Register

2 × پنج =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – دور تعیین خط گرندپری موناکو 2019 شگفتی دیگری آفرید. با علم به این موضوع که فیا در فصل 2019 قوانین محدود کننده ای برای آیرودینامیک خودرو ها در نظر گرفته است اما باز هم این تیم ها بودند که این محدودیت ها را کنار زده و آن ها را به نوعی محو کردند.

در مرحله تعیین خط گرندپری موناکو 2019 شاهد بودیم که لوییس همیلتون توانست با ثبت زمان 1.10.166، پول پوزیشن را از آن خود کند. زمانی که همیلتون ثبت کرد، 0.7 ثانیه نسبت به زمان فصل 2018 (دنیل ریکاردو – 1.10.810) سریع تر بود.

لوئیس همیلتون - موناکو 2019

لوئیس همیلتون – موناکو 2019

بیشتر بخوانید؛ شبیه‌سازی و آنالیز باله جلو خودروهای فرمول یک سال ۲۰۱۹

اما این نخستین بار نیست که تیم ها با تجربه و تحقیق بسیار در زمینه آیرودینامیک توانستند راه حل های بهتری برای کم کردن اثر محدودیت های اعمالی بیابند. نکته مهم و فاکتور اساسی در ثبت این زمان و بهبود آن نسبت به سال گذشته، نو آوری در طراحی و تغییر هندسه سیستم تعلیق جلوی خودرو ها بود. این تغییر، این امکان را برای تیم ها فراهم کرد که در پیچ های سرعت پایین که معمولا منجر به کم فرمانی (Understeer) در یک خودروی فرمول یک می شود و نیاز به فرمان دادن با زاویه بیشتری می باشد، بتوانند زاویه کف خودرو (Rake) را افزایش داده تا علاوه بر افزایش شیب خودرو، سرعت چرخش تایر ها در پیچ نیز افزایش یابد.

این نو آوری باعث می شود که شیب بال جلو افزایش یافته و بیشتر به سطح زمین نزدیک گردد و بدین ترتیب زمانی که فرمان خودرو در حداکثر زاویه خود قرار دارد، سطح زیرین بال با نزدیک شدن به زمین، موجب تغییر نامتناسب فشار هوا شده و با تحریک بیشتر اثر زمین (Ground Effect)، نیروی رو به پایین تولیدی توسط بال جلو و دماغه بال افزایش یابد.

برای توضیح بیشتر مطلب بالا باید گفت که هوا در هنگام برخورد با بال جلو، در هنگام عبور از روزنه دماغه، چون محل عبور جریان هوا کوچک تر شده، سرعت عبور آن افزایش یافته و باعث ایجاد اختلاف فشاری میان سطح بالایی و پایینی بال جلو می شود. لذا در خودرو های فرمول یک این به معنای تولید بیشتر نیروی رو به پایین می باشد.

یک خودروی فرمول یک در پیچ های سرعت پایین تر کم فرمانی بیشتری نسبت به پیچ های با سرعت بالا (به دلیل افزایش زاویه فرمان) دارد. علاوه بر این در سرعت های کم، نیروی رو به پایین کمتری به جلوی اتومبیل اعمال می شود و در نتیجه نیروی وارد شده برای چرخش تایر افزایش یافته و در زاویه فرمان حداکثر موجب می شود تایر بیشتر چرخیده و در نهایت خودرو پیچ را بهتر و با سرعت بیشتری رد کند.

طراحی جدید سیستم تعلیق جلو (در زمانی که فرمان خودرو در حداکثر زاویه خود قرار دارد) به طرز هوشمندانه ای موجب حرکت نسبی بال جلو به سمت متعلقات سیستم تعلیق شده و این عمل موجب می شود که وزن خودرو بیشتر به سمت جلوی آن متمایل شود و باعث افزایش نیروی چرخشی وارد شده به تایر های جلوی خودرو شده و همانطور که در بالا نیز گفته شد، موجب تحریک بیشتر اثر زمین در سطح زیرین دماغه و بال جلو می شود.

