Register

4 × 2 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – پیست ردبول رینگ پس از پیوستن به تقویم فرمول یک، از سال 1970 تبدیل به یکی از خاص ترین میزبانان گرندپری های فرمول یک در طول فصل شد. با وجود غیبت های طولانی پیست ردبول رینگ در طی این 50 سال، در فصل هایی که گرندپری اتریش برگذار می شد همواره مسابقات جذابی را شاهد بوده ایم.

مسابقات در این پیست از سال 1970 تا 1987 ادامه داشت و به دلیل نواقص، مسائل ایمنی و پاره ای دیگر از مشکلات، حدود یک دهه شاهد غیبت این پیست در تقویم فرمول یک بودیم تا اینکه پیست دوباره در سال 2003 به جمع میزبانان رقابت فرمولا بازگشت. اما دیری نپایید تا مجددا شاهد یک غیبت 10 ساله دیگری باشیم و سرانجام پس از خرید پیست توسط Red Bull، شاهد بازسازی مجدد آن و بازگشت به تقویم در فصل 2014 بودیم.

پیست ردبول رینگ، در نزدیکی شهر کوچک اسپیلبرگ واقع شده است که توسط کوه های Styrian احاطه شده است. در کنار میزبانی از فرمول یک، این پیست محل برگذاری یک گرندپری MotoGP و همچنین یک راند از مسابقات DTM است.

در دهه های 70 و 80 میلادی، به دلیل تغییر شدید ارتفاع در محدوده پیست، پیچ هایی با سرعت بسیار بالا و ران آف های (RUNOFF) کوچک و غیر ایمن، یکی از مهیج ترین و در عین حال خطرناک ترین پیست های فرمول یک به حساب می آمد. نگرانی هایی که در خصوص ایمنی پیست وجود داشت، عامل اصلی حذف آن از تقویم در سال 1987 بود؛ و پیش از بازگشت به جمع میزبانان، توسط هرمان تیلکه برای حل تمام این مشکلات بازسازی شد. سپس ردبول با صرف 60 میلیون پوند، تغییرات بیشتری را هنگام خرید پیست ایجاد کرد.

از زمان بازگشت به تقویم در فصل 2014 تاکنون هیچ راننده اتریشی نتوانسته است در این راند از مسابقات پیروز شود. طول پیست در حال حاضر 4.318 کیلومتر است و شامل 10 پیچ می شود. این مسابقه تا 71 دور ادامه دارد. نیکی لائودا در حال حاضر تنها راننده اتریشی است که در یک گرندپری رسمی فرمول یک در این پیست پیروز شده است و این افتخار را در سال 1984 به دست آورده است.

نقشه‌ی پیست ردبول رینگ اتریش

نقشه‌ی پیست ردبول رینگ اتریش

یک دور در ردبول رینگ

پس از عبور از خط استارت پیست ردبول رینگ، در انتهای مسیر مستقیم با پیچ راست گرد شماره یک یا پیج نیکی لائودا (Niki Lauda Kurve) مواجه خواهیم شد. یکی از سخت ترین نقاط پیست، پیج اول است. چرا که زاویه پیج بسیار تند و به دلیل وجود کرب های متعدد هم در شعاع داخلی و هم خارجی پیج، ورودی و خروجی مناسب از آن تکنیک خاص و دقت بالایی نیاز دارد. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که از میانه کفی و قبل از خط استارت تا مرکز پیج 3 مسیر پیست در یک شیب سربالایی قرار گرفته و به همین دلیل راننده در پیچ 1 دید نسبتا کمی به داخل پیچ خواهد داشت.

همچنین به خاطر داشته باشید که در اتریش اکثر تیم ها، بخش عمده تمرکز خود را بر روی ستاپ ماشین و داشتن بالانس مناسب در پیچ های سرعت پایین ردبول رینگ می گذارند. چرا که در این محدوده از پیست احتمال از دست دادن زمان توسط تمام راننده ها وجود داشته و برگ برنده راننده های پیشتاز ورودی، ایپکس و خروجی مناسب از پیچ های سرعت پایین خواهد بود.

