است. به این خاطر که رانندگان می توانند خودرویشان را در هنگام پیچیدن در موقعیت بهتری قرار دهند و زودتر در خروجی پیچ تخت گاز کنند.

ضعف ردبول این بود که آنها به مقدار خیلی کمی روی داون فورس حساب کردند و طبق گفته مسئولین تیم، شبیه ساز آنها اطلاعات اشتباهی را در اختیار آنها قرار داده بود. رانندگان مرسدس نیز مجبور شدند کمی متفاوت با خودرو رفتار کنند تا بتوانند ایرودینامیک خودرو را در حالت عملیاتی و مفید قرار دهند.

به طور خلاصه باید اینطور گفت که باتوجه به چسبندگی بیشتر در ناحیه جلو خودرو فراری که قبلا وجود نداشت و با روش های مکانیکی اعمال می شد و خودرو دچار عدم بالانس در جلو و عقب خودرو می شد اینبار با این بروزرسانی این مسئله برطرف شد و فراری توانست به بالانسی برسد که خودرو بتواند به بهترین شکل در پیست خیابانی سنگاپور روی کرب ها عمل کند ولی ستاپی که تیم مرسدس درنظر داشت منجر شده بود که کار سختی را برای به دمای عملیاتی رساندن تایرهای جلو داشته باشند و نیازمند یک اوت لپ سریع بودند که این به این معنا بود که اگر به ترافیک در دور اوت لپ خود برخورد کنند و نتوانند تایر خودشان را به درستی گرم کنند کار سخت تری را در دور اصلی خود داشتند و همینطور در زمان شروع مجدد مسابقه بعد از خودروی ایمنی نیز کار برایشان سخت تر می شد. اما نکته جالب راجب ردبول این بود که آنها در تمرین اول خودرویشان مشخص بود که خودرو در شرایط ایده آل قرار ندارد ولی متاسفانه به دلیل اطلاعات اشتباه از طرف شبیه ساز نتوانستند خودرو را به حالت ایده آل برگردانند.

بررسی دور تعیین خط چارلز لکلرک با لوییس همیلتون – گرندپری سنگاپور 2019

[videojs_video url=”https://as2.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/36d19baf365b377ad60cdba906facf2d17118350-480p__15485.mp4″ width=”752]

لاستیک های پیرلی

تایرهای C5 به فراری این کمک را کرد تا بتواند کمبود داون فورس را با گریپ و چسبندگی بیشتر جبران کند. در واقع این تایرهای نرم ترین تایرهای امسال هستند که نسبت به بقیه تایرهای پیرلی می توانند راحت تر در پنجره عملیاتی قرار بگیرند.

گرندپری سنگاپور 2017

پیست مارینا بی

طراحی پیچ ها

18 تا از 23 تا پیچ مارینا بی الگویی شبیه به هم را دارند. طرح هایی مشابه که در باکو و مونترال نیز دیدیم که فراری در هر دو پیست مدعی برد بود. در چنین حالتی که اکثریت پیست شبیه به هم هستند پیدا کردن بالانس به مراتب راحت تر است. به همین خاطر بود که فتل نسبت به مقایسه سنگاپور و بوداپست هشدار داده بود:

در مجارستان پیچ ها با الگوهای متفاوت زیادی وجود دارند که در بعضی از آنها ما خوب بودیم و در بعضی ها نه. حال ما باید در پیچ هایی که بازنده بودیم بتوانیم مدعی شویم.

استراتژی تعیین خط

فراری برنامه ای را که از اول فصل در نظر داشت را اجرا کرد ولی تا به الان به این دلیل که نمی توانستند تایرها را در دمای عملیاتی قرار دهند شکست می خوردند. رده جلویی در مسابقه از اهمیت بالایی برخوردار بود چون می توانید از آنجا مسابقه را کنترل کنید. تایرها باید سریع گرم می شدند. مرسدس و ردبول روی حفاظت و مدیریت تایر سرمایه گذاری کردند که در همان روز شنبه مجازات شدند. به گفته ولف: ما مسابقه را در مرحله تعیین خط باختیم.
استراتژی تیم ها در تعیین خط به این گونه بود:
فراری نیاز به یک دور گرم کردند آرام داشت تا بتواند سریعترین زمان را در تعیین خط ثبت کند ولی مرسدس نیاز به یک دور سریع گرم کردن. در واقع کاشف به عمل آمد که دور خیلی سریعی را زدند که در سکتور سوم تایرهای مرسدسی ها در حال از بین رفتن بود. ردبول نیز دچار مشکل پیدا کردن بهترین بالانس برای عملکرد خوب هم در مسابقه و هم در تعیین خط بود.

