فرمول یک ایران – لوییجی ماتزولا، مدیر تست تیم اسکودریا فراری در دوران طلایی حضور مایکل شوماخر در فراری، که هم اکنون دیگر در تیم فرمول یک این کمپانی مشغول به کار نمی باشد و حال تنها در خود کمپانی مادر مشغول به کار است، نظر خود را در مورد وضعیت سباستین فتل در فصل جاری اینگونه بیان کرده است:

من فکر نمی کنم که مشکل سباستین در حال حاضر چارلز باشد، اگر چه فعلا ظاهرا تنها روزنه امید این تیم، لکلرک است اما این مسئله ربطی به مشکل فتل ندارد.

باور ندارم که سباستین در پایان کار خود قرار داشته باشد، او فقط الان در یک شرایط فوق سخت قرار دارد و مقایسه او با لکلرک نیز کمکی نمی کند. چارلز استعداد بالایی را دارد و فتل نیز این روند رو به رشد همتیمی خودش را می بیند و شاید از این لحاظ برایش دردناک باشد ولی این روندی است که هر راننده ای در دوران حرفه ای خود طی می کند.

مایکل شوماخر و لوییجی ماتزولا

مایکل شوماخر و لوییجی ماتزولا

او در ادامه افزود:

اما چارلز منبع اصلی مشکلات سباستین نیست، موضوع خیلی بیشتر از این هاست. موضوع خودروی تیم است.

درست است که لکلرک هم همان خودرو را دارد ولی بگذارید برایتان توضیح دهم. خیلی واضح هست که خودروی اس اف 90 از لحاظ فنی هیچگونه همخوانی با سبک رانندگی سباستین ندارد. خودرو در حالت کلی ناپایدار است و تنظیم کردن آن نیز خیلی سخت است.

سباستین نسبت به چارلز متفاوت است. همینطور وقتی که کیمی در ماشین بود، سباستین گاهی اوقات بیشتر از کیمی برای درک خودرو به چالش کشیده می شد. این آن بخشی از زندگی هر راننده ای است که ممکن است با آن روبرو شود.

از این موضوع هم نگذریم که دلیل پایه ای این مسائل می تواند قدرت فوق العاده سرکوبگر مرسدس باشد. سریعترین دوری که در دور آخر گرندپری بریتانیا توسط لوییس همیلتون زده شد برایمان شوک آور بود. در فراری برنامه هایی وجود دارد تا قدم هایی رو به جلو برداشته شود و باید مطمئن باشند که این قدم ها درست برداشته می شود و این مسائل هیچ ربطی به فتل ندارد. همینطور به لکلرک که فعلا تنها کسی است که دارد امید به این کمپ تزریق می کند.

در آخر نیز از او پرسیده شد که آیا دوست دارند که فتل را در تیم با این شرایط نگه دارند!؟

صد در صد.

72 دیدگاه

 1. Mjyz

  65

  19

  جالبه یکی هست که یک لایو میزاره و در مورد اینکه دو راننده میتونن ستاپ متفاوت داشته باشن صحبت میکنه و میگه چنین چیزی وجود داره و منطقیه . بعد یه لایو دیگه میزاره و وقتی ازش درمورد به ستاپ نرسیدن ماشین فتل سوال میپرسن به زمین و زمان میگه احمق و چنین چیزی اتفاق نمی افته و . . . حتی به این سایت هم ( به صورت غیر مستقیم ) توهین میکنه .
  نکته جالب اینجاست که مهندس‌های فراری میان چنین حرفی میزنن ولی از نظر اون فرد حتی مهندس های فراری هم احمق‌ان .
  نکته جالب دیگه پیروی کورکورانه عده‌ای از این فرد هست که اون آقا رو خدای خودش در F1 فرض کردن با تمام وجود فتل رو میکوبن.
  از دست این بشر ?‍♂️??

  • REZA.M

   50

   13

   ایشون نه تنها معتقدن از مهندسای فراری بیشترمیفهمن.علاوه بر اون معتقدن از روزبرگ هم بیشتر میفهمن.(روزبرگ گفته طراحی ماشین فراری در تضاد با رانندگی فتل هست و فراری با اپدیت هایی که میاره فقط داره شرایط رو برای فتل بدتر میکنه)
   بعد از مسابقه بحرین حرف های خیلی بدی در مورد فتل زد و من گفتم اینطوری حرف نزن درست نیست.با یه مسابقه لکلرک بهتر از فتل نمیشه بعدا شرمنده میشی بخاطر حرفایی که زدی.بعد از تعیین خط کانادا که فتل با اون اختلاف پل پوزیشن رو گرفت با خودم گفتم این ادم دیگه لایو نمیذاره(بدلیل حرفایی که در مورد فتل زده)ولی ایشون پر رو تر از این حرفاست.و در 90 درصد موارد هم اشتباه میکنه.

  • lewis.44

   17

   44

   سریع ترین دور همیلتون تو انگلیس تیری مرگ بار بر پیکره فراری بود

   • mershari

    27

    9

    گفت مرسدس سریع اسم از راننده ای نبرد اگرم خواست ببره یع راننده درجه دو از فرمول دورم میشه با مرسدس مثال زد

   • Akbar (Ghasemi)

    28

    3

    سرعت عجیب و غریب مازپین با مرسدس توی تست ها رو بذارین کنار وضعیت بسیار اسف بارش تو فرمول 2 (اختلاف وحشتناکش با دوریس) خیلی از حقایق مرسدس مشخص میشه و بیانگر اینه که مقایسه یه مرسدس سوار با بقیه گرید اصلا منطقی نیست و مرسدس قطعا توانایی نهاییش رو بعضا نشون نمیده (مکس هم پارسال اشاره کرده بود که طبق تلمتری مرسدسا بعضا روی نهایت توان ماشین نمیرونن!)
    حالا یه عده هم دلشون خوشه سب یا مکس یا شارل یا دنیل بیان قهرمان بشن یکیش هم خودم!

   • iman88

    7

    8

    اکبرجان تلمتری مرسدس دست مکس چیکار میکرد؟
    تا اون جایی که من یادمه گفت بعضی وقتها حس میکنم این ماشین میتونه سریعتر باشه.

   • Akbar (Ghasemi)

    13

    1

    انالیز فرکانس صدای موتور بوده

   • iman88

    7

    0

    ممنون اکبر جان

  • lewis.44

   18

   24

   مشکل اصلی فتل تحریمهای ظالمانه ترامپ علیه ایرانه که نمیزاره پیشنهادات فنای نابغه ایرانیش ب دستش برسه تا خودکشی کنه

 2. Mekaeel

  44

  4

  سباستین از وقتی که به فراری اومد خودش رو نابود هر راننده ای به فراری بیاد وضعیت همینه این همه سال یه ماشین درست حسابی بهش ندادن چارلز هم اگه چند فصل بمونه به این حال و روز میفته با این که طرفدار سبم و فرمول یک رو بیشتر به خاطر اون دنبال میکنم ولی به نظرم یا باید تیمش رو عوض کنه یا خداحافظی کنه و خودش رو از این همه فشار و انتقاد نجات بده

 3. JBjb

  54

  11

  لوییجی ماتزولا: « درست است که لکلرک هم همان خودرو را دارد ولی بگذارید برایتان توضیح دهم. خیلی واضح هست که خودروی اس اف 90 از لحاظ فنی هیچگونه همخوانی با سبک رانندگی سباستین ندارد. خودرو در حالت کلی ناپایدار است و تنظیم کردن آن نیز خیلی سخت است.»

