فرمول یک ایران – شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که در قرن 21 ام باز هم در رشته موتوراسپورت شاهد مرگ یکی از رانندگان باشیم, فرمول یک که پس از مرگ تلخ آیرتون سنا در سن مارینو سال 1994 مرگ راننده دیگری را تجربه نکرده بود در گرندپری ژاپن سال 2014 شاهد تصادف ژول بیانکی بود که از تلخ ترین اتفاقات چند سال اخیر فرمول یک بوده است.

ژول در سوم آگوست سال 1989 در شهر نیس فرانسه چشم به جهان گشود و 17 ام جولای 2015 در همانجا از جهان رخت سفر بست. دو سال پیش در چنین روزی بیانکی پس از 9 ماه تحمل جراحات وارد شده به مغزش در بیمارستانی در شهر نیس فرانسه درگذشت.

بیانکی پس از برخورد به جرثقیل

تصادف ژول بیانکی

او که یکی از با استعداد ترین رانندگان فرمول یک که بود توانست در گرندپری موناکو سال 2014 اولین امتیاز تیم ماروشیا را کسب کند و این تیم را از خطر ورشکستگی نجات دهد. کمتر کسی فکر می‌کرد جوانی که قرار بود به عنوان راننده ذخیره روی صندلی تیم فراری بنشیند و به جای فرناندو آلونسو مسابقه دهد در سوزوکای ژاپن کنترل ماشین را از دهد و به جرثقیل کناره پیست برخورد کند و به حالت کما برود. در عصری که فرمول یک از لحاظ ایمنی به اوج رسیده است چنین مرگی نه تنها تلخ است بلکه فیا و همه تیم ها به این فکر افتادند که ایمنی را بازهم ارتقا دهند و اینگونه بود که ماشین ایمنی مجازی (VSC) پای خود را به رقابت های فرمول یک باز کرد.

یک هفته بعد از گرندپری ژاپن 2014 موعد برگزاری گرندپری روسیه رسیده بود, تیم ماروشیا الکساندر روسی را رسما به خدمت گرفت تا در ادامه فصل از او استفاده کند. در همان گرندپری همه راننده ها قبل از شروع مسابقه 1 دقیقه سکوت اختیار کردند و همه روی کاسکت خود این جمله را به زبان فرانسوی نوشته بودند: ما همه با ژول #17 هستیم (Tous avec Jules #17) این کار ایده ژان اریک ورن راننده فرانسوی تیم تورو روسو بود.

لوئیس همیلتون نیز پس از کسب مقام اول در روسیه پیروزی خود را به ژول بیانکی تقدیم کرد.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

ژول پس از تصادف به مدت 9 ماه در بیمارستان بود و چندین عمل جراحی روی او انجام شد. متخصصان حتی مجبور شدند وی را از ژاپن به فرانسه انتقال دهند. ژول سرانجام پس از 9 ماه تحمل جراحات وارد شده در بیمارستان مرکزی شهر نیس فرانسه درگذشت خانواده او پس از مرگش از وی چنین یاد کرد:

این یک سوگ بزرگ است برای پدر و مادر ژول بیانکی فلیپه و کریستین، برادرش تام و خواهرش ملانی. اعلام می‌کنیم که ژول شب گذشته در بیمارستان مرکزی شهر نیس درگذشت. ژول تا آخرین لحظه در حال مبارزه بود او همیشه همینکار را می‌کرد اما دیروز این مبارزه به پایان رسید. این سوگ و داغی بزرگ برای ما است.

پس از مرگ بیانکی برنی اکلستون رئیس وقت فرمول یک و فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه از او به نیکی یاد کردند تیم ماروشیا هم در صفحه فیسبوک خود مقاله ای با عنوان “انسانی فوق‌العاده , استعدادی درخشان” انتشار داد و به طور مفصل درباره او نوشت و از او به نیکی یاد کرد.

حضور رانندگان در مراسم خاکسپاری ژول بیانکی

مراسم خاکسپاری ژول بیانکی

در مراسم خاکسپاری او که سه روز بعد از مرگ او در شهر نیس انجام شد بسیاری از رانندگان مشهور فرمول یک حضور داشتند از جمله لوئیس همیلتون، نیکو روزبرگ، سباستین فتل،فلیپه ماسا، چارلز لکلرک، والتری بوتاس، مارکوس اریکسون، آلن پراست و بسیاری دیگر از راننده های سابق و حال حاضر دنیای فرمول یک.

در گرندپری مجارستان که پس از مرگ ژول بیانکی برگزار شد سباستین فتل برنده گرندپری دنیل کویات و دنیل ریکاردو نفرات دوم و سوم عنوان کسب شده خود را به بیانکی و خانواده اش تقدیم کردند همچنین در مسابقات جی پی 2 و ایندی کار همان هفته نیز رانندگان بسیاری یاد بیانکی را به سبک خود زنده نگه داشتند .

پیش از گرندپری مجارستان رانندگان به احترام ژول یک دقیقه سکوت کردند و همه روی کاسکت های خود عکس ژول رو برای ادای احترام چسبانده بودند.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

اسکودریا فراری نیز از راننده جوان و آینده دار خود اینگونه یاد کرد:

رانندگانی هستند که بدون اینکه عناوین نامحدودی را به دست بیاورند اثر خودشان را در این ورزش می گذارند. افرادی هستند که اسلحه آنها در سادگیشان نهفته و با لبخندشان به قلب دیگران راه پیدا می کنند.