براکت نگه دارنده ی سیستم تعلیق جلوی تیم فراری

براکت نگه دارنده ی سیستم تعلیق جلوی تیم فراری

در تصاویر بالا و پایین می توانید براکت نگه دارنده سیستم تعلیق دو تیم فراری و مرسدس را مشاهده کنید که برای تحقق همین هدف طراحی شده اند.

براکت نگه دارنده ی سیستم تعلیق جلوی تیم مرسدس

براکت نگه دارنده ی سیستم تعلیق جلوی تیم مرسدس

این طراحی برای اولین بار در فصل 2018 توسط فراری مورد استفاده قرار گرفت و سپس ردبول نیز بلافاصله آن را طراحی و از آن استفاده کرد. اما مرسدس این مورد را در فصل 2019 در خودروی خود اعمال کرد و به نظر می رسد این نوآوری در حاضر توسط اکثر تیم ها در حال استفاده است.

نکته جالب و همشمندانه تر این طراحی در این جاست که در پیچ های با سرعت بالاتر، ثبات و پایداری خودرو خصوصا در قسمت عقب آن بر هم نمی خورد و خودرو حالت کارکرد عادی خود را داراست.

لوییس همیلتون، طی مصاحبه ای در گرندپری موناکو گفت:

هر سالی که به این مسابقه می آییم، خودرو ها سریع تر می شوند.

این نو آوری و طراحی جدید سیستم تعلیق به همه ما دلیل سریع تر بودن خودرو ها نسبت به سال گذشته را در گرندپری موناکو نشان داد.

در نهایت در ویدئو زیر که مربوط به دو تیم فراری و مرسدس با رانندگی سباستین فتل و والتری بوتاس می باشد، می توانید عملکرد سیستم تعلیق را در پیچ های پیست موناکو مشاهده کنید:

[videojs_video url=”https://as6.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/beef8d482f3b4ce121027545a69fc55e15172767-360p__61448.mp4″ width=”752]

23 دیدگاه

 1. سید علی حسینی

  41

  1

  این مسئله رو چون خیلی از شما کاربرای عزیز سوال پرسیدید، براتون داخل یه مقاله جا دادیم به جای اینکه داخل ویدئو تحلیلی گرندپری موناکو قرارش بدیم به خاطر اینکه هر موقع بخواید بتونید مختصر و مفید بهش دسترسی داشته باشید

  خدایی این نواوری های مهندسی باید داخل موزه فنی و مهندسی دنیا ثبت بشه 🙂 خیلی خوفه

 2. soroush_sh_11

  16

  1

  اصلا شما توی والپیپر ها نگاه کنید همه راننده ها موقع پیچیدن به یه شکل نگاهشون به پیچه و دقت کنید میبینید
  تفاوت زاویه دید هالکنبرگ با چرخ جلو مثلا حدود ۸ درجه ست
  اما تفاوت زاویه دید همیلتون با چرخ جلو توی پیچ ۰ درجه

 3. REZA.M

  -1

  63

  به گفته ادرین نیوی این لاستیکها برای مرسدس ساخته شده.ادرین نیوی گفته سال قبل مرسدس مشکل گرم شدن بیش از حد لاستیک ها رو داشته ولی امسال پیرلی با نازک کردن و در نتیجه بالاتر رفتن دمای عملیاتی لاستیک ها مشکل مرسدس رو به صورت خودجوش حل کرده و از طرف دیگه تیم هایی که مشکلی با لاستیک ها نداشتن که تقریبا شامل همه تیم ها میشه مشکل گرم کردن لاستیک براشون ایجاد شده مثل فراری و ردبول.
  در ضمن مایکل اشمیت هم به نقل از یکی از مهندس های مرسدس گفته قبل از فصل به پیرلی فشار اوردیم تا لاستیک ها رو برای ما بسازه.از نظر من برتری مهندسی ماشین مرسدس توی پیست هایی مثل موناکو بیشتر از 0.2 نیست.چون از یه طرف فراری با اون لاستیکا مشکل داره و از طرف دیگه اون لاستیک ها برای مرسدس ساخته شده.اون 0.8 اختلاف فراری و مرسدس دو دهمش مربوط به برتری مهندسی مرسدسه و 0.6 مربوط به مافیای مرسدسه.