  این حرف رو که عضو کارخانه مادر فراری گفته در سه چهار ماه گذشته تعدادی از هواداران ایرانی فتل هم در جاهای مختلف گفتند که سبک طراحی ماشین 2019 فراری و ست آپش با سبک رانندگی فتل و نوع چسبندگی که فتل از زمان ردبول میخواد همخوانی نداره اما از سمت آن فرد مورد تمسخر و تهمت‌های دیگه قرار گرفتند.

  بله مهندس با سابقه فراری و عضو کارخانه مادر این تیم هم نمی دونه نمی‌فهمه، و فقط اون فرد شبانه لایوگذار که رسماً هم تو لایو هاش اعلام کرده که با افتخار هیتر فتل هست و ازش نفرت داره، و بیش از یک ساله که هر هفته شبا برنامه می‌ریزه برای تخریب فتل و وجهه اش توی افکار عمومی، می‌دونه و ادعای های فلانش ( همون لفظی که برای توهین به کاربران و ادمین های این سایت استفاده کرد)

  ماشینی در حد هیولای مرسدس که شانس برتر و مطلق قهرمانی هست بدید دست فتل ریکیاردو حتی آلونسو ی بازنشسته و فوران انگیزه و انرژی رو ببینید از اینها..دیگه لکرک و وشتپن که 21 ساله هستند و تشنه کسب افتخار و برد و نشون دادن خودشون جای خود.

  حداقل توی همین سایت هر کی از 2016 بوده میدونه که بارها هواداران فراری رایکونن فتل از اشتباهات استراتژی و پیت استاپ های بعضاً کند و دردسرساز مکانیک های فراری انتقاد و گله می‌کردند از فصل 2016 اما این فرد و اشتباهاته امسال استراتژی مهندس ها و مکانیک ها در زمان پیت استاپ، هیچ چیز جدیدی نبوده اما این فرد با سواستفاده از مصاحبه اول فصل بینوتو که گفت اولویت شون برای راننده اول با فتل هست، جوسازی و توهم برعلیه فتل رو در حدی بالا برد که به مخاطبانش القا شد که این اشتباهات رایج هرساله فراری عمدی بوده و توطئه تیم و فتل بر علیه لکرک بوده است!!

  درحالیکه تو همین فصل در اولین مسابقه فتل قربانی استراتژی اشتباه تیم شد و در بحرین اشتباه فراری در Q2 باعث شد که شانس پول پوزیشن از دست بده و سه مسابقه پیاپی هست که فراری نتونسته ماشین صد درصد سالم به فتل برای تعیین خط بده و توی اتریش که فراری شانس برد داشت حتی ماشین وارد پیست برای تایم زدن در Q3 نشد ، و اگر این اتفاق اتریش در مورد لکرک رخ داده بود از سمت این فرد و ساده لوحانی که تحت تاثیر جوسازی ها و توهم سازی های او علیه فتل بودند و هستند، فتل و فراری رو متهم می‌کردند به توطئه علیه لکرک !!! و حکم هم صادر می‌کردند.

  • Silver Arrows

   45

   5

   تعجب میکنم شماها چقدر به صحبت‌های اون آقا اهمیت میدید! من فقط یک بار یکی از لایوهای ایشون رو دیدم و البته نصفه و نیمه هم رهاش کردم… چون هیچ منطق و علمی در حرفهای ایشون ندیدم به شخصه…

   • mohammad

    19

    5

    من اصلا نمیدونم در مورد کی حرف میزنند

    خوش به حال خودم که اهل فضای مجازی نیستم

   • Mehdi)Shabneshin)

    17

    3

    دقیقا.
    اگر با این قطعیت میدونید که داره غیرمنطقی صحبت میکنه(که میکنه)نباید بهش فرصت دیده شدن بیشتر بدید.بهترین کار فراموش کردن و ندیدن چنین موجوداتی است

  • just.jeep

   17

   34

   راننده طراز اول بودن پارامترهای زیادی داره.سبک رانندگی روحیه جنگندگی و حفظ خونسردی و هوش بالا.با احترام به دوستان فتل فن من فقط نظرمو میگم فتل تا موقعی که شرایط خوب باشه و همه جیز نرمال باشه خوبه اما تحت فشار عصبی میشه و عجولانه تصمیم میگیره یا بیش از حد تهاجمی میشه.گاهی سکو نگرفتن بهتر از دی ان اف شدنه.رفتن فتل از فراری هم به نفع خودشه و هم فراری.گاهی باید ریسک کرد.من طرفدار همیلتون و مرسدس هستم و تا ۲۰۲۱ هیچ راننده ای و هیچ تیمی حریف همیلتون و مرسدس نمیشه

   • داریوش

    35

    9

    دقیقا به همین دلیل هست که طرفداراش خیلی بیشتر از همیلتون هست
    همه عاشق هیجان هستن ، سباستین نمیپذیره کسی ازش سبقت بگیره ، من به عنوان یک فراری فن قدیمی ، یکی از ارزو هام این بود که سب بیاد فراری ، الان هم دوست ندارم بره ، ارزوی ما اینه که یک ماشین رقابتی بهش بدن ،

   • mohammad

    30

    4

    اون حرفایی که میزنی خوبهتوشرایط ایده آل حتی همیلتون هم ماشین خوب نداشته باشه 5 بهتر نمیشه نمونه اش اتریش
    اینکه همیلتون الان خونسردهستراخت تر تصمیم میگیره بخاطر شرایط فوق عالی هست که داره وگرنه اگر جای فتل بود شاید بدتر نتیجه میگرفت

   • Nohed81

    18

    1

    حرفت شما تا موقعی درسته که فشار تیم یه حدی داشته باشه، نمیشه که یه تیم ۵ سال فشار بندازه رو دوش رانندش و بعد انتظار داشته باشید که راننده تحمل کنه و اشتباه نکنه، اونم انسانه، شما همیل فن هستی، خدایی کی همیلتون این همه فشار روش بوده و تونسته براحتی رانندگی کنه و قهرمان بشه، اگه ۱۰ درصد بدبختی های فراری رو دوش همیلتون بود ، الان تو تیمارستان روانی بستری بود، یکم واقع بین باشیم بد نیست، موفق باشید

   • حسام

    9

    3

    جسارتا بگین تا فلان سال هیچ راننده ای حریف مرسدس W10 (با هر راننده ای) نمیشه،،اگه خدا قبول کنه منم طرفدار قهرمان چند سال اخیر فرمول هیولای نقره ای هستم و رانندش اصلا مهم نیست چون نقشش ناچیزه

  • Seb_MOV

   0

   0

   سلام رفیق؟ درمورد کی حرف می‌زنید؟ می‌شه لینکی یا حداقل یه هینتی بذاری من ببینم طرف کیه و قضیه چیه؟

 4. ....kh:n....

