Register

بیست − 12 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران– با بروزرسانی جدید مرسدس در تست پیش فصل بحرین 2022، متوجه تفاوت در رویکرد تیم‌ها شده‌ایم. همان‌طور که در مطلب قبلی عنوان کردیم، دو فلسفه در فرمول یک در این عصر جدید آغاز شده است. ولی با روش جدید مرسدس در طراحی جدید سایدپادهای خود، این تفاوت فلسفه در طراحی از هر نظر عیان‌تر شده است. در ادامه به بررسی فنی این دو نوع طراحی متفاوت از هم می‌پردازیم.

با معرفی خودروهای فرمول یک قبل از تست پیش فصل بارسلونا 2022 و برگزاری آن، متوجه یک هماهنگی آیرودینامیکی در تمامی تیم‌ها شده بودیم ولی با بروزرسانی جدید مرسدس در تست پیش فصل بحرین 2022، تفاوت از آنچه روی داده بود، غریب‌تر نیز گشت. در این تقابل فلسفه و استفاده از آیرودینامیک جت در طراحی سایدپادهای مرسدس در تست بحرین، متوجه نکته‌ای بنیادی‌تر از آن چه در حال اتفاق در فرمول یک است، شده‌ایم.

این تقابل رو به گسترش بین تیم‌های دیگر را نیز توجیه می‌کند و متوجه می‌شویم که چرا فراری در سر یک طیف و مرسدس دقیقا در جهت مخالف آن قرار دارد. مابقی تیم‌ها در بین این دو فلسفه جای خواهند گرفت. فراری از بدنه‌ای بسیار بزرگ و سایدپادهای غول پیکر استفاده می‌کند و مرسدس از به اصطلاح سایدپاد‌های صفر بهره‌مند می‌شود. حالا سوال‌های مهم اینها هستند، چرا فراری از بدنه‌ای به این حجیمی استفاده می‌کند؟ و چرا مرسدس از بدنه‌ای بدون سایدپاد بهره می‌برد؟ آیا هر دو فلسفه کار خواهند کرد و یا یکی از آنها محکوم به شکست است؟

ساید پاد و پنل های بازشو بدنه فراری F1-75

فراری با سایدپادهای عظیم

فراری F1-75 از یک روش جالب برای هدایت هوا از طریق پنل‌های بازشو و شکل سایدپاد خود استفاده می‌کند. این تیم بخشی از سایدپاد خود را به صورت فضایی خالی درست کرده است تا بتواند شیب مورد نیاز و فرورفتگی سایدپاد را به وجود آورد. این بخش، خالی از هر گونه ادوات پکیج موتور است و فقط برای هدایت هوای گرم به سمت بال عقب و زیر آن، و همچنین دو بال بیم (Beam Wing) که بالای دیفیوزر قرار دارد، هدایت می‌کند.

مورد جالب دیگر این است که تیم طراحی مارانلو از هدایت هوا به پایین و دیفیوزر با نام پدیده Downwashing بهره نمی‌برد و با استفاده از یک پنل رو به بالا در انتهای خمیدگی، از این کار جلوگیری می‌کند. این پدیده در تیم‌های دیگر نظیر ردبول، استون مارتین، آلپین و آلفارومئو دیده می‌شود. همچنین در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که جریان هوا از زیر سایدپاد، در بالای کف ماشین قابل مشاهده است. در اینجا یک جریان رو به پایین (Downwashing) بسیار پر قدرت ایجاد کرده است، که از ورود هوای کثیف به سمت دیفیوزر جلوگیری می‌کند و آن هوای نامطلوب را به سمت تایر عقب می‌فرستد. در واقع کناره بزرگ بیرونی سایدپادها در کنترل و به بیرون راندن هوای کثیف نقش اصلی را برعهده دارد. یکی دیگر از دلایل بزرگ بودن سایدپادهای فراری این مسئله است.

دلیل وجودی این پنل‌های بازشو بر روی کاور موتور فراری، کنترل هر چه بیشتر درگ ماشین است. یعنی هوای گرم هدایت شده از طریق پنل‌ها و شکل کاور موتور، به هدایت جریان بهتر در کاستن درگ ماشین کمک شایانی می‌کند.

