فرمول یک ایران – راننده تیم مرسدس، والتری بوتاس اذعان کرد حرکتی که چارلز لکلرک در دور اول مسابقه مجارستان 2019 انجام داد و منجر به آسیب دیدگی بال جلوی او شد کاملا غیر ضروری بود.

در دور اول گرندپری مجارستان، چارلز لکلرک پس از عبور از والتری بوتاس قبل از پیچ 4 با بال جلوی بوتاس برخورد کرد و در نهایت خودروی بوتاس از ناحیه ی صفحه انتهایی بال جلوی خود دچار آسیب شد.

راننده فنلاندی با همان بال جلوی آسیب دیده مسابقه را چند دور دیگر ادامه داد اما در نهایت در دور پنجم برای تعویض بال خودروی خود به پیت مراجعه کرد و همین موضوع باعث شد تا او در رده های انتهایی به پیست بازگردد.

مکس ورشتپن، لوئیس همیلتون و والتری بوتاس - استارت مجارستان 2019

مکس ورشتپن، لوئیس همیلتون و والتری بوتاس – استارت مجارستان 2019

والتری بوتاس که مسابقه مجارستان را در رده هشتم به پایان رساند گفت:

من در ناحیه خارجی خودروی مکس (ورشتپن) بودم، بنابراین برای سبقت از قسمت خارجی پیچ سعی کردم دیر تر ترمز کنم. او (ورشتپن) هم دیر تر ترمز کرد. من ترمز هایم قفل کرد و در نهایت منجر به فلت اسپات در تایر ها شد و به همین خاطر در هنگام عبور از پیچ 2 دچار کمی کم فرمانی شدم.

تا اینجا همه چی اوکی بود. لوییس (همیلتون) نیز در سمت خارجی من قرار داشت اما فضای کافی برای هر دو تای ما وجود داشت. او در پیچ 3 سرعت خوبی داشت و بغل به بغل هم بودیم . مشخصا هیچ فضایی برای من باقی نگذاشت و همین عامل باعث شد تا خروجی خوبی از پیچ 3 نداشته باشم. سپس در ادامه به سمت پیچ 4، چارلز در سمت راست من قرار داشت و ناگهان به سمت من فرمان گرفت و با بال جلوی من برخورد کرد.

این واقعیت کل ماجرا بود. مسابقه ام خراب شد. از دست دادن زمان زیاد در ابتدای مسابقه، مراجعه ی زودتر به پیت استاپ، قرار داشتن تقریبا کل مسابقه در ترافیک، این کل داستان بود.

بوتاس اذعان کرد که ابتدا فکر می کرد که او مقصر این حادثه بود اما بعد از مسابقه پس از مشاهده ی تکرار آن صحنه نظر خودش را راجع به این موضوع تغییر داد:

زمانی که این اتفاق افتاد فکر های زیادی به ذهنم خطور کرد به طور مثال اینکه شاید او را ندیده باشم چون خیلی سریع اتفاق افتاد. اما زمانی که تکرار این صحنه را به خصوص از نمای دوربین آنبورد (سباستین) فتل مشاهده کردم، خیلی واضح دیدم که من فقط در حال رانندگی به سمت جلو و مستقیم بودم. او در سمت راست من قرار داشت و به هر حال قبل از پیچ 4 او از من رد می شد اما به طور ناگهانی به سمت من فرمان گرفت و برای من دیگر دیر شده بود تا بتوانم عکس العمل نشان دهم. من مسابقه ی سخت را دوست دارم اما این حرکت کاملا غیر ضروری بود. مشخصا این حرکت مسابقه ی من را خراب کرد. او نیز شانس زیادی داشت که به خاطر این برخورد دچار پنچری نشد. این چنین نباید می شد.

لکلرک نیز که در این مسابقه به رده چهارم رسید بیان کرد که از برخوردش با بوتاس با خبر نشد:

واقعیتش اگر بخواهم راستش را بگویم نمی دانم. تماس کوچکی را حس کردم اما واقعا نمی دانم چه اتفاقی افتاد. هیچ نظری ندارم و هنوز صحنه را هم ندیده ام.

توتو ولف و والتری بوتاس

توتو ولف و والتری بوتاس

اما مدیر تیم مرسدس، توتو ولف نیز بیان کرد که بحث درباره ی آینده ی والتری بوتاس در مرسدس بعد از اتفاقات پیش آمده در گرندپری مجارستان کار درستی نیست:

فکر نمی کنم که ما بخواهیم فقط بر اساس یک روز بد راجع به چنین چیزی قضاوت و تصمیم گیری کنیم. ما باید به همه ی داده ها توجه کنیم و همه ی عوامل و فاکتور هایی که با او یا بر علیه او هستند را در نظر بگیریم.

نمی خواهم راجع به اینکه او می ماند یا می رود صحبتی داشته باشم، این درست نیست. او لحظات بسیار خوبی داشته و همچنین نیروی بسیار خوبی برای تیم بوده است و می خواهیم این مذاکرات را پشت درهای بسته انجام دهیم.

