Register

دوازده − 2 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – در راه کسب پنجمین قهرمانی جهان توسط سباستین فتل، پیروزی در مسابقه آستین آمریکا می توانست نقش کلیدی را ایفا کند، هدفی که طی دقایق ابتدایی مسابقه در حال محقق شدن بود.

فتل با استارت خیره کننده خودش توانست جایگاه نخست مسابقه را در پیچ یک از لوئیس همیلتون برباید، طی چند دور پس از آن فتل تمام توان خود را به کار بست تا از DRS مرسدس دور بماند اما زمانیکه بحث قدرت موتور در میان باشد ایجاد فاصله با W08 بسیار سخت خواهد بود. همیلتون پیچ به پیچ فاصله خود را با فتل کاهش داد تا در نهایت با یک سبقت زیبا در دور 6ام مسابقه جایگاه خود را از فراری پس گرفت.

سباستین سبقت همیلتون را اینگونه شرح داد:

لوئیس به سرعت می توانست فاصله را کم کند و خودش را به محدوده DRS برساند، سعی کردم دفاع کنم حتی شاید می توانستم چند دور بیشتر هم دوام بیاورم اما سرعت مرسدس بیشتر بود و دفاع بیشتر از آن به قیمت از دست دادن لاستیک هایم تمام میشد. از دست دادن لیدری مسابقه وقتی آن را به دست آورده اید بسیار نا امید کننده است ولی اختلاف سرعتی که با مرسدس داشتیم برد مسابقه را برایمان غیر ممکن می کرد، به ویژه که از ابتدای مسابقه با لاستیک ها کمی مشکل داشتم و به ماکزیمم سرعت خودرو نمی رسیدم.

به اعتقاد کارشناسان سرعت لوئیس حتی بیشتر از مقداری بود که در هنگام سبقت از سباستین به نمایش گذاشت، او بیشتر در حال بازی کردن با فراری ها بود. همچنین نشان داد که چقدر می تواند سریعتر از هم تیمی خودش باشد.

در دور 16ام فتل دیگر نمی توانست با مشکل لاستیک الترا سافت جلوی سمت چپ خودش کنار بیاید بنابراین از موقعیت پرچم زرد که به خاطر خروج دنیل ریکاردو از مسابقه ایجاد شده بود استفاده کرده و اولین پیت استاپ خودش را با لاستیک های تازه سافت انجام داد.

پس از آن فراری توسط سباستین سریعترین زمان پیست تا آن لحظه را ثبت کرد، حرکتی که باعث پاسخ مرسدس و فراخواندن همیلتون به پیت استاپ شد و بار دیگر هنگام خروج از محوطه پیت در موقعیت حمله از سمت فتل قرار گرفت و توانست آن را مدیریت کند.

با قرار گرفتن همیلتون در رتبه یک، مهندسان فراری تغییر استراتژِی دادند، فرستادن فتل به پیت استاپ در دور 40 مسابقه و استفاده از لاستیک های سوپر سافت، تصمیمی که خیلی خوب جواب داد و باعث از دست دادن کمترین امتیاز ممکن برای تیم فراری شد، سباستین موفق شد در دور های باقی مانده از والتری بوتاس، مکس ورشتپن و کیمی رایکونن عبور کند اما در انتهای مسابقه هنوز فاصله 10 ثانیه ای با مرسدس باقی بود.

سباستین فتل - گرندپری آمریکا 2017

سباستین فتل – گرندپری آمریکا 2017

به دست آوردن مقام دومی توسط سباستین به معنی باقی ماندن امید او در کسب مقام قهرمانی سال است اما با اختلاف 66 امتیازی ایجاد شده فتل خوب می داند که امید چندان بزرگی هم نخواهد بود. در صورتیکه راننده بریتانیایی مسابقه بعدی را در جایگاه 5ام یا بهتر از آن پایان دهد بدون در نظر گرفتن نتیجه سباستین به چهارمین مقام قهرمانی اش در فرمول یک دست پیدا خواهد کرد، رکوردی که مرد آلمانی در سال 2013 کسب کرده بود.

