فرمول یک ایرانمکس ورشتپن در پایان گرندپری اتریش با دفاع از حرکت خود در سبقت از چارلز لکلرک مدعی شد اگر جریمه ای وجود داشته باشد، راننده های فرمول یک باید در خانه بمانند.

ورشتپن که در رده دوم  خط شروع مسابقه قرار داشت با اشتباه در لحظه استارت، به رده هشتم سقوط کرد. ورشتپن با رانندگی عالی خود را دوباره به رده دوم رساند و تنها سه دور مانده به انتهای مسابقه در ورود به پیچ ۳ از داخل پیچ سعی در سبقت گرفتن از لکلرک داشت که باعث برخورد به خودرو فراری شد و لکلرک مجبور به خروج از مسیر مسابقه شد.

داوران فدراسیون جهانی اتومبیلرانی بعد از بازبینی این صحنه تصمیم گرفتند که هیچگونه جریمه ای به راننده ردبول ندهند و مکس را برنده گرندپری اتریش 2019 اعلام کردند اما دو راننده اظهار نظر های متفاوت و جالبی را پس از مسابقه داشتند.

ورشتپن مسابقه خود را این چنین توصیف می کند:

مسابقه سختی بود، بخصوص که ما در خانه مسابقه می دادیم. در مورد تصادف اگر این حرکت ها در مسابقه مجاز نیست پس واقعا چه چیزی بر سر فرمول یک آمده است!

تیم ردبول به اولین برد خود در همکاری با هوندا رسیده است و این اولین برد هوندا از هنگام ورود اش به فرمول یک از سال ۲۰۱۵ است.ورشتپن در ادامه گفت:

من برای تیم و هوندا بسیار خوشحال هستم. این بار ما در مستقیمی ها هم سریع بودیم و از اینکه این هماهنگی در مسابقه خانگی مان بوجود آمده،  بسیار خوشحالم.

مکس ورشتپن و چارلز لکلرک - اتریش 2019

مکس ورشتپن و چارلز لکلرک – اتریش 2019

لکلرک راننده تیم فراری که مسابقه را از خط یک شروع کرد، به خوبی رهبری مسابقه را بر عهده گرفته و در دفاع از ورشتپن نیز عالی عمل کرد. او در پایان مسابقه با حفظ جوانب احتیاط در مصاحبه با خبرنگاران گفت:

در کل مسابقه بسیار خوبی بود، به جز انتهای مسابقه که با حضور مکس فشار زیادی وجود داشت. ردبول بسیار سریع بود و در مدیریت لاستیک نیز  از ما بهتر بودند.

احساس نمی کنم که سبقتش درست بوده باشد و معتقدم این روشی نیست که از آن برای سبقت گیری استفاده کنید.

من اجازه می دهم که ناظران در مورد برخورد تصمیم بگیرند، در داخل ماشین همه چیز واضح بود ولی از بیرون نمیدانم برخورد چگونه بود. باید دید تصمیم چگونه خواهد بود.

37 دیدگاه

 1. THE MINDBLOWER

  49

  5

  اگه داورا میخان از همین مسابقه‌ هم هارد ریسینگ رو آزاد کنن مشکلی نیست ولی اگه قرار کسی دیگه ای این کار رو بکنه و پنالتی بگیره آخر بی‌عدالتی.

 2. مشتبا

  56

  12

  اگر توتو‌ولف مدیر فراری بود نه تنها الان لکلرک اول بود بلکه مکس یه پنالتی درست و حسابی هم میگرفت . برای ما طرفدارای فراری دیگه امیدی به رقابت عادلانه نیست متاسفانه