  43

  5

  موتور مرسدس قدرتمند ترین موتور اف وان هستش.بدون تردید.
  بعضی ها بیخودی جو میدن موتور فراری قویه.
  مصاحبه روزبرگ رو با تکنسین پاور یونیت مرسدس برید نگاه کنید.
  ازش میپرسه دور آخر قدرت بیشتری به لوییس دادید بابت فست لپ،؟
  میگه آره،البته کمی قدرت بیشتر در اختیارش گذاشتیم نه بیشتر.
  برید بابا دنیا رو گذاشتید سرکار.
  همه میدونیم ماشین مرسدس بیشترین دان فورس رو داره.
  خوب داونفورس زیاد قدرت موتور زیادی می طلبه.مرسدس هم که سریعترین ماشینه.

  • Mehrdad

   26

   2

   موتور که شکی درش نیست الان موتور مرسدس بهترینه موتور فراری هم بد نیست ولی انگار نمیتونن ازش استفاده کنن فکر کنم مشکل مصرف زیاد سوخت داره موتور فراری و باعث میشه خیلی از دورها روی مود زخیره انرژی باشن
   موتور فراری در دو مسابقه گذشته و بعد از اپدیت هوندا از موتور هوندا هم ضعیف تر بوده در سرعت مسابقه ای
   فراری به لطف مود پوش به نظرم تعیین خط هارو بالای ردبول هست اما در مسابقه حرفی نداره دربرابر ردبول و موتور هوندا
   در مورد دور سریع همیلتون کاش فقط موتور بود انبورد رو نگاه کنین بیشتر پیچ هارو تخته گاز میره اونم با لاستیک هارد 30 دور زده !!! کاری که فراری با لاستیک نو نمیتونست کنه این دور همیلتون نشون داد مرسدس نیاز به هیچ اپدیتی نداره تا اخر فصل و همین ماشین اکثر مسابقات رو 1.2 میکنه مرسدس

   • Akbar (Ghasemi)

    19

    2

    یاد مصاحبه همیلتون میوفتم که بعد از اولین دوری که بار مرسدس امسال زد گفت هیچی نمیتونه اینو شکست بده!
    البته بعدش ناله های مرموز و هدف دار خودش و دوست عاطفیش از خودرو وتمجیدهاشون از فراری شروع شد که همه میدونن دلیلش چی بوده…

  • F1 lover

   13

   2

   اینجوری که داره پیش میره و هوندا داره نشون میده ، (پیشرفت خیلی محسوس ردبول از فرانسه تا الان ) ، من که میگم دارن به یه ماشین هیولا میرسن شاید تا آخر فصل هیولاتر از مرسدس ، کاملا مشخصه تو یک روند آزمون و خطا (رو بجلو نه مثل فراری )افتادن و دارن با توجه به داون فورس خوب آیرو دینامیکی و مکانیکی ماشینشون ، لیمیت هایی که پاوریونیت داره و مرزهاشو پیدا میکنن ، خیلی جالبه که تو مسابقات اخیر وقتی لاستیکا کهنه میشن (عمر لاستیک ) ماشین ردبول در مقایسه با فراری عملکرد خیلی بالاتری داره ، همینطور تو نیمه دوم مسابقه وقتی به مکس میگن از مود هشت استفاده کن رِیس پِیس بالاتری نسبت به فراری ها با اختلاف پیدا میکنه، تو سیلورستون دیدیم حتی گسلی هم بشدت فراری رو به چالش کشید، و اگه اون تصادف برای مکس نبود ، خیلی اتفاقات و تغییر در سکو قابل پیشبینی بود…
   و بنظرم به ستینگ های بهتری برای تعیین خط هم در آینده نزدیک خواهند رسید (چیزی که تا الان نسبت به رِیس توش ضعیفتر بودن)
   در مورد دوام موتور هم که بعد از اون فشار سنگینی که مکس تو اتریش آورد، تو سیلورستون خم به ابروش نیومد.
   اینجوری که بنظر میاد این پاوریونیت هنوز براحتی قدرت بیشتری میتونه به ماشین ردبول بده و دارن کم کم جلو میرن تا محدوده هاش رو پدا کنن

 5. rofia

  24

  0

  خسته نباشين و تشكر بابت پوشش اين خبر. واقعا منصفانه شرايط رو توضيح دادن. در مورد ماشين فتل بعد از برخورد ميشه توضيح بديد. بنظر خيلي آروم ميروندن، داشتن مراعات ميكردن كه مشابه بحرين اتفاق نيوفته يا ماشين تند تر نميرفت؟

 6. محمدرضا

  31

  2

  هرچی نابغه داشته الان دیگه تو موتواسپرته فراری نیستن . و معلوم نی کیا اومدن توتیم که این ماشینو تحویله سب دادن . فتل همون قهرمانه چند دوره جهان هستش که اگه ماشین درس درمون بهش بدن مثله زمانه حضورش توردبول بیرقیبه .مثله الانه همیلتون.خداکنه فصله بعد یه انقلابی تو ماشینه فراری رخ بده . انسان به امید زندس. به امیده بازگشته دوباره فراری و رانندهاش.

 7. REZA.M

  19

  1

  اقای حسینی میشه دقیقا مشکل فتل رو توضیح بدید؟اگه میشه همینجا و اگه نمیشه در تحلیل گرندپری.ممنون

 8. Behzad

  25

  2

  فتل یا هر راننده ای که دارای استعداد قهرمانی بوده باشه از 2014 به هر تیمی غیر از مرسدس میرفت قهرمان نمیشد.
  این مشکل نه برای فتل بلکه برای بسیاری از قهرمانان ایجاد شده.
  ویلنوف ، میکا هاکینن و… که وقتی ماشین خوبی در اختیارشون نبود چطور به هم تیمی خودشون میباختن یا همین کیمی رایکونن با تمام احترام زمانی که دید تیمش در حد قهرمانی نبود در پایان 2009 از فرمول وان رفت.
  این ورزش بیشتر از آنچه تشکیلات و رسانه ها فکر میکردن درگیر تکنولوژی شده و متاسفانه همین جریانات دوست دارن مثل گذشته عنصر انسانی را در نتیجه دخیل بدونن.
  ممکنه هنوز طرفداران به ادامه روند و همینطور سال بعد امیدوار باشن ولی با نهایت احترام حتی سال آینده هم تیم ها نزدیک مرسدس نخواهند بود و بهتره شور و اشتیاق برای 2021 نگه داشته بشه.