زمانیکه نظر سباستین در این باره پرسیده شد، وی اینگونه پاسخ داد:

من اهل حساب و کتاب نیستم و برای مسابقات هدفی جز بردن ندارم، تنها هدف تیم برای مکزیک نیز همین است، هدفی که امروز هم به دنبالش بودیم و از دست نیافتن به آن بسیار ناراحتیم.

31 دیدگاه

 1. soroush_sh_11

  25

  51

  سخنان احمدی نژادی فتل!
  بدون حساب کتاب میخوای ببری؟
  تفاوت فتل و همیلتون همینه
  همیلتون حساب میکنه میبینه سنگاپور شانس نداره واس بردن ضعیفترین موتورشو انتخاب میکنه

  • Akbar (Ghasemi)

   13

   6

   سنا هم دیدگاهش این بود، اونم احمدی نژادی حرف میزد!؟
   شما خوبی

 2. Nima

  42

  15

  سخن بزرگان دراین لحظه پس از خوندن خبر:
  همیلتون مرد سریع خودش بلد بود گاز بده فتل بلد نبود بهانه میاره .

  خودش بنده خدا میگه من نمیتونم اختلاف سرعت رو جبران کنم باز 4 تا کارشناس از پشت پی سی میان میگن نه فتل تو ماشینت خوب میره خودت نمیتونی گاز بدی 🙁

  • milad-mhd

   27

   13

   داداش اینا میخوان بی ارزشترین قهرمانی جهان رو الکی مهم جلوه بدن شما خودتو خسته نکن

   • الف.ی

    23

    17

    این بی ارزش ترین قهرمانی جهان از نظر شماست که اصلا اهمیتی نداره نمیدونم فاز و دلیل و منطقتون چیه دوستان یه جوری میگن همیلتون مسابقه موناکو و سنگاپور رو فراموش کرده گویا خودشون هم له شدن فراری و فتل تو مونزا را فراموش کردن یا وقتی که تو اسپا لاستیک بهتر در اختیار فتل بود ولی باز هم همیلتون حدود 2 ثانیه فاصله انداخت ببیینم مثلا یک دوی فراری تو موناکو به خاطر ماشین نبود؟
    چی میگید شما ها؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

   • Akbar (Ghasemi)

    10

    9

    چند درصد پیست ها مثل مونزا و چند درصد مثل موناکو هستن؟ بیدار شو الف-ی

  • cfz

   20

   23

   واضح بود فتل ازینکه پادشاه آستین پشتش بود استرس داشت ب همین خاطر نتونست دووم بیاره

  • Svettel46

   1

   0

   علم غیب دارن داداش ,

 3. Sajjad1712

  25

  20

  فتل دروغگو
  تو بلد نیستی تمام توان ماشین ابرپیشرفته فراری که فاصله ۱۰ ثانیه تو هر دور با بقیه داره رو ازش بگیری به خاطر همین داری غر غر میکنی

  شایدم بلد نیستی خوب و قشنگ پات رو روی گاز فشار بدی تا توی مستقیمی ها با drs بتونی ۳۵ کیلومتر بر ساعت (شایدم بیشتر)سرعت بیشتری از حریفان داشته باشی

  متاسفم برای فراری که با تو قرارداد ۳ ساله بسته و باید ۳ سال دیگه تو رو تحمل کنه
  تو فقط بلدی مسخره بازی در بیاری و راه و بی راه بوتاس و همیلتون رو سوسک کنی
  حق فراری امثال……..

  همه اینا رو گفتم ولی بازم الان میان میگن مشکل از فتل و رایکونن و ماشین فراری خوبه و خیلی از مرسدس شاخ تره ماشینش

  به هر چیز مقدسی که دارید و میپرستید بیاید منطقی قبول کنید که فراری بیشترین پیشرفت رو داشت امسال ولی هنوز هم فاصله با مرسدس خیلی خیلی زیاده

  • Meysam..LaFerrari

   9

   9

   آخرین جمله ای که گفتی به خوبی سطح درکتو از فرمول یک نشون میده.

