فرمول یک ایران – فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در گام دیگر از سری تغییرات خود در فرمول یک اینبار از تغییر در دو قسمت جدید خودرو های فرمول یک خبر داد.

فدراسیون جهانی برای کاهش هزینه های تیم ها، قوانین جدیدی را برای فصل ۲۰۲۱ در نظر گرفته است که سیستم ترمز و همچنین شیار های رینگ از جمله آن ها است. فرمول یک برای ارائه نسل جدید خودرو ها برای فصل ۲۰۲۱ دو سال مهلت داشته و با تعامل با تیم ها کار زیادی برای جنع بندی کلی آنچه قرار است در آینده فرمول یک ببینیم، دارد.

در ابتدای امسال قانون جعبه دنده استاندارد مورد استفاده قرار گرفت و دو تغییر جدید نیز در نظر گرفته شده است. سیستم ترمز و همچنین شکاف درون رینگ قدم های بعدی برای رفتن به سمت خودرو های جدید در فصل ۲۰۲۱ است. تغییرات در سیستم ترمز در دو قسمت خواهد بود، یکی در مورد پدهای ترمز و دیسک ها و دیگری نیز به سیستم هیدرولیکی که شامل کالیپر های ترمز جلو و عقب و همچنین سیلندر اصلی ترمز می شود.

جزئیات رینگ ماشین W09 تیم مرسدس

جزئیات رینگ تیم مرسدس

رینگ های ۱۸ اینچی نیز با منافذ درون آن نیز از جمله اقداماتی است که فدراسیون جهانی قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ بر روی خودرو ها اعمال کند. تیم ها مجاز به استفاده از ۶۰ ست کامل رینگ برای یک فصل هستند.

به گفته فیا قوانین جدید قرار است از سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۴ اعمال شود و در صورت تایید تیم ها یک سال دیگر نیز شاهد نسل جدید خودرو های فرمول یک خواهیم بود. فدراسیون جهانی با دادن جزئیات جدید از تیم ها خواسته است تا نظرات خود را تا ۲۲ ماه می (1 خرداد) به فدراسیون ارائه کنند تا در صورت امکان تصمیم گیری ها تا ۱۴ ژوئن (24 خرداد) انجام شود.

راس براون

راس براون

البته هنوز قسمت های زیادی وجود دارد تا بتوان به جمع بندی کلی از آنچه فیا در نظر دارد، رسید و شاید این موضوع به سال آینده نیز کشیده شود اما راس براون مدیر ورزشی فرمول یک اعتقاد دارد تغییرات بیشتر از این خواهد بود:

برای مثال ما می خواهیم تیم ها در تجهیزات گاراژ ها نیز برابر باشند. چیز های زیادی وجود دارد که وجه اشتراک تیم ها است و البته در بسیاری موارد نیز اختلافات وجود دارد.

ما شاهد این هستیم که هر تیم در گاراژ خود دست به نوآوری جدید می زند که این از نظر فنی فوق العاده است اما متاسفانه در عملکرد کلی فرمول یک تاثیری ندارد. ما سعی داریم با کم کردن هزینه ها و خودروهایی ساده تر شاهد رقابت بیشتر و همچنین پیشرفت در زمینه هایی باشیم که بتوان از آن ها استفاده های بیشتری داشت.

فدراسیون جهانی تمایل زیادی به ارائه قوانین جدید تا پایان ماه ژوئن امسال دارد.

16 دیدگاه

 1. REZA.M

  15

  1

  واقعا این تغییرات هزینه ها رو کمتر میکنه؟تیم ها هزینه زیادی برای توسعه قسمت های مختلف ماشین ها پرداخت کردن و تغییر قوانین یعنی هزینه دوباره.

 2. Mehrdad

  12

  3

  تازه چندسال هست ماشین ها دارن سریع میشن خدا کنه باز با این قوانینشون ماشین هارو کند نکنن
  خیلی حرفه هنوز رکورد بعضی پیست ها واسه دوران شوماخر بزرگ هست

  • Saeed

   11

   6

   دلیلش واضحه

   تو این سالها ی مشت تغییرات بی خود داشتیم ک ن ب ایمنی کمک کرده ن سرعت و نه کاهش هزینه ها

   مثلا ی نگاه ب دماغه ماشینا تو سالهای 2009 تا 2013 بندازیم میتونیم متوجه شیم ک هم ارتفاعش رو کم کردن هم پهنای نوک دماغه رو

   ی زمانی تو ی مجله میخوندم این کار ده درصد داونفورس ماشینا رو کم میکنه

   یا مثلا باله کوسه ای یا تی شکلی ک سالهای 2008 تا 2010 و 2017 بود خبری نیست

   یا حتی همین DRS
   خیلی خوب میشد اگ استفاده از DRS مطلقا آزاد میشد
   چ برا حمله و چ دفاع