 9. Mahmood.ghaedi

  18

  15

  مشکل سب اینه ک تخت فشار اشتباه زیاد میکنه
  مشکل دیگه سب ک بزرگترین و اصلی ترین مشکل سب هست. تیم و گاراژ ک دلیل مشکل اولی هم هست
  الان فن های فراری ناراحت میشن ولی فراری گند زد تو دوران حرفه ای سب
  کلا سب حیف بود و حروم شد تو این تیم

 10. iman

  19

  37

  بر فرض که حرفهای ماتزولا و هواداران فتل در مورد خودروی امسال فراری و عدم همخوانی با سبک فتل داره درست باشه ولی اینو فراموش نباید کرد که عملکرد بسیار ضعیف فتل از نیم فصل دوم سال گذشته و در شرایطی که فراری خودروی خوب و رقابتی در اختیار راننده هاش گذاشته بود شروع شد، پس لازم نیست برای توجیه این روند ضعیف بهانه های رنگارنگ ردیف کنیم

  • REZA.M

   28

   7

   ایمان جان
   میدونی توی نیم فصل دوم فراری با اپدیت های اشتباه ماشین رو کند کرد؟
   میدونی در نیم فصل دوم اریوابنه بدلیل اختلافاتش با بینوتو بودجه رو قطع کرد؟
   میدونی ماشین فراری چقدر داغون بود؟فصل قبل مارتین براندل در مسابقه امریکا به اندازه کافی در مورد عدم پایداری اکسل های فراری توضیح داد.
   یکم واقع بین باش.فراری در حد مرسدس نیست.

  • داریوش

   16

   14

   ذهن خلاقی داری
   تیرداد ، hamilton , و …… و اینک iman
   الان یکی از درگیری های ذهنی من اینه که بعدیش چی هست ،! امیدوارم زودتر بلاک بشی که درگیری ذهنی من بر طرف بشه ، البته بعدش میخوام بدونم بعدیش چی میشه و …..
   تبریک میگم

   • iman

    17

    21

    داریوش ،استدلال شما برای منکر شدن اشتباهات واضح یه ورزشکار که مثل همه ورزشکارای دیگه در هر رشته ای میتونه روزای بد داشته باشه و دچار افت بشه دیگه کم کم داره یه حالت مضحک پیدا میکنه، طرف خودش بارها گفته اشتباه کردم یه عده اینجا به هر دری میزنن که بگن نه تو اشتباه نکردی، اتفاقا ذهن شما خیلی خلاقتره، ما در مقابل شما دیگه کم آوردیم

   • H.farahani

    16

    0

    داریوش خان
    اشتباه میکنید. آقای iman ارتباطی با فرد مذکور ندارند.ایشون از کاربرهای قدیمی سایت و هوادار فراری و فرناندو هستن.
    البته بهتر بود میگفتم فرناندو و فراری.

   • iman

    3

    8

    فراهانی جان فراری و ناندو

   • iman

    4

    8

    فراهانی جان فراری و ناندو، ممنونم

 11. Mehrdad

  28

  5

  همین حرف رو به استاد زدم چند ماه پیش و استاد با کمال شخصیت فرمودند مزخرف نگو…

  کاملا مشخص هست این ماشین برای فتل ساخته نشده
  نیوی خودش رو کشت از بس گفت برای فتل باید عقب ماشین داونفورس بالای داشته باشه اون موقع هست که فتل میتونه خودش رو نشون بده
  اما مهندس های اح… فراری همچنان نتونستن اون ماشین رو به فتل بدن

  به نظر من هم کار فتل با فراری تموم هست بودنش در این تیم و این مهندس های گیج فقط به فتل اسیب میزنه بهتره اگر پیشنهادی از ردبول هست به تیم خودش برگرده چون هیچ کس مثل نیوی نمیفهمه فتل چه ماشینی میخواد

 12. محمدرضا

  23

  0

  ایمان عزیز:بنده به عنوان هوادار فراری قبول دارم که سب تحته فشار دچار اشتباه شده ازفصله قبل تاحالا که ادامه داره(حالابه هردلیلی) من توجیهی به قوله شما ندارم برایه نتایجه سب .ولی شما قبول دارین که مرسدس حتی فصله قبل بخصوص از نیمه فصله قبل ماشینشو جوری تنظیم کردن واپدیت دادن که اگه سب بدونه هیچگونه اشتباهی رانندگی میکرد بازم فراری و سب یک بازنده ازپیش تعیین شده بود،حالا اگه بجایه سب حتی شوماخره بزرگ بود یا حتی مکس و رزبرگ و ….بازم نمیتونستن حریفه ماشین مرسدس بشن . البته من منکر توانایی کم نظیر همیلتون نمیشم و نخاهم شد . ولی دوستان تاماشین شرایط ایده ال نداشته باشه ختی لوییسم نمیتونه کار خاصی بکنه. من فقط نظر شخصیمو گفتم و قصد تایید یا انکار نظراته دوستان رو ندارم و به نظره همه احترام میزارم . ممنون

  • Mehdi)Shabneshin)

   16

   0

   یک نظر تقریبا کامل و منصفانه(البته به نظر من)
   کاملا درست میفرمایید.بایدقبول کنیم به اتومبیلرانی به چشم یک پکیج نگاه کنیم.راننده خوب درکنارخودرو خوب منتج به نتیجه خوب میشه.هرکدام ازاین ارکان ضعیف باشه کاملادرنتیجه اثرگذاره.فتل اگرراننده خوبی نبود۴قهرمانی جهان نداشت.همینطورهمیلتون با۵قهرمانی.نمیشه تمام قهرمانیهای این دورا به خودرومربوط کردویاتمام نتایج ضعیفشان را.انسان،طبیعت،زندگی وحوادث ورویدادهای آن به هیچ وجه موارد تک بعدی وساده ای نیستند.در اول شدن همیلتون و فتل یا آخرشدن شون بیش از صد متغیر ممکن است دخیل باشد

  • iman

   17

   17

   من قبول دارم در مجموع فصل خودروی مرسدس برتر بود ولی اگر نبود اشتباهات مهلک سب که از آلمان شروع شد و باعث افت روحی وحشتناک خودش شد بهت قول میدم که فتل تا پیچ آخر اینتر لاگوس شانس قهرمانی داشت، سال 2010 و به خصوص 2012 اگه خاطرتون باشه آلونسو با ماشین ضعیفتر فراری تا پیچ آخر آخرین مسابقه رقابت کرد و هیجان رو زنده نگه داشت به دلیل مدیریت و حرفه ای گری بسیار بهتر که آلونسو داشت ولی فتل بعد از هوکنهایم نتونست خودشو جمع کنه و اشتباه پشت اشتباه همه رو داغون کرد

   • Nohed81

    13

    6

    بابا آلونسو، ۴ فصل متوالی از همین بقول شما سب پر اشتباه شکست خورد، چی میگی برادر؟

