فرمول یک ایران – به آخرین ایستگاه فرمول یک ۲۰۱۶ رسیده ایم، فرمول یک ابوظبی. پیست یاس مارینای ابوظبی میزبان رقابت حساس نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون برای کسب عنوان قهرمانی خواهد بود. برای شناخت پیستی که قهرمان در آن مشخص خواهد شد با ما همراه باشید.


نام: یاس مارینا

مکان: جزیره ی یاس، ابوظبی، امارات

مالک: دولت امارات

ظرفیت: ۵۰,۰۰۰ نفر

افتتاح: اکتبر ۲۰۰۹

طراح: هرمان تیلکه

طول: ۵٫۵۵۴ کیلومتر

پیچ ها: ۲۱ تا

مسافت مسابقه: ۳۰۵٫۳۵۵ کیلومتر

دور ها: ۵۵ تا

بهترین زمان: ۱:۴۰٫۲۷۹ در سال ۲۰۰۹ توسط سباستین فتل


توضیحات پیست فرمول یک یاس مارینای ابوظبی

ابوظبی شهری در حال پیشرفت است. در کشوری قرار دارد که از منابع سرشار نفتی بهره می برد و مسئولین آن ها بر خلاف بعضی کشورهای خاورمیانه به فکر کشورشان هستند و پروژه های زیادی را برای تصویرسازی خوبی از کشورشان در جهان به انجام رسانده اند. یکی از این پروژه های بزرگ پیست یاس مارینا و حضور در رقابت های موتوراسپورت بوده است.

جواهری در دل صحرا است این یاس مارینا، پیستی ۵٫۵ کیلومتری که در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و یکی از بهترین نورپردازی های ممکن را دارد که مسابقه ای در شب را تبدیل به روز برای راننده ها می کند.

در جزیره ی زیبای یاس قرار دارد و نمونه ی یک پیست مدرن بی نظیر فرمول یک است. حداکثر سرعت در آن به ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت می رسد و متوسط سرعت در آن ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می باشد. یاس مارینا ۹ پیچ راست گرد و ۱۲ پیچ چپ گرد دارد و از معدود پیست های فصل است که جهت پادساعتگرد دارد.

طراحش هرمان تیلکه ی نام آشنا بوده است و باید گفت پیستی که طراحی کرده انقدری خوب بوده است که جلوی پیست هایی مثل موناکو و سنگاپور کم نیاورد. پیست از آن جایی که در جزیره ی یاس قرار دارد شاهد پهلوگیری تعداد زیادی از قایق های بادبانی خواهد بود.

یاس مارینا یکی از گران ترین پیست هایی است که می توانیم نام ببریم و ۱ میلیارد دلار خرج روی دست اماراتی ها گذاشت.

یکی دیگر از زیبایی های پیست هتل ۵ ستاره ی ۴۹۹ اتاقه ای است که پیست از میان آن می گذرد، افراد حاضر در هتل می توانند مسابقه را به صورت زنده از زیر پاهایشان دنبال کنند. ساختمانی ۶۰ متری که از نیروی خورشیدی بهره می برد نیز در مقابل خط استارت قرار دارد که میزبان مهمان های ویژه خواهد بود، خروجی پیت لین هم تونلی است که از زیر پیست می گذرد.

گفتن از زیبایی های پیست و سوختن دل ما کافی است، حالا بهتر است نگاهی فنی تر به پیست بکنیم. یاس مارینا سکشن های سریعی دارد و دلیلش دارا بودن یکی از بلندترین مستقیمی های فرمول یک است، پیچ های تنگی که برای سبقت گیری مناسب اند و سکتوری پیچ در پیچ که به مانند خیابانی است را نیز شامل می شود.

تمام این ویژگی ها در کنار هم یکی از بلندترین و طاقت فرساترین پیست های فرمول یک را می سازند. حال بهتر است نگاهی به نقشه ی پیست بیاندازیم.

پست فرمول یک ابوظبی یاس مارینا نقشه

نقشه ی پیست یاس مارینا همراه با نمودار تغییرات ارتفاع

پیچ های ۵ و ۶ ، شیکینی قبل از یک پیچ سنجاقی، رومن گروژان می گوید:

در یک سرپایینی به سمت ۶ می روید و ترمز می گیرید که سخت است و پس از آن به پیچ سنجاقی ۷ می رسید. باید برای ورود به پیچ ۷ موقعیت خوبی داشته باشید تا در ورود به مستقیمی بعدی شرایط مساعدی داشته باشید. خیلی سخت است که ماشین بپیچد.