در مسابقه فراری ها تایرهایشان زودتر از مرسدسی ها از بین رفت، لکلرک پس از دوبار زدن یک دور سریع تایرهایش از بین رفت اما همیلتون هفت دور پس از آن! فراری 3 بار خودروی ایمنی را روی تایرهارد تجربه کرد که شانس همیلتون را روی تایرهای تازه نابود کرد. به گفته بوتاس: ما از فراری ها در مسابقه سریعتر بودیم.
ولی شما نمی توانید کاری بکنید برای سبقت گیری اگر خودروی جلویی شما در مستقیمی سریعتر است.

سباستین فتل در گرندپری سنگاپور 2017

سباستین فتل

استراتژی مسابقه سنگاپور

فراری به راحتی در جایگاه اول و سوم مسابقه قرار داشت اما باز هم ریسک کرد که آن هم یک ریسک درست و حساب شده از آب در آمد. در واقع این فتل نبود که باید در دور 19 ام به پیت میامد این همیلتون بود که باید میامد. اما مرسدس نگران دورهای باقیمانده و حضور احتمالی خودروی ایمنی بود که این مسئله باعث شد آنها حتی به ورشتپن نیز جایگاه خود را واگذار کنند. استراتژیست های مرسدس یک دید مبهم و با ریسک بالا برای پیروزی را انتخاب کردند به جای یک سکویی که می توانستند به راحتی بر بالای آن قرار بگیرند.

40 دیدگاه

 1. Amir5

  18

  0

  عالی عالی تشکر آقا سید میتونید که به صورت فیلم یا یه پادکست جدا در بیارید

 2. Hassan Mohebbi

  18

  6

  خیلی خیلی عالی بود، خدا قوت به همه ادمین‌های سایت.

  پس به امید خدا بریم یک و دو بعدی رو تو سوچی بگیریم. هر چند این حرفم خیلی رویایی‌ست ولی با این توضیحات میشه یه احتمال کم بهش داد.
  “مسابقه سنگاپور نشان داد که برتری موتوری ما چیزی جز یک مسئله مبالغه شده نیست.” خیلی قشنگ گفت بینوتو. تا قبل می‌گفتم باید از توتو و هورنر یاد بگیره ولی الان فهمیدم صداقت یه چیز دیگه‌ست.

  • بیژن

   3

   10

   موتور فراری مبالغه شده است راجع بهش ؟ بهتره یه سر به پیج f1 بزنی که اختلاف سرعت رو تو دور تعیین خط گذاشته تو همین پیستی که کفی طولانی نداره .فراری نشون داد با این موتور اگه یه پکیج ایرودینامیک خوب داشته باشه به یه رقیب سرسخت تبدیل میشه

   • Mehrdad

    11

    2

    موتور فراری از موتور مرسدس بهتره نمیدونم چرا بعضی دوستان نمیخوان اینو بگن اتفاقا این باعث افتخار هست
    ولی این اختلاف زیاد نیست تهش 10 تا 20 اسب شاید که میشه حداکثر 2 دهم برتری که نه کمه نه خیلی زیاد ولی مرسدس با شاسی خوبش کاملا ورق رو برمیگردونه به نفع خودش چون میتونه مرسدس بدون فشار اوردن به موتور (استفاده از مود بالا) با شاسی خوبش در پیچ ها زمان بدست بیاره

   • Hassan Mohebbi

    10

    1

    دوست عزیز بیژن جان این قسمت از متن رو بخون.

