فرمول یک ایران – نیکی لائودا، قهرمان سه دوره فرمول یک در سن 70 سالگی، دار فانی را وداع گفت.

مرد اتریشی از اواسط سال گذشته با بیماری هایی رو به رو شده بود و حتی پیوند ریه اش باعث شد تا یک ماه در بیمارستان بستری باشد. پس از آن نیز دوباره مدیر غیر اجرایی تیم مرسدس، بعد از تشخیص ابتلا به آنفولانزا در ایام کریسمس 2019، در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شد. روزنامه های اتریشی در روزهای اخیر گزارش داده اند که او در سوئیس دیالیز کلیه انجام داده است.

متأسفانه، اکنون تأیید شده است که او در روز دوشنبه بر اثر بیماری از میان ما رفته است و خانواده اش در بیانیه ای که به رسانه های اتریشی داده اند، بیان کردند:

با غم و اندوه بسیار، اعلام می کنیم که نیکوی عزیز ما با آرامش در کنار خانواده اش درگذشت. دستاوردهای منحصر به فرد وی به عنوان یک ورزشکار و کارآفرین، فراموش نشدنی و ماندگار است و رغبت خستگی ناپذیر او را برای عمل به حرف ها، شفافیت و شجاعت باقی خواهد ماند.

یک الگو و و معیار برای همه ما، شوهر، پدر و پدربزرگ دوست داشتنی از میان ما رفت و دلتنگش خواهیم شد.

جیمز هانت و نیکی لائودا

جیمز هانت و نیکی لائودا

هدایت خودرو به سمت پیروزی همیشه چالشی برای امتحان توانایی، شجاعت و عزم یک راننده بوده است. هیچ کس بهتر از نیکی لائودا آن را درک نمی کند، راننده ای که در گرندپری آلمان سال 1976 و در پیست نوربرگرینگ یکی از ترسناک ترین و خشن ترین تصادف های تاریخ فرمول یک برایش اتفاق افتاد.

دانلود فیلم شتاب – Rush 2013

با توجه به نتایجی که آن تصادف داشت شاید اگر هر فرد دیگری بود سریع جا می زد و برای همیشه فرمول یک را ترک می کرد، چه برسد به این که باز گردد و سال بعدش قهرمان هم بشود.

لائودا با سه قهرمانی نامش را در تاریخ ثبت کرد که دو تای آن ها را پس از آن اتفاق به دست آورد، نیکی از آن دسته آدم ها نبود که پا پس بکشد، فقط چند ماه زمان کافی بود تا دوباره برگردد و به همه نشان بدهد که چرا باید از او به عنوان یکی از بهترین های تاریخ فرمول یک یاد کرد.

18 دیدگاه

 1. Hamed

  41

  0

  چقدر ناراحت کننده بود
  فرمول 1 یکی از بزرگترین قهرمانهای تاریخش رو از دست داد .باز خوبه فیلم راش به یادگار از دوران حرفه ایش ساخته شده
  روحش شاد

 2. Ahmad VETTEL

  33

  0

  خیلی روزگار تلخی شده مخصوصا برای بزرگای فرمول یک!
  اول مارکیونه فوت کرد.
  بعد چارلی و حالا هم لائودا!
  واقعاً ناراحت کننده هست🖤💔

 3. مهدی

  25

  0

  خدا رحمتت کنه

  من نیکی رو با فیلم rush شناختم و احترام زیادی براش قایل بودم

  حیف شد واقعا یکی از اسطوره های تاریخ موتور اسپورت بود

 4. Parsa911

  19

  0

  این نکته هم یادمونه نره ۱۹۷۶ هم بعد از دو مسابقه برگشت و اگر مسابقه اخر چشماش مشکل پیدا نمیکرد همون سال هم برنده میشد و فقط با یک امتیاز اون سال باخت واقعا اراده ش فولادی بود

 5. iman

  17

  2

  یادش گرامی، انسان متحیر میمونه در عظم و اراده لائودا وقتی که صحنه آون تصادف وحشتناک رو میبینه و بعد برگشتن دوباره نیکی ، واقعا که لائودا نمونه واقعی عظم و اراده انسانیه

 6. علی شفیعی | کاربر متخلف

  0

  0

  نیکی لائودا هم رفت، گویا امسال، سال رفتن بزرگان فرمول 1 است، اما اطرافیانش همانند ما نیستن که وقتی طرف مرد تازه یادش بیفتن، یقیننا در زمان بودنش قدرش را دانستن و ازش کاملا لذت بردن، همینطور از تجاربش بهره بردن.
  این فقط ما هستیم که ماشین بردن جنازه به قبرستانمان، خیلی مدل بالاتر و جدیدتر از ماشین امبولانس حمل زنده هایمان است.
  چقدر راحت، یکنفر میرود، در یک جا نیکی وقتی میخواست زنده بماند مرگ را شکست داد، و در اینجا وقتی دید، ماندن دیگر فایده ای ندارد، رفت تا به دوستانش بپیوندد، رفت تا دوباره کنار سنا، باشد، رفت پیش چارلی بزرگ، براستی اینها اعتبار فرمول 1 بودن، سوال اینجاست ایا بجای این بزرگان که اعتبار فرمول 1 بودن و رفتن ایا جایگزینی هست تا این اعتبار باقی بماند.؟ ایا بجای چارلی ما گزینه ای داریم؟ چه الان چه چند سال اینده؟ بجای نیکی چطور؟ نیکی رفت تا به ادامه بحثش با انزوی بزرگ در مورد ماشین فراری بپردازد. یکی تحمل شنیدن انتقاد از ماشین عزیزش را ندارد و دیگری تاب و تحمل نگه داشتن حرفش را ندارد، این میخواهد بگوید و او میخواهد نشنود، هر دو بزرگ و هر دو نامداران دنیای آدرنالین.

  مرسی لائودا
  مرسی فراری
  مرسی فرمول 1، کاپیتان اَدرِنالینی ها

  بدرود.

دیدگاه خود را بیان کنید