Register

پنج − 2 =

A password will be e-mailed to you.

بار دیگر در یک پیست دیگر فرمول یک، لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن با یک دیگر درگیر شدند و صحنه‌های خطرناکی را ایجاد کردند.

بیایید اتفاقات رخ داده در این مسابقه را باهم مرور کنیم…

شروع تمامی‌اتفاقات دراماتیک این مسابقه از مرحله تعیین خط بود که مکس ورشتپن درحالیکه داشت یک دور سوپرفوق العاده می‌زد، دوری سریع،سخت، استفاده از سانتی متر به سانتی متر پیست و ریسکی، در پایان سکتور دوم او بیش از 2 دهم ثانیه با لوئیس همیلتون اختلاف باز کرده بود.

اما در پیچ آخر او تلاش کرد که سرعت بیشتری را داشته باشد که چرخ چپ جلوی او قفل کرده و در نتیجه با دیوار پیست برخورد می‌کند. اینکه او آیا نیاز داشت این میزان ریسک را با خودش حمل کند خودش جای سوال دارد ولی دوتا مسئله وجود دارد، به احتمال زیاد او از زمان ثبت شده لوئیس همیلتون باخبر نبود و مکالمات خاصی بین او و مهندسش در آن دور فوق فشاری وجود نداشت و اصولا در چنین دورهایی راننده در یک حد فوق العاده زیادی از تمرکز وجود دارد که حتی به فرمان خودش هم نگاه نمی‌کند.

پیست جده عربستان ثابت کرد که…

برای عادی رانندگی کردن هم نیازمند به تمرکز بالاییست چه برسد به یک دور تعیین خطی که قرار است دور لوئیس همیلتون را شکست دهد. تنها مرجع و منبع او دلتای زمانی خودش که روی فرمانش نوشته می‌شد بود و با توجه به شرایط حساس رقابت قهرمانی جهان بین این دو نفر، هر کدام سعی می‌کنند تا جاییکه ممکن است عملکرد و زمان ثبت شده خودشان را بهبود بخشند.

نکته بعدی اینجاست که مکس، خروجی این پیچ را عریض طی کرد و نسبتا زمان قابل توجهی را از دست داد و خارج از مسیر مسابقه ای بود و آیا امکان جبران این زمان از دست رفته برایش وجود داشت؟ مکس سعی کرد که به طور کاملا عادی پاهایش را روی پدال گاز فشار دهد که در نتیجه تایرهای عقب امکان پاسخگویی مناسب را نداشتند و او به سمت دیوار روانه شد. اینکه او این پیچ را عریض طی کرد اشتباه کمی‌بود ولی آسیب رساندن به ردبولش اشتباه بزرگی بود که آثار روانی بدی را پیش از مسابقه برایش ایجاد کرد.

شروع مسابقه آرام بود اما سرجیو پرز نزدیک بود همتیمی‌خودش را از مسابقه خارج کند و برخورد سنگینی را با او داشته باشد ولی این اتفاق رخ نداد و مکس از این موضوع جان سالم به در برد.

لوئیس کنترل خوبی روی مسابقه داشت و مکس برای رسیدن به او نیاز داشت تا در این پیست پرقلق از والتری عبور کند. اوضاع برای مرسدس خوب بود. در دور 10، میک شوماخر برخورد سنگینی با دیواره پیست می‌کند و لوئیس همیلتون به پیت می‌رود تا دست برتر را پیدا کند، بوتاس نیز موفق شد تا رسیدن به ورودی پیت، مکس ورشتپن را نسبتا به مدت زیادی پشت سر خودش معطل کند.

ردبول قمار کرد و مکس را بیرون نگه داشت

چونکه با توجه به اتفاقی که برای چارلز لکلرک در تمرین سوم رخ داده بود، احتمال این وجود داشت که پرچم قرمز نشان داده شده و مسابقه متوقف شود که چند لحظه بعد دقیقا همین اتفاق افتاد.

مسابقه در دور 15 ام مجددا شروع شد و خودروها به خط شده بودند. ورشتپن در رده اول شروع خوبی نداشت اما لوئیس به جلو شلیک شد و در نقطه ترمزگیری به طور کامل جلوی مکس قرار گرفته بود. ورشتپن هم تسلیم نشد و به سمت شعاع خارجی پیچ تا جایی که امکان داشت پیش رفت و لوئیس هم او را به سمت بیرون پیست برد، مکس از مسیر اصلی خارج شد و در مسیر بازگشت جلوی همیلتون قرار گرفت.

اما نظر من مهم نیست

برای بررسی این اتفاق باید گفت که لوئیس با شروع فوق العاده خوبی که داشت و با اینکه جلوتر از مکس قرار گرفته بود، در ورود به پیچ و در جریان عمل ترمزگیری که داشت، ایپکس را از دست داد و مکس را به بیرون پیست هول داد. که البته از دید من کلا با این نوع رفتار در رانندگی هیچ مشکلی ندارم و راننده حق دفاع را به شکلهای مختلفی از نظر من دارد 😊))

مسئله اینجاست که همیلتون هم به اندازه ورشتپن قادر به هول دادن راننده ای به بیرون پیست است. از دید ورشتپن که شروع بدی داشت، فضا برای عبور در شعاع خارجی وجود داشت و ارزش امتحان کردن را نیز داشت.