   • محمدرضا

    9

    2

    اقاiman:بنده حرفایه شماروتاییدمیکنم . ولی بازم عقیدم براینه که سب اگه ماشینه برتر میداشت،درصد اشتباهاتشو به نزدیکه صفرمیرسوند(مثله الانه رانندهایه مرسدس)و این ماشینه برتر باعث میشد که اشتباهاتش اثر بسیااااااارکمتری تونتایجش میداشت. وسوال اینجاست که اگه سب ماشینی مثله مرسدس میداشت آیا بازم دچار این اشتاباهات و عدمه تمرکز میشد؟اونم باداشتنه ماشینه برتر؟چیزی که برایه هیچکدوم از رانندهایه مرسدس اتفاق نیفتاده…

   • iman

    6

    13

    Nohed81بابا انصافم خوب چیزیه،فراری اون سالها حتی تیم دوم نبود انتظار معجزه داشتی از ناندو،همین که با اون ماشین تا روز آخر مدعی بود نشون دهنده اختلاف کلاس ناندو با رقبا بود

 13. بهزاد زمانی

  12

  31

  مشکل فتل همون مشکل سال قبلشه. عدم توانایی در کنترل هیجانات لحظه ای و تصمیمات عجولانه و البته اشتباه.

 14. alonso87

  14

  22

  به نظر تا حدودی حرفاش درست باشه اما فصل 2017واون ماشین فوقالعاده که زیر پای و تل قرار داده بودن شک ندارم اگه در اختیار راننده ای مثل الونسو بود قهرمان ميشد ..اینکه چنسال یه راننده تموم شده ای مثل کيمي رو به خاطر و تل نگه داشتن هم یکی دیگه از مشکلات و اشتباهات فراری و وتل بود به هر صورت اگه یه راننده پرقدرت درکنار و تل بود به جای کی می الان و تل میتونست عملکرد بهتری داشته باشه درمقابل لکلرک

  • Hassan Mohebbi

   13

   6

   دوست عزیز الونسو ۸۷
   کیمی تموم شده؟
   از نظر شما پر قدرت کیه؟
   به نطرت چی کار باید میکردن، الونسو رو به زور نگه میداشتن؟
   من نمیدونم چرا طرفدارا میخوان از راننده خودشون طرفداری کنن میان راننده‌های دیگه رو میکوبنند.

   • Akbar (Ghasemi)

    14

    4

    میگه کیمی تمام شده!!!! خخخخخ
    انگار کیمی همین فصل رو نمیبینه!
    انگار نمیبینه کیمی چقدر هنوز تحسین برانگیزه عملکردش توی الفا!

    فقط میخواد یه راه پیدا کنه تا سب رو بکوبه
    اقا الونسو رفته شما هنوز کینه شکست هاش از فتلو میاری اینجا زنده میکنی؟!!

  • JBjb

   13

   2

   وات د …؟ سال 2017 و قهرمانی؟ سال 2017 و ماشین فوق العاده؟؟؟؟ دوست عزیز اصلا ماشین 2017 فراری رو میشناسی؟

   مدرک بیار ثابت کن ماشین 2017 فوق العاده بوده؟ مدرک بیار ثابت کن ماشین 2017 فراری رقابتی بوده برای قهرمانی

   هر کی 2017 رو دیده باشه یادش باشه میدونه که فراری 2017 فقط توی پیست های آئرودینامیکی و دانفورس سریعتر از مرسدس بود ( پیست هایی که ردبول هم توی اونها مدعی محسوب میشد بخاطر دانفورس و ائرو دینامیک) و توسط جیمز آلیسون طراحی شده بود( که ماشین امسال مرسدس رو طراحی کرده) و قدرت موتور و پاوریونیت 2017 فراری با فاصله از مرسدس 2017 ضعیف تر بود و اون سال به مود جادویی موتور برای تعیین خط ها دست پیدا نکرده بودند و در 80 درصد تعیین خط های 2017 فراری ها پشت مرسدس ها بودند. 16 تا از 20 مسابقه 2017 رو مرسدس پول پوزیشن گرفت یعنی 80 درصد و توی 15 تا 20 مسابقه 2017 مرسدس سریعترین ماشین پیست در جریان پیست بود یعنی 75 درصد مسابقات…الونسو که هیچی 10 تا الونسو هم بودند نه فقط 2017 کل 2015 تا الانش که الونسو از فراری رفت در مقابل مرسدس یک بازنده تحت فشار مدیا و افراد جوساز بیشتر نبود.

   ماشین 2017 فراری فقط توی 5 پیست از 20 پیست اون فصل از مرسدس سریعتر بود. 15 تای دیگه مال مرسدس بود. حالا یه جایی مثل استرلیا همیلتون جلو بود بخاطر آندرکات شدن اولی رو به فتل باخت ( چون استرالیا جای سبقت زیادی نداره اگر اون اتفاق توی انگلیس یا اتریش یا جای دیگه بود احتمال سبقت و پس گیری رده بود) یه جایی هم مثل سنگاپور فراری سریعتر بود ولی اون بارندگی قبل مسابقه و استارت و ماجرای وشتپن پیش اومد و باعث شد مرسدس ببره. اینا تاثیر اتفاقاته

   80 درصد تعیین خط های 2017 و 75 درصد مسابقات 2017 مرسدس سریعترین ماشین پیست رو آماده کرده بود و دست بالا رو داشت در حدی که حتی بوتاس تونست 4 تا پول پوزیشن بزنه یعنی تو 20 درصد مسابقات بالاتر از همیلتون فتل و بقیه باشه تو تعیین خط ها و 3 تا مسابقه ببره

   • josef6565

    12

    2

    خرابی های پی در پی ماشین فراری رو نگفتی که اگه نبود سب همیلتون با اون هیولا رو شکست می داد.
    نیم فصل دوم فراری عملا هر مسابقه رو با یه راننده انجام می داد.

   • alonso87

    4

    15

    بله بدون شک کيمي یه راننده تموم شده است عملکرد لکلرک با رايکونن رو با هم مقایسه کنید متوجه میشی البته اینم قبول دارم که تیم فراری همه تمرکزش بروی وتل هست اما باز مقایسه کن جسارت و شیوه رانندگی لکلرک با رايکونن متوجه میشی کيمي برای تیم بزرگ فراری دیگه بازدهی نداشت فصل 2017 هم نهایت ماشین مرسدس همون عملکرد بوتاس بود که با اختلاف زیاد بعد از وتل سوم شد به نظر من اون مهارت و عملکرد فوقالعاده همیلتون بود که فراری و وتل رو شکست داد چه بسا اگه همیلتون تو فراری بود ووتل مرسدس بازهم اون فصل همیلتون قهرمان میشد

   • JBjb

    10

    3

    سخنان استاد alonso87 رو باید قاب گرفته بشه به عنوان هدر توی پیج های فرمول یک گذاشته بشه..

