Register

چهار × 5 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – جولین پالمر راننده پیشین فرمول یک، معتقد است که حرکت مکس ورشتپن در پس دادن جایگاه نخست به همیلتون درست بود و در غیر این صورت جریمه می‌شد.

در رقابت آغازین فرمول یک 2021 در بحرین، مکس ورشتپن و همیلتون چشمه‌ای از هیجان احتمالی این فصل را به ما نشان دادند و در دور های پایانی شاهد یک رقابت فوق العاده میان این دو راننده بودیم.

در دور 53 مکس ورشتپن فاصله خود با لوئیس همیلتون را جبران کرده بود و سعی کرد در پیچ چهارم از راننده مرسدس سبقت بگیرد. سبقت او کامل شد اما هر چهار چرخ مکس از پیست خارج شد.

لندو نوریس در لایو توئیچ خود گفت که به نظرش سبقت مکس ورشتپن از لوئیس همیلتون درست بود و او پس از تمام کردن سبقت، دچار بیش فرمانی شد و مجبور شد از پیست خارج شود اما جولین پالمر نظر متفاوتی دارد:

مکس ورشتپن در پیچ چهار از همیلتون سبقت می‌گیرد و همه چیز را تحت کنترل دارد و به اندازه یک ماشین به همیلتون فشا می‌دهد.

حالا مکس جلو افتاده است و به اندازه کافی به همیلتون فشا داده است. قابل درک است که راننده مرسدس هم به دلیل تلاش برای حفظ جایگاهش با سرعت بالایی وارد پیچ شود.

دیگر سبقت به نظر نهایی شده است و ماشین ردبول کاملا جلو افتاده است. او سبقت را کامل کرده است اما پیچ هنوز تمام نشده است.

ناگهان او دچار بیش فرمانی می‌شود و پس از کنترل ماشین از پیچ خارج می‌شود و مشخصا می‌توان دید که هر چهار چرخ ماشین از پیست خارج شده است.

او در همین پیچ سبقت را تکمیل کرده است و کمی جلوتر بود. همیلتون فشاری به او نیاورد چراکه او جلوتر بود.

اما او در این شرایط بدون خارج شدن هر چهار چرخ از پیست، سبقت را تکمیل نکرده است. این موضوع قابل بحث است که او سرعتش بیش از حد بود و دچار بیش فرمانی شد و مجبور شد از پیست خارج شود.

این کاملا مشخص است. چیز دیگری برای گفتن وجود ندارد.

من اینگونه تصمیم ها را دیده ام و مایکل مسی کاملا واضح گفته است که محدوده پیچ چهار کمی شرایط متفاوتی دارد اما چیزی که مشخص است این است که هرکسی که از محدوده خارج شود و برتری ماندگاری کسب کند، اجازه نگه داشتنش را ندارد.

و منظور او از برتری ماندگار سبقت گرفتن با خارج شدن از محدوده پیست است.

مسی فورا روی رادیو ردبول رفت و از آنها خواست که مکس جایگاهش را به همیلتون پس بدهد.

70 دیدگاه

 1. محمد یاسین

  17

  2

  شما رو نميدونم ولي من يكي با پالمر موافقم

  • @sebvr

   13

   1

   توی تحلیل این گرندپری گفتم که مکس کم فرمانی داشت ولی اشتباه بوده و بیش فرمانی داشته ! ولی به نظرم حتی اگه بیش فرمانی هم داشته بوده در هر صورت تایم بدست اورده و این تصمیم کاملا از نظر من درست بوده !

  • آرشا

   8

   15

   اون ۲۹بار تجاوز از ترک لیمیت پیچ ۴چی اون پنالتی نداشت جناب جولی.؟

   • رضا سلطانی

    10

    8

    پر واضحه که سبقت مکس قانونی نبود و در صورت ندادن رده باید جریمه می شد(که ای کاش همینطور می شد!)
    اما چرا برای چندین باری که همیلتون در همین جا از حد پیست خارج شد کسی جریمه ای نداد؟!! واقعا این کارشان جای تعجب دارد

   • ALIREZA

    15

    2

    وقتی از قبل بهشون گفتن که تجاوز از پیچ چهارم فقط در صورت برتری مشکل دارد پس نه ۲۹ مشکل نداره چون برتری نداشته براش… حتی دور ۴۰ هورنر تو رادیو به مکس گفت از پیچ چهارم کامل استفاده کنه چون همه دارن استفاده میکنن و اگه مشکلی داشت خودمون بهت میگیم …