اصولا در چنین شرایطی کسی نمی‌تواند حدس بزند که چه اتفاقی می‌افتد چون متغیری به نام میزان ترمزگیری وجود دارد و هیچ کدام از دو راننده ای که قصد عبور از یک دیگر را دارند نمی‌دانند که دیگری چه میزانی فشار ترمز اعمال می‌کند و ممکن بود مثلا همیلتون کمی‌تسلیم شود و فضا برای عبور به مکس بدهد. اما لوئیس، ورشتپن را تا خط سفید پیست به بیرون هول داد و به او امکان عبور نداد. و در نهایت ورشتپن خارج از مسیر اصلی پیست قرار گرفت.

مکس نیز با تمام سرعت به پیست بازگشت. لوئیس هیچ کار متفاوتی را نمی‌توانست انجام دهد چونکه با توجه به مسیر کوتاه، شرایط حساس، لوئیس می‌دانست که مکس با سرعت کم به پیست باز نمی‌گردد. برای همین مکس که از لوئیس رد شده بود، باید طبق قوانین رده خودش را پس می‌داد. اما از آنجایی که فرانسوی‌ها اصولا به میانه موضوعات وارد می‌شوند استبان اکون نیز این بار درگیر نبرد لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن شده بود و اوضاع را کمی‌پیچیده تر کرد.

در چنین لحظه ای مایکل مسی “پیشنهاد داد” که دو تیم رانندگانش رده‌های خودشان را با یکدیگر جا به جا کنند. که تیم‌ها هم قبول کردند. البته شنیدن این موضوع کمی‌غیرمعمول بود ولی خب این مسئله بماند برای تحلیل‌های بعدی…

شروع مجدد دوم

آکون، همیلتون و ورشتپن مسابقه را شروع کردند، مکس با تایر مدیوم نو و لوئیس با تایر‌هارد نو به پیست آمده بود که هدف ردبول، چسبندگی بهتر برای شروع مسابقه و عملکردی روانتر و سریعتر در دور اول بود که موفق آمیز هم بود. با اینکه شروع مکس آنچنان خوب نبود اما شیرجه او به سمت شعاع داخلی پیست فوق العاده بود و لوئیس نیز که انتظار چنین چیزی را نداشت دید که مکس تا جایی که ممکن بود دیرتر ترمز گرفت و مسیر کوتاه تری را به جای ایپکس انتخاب کرد. حرکت جسورانه ای از سمت مکس بود اما بازهم نشان داد که او علاقه به ریسک کردن دارد. همیلتون در این حین، با آکون برخورد کرد و بال جلوی لوئیس و کفی خودروی آکون آسیب دید. آکون بعد از مسابقه گفت:

من فکر می‌کردم که آنها فقط با یکدیگر تهاجمی‌رفتار می‌کنند ولی نمی‌دانستم که با من نیز اینگونه رفتار می‌کنند.

حال ورشتپن پیشتاز مسابقه شده بود و همیلتون در رده دوم قرار داشت

حال در دور سی و هفتم، تایرهای مکس کم کم آن قدرت خودشان را از دست داده بودند و تایرهای لوئیس وضعیت خوبی داشت. همیلتون پیچ آخر را خوب رد کرد و در اسلیپ استریم ورشتپن قرار گرفت و دی آر اس نیز برایش فعال شده بود. ورشتپن به سمت چپ دفاع کرد و همیلتون به سمت راست رفت. مکس کمی‌در نقطه ترمزگیری جلوتر از لوئیس قرار داشت. ورشتپن نسبت به همیلتون دیرتر ترمزگیری کرد و دچار بیش فرمانی شد و پیچ را از دست داد. همیلتون نیز نمی‌توانست بپیچد چون ورشتپن در آنجا قرار داشت اما به نظر می‌رسید که بتواند ولی خب نشد…

ورشتپن دوباره از پیست خارج شد و باز جلوتر از لوئیس به پیست بازگشت. مشکلی که با این پیست‌های این شکلی وجود دارد و امکان چنین رفتارهایی را به یک راننده می‌دهد عدم وجود سنگلاخ است. اگر که این پیست سنگلاخ داشت امکان نداشت که یک راننده بتواند چنین ریسک‌هایی را کند و شرایط را به دست داوران بسپارد. از طرف ردبول، به ورشتپن دستور داده شد تا رده ای که به دست آورد را پس دهد و این کار را به شکلی استراتژیک انجام دهد.

حال جاییکه مکس تصمیم گرفت رده را به لوئیس همیلتون پس بدهد، نقطه حساسی بود.

مکس تصمیم گرفت طوری این کار را انجام دهد که در فاصله کمتر از یک ثانیه ای لوئیس حین عبور از خط دی آر اس باشد. حال اینجا داستان جالب می‌شود…مکس طبق دستوری که از طرف تیم دریافت می‌کند در حال کاهش سرعت بوده ولی تیم مرسدس به لوئیس همیلتون هیچ چیزی نمی‌گوید.

مکس که در حال کاهش سرعت است، لوئیس کمی‌سردرگم به نظر می‌رسد، لوئیس به جای اینکه قصد سبقت گرفتن از او را داشته باشد سعی می‌کند کاهش سرعت داشته باشد…شاید فکر می‌کند که جلوتر برخوردی رخ داده، پرچم زردی زده شده یا هردلیل دیگه…ولی از یک جایی به بعد فکر کنم متوجه شد که مکس قصد راه دادن دارد ولی دوست نداشت که اینجا از او سبقت بگیرد و به مکس دی آر اس بدهد.

داده‌ها نشان می‌دهند که مکس فشار ترمزش را زیاد کرد و به 2.5 جی رساند که عدد چشمگیری است. احساس می‌کنم که مکس از اینکه همیلتون از او عبور نمی‌کند خسته شده بود و به هر طریقی که بود می‌خواست لوئیس را مجبور کند که در اینجا از او سبقت بگیرد یا شاید هم واقعا یک تست ترمز…متاسفانه هیچوقت این مسئله را متوجه نخواهیم شد.