    می فرماید:”” فصل 2017 هم نهایت ماشین مرسدس همون عملکرد بوتاس بود که با اختلاف زیاد بعد از وتل سوم شد به نظر من اون مهارت و عملکرد فوقالعاده همیلتون بود که فراری و وتل رو شکست داد چه بسا اگه همیلتون تو فراری بود ووتل مرسدس بازهم اون فصل همیلتون قهرمان میشد””

    دوست عزیز چند وقته فرمول یک میبینی؟ یا زیاد تحت تاثیر فرد لایوگذار هستی؟ نکنه یکی از دوستان همیلتون فن هستی با اسم و عکس آلونسو اومدی؟ :)))

 15. Amir5

  13

  4

  به نظر من فتل با ماشین فراری هماهنگ نیست ولی اگر به فتل ماشین قویتر بدن فتل قهرمانش میکنه

 16. مهدی کوپایی

  23

  2

  بینوتو می گه اولویت ما سب هست
  اما ماشین بر وفق مراد سب نیست

  یکی بگه این چه اولویتی دقیقن

 17. E46-M3

  19

  9

  دوستان عزیز اشتباهات فتل صدرصد مربوط به هیجانات و احساسی بودنش نیست،هر راننده دیگه ای هم اگه بخواد بیشتر از ظرفیت ماشین ازش کار بکشه همین میشه،فتل داره به ماشین فشار بیش از حد میاره تا شاید بتونه به مرسدس ها برسه که با این هیولای مرسدس نمیتونه برسه،الکی هم همیلتونو حلوا حلوا نکنین،ظرفیت همیلتونو تو مسابقاتی که ماشینش باب میلش نبوده همه دیدن

  • just.jeep

   7

   18

   پس چطور لکرک از فتل سریعتره؟یعنی لکرک تونسته بیشتر از ظرفیت ماشین ازش کار بکشه و اشتباه هم نکنه و سکو بگیره اما فتل نتونسته؟؟۲۰۱۶ وقتی سوزوکا وقتی همیلتون دی ان اف شد باید تمام پیستهای باقی مونده قهرمان میشد به این امید که رزبرگ یجا اشتباه کنه.فشار از این بالاتر که راننده مجبور باشه توی همه پیستهای باقی مونده اول بشه؟؟الان چه فشاری روی فتل هست دقیقا؟؟هیچکس از فراری توقع قهرمانی کلی فصل نداره مطمئنا.فتل هنوز نتوتسته توی حداقل یه پیست برای قهرمانی رقابت کنه اما لکرک هم بحرین و هم اتریش اینکارو کرد.بهتره شماها الکی فتلو حلوا حلوا نکنید.یه زمانی توی ردبول که بهترین ماشین اون‌موقع بود ۴ بار قهرمان شد اونم با هم تیمی درجه چندمی مثل وبر.ریکیاردو که اومد ازش شکست خورد.اومد فراری شروع کرد به اشتباهات آماتوری.درگیریهای الکی با مکس و حرکات غیر ورزشی مثل باکو.امسال هم‌که لکرک کلا دارا نابودش میکنه ۳ تا دستور تیمی نبود الان فتل با گسلی هم امتیاز بود.مقایسه همیلتون با فتل کلا اشتباه هستش.دوران فتل تموم شده.بهترین تیم براش آلفارومئو هستش کنار کیمی.البته چون آلفا مثل فراری دستور تیمی نداره احتمالا کیمی هم از خجالت این چند سال فتل در میاد

   • Ferrari .Italy

    10

    2

    کانادا ؟؟؟ برای قهرمانی رقابت نمیکرد ؟با فیا گرفتین پیروزی فتل رو
    بحرین سب اگه شاهکار استراتژیست های فراری نبود فتل پول پوزیشن میگرفت فتل رو توی شرایط ترافیک فرستادن
    کانادا رو بیادت بیار که فتل با 7دهم ثانیه نسبت به لکلرک پول گرفت بای اینکه لکلرک هیچ مشکلی نداشت ولی فتل بعد کانادا کل ماشینش پئکیده تو فرانسه مشکل گیربوکس داشت توی اتریش که پاوریونیتش مشکل داشت وگرنه مطمئنم فتل تو هردوتاشون پول میگرفت یکم اون تعصب الکی تون رو بزارید کنار واقعیت هارو ببینید دیگه این حرفای عجیب غریب دیگه چیه از نظر امتیازی هم فتل جلوتره پس نمیتونی بگی لکبرک سریع تره چون تو مشابقه های اخیر به دلیل مشکل سب بهتره وبر؟؟ پس ادعا نمیکنید همیلتون بهرتینه وس چرا نتونست قهرمانی بگیره ؟؟؟ هرکسی شایسته قهرمانیه به حقش میرسه 3 تا دستور تیمی؟؟؟ یکی هم به نفع لکلرک بوده اینو بدون ببنم هملتون جرئت داره بیاد فرار یدیگه مگه ادعا نمیکنید فراری بهترینه بیاد دیگه بشینه اونوقته که میبنید که ایده هاتون چقدر تباه بوده درگیری های الکی با مکس ؟؟؟وات ؟؟؟مکس میاد میزنه به فت تا حالا بیشتر از 6 بار مسابقه فتل رو ازش گرفته پس فتل هیچی نگه ؟؟؟کیمی که قهرمان جهان بوده چه کار کرد جلو فتل ؟؟؟؟بیشتر از 90 درصد مسابقات فتل هم جلوتر شروع میکرد هم جلوتر تموم میکرد دستور تیمی هم کلا پارسال یدونه دادن اونم تو المان اونم اصلا به دلیل استراتژی احمقانشون بود تو 2017 هم فقط موناکو بود چقدر تینیجر بی منطق جمع شدن دارن نظرات عجیب غریب میدن با این منطقشون

 18. Mohammad.gh

  10

  3

  فتل شدیدا تحت فشاره و تیم هم بهش کمکی نمیکنه، شرایط عجیبیه باید دید در نهایت فتل حریف گاراژ فراری و موتور مرسدس میشه یا نه.
  از اول فصل و حتی فصول قبل هم گفتم که این موتور مرسدس شاهکار مهندسی در تاریخ خودروسازی و فرمول 1 هست، اگه نگیم بهترین(به نظر خودم که قطعا هست)، جز بهتریناست
  یه سری دوستان بخاطر سرعت مستقیمی فراری که فکر میکردن موتور فررای در حد مرسدسه!!!! که نبوده و نیست و نخواهد بود. نه از نظر سرعت و قدرت و گشتاور، نه از نظر دوام و مصرف سوخت ! ای کاش به نمودار دیتای موتور تیم ها دسترسی داشتیم،تا همه چیز مشخص میشد