پنل های کناری ورودی هوا فراری F1-75

فراری با طراحی ورودی هوای RollHoop مثلثی شکل در سال‌های قبل و استفاده از این طراحی در ماشین جدید خود، باعث افرایش هوای هدایت شده به بال عقب می‌شود. یعنی اگر شما یک ورودی هوای بزرگ داشته باشید و به خصوص بیضی شکل، از میزان جریان هوا به بال عقب می‌کاهید و نیاز به بال عقب با دانفورس بالاتری دارید. همچنین دو فلش آبی در تصویر بالا که نشان دهنده دو المان عمودی کنار ورودی هوا هستند، به کنترل جریان و هدایت جریان هوا برای برخورد به بال عقب کمک می‌کنند.

این پکیج آیرودینامیکی بسیار بر روی چسبندگی و دانفورس به وجود آمده از طریق تونل ونتوری حساب باز کرده است. همچنین مدیر تیم فراری متیا بینوتو اعتقاد دارد که قبلا چندان این فلسفه مورد پسند مهندسان نبود که از سایدپادهایی به این بزرگی استفاده کنیم. البته فراری بدلیل نوع پکیج موتور کوچک خود مشکلی در تغییر اندازه سایدپادها در آینده ندارد و بدلیل خالی بودن بخش زیادی از فضای سایدپادها، می‌توان تغییرات را به سرعت ایجاد کرد.

تفاوت ساید پاد مرسدس W13 در تست بارسلونا و بحرین 2022

مرسدس با حداقل سایدپاد

بحث آیرودینامیک سایدپادهای مرسدس کمی متفاوت است. در واقع بخش جلویی یا ورودی سایدپاد و کناره سایدپاد کم شده است. همچنین سیستم تصادف ماشین که در سایدپاد قبلی به صورت مخفی بود، دراین بروزرسانی جدید به صورت نمایان مشخص شده است. در اینجا مرسدس از تکنولوژی جت استفاده کرده است که تکنولوژی به کار رفته در صنایع فضایی است.

تیم مرسدس، اولین تیمی است که از پدیده کوآنا استفاده کرده است. پدیده کوآنا یعنی این که اگر یک سیال مانند آب از کنار یک جسم عبور کند، سیال دور جسم می‌پیچد. این خم شدن سیال به دور جسم را اثر کوآنا می‌گویند. یعنی با استفاده از این پدیده جریان هوای بالای سایدپاد را به سمت پایین و به سمت لبه‌های کف ماشین و دیفیوزر هدایت می‌کند. در واقع تیم مرسدس با طراحی سایدپادهای جدید خود، می‌خواهد جریان مذکور را ایجاد کند.

ساید پاد و آیرودینامیک مرسدس W13 در تست بحرین 2022

همان طور که در تصویر بالا می‌بینید، ورودی سایدپاد در قسمت بالا باریک‌تر و در قسمت پایین بزرگ‌تر است. همچنین قطعه بزرگ بارج‌بورد شکل در حداکثر اندازه خود، جریان رو به بیرون(Outwashing)-جریان قرمز رنگ- شدیدی ایجاد می‌کند. پدیده کوآنا، در تصویر بالا به رنگ زرد دیده می‌شود. سیستم تصادف نیز به صورت یک بال رو به پایین برای تشدید پدیده کوآنا، به صورت یک المان آیرودینامیکی درآمده است و همچنین اتصال دهنده‌های آینه نیز در هدایت جریان بیشتر کمک می‌کنند. در ادامه جریان هوای رو به پایین و هدایت آن به سمت دیفیوزر، جریان سبز رنگ و جریان آبی رنگ به وجود آمده از طریق پنل‌های بازشو کاور موتور را نیز مشاهده می‌کنیم.

در تصویر بالا نکته اصلی در کنترل پدیده موج سواری یا Porpoising هم دیده می‌شود. یعنی شکل لبه‌های بیرونی کف ماشین که باعث به وجود آمدن گردابه‌های مشخصی در این مکان می‌شود که باعث کنترل و کم شدن پدیده موج سواری می‌شود. اگر با دقت بالاتری نگاه کنید در زیر کف ماشین، پایین تر از شکل ذوزنقه‌ای سیاه رنگ، دو لبه تیز شکل نقره‌ای رنگ دیده می‌شود. این باله‌های هدایت‌کننده جریان هوا از سمت تونل ونتوری به سمت زیر لبه کف ماشین هستند که طول تقریبی 20 سانتی‌متری دارند.

هدایت جریان تونل ونتوری به سمت بیرون به وسیله دو باله زیر کف ماشین باعث به وجود آمدن اختلاف فشار بین قسمت پایین کف ماشین که یک نقطه پرفشار و دارای انرژی زیاد است با قسمت بالای کف ماشین که یک نقطه کم فشار است. این اختلاف و شکل لبه بیرونی کف ماشین باعث به وجود آمدن گردابه‌های کناری ماشین می‌شود که در کنترل جریان هوای کثیف و کنترل میزان دانفورس در جهت کاهش درگ ماشین می‌شود.