چند دور بعد، دوباره به ورشتپن دستور داده شد که به لوئیس اجازه عبور دهد که البته این کار را انجام داد ولی بلافاصله از لوئیس سبقت گرفت، اما این اصولا راه انجام این کار نیست و دوباره دستور داده شد که این کار را انجام دهد و درست پیش از انجام این کار به او اطلاع دادن برای واقعه اصلی 5 ثانیه جریمه دریافت کرده است. خیلی مسخره بازی بود این رفتار، درحالیکه همه این‌ها اتفاق داشت می‌افتاد، لوئیس همیلتون یکبار دیگر در پیچ آخر مکس ورشتپن را به سمت بیرون از پیست هول داد و عصبانیت خودش را نشان داد.

چیزی که در بالا ذکر شد و در مسابقه قبل رخ داد ناشی از رفتار این دو راننده نبود، این دو راننده در طول فصل وقتیکه به هم رسیدند عملکردی انتقام جویانه، فرصت طلبانه‌های الکی، عدم تصمیم گیری درست، رفتارهای عجولانه و ناشیانه از خودشان نشان دادند که خود جای بحث دارد ولی اگر اگر تنها ارتباطات بین فیا با رانندگان یا تیم‌ها با رانندگان بهتر صورت می‌گرفت عملا نیمی‌از اتفاقات بالا را مشاهده نمی‌کردیم. دوستی از من پرسید که بهترین راننده فصل از دید من چه کسی است که بدون شک گزینه مورد نظر من پیر گسلی و بعد لندو نوریس و جورج راسل می‌باشد.

58 دیدگاه

 1. 🦁MILAD33

  19

  15

  تمام متن خوندم خیلی خوب بود دمت گرم خیلی خوب نوشتین…

  • soroush_sh_11

   9

   2

   ممنون سید جان
   دلم برای این قبم و دسترنج تنگ شده بود

  • Amirali

   10

   4

   خدای من!!!!!
   واقعا چرا این کامنت باید تعداد دیسلایک هاش بیشتر از لایک هاش باشه دوستان؟؟؟!!!!

   • Arvin.Hamilton 44

    10

    2

    امیرعلی جان
    جدا منم متوجه نمیشم! چرا چون 33 گذاشته و طرفدار مکسه؟
    واقعا متوجه نمیشم…..

    پ.ن: راستی امیرعلی جان بازم مرسی بابت جوابت به من بالاخره درست شد:)

   • mrz_ir

    4

    4

    اُنظُر الي ما قالَ و لا تَنظُر الي مَن قالَ (حضرت علی (ع))
    نبین کی گفته ببین چی گفته
    (خطاب به همه دوستانی که یه پیامی که فقط تشکره و هیچ چیزی برای مخالفت توش نیستو دیسلایک میدن)

   • Amirali

    4

    2

    قربانت آروین عزیز
    محمدرضا جان بنده هم این حدیث رو قبلا گذاشتم ولی گویا دوستان توجهی به این موضوع نمیکنن.
    همونطور که گفتم اینجا حتی من امیرعلی هم هیتر دارم!چند نفر هستن مدام یک سری افراد مشخص رو دیسلایک میکنن.البته ملاک برای صحت حرف این نیست و ما داریم برای خودشون و شیوه تفکرشون این رو میگیم.

  • behroooz313

   4

   2

   به نظرم بیشتر این اتفاقات به علت بی تجربگی مکس بوده، وقتی قراره رده پس داده بشه قرار نیست که طوری رده رو پس بدی که بچسبی و بعدش سبقت بگیری، این دیگه چه رده پس دادنی هست، همون اول مثل آدم رده پس میداد بعدش تلاش میکرد، شاید حداقل تفاوتش گرفتن امتیاز سریعترین دور با یه پیت استاپ میبود

  • Sohraab

   3

   4

   دوستان پیشاپیش قهرمانی همیلتون رو به طرفدارانش تبریک میگم … رکورد شوماخر به دست خوب کسی شکسته شد … تبریک

  • Elahe

   0

   0

   لوییس تمرین سوم با اختلاف 0.2صدرنشین شده فعلا . مکس سومه.

 2. arash

  6

  3

  تست ترمز رو متاسفانه متوجه نميشم که لوئیس گفت.

  • محمد امین _👊

   16

   2

   توی مسابقات ، معمولأ کسی که جلو عست ، برای اینکه رقیب سریع تر پشتش رو اسپین کنه و ترکشن اون رو خراب کنه ، یه ترمز ناگهانی و بی دلیل میزنه و به این میگن بریک تست
   که حتی توی مسابقات کارتینگ هم دیده میشه

  • Parsa911

   9

   1

   منظورتون اگر اینکه تست ترمز چیه یعنی راننده جلویی در زمانی و مکانی که اصلا لازم نیست ترمز بگیره یه ترمز یه دفعه ای انجام میده که راننده پشت سری مجبور بشه یه ترمز شدید تر بکنه یا اینکه ببینه راننده پشت سری عکس العمل سری نشون میده یا نه
   اگر هم اینو میدونید و سوالتون چیز دیگه ببخشید