  • Svettel46

   2

   0

   بابا شما راست میگی بیخیال شو عزیز دل,تو از فتل بهتر میفهمی چون داخل ماشین فراری هستی…نمیدونم چرا میخواهید از همیلتون خدا بسازید,

 4. iman

  18

  16

  بعضیا که سه چهار ساله فرمول یک رو میبینند طوری همیلتون همیلتون میکنن مثل اینکه یادشون رفته که قهرمان سال قبل به نیکویی که هیچوقت راننده طراز اولی نبود قافیه رو باخت و قبلتر هم از هم تیمیهای خودش شکست خورده بود.این فصل هم با وجود خودروی کاملا سریعتر تو بیشتر پیستها قهرمانی رو مدیون اشتباهات و بد شانسیهای فتل هست.مطمئنا اگر به جای فتل راننده ای مثل آلونسو با تجربه و حسابگر برای فراری میروند انگلیسی رنگ قهرمانی رو نمیدید

  • mojtaba

   1

   0

   آقا فتل 66 امتیاز از لوییز عقبه آلونسو قرار بوده چه معجزه ای بکنه که این اختلاف جبران بشه

 5. Farid

  26

  8

  بنده خدا وتل داره میگه : سرعت مرسدس بیشتر از ما بود و به راحتی ( و نه با فشار که باعث از دست دادن لاستیکش بشه) داشت نزدیک و نزدیکتر میشد و دفاع کردن غیر ممکن بود. اگه هم میخاستم دفاع کنم نهایتا دو یا سه دور دیگه میشد این کارو انجام داد ولی لاستیکهام نابود میشد. بعدش یه عده میان میگن ماشینا برابر بود و شانسیلتون با نبوغش!!!! موفق به سبقت شد!!! . معنی نبوغ رو هم فهمیدیم!! . طرف با ۲۵ کیلومتر سرعت بیشتر و با کمک دی اراس و قدرت موتور بیشتر و … تو مستقیمی اتوبانی از وتل رد شده بعدش یه عده اینو تو بوغ و کرنا کردن!!. هر راننده ی دیگه ای بود با اون ماشین و با اون وضعیت سبقت میگرفت . استعداد یعنی با ماشین ضعیفتر و سرعت و قدرت کمتر و جایگاه دوم تو استارت یهو بیای همیلتونو جا بزاری !!! استعداد ینی این. اره داداش.

  • cfz

   16

   21

   جوری مظلومانه گفتی ماشین فتل ضعیف تره انگار فتل پشت فرغون میشینه و لوییس پشت بوگاتی. خدایا این فتل فنارو از ما نگیر????

 6. Javad f1

  5

  4

  Jigsa, yassin
  من یه اشتباهی کرده بودم الآن اصلاحش میکنم.
  سال ۲۰۱۱ فتل ۱۵ تا پول گرفت

 7. امید نورمحمدی

  20

  6

  من طرفدارهای همیلتونو اصلا درک نمیکنم. انگار که همه چیزو زود فراموش میکنن. در اینکه همیلتون راننده بزرگیه شکی نیست ولی امسال واقعا شانس زیادی آورد. اونم توی یک زمان کوتاه که همه به آسونی متوجه شانسش شدند. سنگاپور و مالزی و ژاپن بصورت واضحی ماشین فراری قهرمانیو از سباستین گرفت. شاید و فقط شاید اگر اون اتفاقها نمیافتاد هم باز همیلتون قهرمان میشد. اینو هیچکس نمیتونه بگه و حدس بزنه ولی با قطعیت میشه گفت فراری قهرمانی سباستینو توی دست انداز انداخت.

