فرمول یک ایرانسباستین فتل از استراتژی دو پیت استاپه تیم فراری در مسابقه فرمول یک اسپانیا دفاع کرد، او می گوید که سرعت کم آن ها باعث شد تا فراری عملکرد ضعیفی در این گرندپری داشته باشد.

تیم فراری در حالی که شرایط خودرو ایمنی مجازی در پیست حکم فرما بود سباستین فتل را به پیت آورد و لاستیک مدیوم برای او انداخت، هر چند که فتل معتقد است این حرکت در آن مقطع زمانی کار درستی بوده است.

فتل گفت:

بیرون ماندن [در زمان خودرو ایمنی مجازی] یک گزینه قابل انتخاب برای ما نبود چون لاستیک های ما زودتر از دیگران مستهلک شده بودند.

مطمئنا اشتباه به نظر می رسد ولی از دید من که از نزدیک در جریان کار بودم انتخاب درستی بود.

پیت استاپ در دور 44 به کندی انجام شد و فتل پشت مکس ورشتپن بیرون آمد و با وجود لاستیک های تازه خودش و بال آسیب داده مکس او نتوانست به راننده هلندی نزدیک شود و در پایان به سکو نرسید و چهارمی بهترین جایگاهی بود که توانست به دستش بیاورد.

فتل ادامه داد:

نه، حتی با وجود بال شکسته… فکر می کنم آن ها هنوز شرایط خوبی داشتند.

در کل ما کمی سریع تر بودیم، لاستیک ها تازه بودند ولی فکر می کنم هر چه دورها می گذشتند سرعت کافی را نداشتیم، به همین سادگی.

او کم و بیش همین گونه عمل می کرد. ما به اندازه کافی سریع نبودیم، حتی در پایان شرایط خوبی با لاستیک ها نداشتم با وجود این که نو ترین لاستیک ها را داشتم.

سباستین فتل - گرندپری اسپانیا 2018

سباستین فتل – گرندپری اسپانیا 2018

پیرلی لاستیک ها را به خاطر شرایط پیست کاتالونیا نازک تر کرده بود ولی فتل فکر نمی کند که این تغییر، علت اصلی مشکل او با لاستیک ها بوده است.

فتل ادامه داد:

آن ها لاستیک ها را به خاطر اینجا تغییر دادند، سخت است که بگویید بدون این تغییر شرایط چگونه می شد. فکر می کنم این تغییر روی ما بیشتر از همه تاثیر گذاشت، اما در کل آخر هفته خوبی بود.

ما فقط نیاز داریم که لاستیک ها را بفهمیم و بدانیم که چه کار باید بکنیم. فکر می کنم این لاستیک ها را دوباره در پاول ریکارد و سیلورستون خواهیم داشت، پس باید به بررسی بپردازیم.

27 دیدگاه

 1. Mahmoud

  56

  13

  کم کم داره از اینکه فتل از گند کاری های فراری اعتراض نمیکنه اعصابم خورد میشه آخه فتل بابا تو دیگه کی هستی چرا اعتراض نمیکنی آخه… تو دیگه چه صبری داری دمت گرم تو برای من قهرمانی از همین الان…

  • cfz

   24

   36

   بعضیا جوری راجب استراتژی فراری حرف میزنن انگار خودشون سال ها استراتژیست تیم قهرمان بودن از بیرون نگاه کردن و قضاوت کردن خیلی راحته ولی شماها که از درون تیم و ماشین خبر ندارین که. بیا خود فتل هم گفته با لاستیک ها مشکل داشتن و باید عوض میشدن. هر اتفاقی که میوفته میگین تیم مقصره فتل نمیتونه از مکس بال شکسته رد بشه بازم تیم مقصره!!! انصاف هم خوب چیزیه

   • Ali n

    19

    1

    cfz جان ، برفرض قبول که لاستیک های فتل داشته تموم میشده .
    حالا چرا پیت استاپ زدن دوباره مدیوم رو انداختن در صورتی که soft وsupersoft هم دردسترس بود. مطمئنن سافت میتونست فتل رو تو موقعیت تهاجمی قرار بده.
    پ.ن : فراری سابقه این کارا زیاد داره نمونش ابوضبی ۲۰۱۰ و استراتژی غلط و ۶ ام شدن آلونسو و از دست دادن قهرمانی.