  • soroush_sh_11

   5

   0

   ممنون سید جان
   دلم برای این قلم و دسترنج تنگ شده بود

  • soroush_sh_11

   7

   1

   آرش جان
   تست ترمز یعنی اینکه توی نقطه شتاب گیری ترمز گیری شدیدی انجام بشه
   و باید راننذه پشتی واکنش سریع و مانور خوبی داشته باشه تا برخورد نکنه چون ماشینای فرمول یک چراخ ترمز ندارن و توی سرعت بالا تشخیص سخت تر و واکنش باید سریع تر باشه
   نمونه نزدیک به این ماجرا داستان باکو همیلتون و فتل بود که تفاوتش با اینجا این بودش که همیلتون توی نقطه شتاب گیری گاز نداد و ترمزم نگرفت و باعث شد وتل به پشتش بزنه که تا اینجا به ضرر همیلتون بود اما عصبانیت وتل و کوبوندن چرخاش به چرخای همیلتون باعث پنالتیش شد

   • mrz_ir

    0

    0

    البته باکو پشت سیفتی کار هم بودن که از اینجا موضوع رو متفاوت میکرد

  • Amirali

   1

   2

   اگر دوست داشتی بعد مسابقه یک تحلیل با ادبیات خاص خودت تهیه کن تا لذت ببریم،چون دیدم دوست داری دست به قلم بشی این پیشنهاد رو دادم

 3. h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

  11

  1

  درود بر سید عزیز
  واقعا ممنون دلمون تنگ شده بود برای تحلیل های لحظه به لحظه و مستند شما .

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   11

   5

   در خصوص دور مکس در تعیین خط عربستان که به دور فوق العاده مشهور شده یادم به یه خاطره افتاد .

   حدود۲۵ سال پیش من حدود۱۳ سال سنم بود ، یه روز ماشین بابام رو برداشتم یواشکی و با دوستام رفتیم یه دور بزنیم . اقا جو بدجوری ما رو گرفته بود و تند میرفتم یه لحظه یه کامیون کمپرسی جلومون دیدم لحظه ای رسیدم بهش . سر یه میدون بودیم ( قبلش بابام یه بار داشتن واسه داداش بزرگم صحبت میکردن گفتن خیلی از تصادفا بخاطر ترمز گرفتنه و اگه راننده ترمز نمیکرد میتونست ماشین رو‌جمع کنه ) توی اون لحظه فقط این فکر اومد توی ذهنم . ولی بچه بودم دیگه باورتون نمیشه فقط چشممو بستمو فرمون رو دادم سمت راست کامیون که فکر میکنم جدول سیمانی بود و منتظر صدای تصادف بودم و فرمون رو سفت چسبیده بودم . یه لحظه بعدش دیدم رفیقام تشویق و سوت میکشن میگن ایول خوب ردش کردی و …
   (همه اینا شاید کمتر از یک ثانیه اتفاق افتاد )
   منم گفتم اره بابا میلیمتری ردش کردم .
   خلاصه تا مدتها و شاید همین الان رفیقام از دست فرمون من تعریف میکردن که چطوری مویی ردش کردم 😝😝😝😝😝😝

   الان که فکرشو میکنم با تجربه ای که دارم بکشنم خیلی از اون کارا رو نمیکنم چه برسه به این ریسک ها

   مکس هم با توجه به شرایط پیست که همه میدونن اولین اشتباه اخرین اشتباه هست و توی یه دور اگه اشتباه نکنم قبل از اون برخورد ۲ بار برخورد خیلی سطحی به کناره پیست داشت . حالا باید به این فکر کرد که راننده ای که داره واسه قهرمانی میجنگه ایا باید تا این حد ریسک کنه و اون برخورد احتمال اسیب زدن به گیربکس و پنالتی ۵ رده ای هم داشت و چه اسیبی به مسابقه و جنگ قهرمانی میرسوند .
   ایا لوییس نمیتونست تا این حد ریسکی رانندگی کنه؟ ایا تجربه لوییس بهش اینو نمیگه که باید با کمترین ریسک در این پیست رانندگی‌کنه و بهترین نتیجه رو بیاره ؟؟؟ ایا یه دور فوق العاده نیاز به رسیدن به پایان خط و کامل شدن دور نداره ؟؟؟ ایا سریع رفتن و بعدش رفتن توی باقالیا واقعا هنره ؟؟؟
   اگه چیزی برای از دست دادن نداشت قطعا کارش درست بود نه اینکه کسی که واسه قهرمانی جهان میجنگه و اختلاف امتیازی کمی داره و …

   • Reza york

    8

    1

    بله برا کسب قهرمانی و استفاده از تجربه صحبتتون کاملا به جاس ولی واقعا یه لذت مضاعفی داشت تماشای اون دور ،شما فرض کن پیچ 22 رو هم به سلامت رد میکرد واقعا نه فقط طرفداراش بلکه همه کسانی که دنبال میکنند مسابقات رو هیچ وقت این یک دقیقه و بیستو چند ثانیه رو فراموش نمیکردند.واقعا ماشین بیشتر مسیرو رو هوا بود تا رو آسفالت.به نظر من تمام دوستداران منتظر دیدن چنین لحظات خرق عادتی توی هر مسابقه ورزشی هستند وگرنه قهرمانی ها بارها و بارها تکرار میشه ولی لذت ناب تجربه تماشای چنین اتفاقاتیه که کمتر پیش میاد ببینیم تو زندگی.همیلتون هم تقریبا دور اخر مسابقه همین کارو کرد ،یک امتیاز fl که تلاش کرد بگیره احتمالا در تعیین قهرمان با توجه به فرمول امتیاز دهی تاثیری نخواهد داشت ولی برای اینکه تو ابوظبی با امتیاز مساوی استارت کنن و هیجان رو به ماکسیمم خودش برسونن با اینکه بال جلوش آسیب دیده بود اون فشارو به ماشین آورد تا از چنگ اکون در بیاره یک امتیازو.ذهن و نگرش این افراد همینجوره که زیاد قهرمانی بی حس و حال بهشون نمیچسبه،قطعا برای همین هم هست که همیلتون اینجور به ابو اتیش زده از برزیل به این طرف چون میدونه این قهرمانی با تمام بالا و پایینایی که داشته این فصل یه چیز دیگس