  • Jigsa

   9

   10

   پارسال ماشین مرسدس قهرمانی رو ار همیلتون نگرفت ؟
   یا نبوغ روزبرگ بود؟ نکنه جایزه لاروس فتل اومد قهرمانی رو از همیلتون گرفت ؟

   • SP7779

    3

    0

    2014هم ماشین مرسدس قهرمانی رو از نیکو گرفت پس
    نه نبوغ همیلتون!!!!!!!!!!

 8. RedSeason

  9

  4

  تنها چیز جذابی که می‌تونه اتفاق بیوفته برا من تو این چند تا مسابقه عملکرد خوب کیمیه. چقد داشت حال می‌داد امسال رقابت نزدیک فتل و همیلتون… یاد هارتو پورتای مارکیونه میوفتم اول فصل که می‌گفت رقیبای ما تو اشتودگارت به خودشونو لرزیدنو اینا… مردک مزخرف

 9. Mehrdad

  17

  8

  منم تعجب کردم هیچ دفاعی نکرد وقتی لویس خواست سبقت بگیره ازش
  الان دلیلش رو متوجه شدم
  فتل فهمید شانسی نداره نمیتونه کل مسابقه دفاع کنه از ماشین سریع تری که پشت سرشه
  داوران هم که امسال اینقدر بهش جریمه دادن کافی بود دوبار جلوی همیلتون رو میگرفت باز بهونه دستشون میومد واسه جریمه کردنش و از دست دادن کامل مسابقه بعد…
  این فصل خوب شروع شد بد تموم شد واسه فراری ها
  همچنان امیدوارم فراری نشون بده بهترین تیم تاریخ فرمول یکه

 10. mamad

  13

  11

  اقایان فتل فن ها بگن چجوری بوتاس در همان ابر ماشین ب قول شما نمی تونه پاشو روگاز بزاره و بره حتی اگه درجه دو باشه فتل ی زمانی عالی بود ولی همه افت می کنن طی دوران حرفه ایشون درمورد بدشانسی ها هم تاحدودی مقصر بوده جایی ک لازم ب دفاع نبوده بابی احتیاطی تصادف کرده کاری که همیلتون نمی کنه ومیزاره ورشتاپن چموش ردشه وقهرمانیشوب خطر نمی اندازه الکی

 11. مجید

  14

  2

  طرفدارای فتل تو ایران عین پرسپولیسن.خدایی خیلی زیادن.تعداد لایک و دیسلایکا رو ببینین???.رنگشونم که قرمز

  از اینا بگذریم.افت عملکرد ماشین فراری و بهتر شدن عملکرد ماشین مرسدس دیگه اینجا کاملا مشهود بود.حیف شد که رقابت سال خیلی زود تموم شد

 12. Nima

  15

  4

  تو بحث صنعت خودرو سازی ماشین های فراری رو بیشتر دوست دارم نسبت به مرسدس.مرسدس هم sl ، sls هاش رو دوست دارم.
  مرسدس از نظر تکنولوژی هم تو خودروسازی جلوتر از بقیه هست. کلا آلمانی ها بیشتر چیزاشون جلوتره تو صنعت خودرو سازی که دلیل داره. یه مقایسه تو ماشین های معمولیشون بکنین. تو ایتالیا غیر فراری یا لامبورگینی مازراتی که داستانشون جداست و برای عوام مردم نیست چیز خاصی پیدا نمیکنین. حالا برین تو المان ببینین هر کی حوصلش سر میره یه موتور و ماشین یا تیون میکنه یا میسازه? انقدر رقابت هست که مجبورن پیشرفت کنن.
  اینکه فتل رو انتخاب کردم شاید برای تو فراری بودنش باشه. قبلا زیاد فرمول یک رو نمیدیدم. شایدم برای اینکه بی حاشیه و بی شیله پیله هست.
  از اینگلیسی جماعت هم خوشم نمیاد.
  استعمارگری تو ژنشون هست و خیلی مارموزن.
  یه برنامه تخته گاز میساختن برنامه خیلی خوبی بود ولی یه ماشین انگلیسی توش معرفی میکردن چقدر هایپش میکردن. کسی دیده باشه میدونه.
  همین آقای همیلتونو ببینید خدایی مصاحبه هاشو بذارید کنار فتل.
  داره تلاش میکنه بگه فقط من فقط عامل بردم ،من اشتباه نمیکنم ، فتل استرس داشت.
  ولی فتل ماشینش خرابم شد اومد پشت تیمش گفت منم قبلا اشتباه داشتم.