  • Amirreza.sv5.kr7

   20

   2

   اخه چرا انقدر ازینا دفاع میکنی بخشش یک بار دوبار نه صدبار
   تو اینقدر هوای تیمو داری تیم به اندازه یک صدم هوای تورو داره
   حداقل یک بار عصبانی برخورد کن بلکه ادم شن اینا

 2. maranello

  20

  44

  تبریک به آقای صباغ بابت پیروزی 44
  بلاخره ایشون اول یک همیلتون فن هستن و سپس گزارشگر
  کاملا تو گزارش ایشون مشهود بود
  حداقل تو خود ایران گزارشگری به این شکل نداریم
  به نظر من اصلا ایرادی نداره و تا حدی جالب هم هست

  • ...m6...

   4

   15

   پوووف شروع نکن اقا صباغ با زبون خودش گفت طرفدار رایکوننه مدرکشم استرالیا ۳۰۱۷ ویدیو فول ریسش هست برید ببینید خودش گفت طرفدار رایکوننه بعد شما میگید همیلتون؟

  • twenty two

   24

   3

   صباغ هر چی باشه آدم باسوادیه و مثل خیلی از گزارشگرای ورزشی چرت و پرت نمیگه
   اینم که میگی طرفدار همیلتونه درسته ولی دیگه اینجور نیست که شما میگی کامل یه طرفه گزارش کنه. اگه ایشون نباشه اصلا کی بلده گزارش کنه مسابقات فرمول یک گزارش کنه

 3. Akbar (Ghasemi)

  29

  5

  دقت کنید دیگریدیشن لاستیک فتل طوری بوده که با سافت مدیوم مدیوم بازهم اخراش لاستیک تمام کرده… اونایی که بیش از عملکرد راننده ی خودشون پیگیر این بودن چرا فتل نتونست به مکس بال شکسته برسه دلیلش این بوده….

 4. S5

  45

  3

  پیت استاپ دوم فتل 5 ثانیه طول کشیده.
  دو برابر مدت زمان یه پیت استاپ معمولی. فراری علاوه بر استراتژیستهاش، گاراژشم معرکه است. البته وقتی به یاد بیاریم آریووابنه قبلا بازاریاب لوازم آرایشی بوده هر اتفاقی که بیفته نباید تعجب کنیم

  • سجاد

   34

   6

   نمیدونستم جالب بود.یه حماقت خاصی تو چهرشه برعکس ولف که مرموز و زرنگه.ولی فتلو روزبرگ ته اخلاقن.یه گزارش کامل آماده کردم از این موضوع میزارم وقت شد

  • Akbar (Ghasemi)

   10

   0

   ظاهرا توی پیت لین به ترافیک خوردن و دلیل تاخیر رو شلوغی پیت لین به خاطر ویرچوال سیفتی کار و عدم وجود امکان سیف ریلیز اعلام کردن… واقعا این بوده یا کند بودن تو تعویض رو دیگه نمیدونم

 5. lapped champion

  41

  7

  خدایی چه اخلاقی داره این فتل اون از پارسال اینم از امروز فقط حمایت میکنه,مقصر رو شخص خاصی معرفی نمیکنه.
  تو اخلاق واقعا الگوست قهرمان یعنی این ,

  • الف.ی

   7

   19

   دوستان عزیز کمی منطق لطفا!!!! لطفا!!!!!!
   این کارش خوبه و من خودم هم تو پست تمرین سوم این مسابقه از اخلاق خوب فتل تمجید کردم ولی یه کم انصاف لطفا!!!!! اونطور که دوستان میگن به همه جوانان این رشته گفته شده فتل الگوی خوبی نیست.اونوقت شما تنهایی حرف خلافش رو میزنی؟؟؟!!!!
   اه اه اهه!!!! فرضا که فتل زیاد به تیم اعتراض نمیکنه ، آفرین به این اخلاقش ولی چرا هیچ وقت قبول نمی کنید که دارید اشتباه می کنید؟ باکو سال پیش رو یادتونه که چقدر به لوییس فحش دادید و اعصاب طرفداراش رو خرد کردید؟ بعد که فتل معذرت خواهی کرد ، شما از این الگوی مناسبتون یاد نگرفتید که بگید ببخشید که اینقدر به راننده تراز اولی مثل لوییس تهمت زدیم ، بلکه گفتید چقدر فتل متواضعه! دقیقا مثل الآن که قبول نمی کنید نظرتون راجع به استراتژیست های فراری اشتباه بوده ، برعکس میاید و از اخلاق خوب فتل دفاع می کنید. واقعا چرا برادر؟