ماشین فراری F1-75 و مرسدس W13 در ییچ 10 تست بحرین 2022

کدام فلسفه بهتر است!

مهم‌ترین و بهترین عامل تعیین‌کننده، نوع پیست مسابقه است که مشخص می‌کند کدام یک از این فلسفه‌های طراحی درست کار می‌کند.

ابتدا هر دو تیم باید از کارایی ماشین خود بر روی پبست مسابقه آگاهی لازم را کسب کنند و سپس با بررسی میزان خطای CFD با دنیای واقعی و تونل باد، میزان کارکرد ماشین خود را مشخص کنند. هر یک از دو تیم که بتواند به یک ستاپ مشخص و درست از کارکرد حداکثری ماشین خود برسد، یک پیشروی روبه جلو در درک ماشین و پیشرفت در توسعه آن در ادامه فصل خواهد داشت.

اولین مشکلی که تیم‌ها باید آن را حل کنند، برطرف کردن پدیده موج سواری است. البته هر دو تیم و تیم‌های دیگر با ارائه بروزرسانی‌هایی برای حل کردن این موضوع هستند، و تا میزان مشخصی پیشرفت داشته‌اند ولی تاکنون این مشکل به طور کامل برطرف نشده است.

البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، برتری یافتن یکی از این دو فلسفه است که تیم‌ها را به یکی از این دو فلسفه در صورت موفقیت یکی آنها نزدیک خواهد کرد. و شکل اصلی ماشین‌ها در سال 2023 بسیار به هم نزدیک‌تر می‌شود.

تفاوت بال جلو فراری F1-75 و مرسدس W13

در اینجا باید به یک مسئله کلیدی در طراحی خودروها هم اشاره کنیم و آن بال جلو است. بال جلو ماشین‌ها تعیین کننده کل طراحی و فلسفه طراحی یک ماشین فرمول یک است. به همین دلیل بین دو تیم مرسدس و فراری هم این مساله کاملا هویدا است. فراری در بال جلو از یک بال کاملا معمولی و مستطیلی با معیارهای ثابت اولیه بهره می‌برد، در صورتی که مرسدس در بال جلو از اندازه زیاد در وسط بال و کمترین اندازه در مکان اتصالی به دماغه ماشین استفاده می‌کند. همچنین مکان اتصال دماغه به انتهای بال نیز متفاوت است زیرا این مسئله تعیین‌کننده میزان جریان هوای هدایت شده به تونل ونتوری است که میزان چسبندگی ماشین را تعیین می کند. این نشان می‌دهد که مرسدس بر روی میزان تولیدی دانفورس ماشین در بال جلو و بال عقب تمرکز دارد و فراری بر روی یک دانفورس متوسط تمرکز کرده است. یعنی فراری بیشتر از چسبندگی و دانفورس تولیدی تونل ونتوری استفاده می‌کند و مرسدس بیشتر بر روی دانفورس تولیدی بال‌ها حساب باز کرده است.

در نتیجه کپی کردن فلسفه و یا قسمتی از ایده هر دو تیم، کاملا ناممکن است. زیرا کاملا از دو فلسفه و بنیان فکری متفاوت استفاده می‌کنند که کپی کردن آن‌ها منطقی نیست. ولی اگر هر دو فلسفه برتری‌های خود را نشان دهند، خواهیم دید که دیگر تیم‌ها شروع به گرایش به استفاده از یکی از این دو فلسفه خواهند کرد.

32 دیدگاه

 1. Sebmm

  14

  2

  خب دوستان نظراتتون رو اماده کنید
  من بیشتر با این نظر موافقم ک کارایی ساید پاد مرسدس و فراری بسته ب نوع پیست ها مشخص میشه

  • amin90

   2

   8

   دقیقا ساید پاد فراری حجم هوای ورودی بیشتر در نتیجه چسبندگی بیشتر و مقاومت هوایی بیشتر که باعث شتاب گیری ضعیفتر میشه
   ساید پاد مرسدس حجم هوای ورودی کمتر در نتیجه چسبندگی کمتر و مقاومت هوا کمتر که باعث شتابگیری بهتر میشه
   با این ساید پاد ها فراری تو پیست های با پیچ سرعت پایین و متوسط مثل موناکو و مجارستان سریع تر هست مرسدس توی پیست های پیچ سرعت بالا و مستقیمی مثل اسپا و مونزا ،ولی ممکنه برای هر مسابقه ساید پاد رو هم متناسب با پیست تغییر بدن

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    6

    0

    شاید من متوهم باشم ولی فکر میکنم تست های بارسلونا مرسدس دلیلی بر همین موضوعی که گفتین باشه.