   • Mahmood.ghaedi

    5

    2

    ی بار دیگه این مطلب بخون شاید متوجه بشین چرا لوییس جریمه نشد
    مکس مجبور شد رده پس بده

  • Mahyar.M.VER.33

   6

   11

   منم با بحث جریمه موافقم اما دوتا مورد مطرح میشه… خب اگه مکس سبقت رو کامل میکرد واقعا ضرر نکرده بود چون همیلتون تو هوای کثیف مکس قرار میگرفت و احتمال خطاش بیشتر میشد و رده ی اخر مسابقه ی مکس هم در کل عوض نمیشد و اون موقع بحث تصمیم مایکل مسی سخت تر و مهم تر میشد و مکس شانسش رو امتحان میکرد… دوما همیلتون کلی با چهار چرخ از پیست خارج شد. شما به خاطر هرکدوم از اینا یک دهم ثانیه اضافه کنید میفهمید که مکس شانس بردنش بیشتر میشد…. همون جوری که همیلتون هم گفت باید قوانین شفاف و واضح باشن… این جور شرایط برای راننده دیگه ای هم میتونست اتفاق بیفته اما…

   • @sebvr

    6

    2

    هر طرفداری از راننده ی خودش دفاع میکنه و این طبیعیه ! از طرفی من تعجب میکنم که مکس و ردبول چرا شانس خودشون رو امتحان نکردن وقتی دیدن توی دور اخری که مکس پشت لوییس بود بیش فرمانی شدیدی ناشی از هوا کثیف داشت ! از طرفی میدونستن اگه لوییس با اون لاستیک های کهنه بیاد پشت مکس لاستیک هاش خیلی بیشتر آسیب میبینه ! و مکس شاید بتونه فاصله رو جبران کنه ولی من به نظرم مکس نمی تونست این اختلاف رو باز کنه چون توی 2 تا منطقه ی دی ار اس بعدی فاصله زیر 1 ثانیه میموند و مکس عملا فقط 2 دور فرصت داشت و باید توی هر دور 2.5 ثانیه کم میکرد که خیلی دور از ذهن بود !
    شاید ردبول فکر کرد این بیش فرمانی موقت هست و ادامه دار نخواهد شد و درست هم بود چون توی دور اخر این بیش فرمانی تا حد زیادی کم شد ولی کافی نبود !
    ممنون که خوندید !

  • mohammad

   1

   8

   این هوش همیلتون هست که میتونه ازرقیبش پنالتی بگیره

   کانادا رو یادتون بیاد چطوری چنالتی رو انداخت گردن سب در حالیکه همه میدونن حق سب نبود و صدای همه در اومد

   • ابوالفضل

    8

    4

    وقتی یه ماشین از پیست خارج میشه باید تو شرایط ایمن برگرده اوجوری که سب ازچمن ها پیچید جلوی همیلتون شانس آورد که لویس بهش نزد سب این کارو توی مونزا ۲۰۱۹ تکرار کرد و استرولو از پیست خارج کرد

 2. L

  11

  0

  سلام تشکر از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون‌ .