با در نظر گرفتن این نکات دور خود را در پیست ردبول رینگ ادامه می دهیم. پیش از رسیدن به پیچ 1 به دلیل کفی طولانی و همچنین فعال بودن DRS اتومبیل شما سرعت زیادی خواهد داشت. بنابراین انتخاب مکان مناسب برای اغاز ترمزگیری برای ورود به پیچ 1 مهارت و دقت بالایی می طلبد.

ترمزگیری برای ورود به پیچ 1 پس از رسیدن به 100 متری پیچ آغاز شده و در مرحله بعد باید در حین ترمزگیری و پیش از رسیدن به 50 متری پیچ تا حدی از کرب های سمت چپ مسیر استفاده کرده و حدودا از 45 تا 35 متری پیچ شروع به فرمان دادن به سمت راست کنید. به یاد داشته باشید، به هیچ وجه احتیاجی به چرخش بیش از حد و ناگهانی فرمان نیست و گردش به راست در این پیچ باید با ریتم ثابتی اتفاق بیافتد، تا احتمال بیش فرمانی یا از دست رفتن کنترل عقب اتومبیل و قفل کردن لاستیک ها به حداقل رسیده و در عین حال ایپکس پیچ به درستی رعایت شود، تا اتلاف زمان به حداقل برسد. پس از رسیدن به ایپکس و میانه پیچ کمی از کرب های شعاع داخلی پیج استفاده کرده و همزمان با خروج از پیچ با ریتم ثابت اتومبیل را به سمت راست هدایت می کنیم.

دقت کنید که برای داشتن بیشترین سرعت در ابتدای مستقیم پیش رو، لازم است که از کرب های سمت چپ خروجی پیچ استفاده کنید؛ اما نکته منفی این بخش از پیچ 1 وجود کرب های سوسیسی ممتد (Sausage curb) در طول ران آف خروجی پیچ است. تفاوت یک خروجی سریع خوب با خروجی سریع عالی در میزان استفاده از این کرب های زرد رنگ تعریف می شود.

گرندپری اتریش 2017

پیچ اول ردبول رینگ – گرندپری اتریش 2017

این نکته را به یاد داشته باشید که در دور سریع، برای حفظ سرعت استفاده از کرب های سوسیسی خارج پیچ یک، اجتناب ناپذیر است. اما میزان عبور اتومبیل از روی این کرب ها تعیین کننده برتری شما نسبت به سایر راننده هاست. سعی کنید در خروج از این پیچ، تنها بخشی از تایرهای سمت چپ اتومبیل خود را روی کرب های سوسیسی قرار دهید و تا حد ممکن مانع از عبور کامل تایر سمت چپ از روی کرب ها و قرار گرفتن کرب های زرد رنگ بین تایر و شاسی شوید.

حال به سمت مستقیمی بین پیچ 1 و 3 می رویم. DRS شما 40 متر پس از پیچ 1 فعال خواهد شد و با ماکزیمم سرعت در حال عبور از کفی هستید. دقت کنید که کفی ابتدا کمی به سمت راست و سپس به سمت چپ تغییر جهت دارد که تغییر جهت دوم، پیچ تخت گاز شماره 2 را تشکیل می دهد. این تغییر جهت بسیار کم بوده و لزوم حفظ اتومبیل در صاف ترین مسیر، بسیار حائز اهمیت می باشد.

اما پیش از رسیدن به پیچ 3 باید اتومبیل را کاملا در سمت چپ مسیر پیست قرار دهیم. نکته بسیار بسیار مهمی که باید در حین دور زدن در ردبول رینگ به خاطر داشته باشید، ارتفاع بالای این پیست از سطح دریاست. کم ارتفاع ترین نقطه پیست 721.4 متر و مرتفع ترین نقطه آن یعنی پیچ سوم 784.9 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

تمام این مقادیر بیانگر یک موضوع بسیار مهم در پیست ردبول رینگ است. غلظت کمتر هوا و در نتیجه با فشار آوردن بیش از حد، بالا رفتن دمای ترمزها و در طولانی مدت اتومبیل.

مسابقه فرمول یک اتریش 2018

مسابقه فرمول یک اتریش 2018

پس به این نکته توجه کنید، که در طول مسابقه و در حین نزدیک شدن به پیچ شماره ۳ یا (Remus) ترمزهایی بسیار داغ خواهید داشت و نکته بعد این است که شما به مرتفع ترین قسمت پیست نزدیک می شوید. طراحی پیچ ۳ باعث شده که در حین نزدیک شدن به ورودی پیچ، در حال بالا رفتن از سراشیبی و تنها چند متر پس از ایپکس پیچ در سرازیری قرار بگیرید. پس طبیعتاً جالب ترین نکته در پیچ ۳ به این موضوع معطوف می‌شود که راننده به هیچ عنوان دید مناسبی به ایپکس و خروجی پیچ نخواهد داشت.