  • بهروز

   15

   15

   بعد کی حق وتو داره؟ فراری!

   • Behzad

    1

    33

    پیرلی تامین کننده تایرهاست و تشکیلات فقط در ابعاد ، استاندارد رو تعیین میکنه و مابقی به عهده پیرلی ست.
    سال پیش در سه مسابقه به بهانه تعویض آسفالت در تایرها دست برد و خلاصه اطلاعات لازم بدست اومد!
    این قضیه وتو 2015 شده پیراهن عثمان و اگر در این سالها وتو دیگری سراغ دارید بگید؟

  • Mahmood.ghaedi

   9

   6

   از سلطانی فر وزیر ورزش اسمی نیاوردی
   شما مدیر نیمتون میگه فقط میدونیم مشکل نداریم ولی نمیدونیم مشکل کجاس
   مشکل مافیا پیرلی فدراسیون جهانی و عیر نیست
   مشکل خود تیم و گاراژ فراریه

   • REZA.M

    1

    11

    بینوتو و فتل بار ها گفتن مشکل مربوط به لاستیک هاست.البته قسمت های دیگه ماشین هم مشکل داره ولی لاستیک ها هم مشکل دارن.

  • ToHidden

   10

   4

   ” سال قبل مرسدس مشکل گرم شدن بیش از حد لاستیک ها رو داشته”
   “بقیه تیم ها مشکلی نداشتن”
   ” اختلاف فراری و مرسدس دو دهمش مربوط به برتری مهندسی مرسدسه”

   دوست عزیز چطور با اینکه پارسال فقط مرسدس بوده که مشکل گرم شدن داشته و برتری مهندسی اش هم که میگی زیاد نبوده، قهرمان شده؟
   باید قبول کرد مرسدس ماشین خیلی بهتر، استراتژیست های بهتر و مدیریت بهتری داره. اینا جای بحث ندارن. مشکل فراری اینه، خیلی خوب تو که از نظر ماشین میگی نمیرسی به مرسدس، خوب چرا تصمیماتت اینجوریه
   ماای گاااااااد

   • REZA.M

    -1

    17

    “دوست عزیز چطور با اینکه پارسال فقط مرسدس بوده که مشکل گرم شدن داشته و برتری مهندسی اش هم که میگی زیاد نبوده، قهرمان شده؟”واقعا نمیدونی؟
    رینگ های غیرقانونی-والتری بوتاس -پیرلی و نازک کردن لاستیک ها- چارلی

   • ToHidden

    8

    2

    “REZA.M”
    اول، اون رینگ های خاص از مسابقه بلژیک بود که استفاده شد. یعنی مسابقه سیزدهم. و تا مسابقه قبل از اون امتیاز “تیم” مرسدس از فراری بیشتر بود. تیم، تیم، تیم

    دوم، من گفتم “چطور مرسدس قهرمان شده؟” شما مثل اینکه تیم رو تو شخص می بینی.

    سوم، نازک کردن لاستیک ها توسط پیرلی هم پارسال برای سه تا مسابقه بود، اسپانیا، فرانسه و بریتانیا که یکی شو فتل حداقل برد. الان 6 تا ریس گذشته و بهترین نتیجه فراری یه دومیه.

    در نهایت با این مدل کامنتها شما طرفدار بهتری برا فراری نمیشی، و هیچ کاری هم از دستت برای بهتر شدن این وضعیت برنمیاد، کسای دیگه باید یه کارایی بکنن و متاسفانه هر روز بیشتر دارن گند میزنن. ما فقط باید منتظر بمونیم.

 4. Mehrdad

  16

  0

  در تعجبم از فراری اگه این تعلیق مرسدس باعث برتری اون هاست پس این نوع تعلیق رو که اولین بار خود فراری معرفی کرد چرا ازش استفاده نمیکنه الان !
  مشکل اینه که خود فراری نمیدونه مشکل ماشینش چیه الان

  • A.GT86

   9

   1

   داره استفاده میکنه عزیز. البته نه دقیقا مثل مرسدس و نمیدونم چرا کمتر حرکت داشت فراری نسبت به مرسدس.

