فرمول یک ایران – والتری بوتاس پیشنهاد ارتباط گرفتن با یک روانپزشک ورزشی را رد کرده است. چند سال قبل نیکو روزبرگ برای جنگیدن با هم تیمی سر سخت خود در مرسدس، دائما با روانپزشکش در ارتباط بود و سعی می کرد فشار رقابت را کاهش دهد.

والتری بوتاس اطمینان دارد که به چنین پشتیبانی احتیاج ندارد و ترجیح می دهد با دوستانش مشورت کند و به خودش اعتماد دارد:

فکر نمی کنم چنین چیزی به من کمک کند. هر ورزشکار و هر انسانی با دیگری تفاوت دارد. برخی به پشتیبانی خارجی احتیاج دارند. من افراد بسیار خوبی دارم که می توانم با آن ها مشورت کنم.

برای من شخصی که در آیینه قرار گرفته می تواند به سوالاتم پاسخ دهد و تردید های من را در شرایط سخت از بین ببرد. من معمولا مشکلات را خودم حل می کنم. در حال حاضر سودی در انجام چنین کاری نمی بینم.

این مسئله کاملا شخصی است. اگر به ورزش های دیگر هم دقت کنید، بسیاری به روانپزشک ها وابسته اند و نتایج خوبی از مشاوره با آن ها می گیرند اما بسیاری دیگر هم اینگونه نیستند.

من نیکو نیستم. من والتری هستم و میدانم چه چیزی به نفعم است.

نیکو روزبرگ و والتری بوتاس

نیکو روزبرگ و والتری بوتاس

از والتری بوتاس در این مورد سوال شد که آیا توانسته از روزبرگ چیزی یاد بگیرد که به شکست لوییس همیلتون کمک کند:

من در این مورد با او صحبتی نداشتم و ترجیح می دهم مسیر خودم را دنبال کنم. اگر از بیرون به قضیه نگاه کنید، قادر به دیدن مسائل بسیاری که او انجام داده، نیستید. من بعضی مسائل را پیش خودم نگه می دارم و در حال حاضر برنامه ای برای صحبت کردن در این باره ندارم.

همان طور که گفتم، هر شخصی با دیگری متفاوت است و هر کسی برای عملکرد مناسب به ابزار های متفاوتی احتیاج دارد. طرز تفکر هر کسی با دیگری متفاوت است.

Russian GP 2016 Podium

کیمی رایکونن، نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون + ولادیمیر پوتین – گرندپری روسیه 2016

روزبرگ در سیلورستون 2019 درباره ارتباط نزدیک با روانپزشکش گفت و اینکه مشاوره با چنین شخصی چه قدر به پیشرفتش کمک کرده بود:

هر دو روز به مدت دو ساعت ذهنم را آماده می کردم. پیشرفت بسیار خوبی داشتم و شرایط را بسیار بهتر کرد. این یکی از دلایل اصلی رسیدنم به قهرمانی بود.

لوییس من را مجبور کرد به دنبال راه هایی باشم که تا حدی پیشرفت کنم که اصلا برایم قابل تصور نبود چون او از همه بهتر است یا در تلاش است تا از همه بهتر باشد.

پس برای شکست او باید بالاتر از حد ممکن باشید. این تنها راه پیروزی است.

24 دیدگاه

  • سید علی حسینی

   21

   0

   سلام محمود جان، یه سری مسائلی برام پیش اومده که تا یه زمان زیادی نیستم یا خیلی خیلی کم هستم، برای اینکه بتونیم جای ویدئو تحلیلی رو پر کنیم از پادکست استفاده کردیم. شرایطش مهیا نیست که بتونم کاری کنم. از این بابت عذر می خوام، سعی میشه بعد هر گرندپری یه توییت بزنیم بعد زیرش هر سوالی که دارید بپرسید تا جوابش رو داخل پادکست بدیم. بازم شرمنده❤️❤️❤️

   • Mahmood.gh

    5

    0

    سید جان دمه شما گرم

   • Saeed

    11

    10

    یکی هم برا گریه نکردن مشاور میخاست

    اونم از نوع چارلی وایتینگ!!!

    البته بریتانیایی هم نبود…😉

   • javad

    12

    2

    به نظرم لوییس و فتل دو روی یک سکه هستن
    یک طرف راننده ای که همه چیز داره بر وفق مرادش میگذره: ماشین خوب، تیم هماهنگ، که خودش باعث افزایش تمرکز و روحیه جنگندگی میشه و اون طرف راننده ای که ماشین مطمئنی نداره( حداقل در حد استایل خودش) و تیمش پر اشتباه ظاهر شدن، که باعث خراب شدن روحیه و از دست دادن تمرکزش میشه که نتیجه‌ش شکست خوردنه.