تمام این عوامل پیچ ۳ را به سخت ترین و یکی از مهم ترین پیچ های پیست ردبول رینگ تبدیل می کند که امکان اشتباه در آن زیاد است. در ورود به پیچ ۳ تمام شرایط برای ترمز گیری دیر هنگام مهیاست.

اتومبیل را کاملاً در سمت چپ مسیر قرار داده و پیش از رسیدن به 100 متری پیچ، بدون هیچ گونه تغییر جهت فرمان، در شرایطی که اتومبیل کاملاً در مسیر مستقیم قرار گرفته، ترمز می کنیم. خط سفید رنگی که 40 متر قبل از ایپکس پیچ 3 روی پیست قرار دارد و نشان دهنده نقطه تشخیص DRS است، می‌تواند نشانه گذاری بسیار مناسبی برای شما باشد، تا بدانید که چه زمانی مناسب شروع فرمان دادن به سمت راست است.

در ایپکس باید فرمان دهی کامل و سریع به سمت راست انجام شود و از تمام ظرفیت گردش فرمان استفاده کرد. همچنین باید از حداکثر کرب های شعاع داخلی پیچ 3 نیز استفاده کرده و با دنده ۲ از ایپکس عبور کنید و در ادامه نیز اتومبیل را به سمت کرب های سمت چپ خروجی پیچ هدایت کنید.

استافل وندورن - تعیین خط فرمول یک اتریش

استافل وندورن – تعیین خط فرمول یک اتریش

به این نکته دقت کنید که به دلیل زاویه کمتر پیچ 3 نسبت به پیچ 1، همچنین مسیر مستقیمی پس از آن و محدوده DRS دوم که در ادامه پیست قرار دارد، در خروجی پیچ ۳ باید تا حد امکان از کرب های سوسیسی ممتد دوری کرد. استفاده از کرب های قرمز و سفید سمت چپ خروجی پیچ، در دور های سریع اجتناب ناپذیر است؛ اما برای داشتن خروجی عالی باید از کرب های زرد رنگ دور ماند.

دقت کنید که در این قسمت از مسیر، پیست کمی زاویه یا کمبر مثبت به سمت داخل پیچ دارند. پس به شما در درک بهتر زمان واکنش و اتمام فرمان دادن به اتومبیل کمک می کنند. باز هم تاکید می کنم که تحت هیچ شرایطی به کرب سوسیس ممتد خروجی پیچ نزدیک نشوید. پس از عبور از ایپکس پیچ، با 30 تا 40 درصد ظرفیت پدال گاز، اتومبیل خود را در مسیر نگه دارید. کمبر پیچ و همچنین کرب های قرمز و سفید مسیر، به شما در حفظ اتومبیل داخل پیست کمک خواهند کرد.

حال شما در ابتدا مستقیمی بعدی قرار دارید. حدود 50 متر پس از پیچ شماره 3، نقطه فعال سازی DRS با خطی سفید روی پیست مشخص شده است. حد فاصل پیچ 3 تا 4 را تخته گاز طی کنید و حال به سرعت به پیچ 4 نزدیک می شویم.

پیچ چهار و پنج ردبول رینگ اتریش

ریسینگ لاین پیچ شماره 4 و 5 پیست ردبول رینگ

پیچ ۴ یا (Schlossgold) در عین حال که به دلیل طراحی خاص کمان مانند، ورود و خروج از آن آسان به نظر می رسد، نیازمند تکنیک و هوش بسیار بالا در انتخاب بهترین ورودی برای داشتن ایپکس مناسب و همچنین استفاده از هر دو کرب داخلی و خارجی شعاع قوس، برای بهترین خروجی از آن است.

