فرمول یک ایران – فیا برای بازگشت خطرناک لوییس همیلتون به پیست در تمرین دوم گرند پری فرانسه 2019 جریمه‌ای در نظر نمی گیرد.

همیلتون با بازگشتش به پیست و بستن راه مکس ورشتپن، شرایطی مشابه با اتفاق کانادا را به وجود آورد و داوران هم تصمیم به بررسی حادثه گرفتند.همیلتون دور مکس را خراب کرد و راننده ردبول را مجبور کرد از مسیرش خارج شود. پس از آن لوییس همیلتون با اشاره دست از ورشتپن عذرخواهی کرد.

هر دو راننده پس از تمرین دوم فرا خوانده شدند و داوران پس از بررسی های متعدد به این نتیجه رسیدند که نیازی به جریمه ماشین شماره 44 نیست:

هر دو راننده قبول کردند که این اتفاق خطرناک نبوده و ضرری برای مکس ورشتپن نداشته است.

داوران با مشاهده تصویر های ماشین لوییس به این نتیجه رسیدند که او حداقل دوبار آینه خود را بررسی می کند اما به خاطر زاویه نامناسب، قادر به دیدن مکس نبود.

هر دو راننده قبول کردند که ماشین مرسدس به آرامی وارد پیست شد و به خاطر زاویه نامناسب، قادر به دیدن ماشین ردبول نبوده.

لوییس همیلتون و مکس ورشتپن - گرندپری ژاپن 2017

لوییس همیلتون و مکس ورشتپن – گرندپری ژاپن 2017

لوییس همیلتون درباره حادثه پیش آمده گفت که به خاطر آسیب ندیدن ماشینش خوش حال است. او در ادامه اضافه کرد که قادر به دیدن مکس نبود:

لحظه حساسی بود و من غافل گیر شدم. ممکن بود با دیوار برخورد کنم.

خوش حالم که توانستم ماشین را نجات دهم. به لاستیک ها هم آسیب جدی وارد نشد. از پیست خارج شدم و سعی کردم دوباره وارد شوم بدون اینکه به مسیر مسابقه‌ای نزدیک شوم اما طبیعی است که در ادامه وارد آن شدم.

به آینه هایم نگاه می کردم اما روی خط سفید بودم و با نگاه به پشت سرم، چیزی ندیدم. چون مکس نسبتا دور بود و روی مسیر مسابقه قرار داشت. سعی کردم به آرامی وارد شوم و مسیر کسی را نبندم. ناگهان او را پشت سرم دیدم.

خوشبختانه مسیرش را در ورودی پیچ نبستم اما فکر می کنم خروج او از پیچ را دشوار کردم. این تمرین بود و بعضی اوقات این اتفاق ها پیش می‌آید، این اصلا عمدی نبود.

نتیجه این بررسی دقایقی پس از رد درخواست فراری برای مرور جریمه پنج ثانیه‌ای سباستین فتل از سمت فیا منتشر شد.

41 دیدگاه

  • mojtaba

   37

   17

   خود لوییز میگه مکس رو دیدم اینا میگن نه بخاطر زاویه نامناسب نمیتونسته ببینه این دیگه واقعا مسخره است اونم دقیقا بعد از رد فرجام خواهی فتل

   • Amin

    3

    6

    “به آینه هایم نگاه می کردم اما روی خط سفید بودم و با نگاه به پشت سرم، چیزی ندیدم. چون مکس نسبتا دور بود و روی مسیر مسابقه قرار داشت. سعی کردم به آرامی وارد شوم و مسیر کسی را نبندم. ناگهان او را پشت سرم دیدم.”
    شما و اون ۳۱ نفری ک کامنت رو لایک کردن میشه بفرمائید لوئیز کجا گفته که مکس رو می دیده؟؟؟؟🤔🤔🤔
    خیلی باحالید

  • king power

   34

   19

   داداش این حرفت مثل این میمونه یکی رو با چاقو بزنی ولی بگی نمرده و این مهمه.قانون قانونه چ تو تمرین باشه چ تعیین خط چ ریس.ولی متاسفانه قانونای فیا همیشه برا پیشرفت پسر سریعتون بود

 1. mohammad-shumi

  47

  14

  بله نباید هم جریمه بدن چون لویس جان دوردونه ای فیا هستن و باید امسال هم قهرمان بشن.مافیا واقعی تویی پسر سریع بقیه اداتو در میارن.

 2. king power

  41

  4

  دو بار تو آینه اش نگاه کرد گفتن زاویه دیدش اشتباه بوده.وارد ریسینگ لاین شده میگن خودش نخواسته.الان شاید همیل فن ها بفهمن فتل بر نگه داشتن ماشین ب ریسنگ لاین وارد شد

 3. ...m6...