   • Miladangler

    2

    8

    حسام ۴۴ ارجاعت میدم به صحبت های واله و ترمز گیری های مارکز ، تازه روی دو چرخ . وقتی به یکی از افراد سایت گفتم با دوچرخه هم مسابقه ندادی مردم با دیسلایک هاشون میخواستن بگن نه همشون قهرمان های فرمول یکن با ایدی فیک میان اینجا . شما از مثال خودت گفتی ، سیزده سالگیت یه لایی کشیدی ادرنالینش هنوز تو خونت پمپاژ میکنه . پس تا اخر عمرت هم متوجه چرایی این موضوع نمیشی که چرا راننده ها جوری رانندگی میکنن که ممکنه صدمه ببین ، البته تو فرمول یک احتمالش الان خیلی کمه. در اخر دو جمله بگم من طرفدار سب هستم و رانندگی تو پیست فرمول باید آخرش باشه . پیشنهاد میکنم یکوچولو رالی ببین، ببین تو نقطه هایی طرف خودشو و نقشه خونش که هیچ یهو با ماشین میپره تو بغل تماشاگرا .

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    5

    2

    miladangler

    میلاد جان فکر میکنم منظور من رو درست متوجه نشدی .
    گفتم دور مکس زمانی با ارزش بود که به نتیجه میرسید و سالم به خط پایان میرسید وگرنه مازپین هم میتونه اینجوری ریسکی بره و یک یا دو سکتور تایم سریع بزنه و بعدش بره توی در و دیوار .
    تفاوت راننده فرمول یک با یه ادم معمولی اینه که بتونه ادرنالین خودشو کنترل کنه و کنترل شده سریع بره .
    توضیح دادم فکر میکنین لوییس چرا توی خیلی از مواقع عقب میشینه و بعد دوباره حمله میکنه؟؟؟ کمتر کسی بعد از ریس امریکا و مکزیک فکر میکرد لوییس برگرده به رقابت قهرمانی ولی الان ریس اخر با امتیاز مساوی استارت خواهند زد .
    دلیلش اینه که هیجانش رو کنترل میکنه و بدون فکر سریع نمیره و همه چیز رو تحت کنترل داره . اینه تفاوت یه راننده که از فکرش کمک میگیره با یه راننده که فکر میکنه سرعت همه چیزه . توی همون دور مکس دو بار از برخورد با کمک شانس قسر در رفت ولی بارسوم‌دیگه رفت توی دیوار .

    توضیح دادم کسی که چیزی برای از دست دادن نداره قبوله میگه یا بهتر میه تایمم یا همین میمونم ولی کسی که داره قهرمانی جهان با اختلاف کم‌میجنگه باید ببینه چقدر ریسک داره و اگه گیربکسش اسیب دیده بود که اصلا هم بعید نبود در بهترین حالت چهارم پنجم تمام میکرد ریس رو و الان از لوییس عقبتر بود .
    تفاوت تجربه لوییس و استفاده از فکرش و اینکه مکس فکر کنه با هر ریسکی سریع بره همینه.

 4. Hossein 123

  5

  3

  جالب بود واقعا… یک توضیح کامل از چیزی که رخ داد

  نظر نویسنده گرامی در مورد بهترین راننده از دید خودشون واقعا جالب بود! پیر گسلی!

 5. GR63

  7

  2

  درود بر آقاي حسيني
  با قسمت آخر متنتون راجب بهترين هاي اين فصل كاملا موافقم
  مخصوصا لندو و جورج كه چقد خوب بودن

  • بردیا

   6

   1

   به نظر من لوییس و مکس رو هم از این لیست جا نندازیم
   اونا هم فوق العاده بودن در طول فصل دو راننده با پیس عالی که هر کاری برای قهرمانی کردن و بسیار پخته عمل کردن در طول فصل

  • Amirali

   8

   1

   اون قسمت آخر فقط یک راه برای فرار از جانب داریه.وگرنه لندو که از بعد روسیه به جز برزیل فاجعه بوده،راسل هم یک بار بعد از روسیه توسط لطیفی اوت کوالیفای شده و تنها کسی که یه نیمچه ثباتی اینجا داشته گسلیه که اونم واقعا در سطح مکس و لوییس نیست

 6. Mohamad. 44

  9

  0

  سید علی حسینی خدایش بهترینی تقریبا یکسالی میشد بعد از مسابقه همچین پستی تو سایت ندیده بودم برعکس قبلا که بعد از هر مسابقه خلاصه و بهترین مکالمات رادیویی رو میزاشتن خسته نباشید سید جان🌹🌹

 7. Siya

  2

  0

  سید جان مرسی از توضیحات زیبا و بسیار عالی ایشالا زودتر خدمت تمام و بیشتر حضور داشته باشی سالم و سلامت باشی

 8. LH44

  22

  7

  با احترام به نویسنده و بقیه دوستان، این متن بیشتر دفاع از سبک رانندگیه ورستپن بود تا تحلیل!(برداشت شخصی)
  کلن مکس ادم خوبه بود و لوئیسم همش این و اونو هول میداد بیرون!
  موندم این همه انتقاد کارشناسا به سبک رانندگیه مکس از کجا اومد؟
  نمیگم لوئیس اصلن خشن نبود، اما جلو ورستپن دیگه خشن حساب نمیشد.

