فرمول یک ایران – پس از دو ناامیدی متوالی در بحرین و استرالیا، فراری برنامه های زیادی برای گرندپری چین داشت اما در نهایت تنها دستاوردش، زیر سوال رفتن استراتژی هایش بود. چیزی که در نهایت واکنش تند سباستین فتل را به همراه داشت.

فراری، تیمی که بیش از هر رقیبی در گرندپری های فرمول یک حضور داشته، در هزارمین رقابت نتوانست هوادارانش را راضی کند.

تیم در گرندپری بحرین عملکرد خیلی خوبی داشت و تا چند دور آخر همه چیز خوب پیش می رفت. اما در چین شرایط متفاوت بود، فراری پس از تعیین خط متوجه شد که دیگر سریع ترین نیست و خودش را پشت راننده های مرسدس می دید در طول رقابت هم مرسدسی ها سریع تر بودند و در نهایت سباستین فتل 13 ثانیه و چارلز لکلرک با بیش از 30 ثانیه اختلاف از خط پایان گذشتند.

اما در طول این رقابت، متغییر های دیگری هم به فراری لطمه زد و دردسر های فراری صرفا قوی بودن تیم پیشتاز نبود.

ناهماهنگی رانندگان

سباستین فتل و چارلز لکلرک

سباستین فتل و چارلز لکلرک

در هر سه رقابت 2019 فراری دستور تیمی صادر کرده و حتی قبل از رقابت ها هم متیا بینوتو طی مصاحبه ای، سباستین را راننده اول معرفی کرد. دلیل این دستور ها کاملا مشخص است، چارلز لکلرک راننده فوق العاده با استعدادی است و توانسته پا به پای سباستین در رقابت ها بجنگد اما فتل راننده با تجربه تری است و اگر قرار باشد کسی از طرف فراری قهرمان شود، باید نامش سباستین فتل باشد.

تا چند وقت پیش، مصاحبه ها و سوال ها پیرامون فتل و لوییس همیلتون بود. اما حالا رقابت های داخلی فراری به نظر جذاب تر از رقابت های قهرمانی است و توجه ها روی انتخاب راننده اول این تیم است و این سوال ها مطرح اند که فراری تا کی می خواهد دستور تیمی صادر کند و چارلز را پشت سباستین نگه دارد؟ آیا اصلا دادن این دستور های تیمی منطقی است؟

استراتژی فراری در گرندپری چین نیازمند تشریح بیشتری است. در دور 11 آن ها جایگاه رانندگانشان را با هم عوض کردند و سپس تیم می بایست استراتژی جدیدی به کار می گرفت تا چارلز را در بهترین مکان ممکن قرار دهد.

فتل در تعیین خط توانست چارلز را پشت سر خود نگه دارد اما در دور آغازین رقابت، چارلز توانست از هم تیمی خود پیشی بگیرد. جلو تر از آن ها، مرسدس از همین لحظه اختلاف ایجاد کرده بود و لوییس در هر دور بین 0.3 تا 0.8 ثانیه دور تر می شد. در این میان فتل فاصله خود را با چارلز حفظ کرده بود و با وجود هوای کثیف، سرعت برابری با او داشت. به همین دلیل فراری دستور تیمی را صادر کرد، به این امید که فتل بتواند با فضایی که در اختیار دارد، به رقبا نزدیک تر شود.

دستور تیمی درست فراری

متیا بینوتو - مدیر تیم فراری 2019

متیا بینوتو – مدیر تیم فراری 2019

فتل خیلی زود توانسته بود از فاصله دی آر اس لکلرک خارج شود و این ثابت می کرد که سباستین سریع تر است. به چارلز زمان کافی برای انجام این کار داده شده بود. با این وجود، ماشین فراری نتوانست اختلافش با تیم پیشتاز را کاهش دهد. این که سباستین موفق نشد به مرسدسی ها نزدیک شود، نمی تواند دلیل ناکارآمدی استراتژی به کار رفته باشد. فراری از قبل گفته بود که در شرایط برابر قرار است فتل را در اولویت قرار دهد اما در گرندپری چین سباستین سریع تر هم بود و این می تواند دلیل بسیار خوبی برای دادن دستور تیمی باشد.