   • amin90

    1

    1

    خودم هم دیس لایک کردم به خدا اگه بقیه هم دیس لایک نکنید ناراحت میشم 😂😂😂

  • Lewis44

   2

   0

   سلام دوستان من تازه آموزشی سربازیم تموم شد یه آمار کلی در مورد عملکرد تیم ها اگه بهم بدید ممنون میشم مثل این که مرسدس مشکل داره نه ؟

  • NICO ROSBERG-06

   1

   0

   سلام خدمت همه عزیزانم تو این سایت، دوستان نیکو هالکنبرگ جایگزین سب فتل که درگیر کوید19شده، در گرندپری بحرین شد.🔥🔥🔥
   برای سباستین هم آرزوی سلامتی دارم.

  • Kiarash16

   2

   1

   طبق صبحت های بینوتو ……
   شارل امسال راننده اول تیمه و برای قهرمانی رقابت میکنه!

  • 🔰Kourosh V5

   1

   0

   این سایت درپیت یه پست برا تمرینات ۱ و ۲ هم کار نکرد

 2. Scuderia Ferrari

  19

  5

  با توجه به شناختی که از مهندسان مرسدس داریم، اگر مدلشون ضعفی هم داشته باشه قطعا برطرف اش میکنن و نسبت به فراری برتری کسب میکنن.

  البته با توجه به اینکه همیلتون به تازگی اشاره کرد که امسال با سالهای قبل فرق میکنه، بنظرم قطعا بحرین پول پوزیشن را میزنند.

  • forza ferrari 22

   10

   7

   اسکودریا فراری جان یه حسی بهم میگه اصلا طرفدار فراری نیستی.تا حالا ندیدم از فراری خوب بگی ،ولی در عوض انگار مرسدس رو میپرستی‌.
   حالا شایدم من اشتباه کنم ،ولی با خودم گفتم در جریان بزارمت ،اصلا هم قصدم بی احترامی نیس دوست عزیز.

   • Scuderia Ferrari

    11

    2

    من خیلی دوست دارم فراری بعد از ۱۴ سال بتونه دوباره قهرمانی رو بگیره ولی با توجه به تحلیل ام از دیزاین تهاجمی مرسدس، نظرم رو گفتم

    البته شاید من به اشتباه سطح مهندسی مرسدس رو خیلی بهتر از مابقی تیم ها میبینم

 3. 🦁MILAD33

  8

  16

  از کجا معلوم هر دو طراحی برتری لازم رو داشته باشن شاید ضعیف باشن … از الان خیلی زود که بگیم فراری و مرسدس بهترین طراحی هارو داشتن… بعد تایم گیری بحرین میشه نظر داد…

 4. Ali Hosseini

  12

  4

  در مورد عملکرد ماشین تیمها بعد مسابقه اول میشه نظر قطعی داد.
  یه نظر جالب هم توی چنتا از سایتهای خارجی خوندم که مرسدس توی بحرین برنامه ش این بوده لیمیت های طراحی که کرده رو پیدا کنه تا درطول فصل و بروز رسانی ها بدونن تا چه حدومرزی میتونن پیش برن.
  یه سری هم تحلیل کرده بودن دانفورس مرسدس بیشتر از بقیه ماشین ها بوده ولی مشکلشون توی پیچ های سرعت بالا پروپوزینگ بیشتر و بهم خوردن تعادل دانفورس ماشین بوده که باعث میشده رفتار ماشین برای راننده غیرقابل پیش بینی بشه و زمان زیادی از دست بده.

 5. 013

  11

  2

  سوالی برام پیش میاد اینه که مرسدس با این فلسفه طراحی کم حجم مشکلی که فصلای قبل واسه خنک کاری داشت بدتر نمیشه؟

  • Ali Hosseini

   16

   0

   از ۲ جهت احتمالا مشکلی پیش نیاد.
   یکی اینکه سطح مقطع ورودی هوای توی ۲ طرح بحرین و بارسلون یکسان هست
   دوم اینکه گفته شده رادیاتور هایی که مرسدس استفاده کرده از تکنولوژی موتورهای عکس العملی هست که ضمن ابعاد کوچک تر، کارایی قابل قبول هم دارن.