    “متیا بینوتو این مدرکی بود تا به همگان اثبات کند که برتری در مستقیمی های مونزا و اسپا فقط به خاطر قدرت موتور نبود بلکه بیشتر به خاطر ایرودینامیک خودرو بود:
    خودروی ما در برابر هوا حتی در بالاترین میزان داون فورس هم مقاومت کمتری از خودش نشان می دهد. مسابقه سنگاپور نشان داد که برتری موتوری ما چیزی جز یک مسئله مبالغه شده نیست.”

    یعنی بخشی از سرعت مستقیمیشون به طراحیشون برمی‌گرده نه تماما به موتور.
    در ضمن مرسدس اگه بخواد قدرت موتوریش رو نشون بده اونوقت معلوم میشه چیزی از فراری کمتر نداره. چون موتورشون خیلی قویه می‌تونن داونفورس زیاد بدن و موتور اخ نگه، و بهش فشار هم بیارن.

   • محمد

    5

    0

    بیژن:
    سرعت خروجی پیچ لکرک از همیلتون قبل از تنها کفی نسبتا طولانی سکتور اول 4 کیلومتر بیشتر بود که تو آخر کفی هم اختلاف سرعتشون با همیلتون همون 4 کیلومتر باقی موند و بیشتر نشد (321 به 317) اون 0.2 زمان هم که لکرک تو سکتور اول نسبت به همیلتون بدست آورد مربوط به همین خروجی بهتر گرفتن از پیچ این پیچ و یه پیچ دیگه که یه لحظه ته ماشینش لغزید بود نه قدرت موتور فراری. البته ما منکر قدرت موتور بیشتر فراری نیستیم ولی اینجا ستاپ ماشین جوری بود که با حداکثر دونفورس باشه و اون 20-30-40 اسب بیشتر قدرت موتور خیلی تفاوتی ایجاد نمیکنه.

   • Hamed

    3

    4

    جناب محبی عزیز مرسدس باید تو موتوری ترین پیست سال یعنی مونزا قدرت موتوریش رو نشون میداد که اونجام دیدیم چه اتفاقی افتاد و کی دست بالاتر رو داشت . قدرت یه تیم یعنی اون نمایشی که ازش تو گرندپری ها میبینیم وقتی از اول فصل فراری تو هر پیستی تو همه کفی ها تیم برتر بوده این یه چیز بیشتر به ما نمیگه همونطور که برتری آشکار مرسدس تو بحث دانفورس و چسبندگی داره به ما نشون میده چه خبره
    مرسدس این قدرت موتوری این مودای مخفی که ازش صحبت میکنید گذاشته دورهمی تو خونه فقط به همدیگه نشون بدن ؟ کی ازش قراره استفاده بشه وقتی تو مونزا پشت لکرک مونده بون چکار کنن؟
    من نمیدونم ادامه فصل چی میشه تو سوچی مرسدس چیکار قراره بکنه یا تو فلان پیست چی قراره رو کنه ولی شخصا ترجیح میدم به آمارو ارقام فعلی تکیه کنم نه حدسیات و خیالات و اوهام

   • بیژن

    3

    2

    اقای محبی عزیز
    اولا که تمام کارشناسا و تمام تیم ها میدونن امسال از لحاظ موتور فراری سرامد همه تیم هاس
    دوما مدیر تیم فراری به چند تا دلیل این حرف رو زده (برخلاف همه که بینوتو رو ادم ساده و رو راستی میدونن من اینطور فکر نمیکنم خیلی اب زیرکاه و باهوشه تو همه زمینه ها )
    اولین دلیل برای گفتن این حرفش اینه که موفقیت این چندتا مسابقه رو تمام و کمال به اسم خودش و تیم امسالش ثبت کنه چون موتور پارسال طراحی و ساخته شده که خیلی زیرکانه این کار رو کرده
    دلیل بعدی اینه یه سری تیم ها اعتراض داشتن به قدرت موتور فراری که حتی دکتر مارکو اعتراض رسمی کرده این خودش نشون دهنده اینه که این برتری وجود داره.
    هیچ مدیری رو دیدی که از نقطه قوت تیمش تعریف کنه ؟ بنیوتو هم همین طوره مثل بقیه
    ودر اخر اینکه مشخصه که تو مسئاله ایرودینامیک پیشرفت کرده فراری با اپدیتشون تو سنگاپور ولی تو ایتالیا همچین خبری نبود پس نمیتونه برد ایتالیا رو به اپدیت ایرودینامیک ربط بده