به این نکته توجه داشته باشید، که هر دو پیچ سرعت متوسط 4 و 6 در سرازیری و شیب رو به پایین قرار دارند؛ به همین دلیل نوع ترمز گیری و سپس درصد فشار دادن پدال گاز برای به حداقل رساندند کم فرمانی در پیچ شماره 4 بسیار حائز اهمیت است. حال با حدوداً 315 کیلومتر بر ساعت به پیچ 4 نزدیک می شوید.

باز هم به یاد داشته باشید که به دلیل سرازیری بودن مسیر و همچنین بالا بودن دمای ترمز ها با کوچکترین اشتباه در ترمزگیری و سپس فرمان دادن به اتومبیل، امکان قفل شدن لاستیک ها و حتی از دست رفتن کنترل قسمت عقب ماشین و در نهایت از دست رفتن پیچ وجود دارد. بنابراین در یک دور سریع، ترمز گیری باید از حدود 140 تا 120 متری پیچ آغاز شود.

در ورودی پیچ توجه کنید که در حین ترمزگیری اتومبیل کاملاً در مسیر مستقیم باشد و تا زمان رسیدن به 40 تا 50 متری ایپکس، به هیچ عنوان تغییر جهت سنگین و ناگهانی فرمان احتیاج نیست؛ تنها در ابتدای ترمزگیری چند درجه فرمان را به سمت چپ متمایل کنید تا اتومبیل کمی روی کرب های سمت چپ ورودی پیچ برود.

مسابقه فرمول یک اتریش 2018

پیچ 4 – مسابقه فرمول یک اتریش 2018

زمانی که به حدود 40 تا 50 متری ایپکس رسیدید و سرعت شما به کمتر از 170 کیلومتر بر ساعت رسید، فرمان دادن به سمت راست را آغاز کنید. در ابتدای نزدیک شدن به ایپکس، به این نکته توجه کنید که در پیچ شماره 4 کمبر منفی خواهیم داشت. به این معنی که شیب پیچ به سمت شعاع خارجی آن است. پس احتمال کم فرمانی در این پیچ بسیار بالا خواهد بود.

بهترین انتخاب برای راننده در زمان رسیدن به ایپکس استفاده از بیشترین میزان کرب داخلی پیچ است. در صورت هر گونه کم فرمانی در خروج از پیچ، به هر دلیلی، بهترین گزینه شما اصلاح مسیر اتومبیل با درصد مناسبی از ترمزگیری است. پس از عبور از ایپکس، با فشار دادن پدال گاز، اتومبیل را در مسیر نگه داشته و در خروجی پیچ تا حد امکان از کرب های سمت چپ مسیر استفاده کنید.

استفاده از کرب های این قسمت پیچ، کمی ارتعاش به همراه خواهد داشت. بنابراین ضرری ندارد تا لاستیک های سمت راست شما وارد قسمت سبز رنگ بین حاشیه پیچ و ران آف (RUNOFF) شود. با چنین مانوری مطمئن باشید که زمانی از دست نخواهید داد و چه بسا در خروجی از پیچ، سرعت بیشتری نیز خواهید داشت.

پیچ شماره ۵ که در امتداد پیچ 4 قرار دارد را به صورت تخت گاز و تا حد ممکن از سمت راست مسیر رد می کنیم و آماده ترمزگیری در پیچ 6 یا پیچ (Rauch) می ‌شویم.

پیچ ششم ردبول رینگ اتریش

ریسینگ لاین پیچ شماره 6 پیست ردبول رینگ اتربش

شما در ورودی پیچ 6 به هیچ عنوان ایپکس را نخواهید دید و داشتن ورودی و خروجی عالی از آن مهارت زیادی می طلبد. با عبور از پیچ قبلی، لاستیک های سمت چپ شما بسیار داغ شده و لاستیک سمت راست خنک تر هستند و به طبع چسبندگی کمتری داریم. حالا در پیچ شش می‌خواهیم فشار را روی لاستیک های سمت راست بگذاریم. پس در ورود به این پیچ بالانس مناسب بسیار مهم است.

با حدود 270 کیلومتر بر ساعت، به پیچ چپ گرد و سرعت بالای شش می‌رسیم. پیش از رسیدن به پیچ تا حد امکان از سمت راست مسیر کرب بردارید و سپس در 50 متری پیچ ترمزگیری را آغاز کرده و به سمت داخل پیچ بروید.