پیچ سنجاقی شماره ی ۷ شبیه پیچ سنجاقی پیست موناکو است. قدرت ترمزگیری موتور باید مؤثر باشد تا پایداری عقب ماشین در ورود به این پیچ حفظ شود و در عین حال در خروج نیز شرایطی را ایجاد کند تا در مستقیمی بعد از آن خوب عمل کند، در غیر این صورت راننده ها زمان از دست می دهند.

حدود ۵۵ درصد مسیر پیست تخته گاز است که بخش بزرگی از آن به مستقیمی بین پیچ های ۷ و ۸ مربوط می شود. پس از این مستقیمی بلند به پیچ ۸ می رسیم که یکی از بهترین موقعیت ها برای سبقت گیری است و البته ممکن است حریف در شیکین دوباره جایگاهش را پس بگیرد.

قبل از پیچ شماره ی ۱۱ هم دومین مستقیمی بلند پیست را خواهیم داشت، پس راننده ها باید قبل از پیچ ۱۱ به ترمزگیری شان دقت کنند وگرنه از پیست خارج خواهند شد.

قسمت سوم پیست که مربوط به مسیر بین پیچ های ۱۱ تا ۲۱ است شامل تعداد زیادی از پیچ های راست گرد است که راننده ها با دنده ی سه از آن ها می گذرند. پیچ های این مسیر اکثرا کند هستند و پایداری ماشین بسیار اهمیت داد.

ورودی پیچ ۲۱ هم پهنای زیادی دارد و در سمت راستش ورودی پیت لین جای گرفته است که طبق گفته ی رومن گروژان پیدا کردن خط مسابقه ی مناسب یا همان ریسینگ لاین کمی دشوار است.

حال به بیان نظر برخی از راننده ها راجع به یاس مارینا می پردازیم.

دنیل ریکاردو:

سکشن آخر پیست را دوست دارم چون یکی از هیجان انگیزترین قسمت ها است. پیچ در پیچ است و به دیوارها نزدیک می شوید. همچنین شما باید لاستیک هایتان را مدیریت کنید چون شروع دور خیلی سریع است و در بخش سوم واقعا باید خوب مدیریتشان کنید. چالش سختی است.

نیکو هالکنبرگ:

ثبت یک دور خوب خیلی آسان نیست چون پیست فنی است، مخصوصا در سکتور آخر. خیلی ساده است که خیلی سریع وارد پیچی شوید و اشتباه کنید. پیدا کردن روندی خوب در آن واقعا چالش بزرگی است.

دنیل کویات:

خیلی پیست مسحور کننده ای نیست چون اکثر پیچ ها شبیه هم هستند.

عکس هایی بیشتر از پیست فرمول یک ابوظبی:

11 دیدگاه

 1. Mostafa

  11

  3

  چون تقریبا ارتفاعی نداره موتور خیلی خوب توش کار میکنه و تنفس عالی ای داره . خروجی خوب از پیچ ۷ خیلی سخته و لاستیک چپ جلو هم زود تر فرسوده میشه به امید پایانی شیرین برای فصل نه چندان جالب

  • 2L : Love & Lewis

   9

   2

   خخخخ.همیلتون ۴ بار تو این پیست پیروز شده استاد….میشه دلیل این حرفتون رو هم بفرمایید و ما رو بهره مند کنید؟طرفدار روزبرگ هم هستی لطفا سعی نکن با حرفای الکی رقیب رو تخریب کنی.این حرفت مثل این میمونه که من هم بگم روزبرگ جز ده نفر اول هم نمیشه….!!! حالا به عمق مسخره بودن حرفت پی بردی؟

   • Sina j.v.n

    5

    2

    حاجی همیلتون اینجا ۴ بار پیروز نشده فقط ۲ بار پیروز شده گناه شما نیستش این همش سر شبکه ورزش هستش باید اینجا از شبکه ورزش تشکر کرد من دیگه مطمئن میشم که بیشتر هوادار هاب همیلتون ۲۰۱۴ هستن .
    FA14 ✌

   • 2L : Love & Lewis

    4

    1

    ها راست میگی…تو خبر ابوظبی به روایت اعداد،نوشته بود لوئیس و فتل چهار بار رفتن رو سکو،اشتب گرفتم 🙂

 2. a k

  2

  11

  دوستان صد در صد یکشنبه نیکو رزبرگ روی سکو خواهد بود
  یعنی قهرمانی متعلق به نیکو است
  اما بهتره تا یکشنبه صبر کنیم و ببینیم

   • R

    2

    6

    آره قطعیه

   • 2L : Love & Lewis

    6

    1

    یه پیشگو دیگه به جمعمون اضافه شد 😀
    عزیز،من هم میدونم احتمال قهرمانی روزبرگ خیلی زیاده اما قطعیت معنا نداره

دیدگاه خود را بیان کنید