  • Mohammad44

   6

   11

   شما بر چه مبنایی می گی در مورد موتور فراری اغراق شده نکنه مونزا رو یادتون رفته حتما اونجا لکلرک با مهارتش لوئیس رو 40 الی 50 دور پشت خودش نگه داشته بود یا اینکه انرژی زا زده بود و فراریشو هل می داد و در برابر لوئیس دفاع می کرد مدیونید اگه فکر کنید موتور فراری تو این قضیه نقش داشته. آقای محبی از شمایی که ندای منطقی بودن سر می دید واقعا بعیده

   • mahyar

    6

    0

    این صحبت های مدیر تیم فراری هست :
    خودروی ما در برابر هوا حتی در بالاترین میزان داون فورس هم مقاومت کمتری از خودش نشان می دهد. مسابقه سنگاپور نشان داد که برتری موتوری ما چیزی جز یک مسئله مبالغه شده نیست.
    ولی در این که پاور یونیت قوی دارن شکی درش نیست . امام تاثیرات ایرودینامیکی هم بی تاثیر نیست بلکه به شدت موثره .

   • Hassan Mohebbi

    6

    8

    محمد جان، شما متن رو خوندی؟ یا فقط کامنتا رو میخونی؟
    من جمله بینوتو رو کپی کردم از خودم که در نیاوردم. داره میگه بخشی از سرعت مستقیمی‌مون به خاطر طراحی‌مونه و همش برای موتور نیست. نگفته که ما سرعت مستقیمی نداریم، ایا این رو گفته یا من این رو گفتم؟

    هنوز طرفدارای وتل یه وقت‌هایی قبول میکنن رانندشون افت کرده یا خوب عمل نکرده یا اشتباه کرده ولی شما لوئیس فن‌ها هیچ وقت نشد نبره و یه بهونه‌ای جور نکنید. از لوئیس چنان بت و خدا ساختید که اصلا ادم میمونه چی بگه.
    اره شما راست میگید فقط لوئیس مهارت داره بقیه کشکن. اصلا لکلرک … کیه؟!! یه بچه پرو که یه ماشین هیولای فوق سریع فرمول صفر داره؛ که اگه لوئیس داشت حتی خودش رو هم لپ میکرد.
    اگه همین ماشین امسال فراری دست استرول و کوبیتسا بود یا گروژان و مگناسن قطعا قهرمانی تیمی و فردی برای فراری بود حالا اگه ساینز و نوریس یا اکون و راسل بودند که دیگه نگو، کل فصل فراری یک و دو می‌کرد. اخه لکلرک و وتل که راننده نیستن، باید برن ماست‌شون رو ببندن، والا. راننده فقط کینگ لوئیس همیلتون که دو ثانیه ماشین رو سریع‌تر میکنه و چنان از ماشین میکشه بیرون که خود ماشین میگه این‌قدر منو نکش بیرون، والا.

    محمد جان به غیر از اسپا و مونزا و سرعت کفی و بی‌مهارتی لکلرک و بی‌همتایی لوئیس چیزی دیگه داری بگو تا سر لوحه اطلاعات فرمول یکیم کنم. همچنین خیلی ممنونم ازت که به ما فهموندی که لکلرک اصلا مهارت نداره و فق یه نفره که مهارت داره.
    بعد اصلا من منطق ندارم، راستش رو بگم منطقم رو گم کردم. ازت معذرت میخوام. ببخشی اگه گمش نکره بودم قطعا با منطق کامنت میگذاشتم. شایدم نکنه شما پیداش کردید، که چند وقته خیلی با منطق کامنت میگذارید؟