  • Amin44

   15

   4

   دقیقا همینطوره
   جالبه،همه ما میدونیم کسی که داخل پیچه حق دفاع داره، لوییس داره پیچ رو می‌بنده و مکس باید پشتش بمونه اما نمی‌مونه و از بیرون پیست رد میشه!
   بار ها زمانی که تو پیچ کنار هم بودن مکس مسیرو بسته پس نباید انتظار داشته باشیم وقتی لوییس جلوتر هست جا بذاره!
   کجای این موضوع پیچیدس؟نباید انتظار داشت که لوییس درو باز بذاره بگه بفرما رد شو!
   تو خارج شدن از پیست بعدی توسط مکس هم باید بگم دقیقا مثل برزیل مکس اونقدر دیر ترمز می‌کنه که به پیچ نرسه(البته تو برزیل میتونس ماشینو کنترل کنه ولی خب …)و فقط دنبال بلاک کردن لوییسه! و از اونجایی که سنگ لاخی وجود نداره،لوییس هم می‌دونه مکس از اینکار ضرر نخواهد کرد پس باید چاره ای اندیشیده بشه!
   اینکه لوییس بعد از شکسته شدن بالش توسط مکسی که بریک تست کرده تو پیچ آخر فرمون روش میگیره میشه شیطنت! مکس تو تمرینات همون ریس طوری رو اکون فرمون گرفت که هر دو از پیست بیرون رفتن!
   امروز هم با لکلرک و کیمی درگیر بود!
   مقایسه نوع رانندگی لوییس و مکس و برابر دونستن اونها تو رانندگی کثیف،به هیچ وجه درست نیست!
   تو همه درگیری های فصل اگر لوییس کوتاه نمیومد برخورد داشتیم،اکثر ما هم از سابقه درخشان مکس تو سبک رانندگیش مطلع هستیم!!!

   • soroush_sh_11

    9

    1

    دقیقا امین۴۴
    همیلتون فقط توی سیلور استون کوتاه نیومد و همین اگرسیو بودن مکس کار دستش داد
    مکس عملا دایو میزنه توی ماشین حریف و این داستان از اتریش و سبقتش توی پیچ ۳ از لکلرک شروع شدش بنظرم یا باید پیچ ها مخصوصا زیگزاگ ها بعد از کرب چمن باشه یا سنگلاخ تا راننده ها نتونن چنین کار هایی بکنن

   • behroooz313

    3

    1

    به نظرم مکس چون امتیاز بیشتری توی جدول راننده ها داره اینجوری دایو میزنه سرپیچ، چون دو مساله بیشترین امکانو دارن، یا طرف مقابل کوتاه میاد و میزاره مکس رد بشه یا تصادف میکنن که در هر دوصورت به نفع مکس تموم میشه ، مطمئنا اگه امتیاز مکس توی جدول راننده ها کمتر از همیلتون بود هیچ موقع اینطوری رانندگی نمیکرد

  • Hb53865

   11

   1

   ای ول دمت گرم رفقا مطلبی ارزش خوندن داره که بیطرفانه باشه نه در ظاهر بیطرفانه مرد باش مستقیم از راننده مورد علاقت دفاع کن

  • بردیا

   2

   1

   اقای حسینی شما خودتون دلتون میخواد کی قهرمان بشه؟

 9. رضا سلطانی

  2

  10

  آقا سید گل گفتی واقعا! دمت گرم!
  دقیقا بنده هم وقتی هر دو روز به این دو ماجرا در کوالی و مسابقه فکر می کردم و بعد هم با یکی از رفقا صحبت کردم این نکته ای بود که شما اشاره کردید. یعنی همون عدم ارتباط درست تیم ها با راننده.
  واقعا کلی از خودم سوال پرسیدم در پیستی که اینقدر ریسکی است و وقتی مکس هم در سکتور اول و هم در سکتور دوم داشت به دیوار می کوبید و واقعا در نهایت مرز ها و حد ها بود و زمانش هم خوب بود برای پول چرا تیم ردبول بهش نگفت یکم کمتر فشار بیار؟
  و راجع به همیلتون هم چرا مرسدس به او اعلام نکرد؟ قطعا فیا اشتباهی به راه مدوز نگفت که ما به شما اعلام کرده بودیم و این مرسدس بود که به همیل نگفته بود.
  واقعا بخشی از این جنگ تقصیر تیم ها بود.
  اما در نهایت باید بگیم که مرسدس و البته رفتار های قبلی مکس از او یک هیولا ساخته و اگر رفتاری روی لبه مرز قوانین را در یک دور همیلتون بزند و در دور بعد مکس قطعا با فضای به وجود آمده جریمه دادن به مکس بسیار راحت تر است چون مردم این را جزو رفتار های خشن او در رانندگی می دانند و خطا اما برای دیگری نه. و این برساختی است که از او به وجود آمده

  • محمد امین _👊

   10

   2

   برید دور کوالی چارلز رو ببینید ، یلی بیشتر از مکس روی مرز پیست بود و دیگه فاصله اش با دیوار ها مویی بود و فرفش اینجاست که دورش رو تکمیل کرد و چهارم شد جلوی پرز