 3. @sebvr

  11

  3

  تحلیل کامل عملکرد چارلز لکلرک در گرندپری بحرین 2021 :
  استارت مسابقه : کلا توی این مسابقه چراغ ها خیلی زود خاموش شد و چارلز نسبت به نفر سوم یعنی بوتاس زودتر به حرکت افتاد و تونست توی شتاب گیری سریع تر و مقداری جلو تر از بوتاس وارد منطقه ی ترمز گیری شد ! بوتاس که بیرون پیچ بود یه مقداری دیر ترمز کرد و تا اخرین حد ممکن به سمت خارج پیست رفت تا توی ورود به پیچ 1 هم بتونه از چارلز رد بشه هم برای کفی بعدی سرعت خوبی رو داشته باشه چون توی این صحنه بوتاس نتونست ایپکس رو بزنه چون با چارلز کنار به کنار بود و همیشه کسی که بیرون پیچ 1 هست توی پیچ بعدی که به سمت چپ هستش مجبور دیرتر بپیچه تا به کرپ بلند اون پیچ برخورد نکنه چون ممکنه که قطعاتی از زیر ماشین و یا بارج بورد کنده بشه و حتی ممکنه ماشین اسپین بشه !
  بنابراین چارلز چون داخل پیچ بود برای کفی بعدی دست بالا رو داشت به 2 دلیل :
  1 . همونطور که بالا توضیح دادم سرعت کفی و ترکشن خروجی بوتاس خوب نبود !
  2 . بوتاس اثر اسلیپ استریم کمتری رو داشته چون همیلتون و مکس اصلا بغل به بغل نشدن و مخصوصا سرعت لوییس به واسطه ی ورودی و خروجی خوبش از پیچ 1 {{همیلتون بهترین خروجی از پیچ 1 رو توی دور اول بین 4 نفر اول داشت }} بوتاس مقداری از دور بود و بوتاس به اندازه ی فاصله ی لکلرک با خودش با لوییس فاصله نداشته ! و اسلیپ استریمی که چارلز گرفت خیلی بهتر از بوتاس بود ! بنابراین باز هم توی نقطه ی ترمز گیری کنار به کنار شدن {{ولی بوتاس جلو تر بود }} بوتاس داخل پیچ رو این بار گرفت و پسر سریع فراری به بیرون پیچ رفت بوتاس به واسطه ی ورودی بدش به این پیچ نتونست خروجی خوبی رو بگیره و چارلز روی بوتاس {{سوییچ بک }} زد ! کاری دنیل ریکیاردو توش استاده ! و توی خروجی کنار به کنار شدن ولی چون سرعت خروجی چارلز خیلی بهتر بود خیلی جلو تر از بوتاس برای ترمز گیری شیکین بعدی قرار گرفت و تقریبا چرخ جلوی والتری کنار چرخ عقب لکلرک بود ! ولی با این حال لکلرک برای شیکین بعدی حالت نیمه دفاعی به خودش گرفت و با تمام قدرت و سرعت وارد پیچ نشد تا هم برخوردی پیش نیاد و هم رده ی سوم رو برای خودش کنه که باید بگم توی این کار موفق بود ! و دیگه برای پیچ بعدی به صورت کامل جلوی بوتاس قرار گرفت و تونست راند اول نبرد با والتری رو برنده بشه !
  شروع مجدد مسابقه : توی شروع مجدد لکلرک نفر سوم بود و اگه توی این قسمت خوب عمل میکرد شاید سکو رو برای خودش تضمین میکرد !
  مکس ورشتپن تقریبا روی نقطه ی خط پایان مسابقه رو دوباره شروع کرد که شروع چارلز فوق العاده بود لکلرک بلافاصله رفت پشت لوییس تا اسلیپ استریم بگیره و همیلتون به خاطر اینکه مکس رفته بود کاملا سمت راست پیست تا اسلیپ استریم بگیره و چارلز توی ورودی پیچ 1 از مکس و لوییس عقب تر بود ولیکن یه دست برتر داشت … اونم اینکه بهترین لاین ورودی رو برای این پیچ بدست اورد ! چون مکس داخل بود و لوییس وسط ! و در اینجا مکس از پیچ 1 خارج شد و لکلرک چون میخواست دقیقا روی ریسینگ لاین اصلی بمونه زودتر از حد موعود پیچید و این باعث شد خیلی به لوییس نزدیک بشه و برای جلوگیری از برخورد فرمون رو چند بار صاف کرد و دوباره فرمون گرفت تا به بیرون پیچ بره و این باعث شد که خروجی خوبی رو نگیره و دیگه نتونه به لوییس حمله کنه !
  رقابت دوباره با والتری : بوتاس توی سکتور سوم اون دوری که رسید عالی عمل کرد و تا پیچ اخر خودش رو خیلی به چارلز نزدیک کرد تا با دی ار اس توی کفی رد بشه و والتری تا قبل از ورودی پیچ 1 به صورت کامل رد شد و این باعث شد ریسینگ لاین اصلی رو بدون اشکال طی بکنه و عملا تمام شانس های چارلز برای رسیدن به سکو توی کفی بعدی رو نابود کرد ! و اینم در نظر داشته باشید که لاستیک های چارلز سافت بوده !