بلافاصله پس از رسیدن به کرب های داخل پیچ پدال گاز را فشار داده و در صورت نیاز کمی از کرب ها استفاده کنید و با میزان گاز مناسب، خود را داخل مسیر نگه دارید. حال در خروجی پیچ 6 تحت هر شرایطی به اتومبیل اجازه دهید روی کرب های بین پیچ 6 و 7 که سمت راست مسیر قرار دارند، برود.

با توجه به جهت اتومبیل و سرعت آن برای رفتن روی کرب ها احتیاجی به فرمان دادن نیست. همچنان که فرمان را به سمت داخل پیچ نگه داشتید، فشار پای خود را روی پدال گاز حفظ کنید و اتومبیل به سمت خارج پیچ خواهد رفت. تا حد امکان روی کرب های سمت راست مسیر بمانید و آماده ورود به پیچ سرعت بالا و چپ گرد بعدی شوید.

تا انتهای کرب ها تایر سمت راست خود را روی قسمت سبز رنگ بین مسیر پیست و گراول ها نگهدارید و بلافاصله پس از اتمام محدوده کرب ها، فرمان دادن به سمت چپ را آغاز کنید. لاستیک های هر دو طرف اتومبیل، در دمای مناسب قرار دارند و چسبندگی خوبی خواهید داشت. پس با اطمینان به اتومبیلتان وارد پیچ 7 به نام (Würth Kurve) شوید.

پیچ هفت و هشت ردبول رینگ اتریش

ریسینگ لاین پیچ شماره 7 و 8 پیست ردبول رینگ اتریش

پیش از رسیدن به ایپکس کمی سرعت خود را کم کنید و حال چالش اصلی یعنی خروج از پیچ هفت و انتخاب کوتاه ترین مسیر ممکن تا پیچ 8 آغاز خواهد شد.

استفاده محدود از بخشی از کرب های داخل پیچ 7 انتخاب خوبی به نظر می رسد. لاستیک جلو سمت راست خود را روی خط سفید نشان دهنده ی محدوده پیست و کرب ها ببرید و سعی کنید کوتاه ترین مسیر تا پیچ 8 را انتخاب کنید. برای استفاده از کوتاه ترین مسیر لازم است تا از خروجی پیچ 7 تا خروجی 8، از حداکثر پتانسیل کرب های سمت راست مسیر استفاده کنید.

در این بخش و در استیج اول خط ایمنی بین پیست و گراول ها، یعنی کرب های قرمز و سفید را خواهید داشت و سپس محدوده سبز رنگ بین کرب ها و گراول ها در استیج دوم قرار دارند. استفاده از این محدوده ارتعاش زیادی را به همراه خواهد داشت. اما لازم است تا تایرهای سمت راست خود را تا حد امکان روی بخش سبز رنگ مسیر قرار داده و شاسی اتومبیل شما نیز روی کرب های قرمز و سفید باشد. اما در عین حال مواظب دو ردیف 5 تایی و 3 تایی کرب ‌های سوسیسی زرد رنگ انتهای بخش سبز رنگ و کنار ران آف باشید.

مسیر را ادامه دهید و به یاد داشته باشید که به هیچ وجه احتیاج به فرمان دادن بیش از حد و ناگهانی نیست. تنها با چند درجه تغییر جهت فرمان، اتومبیل در مسیر مناسب قرار گرفته و به سرعت از پیچ 8 خارج می شود.

یک مستقیمی دیگر در امتداد مسیر پیست مقدمه‌ای خواهد بود برای ورود به جذاب ترین بخش ردبول رینگ.

با دنده هشت و با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت به پیچ راستگرد و سرعت بالای شماره 9 به نام (Rindt) نزدیک می شویم. در فاصله 150 متری پیچ کمی از سمت چپ مسیر کرب بردارید. به یاد داشته باشید که لاستیک های شما در بهترین دما و چسبندگی قرار دارند؛ همچنین دانفورس اتومبیلتان برای ورود و خروج سریع از پیچ کاملا مناسب است و شما را داخل مسیر پیچ نگه می دارد. پس با اطمینان به سمت پیچ بروید. در 50 متری به میزان بسیار کم و کوتاه سرعت خود را کم کرده و به سمت راست فرمان دهید.