   • REZA.M

    3

    3

    نه فراری از این تعلیق استفاده نمیکنه.عکس سیستم تعلیق فراری موجوده و اصلا هم از این روش استفاده نمیکنه.اگه مدرکی برای اثباتش دارید ارائه بدید.

  • soroush_sh_11

   1

   0

   فراری ابتکار داره اما پشتکار نداره
   یه سوال ماشین ها باید حداقل وزن داشته باشن و مرسدس گرم گرم از وزن خودرو کم کرده و اکثرا ماشین ها رو با وزنه های تعادل شنی سنگین تر میکنن تا به حداقل وزن برسه
   آیا ممکنه مرسدس کاری کرده باشه که بر فرض این وزنه ها اول مسابقه سبک تر باشن و انتهای مسابقه مثلا با ترکیب با یه ماده تبدیل به ماده سنگین تر شن؟
   مثل واکنش کیسه هوا که با ترکیب آب و co2 یه ترکیب ۶۲ گرمی تبدیل به ۱۰۷ گرم میشه

 5. mershari

  7

  1

  انگار چرخ داخل پیچ خودشو میکشه جلو تو مرسدس

 6. Mahmoud

  4

  0

  آقا یه سوال ردبولم داره استفاده میکنه از این توی امسال؟؟؟ بعد چون این پیچی که نشون دادین پیچ خیلی کندی هست این فقط برای همچین پیچ هایی هست یا در پیچ های سرعت بالاترم کار میکنه؟؟ فاصله ی فراری با مرسدس توی تعین خط موناکو کمتر بود به نسبت بارسلونا در حالی که انتظار میرفت فراری بدتر باشه برای همین میشه گفت فراری مشکلو پیدا کرده و داره حلش میکنه؟؟؟

  • سید حامد محمدی

   6

   0

   سلام
   در مورد سوال اولت این که هنوز جایی ندیدم که نوشته باشه ردبول هم از این طرح استفاده می کنه یانه. در مورد سوال دوم هم این که تو متن هم نوشته شده که تو پیچ های سرعت پایین کاربرد داره. چون که خودرو کم فرمانی بیشتری داره و برای غلبه بر این مشکل و افزایش سرعت چرخش تایر در پیچ و در نهایت سریع طی کردن پیچ از این طرح استفاده شده. در مورد سوال سوم هم حتما سید جان تو ویدئو تحلیلی گرندپری موناکو راجع به این مسئله صحبت می کنه. ویدئو تحلیلی مسابقه موناکو رو به هیچ وجه از دست ندید.

 7. Behzad

  3

  1

  اگر جناب حسینی زحمت بکشن در مورد قوانین فاصله اسپویلر یا وینگ جلو با زمین توضیح بدن ممنون میشم چون هر چی گشتم پیدا نکردم.
  در عکس هایی که از موناکو منتشر شده کاملا مشخصه وینگ سمت راست ماشین مرسدس در اون پیچ معروف با زمین تماس پیدا میکنه و جالبه شایعه شده تشکیلات گفته در پیست های خیابانی میزان تغییر زاویه محور جلو تا 20 درجه مشکلی نداره در حالی که قبلا 12 درجه رو ملاک قرار داده بود!

  • سید علی حسینی

   6

   0

   حله، ببین فعلا تا نیم فصل باید برای بعضی چیزا صبر کرد چون خیلی از تیم ها از چیز هایی استفاده می کنند که نه قانونیه نه غیرقانونیه، اگر اعتراضی باشه یا مسئله ای باشه باید تا اون موقع نسبت بهش اقدام عملیاتی کنه فیا، بعد از اینکه همه چیز مشخص شد یه ویدئو تحلیلی تهیه یا یک مقاله ای بنویسیم که این مسائل رو کامل توضیح بده.