  رقابت با نوریس : انتخاب لاستیک نوریس و چارلز دقیقا به مانند هم بود و دیگه این رقابت به راننده ها و پاوریونیت و ماشین بستگی داره ! و لاندو توی پیچ اخر دی ار اس لکلرک رو گرفت و چارلز اومد داخل پیچ ولی نه خیلی ! چرا ؟! چون توی منطقه ی دی ار اس بعدی سرعت به نسبت قابل رقابتی با نوریس داشته باشه ! و بتونه ازش دفاع کنه ! لاندو هم چون بیرون پیچ رفت طبیعتا خروجی بهتری رو داشت ! و توی ورود به پیچ بعدی کنار به کنار هم بودن و لکلرک رفت داخل پیچ و نوریس باز هم بیرون رو گرفت تا سبقت رو تکمیل کنه ! ولی لکلرک توی اون مقطع از مسابقه کم فرمانی شدیدی رو داشت و کاملا ایپکس پیچ رو از دست داد و این باعث شد نوریس مجبور بشه کاملا به بیرون پیست بره تا برخورد نکنه ! و باز هم چارلز برای شیکین بعدی با حالت نیمه دفاعی وارد شد و تونست از نوریس دفاع کنه ! شانس بعدی نوریس برای منطقه ی دی ار اس بعدی بود که با اونها 2 پیچ فاصله داشت ! ولی چارلز با یه خروجی خوب باز هم اجازه نداد نوریس حتی باهاش کنار به کنار بشه !
  این بار نوریس توی دور بعد تلاش کرد و قبل از ورودی پیچ کاملا رد شد ولی با این حال داخل پیچ رو گرفت و چارلز خروجی فوق العاده رو گرفت و توی کفی بعدی به کمک دی ار اس و اسلیپ استریم با نوریس کنار به کنار بشه و به بیرون پیچ رفت تا باز هم سوییچ بک بزنه ولی چون نوریس مقداری عریض تر فرمون گرفت چارلز یک لحظه صبر کرد و دوباره فرمون گرفت که این باعث شد این رده هم از دست بده !
  استراتژی فراری : شروع : {{سافت}} پیت استاپ اول : {{مدیوم}} پیت استاپ دوم : {{هارد}} : در واقع توی پیت استاپ اول چون اختلاف چارلز و نوریس تقریبا 1.5 ثانیه بود فراری میتونست استراتژی اندرکات رو در پیش بگیره که یعنی 3 یا 4 دور زودتر از نوریس به پیت بیاد و یه پیت استاپ ردبول مانند {{کمتر از 2.7 دهم ثانیه ای}رو انجام بده و با مدیوم جدیدش چند دور خوب رو بزنه و امیدوار باشه که پیت استاپ مکلارن بدتر باشه و نوریس هم با لاستیک سافتش تایم کافی رو از دست بده ! ولی متاسفانه دقیقا دوری که لکلرک میخواست وارد پیت بشه نوریس هم وارد پیت شد ! که فراری با یه پیت استاپ بدتر از مکلارن اختلاف رو بیشتر کرد {{البته این پیت استاپ نسبت به فصل قبل کاملا قابل قبول بود و یه پیشرفت خوب محسوب میشه ! }} و این پیت استاپ بد نسبت به مکلارن و سرعت بیشتر نوریس و ماشین مکلارن باعث شد رده ی چهارمی حتی با یه استراتژی خیلی تدفاعی هم غیر ممکن بشه وباعث بشه فراری برای پیت استاپ بعدی استراتژی تدفاعی برای حفظ رده ی پنجم رو در پیش بگیره ! چارلز در دور 33 ام {{23 دور مونده به پایان}}رفت به پیت استاپ تا لاستیک هارد رو ببنده و تا اخر مسابقه با این لاستیک ادامه بده ! از اون طرف رقبای اصلیش یعنی پرز و ریکیاردو {{ پرز توی دور 39 ام هارد رو بست }} و {{ریکیاردو توی دور 34 ام هارد بست}} و لاستیک لکلرک از پرز 6 دور کهنه تر بود ! از طرفی پرز توی دور اول پیت استاپش به خاطر درگیری با استرول تایم نسبتا زیادی از دست داد ! ولی خب 4 دور مونده به پایان مسابقه به لکرک رسید و …
  رقابت پرز و لکلرک : توی دور 52 ام پرز توی کفی اول دی ار اس داشت و تصمیم گرفت از داخل سبقت بگیره چون به نظرم کلا انقدر سرعتش زیاد بود که نمی تونست اقدام به سبقت نکنه ! و این باعث خروجی چارلز فوق العاده بهتر از پرز باشه و به راحتی با دی ار اس و خلا پشت بتونه از سبقت بگیره ! همونطور که میدونید ردبول همیشه توی پیچ ها عملکرد بهتری رو نسبت به فراری داشته چه قبل از افت 2020 چه بعد از اون ! و چارلز این رو به خوبی میدونست و میدونست اگه بخواد از بیرون پیچ اقدام کنه هیچ شانسی نخواهد داشت چون چسبندگی عالی ردبول پرز با تایر های 7 دور نو تر قطعا نمی تونه رقیب اسونی برای دفاع کردن باشه ! پرز روفت داخل پیچ ولی لکرک اون فضای خالی که پرز خالی کرده بود رو دید و از پرز هم داخل تر رفت و حتی چرخ جلو سمت راستش کمی از پیست بیرون رفت ! ولی خب پرز هم بیکار نبود و رفت بیرون پیچ تا خروجی بهتری رو بگیره و بتونه توی شیکین بعدی با لکرک کنار به کنار بشه ! و توی این مورد موفق هم بود ! و تونست با شتاب خوب و دیر ترمز کردن چارلز رو کنار بزنه و عملکرد خوب خودش رو تکمیل کنه !
  نتیجه گیری : ایم مسابقه و این تعیین خط برای فراری و طرفداراش قطعا امیدوار کننده بود ولی یادمون نره این پیست توی سال های قبل پیستی بوده که فراری همیشه توش پرچمدار بوده ! و از طرفی باید بگم این پیست با 3 تا کفی نسبتا بلند میتونه خیلی برای فراری حال حاضر نا امیدکننده هم باشه ! ولی خب باید دید فراری در رقابت سخت با مکلارن و الفا توری میتونه سر بلند بیرون بیاد !؟ یا باز هم باید دست و پا زدن 2 تا راننده ی با استعداد رو توی این تیم شگفت انگیز ببینیم !