[باید همه جوانب را در نظر بگیریم]، فواید وجود یک راننده جوان در تیم با تمام خطر ها و مزایایی که دارد چیست؟ فواید وجود والتری در تیم با تمام خطرات و مزایایی که دارد چیست؟

20 دیدگاه

 1. Mohammad.gh

  45

  8

  کاری به حرکت لکلرک ندارم، اما اینکه از دور 15 تا 33 پشت ریکیاردو مونده بودی و با لاستیک سافت نو هم نمیتونستی سریعتر دور برنی و سبقت بگیری بازم تقصیر بقیه بود؟! بابا بخدا این بوتاس خیلی معمولیه
  من خودم نه طرفدار فتلم نه همیلتون نه مکس نه هیچکسه دیگه، ولی نمیشه انکار کرد که لوئیس بعد پیت استاپش فوق العاده بود، کوچکترین اشتباهی نداشت، کاری ندارم ماشین برترو داشت، فاصله قدرت و توان مرسدس با بقیه کاملا مشهوده، اما کار لوئیس رو با والتری مقایسه کنید
  و البته سوپراستراتژی مرسدس،اصن چیه این مرسدس…
  و نکته دیگه رانندگی غیرمسئولانه لکلرک که علاوه بر والتری داشت فتل رو هم پرپر میکرد، اما فتل کلاس بالای رانندگیشو بازم نشون داد

  • ARA$H

   41

   57

   ببخشید عزیز من از شما یک سوال دارم والتری در حده لوییس نیست قبول ولی مرسدس یک اهرمی داره به نام والتری قهرمان نمیشه اما میتونه مانع قهرمانی تیم های دیگه مثل فراری و ردبول که بشه و این کارو برای لوییس ساده میکنه مرسدس هم باید راننده جوون بیاره درست ولی وقتی یک راننده ای مثل مکس بیاد بعد پادشاه خودشو ثابت میکنه ولی منکر نمیشم قطعه به یقین از بهترین های حال حاضر فرمول یکه ولی بعد از سب 🙂 الان دیگه مرسدس فنا بیان کامنتو بترکونن

   • ARA$H

    15

    3

    اصلاحیه
    “ولی منکر نمیشم قطعه به یقین لوییس از بهترین های حال حاضر فرمول یکه “

   • Mohammad.gh

    17

    10

    داداش اول از همه که سوالت چیبود متوجه نشدم؟
    ثانیا شما ببین اون موقع که روزبرگ و همیلتون میزدن همدیگرو نابود میکردن هم مرسدس قهرمان میشد، فراری و ردبول در حدی نیستن که بخوان مرسدس رو به دردسر بندازن، اگه بعضی وقتام حس میکنید که رقابت نزدیکه بخاطر اینه که مرسدس میخواد اینجوری نشون بده،
    و اینکه درباره مکس، به نظرم مرسدس که اکون رو داره نیازی به مکس نداره، همونجور که قبلا هم تو مسابقات فرمول 3 اول شد و مکس سوم
    همونجور که لکلرک اولین فصلشه اومده تو فراری و همه ازش تعریف میکنن، مکس هم همین بود، فصل اول مکس و لکلرک رو مقایسه کنید تا ببینید که مکس هم مثه بقیه یه استعداده که خوش شانس بود که ماشین رقابتی زود بهش رسید

   • Silver Arrows

    7

    3

    آرش
    دوست عزیز حتی اگر “به فرض” بوتاس وینگ‌من *** باشه، فاصله فراری این فصل اونقدر زیاد هست که عملا همیلتون یه وینگ‌من احتیاج نداره.فراری اگر بتونه معجزه کنه و نیم فصل بعدی رقابت کنه که هیچ اگر نه شاید فقط تو یکی-دو تا پیست میتونه حرفی برای گفتن داشته باشه.
    بعد فقط ورشتپن رو داریم که مرسدس به لطف گاراژ خوب، ماشین خوب و رانندگی خوب راننده‌ها از پس اون هم بر میاد.

    *** (با توجه به تفاسیر شما لکلرک هم نقش وینگ‌من رو داره)

  • just.jeep

   7

   20

   دوست عزیز شاید بوتاس ۱۵ دور پشت ریکی موند و نتونست سبقت بگیره ولی دلیلش اینکه موتور ۴ سیلندر رو ماشینش داره وگرنه چرا همیلتون سوار هیولای مرسدس هست و حتی مازپین هم باهاش قهرمان میشه اما تو که چندین سال راننده فرمول یک هستی نتونستی از ریکی سبقت بگیری.قطعا یا موتور تو ۴ سیلندر هستش یا تو راننده نیستی.بررسی از نظر منطق بعضی از دوستان آنتی لوئیس

   • itg

    5

    3

    موتور استاندارد شیش سیلندره چجوری این یکی چهار داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!! شش سیلندر 1600cc

   • hamilton123

    7

    10

    پس اینجوری که تو میگی ماشین لکلرک مادر مرده با فتل هم فرق داره که فتل تونست اون فاصله روجبران کنه و داشت پرواز میکرد و یک بار دیگه ثابت شد لکلرک قربانی فتل شده که ماشین بهتر استراتژی بهتر رو دادن ب فتل