  • Mahmood.gh

   11

   9

   یعنی همیشه دنبال ی بهانه هستین ک بردها و قهرمانی های لوییز زیر سایه ببریم لوس کنید
   ی بار دستور تیمی ی بار پیرلی ی بار مود موتور ی بار مافیا ی بار شانس ی بار بارون ی بار آسفالت جدید پیست ی بار میگین ماشینش هیولاس
   من از طرف لوییز بخاطر بردها و قهرمانیهاش
   و از سر کمپانی مرسدس بخاطر ساختن هیولا معذرت خواهی میکنم
   ببخشید ک تیم مورد علاقه شما نمیتونه ماشین خوب بسازه

  • josef6565

   9

   3

   خدایی کیمی خنثی نبود. اگه کسی خیلی خونسرد باشه دیگه نمی شه گفت خنثی یعنی نیروی کمتری در استرس از دست می ده و توانایی های بالاتری در مواقع بحرانی داره. من که ندیدم کیمی به کسی رو بده و یه گردن کلفت تمام عیار !. 2017 هم زهرش رو در سنگاپور 2017 ریخت و شاید تا حدودی حق داشت.

 1. مرتضی خسرونژاد

  8

  11

  شما ببینین همیلتون چه بشریه که هم تیمی شدن باهاش برای بقیه چالشه.
  ولی بهترین روانشناس برای یه ورزشکار، یه ورزشکاره. خصوصا المپیکی، نخسوزن امیلیا لوتاس 🙂

 2. VB77

  16

  7

  باید بتونی تنهایی هم تیمیت رو شکست بدی و هم اینکه کل تیم مرسدس رو.امیدوارم بتونی انرژی مثبت طرافدارت همیشه همراهته.نه تو به چرند گویی ها گوشکن و نه ما.بقول خودت فقط آینه میتونه بهت بگه چی درسته و چکار باید بکنی

 3. نیما

  7

  1

  یک مسئله واقعا ساده هستش و اونم اینه که بوتاس به اندازه روزبرگ سریع نیست
  شاید در معدود هفته ها و پیست هایی سریع تر باشه ولی نه سرعت مسابقه ای همیلتون رو داره نه مهارت مسابقه چرخ با چرخ همیلتون رو و احتمالا اخرین سال خودش با مرسدس میگذرونه
  درسته در مقاطعی نقش شماره دو یا به قول ما شهید بوتاس ایفا کرده ولی مثلا در 80% بقیه موارد چی؟ خب نتونسته همیلتون به چالش بکشه
  من واقعا باور دارم اگه روزبرگ در سال 2017 یا 18 هم در مرسدس حضور داشت احتمالا فتل قهرمان جهان می شد چون انقدر از همیلتون امتیاز میگرفت و ما به جای 2 مدعی با 3 تا مدعی روبه رو می شدیم.

  • Mohammad44

   0

   1

   اقا نیما تیکه آخر رو قبول ندارم چون بر طبق حرفی که شما می زنید مبنی بر وجود 3 مدعی تضمین برای قهرمانی وتل وجود نداشت چون اون برد هایی که از همیل گرفته می شد ممکن بود به روزبرگ برسه. واقعا نمی شه ای قدر ساده اظهار نظر کرد چون معادله ی قهرمانی بسیار پیچیده است و کسی می تونه پیروز بشه که خوب بودنش مداوم باشه نه این که یه مسابقه ببره و مسابقه ی بعدی پنجم شه. تنها احتمالی از سایر احتمالات بیشتره اینه که لوئیس یه دونه از اونا رو از دست بده

   • نیما

    1

    0

    هم تیمی بودن روزبرگ با همیلتون یعنی امتیاز گرفتن از هم و تضمین 3و4 تا تصادف خوب در مسابقه
    همین امتیازا شاید باعث می شد قهرمانی جذاب تر و شاید به نفع فتل می شد
    االبته که اینا فرضیاته :))

 4. Mohammad44

  0

  1

  اقا نیما تیکه آخر رو قبول ندارم چون بر طبق حرفی که شما می زنید مبنی بر وجود 3 مدعی تضمین برای قهرمانی وتل وجود نداشت چون اون برد هایی که از همیل گرفته می شد ممکن بود به روزبرگ برسه. واقعا نمی شه این قدر ساده اظهار نظر کرد چون معادله ی قهرمانی بسیار پیچیده است و کسی می تونه پیروز بشه که خوب بودنش مداوم باشه نه این که یه مسابقه ببره و مسابقه ی بعدی پنجم شه. تنها احتمالی از سایر احتمالات بیشتره اینه که لوئیس یه دونه از قهرمانی هاشو رو از دست بده

دیدگاه خود را بیان کنید