پیچ نه و ده ردبول رینگ اتریش

ریسینگ لاین پیچ شماره 9 و 10 پیست ردبول رینگ اتریش

ایپکس شما در پیچ 9 دقیقاً روی کرب های داخل پیچ قرار دارد. با تایر سمت راست خود کمی کرب بردارید. خیلی سرعت خود را کم نکنید و دقیقاً روی کرب های داخل پیچ تخت گاز کنید. با دنده 7 از ایپکس عبور کرده و به سمت کرب های سمت چپ مسیر بروید. به یاد داشته باشید که در این محدوده، یعنی حد فاصل پیچ 9 و 10 ترک لیمیت داریم. پس هر چهار چرخ اتومبیل شما نباید وارد محدوده سبز رنگ بین کرب های قرمز و سفید و ران آف شود.

اما یک راننده باهوش و البته کمی شجاع تا حد امکان از لیمیت پیست استفاده کرده و بخش عمده مسیر مستقیم بین پیچ 9 تا 10 را، مخصوصا در دور های تعیین خط روی کرب ها می ماند.

حال به پیچ 10 یا (Red Bull Mobile) نزدیک می‌شویم. به یاد داشته باشید که خروجی از این پیچ بسیار مهم خواهد بود؛ چرا که پیچ شماره 10 در ابتدای محدوده DRS قرار داشته و همچنین شیب رو به پایین ورودی پیچ و ران آف خروجی آن بسیاری از رانندگان را وادار به اشتباه می کند.

در این پیچ احتمال قفل شدن لاستیک جلو سمت راست و در شرایطی خاص از دست رفتن کنترل قسمت عقب اتومبیل وجود دارد. پس انتخاب بهترین نقطه ترمز گیری و زمان مناسب برای ورود به پیچ، همچنین ایپکس دقیق و سپس اجتناب از فرمان دادن بیش از حد در خروجی و در کنار پرهیز از ورود ناخواسته بیش از حد به ران آف، همه و همه مانع از دست رفتن بیش از حد زمان در لپ تاپ تایم شما خواهد شد.

از 30 تا 40 متری پیچ ترمز کنید و دقت داشته باشید که در حین فرمان دادن به سمت راست با وجود شیب رو به پایین و سرعت بالا، لاستیک جلو سمت راست شما قفل نشود. حال از کرب های شعاع داخلی پیچ استفاده کنید و پس از پشت سر گذاشتن کرب داخلی، در حد فاصل بین دو سمت پیچ پدال گاز را تا انتها فشار داده و در ادامه از کرب های سمت چپ خروجی پیچ استفاده کنید تا در مسیر بمانید.

بعد از اتمام محدوده کرب ها، خط سفید رنگ روی پیست نشان دهنده محدوده DRS شماست و این مسیر مستقیمی تا پس از خط استارت و پیچ یک ادامه خواهد داشت.

در این قسمت با کامیار همراه می شیم، تا یه دور سریع داشته باشیم در پیست ردبول رینگ اتریش و در این دور سریع تمام بخش های این پیست مثل کفی ها، پیچ ها و نحوه ورودی و خروجی صحیح از اون ها رو برای داشتن یک فستست لپ یا سریع ترین دور (Fastest Lap) بررسی کنیم.

آپارات:

  دانلود فایل ویدیویی

26 دیدگاه

 1. farshad.b

  17

  2

  با تشکر از آقای جاویدان . مفید و قابل درک . امیدواریم از این دست مقالات بیشتر ببینیم .

  • کامیار جاویدان

   7

   0

   خیلی ممنونم. تلاش من بر اینه که تا قبل هر گرندپری، مقاله ای تحت عنوان (یک دور سریع…) در خصوص هر پیست منتشر بشه.

  • 17Sohrabsafari

   2

   0

   عالی بود حس کردم خودم دارم رانندگی میکنم توی پیست.خصوصا اونایی که مثل بنده سیمولیشن افیشیال فرمول یک و بازی میکنن بیشتر لذت میبرن از این مقاله جذاب

 2. h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

  13

  2

  عالی بود واقعا ادم احساس میکنه لحظه به لحظه توی پیست هست .
  فکر میکنم ایم مقاله برای دوستانی که اهل گیم هستن خیلی کارایی داشته باشه و بتونن باهاش ایرادهای خودشون رو حین بازی برطرف کنن

  • Hossein1382

   5

   2

   برای من که خیلی بدر بخور بود😁😁

  • کامیار جاویدان

   6

   0

   ممنونم از نظر خوب شما.
   در حال حاظر تنها گزینه ی در دسترس برای لذت بردن، بعد تماشای مسابقه، همینه.