  14

  43

  دقیقا لوئیس کنارو گرفته بود…. بدون شک اگه اتفاقی افتاده بود مکس صداش در میومد اما الان قبول و تایید کرده…..بابا این تمرینه تعیین خط یا مسابقه که نیس

  • josef6565

   25

   3

   شما به نظرم عضو مجمع تشخیص مصلحت همیلتون هستی !!!. کانادا نسبت به فتل 14 امتیاز بدست آورد – 7 به خودش اضافه شد و هفت تا از فتل کم شد – اینجا هم باید جریمه شروع جایگاه می گرفت مثل فتل که تو اتریش 2018 عنوان شد ساینز رو بسته و سه یا چهار تا جریمه استارت گرفت که این هم در نهایت باعث می شد لوییس در بهترین حالت سوم بشه.
   یعنی تو این دو تا مسابقه 24 امتیاز گذاشتن در اختیارش حالا شما فرض کنید فردا همیلتون اول بشه و سب دوم که این امتیازی که فیا با توجه به عدم جریمش دست و دلبازی کرده بیشتر هم میشه و میره حدود 30 امتیاز. فقط تو دو تا مسابقه دست کم 30 امتیاز بهش دادن بعد میگن مقتدرانه فصل رو قهرمان شد.

   • Amin

    1

    7

    خود کرده را تدبیر نیست
    فتل میخواست اشتباه نکنه
    ثانیا لوئیز تو ورود خطر ایجاد کرده؟؟؟
    اصلا تمرین رو دیدی شما؟؟؟
    مکس راحت از کنار لوئیز رد شد و بعدش تو خروج کنترل رو از دست داد

   • josef6565

    6

    0

    اگه راحت رد شد چرا دورش خراب شد و از پیست رفت بیرون ؟! تازه خروج و ورود همیلتون هر دو خطرناک بود عزیز. تو باکو هم داشت دنده عقب میومد دور زمانگیری Q2 رو برای سب سخت کرد.

 4. mohamad tomcat

  41

  10

  واقعا برام جالبه
  در آینه میبینی اما کاری از دستت برنمیاد،جریمه میشی داورها هم حق اعتراضت رو رد میکنن
  از اون طرف یکی دیگه در آینه نمیبینه وبه وضوح به خط مسابقه ای وارد میشه خودشم قبول داره
  دور یکی رو خراب میکنه بعدش راننده ها رو میارن میگن ببین اون ندیده حالا تو هم بیا برادری کن و بگذر
  تمرینه دیگه حالا مهم نیست فدای سرش که دورتو خراب کرد یکی دیگه میزنی حالا برو خدا روشکرکن مسابقه نیست وگرنه تورو جریمه میکردیم اصن چرا تو زاویه ای بودی که اون نتونه ببینتت

  • just.jeep

   14

   30

   اولا مسابقه با دور تمرینی خیلی فرق داره.الان مکس جیو از دست داده؟؟؟؟؟ایا خطر برخورد به دیوار وجود داشته برای مکس؟؟ایا امتیازی از دست داده؟؟به ماشینش آسیبی رسیده؟؟آینه های ماشین فرمول یک مثل آینه های اتوبوس که نیست زاویه و شعاع دید محدودی داره لوییس موقع ورود به پیست پشت سرش مستقیمی پیست که نبوده و دقیقا بعد از پیچ بوده و اصلا نمیتونست مکسو ببینه.خواهشا اگه میخوایم مقایسه کنید تعصب بزاریم کنار و عادلانه قضاوت کنیم.

   • king power

    25

    15

    داداش فرض کن من الان با ماشین تو جاده تیکاف کشیدم و هیچ اتفاقی برا کسی نیفتاده.ب نظرت پلیس نباید منو جریمه کنه

   • Mehrdad

    16

    5

    عاشق توجیه کردن های همیلتون فن هام
    124 تا دلیل میارن که همیلتون مقصر نیست
    از اونطرف هرچی راننده فرمول یک بود گفت فتل هم مقصر نیست میگن نه هست

    مثل استاد میمونین که 10 تا لایو میره واسه توجیه کردن

   • شاهین

    16

    5

    اگه میخوای عاقلانه قضاوت کنی پس باید قبول کنی قانون قانونه (مثل حرف های تمام همیلتون فن ها توی کانادا که سر خوردن و اینا نداریم و نباید میومد تو ریسینگ لاین) پس اینجا هم دید نبود و سرعت پایین بود و تمرین بود نداریم. اگه جایی از حرفام اشتباهه بفرما تا متوجه اشتباهم بشم

 5. Hasan Mohebbi

  36

  7

  یه دوستی گفت تمرین با مسابقه فرق داره و اون‌قدر سخت‌گیری نیست. من سوالم اینه یعنی اگه تو تمرین برخورد ایجاد بشه و حادثه‌ای پیش بیاد اشکالی نداره؟ اگه موضوع بر سر ایمنی هست که نباید بین ریس و تمرین تفاوتی وجود داشته باشه چون در هر صورت حادثه، حادثه‌ست.