ژول بیانکی به مانند چنین چیزی بود. ساده ولی در همان لحظه هم یک فرد با کاریزما بزرگی بود. پسری که می دانست چطور روی افرادی که با آنها ارتباط برقرار می کند تاثیر بگذارد. اما او سریع بود، وحشتناک سریع بود آنقدر سریع بود که این درک را در فراری ایجاد کند که در دی ان ای او این امکان وجود دارد که بتواند راننده خلق کند.

انزو فراری این توانایی را داشت که در استعدادهای ذاتی به مانند ژیل ویلنوو باور داشته باشد و او را به جای نیکی لائودا به تیم بیاورد حتی با اینکه او تنها در یک مسابقه فرمول یک شرکت کرده بود. اسکودریا فراری، فلیپه ماسا را زیر بال و پر خود گرفت و اجازه داد که پیش از آنکه به مایکل در فصل 2006 به تیم بپیوندد با آرامش رشد کند.

ژول بیانکی فراری را تحت فشار قرار داد تا آکادمی رانندگان فراری ایجاد شود. یک بخش کاملا متمرکز روی استعداد های جوان که در طی این سالها کمک زیادی برای ورود و رشد برخی از افراد به فرمول یک کرده است به مانند خود بیانکی، سرجیو پرز، لنس استرول و چارلز لکلرک.

بیانکی فردی بالقوه قدرتمند بود و جای خالی او همیشه حس می شود و با رفتن وی از پیش ما، شخصیت پسر خوب بودن و شریف بودن وی همیشه برای کسانی که در مارانلو کار می کنند به خاطر می ماند. ژول، تو همیشه با ما هستی.

ناتالی پینکهام خبرنگار فرمول یک:

یک بار در یک مصاحبه ای، به چارلز اشتباهی گفتم ژول. قرمز شدم و سریع عذرخواهی کردم. چارلز گفت چرا عذرخواهی آخه؟ این بهترین تعریفی بود که می تونستم بگیرم و بشنوم.

در پایان باید گفت که ژول بیانکی جوان با استعدادی بود که زمانه مجال درخشیدن بیشتر را به او نداد. یاد او هیچگاه در بین دوستداران موتوراسپورت فراموش نخواهد شد همانطور که آیرتون سنا و مایکل شوماخر خود را در این رشته جاودانه کردند . جا دارد به بیتی از سعدی اشاره کنیم که میگوید :

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز , مرده آن است که نامش به نکویی نبرند 

ویدیو؛ ژول برای همیشه

 

 

  دانلود فایل ویدیویی

12 دیدگاه

 1. سلمان

  21

  0

  واقعا این حادثه ها در فرمول یک خیلی تلخ هستند
  امیدوارم دیگه هیچ وقت شاهد مرگ کسی در این رشته نباشیم
  “روحت شاد ژول”

  • meraj

   2

   0

   امیدوارم روحش در اسایش باشه گاهی اوقات باخودم میگم اگه زنده بود چی میشد

 2. Peyman

  12

  0

  ژول بیانکی و مارکو سیمونچلی دو جوان اینده دار واقعا حیف شدند
  ????????????

  • Saeed

   9

   0

   بیلی مونگر رو یادت رفت

 3. Saeed

  9

  0

  بنظرم اون ی اسطورست چونک بدون اینک رکوردی جابه جا کنه یا حتی در مسابقه ای روی سکو بره ثابت کرد چ استعدادی داره

  وقتی پارسال فهمیدم تیم مانور ورشکسته شده خیلی ناراحت شدم چون بنظرم وجود این تیم یادآور تلاش ژول و نتیجه مسابقه موناکو بود وگرنه همون موقع باید ورشکست میشدن

  ب عکس اول پست هم دقت کنید تا ببینید چقد لباس فراری بهش میاد….

  RIP Jules #JB17

  • yaser

   1

   0

   واقعا با این حرفت موافقم خیلی لباس فراری بهش میومد

 4. Amin verstapen

  5

  0

  ژول عزیز در یادمان و در قلبمان خواهی ماند آنچنان که سنا و شوماخر درقلبمان جاودانه شدند.
  Jules: my love you are stay forever in my haert & my memorial sachas sena & schumacher

 5. F2004

  8

  0

  یادش گرامی و و خدا رحمتش کنه … موضوعی که دل آدمو خون میکنه نیومدن سیفتی کار تو اون لحظه بود که باعث شد روحم درد بگیره

 6. قلندر

  0

  0

  سلام خسته نباشی آقا سید حامد، رضا عظیم و سامان چرا لینک پخش زنده موتوجی پی را نذاشته اید تمرینشون ببینیم متشکر

  ——-
  ممکنه تمام جلسات تمرینی موتوجی پی رو پخش نداشته باشیم، ولی اطلاع رسانی می کنیم در کانالمون و شبکه های اجتماعیمون اگر داشته باشیم یا می تونید به صفحه پخشمون سر بزنید.

 7. قلندر

  0

  0

  چی شد تایید نکنید باشه اگه میشه همینجا جواب بدید که چرا یا نمیخواید بگذارید