اگر هنوز قانع نشده اید باید طرف دیگر قضیه را ببینید، اگر فراری دستور تیمی صادر نمی کرد و نتیجه مشابهی به دست می آمد، احتمالا طرفداران فراری و به خصوص طرفداران فتل، تا آخرین گرندپری هم حسرت امتیازات چین را می خوردند. در کل دستورات تیمی یک راه کمکی برای نزدیک شدن تیم ها به قهرمانیست، چه دلیل منطقی وجود دارد که تیم ها از آن استفاده نکنند؟

شاید عوض کردن راننده ها برای رسیدن به مرسدس جواب نداده باشد اما فراری باید فکر پشت سرش، مکس ورشتپن را هم می کرد. راننده ردبول تا به اینجای کار عملکرد خیلی خوبی داشت و می توانست هر دو فراری را آندرکات کند.

جای تعجب ندارد که بالاخره مکس در دور 17 وارد پیت شد و حالا فراری مجبور بود به این پیت واکنش نشان دهد. چارلز لکلرک راننده ای بود که خطر تهدیدش می کرد و اصولا باید او به پیت می آمد. اما فراری در دور بعد فتل را به پیت آورد و او با اختلاف نیم ثانیه ای توانست مکس را پشت سرش نگه دارد. این یک حرکت هوشمندانه بود، چرا که اگر چارلز به پیت می آمد، هر دو ماشین فراری جایگاهشان را از دست می دادند و پس گرفتنشان از کسی مثل مکس اصلا کار آسانی نیست. این کار باز هم فتل را در جایگاه بهتر و چارلز را در جایگاه بدتر قرار داد.

در اینجا بود که چارلز برای اولین بار قربانی یک استراتژی اشتباه شد…

انتخاب سوم از میان دو گزینه

چارلز لکلرک - تیم فراری

چارلز لکلرک – تیم فراری

پس از پیت استاپ فتل و واکنش خوب او در قبال ردبول، تیم باید فکری به حال لاستیک های چارلز لکلرک می کرد. آن ها دو انتخاب داشتند اما هیچکدام را انجام ندادند.

انتخاب اول این بود که در دور 19 و بلافاصله پس از پیت فتل، لاستیک های چارلز را عوض کنند تا او زمان کمتری را از دست بدهد و شانس رسیدن به ورشتپن را داشته باشد.

انتخاب دوم این بود که چارلز را تا جایی که ممکن بود بیرون نگه دارند و او را فقط یکبار به پیت بیاورند. چنین کاری می توانست در مقابل راننده های دیگر که دو بار به پیت می رفتند، نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. این انتخاب با آمدن سیفتی کار می توانست چارلز را در بهترین حالت ممکن قرار دهد و شرایط را به مراتب رقابتی تر کند. این استراتژی در بحرین تعریفی نداشت اما رانندگانی مانند ریکاردو و آلبون توانستند نتیجه خوبی از آن بگیرند و نشان دادند که چین شرایط متفاوتی دارد.

اما فراری هیچکدام از این دو گزینه را عملی نکرد و در مقابل، چارلز را چهار دور بعد به پیت آورد. او نه می توانست لاستیک ها را تا آخر مدیریت کند و نه می توانست فاصله ایجاد شده را کمتر کند. توضیح این حرکت از سوی فراری می تواند جالب باشد. آن ها با دستان خودشان چارلز را به دره ای انداختند و از او خواستند که بدون هیچ ابزار خاصی بیرون بیاید. از آن لحظه به بعد جایگاه پنجم از دست رفت و او باز هم مجبور شد خودش را قربانی فتل کند و با نگه داشتن والتری بوتاس، شرایط رسیدن فتل به جایگاه دوم را مهیا کند. در آن دوره زمانی، لکلرک حدودا 1 ثانیه کند تر از والتری بود و نتوانست او را برای مدت زیادی پشت سرش نگه دارد.

چرا فراری خودش را به دردسر انداخته؟

گرندپری مجارستان 2018

فراری

گرند پری چین باز هم نشان داد که فراری نتوانسته هماهنگی لازمه میان رانندگانش را به وجود آورد. آن ها بیش از اندازه درگیر کمک کردن به راننده اول خود شده اند. هم فتل و هم فراری در حال حاضر زیر فشار های بسیار زیادی هستند، تا جایی که چندین بار و از چندین نفر بحث خداحافظی فتل مطرح شده است. از طرفی تیم های رقیب هم سعی در ایجاد یک جو روانی علیه فراری دارند و تا به حال چندین بار شنیده ایم که فراری قویترین ماشین پیست را در اختیار دارد.