   • lapped champion

    8

    3

    من یکی باکو پارسال به همیل فحش ندادم.
    الف ی,خودت قضاوت کن اگر شمع خراب تو ماشین باشه و پول پوزیشنم زده باشی بعد راحت بری بیرون از صد تا فحش برا فتل بدتر بود ولی چیزی نگفت.این مکس هم که خودت در جریانی چپ و راس میره یک حالی به فتل میده مستقیم یا غیر مستقیم ولی چیزی بهش نگفت ولی لویس همین ادم رو کله خر حسابش کرد.اسپانیا هم که خودت دیدی حال تقصیر هر بود ,بازم سکوت.
    این میشه الگو ,قرار نیست همیشه هم بچه مثبت باشی پیش میاد یک حرفی هم میزنی

  • الف.ی

   4

   11

   بعد از خوندن این پست دوباره به موضوع تعویض لاستیک فتل فکر کردم.چرا اون لاستیک رو اون موقع گذاشتن؟ جز اینه که لاستیک مدیوم فتل داشته تموم می شده و با توجه به آمار ، استراتژیست ها فهمیده بودن لاستیک سافت تا آخر دوام نمیاره؟ پیت استاپ مرسدس هم برای بوتاس هم بد موقع بود و هم کند و دیدیم که بوتاس رو به دردسر انداخت.هر چند که اون با تواناییش از این مشکل رد شد.حالا درسته که من هم این رو تو بوق و کرنا بکنم و بگم چقدر استراتژیست های مرسدس تو این مسابقه بد بودن؟ معلومه که درست نیست! ذکر تنها یک جمله و ابراز ناراحتی کفایت میکنه. ظاهرا فراری تو پیست هایی که فشار بالا به لاستیک میارن مشکل داره.مثل انگلیس 2017 و اسپانیا 2018

 6. amir.h.n997

  31

  10

  خوبه دیگ خود فتل هم گفت که خودشون با مدیوم مشکل داشتن و نمیتونستن با یکدونه پیت استاپ مسابقه رو تموم کنن . کلا فراری نسبت به بحرین و چین از لحاظ موتوری ضعیف تر شده و معلومه مثل پارسال فراری مشکل دوام موتور داره و رایکونن هم اولین قربانیش بود.
  توی مسابقه امروز هم سکتور های 3 رو فوق العاده ضعیف میرفت فراری دقیقا نقطه مقابلش مرسدس ها بودن که مدام فستست لپ میزدن !!!
  پس دوستان یک تنه به قاضی نرید و همه ی تقصیر هارو گردن استراتژی نندازید ضعف امروز فراری مربوط به کل تیم بود که نه موتورشون رو تحت کنترل داشتن و نه ست آپ مناسب ماشین رو برای لاستیک ها توی این پیست انجام دادند.
  درضمن نازک شدن لاستیک ها برای همه ی تیم ها بوده و همه استفاده رو میتونستن ببرن حالا مرسدس بهتر بهره برده دلیل نمیشه برای مرسدس این کارو کردن متاسفانه دوستان اینجا یک تنه همه چیز رو قضاوت میکنن و حکم هم صادر میکنن البته اگ شرایط بر وفق مراد باشه !!!!!!!

 7. Ssj 110

  16

  11

  فتل راننده فوق العاده ایه ولی باید به عنوان لیدر توانایی داشته باشه به کل تیم جهت بده.
  یه جای کار میلنگه. فرناندو آلونسو رو ببینید چطور مک لارن رو جمع کرد و گرنه مک لارن با پولی که از اسپانسری هوندا میگرفت بدش نمیومد هنوز رو اون موتور باشه.
  حالا همیلتون به کنار.

  • Akbar (Ghasemi)

   14

   4

   فتل کاملا داره لیدری میکنه به توسعه کمک می کنه… این دفاعش هم در همین راستاست… رشد فراری توی مدت حضورش رو اگه نمیبینید که من دیگه حرفی ندارم… چشمها رو باز کنین لطفا… این که لاستیک خوری ماشین بالاست تقصیر فتله که لیدری نمی کنه؟!! خدایی چرا اینجور گفتی این دیگه چه ایرادیه!!!

 8. Seb vetel

  29

  11

  این همه بلاسرت اومدو هنوز پایبند تیمی.هرکی جای تو بود دیگه تحمل نمیکرد.فقط میتونم بگم که خییییلی مردی همین.فقط تویی که باعث افتخاری چه ببری چه کل فصلو ببازی هیچ راننده دیگه ای هم به چشم نمیاد فقط تو.به امید قهرمانیت??seb5??

