فرمول یک ایران – رقابتی که هم راننده و هم تیم را به چالش می‌کشد، نه تنها باریک بودن مسیر و نزدیک بودن پیست به دیواره‌ها، بلکه نتایج تعیین خط نیز روی نتیجه نهایی هر راننده تاثیر گذار است، مخصوصا زمانی که در تمام طول مسابقه شرایط آب و هوایی بدون تغییر باقی بمانند. علاوه بر نکات فوق، تیم‌ها مجبور هستند با تایرهای هایپرسافت جدید سال 2018 مسابقه را شروع کنند، تایرهایی که تا بدین‌جا فقط در بارسلونا مورد تست قرار گرفته‌اند.

گرندپری موناکو هر ساله در تقویم مسابقات فرمول یک قرار دارد و رویای هر راننده‌ای پیروز شدن در این رقابت سخت و نفس گیر است. مشابه ایندی500 و لمانز، گرندپری موناکو نیز از روز آغازش، شخصیت و کلاس خاص خود را داشته است. تلفیقی از دقت در رانندگی و نبوغ طراحان صنعتی و جرات و شجاعت در کنترل ماشین، لازم است تا یک راننده در مونته‌کارلو به موفقیت دست یابد.
گراهام هیل، تیم لوتوس، گرندپری موناکو سال 1967

گراهام هیل، تیم لوتوس، گرندپری موناکو سال 1967

 پیست موناکو هیچ جای خطایی برای راننده‌ها باقی نگذاشته است، بالاترین سطح تمرکز بین تمام پیست‌های فرمول یک را در این رقابت بین راننده‌ها مشاهده می‌کنیم. ماشین‌ها با بالاترین سطح داون‌فورس ممکن وارد پیست می‌شوند و بیشترین فشار ممکن روی ترمزها در این رقابت مشاهده می‌شود. سبقت گیری کاری بسیار دشوار است، از همین رو کسب موفقیت در تعیین خط برای هر راننده حیاتی است.
آیرتون سنا پیروز گرندپری موناکو 1987

آیرتون سنا پیروز گرندپری موناکو 1987

پیچ پورتیر (Portier) یک پیچ کلیدی برای دست‌یابی به زمان‌های کوتاه‌تر در موناکوست، پیش از آن، پیچ تند معروف به سنجاق‌سر قرار دارد که کندترین بخش پیست است و پس از آن تونل است که ماشین‌ها تقریبا به سرعت ماکزیموم خود می‌رسند. گراهام هیل که معروف به آقای موناکو است و مایکل شوماخر، هر دو 5 بار موفق به کسب عنوان قهرمانی در گرندپری موناکو شده‌اند، آلین پراست 4بار، استرلینگ ماس و جکی استورات نیز 3بار. اما رکورد‌دار پیروزی در موناکو، آیرتون سنای افسانه‌ای با 6بار قهرمانی است. گرندپری موناکو از سال 1955 در تقویم رقابت‌های فرمول یک قرار دارد اما در طی این سالها اندکی تغییر کرده است.
پیست موناکو همراه با ارتفاع بخش‌های مختلف پیست

پیست موناکو همراه با ارتفاع بخش‌های مختلف پیست

داون‌فورس-درگ
موناکو در صدر جدول پیست‌های با داون‌فورس بالا در بین پیست‌های فرمول یک قرار می‌گیرد. دلیلش هم کم بودن طول مسیرهای مستقیم در این پیست است، تا جایی که کیمی رایکونن در سال 2017 و در این پیست، اصلا از دنده 8 ماشینش در دور پول‌پوزیشن استفاده نکرد. سال گذشته، این پیست اولین جایی بود تغییرات گسترده‌ای روی بالچه تی از جانب تیم‌ها انجام شد تا به داون‌فورس بالاتری دست پیدا کنند.
اینفوگرافی پیست موناکو

اینفوگرافی پیست موناکو

قدرت مورد نیاز ماشین
عملکرد آیرودینامیکی ماشین در این پیست، از اهمیت کمتری نسبت به دیگر پیست‌ها برخوردار است. البته تیم‌هایی هستند که فلسفه تمرکز بیشتری روی آیرودینامیک دارند مثل ردبول و مک‌لارن، که مجبور هستند برای بالا نگه داشتن توان رقابت، از این نکته پرهیز کنند. همانطوری که تیم فورس‌ایندیا در چند سال اخیر نشان داده است، عملکرد مکانیکی مناسب و مدیریت تایرها نکات کلیدی برای کسب موفقیت در این پیست هستند.
تایرها و استراتژی
تایرهای مجاز در موناکو 2018