  • مهدی

   58

   11

   اشتباه اول فراری این بود که با لاستیک سافت مسابقه رو شروع کرد .
   اشتباه دوم این بود که با عجله و بدون هماهنگی سب رو اوردن به پیت تا هامیلتون رو اندرکات کنه ولی در عوض 3 ثانیه از دست داد .
   فراری زووم کرد رو مرسدس از ردبول غافل شد !!!
   یه نکته دیگه چرا کسی به اشتباه مرسدس اشاره نمیکنه که چرا اینقدر زود والتری رو اوردن پیت ؟
   چون اشتباه نبود و میخواستن با طعمه کردن والتری فراری رو به اشتباه بندازن تا هامیلتون صدرنشین بشه و فاصله باز کنه که جواب داد ولی با اسیب دیدن ماشین هامیلتون این فرصت از بین رفت . خلاصه :
   فراری گند زد .
   والتری دوباره وینگ من شد .
   هامیلتون تو رقابت ماشین داغون میکنه .
   ردبول طبق معمول از اشتباه فراری و مرسدس نهایت استفاده رو میبره .

   • josef6565

    27

    0

    آفرین خیلی خوب گفتی.
    فقط یه جا موافق نیستم . اینکه سافت برای شروع اینقدرهم بد نبود. یعنی هر دو راننده 10 دور دیگه راحت می تونستند برند. و مرسدس دوباره سر فراری کلاه گذاشت. در واقع اگه فراری دور 30 به بعد می یومد برای تعویض حتی اون موقعه هم نباید هارد می بست فراری به شدت مشکل داره با هارد. چرا؟
    چون ماشین فراری به صورت تیپیک و ذاتی دانفورس پایین هست و نمی تونه که این تایررو به دمای عملیاتی برسونه که بعد هم تایر آسیب می بینه. درواقع به همین دلیل ردبول با دانفورس بالاتر به این کارکرد رسید. فراری باید در دور 30 یا 31 برای هر دو راننده مدیوم می بست. اما این هم دلیل اصلی اشتباه فراری نیست.
    یه جواب فلسفی برای اشتباهات فراری پیدا شده. فراری فلسفه استراتژی خودش رو بر مبنای عکس العمل علیه رقیب قرار داده – نه بهترین حالت برای ریس. به همین دلیل دائما گول می خوره و دسته گل به آب می ده.

   • مهدی

    13

    0

    سافت خوبه ولی زمانی که جون داشته باشه وقتی یه دور سریع تو تایم گیری باش بزنن دیگه انچنان عمری توش نمیمونه .
    اگه شارل 10 دور دیگه میزد تایم زیادی از دست میداد ولی اگه با میدیوم بود میتونست سریعترین باشه .وقتی فراری با هارد مشکل داره من دلیلی برا استفاده از این لاستیک نمیبینم .بهترین استراتژیها برای فراری این بود .
    میدیوم – هارد .
    سافت – میدیوم – میدیوم .
    میدیوم – میدیوم – سافت .

 3. مهدی

  32

  2

  در مورد تصادف اگر این حرکت ها در مسابقه مجاز نیست پس واقعا چه چیزی بر سر فرمول یک آمده است!
  جالبه مکس شخصی بود که تو رادیو اعتراض کرد و تیم بهش گفت هیچ مشکلی نیست . اگه اعتقاد داره این راه سبقت گیریه پس نباید اعتراض میکرد . حالا اگه مشکلی تو سیستم تعلیق ماشین ردبول بوجود میومد چی میگفت ؟ سبقت گیری مکس 100 درصد بود ولی نباید عجله میکرد چون احتمال اسپین شدن ماشین وجود داره با توجه به وزش باد و موقعیت پیچ . به دور قبل از این حادثه برگردین چه رقابت جذابی بود ولی این سبقتی که گرفت هیچ جذابیتی نداشت .
  من با شارل هم عقیده هستم که مکس دیر یا زود سبقت میگرفت ولی کاش به این حالت سبقت نمیگرفت .