 19. Behrooz

  11

  6

  یکی از دوستان در مورد گفتگوی مهندس مرسدس و رزبرگ صحبت کرد که گفته کمی قدرت بیشتر به لوییس برای دور اخر دادیم که فست لپ بزنه و اینو نشون دهنده قدرت جادویی مرسدس میدونست ! خب دوست عزیز معلومه همه خودروها از صدرصد توان موتور در یک مسابقه استفاده نمیکنند اگر نیازی نداشته باشند ، اگر بخوان که دیگه اون موتور به هفت تا مسابقه نمیرسه ، تو همون مسابقه یا مسابقه بعدی موتور هزار تا بلا سرش میاد . همین اتریش وقتی مرسدس دید کاری از دستش ساخته نیست و مشکل دما داره اومدن از قدرت موتور کم کردن که برای مسابقه بعدی ذخیره بشه

  • Mehrdad

   11

   1

   فراری از تمام توان استفاده میکنه تا بلکه بتونه با شاسی خوب مرسدس رقابت کنه
   به تحلیل مسابقه کانادا دوباره سر بزنین ترجمه رادیوهارو اقای حسینی گذاشته فتل دقیقا رفته بود رو مود تعیین خط تا این اندازه یعنی فشار اورد به ماشین اما بازهم نمیتونست از مرسدس دور بشه
   مود تعیین خط امسال مرسدس نمیدونم چیه
   سال های پیش مود دو بود
   و هیچ وقت ندیدم سال پیش از این مود استفاده کنن نهایت از مود سه که اتک مود بود استفاده میکردن
   پس حرف اون مهندس با رزبرگ درسته همه توان رو مرسدس استفاده نمیکنه دلیلش هم مشخص هست بخاطر شاسی بی نقصی که دارن نیاز نیست تمام فشار به موتور بیاد شاسی جبران میکنه براشون در پیچ ها

 20. R.ivi4n2

  9

  14

  فتل از نیم فصل دوم مسابقات پارسال تا الان کلی اشتباهات وحشتناک داشته که باعث شد قهرمانی سال پیشم از دست بده و به خیلی از این اشتباهاتم خودش اعتراف کرده ولی اینجا خیلیا نمیخوان قبول کنن و به زور دنبال توجیه هستن. در ضمن این تیم فراری هم همون تیمیه که 3 مسابقه اول سال رو با 3 تا دستور تیمی باعث شد فتل بالاتر لکرک باشه پس نخواین توجیه کنین که ماشین واسه استایل لکرک ساخته شده نه فتل. یه چیز دیگه هم که خیلی جالبه اینه اگه طرف نظرش مخالف شما باشه میگین طرفدار مرسدس یا راننده مرسدسه یا حالیش نیست ولی اگه نظر همون شخص به نفع شما باشه میشه نظر صاحب فن 🙂

 21. Kiarash_Ferrari

  5

  7

  با سلام خدمت دوستان با اینکه خودم طرفدار فراری مخصوصا سب هستم ولی یک چیزی هست که باید عادلانه درباره ش صحبت کنیم اونم برتری مرسدس که کلا یک مرسدس یک طرف مسابقه بقیه طرف دیگه مسابقه و الان لوییس هم که بعضی ها میگن در حد سب نیست این یک اشتباه محضه الان لوییس نه تنها از سب برتر بلکه دو تا قهرمانی دیگه به جز امسال بگیره از شوماخر اعظم هم عبور می‌کنه ولی حالا در مورد سب بگم این فصل که تموم شده هست ولی من میگم سب باید از فراری بره میدونید چون شب نمیتونه با فراری قهرمان بشه اونایی که طرفدار فراری هستم حرف منو میفهمند تو فراری از سب به عنوان یک ابزار استفاده میشه نه به عنوان یک راننده برای سکوی قهرمانی حالا دلیلش احتمالا برای مهار کردن مرسدس هست نه چیز دیگه ای البته اینم بگم مشکلات سب در صورت حل میشه که فراری لطف کنه مشکلاتی از قبیل استراتژی فوق العاده ضعیف و بد رو تغییر بده ماشین سب رو طبق نظر سب طراحی کنن گاراژشون رو تغییر بدن البته تو گرندپری بریتانیا امید گرفتیم از این گاراژ ۲.۹ ثانیه دیرتین تعویض تایر بود به جز تعویض بال جلو سب و … عوامل دیگه من میگم سب باید از فراری بره ما طرفدار سب هستیم مشکلی هم ندارن قهرمان نشه ولی واقعا این اون عملکرد 4 عنوان قهرمانی سب هست؟! سب باید بره ردبول چون مرسدس رو که بعید می‌دونم بره چون مرسدس کم کم دنبال راننده های جوان میگرده که کنار لوییس تجربه کسب کنم البته هنوز که زوده البته غیر ممکن هم نیست که بیاد مرسدس به جای والتری ردبول الان شرایط فوق العاده عالی داره البته اینم بگم من نمیگم این فراری درست شدنی نیست بلکه میگم زمان بر هست و با این شرایط پیش بره سب بازنشسته میشه این بدترین خبر ممکن برای ما طرفدارای سب هست اگه طولانی شد عذر خواهی

  • Kiarash_Ferrari

   1

   3

   چون با گوشی نوشتم یک اشتباه شد چون سب نمیتونه نه چون شب نمیتونه تصحیح میکنم

  • Akbar (Ghasemi)

   11

   3

   لوییس هم که بعضی ها میگن در حد سب نیست این یک اشتباه محضه الان لوییس نه تنها از سب برتر بلکه دو تا قهرمانی دیگه به جز امسال بگیره از شوماخر اعظم هم عبور می‌کنه

   الان با این اختلاف مرسدس با بقیه و بدون بوتاس نگون بخت در کنارش 5 تا دیگه هم قهرمانی بیاره هنر کرده؟
   چرا چسبیده به مرسدس در حالیکه عاشق فراریه؟
   همیلتون بیاد بره فراری تا ریس سوم به بعد فقط فحش بشنویم ازش توی رادیو به مهندسا و گاراژ

 22. Riva

  7

  0

  راستش من با نظرش کاملا موافقم
  کافیه یه نگاه اجمالی به گذشته بندازین
  چند سال در تورو روسو و ردبول با ماشینیایی که از نظر آیرودینامیکی و شاسی فوق العاده بودند
  و بعد تو فراری که لااقل تا پارسال تو این زمینه از مردسدس قوی تر بود، البته قبل از آپدیتهای نیم فصل
  پارسال اگه خاطرتون باشه فراری تو هوای بارونی هیچ حرفی برا گفتن نداشت و این هم برای کیمی و هم برای سب صدق میکرد . این مشکل آیرودینامیکی بود یا از سیستم تعلیق رو نمیدونم اما فراری تو اون مورد هیچوقت نتونست مشکلش رو حل کنه و فکر کنم این تو اتفاقی که تو آلمان برا سب افتاد بی تاثیر نبود
  و اما امسال …
  فراری با کم کردن گریپ و نیروی رو به پایین تونست بخشی از کمبود سرعتش رو جبران کنه و اونم شاید به خاطر توربو شارژر قدرتمندش بوده باشه
  امسال برای سب اوضاع جوری شده که انگار از تیم فراری در اومده و وارد یه تیم جدید شده
  یه ماشین کاملا متفاوت و بدتر از اون تیم مهندسی متفاوت که نه تنها درک درستی از ماشینی که ساختن ، هیچ درکی از رانندشون هم ندارن . کافیه به مصاحبه های ابتدای فصل فتل رجوع کنید.
  چیزی که الان به وضوح میشه دید ماشینی دست فتله که اصلا با سبک رانندگیش جور نیست و از نظر مهندسای فراری هم همینه که هست
  اما برا لکرک شاید ماشین امسال یه سائوبر با موتور قوی تر شده باشه. چیزی ظاهرا راحت تر تونسته باهاش خو بگیره