   • Mohammad44

    5

    1

    آقای محبی فکر نمی کردم این قدر ناراحت بشید در ضمن من هیچ وقت نگفتم لکلرک مهارت نداره و یا چیزی به این مفهوم فکر کنم یه مقدار تحت هیجان بد برداشت کردید
    نکته ی دوم اینکه من طرفدار لوئیس هستم درست ولی همیشه مهارت سباستین رو تحسین کردم و بعد از موفقیت هاش به طرفداراشم تبریک گفتم و حتی تو مسابقه ی قبلی هم به لکلرک و طرفداراش تبریک گفتم.
    نکته ی سوم اینکه اگه فرض کنیم لکلرک و لوئیس در یه سطحن(هر چند من با این موضوع موافق نیستم) قطعا برتری قابل توجه فراری تو مونزا تو بردشون نقش داشته.(لوئیس تو مونزا مرز 333 یا 334 را رد نمی کرد ولی سباستین به 365 هم رسید یعنی 30 کیلومتر اختلاف. بوتاس هم که نهایتا به 344 یا345 رسید بازم یعنی 20 کیلومتر که اختلاف فاحشیه)
    نکته ی چهارم اینکه اگه به افراطی بودن در طرفداری باشه که رو دست طرفداران سب حداقل تو این سایت نیست امکان نداره لوئیس یه مسابقه ای رو ببره و یه عده خاص تاکید می کنم یه عده ی خاص با انواع دلایل پیروزیش رو کم ارزش جلوه بدن و یا سب اشتباه کنه این عزیزان اشتباهشو با هزاران دلیل توجیح نکنند باز حداقل سب می بره یه عده از طرفداری لوئیس کامنت نمی ذارن و یه عده هم تبریک می گن و تعداد انگشت شماری تخریب می کنند
    نکته ی پنجم اینکه کجا طرفداران سب قبول کردن که افت کرده به ما هم نشون بدید بسیار سپاسگزار میشم در ضمن بهانه رو بیشتر وتل فن ها میارن نه ما.
    و نکته ی آخر اینکه بنده هیچ وقت ادعای مطلع بدون در بحث های فنی رو نداشتم و اگه دقت کنید در بحث های فنی شرکت نمی کنم مگر در موضوعاتی که خیلی واضح باشن و اگرم شرکت می کنم در بحث های آماریه که به اعداد مربوط میشن چون پیدا کردنشون هم راحته
    در نهایت هم از تمام کسانی که که ممکنه کامنت قبلیم اذیتشون کرده باشه عذرخواهی می کنم به هر حال طرفداریه و اختلاف نظر وجود داره

 3. ARASH

  8

  3

  خدا قوت همه ی ادمین های عزیز مطلب خیلی جامعه ایی بود
  درباره بینوتو فهمیدم اشتباه کردم مطمئنم 2020 اگه همینطوری بتونن مشکلات رو پیدا کنن و آپدیت تاثیرگذاری رو هم بیارن مطمئنم میتونن قهرمان بشن چه تیمی (دو تا راننده تاپ)
  چه انفرادی

  • Mehrdad

   12

   1

   بینوتو مثل یک شطرنج باز داره مهره های خودش رو میچینه امروز نفرات جدیدی رو معرفی کردن که قرار هست روی موتور جدید کار کنن و بینوتو کلا از بخش موتور جدا شد
   به بینوتو باید زمان داد این تیم این نفرات رو مدیران قبلی اوردن باید زمان داد نفرات خودش رو بیاره اونموقع میتونه اولین حرکتش رو در این بازی انجام بده

 4. Akbar (Ghasemi)

  16

  0

  منتظر بودم اخر این تحلیل اسم سید علی حسینی باشه
  پست هات عالین موفق باشی سید

 5. Spartan

  16

  2

  عالی بود
  بهترین پست سایت در هفته اخیر:)
  منو وادار کرد که کامنت بنویسم و ازتون تشکر کنم
  خسته شده بودم از جنجال ها و بی احترامی های کاربرا تو پستای دیگه
  من به شخصه بیشتر ازین محتوا ها میخوام تا بیشتر با این ورزش و اتفاقاتی ک میوفته اشنا بشم

 6. Ali seb

  9

  3

  بنظرم بینوتو تو این مسابقه جواب همه انتقاد هارو داد و مارو به ادامه فصل امیدوار کرد
  به امید یه مسابقه جذاب تو سوچی روسیه

 7. Mehrdad

  10

  0

  قسمت قسمتش رو خونده بودم قراردادنش در یک مطلب کلی خیلی بهترش کرد مطلب بسیار خوبی بود
  به نظر اگه مرسدس چیزی مخفی نکرده باشه فراری شانس برد زیادی داره در ادامه
  اخرین خبرهم اینکه فتل در مصاحبه امروز گفت ماشن نسبت به مونزا بهبود زیادی کرده عقب ماشین به سبک من نزدیک تر شده و اینکه تست نهای فراری گفته در ژاپن خواهد بود

 8. ....