   • سید علی حسینی

    36

    3

    اصلا بحث ورود خطرناک اینا نباشه، مهم این بود که دور مکس ورشتپن خراب شد. به نظرم جریمه جایگاه یا سوپرلایسنس میتونست خوب باشه، من اگر بودم سوپرلایسنس جریمه میکردم ولی در کل حوصله هیچکدوم از این قوانین من در اوردی رو ندارم، ولی بلوغ مکس ورشتپن اینجا خیلی به مسئله کمک کرد، نه رادیویی که شاکی باشه و نه بعد از مسابقه هیچ اعتراضی نکرد چون تمرین بود راننده ها رفتن توضیحات لازم رو دادن و گفتن خطری نبود. این خودش میتونه یه بحث تناقض امیز باشه ولی مکس ورشتپنی که فصل 2019 داره عنوان کامل ترین راننده این فصل رو میگیره خیلی به این موضوع کمک کرد که همیلتون جریمه نشه. چون مکس داشت یه دور فوق سریع میزد. سکتور یک از همه سریعتر بود، سکتور دو از زمان قبلی خودش هم سریعتر بود و بعدش که این اتفاق افتاد و دورش خراب شد. اگر مکس یخورده اعتراض میکرد لوییس جریمه رو میگرفت به نظرم

   • Hasan Mohebbi

    21

    3

    خیلی ممنون سید بزرگوار
    ولی خداییش مکس خیلی خوب شده از نظر اخلاقی و شور جوونی میگم، از نظر سطح رانندگی که خوب بود. در حال حاضر از نظر من بهترینه.

 6. Mehrdad

  30

  6

  من یکی که خوشحال شدم جریمه ندادن بهش
  ولی کاش تبعیض رو بزارن کنار
  همینطور که به عزیز دلشون نمیدن هیچ وقت !
  چپ و راست به فتل و همین مکس هم جریمه ندن
  جذابیت رو کشتن با این تصمیمات مافیایشون

  • شهریار

   24

   3

   سیدجان اگه خلاف کرده و کارش از نظر قانون تخلف بوده باید جریمه بشه نباید ربطی به بلوغ مکس و رفتاراون بعد از تمرین داشته باشه

 7. McLaren F1

  34

  11

  واقعا منتظر بودین داوران فرمول مرسدس ، جریمه کنن همیلتونو؟!!!
  روز بررسیم اول لوییس آوردن بهش گفتن پسر گلم لطفا با دقت رانندگی کن!
  بعدم مکس آوردن گفتن یه بار دیگه تو زاویه ای باشی که لوییس نبینت جریمه میشی!
  مکس واقعا خوش شانس بود که بخاطر حرکت خطرناک لوییس جریمش نکردن
  فتل توام دستت میاوردی بالا یه بوق براش میزدی قضیه حل میشد دیگه

 8. Mahmood.gh

  2

  14

  خود مکس میگه خطرناک نبود و اعتراضی هم نداشته
  دلیل دوم هم ممکنه تمرین باشه
  دلیل سوم هم ممکنه این باشه ک فضای باز زیاد بود و مکس راه فرار داشته و دیواری اون اطراف نبوده
  شاید واسه این چیزها جریمه ای درنظر نگرفتن

  • yas

   6

   1

   محمود جان. تو قانون به دیوار اشاره‌ای نشده. ما هم میگیم نباید لوییس جریمه میشد ولی سب هم نباید جریمه میشد. همه‌ی حرفمون همینه. میدونم تو هم موافقی. باید بذارن راننده‌ها کارشون رو بکنن

   • Mahmood.gh

    2

    0

    اگه ب منه باشه ک میگم سب سال دیگه بیاد مرسدس شاید ی فرمول یک جذابیتش برگرده

 9. Nohed81

  17

  3

  دیگه حرفی باقی نمیماند، همه چی در مورد لویس مثل روز روشن شد، داوران و فیا کاملا جانب لویس هستن، و کاملا ضد بقیه رانندگان‌، بخصوص ضد فتل و ورستپن، نمیدونم چی بگم، این انگلیسی ها میخوان هر جور شده لویس برسونن به شوماخر، چیزی نگیم بهتره، موفق باشید

دیدگاه خود را بیان کنید