  • مَمَّدو

   16

   14

   مرسی. البته دست و پا زدن یه راننده با استعداد! چون موناکویی که استعدادی نداره! خخخخخخخ شوخی بود حالا نگیرین منو نزنین. من فقط اینکه از لکلرک خوشم نمیاد.

   • محمد یاسین

    11

    4

    يادم مياد گفتي ساينز شارل رو شكست ميده ؛ ايا هنوز هم همين نظر را داري؟ يا اينكه نظرت رو عوض كردي بعد گرندپري بحرين .
    چند وقت پيش گفتي شارل نهايت بشه رزبرگ واقعا ! به نظر من شارلز بهترين نسل جديده با وجود تمام احترامي كه براي مكس و جورج قايل هستم اما زير فشاري كه شارل قرار داره و تا اين حد روحيه اش رو حفظ كرده مكس و جورج نميتوستند دوام بياورند تمديد فراري با شارل تا 2025 هم بهم اين اطمينان رو داد كه شارلز ديگه مثل سب از سوگلي فراري به باعث شرم وننگ تبديل نميشه بلكه پتانسيل شوماخر دوم شدن رو هم داره يك مثل هست كه ميگه ( فرزندان انسان هاي بزرگ با آن ها رابطه ي ايديولوژيك دارند نه ژنتيك )‌ البته نبايد اين رو هم فراموش كنيم ماشين فراري كاملا با سبك شارلز توسعه پيدا مي كنه افزايش چسبندگي تو ماشين فراري و خروج از اون خط و مشي هاي محتاطانه اي كه پرافتخار ترين ترين تيم اين رشته ورزشي براي خودش ترسيم كرده گواه اين موضوعه. كارلوس راننده خيلي خوبيه اما در حدي كه بتونه شارلز رو به چالش بكشونه نه ! يك نه بزرگ چرا كه اگه يادت باشه كارلوس تو 2018 با 16 امتياز اختلاف نسبت به هالكنبرگ باخت تازه در شرايطي كه هالكنبرگ به دليل DNF دو مسابقه اخر رو از دست داد ولي ريكاردو تو 2019 با اون اختلاف زياد هالكنبرگ رو شكست داد و به همين دليل فكر ميكنم ريكياردو بعد از چند مسابقه عملكرد بهتري رو نسبت به ساينز ارايه بده . تازه به نظرم اگه كارلوس 2021 تو مك لارن ميموند لندو بعد از گذشت دو سال و آشنا شدن با ماشين مك لارن بد جوري حالش رو ميگرفت . در نهايت برنده قطعي تكرار ميكنم برنده قطعي( با لحن مهندس موسوي بخونيد ) با اختلاف بسيار زياد در سال 2021 و در تيم اسكودريا فراري شارل لكرك خواهد بود .