  5

  10

  بله دقیقا ما هم همینو می‌گفتیم خصوصا درمورد استراتژی پیت استاپ لوئیز
  دوستان فتل فن بهتره رو تحلیل هاتون در مورد مسابقه تجدیدنظر کنید
  البته این مورد ک برد ب خاطر روحیه تقدیم فتل کردن رو هم میشد اضافه کرد

  • Mehrdad

   9

   3

   بسه امین جان مطلب فنیه بهتر نیست از نظر فنی بحث کنیم تا این دعوا های بچه گونه؟

  • Ahmad VETTEL

   5

   2

   Amin:
   اون آقای گزارشگرم با اکراه زیاد قبول کرد تنها راه یک دوی فراری این استراتژی بوده(خودش نوشته)
   لطفا تمومش کن دیگه

 9. MERC

  4

  13

  فراری واسه این آپدیت ها تعطیلی بین فصل رو کار نکردن؟
  خلافی چیزی اونجا صورت نگرفته؟!
  بالاخره از مجارستان تا سنگاپور یه نفر باید یه جایی کاری کنه که ماشین از اون به این تبدیل بشه
  مشکوک میزنن, یه تحقیقاتی باید بشه

  • amin90

   11

   0

   نه بابا؟ خوب معلومه كه از قبل در حال طراحي آپديت بودن خود فراري كه قبل از نيم فصل گفت كه كيا رو واسه رفع مشكل تعليق استخدام كرده ، بعدم اصلا هر كاري كرده باشه مگه جرم حساب ميشه؟ كه بخواد تحقيق انجام بشه ، در پايان هم واقعا مشخص نيست اين آپديت چقدر تاثير داشته ، چون سيستم تعليق اگه عالي نباشه شايد بشه براي تعيين خط بشه باهاش يه دور سريع زد ولي تو مسابقه به خاطر ليز خوردن ،لاستيك هارو خراب مي كنه و باعث كند شدن روند مسابقه اي ميشه ،تو سنگاپور چون رقابت مسابقه اي اتفاق نيفتاد نميشه گفت تا چه حد فراري پيشرفت كرده.

  • Mehrdad

   9

   1

   ببینید این اپدیت ها یک شبه نیومدن
   فراری تا اسپانیا تلاش کرد ماشین رو روبراه کنه نشد و دیگه بیخیال شدن
   یعنی بیخیال این فصل شدن کار عاقلانه ای هم بود دیگه خیلی دیر بود رسیدن به مرسدس پس بعدش اپدیت های تیکه تیکه اوردن تست کردن و از روی ماشین ورداشتن
   سید هم اشاره کرد البته
   ببین مثلا فرانسه فراری دیفیوزر سنگاپور رو تست کرد جواب داد از رو ماشن ورش داشت
   چرا ورداشت؟
   چون این دیفیوزر داونفورس عقب رو زیاد میکنه ولی وقتی سر جلو داونفورس نداره این دیفیوزر رو بزاری رو ماشینی که همین جوریشم بالانس نداشت میشد یه فاجعه پس رو سر جلو کار کردن همون فرانسه اپدیت بال جلو اوردن درواقع طرح اولیه همین بال الان بود که اونجا تست شد جواب داد
   فراری همه این اپدیت هارو در فیلم برداری 100 کیلومتری مونزا در تعطیلات نیم فصل روی ماشین قرار داد و تست کرد جواب مثبت رو گرفت اما دو پیست اسپا و مونزا نیازی به این اپدیت ها نبود پس استفاده نکرد
   تا رسیدیم سنگاپور و بال اماده شده رو اوردن اگه دقت کنین تمرین های روز جمعه فراری فقط بال جلو و کف و بال عقب تست کرد
   دیفیوزر هنوز استفاده نشده بود
   نتایج مثبت بود سر جلو داونفورس خوبی تولید کرد همه چیز اماده دیفیوزر بود
   در تمرین سه روز شنبه دیفیوز جدید روی ماشین چارلز نصب شد اونم یه رادیو عجیب زد و گفت همه چیز عالیه و دیگه ماشین به بالانس رسیده که مهندس فراری چند بار بهش گفت ساکت شو الان وقتش نیست اینو بگی چون لکلرک روی کانال عمومی رادیو این رو گفت نه روی کانال مخفی
   خلاصه این که این اپدیت ها رو یک نیم فصل کار کردن یک شبه نیاوردن که فیا بره تحقیق کنه