  • Nima

   11

   0

   طبق مدل هایی که من دیدم و نظر یه سری کارشناس ها، استفاده ازسایدپاد های عمودی در کنار ساختار بدنه به جای روش قبلی مرسوم که به صورت افقی بوده حجم ورودی هوا رو به داخل سایدپاد ها بیشتر میکنه و همین موضوع از مشکل داغ شدن مرسدس ها میتونه جلوگیری کنه.

   • ایرن

    7

    1

    به نظر درست باشه حرفت. پرفشار ترین بخش هوا در اطراف خودرو قسمتهای چسبیده به بدنه هست. سایدپادی که عریض باشه یعنی بخش زیادی از ورودی هوا از بدنه فاصله گرفته و از این هوای پرفشار کمتر بهره میگیره. در حالی که سایدپاد مرسدس کاملا موازی بدنه هست و بیشترین استفاده رو از این هوای پرفشار میکنه. هوای پرفشار هم یعنی حجم هوای بیشتر.

 6. forza ferrari 22

  11

  4

  مطلب فنی و عالی بود،مرسی جناب رحمت،
  به امید برد تیم فراری در بحرین

 7. mola

  10

  1

  چیزی که مشخصه اینه که نمیشه گفت کدوم تیم از لحاظ طراحی دست بالا رو داره ،و اینکه تیم ها راحت میتونن اندازه ساید پاد رو کم و زیاد کنن با توجه به پیست مسابق(البته مرسدس دست باز تری تو آپدیت ها داره)،بنظر میاد موتور ماشین نقش خیلی مهم تری از قبل داره،هر تیمی که موتور بهتری داشته باشه قطعا جلوتره

 8. mr3455

  12

  1

  بنظر من که طراحی فراری محافظه کارانه تر ، کم ریسک تر و منطقی تره. ولی طراحی مرسدس بسیار اگرسیو، ریسکی و نامطمئنه. با اینکه بسیار طرفدار مرسدسم ولی بعید بدونم این طراحی براش دردسر درست نکنه. احتمالاً مرسدس حداقل تا نیم فصل مشکلات زیادی خواهد داشت و به قول معروف باید جون بکنه.

 9. Captain

  5

  3

  من بخاطر همین مهندسین مرسدس رو دوست دارم خلاقیتشونو تو سخت ترین شرایط از دست نمیدن یه جورایی کلا آلمانی اینشکلی اند (سلاح های عجیب و غریب جنگ جهانی دوم ساخت آلمان)

  یه خبر غیر رسمی خوندم که نیروی هوایی ارتش آلمان بخش زیادی از این خودرو رو طراحی کرده میگن الگوی اصلی این ماشین f35 بوده و حتی خنک کننده ای که تو ماشین استفاده شده برای صنايع هوایی آلمانه البته این هم یکی از امتیازات آلمانی بودنه

  امسال که کمی نمايان تره این گمانه زنی ولی بنظرتون امکانش نیست سال های گذشته هم که مرسدس تکنولوژی های خارق‌العاده یک شبکه تولید و ساخت میکرد از این نوع همکاری ها با نیروی هوایی میکرده؟

 10. Captain

  5

  3

  یه ایده خیلی عجیب و غریب دارم ولی غیر قانونیه

  اگه قانون اجازه میداد میشد بخشی از هواکش موتور رو از کف تونل ونتوری گذاشت و بالای تونل ونتوری هواکش قرار میگرفت اینجوری ماشین رو میشد تا حد زیادی کوچک تر کرد و مشکل موج سواری هم تا حد زیادی حل کرد

 11. Captain

  7

  1

  فراری رو دیدم توی کفی های بحرین خیلی عالی می‌نواخت تقریبا مشکل رو حل کرده بود از اون طرف drs ماشینش به وضوح پایین بالا میشد انگار با لرزش drs موج سواری رو حل کرده باشن ایده جذابیه

  ولی کسی میدونه قانونی هست یا نه؟
  خود پایه های نگهدارنده drs حد خاصی از انعطاف پذیری تو قانون ندارن؟

  • soroush_sh_11

   4

   1

   واقعا ممنونم از ارایه دادن این مقاله درست حسابی

 12. ایرن

  9

  3

  یه چیز جالب. ردبولیها گفتن که طرح مرسدس رو قبلا در نظر داشتند و طرح اصلیشون بوده اما چون ناپایداریش زیاد بوده پی بیخیالش شدند.