   • @sebvr

    10

    1

    ممدو بهتره تا اخر فصل صبر کنی ! موناکویی خیلی سریعه ها ! ولی خب دوست دارم نظرت درباره ی این تحلیل و عملکرد فراری و چارلز بگی !

   • محمد یاسین

    7

    2

    اقا ادمين عزيز بي زحمت اين كامنت ما رو تاييد كن

   • @sebvr

    6

    4

    محمد یاسین ! ممنون جمع بندی خوبی بود ولی چند تا انتقاد بهش دارم !
    اول اینکه تازه اول فصله و اولین مسابقه ی ساینز و فراری و با اینکه به نظر من چارلز به راحتی ساینز رو شکست میده ولیکن برای اولین مسابقه ی ساینز با فراری به نظرم عملکرد خیلی خوبی بود !
    و دوم اینکه فکر نمی کنم جورج تا حالا زیر فشار قرار گرفته باشه تا بتونیم عملکردش رو مقایسه کنیم ! خدا رو چه دیدی شاید اگه جورج زیر همین فشار بود حتی از چارلز هم بهتر میبود ! باید بگم که نه مکس و نه جورج هیچکدوم تجربه ی این فشار رو نداشتن و نمیشه قضاوتشون کرد ! لکلرک با استعداده و این همه میدونیم ! ولی برای دیدن اینکه ایا شوماخر بعدی میشه باید صبر کرد !

   • Siamak

    11

    2

    ” خخخخخخ “دیگه داره تبدیل میشه به یکی از مشخصه های همیشگی کامنتهای شما ! صرفنظر از اینکه مطلب جدی است یا بقول شما شوخی !
    این فقط عقیده شخصی من نیست ، بلکه یک قاعده اثبات شده است که معمولآ افرادیکه صراحت لهجه و شهامت بیان نظر و عقیده شون رو ندارند ، مطلب و نظر جدی خودشونو در لباس طنز و یا شوخی بیان میکنند . … اصلآ فلسفه ابداع و اختراع شوخی توسط بشر همین بوده !
    خطاب من فقط شما و این نظر شما نیست ! کلی گوئی کردم ، چون مطمئنم شما فردی هستید که جسارت و شهامت صریح گوئی رو دارا هستید .
    اینکه ترازوی منطق شما برای سنجش میزان استعداد این راننده ، موناکویی بودن اوست قدری تامل برانگیزه ! این یعنی اینکه تمامی مسئولین و مدیران حرفه ای فراری شعورشان نمیرسیده که روی یک جوان بی استعداد سرمایه گذاری نکنند ، ولی شما با تیزهوشی به این نکته واقف شده اید !!؟؟… مثلآ اگر چارلز اهل بنگلادش یا بورکینافاسو بود از نظر شما مشکل حل بود ؟ :))