در نهایت تیم فراری هم دچار تغییر بزرگی شده است. با انتصاب متیا بینوتو همه چیز رنگ تازه ای به خودش گرفت – حتی خود ماشین – و مشخص است که او تمام تمرکزش را روی قهرمانی گذاشته، اما شاید اولویت بندی راننده ها یکی از کار هایی باشد که به ضرر تیم تمام شد. این کار همه چیز را پیچیده تر کرده، نه بهتر.

اگر فراری به هر دو راننده اش شانس رقابت ندهد و به اولویت بندی ادامه دهد، احتمالا قرار است “سال آینده قوی تر از همیشه” بازگردند.

17 دیدگاه

  • ايزديار

   23

   4

   تحليل درست يعني اين
   البته همه اين واقعيات رو ميدونن ولي مدام ميگن دستور تيمي چين درست نبود!

   فراري اگر ضعف ماشينش رو درست كنه اينجور چيزا اصلا ديگه ديده نميشه

 1. Saeed

  37

  10

  فرق مرسدس و فراری تو دستور تیمی اینه ک

  فراری براساس سرعت راننده و تو روز مسابقه تصمیم میگیره

  ولی مرسدس براساس برند راننده و موقع عقد قرارداد…

  • hamilton

   7

   15

   سعید یکم منطق و یکم فکر بد نیست قبل کامنت گذاشتن بکنی و بزاری…..مرسدس برلساس برند راننده و فراری بر اساس سرعت …..این فراریه که بر اساس برند راننده دستور میداد المان پارسال و امسالم که نور علا نوره پارسال بوتاس خراب کرد خیلی کند بود ولی بر عکس هنیل سریعتر بود بهتره یکم قبل کامنت گذاشتن فک کنیم فقط یه چیزی تایپ نکنیم که بله منم هستم و نظر میدم

  • Mahmood.gh

   0

   2

   فرق اصلیشون اینه مرسدس با دستور تیمی سکو اول میگیره و راننده ک تو کورس قهرمانی ساله زودتر قهرمان جهان میشه
   فرار با دستور تیمی ۳.۴ تبدیل ب ۳.۵ میکنه

 2. pouya

  30

  4

  واقعا مرسی بعد این همه مصاحبه های جانب دارانه یه تحلیل درست دیدیم واقعا ممنونم

  خصوصا اون بخش که فراری میتونست با یکی ازون دوتا استراتژی چهارمیه لکلرکم بگیره

  به هر حال مشکلات فراری زیاده
  و شاید کوچیکترینش این مسائل باشه

  قطعا اگه ماشین فراری سرعت کافی داشته باشه
  تیم استراتژی با خیال راحت تری کار میکنه

  به امید موفقیت وتل و فراری

 3. JBjb

  30

  6

  متاسفانه بدون اینکه فتل اشتباهی داشته باشه، داره تاوان اشتباهات دیگران رو میده.

  توی چین بهتر فتل بهتر از راننده های مرسدس و لکرک کلاچو ول کرد و می رفت که حتی مدعی رتبه یک توی پیچ اول باشه اما راننده جلوییش یعنی ولتری بوتاس استارت افتضاحی زد و فتل رو پشت سر خودش نگه داشت باعث شد همیلتون لکرک که در سمت مخالف بودن به راحتی رد بشن. فتل بدون اینکه هرزگردی داشته باشه یا شروع بدی داشته یا کلاچ رو بد ول کنه، تاوان اشتباه بوتاس رو در استارت داد و یک رده از دست داد. همین مسئله باعث شد بره پشت لکرک و اینجا دو راه بیشتر نیست: 1- یا حمله کنه به لکرک که باعث میشد هر دو راننده دوام لاستیک از دست بدن چه فتل رد بشه یا نشه 2- یا همین سناریو دستور تیمی. و در هر دو حالتش هم وشتپن یکی از فراری ها رو آندرکات می کرد راه چاره ای نبود. تنها راهی که میشد از خطر آندرکات شدن توسط وشتپن خارج شد این بود که مثل مرسدس هر دو راننده رو متوالی بیارند پیت لین که چون فاصله بین دو راننده فقط 2 -3 ثانیه بود ریسک خیلی خیلی بالایی داشت فاصله زمانی مطمئن نبود