  • STR34

   7

   10

   آقا مهدی مکس از برخورد و عدم ترمزگیری لکلرک برای اجتناب از برخورد گلایه کرد. با توجه به اینکه مکس جلوتر بود رو ریسینگ لاین بود و توی پیچ هم مال مکس بود. دقیقا همینطور که دیفنس لکلرک درست بود و واید پیچید و مکس بموقع ترمز کرد وگرنه همین صحنه زودتر اتفاق میفتاد.
   کسانی که میگن مکس باید وایسه انقد تا بتونه با خیال راحت بگیره از ریس واقعا چیزی نمیدونن. دقیقا حرف سنا که میگه اگر گپی وجود داشته باشه و نری براش دیگه راننده ریس نیستی. باخیال راحت خب بشینین خونتون دیگه چرا ریس.
   صحنه وتل رو هم با مکس مقایسه نکنید وتل کنترل از دستش در رفت و از (خارج پیست) برگشت. چطور باهم مقایسه میکنید!
   در نهایت کار وتل هم درست بود و پنالتی مسخره بود و همیلتون هم که تو رادیو گریه کرد. وتل خیلی با اخلاقه و خیلی راننده تر از امثال لویس

   • مهدی

    5

    0

    رادیو مکس به تیم (اون به سمت من چرخید) درصورتی که مکس جا نزاشت و شارل رو انداخت بیرون . مکس این حرکت رو عادی میدونه پس نباید تو رادیو اعتراض میکرد .
    فرصت طلبی رو قبول دارم ولی بیخودی به اب و اتیش زدن رو قبول ندارم ! فصل 2018 اشتباهات سب تو چی بود ؟به این میگی فرصت طلبی یا حماقت ؟ مسابقه چین 2018 تفاوت عملکرد مکس و دانیل تو چی بود ؟ مکس میخواست با عجله اول بشه ولی دانیل با تمرکز و تفکر !
    برخوردش با هامیلتون تو بحرین 2018 منجر به چی شد ؟پنچری و خروج از مسابقه که ممکن بود تو همین مسابقه این حادثه تکرار بشه .
    برادر من فرصت طلبی خوبه ولی به موقعش نه این حالتی که برد 100درصد در اختیارش بود فقط ماشینش رو به خطر انداخت .

  • سید علی حسینی

   17

   0

   صد در صد ریس براش خیلی مهم هستش، چیزی معلوم نیست تا اون موقع، طبق حالا برنامه ای که بینوتو برای توسعه ماشین بعد بارسلونا گفته اینه که میخوان مشکل تایر رو تا آلمان حل کنند.. فعلا که همش آزمون خطا هستش چندتا قطعه میارن کار میکنه چندتای دیگه کار نمیکنه، باید وایستیم تا تمرینای آلمان ببینیم چی میشه تا بتونیم راجب ریسش حرف بزنیم

   • THE MINDBLOWER

    8

    1

    مرسی چون بعد از حادثه پارسال خیلی بد بغض کرده بود.گریستم باهاش

 4. pouya

  4

  17

  من مخالف پنالتی به مکسم
  چون مسابقه دیروز واقعا جذاب بود و حیف بود بهش پنالتی بدن
  اما اینکه معتقده کارش درسته بنظرم شروع یه جنگه بین راننده ها.
  در هر صورت باید دید چی میشه در ادامه.

  • mojtaba

   24

   5

   این چه حرفیه چون مسابقه جذاب بود نباید پنالتی بدن؟ یا خطا کرده یا خطا نکرده اینکه جذابیت مسابقه چقدر بوده ربطی به اعمال قانون نداره اگر خطا کرده حق لکلرک و فراری ضایع شده و موظف بودن به مکس پنالتی بدن

  • Parsa911

   18

   3

   منم مخالف پنالتیم ولی به فتل و ریکاردو هم نباید میدادن برای همین الان مکس هم باید پنالتی میگرفت
   خدا کنه این شروعی باشه که دیگه پنالتی الکی کلا ندن

 5. Shitil

  31

  6

  امیدوارم یکی لنگه خودت پیدا بشه همینجور تایر به تایر بهت بزنه بعد ببینیم چی نطق می کنی جناب مکس
  رفتارت با اکون یادمون نرفته

  • INDECENT

   3

   13

   میدونی پرچم آبی چیه ؟ میدونی وظیفه ی ماشین لپی که پیشتازا بهش میرسن چیه ؟

   هر وقت فرقشو متوجه شدی بیا به من بگو درگیری دیروز مکس با لکلرک چه ربطی به درگیریه مکس با اوکون داشت !!!