 10. محمد امین _👊

  10

  2

  به نظرم من اشتباه‌ مکس اینجا بود که ترمز گرفتنش مبهم و زیاد بود و ماشینش تقریبا در وسط پیست بود، وگر نه اینکه بخوای رده رو پ
  پس بدی و این کار رو هم در موقعیت دی ار اس انجام بدی ، کار هوشمندانه ای هست، ولی همونطور که گفتم اشتباه‌ در ترمز گیری و موقعیت ماشین مکس ، و همچنین بی خبر بودن همیلتون از این موضوع باعث اون حادثه شد
  به هر حال به علت ترمزگیری شدید و موقعیت نامناسب ماشین در پیست ، مکس باید پنالتی میگرفت و ماسا هم دقیقا این موضوع رو میگه
  در مورد پیچ یک هم باید بگم که دقیقا همون اتفاق بین چارلز و ساینز افتاد ، و چارلز رده رو سریعا به ساینز پس داد ، هرچند آخر مسابقه دوباره چارلز با رانندگی سریع تر یه سبقت اگرسیو از ساینز گرفت
  برام جالب هست که دوتا موقعیت مشابه‌ به وجود آومده و سر یکیشون اینهمه بحث هست و اون یکی بدون هیچ مشکل و خونریزی برطرف میشه …
  گویا نگاه طرفداران فرمول یک به مکس و لوییس هست فقط و بقیه راننده ها هم کلم …، با وجود اینکه ۸۰ درصد از جذابیت های مسابقه برای کسی که بینا باشه در میدفیلد وگرید های پایین تره ، با محدود کردن خودمون به این دونفر لذت کمتری از فرمول یک می‌بریم

 11. Alireza Ranjbar

  2

  20

  فن های همیلتون میخوام ببینم باز چی واسه گفتن دارین 100بار گفتیم که همیلتون در جریان نبودش اشتباه از همیلتون بود شما فقط الکی میگفتین مکس اشتباه کرده…
  والا ما حرف های شما همیلتون فن ها رو تا به الان قبول نداشتیم و از الان دیگه ابدا قبول نداریم…
  چون فقط چیزی که به نفع خودتون و میگین…
  خوشحالم که فیلم صحبت هاشون هستش و دیگه حرفی باقی نمیمونه…
  به امید قهرمانی سوپر مکس 💙💙💪💪

  • Arvin.Hamilton

   20

   1

   آره FIA هم میدونست اشتباه همیلتونه ها فقط اشتباهی پنالتی رو داد به مکس!
   استاد کسی که بخواد رده پس بده تو کفی اونجوری ترمز نمیزنه! دیگه ببین چی بود که هلموت مارکو هم عذرخواهی کرده بود، اون وقت هنوز ما داریم با مکس فن های اینجا بحث میکنیم!

  • pooriya

   9

   0

   پس دادن جایگاه یا اجازه‌ی رد شدن دادن به راننده‌ی پشت سری، طبق عرف (و شاید قوانین اینو نمیدونم) باید توی سیف لاین انجام بشه نه توی ریسینگ لاین
   به امید قهرمانی هرکسی که تو این فصل بهتر رانندگی کرده

  • Amirali

   3

   1

   انقدر تعصب داری که وقتی خودت داری میگی همیلتون نمیدونست بازم نمیتونی بگی چون نمیدونست پس تقصیری نداشت و یک جوری میخوای حتما تقصیر رو بندازی گردن همیلتون!
   و متاسفم که فاز بنزما رو برداشتی!فیلم صحبتامون؟؟؟مرد مومن اولا چت هاش هست دوما اکثر نظرات لوییس فن ها منطقی بود، حرف خارج از انصافی هم نزده بودن.

  • Lewis44

   2

   2

   مدمکس خودش چی هست که طرفدارانش باشن،شما همین که نمیفهمی 2.5جی فشار رو پدال ترمز چیه خودش بسه چه برسه به این که بخوایید لوییسم مقصر بدونید

 12. Hami

  12

  1

  درود . این تحلیل فارق از آن نتیجه آخر مطلب که در مورد بهترین راننده از نظر نویسنده بود مابقی مطلب تطهیر مکس فشتپن بود آنهم بصورت نامحسوس و زیرپوستی . البته نمیدانم ترجمه بود یا نظر خود نویسنده

 13. soroush_sh_11

  5

  6

  بنظرم کاملا منصفانه بود با اینکه بشدت طرفدار همیلتونم اما دقیقا توی استارت سوم با اینکه چشمام خون گرفته بود و کله م داغ بود و سرپا داشتم استارت سوم میدیدم وقتی مکس سبقت گرفت گفتم کارش عالی و درست و قانونی بود و دقیقا توی همین رده پس دادن و ماجرای سبقت پیچ یک باز جوش اوردم
  مقاله کاملا منصفانه و همه جانبه بود واقعا دست اقای حسینی درد نکنه با قلم زیبا ش

 14. sinamolai4@gmail.com

  14

  3

  سلام
  اما به نظر من مکس واقعا داره بد رانندگی میکنه .
  در مورد پرچم قرمز هم باید بگم که مایکل مسی هم بدش نمیاد یکی دیگه غیر از همیلتون قهرمان شه ، این به وضوح توی این فصل معلوم بود .
  تصمیمای خیلی بدی گرفت .
  و در رابطه با اینکه کدوم راننده بهترین بوده خب باید بگم واقعا همیلتون بهترین راننده حال حاضر فرمول یکه .
  خیلی با شخصیت و با اصول رانندگی میکنه .