   • Akbar (Ghasemi)

    5

    4

    Max44
    فتل روی پلن سی! بود
    گوشاتو باز کن پلن سی
    این یعنی تیم میخواسته استراتژی برترو بده به سب؟

  • mojtaba

   15

   1

   به نظر من حق با بوتاسه حرکت لکلرک کاملا غیر ضروری بود ضمنا دوستانی که سبقت لوییز از مکس رو با بوتاس از ریکی مقایسه میکنن خوبه به این نکته توجه کنن که همیلتون هم زمانی سبقت گرفت که لاستیک های مکس تمام شده بود و امکان دفاع و نگه داشتن همیلتون وجود نداشت

 2. Mahmood.gh

  15

  1

  دوستان بوتاس وقتی پیت رفت و مدیوم انداخت فاصله بالای نزدیک 25 ثانیه با کیمی داشت و دور اخر ب نیم ثانیه رسوند 4 تاسبقت هم گرفت
  البته ک کلی قفل کردن هم داشت
  پشت دنی اگه زیاد علاف نمیشد میتونست تا 5 یا 6 هم بالا بیاد

 3. aryan261

  24

  1

  والتری رو دوستش دارم راننده صبور باهوشیه
  خیلی دلم میخواست این فصل قهرمان بشه اتفاقات 2018 جبران بشه ولی بد شانسی آورد
  تو هوکنهایم میتونست فاصله کم کنه اینجا هم میتونی حتی برای سکوی اول بجنگنه ولی بازم بدبیاری آورد.
  امیدوارم توی نیمه دوم ورق برگرده به نفعش که تقریبا بعیده
  خدا کنه فصل بعدم بمونه و قهرمان بشه

  • pejman

   1

   1

   واقعا به اینا مه میگی امید داری یا بصورت ارزو بیانش میکنی بوتاس هرقدرم که خوب باشه شخصیت قهرمانی نداره و خیلیا اینو میدونن لوییس با بدبختی و همرتایم زدن تونست ورشتپن رو بگیره بوتاس ماشین و … هم اسیب نمیدید خواب سکوی اول که هیچ سکو دومم نمیدید اما سکوی سوم رو میتونست جای فتل بگیره حیف شد

 4. Behzad

  26

  5

  پیست مجارستان اصولا یکی از سخت ترین پیست ها برای سبقت گیری هست و در صورتی این اتفاق میوفته که نفر جلویی تایرهاش کهنه شده باشه یا در ورود به خط مستقیم اشتباه کنه.
  اگر همیلتون جای بوتاس بود دقیقا همین رده را کسب میکرد بی برو برگرد.
  این مسابقه مجارستان کلا معما شده!
  اگر بوتاس در جریان مسابقه قرار میگرفت احتمالا پیت استاپ دوم همیلتون انجام نمیشد و رده ها باقی میموند.
  رسانه ها اونقدر راجب این استراتژی بزرگنمایی کردن که انگار اولین باره این اتفاق افتاده و یادشون رفته چندین پیروزی ردبول با همین روش بدست اومده و قدیمترها فراری و مکلارن بارها اینکارو کردن و پیروز شدن.
  اسپید ترپ ماشین ردبول در این پیست فقط از ویلیامز بهتر بود و اونقدر داون فورس ایجاد کرده بودن که تایرهاشون زودتر از پیش بینی فرسوده شد.
  بوتاس هم زمانی تونست از چند ماشین سبقت بگیره که اونها تایرهاشون فرسوده شد وگرنه شانسی برای سبقت وجود نداشت مگر با ریسک بالا.

  • Akbar (Ghasemi)

   3

   3

   “” اونقدر داون فورس ایجاد کرده بودن که تایرهاشون زودتر از پیش بینی فرسوده شد.””
   Behzad جان
   اتفاقا برعکسه، و بالا بردن دانفورس به حفظ تایر کمک میکنه دوست عزیز

   • Behzad

    2

    1

    دوست گرامی داون فورس باعث میشه خودرو سر پیچ ها سریعتر باشه و دمای تایرها بالاتر میره و همین پدیده موجب فرسایش بیشتر تایرها میشه.
    شما نگاه کنید خودروهای رنو و سائوبر معمولا دیرتر از سایرین پیت استاپ انجام میدن چون چسبندگی زیادی در پیچ ها ندارن و عمر تایرهاشون بیشتره در عوض ردبول و مرسدس زودتر اقدام میکنند به غیر از فاکتور استراتژی.
    البته هر پیست شرایط خودشو داره و ممکنه در پیستی فرسایش تایر تیم ها متفاوت باشه و فعلا به غیر از ردبول و مرسدس سایرین در ستاپ و تخمین فرسایش و دمای عملیاتی تایرها گیج میزنن.

  • pejman

   1

   2

   باورم نمیشه بوتاسم طرفدار داره با این وضع رانندگیش
   درسته که سبقت گیری سخته تو مجارستان اما با ماشین بنز و لاستیک نرم تازه اینهمه پشت ریکیاردو که ضعیف ترین سلل فرمول یکشو میگذرونه مسخرست

دیدگاه خود را بیان کنید