  • Hamed

   4

   0

   چه خلافی تمام رفت آمد پرسنل به مقر فرمول 1 تو تایم تعطیلات توسط fia چک میشه اگر خلافی کرده بودن مطمئن باش هورنر و توتو ولف خیلی از جلوتر شما تا الان ته قضیه رو درآورده بودن

 10. |ZXE-LECLERC16|

  10

  3

  دستتون درد کنه سیدجان
  بالاخره فهمیدیم فراری چیکار کرده 🙂
  خسته نباشید،واقعاً عالی بود
  به امید کارساز بودن آپدیت فراری برای سوچی و یک و دوی فراری(البته با برد چارلز) 🙂

 11. Mahmoud

  5

  0

  ولی آقای حسینی من هنوزم نمیتونم هضم کنم که چجوری اون ماشین اینقدر قوی شده.
  شما اول فصل گفتین که این ماشین زیاد قابلیت آپدیت نداره اما الان یه چیز دیگه می‌بینیم.
  درواقع فراری علاوه بر آپدیتایی که آورده به کمک عملکرد نچندان خوب مرسدس و ردبول تونست یک و دو بگیره.
  قبلا که فراری بیشتر به کمک ساید پاد ها داون فورس تولید می‌کرد الان هم اینجوریه؟

  • سید علی حسینی

   9

   0

   از اول فصل تا الان چقدر طول کشید تا جای آپدیتش رو پیدا کنن نسبت به تیم هایی که فلسفه های دیگه ای داشتن برای ماشین هاشون؟ من منظورم جای آپدیت نداره یعنی نمیتونن به موقع خودشون رو به رقابت برسونن، هم قهرمانی رانندگان از دست رفته هم قهرمانی جهان، خیلی دیر فهمیدن که کجای کار رو باید درست کنن، الان جلوی ماشین و کفی هم داره خیلی خوب داون فورس تولید میکنه

   • mah63

    3

    2

    سید جان من از ی سایتی دیدم که نوشته بود علت اصلی برتری فراری این بود که این ترکیب تایر پیرلی خیلی نزدیک به تایرهای هاپرو سوپر سافت پارساله برای همین فراری انقد برتری داشته نه ابدیتا

   • Mahmoud

    5

    0

    آره. شما درست میگی. یادمه گفتین که ساید پاد ها که اون موقع بیشتر داون فورس رو تولید می‌کرد به اندازه زیادی تکامل یافته هست و الانم می‌بینیم که آپدیتاشون جا های دیگه بود نه ساید پاد ها.
    اما فراری چطوری تونسته به اینجا برسه مهندسای جدید باعث شدن یا سیستم هاشون رو جدید کردن یا تونل بادشون درست شده یا…؟؟؟
    بازم ممنون.

 12. Spartan

  7

  1

  چقدر قبلا میگفتم باید به این تیم فرصت داده بشه و این جو سازی رسانه ای همه چیزو خراب میکنه
  بیشتر عزیزان همش از متیا شاکی بودن و حتی عقلشو زیر سوال میبردن 🙂
  حالا همه میگن به به متیا
  هفته بعد فراری نبره باز همون قضیه قبلیه

  • mojtaba

   5

   0

   گل گفتی بعضی دوستان با یک غوره سردیشون میشه با یک موز گرمی تا دیروز هر اتفاقی می افتاد یک سره بینوتو رو مورد عنایت قرار میدادن حالا چه به به و چه چهی میکنن

 13. mahyar

  6

  4

  درسته که مدیر تیم گفته در مورد موتور توهم که خیلی قویتره .
  ولی توی استارت مونزا همیلتون استارت بهتری از لکلرک داشت و تا نیمه ماشین چارلز هم اومد . ولی ی جوری عقب موند که اون به خاطر فقط ایرودینامیک خودرو نیست . نظر من رو قطعا” پاوریونیت فراری از بنز قویتره و اونقدر قوی تر هست که همچین اختلافی رو به راحتی جبران میکنه .