  • behroooz313

   2

   1

   دقیقا، پشت سر همیلتون یه کوه تجربه از رقابت با کیمی رایکونن، آلونسو ، رزبرگ و فتل هست، مکس خیلی بی تجربست

   • Mercedes

    2

    0

    دوست عزیز، همین که خیلی ها اصرار دارن بگن مکس با این سن کمش بی تجربس، مثل اینه که اصرار کنن فلان استاد شطرنج 14 ساله که توی مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرده هنوز به بلوغ کامل نرسیده! خب نرسیده باشه. مهم اینه که از با تجربه هاش جلوتره و چه بسا قهرمان شطرنج جهان بشه

 15. Amirali

  9

  2

  سلام سید جان
  خسته نباشی و دستت طلا
  ولی یک جاهایی باهات موافق نبودم
  مثلا برای اون صحنه استارت واقعا استفاده از کلمه ((هل)) بی انصافیه.چون لوییس زودتر رسیده به اون نقطه و لحظه ای که داره میپیچه اصلا مکسی وجود نداره.بهتره بگیم فضا رو بست.و این هم حق هر راننده ایه.هرچند خودت هم فرمودی که مشکلی با این سبک نداری.

 16. بیژن

  12

  2

  سلام سید جان خسته نباشی
  یه سوال دارم فقط این قسمت متن

  همیلتون نیز نمی‌توانست بپیچد چون ورشتپن در آنجا قرار داشت اما به نظر می‌رسید که بتواند ولی خب نشد…

  وقتی یه ماشین دیگه سمت چپه و تو میخوای به سمت چپ بپیچی چطور میشد بپیچه ؟؟؟
  مگه اینکه ماشین مکس رو از وسط نصف میکرد .

  یکی از دوستان هم گفته بعد این فیلم و رادیو مشخصه همیلتون مقصره
  واقعا دقت نمیکنید یا خودتون رو میزنید به اون راه ؟
  تیم مرسدس بعد برخورد تازه به همیلتون اعلام میکنه که مکس میخواست رده پس بده .
  وقتی مدیر تیم محبوبتون میاد از همیلتون معذرت خواهی میکنه
  دیگه شما ببین چقدر کارشون اشتباه بوده که خودشون هم قبول کردن و معذرت خواهی کردن اونوقت یه سری از دوستان باز مثل راننده محبوبشون اعتقاد دارن کاری نکرده .
  سید جان از شما بعیده که کار های مکس رو به علت قفل کردن ترمز و اینجور مسائل میدونید .
  کاملا عمدا دیر ترمز میکنه و دیر فرمون میده و یه قفل کوچیک هم میکنه که بگه لاستیکم قفل کرد .
  این شده شگردش تا حالا حداقل ۸ بار این کارو فقط با همیلتون کرده و ۲ بار جریمه شده .
  امروز تو تمرین نزدیک بود لکلرک و کیمی رو بفرسته تو دیوار .
  این بشر حتی تو تمرین هم مراعات دیگران رو نمیکنه .
  لکلرک ازش ردشد ، سریع سر پیچ اومد از لکلرک سبقت گرفت که نزدیک بود برخورد بشه بعدش باز گذاشت چارلز رد بشه ، معلومه اخه چند چندی با خودت ؟
  این اثرات فشار روانی رقابت سر قهرمانی جهانه
  هرچقدر هم که انکار کنه مشخصه بدجور تحت فشاره

 17. HESHMAT

  9

  3

  مکس فکر کرده بود خیلی زرنگه که رده رو پس بده دوباره سبقت بگیره با دی آر اس
  تو رادیو هم بهش گفتن استراتژیک رده پس بده

  این زرنگ بازیا جلو همیلتون؟؟؟؟؟😏😏

 18. Amin-sdg

  10

  1

  مرسی سید.
  چیزی که من خوندم جدیدا اینه که فیا اعلام کرده برای جلوگیری از این اتفاق‌ها، دیگه هر کسی که رده ای رو پس میده بعدش نمیتونه یه ضرب بیاد رده رو پس بگیره یا از دی آر اس استفاده کنه( یعنی اینکه دیگه تیم ها اجازه ندارن به صورت استراتژیک رده رو پس بدن:) )

  • Amirali

   7

   1

   بسیار فکر عالی و خوبیه.دقیقا باید مثل ماشین لپی برخورد بکنن با این قضیه.

 19. Amir5

  10

  1

  دمت گرم آقا سید عالی بود ولی هنگام ترمزگیری اونجایی که مکس باید رده رو میداد یکم شیطنت کرد و فرمونو به سمت چپ گرفت تا تمرکز همیلتون بهم بزنه حالا شایدم من اشتباه دیدم

 20. ARIA

  3

  1

  آقای Amir5 کاملا موافقم

 21. ARIA

  5

  1

  با وجود اینکه همیلتون فنم ولی امسال مکس فراتر از انتظار ها عمل کرده (ماشین ردبول هم فراموش نکنیم)

 22. MSF11

  1

  0

  ببخشید که اینجوری میگم ولی اکثر همیلتون فنا جدیداً طرفدار شدن و فقط اول دوم شدن و میبینن
  من دو سه تا از دوستام و دارم که سر همین چیزا زیاد باهاشون بحث نمیکنم
  طرف میاد میبینه کی ماشینش خوبه و همیشه میتونه جلو باشه میاد طرفدار میشه…
  فردا ماشین مکس منفجر بشه…طرف میاد میگه همیلتون عجب رانندگی کرد..
  بازم عذر میخوام…ولی من به چشم دیدم این جور طرفدارا رو

 23. mojtaba

  0

  0

  چه عجب بالاخره یه جا از درخشش پیرگسلی صحبت شد بنده خدا در اغلب فصل در بهترین فرم رانندگی کرد اما هیچ کجا اشاره ای به نتایج عالی و رانندگی عالی ترش نشد