فرمول یک ایران – با شروع فصل ۲۰۱۸ فرمول یک، رقابت بین تیم ها شدت گرفت و در صدر جدول رقابت فراری و مرسدس از پیستی به پیست دیگر به شدت ادامه داشت.

در انتهای فصل مرسدس توانست بار دیگر قهرمانی تیمی و راننده ها را به دست آورد اما این بار با حاشیه ای که چند مسابقه آخر فصل گریبان مرسدس را گرفت.

رینگ مرسدس 2018

رینگ مرسدس 2018

مرسدس که مشکل حرارت بالای لاستیک را در چرخ های عقب داشت با طراحی جدید در رینگ خود از حرارت بالا در لاستیک های خود رها شد اما اعتراضات رقیب خود را جلوی روی خود می دید. برای درک بهتر از شکایت فراری ابتدا باید رینگ مرسدس را مورد بررسی قرار دهیم.

مرسدس در بلژیک با طراحی منافذ کوچک در رینگ خود اولین گام برای طراحی رینگ های جدید خود را برداشت.

رینگ مرسدس 2018

رینگ مرسدس 2018

این منافذ به حرکت بهتر درون رینگ کمک کرده و باعث کاهش دمای مرکز لاستیک می شد. البته مرسدس سال ها قبل نیز از منافذ کوچک در رینگ خود استفاده می کرد. اما مرسدس این بار با منافذ بلند تر (فلش قرمز) که جریان هوا را به راحتی درون رینگ حرکت می داد را جایگزین کرد تا بتواند درجه حرارت مرکز چرخ را کنترل کند. این جریان پس از عبور به دیواره داخلی رینگ برخورد کرده که با سوراخ های کوچک (فلش سفید) در لبه رینگ باعث خروج جریان هوا به بیرون می شود. این طراحی علاوه بر کاهش دما چرخ عقب کمی نیز به بهبود حرکت هوا در قسمت عقب کمک می کرد.

حال با دانستن جزییات طراحی مرسدس علت اصلی اعتراض فراری را بررسی می کنیم.

فراری با توجه به این طراحی مدعی شده بود که این طراحی با قانون تاثیر آیرودینامیکی در قطعات ثابت (مانند بال جلو و … ) مغایرت داشته است. فراری با اشاره به سیستم تعلیق ردبول که سال ۲۰۱۲ توسط فدراسیون جهانی اتومبیلرانی منع شده بود، اشاره به وجود تاثیر آیرودینامیکی رینگ های عقب مرسدس داشت.

سیستم تعلیق ردبول 2012

سیستم تعلیق ردبول 2012

ردبول در سال ۲۰۱۲ با استفاده از بازو های سیستم تعلیق و همچنین منافذی در رینگ درصدد کنترل دمای درونی لاستیک های خود بود که غیرقانونی شناخته شده و منع شد. فدراسیون جهانی با بررسی شکایت فراری و دفاعیه مرسدس این طراحی را کاملا قانونی دانست.

مرسدس نیز مدعی شده بود تاثیر منافذ رینگ تاثیر ثانویه داشته و در عملکرد آیرودینامیکی خودرو تاثیری ندارد. اعتراضات فراری منجر شد تا مرسدس در گرندپری آمریکا از رینگ های قبلی خود استفاده کرده که اثر کاملا متفاوتی با رینگ های جدید خود داشت.

حال باید دید رای فدراسیون جهانی و عقب نشینی استراتژیک مرسدس باعث می شود تا این طراحی را در سال 2019 در خودرو ها ببینیم یا خیر…

18 دیدگاه

 1. ايزديار

  45

  22

  مرسي بابت مقاله تون
  اما اگر سوراخ هاي مورد اشاره در رينگها قانوني بود، پس چرا مرسدس در امريكا ازش استفاده نكرد؟
  ايا با اون رينگهاي اول فصل يا حتي امريكا، ميشد قهرمان شد؟؟؟

  هميل رو ماشين مرسدس قهرمان كرد
  و مرسدس رو رينگهاي غير قانوني

   • Saeed

    15

    4

    #جیپتو_برون

   • Akbar (Ghasemi)

    6

    3

    راننده ی اماتوری فراری!!!! خخخخ
    احتمالا فتل فراری رو خریده مث استرول!!
    اخه مگه فراری با کسی شوخی داره!
    راننده های یک فراری 99 درصد تارخ تاپ گان های دوران بودن بعد فتل اماتوره جیپی جون؟!