 9. Mehrdad

  10

  2

  یکم از این فراری ایراد بگیر بلکه ادم شدن
  هرچی ازشون دفاع کنی اونام به همین روندشون ادامه میدن…
  هیچ امیدی من به موناکو ندارم
  موناکو پیست با دانفورس بالاست فراری سکتور سه اسپانیا نابود بود جای که دانفورس حرف اول رو میزد
  موناکو واسه ردبول هاست…

 10. Javad.ghrehkhani

  8

  2

  قرار نیست توی همه مسابقات تیم فوق العاده کار کنه. تیم های دیگه هم همواره در حال توسعه اند.هنوز پیست های زیادی هست که فراری توش دسته بالا رو داره

 11. DR.ARDALAN

  0

  0

  کجایین شماها ؟؟؟؟؟؟
  چی میگین ؟؟؟؟؟؟
  چرا برای خودتان فیلم نامه هندی درست میکنید، هوای تیم را دارد یعنی چی؟ اخه بخدا بد نیست یک مقدار از این حالت لیلی و مجنون خارج شوید.
  داره چیزی را میگه حقیقت دارد. خودتان برداشتید یک رای صادر کردید اینقدر هم اعتماد به نفستان بالا است که دیگه دستتان هم نمیرسد اون را کمی پایین بیاورید تا خدایی نکرده از کهکشان خارج نشود.
  و دقیقا همان رای که صادر کردید را صحیح میدانید ، و چون فتل طبق معمول، مخالف شماها حرف زده که این یکی از عادی ترین اتفاقات است که راننده ای که هوادارش هستید همیشه مخالف نظرات شما ها را دارد، اما این اعتماد به نفس اجازه نمیدهد که رای صادرتون زیر سوال برود ، پس یک راه میماند، کمک‌ از سناریوهای
  ( راج کاپور ) برای درست کردن سکانسی در حد فیلم سنگام ، اما اینبار در فرمول یک.
  (( آه فتل چقدر تو صبر داری ، چرا اینقدر از اینها طرفداری میکنی، تو قهرمانی )) کات.
  راننده داره حقیقت را میگوید ، اونیکه تخیلی رای صادر کرده شما هواداران هستید که واقعا جای تعجب است که چرا نمیروید در فرمول یک تا این رشته را متحول کنید.
  اخه هر چیزی یک اندازه اش خوبه. نگرانی از انجا است که این دید را شما در تمام زوایای زندگی دارید ، و‌اینجاست که باید برای اجتماع و نگرش جوانهایش نگران بود.
  البته تعجبی نمیکنم که الان عده ای پاسخهایی بدهند که فقط هدف ارائه پاسخ بوده نه محتوای کامل و درست و مربوط به این کامنت. طرف مسئله قهرمانی جهان هستش، یکبار تمام اینها برایش تکرار میشود، امتیاز از دست رفته دیگه تمام شد، اون موقع میگن ( وای فتل جان ، سنبل مظلومیت ، دادی بزن تا لرزه ای به تن افتد و فراری واقعا فراری شود. ) آری.
  یک مقدار دیدمان را باز کنیم. همه چیز انطور نیست که ما میبینیم. تعصب محصولش فقط یک چیز است، آنهم ((( جهل ))) است.
  تعصب شماها باعث شده کامنت هایی بگذارید که بخدا قسم ، حتی به اینستاگرام هم کشیده شده. برادر من ، هرطور دوست داری از حرفهای من برداشت کن، اما اگر تو هموطن برای من ارزش نداشتی حرص نمیخوردم. مطمئن باش برادر من ارزش داری که اینطور حرص میخورم.
  ایتجا موضوع قهرمانی جهان ، اعتبار جهانی و آبرو است، مگر رفیق بازی است و یا کم نیاوردن در معرفت است که دفاع کند یا اصلا کی گفته اون برداشتی که شماها کردین درست است که چون فتل درست برعکس ان میگوید یعنی دفاع کرده؟

  دیگر خود دانید، ان چیزی که باید گفته میشد ، گفته شد .منظورم با تمام دوستانی بود که میگویند آه فتل تا کی دفاع میکنی قهرمان.؟

  بزرگ اندیشه کنیم ، تا بزرگ شویم …

  بدرود…

دیدگاه خود را بیان کنید