  نکته ی دوم اینه که طرح مرسدس فعلا طرح ضعیفتری هست. اما شاید در طول فصل و با بروزرسانیهای ارائه شده توسط تیم و بلوغ بیشتر این طرح مرسدس بتونه دست برتر رو پیدا کنه. یادم نیست کی بود دقیقا اما یکی گفته بود قهرمان فصل رو بروزرسانیهای ارائه شده در طول فصل مشخص میکنه و حرف خوب و درستی زده بود.

  از طرفی هم برداشت خودم از طرح مرسدس اینه که فراری خودروی عریض تری داره اما ارتفاع میانگین بدنه خودرو کوتاه تره. اما مرسدس خودرویی کم عرض تر داره و ارتفاع میانگین بدنه بالاتره. خودروی مرسدس در قسمتهای بالاتر بدنه عرض بیشتری از خودروی فراری داره.
  چبینش دقیق پکیج موتور و گیربکس خودروها رو نمیدونیم اما بهنظر میرسه این اتفاق باعث شده مرکز ثقل خودروی مرسدس بالاتر باشه. برای جبران این نقص مجبورند ارتفاع کف خودرو رو پایین تر نگهدارند که این ارتفاع کمتر باعث تشدید پدیده موجسواری میشه.
  اینجاست که متوجه میشیم چرا تیمهای دیگه با کمی افزایش ارتفاع این پدیده رو کاهش دادند اما مرسدسیها گفتند تغییر ارتفاع خودرو از کف میتونه برتریشون رو به چالش بکشونه و باید دنبال راه حل های بهتری باشند.

  • mercedes fan

   9

   5

   اول اینکه ردبولیها نگفتن و گونتر استاینر گفته بود که طرح مرسدس قبلا مد نظر فراری و هاس بوده که توی تونل باد نتونستن ازش نتیجه بگیرن .دلیلش هم به فلسفه طراحی گیربکس و سیستم تعلیق بر میگرده .دوم اینکه شما چطور متوجه شدین که مرسدس همه چیز رو رو کرده ؟ مگه تستهای سالهای قبل رو ندیدین؟

   • ایرن

    10

    1

    خب شاید من اشتباه گفتم و ردبول نبوده و تیم دیگه ای بوده. منظورم این بود که این طراحی خیلی هم نو آورانه و متحیرانه نبوده. کسای دیگه ای هم بودند که قبلا مثل مرسدس بهش فکر کردند و روش بررسی انجام دادند. اما خب دو دلیل میتونه داشته باشه که مرسدس برخلاف دیگران به این طراحی رو آورده. اول اینکه یا از طرح اولیه انتظاراتشون براورده نشده و سیفت کردن روی این طرح. دوم اینکه شجاعتشون بیشتر از تیمهای دیگه هست و اطمینان دارند توی طول فصل میتونند نواقصش رو برطرف کنند.

    من هم هیچوقت نگفتم مرسدس همه چیزو روو کرده. بلکه نظرم رو با توجه به چیزی که تا الان دیدیم گفتم. توی پاراگراف دوم نوشتم هم اگر دقیق بخونید به نقش بسیار مهم به روزرسانیهای در طول فصل اشاره کردم. عجیبه که یا نوشته من رو کامل نخوندید یا من نتونستم نظرم رو درست منتقل کنم.

    اینی هم که گفتم مرکز ثقل خودروی مرسدس بالاتره یه حدس بود. اونم بخطر شکل ظاهری خودروی مرسدس که اگر این حدس درست باشه خب یکی از نقاط ضعف این طرح میتونه باشه و ناپایداری در پیچ ها و نقط ترمز گیری رو به ارمغان میاره.

    به هرحال تمام صحبتهای من نظرات شخصیه بر اساس دانش محدودم و اون چیزی که تا الان دیدیم و خوندم.

  • Mohsen.A

   1

   0

   بیشترین درصد وزنی خودرو مربوط به پیشرانه و گیربکسه و قطعا نمیشه گفت عریض تر بودن خودرو در بالا باعث بالاتر رفتن مرکز ثقل میشه

 13. armin

  3

  1

  ممنون جناب رحمت ،عالي بود

 14. Mojtaba 44

  2

  1

  ممنون جناب رحمت خیلی خوب بود

 15. David Kame

  1

  0

  خبر رسمی :
  تست کرونا سباستین وتل مثبت دراومده و هالکنبرگ جایگزین سباستین برای مسابقه بحرین میشه