   • مَمَّدو

    5

    4

    چاکرم دوستان آقا سیامک و محمد یاسین و sebvr (چرا اسمت رو نمیشه فارسی نوشت؟!)
    چند تا پاسخ:
    آقا سیامک؛ از مطلبتون راجع به “شوخی” استفاده کردم. جالب بود. ممنون. البته برداشت شما منظورم نبود. چون جمله من از اون دست جمله هاست که با یه ویرگول معنیشون عوض میشه. واژه “موناکویی” رو به جانشینی اسمش به کار بردم و نه به عنوان علت و دلیل کند بودن (آخه نژاد که تاثیری نداره). پس معنیش میشه : لکلرک (موناکویی) که استعدادی نداره! خخخخ
    محمد یاسین؛ من سر حرفم هستم و صد البته که حتی آلکس فرگوسن هم در شناخت استعداد ها اشتباه میکرده پس چه رسد به من. ولی به تجربه در این بیست و خورده ای سال، تا حد معقولی میتونم بفهمم آینده راننده ها چطوریه. چون نوجوانی تا بازنشستگی دو نسل رو دیدیم. ساینز جزو نوابغ نیست. ولی استعداد “همیلتون” واری داره که هر چی پیش میره پیشرفت هم میکنه و درجا نمیزنه و فقط برخی راننده ها اینجوری هستن (فیلیپه ماسا تا قبل از تصادف، روزبرگ و…)
    بعضی راننده ها خیلی کند پیشرفت میکنن و تقریبا یه سطح رو ارائه میدن مثل همین بوتاس یا فرناندو آلنزوهرچند که آلنزو جزو نوابغه ولی تغییر محسوس مثل همیلتون در طول زمان نداشته.
    بعضی ها مثل ولینوو که پس رفت هم میکنن. مثل رایکونن و فتل.
    چارلز تو این دسته بندی در زمره استعداد معمولی ای هست که در طول زمان هم پیشرفت قابل توجه نمیکنه (دسته بندی ذهنی خودم). پس برای ده سال آینده اصلا براش قهرمانی فصل رو نمیبینم. برای ساینز هم نمیبینم ولی میبینم که از چارلز بهتر میشه در آینده.
    sebvr سر شرطمون هستم. هم چارلز هم بوتاس (هر دو هیچی نمیشن!)

   • @sebvr

    5

    0

    سلام ممدو ! این اسم در واقع اسم خودم نیست ترکیبی از نام سب {{سباستین وتل }} و وی ار {{ولنتینو روسی }} هستش !

   • مَمَّدو

    4

    0

    اوه! من فکر میکردم ترکیب سباستین با ورشتپن هستش. دکتر؟ فکر کنم باید بین وی و آر یه نقطه میذاشتی. :))

   • @sebvr

    6

    0

    خخخخ یعنی تا الان متوجه نشدید من مکس فن نیستم ! راستی نظرت راجب به تحلیل عملکرد لکلرک چیه ؟!

   • مَمَّدو

    5

    2

    نظرم راجع به کامنت شما sebvr عزیز که تشکر میکنم که نظرمو پرسیدی و برام مهمه که برات مهمه!:
    من وقتی عاشق مایکل بودم، حتی وقتی مسابقه اش رو میدیدم، بعدش تا مدت ها تک تک خبر هایی که راجع به اون مسابقه بود رو با دقت تمام مطالعه میکردم و ذره ذره شو میبلعیدم … اووووف چه حس عجیبی بود اون روزها! الآن میتونم احساس کنم که عاشقان چارلز با چه حسی مطلبت رو میخونن و با خاطراتشون دقیقه به دقیقه انطباق میدن. پس برای طرفدارهای دو آتیشه به هر صورت عالیه و همین مقدار کافیه که مطلبت ارزشمند و قابل چاپ باشه. اما اگه یه نقد واقعی میخوای باید بگم که بررسی عملکرد باید فراتر از گزارش لحظه به لحظه و مرور خاطرات باشه که البته تا حد خوبی مطلب شما اینطور هست و تحلیل هم میذاری که من دوست دارم و با توجه به سن شما و معلوماتتون خیلی خیلی خوب هم هست. اینکه دوست دارم به تحریریه بپیوندی برای همینه که حضرات راه رسم پیشرفت رو به شما نشون بدن و بار علمی و آموزشی مطالبت بیشتر بشه. در حال حاضر گاهی برخی نکات از دستت در میره مثل کم فرمونی و یا نوع تایر در کامنت های قبلی که جا داره اصلاح بشه. و نیز به مرور زمان و با تکرار این نوع گزارش-تحلیل ها که برای همه راننده های پر طرفدار میتونی بنویسی (میشه دست کم 6 تا مقاله بعد از هر مسابقه!)، مهارتت در پیشبینی تیمها در ارتقا آینده و نیز پیشرفت راننده ها بیشتر هم میشه و تبدیل میشی به مرجعی برای هوادارها در اینکه در پایان فصل در جدول امتیازات چه وضعیتی خواهند داشت. ممنونم و آرزوی موفقیت شمارو از ته دلم دارم.