   یا ممنوعیت سوخت گیری ک واقعا بی معنیه

   اگ خطرناکه پس چرا تو مسابقاتی مث نسکار یا ایندی کار انجام میشه نمیدونم

   نتیجه این ممنوعیت هم ی باک بزرگ و پر حجم و سنگینه ک نتیجش مشخصه

   فستست لپ تو آخرین دور های مسابقه

   در حالی ک قدیما پیش میومد اول مسابقه ی دور سریع ثبت بشه و دیگ کسی رو دستش نیاد

   اون زمان ها ماشینا فقط 600 و خورده ای کیلو بودن
   اونم با v10 3000cc

   ولی الآن بعد از کلی پیشرفت تو ساخت مواد و آلیاژ و پلیمر های سبک ب لطف سیستم هایبرید سنگین فک کنم نزدیک 750 کیلو شدن ماشینها

   خلاصه اینک فرمول یک برعکس تقریبا تمام رشته های موتوراسپرت از 2005 ب اینور تقریبا عقب گرد کرده ک اوجش هم 2014 و سیستم 1600 هیبرید بوده

   • mershari

    14

    11

    با تیم ها هماهنگ شده یا فقط مرسدس

   • H.farahani

    15

    0

    سعید
    با کلیت حرفتون که تغییرات نتایج مثبت نداشته موافقم ولی با برخی از حرفاتون نه.
    مثلا اگه قراره استفاده از drs ازاد بشه و هر کس هر زمان خواست استفاده کنه خوب اصلا چرا باشه.حذفش کنن دیگه.اون وقت همین چندتا سبقت هم نمی‌بینیم.ماشینای الان خیلی بیشتر باد کثیف تولید میکنن و مهمتر اینکه تاثیر میگیرن.درسته سبقت با drs کمی مصنوعیه ولی چاره چیه؟
    وزن ماشینا رابطه مستقیم با ابعاد ماشین داره.ماشینای الان بزرگتر شدن و مقداریش هم بخاطر امنیته.برای مثال تصادف فتل توی تست بارسلون شبیه تصادف مایکل تو سیلوراستون تو 1999 بود.تو سرعت برخورد و زاویه برخورد و محافظ کنار پیست.ولی اونجا ماشین تا نزدیک فرمون داغون شد و پای مایکل شکست ولی فتل چیزیش نشد.

 3. iman88

  14

  1

  من با reza موافقم.تا الان که هرچی تلاش کردن با اعمال قوانین مختلف ف1رو به عصر طلاییش برگردونن اخرش یک گام به جلو و دو گام به عقب برداشتن. اخرش رسیدیم به اینجا که جذابتریین ایتم مسابقات جنگ برا fastest lap شده.یا این که باید دعا کنیم مثلا مرسدس انگیزه بوتاسو برای مبارزه قهرمانی با همیلتون تو نطفه خفه نکنه

 4. آرشا

  9

  8

  میخوان رقابتی بشه mgu.hوmgu.k.رو حذف کنن فقط یه موتور ۲لیتی توربو….همین.
  این تغییرات همش چرت وپرتی بیش نیست.

 5. hamilton

  9

  14

  دوستان اگه فراری تا ب الان شش قهرمانی پشت هم میاورد باز هم همچین نظری داشتن????یا فتل پشت هم قهرمانی میاورد چطور?

  • Saeed

   5

   7

   ی پستی تو سایت رسمی فرمول یک از اولین رانندگی شوماخر با فراری بود

   خود همیلتون کامنت زد ک چ کوفتی رخ داده!؟ منم از اونا میخام(وی 12 و اون سر و صدا)

   این ی طرز فکر کلیه

   اگ اینطوری نباشی ینی روح موتور اسپرت رو درک نکردی

 6. بهزاد زمانی

  20

  0

  گیربکس که استاندارد شده یهو موتور و شاسی رو هم استاندارد کن بشه فرمول 2 خیال همه راحت بشه. قراره که هیجان بدی به مسابقه قوانین دست و پاگیر رو حذف کن.