  توی استرالیا فتل از رتبه سوم استارت زد و رتبه سوم رو در اختیار داشت اما بدون اینکه کوچکترین اشباهی کنه همه دیدند که چطوری فراری استراتژی مزخرفی رو اتخاذ کرد و مرسدس هم با به پیت بردن همیلتون پاسخ داد و مسابقه هر دو راننده تباه شد در استرالیا.فراری اگر توی استرالیا به لکرک اجازه حمله میداد فتل ناچار به دفاع از رتبه اش بود و ممکن بود لاستیک هاش که دور 16 عوض کرد باید 40 دور باهاشون تو استرالیا می رفت مثل بریتانیا 2017 یا اتریش 2016 بترکه DNF بشه

  در بحرین هم که هر چشم بینا و ذهن آگاهی دید که چطور دو بار تیم استراتژی فراری مقهور تیم استراتژی مرسدس شد. فتلی که از رتبه دوم استارت زد و در رتبه دوم بود در اولین پیت استاپ توسط همیلتون آندرکات شد سبقت گرفت و باز در دومین پیت استاپ با وجودی که پیش از به پیت رفتن همیلتون چند ثانیه ازش جلوتر بود، بعد از بیرون اومدن از پیت لین تو کمین DRS مرسدسه همیلتون توی پیست خوش سبقت بحرین گرفتار شده بود و این اشتباهات متوالی از سوی تیم فقط و فقط به راننده فشار بیش از حد و استرس وارد میکنه

  همه این مسائل جدا از ضعف های مختلف ماشین فراری در مقابل هیولای کمال گرایانه ی مرسدس هست که برخلاف فراری ها مشکلات دوام موتور و اشتباهات استراتژی هم ندارن و سریعترین ماشین رو در پیست و کوالیفایینگ ها دارن

  سناریو 2019 نیز شبیه 2017 و 2018 خواهد بود. 13-12 پیست کاملا برتری با هیولای مرسدس خواهد بود. 3 پیست برتری با ردبول خواهد بود و فراری 5-6 پیستی که در سالهای 2017 و 2018 برتری داشت رو حفظ میکنه یا به مرسدس میبازه اینا رو. البته توجه داشته باشید که DNA ماشین 2017 فراری که فقط توی چند پیسته خاص و محدود از 20 پیست، رقابتی بود و شانس داشت (( سنگاپور بحرین موناکو مجارستان مکزیک استرالیا برزیل)) باماشین 2018 و 2019 فرق داره و 2017 فراری دان فورس بالا داشت حتی بیشتر از ردبول و 2018-19 دانفورس پایین تر و ویل بیس بلند تر داره که سرعت رو در مستقیمی ها بیشتر میکنه ولی سرعت در پیچ های سریع پیستهای دارای مستقیمی، شتاب های خروج از پیست و شانس پیروزی پیست های آئرودینامیکی رو از دست میده و تنها هیولای کمال گرایانه مرسدس هست که در همه ی این موارد بالانس و تعادل عالی داره

  • Mjyz

   21

   3

   دقیقا خیلی شنیدیم که تو چین استارت لکرک از سب بهتر بود ولی اشتباهه . اگر ویدیو استارت رو ببینین سب بهتر استارت زد ولی رفت سمت چپ بوتاس و بوتاس وقتی دیدش بستش و در همین حال سمت راست بوتاس که دقیقا روبروی لکرک بود خالی شد و اینجوری لکرک از سب جلو افتاد .

   • Mr.FoX

    2

    2

    اگه این حرف شماست آنبورد لکراک تو استرالیا هم نگاه کن دقیقا همین اتفاق برای لکراک افتاد استارت بهتری داشت ولی فتل جلوش در اومد تازه اونجا به هر دلیلی لکراک سریع تر از فتل هم بود

 4. نیما

  17

  1

  از لحاظ تیمی دستور درسته
  ولی اینم در نظر بگیرین که تیم و امتیاز تیمی هم مهمه
  سال قبل چندین بار بوتاس رتبه لوئیس تضمین کرد ولی خودش چندین رده از دست داد و همینطور تیم
  تو چین هم فراری کار درستی کرد ولی بهترین استراتژی انتخاب نکرد و امتیاز از دست داد

 5. Mr.FoX

  1

  2

  یه سوال از نویسنده این متن دارم اگر راننده ای دستور تیمی دریافت کنه مبنی بر اینکه بزار هم تیمیت رد بشه آیا اون راننده اجازه اینو داره بعد از اینکه راه داد به هم تیمیش حمله کنه و فشار بیاره تا سبقت بگیره؟

دیدگاه خود را بیان کنید