   • Majiiiiid

    3

    0

    بعضیها نمیتونن درک کنن

 2. Ezk1980

  15

  4

  مرسدس قبل از رای فدراسیون جهانی برگشت به رینگ قبلی تا رای اعلام بشه و رای هم به سود مرسدس بود پس رینگها غیرقانونی نبود ، فصل جدید هم همانجا خواهند بود ، خنک کردن چرخها از طریق این حفره ها غیرقانونی نیست انچه غیرقانونیه تاثیر ایرودینامیک حفره ها بر جریان هوای اطراف خودروئه ، اگر مرسدس حفره هارو جوری طراحی کنه که روی اولی اثر بزارن و روی دومی نه کار غیرقانونی نکرده

 3. REZA.M

  28

  15

  چیزی که مشخصه اینه که این کار غیر قانونی بوده.چون اون رینگ ها توی آیرودینامک ماشین تاثیر گذار بوده.اما چرا فیا خفه شده؟چرا واسه ردبول و فتل غیر قانونیه ولی واسه همیل و مرسدس نیست؟واقعا اگه فراری اعتراض نمیکرد فیا خودش قصد بررسی نداشت؟این سوال ها جوابشون مشخصه ولی چیزی که مشخص تره اینه که برد های مونزا و سنگاپور و روسیه و ژاپن غیرقانونیه.توی مونزا لاستیک های رایکونن نابود شد ولی لاستیکای ماشین مرسدس …………….توی سنگاپور آخر استینت اول لاستیک های همیلتون سالم سالم بود.ولی همین که رینگ ها رو ازشون گرفتن نه مرسدس مثل قبل بود و نه همیل.
  بازم میگم.
  رینگمن+وینگمن+مافیا=قهرمانی غیرقانونی

 4. Mostafa

  13

  0

  یه خبر بود راجع به ممنوع شدن دکمه پارتی مود تو سال 2019.
  اگه امکان داره یه تحلیل از این جریانات بذارین که به دود سفید ماشین فراری هم مربوطه

  • H.farahani

   8

   0

   مصطفی عزیز
   دکمه پارتی مود وجود فیزیکی نداره.موتور مرسدس و فراری(حداقل تو تیم خودشون) تو بالاترین توانش اینقدر فاصله داشت که به اصطلاح پارتی مود یا دکمه جادویی گفته میشد.
   مثل اینکه سوزوندن روغن در موتور ممنوع اعلام شده و عده ای معتقدن فاصله مرسدس و فراری با بقیه کمتر میشه.

 5. H.farahani

  10

  9

  ایزدیار گرامی
  نکته اول اینکه باید به مسئولای فراری افرین گفت.چیزی که مشخص بود شباهت طرح مرسدس به ردبول2012 بوده.یعنی از روز اول معلوم بوده و نوابغ بعد از چهار مسابقه اعتراض کردند.امریکا استفاده از این طرح در تعیین خط بلا مانع ولی ریس ممنوع بوده.در مورد مکزیک مطمئن نیستم.
  در مورد حرف مرسدس بعد از امریکا که گفتن ستاپ مشکل داشته باید گفت که در راستای این طرح رینگ احتمالا قطعاتی اضافه شده بوده و ستاپ ماشین هم بر اساس این رینگ بوده و نبودش تاثیری که شاهد بودیم رو در بر داشت.
  ولی منظور مرسدس از ستاپ اشتباه یه چیز دیگه بود.

  • ايزديار

   11

   2

   جناب فراهاني
   اولا تمام اين مطالب شما رو بنده هم مطلعم
   دوما اينايي كه فرموديد جواب من بود؟

   بنظرم اصلا مخاطب كامنت تون من نيستم

   اصلا متوجه نشدم!!!
   شما فن فتل و فراري هستيد اصلا!!!

   • H.farahani

    7

    2

    ایزدیار عزیز
    جوابی به نظر شما نبود اصلا.در واقع تائید فرمایش شما بود.اگه اینطور استنباط نمیشه مشکل از منه.
    سئوال دومتون هم جوابش مثبته.بیشتر از اونی که فکر کنید طرفدار فراری و فتل هستم.

 6. H.farahani

  7

  0

  چند روز قبل مرسدس تصویر استتار شده ای از رینگ های امسال منتشر کرد که به نظر میاد از طرح سال پیش استفاده کردن.البته شاید یه جور بازی رسانه ای باشه.

 7. A_V

  5

  9

  سلام
  چیزی رو که فیا بررسی کرده وگفته مشکلی نداره طرفداری فراری وفتل میگن غیر قانونیه

  بسیار بسیار جالب و مسخره

  • Akbar (Ghasemi)

   4

   3

   تفسیر به سیاه یا سفید از یه قانون خاکستری از طرف فیا امکان پذیره و اگه قوانین تو این مورد شفاف بود که اصلا کسی به مشکل دار بودن رینگ ها شک هم نمی کرد.
   فیا توی یه برهه هایی از تاریخش از یه سری تیم ها خصوصا تازه واردها با همین قوانین خاکستری حمایت کرده و حمایتش از مرسدس اصلا به اون غیر ممکنی که شما فک می کنی نیست.

 8. Nohed81

  0

  0

  جایزه لاوروس چی شد همیل جان. جوکوویچ نذاشت همیل جان برنده بشه، خخخ. در خصوص رینگ ها که بگم کاملا غیرقاتونی بود. ولی فیا و مرسدس دستشون تو یه کاسه هست. واما اگر رینگ ها قانونی بود، چرا از آمریکا به بعد از اونا استفاده نشد؟ و مرسدس با چسب اونا رو کور کرد؟ مرسدسی های با منطق جواب بدن لطفا

دیدگاه خود را بیان کنید