تایرهای مجاز در موناکو 2018

پیش‌بینی می‌شود با تایرهای هایپرسافت سال 2019 پیرلی، هر دور در موناکو یک دوم ثانیه سریع‌تر از رکوردهای پیشین باشد. جالب است بدانید که راننده‌ها از تایر هایپرسافت راضی بوده و اعلام کرده‌اند بهترین تایری که پیرلی از سال 2011 به فرمول یک عرضه کرده، همین تایرهای هایپرسافت هستند. سال گذشته، تیم‌ها استراتژی یک پیت‌استاپ را پیش گرفته بودند، البته بعضی راننده‌های تیم‌های میانه جدولی، با استفاده از حضور سیفتی‌کار، 2بار برای تعویض چرخ پیست را ترک کدند. سال گذشته تایرهای مجاز برای این مسابقه التراسافت و سوپرسافت بودند، یعنی سوپرسافت و سافت امسال، که البته تایر سافت در سال 2018 مجاز نیست. پس می‌توان نتیجه گرفت احتمال انتخاب استراتژی یک پیت‌استاپ از جانب تیم‌ها کمی دور از ذهن است. یا این توضیح، پیش بینی می‌شود تیم‌ها سعی نند حداکثر توان هایپرسافت را به کار بندند یعنی دورهای اول را چند ثانیه کندتر طی کنند تا نرخ از بین رفتن تایرها کمتر شود و پس از پیت استاپ، از هوای تمیز جلوی ماشینشان بهره ببرند.
تایرهای انتخابی تیم‌ها برای گرندپری موناکو 2018

تایرهای انتخابی تیم‌ها برای گرندپری موناکو 2018

پیچ‌های کلیدی و سبقت‌گیری
انتخاب پیچ‌های کلیدی در گرندپری موناکو کاری بسیار دشوار است. یکی از ایده‌ها تمرکز روی پیچ‌های 12 تا 16 است. این بخش به علاوه محدوده کازینو بالاترین سرعت را در طول پیست دارند. راننده‌ها باید شجاعت خود را در این بخش‌ها نشان دهند. برای پیچ 15 یک ترمزگیری شدید لازم است. پیچ 19 نیز برای تضمین یک ورود قدرتمندانه به محدوده DRS دقت بالایی را می‌طلبد. کاملا واضح است که با همه این توضیحات، سبقت گیری در موناکو بسیار سخت و دشوار است
آب و هوا
پیش‌بینی شده است که در طی تمرینات و روز مسابقه، پیست خشک باشد، به این معنی که رتبه راننده‌ها در آغاز مسابقه بسیار مهم است. تمرین روز پنج‌شنبه اطلاعات خوبی در مورد تایر هایپرسافت در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهد. احتمال می‌رود وزش باد شدت نگیرد، و معضلی که در باکو برای نیکو هالکنبرگ و لوئیس همیلتون پیش آمد، در موناکو دیده نخواهد شد.
پیش بینی
بین تیم‌ها باوری است که سکتور پایانی پیست بارسلونا تا حدی عملکرد در موناکو را نشان می‌دهد، که می‌توان آن را پذیرفت. احتمال می‌رود مرسدس و ردبول رقابت سختی را داشته باشند و فراری با اندکی فاصله در این رقابت نفس گیر شرکت کند. لوئیس همیلتون توانسته مشکلش در پیچ‌های سرعت پایین را حل کند.
رقابت برای رده‌های بعدی نیز به احتمال قوی بین تیم‌های با موتور رنو خواهد بود.

3 دیدگاه

 1. McLaren F1

  5

  13

  فراری امسال تو این پیست تیم سومه

 2. HamidFTN

  13

  2

  100% مکس باعث یه تصادف وحشتناک و حذف چند نفر میشه شکی نیست و احتمال اینکه سکو رو تحت تاثیر قرار بده زیاده

  خود مسابقه یک طرف اتفاقاتی که مکس بوجود میاره یک طرف

 3. REZA.M

  3

  0

  دوستانی که مشکل دیدن مسابقات رو دارن میتونن بدون هیچ قطعی حتی تمرین ها رو توی قسمت پخش زنده سایت آنتن ببینن.