  دیگه نمیدونم چطوری طرف باید بگه من نمیتونستم اختلاف سرعت رو حفظ کنم. بکشین بیرون از فن بازی. همون طور که ما قبول داریم موتور فراری به خوبی مرسدس نبود این فصل.

 13. امید نورمحمدی

  8

  2

  ای بابا. این بوتاس بیچاره هم شده دلیل توانایی همیلتون!!! یکی از دوستان قهرمانی پارسال روزبرگو هم به قدرت همیلتون ربط داد! اسم نمیارم ولی یه بار دیگه پست خودشو بخونه متوجه میشه. اتفاقا آخرین مسابقه پارسال نشون داد همیلتون چه جور آدمیه. یادتونه که با ناجوانمردی و علنی میخواست روزبرگو پشت سر خودش نگه داره تا دیگران بهش برسن . الانم خودش بعداز قهرمانیش از واژه جوانمردانه!!! استفاده کرد ! چرا؟! مگه کسی حرفی از ناجوانمردانه بودن مسابقه قبل زده بوده؟ داستان مقایسه بوتاس و همیلتون با فرض یکسان بودن ماشیناشون یک اشتباه فنیه. توی گاراژ و منافع تیم مشخص میکنه که ست آپ هر ماشین چگونه باشه . این برای فراری هم صدق میکنه. یک بار دیگه هم میگم که قهرمانی روزبرگ هم با ماشین مرسدس بوده و این روزبرگ بود که قهرمان شد نه همیلتون!!!

  • ...m6....

   0

   1

   ببخشید دوست عزیز انگار شما مسابقات پارسالو ندیدی نه خدایی چقدر لوئیس بدبخت بد شانسی اورد یعنی یک سوم بدشانسیای همیلتونو روزبرگ نداشت ?فک کردی اگه تو مالزی موتور نمیسوزوند الان روزبرگ قهرمان بود؟

 14. Svettel46

  1

  1

  به نظر من ,ما فراری فن ها سکوت کنیم بهتره,و بزاریم مهندسان و مکانیک های همیلتونی نظراتشنو بگن بهتره,,,,,,هر چی بگی سرعت و قدرت موتور مرسدس بیشتره و روغن اضافی هم که میزنین تو رگ…..باز میگن بلژیک رو چی میگی ,ماشین فراری از مرسدس بهتره…من که ازین بعد میخوام بیننده نظرات باشم

  • ...m6....

   0

   0

   کار خوبی میکنی دوست عزیز نظر دادن فقط باعث میشه باهم جروبحث کنیم …

 15. امید نورمحمدی

  1

  0

  بنظر من در حال حاضر و با توجه به قوانین حاکم بر مسابقات فرمول 1 و در بیشتر پیستها ماشین مرسدس خیلی از فراری بهتره. از طرفی یه جورایی بنظر میرسه که رده های بالا هوای مردسو دارند که این مزید بر علت میشه. میزان خرابیهای فاجعه بار مرسدس در مجموع کمتراز فراری هستش. من شخصا از فراری و نحوه مدیریتش خوشم نمیاد و فقط بخاطر فتل طرفدار فراری هستم. احساس میکنم برای فراری موارد بیرون از پیست مهم تره! فراری برای منافع کلانی که داره به راحتی راننده هاشو قربانی میکنه . این نظر شخصی منه !