 23. Kiarash_Ferrari

  4

  0

  akbar عزیز من نمیگم سب در حد و اندازه لوییس نیست بلکه میگم در فراری از سب به عنوان یک ابزار استفاده میشه برای مهار مرسدس یا … من میگم ماشینی که سب میخواد و طبق نظر باشه و مشکلی هم نداشته باشه جای لوییس به عنوان نفر اول نبود من میگم الان مرسدس که اوله اینکه هیچی کاملا مشخصه ولی جایگاه نفرات اول و دوم که هردو هم از مرسدس هست شاید شما اصلا بگو به احتمال یک درصد والتری قهرمان بشه یک درصد حتی اینکه خیلی نزدیکتره به حقیقت تا قهرمانی سب در اف وان 2019 تازه این حقیقت وگرنه من که خوشحال نیستم فراری الان دومه هست با اختلاف کم به ردبول و از همه اینا بدتر چهارمی سب منم میخوام سب قهرمان بشه ولی به نظرت امسال که هیچی نمیگم 2020 نمیتونیم اصلا اینو نمیگم چون یک چیزه واقعا غیرقابل پیشبینی هست ولی سب فشار خیلی زیادی رو داره تحمل میکنه و این برای همه هست ولی نه در زمان یکسان الان سب داره با فشار زیاد مسابقات میده ولی یک روزی هست که همین سب تمام پیروزی های لوییس تلافی میکنه همینو بس تازه اینم بگم خب سب ماشینش مشکل داره از همه بدتر استراتژی های بد فراری و مکانیک ها و ….. بقیه ماشینا چی یعنی یک کدومش هم به لوییس نمیرسن حتی خود والتری هم بالاخره لوییس یک اسطوره ای هست حالا درسته قهرمانی همه چی نیست ولی بالاخره دیگه اونم عالی هست ولی بدون این حرفایی که زدم فکر کنم خوشم اومد بگم مرسدس و لوییس خیلی عالیه نه فراری قهرمان بشه با سب از این دیگه بالاتر مگه هست اگه اشتباه شد تو نوشتار ببخشید

 24. just.jeep

  5

  13

  آقا چرا نمیخواین قبول کنید فتل دورانش تموم شده.از فتل فقط یه اسم مونده.فتل تموم شدست.یا خداحافظی میکنه یا میره یه تیم متوسط مثل الفا یا هاس.۴ تا قهرمانی باد آورده با ردبول اونم با همتیمی مثل وبر.چرا ۲۰۱۴ از ریکی شکست خورد.حتما اون‌ماشینم طبق خصوصیات فتل ساخته نشد.آقا قبول کنید فتل یه راننده معمولیه که شانس بهش رو کرده بود و ۴ سال ردبول ماشین بی نقص بهش داد و قهرمانی بدست آورد و تمام.از اینجا فصل هم‌مطمئن باشین فراری بیشتر از لکرک حمایت میکنه تا فتل.هرگز فتلو با همیلتون مقایسه نکنید.رانندگی فرمول یک بجز مهارت هوش و خونسردی بالایی میخواد که فتل هیچکدومو نداره.به نظر من فتل در حد گروژان یا پرز هستش.ببخشید اگه بعضی از دوستان ناراحت شدن.اما حقیقت متاسفانه گاهی تلخه

  • ??Seb5

   4

   2

   Just jeep تو جانشین بر حق دکتر هستی ممنون که مارو میخندونی با این نظراتی که میدی?

 25. Kiarash_Ferrari

  7

  1

  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ بشر دومی نداره واقعا
  نگاه کنید نظر just.jeep عزیز فتل تموم شده اس؟برای شما طرفداری همیل اره اما نه برای ما طرفداراری سب چون اون قهرمان میشه مثل همیشه اما نه برای اونایی که چشم دیدن قهرمانیش رو ندارن 😐 یارو میگه 4 تا قهرمانی اونم با ردبول باد هواست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ریکی کی هست قهرمانی داره ؟؟؟ در حد و اندازه ی جیب سب هم نیست یا بهت بگم انگشت کوچیکه سب هم نیست اون بنده خدا از 2014 به بعد چیکار کرده؟ افتخاراتش رو بگو ببینیم؟ با این حرفت کاملا موافقم هرگز همیلتون رو با وتل مقایسه نکنید ؟ چون اگه لوییس تو شرایط فعلی وتل اگه باشه چهارمی که سهله اخر جدول اگه بود واقعا جای تعجب بود بعد راجب این نظرت که میگی فرمول یک راننده هاش باید مهارت هوش و خونسردی بالایی میخواد شما کدومشو داری که همچین نظری لطف کردی نوشتی نظرت نگهدار برای خودت لازمت میشه
  افرادی عین شما کلا نظراتی برای تخریب افرادی مثل سب و اعصاب طرفداراش به گند کشیدن مناسبید تبریک بهت لطف کن نظری بده لااقل نیم درصد واقعیت باشه 😐 😐 😐 عجب داره
  ما ها چه میکشیم ………

 26. mahdi

  2

  0

  اقای حسینی اگه میشه یه مطلب بنویسید درباره اینکه نقطه قوت و ضعف هرراننده ای در چه چیزایی هست
  چون هرراننده ای سبک خودشو داره قطعا تفاوت های زیادی باهم دارن
  از راننده های حال حاضر حتی راننده های دوره های گذشته
  ممنون

 27. امید نورمحمدی

  0

  0

  لکرک یک راننده با استعداده که شانس خوبی آورده که در بهترین موقع برای کسی مثل اون به تیم فراری فرستاده شده. متاسفانه لکرک توان بردن مسابقه هایی که حتی با 10 ثانیه از کاشین دوم جلوتر بوده هم نداشته! گرفتن پول پوزیشن راننده ای را برتر نمیکنه. مثالش مسابقه آخر که پول مال بوتاس بود ولی با اختلاف به همر باخت.
  یکسری از کاربران فقط و فقط برای زدن سب طرفدار لکرک شدند. بخصوص طرفدارهای آلونسو که به لکرک دلبسته اند برای کوبیدن سب. آلونسو در رقابت با سب و همیلتون در زمان اوجش هم همیشه بازنده بوده و این تحملش برا طرفدارهاش سخته.