 3. Hamoon

  10

  1

  سپاس فراوان آقای جاویدان
  مقاله خیلی خوبی بود
  خیلی خوبه ک قبل هر مسابقه همچین مقاله ای در مورد اون پیست بزارین

 4. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  9

  2

  به نظرم پیچ ۹ و ۱۰ مثال زیبایی در مورد اختلاف لپ تایم MotoGP و فرمول یک هست.انگار ماشین تو مستقیمی قرار داره.
  ممنون از آقای جاویدان.

  • کامیار جاویدان

   5

   0

   در مورد موتور هنوز دارم با مقاله های امیرنیکان کارآموزی می گذرونم.😁
   ولی از تحلیل شما ممنونم.

 5. FARZAD🏁

  1

  12

  خیلی پیست ساده ای هست ، شبیه حرف B هست که با چکش زدن تو سرش !
  مسابقه تو این پیست زودتر تموم میشه نسبت به پیستهای دیگه ، درسته ؟

  • ALO

   12

   2

   تاثیری تو مدت زمان مسابقه نداره هر چی طول دور کوتاه تر باشه تعداد دور ها بیشتر میشه

 6. aydin-84

  5

  3

  به به چه عالی و چه لذتی بردم وقتی این مقاله رو دیدم. چه قدر بجا و به موقع. دست شما درد نکنه آقای جاویدان. همه چی عالی بود. 👌❤
  اضافه کردن مطالبی از جمله لحظات به یاد ماندنی و رقابت های چرخ به چرخ و ذکر رکوردهای پیست و اسامی رکورد داران، بررسی ریسینگ لاین دو یا سه راننده برتر حال حاضر در این پیست و تاثیر تکنیک های مختلف ترمز گیری (مثل ریکاردو) یا ست آپ مختلف در سریعتر یا کندتر بودن در این پیست (به اصطلاح این پیست مال کدوم راننده یا ماشین هست) و مرور استراتژی تیمهای برنده و بازنده سال گذشته و توضیح در مورد آپ دیتهای جدید، میتونه لحظات هیجان انگیز و دلنشینی رو برای خواننده رقم بزنه.
  باز هم متشکرم.

  • کامیار جاویدان

   2

   0

   نظر لطف شماست.
   حتما پیشنهاد خوب شما رو در نظر خواهم گرفت.

   • aydin-84

    3

    0

    ممنون که اهمیت دادید و وقت پاسخگویی گذاشتید. انشالله همه مون روز به روز موفق تر باشیم.

 7. ایرن

  6

  1

  کاش در مورد نوع استراتژیهای مسابقه در این پیست و عملکرد لاستیک ها هم مطلب میذاشتین.

  به هرحال عالی بود. ممنون

  • کامیار جاویدان

   5

   0

   سعی من در این مقاله صرفا مرور کردن بهترین مسیر در پیست هاست.
   ولی حتما در مقالات دیگه در نظر خواهیم گرفت.
   ممنون از پیشنهاد خوبتون.

 8. milad

  5

  3

  چرا جایی خبری از تمرین اول ردبول رینگ نیست.مگه امروز تمرین اول نیست؟

 9. Shumi1

  4

  0

  واقعا پیست دوست داشتنی هست مخصوصا تو گیم واقعا حال میده توش کوالی و بعدش ریس میزنی
  تعریف از خود نباشه من تو این پیست واقعا خوب دور میزنم چون خیلی باهاش حال میکنم

 10. Javaheriam

  5

  0

  سلام ، واقعاً عالی بود ، امیدوارم چنین تحلیل های برای مسیرهای دیگر هم باشد ، موفق باشید

  • کامیار جاویدان

   3

   0

   سلام
   ممنونم
   حتما برای مسیر های دیگه هم مقاله خواهیم داشت.

 11. Amir5

  4

  0

  عالی دمتون گرم بسیار بدرد گیم میخوره واقعا پیست محشریه هرکی تو گیم بازیش میکنه لذت میبره پیستی درجه یک و سریع

 12. Abbas

  1

  0

  درود،تمرین چی چی شد؟؟؟