 7. HamidFTN

  10

  5

  باید یه قانونی بزارن 2 پیت استاپ اجباری باشه
  هیجان زیاد میشه و استراتژی ها خیلی بیشتر تأثیر گذار

  • Akbar (Ghasemi)

   6

   2

   من به عنوان یه تماشاچی ازینکه فرمول یک قوانین رو هماهنگ تر کنه بیشتر لذت میبرم اما از هیجان سازی های مصنوعی هم بدم میاد خود دی ار اس به نظرم از نکات منفیه چون راننده ای که توی کفی میدونه با دی ار اس رد میشه از شانس های توی پیچ ها یا نقاط فنی پیست واسه اینکار چشم پوشی میکنه و درست هم هست ولی نتیجه اش میشه دیدن سبقت های ابکی بیشتر .
   بهترین راه افزایش هیجان نزدیک تر شدن ماشیناست
   این نزدیک شدن ماشینا لازمه اش یکسان سازی هایی مثل همین گیربکس یا پلاک سریع و یکسان همه موتورها با همه ی شاسی ها و این دست کاراست و اینا هر چی واسه ماها که ریس رو میپسندیم جالبه واسه کسانی که اف1 رو به خاطر نو اوری و تکنولوژی دنبال میکنن دردناکه.
   به هر حال یه دسته از این دو دنبال کننده اف1 همیشه ناراضی خواهند بود

   • H.farahani

    10

    0

    جناب اکبر
    باهاتون مخالفم.
    اولین نتیجه یکسان سازی به این شکل رفتن تیمای بزرگه.مثل مرسدس فراری مکلارن وغیره.وشرکت بزرگی هم اضافه نمیشه قطعا.
    چون اون موقع همه چیز پای راننده حساب میشه.مثلا فرض کنیم همیل یا بوتاس قهرمان بشن.چرا باید مرسدس هزینه قهرمانی یه راننده رو بده.وقتی راننده همه چیز باشه.
    دومین پیامدش مهم شدن بیش از پیشِ استراتژیه.و تو رقابت چند راننده خوب استراتژی حرف اول رو میزنه.مثل نسکار که تمایز چند نفر اول استراتژیه.داشتن مدیر استراتژی خوب از ارکان اصلی قهرمانیه. و بازار این مدیرا به داغی بازار راننده هاست.البته اینجا شدت اش کمتر خواهد بود.
    سوم اینکه کلا دو طیف راننده خواهیم داشت.اول راننده های درجه یک و دوم راننده های پولی.چون راننده مهمترین عامله پس تیما دنبال بهترین ها میرن و مگه چند راننده طراز اول داریم.بنابراین تیمی که راننده درجه یک نصیبش نشده امید قهرمانی نداره.و چون امیدی نداره بجای اینکه پولش رو صرف یه راننده میانی بکنه که میدونه قهرمان نمیشه.یه راننده میاره که ازش پول بگیره.درنتیجه راننده های میانی حذف میشن.
    یه نکته که خیلی مهم در مورد مقایسه جذابیت فرمول یک الان و مثلا دهه نود اشباع شدن بیننده هاست.اواخر دهه نود وقتی فیلم ترمیناتور اکران شد از بابت جلوه های ویژه همه رو متحیر کرد.ولی امروز فیلمی مثل انتقام جویان که کلا جلوه ویژه است این تاثیر رو نداره.منظورم اینه بیننده امروزی از لحاظ بصری و ذهنی اشباع شده.وقتی ماشین های جاده ای به راحتی به سرعت های بالا میرسن و سدان خانوادگی شتاب سه ثانیه ای داره سرعت فرمول یک اونقدر جذاب نیست.

   • MERC

    1

    4

    باید DRS حذف بشه و بال جلو هم کوچیکتر, این آیتم هایی که قراره استاندارد اعلام شن هم زیاد مهم نیستن چون همین الان هم فقط دو سه شرکت تامین کننده واسه کل فیلد هستش که تقریبا یه کیفیت رو دارن
    در کل من با این تغییرات موافقم

   • Akbar (Ghasemi)

    1

    0

    اقای فراهانی عزیز منظور بنده یکسان سازی نیست بلکه کم کردن فاصله فعلیه…
    موتو جی پی رو ببین
    مسابقه قبلی تیم دوم یاماها که تازه کارن پل رو گرفتن…
    موتورام فرق دارن اما نزدیکن
    راکب مهمه
    کلا نفش ماشین الان بیش از حد زیاده تو اف1…

 8. iman88

  7

  0

  بخشه عمده ای از افزایش وزن ماشینها بخاطر قسمتهای ایمنی ماشینه.من فکر میکنم این دوره ناچارا باید طی میشد و حالا که ماشینها از نظر ایمنی به یک سطح استانداردی رسیدن که بعضیهاش به قیمت از دست رفتن بخشی از جزابیتهای مسابقه بوده وقتشه روی جزابتر کردن مسابقات تمرکز کنن.اعمال محدودیت همیشه باعث نزدیکتر شدن تیمها نمیشه.کافیه یه تیم در چارچوب همون قانون به دستاوردی برسه که باعث ایجاد یه فاصله نجومی با بقیه تیمها بشه و این جاست که باقیه تیمها بدون ازادی عمل سالها عقب میوفتن و باز همون اش و همون کاسه