   • Shitil

    6

    0

    ممنون استاد که بهم پرچم آبی رو تذکر دادی الان راه باز می کنم! ما لپ شما هستیم!
    منظورم نوع رفتار شخصیت بود نه نوع خطاش استاد!

   • yas

    3

    0

    شما نیاز نیست به بقیه قوانین رو متذکر بشی.
    اکون داشت به صورت قانونی خودش رو آن لپ میکرد. مکس از اکون رد شده بود و سبقتش تکمیل شده بود، اکون هم میخواست خودشو آن لپ کنه.

 6. mojtaba

  36

  3

  مکس به شکل کامل و صد درصد لکلرک رو از پیست به بیرون پرت کرد این سبقت خطا نیست اما حرکت سب که از روی چمن به پیست برگشت خطاست؟

 7. Ferrari7

  19

  2

  کاری به مکس ندارم اون واقعا فوق العاده بود ولی واقعاً دیگه شورشو دراوردن از این تابلوتر میشه ضد یک تیم بود
  امیدوارم سباستین یا چارلز توی مسابقه بعدی همین کارو با یکی دیگه انجام بدن واقعا باید این کارو بکنن ولی اون وقتم ممکنه پنالتی ندن اگه سبقت بر سر بردن مسابقه نباشه ولی باید تو هر مسابقه این کارو بکنن این دیگه مسابقه جوانمردانه نیست یه جنگ ناجوانمردانس باید دست اینا رو بشه
  استیوارتهای دلقک، fia ………؟…..؟……
  مهد کودک فرمول یک و تعطیل کنید

  • H.farahani

   9

   1

   مطمئن باشید اگه جای مکس سب بود(میگم سب چون لکلرک خیلی ارومتره و کلا سخت نمیگیره به رقیب)و جای لکلرک کس دیگه پنالتی قطعی بود.اگه اینکار قانونیه و جزئی از ریس باید همه بتونن انجام بدن.اگه لکلرک میدونست که اینکار رو میشه انجام داد داخل رو میبست و تو خروج مکس رو مینداخت بیرون .دقیقا همون کاری که مکس کرد.از مسابقه بعد دیگه همه اینکار رو انجام میدن.قانون یا لذت مسابقه مهم نیست.چی به ضرر راننده فراری هست همون رو اجرا کنید.

   • Ferrari7

    6

    1

    فراهانی عزیز کاملاً حرفت درسته می‌تونست داخلو ببنده بعد مکسو بندازه بیرون
    برای همین میگم باید تو هر مسابقه بدون استثناء در سبقت ها این کارو بکنن ، و تو هر مسابقه دردسر برای داورا درست کنن این طوری میشه ابروشونو برد
    تماشا گرا کمتر میشن=ضرر مالی
    این دیگه مسابقه نیست شده جنگ ناجوانمردانه برای تصفیه حساب
    فرراری و راننده‌هاش دیگه شانسی برای قهرمانی ندارن پس باید لااقل تو این جنگ سعی کنن تا دستشونو روکنن
    دقیقا یادم نیست ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ بود فکر کنم سب همینطوری تو جدال با همیلتون یا بوتاس بود که ۵ثانیه جریمه شد

 8. ....kh:n....

  18

  3

  آره خب اگه لکلرک میزد مکسو مینداخت بیرون ۵ثانیه پنالتی حقش بود ولی حالا که برعکسه.
  یه چیزی برسر فرمول یک آمده.
  سبقت تمیزی نبود.
  منو یاد سبقتهای رزبرگ انداخت.

 9. Mahmoud

  7

  0

  اولا که قانوناً باید پنالتی میگرفت ولی فرمول یکی بهش نگاه کنیم نباید بدن. آقای ادمین جزو داورا اون رانندهِ کی بود؟؟ حتما نظرش تاثیر داشته.
  من فقط موندم چرا لکلرک مثل دور اولی که دفاع کرد مکسو نبست؟؟
  ردبول توی پیچ اول خیلی سریع بود و به شدت نزدیک میموند و فقطم توی همون مستقیمی بعد پیچ اول شانس داشت.