 14. Amin.SV

  3

  2

  آقای حسینی خواهش می‌کنم درمورد استفاده همزمان گاز و ترمز توضیح بفرمائید.اصلا امکان پذیر هست یا خیر.
  ما تو ایران که رانندگی میکنیم چه ماشین اتومات چه غیر اتومات گاز و ترمز رو با یه پا میگیریم.
  آیا ماشین فرمول یک جور دیگه ایه؟
  اگرهم همزمان کسی اینکارو بکنه آیا اووراستیر پیش نمیاد؟
  لطفاً پاسخ بنده رو بدید که برام روشن بشه.

  • mahyar

   1

   2

   پدال های توی فرمولا یک به گونه ای هست که پا داخل ی کفشک مخصوص میره یعنی نمیشه مثل ماشین معمولی یا مثل رضا فهیم با پای راست هم گاز داد و هم ترمز کرد .
   و پدال کلاج هم ندارن

  • MERC

   4

   0

   این چیز جدیدی نیس, شوماخر از اولین کسایی بود که از گاز و ترمز با هم استفاده میکرد
   حتی توی ماشین های خیابونی هم برای فرمون دهی که فقط از فرمون استفاده نمیشه, با اینکه اصلا قابل مقایسه نیستن ولی هدف پیچوندن ماشین با حداقل فشار ممکن به لاستیک ها هستش

  • محمد

   3

   1

   تو ماشین های فرمول یک قدیمی تر برای اینکه چسبندگی عقب ماشین حفظ بشه راننده ها موقع ترمز گرفتن و معکوس دادن از یه تکنیکی به اسم heel-toe-downshift استفاده میکردن که لازمش این بود برای هر دنده معکوس بلافاصله بعد از دادن هر دنده معکوس در حالی که پاشون رو ترمزه کلاچ رو ول کنن و یه گاز بدند (یعنی پای چپ روی کلاچ و پاشنه پای راست روی پدال گاز و پنجه پای راست روی ترمز) . اتفاقا با ماشین های خیابونی (البته به شرطی که چرخ عقبش متحرک باشه یا بقول معروف دف عقب باشه) میشه همچین حرکنی زد حتی با ماشینی مثل آردی (البته به شرطی که پدال گاز و ترمز فاصلشون خیلی دور نباشه و همینطور تو یه سطح باشن). البته توی پیست اینکارو انجام بدید بهتره.

   • Hamed

    3

    0

    دوستانی که دسترسی به شبیه ساز و ست فرمون حرفه ای دارن میتونن تو منزل هم تست کنن
    دوستان علاقه مند هم میتونن با سرچ این عنوان تو یوتیوب بهتر با این تکنیک آشنا بشن
    “Live For Speed online simulator – Heel and toe”

 15. Ferrari7

  3

  1

  از اول دهمنم صاف شد میگفتم این سرعت تو مستقیمی ها بیشتر مربوط به آیرودینامیک هستش نه موتور…….
  قابل توجه?
  ⁦◀️⁩برای مدیر تیم، متیا بینوتو این مدرکی بود تا به همگان اثبات کند که برتری در مستقیمی های مونزا و اسپا فقط به خاطر قدرت موتور نبود بلکه بیشتر به خاطر ایرودینامیک خودرو بود:

  خودروی ما در برابر هوا حتی در بالاترین میزان داون فورس هم مقاومت کمتری از خودش نشان می دهد. مسابقه سنگاپور نشان داد که برتری موتوری ما چیزی جز یک مسئله مبالغه شده نیست.⁦▶️⁩