  • H.farahani

   8

   0

   Mahmoud
   دور 68 مکس واسه چارلز جا گذاشت و اون رده رو پس گرفت.دور بعد کلا پیچ رو بازتر طی کرد و کلی از راس پیچ فاصله داشت و قصدش از اول بیرون کردن لکلرک بود.لکلرک خیلی اقا منشانه دفاع کرد.تصور کن سب یا یکی مثل مگنوسن بود دقیقا کار مکس رو با خودش میکرد و

 10. Sbhnrhm

  14

  4

  این دیگه واقعا جالبه !!!
  تو کانادا فتل پنالتی گرفت من نظری راجب به اینکه جا برای همیلتون نذاشت یا اینکه از روی چمن خارج شده بود پایداری نداشت ندارم به نظر من مقصر بود چرا که راننده ای در حد فتل نباید اشتباه کنه و وارد چمن شه هر چند که همیلتونم کم اشتباه نبود.
  اما این اتفاق دیروز دیگه واقعا مضحک بود رسما در حق فراری بی انصافی شد..فک میکنم تصمیم دیروز بیشتر تحت تاثیر جو گرفته شد وگرنه کاملا مشخص بود همه چیز

 11. E46-M3

  10

  3

  به امید روزی که همه قوانین و داوری ها برای همه تیمها و راننده ها یکسان و بی طرفانه باشه،درسته که اشتباهات تیمی و استراتژی و ماشین بدون بالانس فراری تو نتایج بدش خیلی تاثیر داشته ولی نمیدونم فراری چه هیزم تری فروخته که اینقدر داورها بر علیهش هستن

 12. INDECENT

  6

  5

  چند مسابقه ی قبل درگیری بین فتلو مکس پیش اومد و فتل اندازه یه ماشین بهش راه نداد اما مکس اومد گفت آقا کار فتل اوکی بود تو شرایط مسابقه .
  همیلتون تو تمرین دورشو خراب کرد اومد گفت همیلتون عمدی این کارو نکرد به فلان دلایل این اتفاق موقع مسابقه ممکنه برا هر کسی بیفته .

  قوانین مثل یه تیکه چوب خشک هستن و هیچوقت شرایط مسابقه و ماشین رو درک نمیکنن پس لازمه مجری قوانین بدونه کجا باید چی کار کنه و مکس هم دقیقا میدونه شرایط مسابقه چی هستو مصاحبه هاش طبق همونه . حالا اینکه وسط مسابقه راننده ها غرغر کنن خب طبیعیه بدجوری تحت فشار هستن ولی خب بعدش منطقی تر میشن .

  اینکه داوران دارن در حق فراری اجحاف میکنن یا نه رو نمیدونم چی بگم

 13. Kiarash_Ferrari

  1

  0

  با سلام خدمت دوستان و تبریک به همه علاقه مندان مکس و تیم ردبول ولی من نمیدونم ما به عنوان طرفدار فراری چیکار کردیم؟ اون از وضع تعویض تایر های فتل و اینم از پنالتی ندادن؟؟
  من الان داشتم نگاه میکردم از فصل 2019 فرمول یک 9 مسابقه انجام شده که 8 تا رو مرسدس برده 1 رو هم تیم ردبول الان کلا تا پایان فصل 12 مسابقه مونده به نظر میرسه فرار بتونه قهرمان شه با توجه به امتیازات راننده ها و تیم ها ؟ ولی امیدوارم سباستین بتونه با فراری قهرمان شه دمت گرم این همه فرار تو پیت گند میزنه باز هم هیچی نمیگیی دمت و فراری هم که ……….. چی میشه راجب پیت گفت واقعا راننده بنده خدا میاد 71 دور زحمت میکشه بعد موقع تعویض تایر 6 ثانیه ماشاالله اگه خواستین ما داوطلب از ایران خودرو و سایپا داریم

دیدگاه خود را بیان کنید