   • امید نورمحمدی

    5

    8

    siamak :
    1- “این فقط عقیده شخصی من نیست ، بلکه یک قاعده اثبات شده است که معمولآ افرادیکه صراحت لهجه و شهامت بیان نظر و عقیده شون رو ندارند ، مطلب و نظر جدی خودشونو در لباس طنز و یا شوخی بیان میکنند .”
    این قاعده کجا اثبات شده؟ مرجع اثباتش کجاست؟ بر اساس چه مدرکی این فرمایشاتو میفرماید؟!

    2- “خطاب من فقط شما و این نظر شما نیست ! کلی گوئی کردم ، چون مطمئنم شما فردی هستید که جسارت و شهامت صریح گوئی رو دارا هستید .”
    میشه لطف کنید و شهامت اینو داشته باشید که بگید منظورتون چه کسی بوده؟

    3- ” اینکه ترازوی منطق شما برای سنجش میزان استعداد این راننده ، موناکویی بودن اوست قدری تامل برانگیزه !”
    شما با فرض غلط برای خودتون نتیجه گیری میکنید! کی ایشون گفتند که ملاکشون ملیت راننده مورد علاقه شماست؟!

    4-” این یعنی اینکه تمامی مسئولین و مدیران حرفه ای فراری شعورشان نمیرسیده که روی یک جوان بی استعداد سرمایه گذاری نکنند ، ولی شما با تیزهوشی به این نکته واقف شده اید !!؟؟”
    نخیر قربان. این بمعنای اینه که هر کسی نظر شخصی خودشو داره و در کمال احترام میتونه ابراز کنه. البته نوابغ فراری مورد حمایت شما هم سالهاست در حال نشان دادن نبوغ و استعدادشون هستند و گویا فعلا هم باید منتظر بمانیم تا شوماخری پپیدا شود و نبوغ این عزیزان را به همه نشان دهد! البته اکثر بی استعدادها هم که در مرسدس و ردبول و … در حال وقت تلف کردن هستند. آلونسو و سب و کیمی احتمالا لایق نشستن روی صندلی فراری حاصل دست نوابغ نبودند. اگر داستان جاسوسی مک لارن 2007 هم نبود که همین تک قهرمانی غیر شوماخری در تمام دورانهای پسا 2000 هم گیر نوابغتان نمیامد!

    5- “مثلآ اگر چارلز اهل بنگلادش یا بورکینافاسو بود از نظر شما مشکل حل بود ؟”
    این جمله آخر شما انقدر کوبنده بود که اصلا حرفی برای گفتن باقی نمیگذارد!

    بنظر این حقیر با نقد اخلاق و رفتار سایر کاربران به جایی نمیرسید و شخصی کردن بحثها هم اصلا در شان مخاطبان نیست. اگر از نقدهای هر کس نسبت به تیم مورد علاقه جنابتان ناراحت میشوید شهامت داشته باشید و مستقیما و بدون تمسخر و حمله به شخصیت افراد حرفتان را بزنید.

   • مَمَّدو

    2

    6

    به به آقا امید نور محمدی گرامی،
    حالتون چطوره قربان؟ امیدوارم نوروز رو به خوبی و خوشی گذرانده باشین. از کامنتتون که مشخصه حسابی خودسازی فرموده و با انگیزه بالایی تشریف آوردین 😄
    انشالله و انشالله و انشالله (صدمرتبه!) که امسال سباستین فتل کولاک میکنه و چندین سکو رو با همین استون مارتین کسب بکنه. نظرتون چیه؟

   • Mehriar Salehi

    7

    5

    خیلی جالبه که اساتید دقیقا نقاط ضعف و گره های روحی خودشونو به دیگران نسبت میدن! یک هفته نمیگذره از تعریف های جدیدی که از “توهین” بهمون ارائه دادن و صرف سن پایین چندتا یوزر، با دید از بالا به پایین قلم فرسایی میکردن و حالا هم که نقش جدیدی رو ایفا میکنن : وکیل مدافع!

    اما خوبه که تو سال جدید “یاد کرفتید” که حرفتونو مستقیم و نه خطاب به آسمون بزنید.پیشرفت بزرگیه بعد از نیم قرن.

   • مَمَّدو

    3

    5

    Mehriar salehi،
    😠😠
    آدم خوبی هستی. فقط بعضی وقتها، شیطون گولت میزنه و بی پروا میشی!

   • Siamak

    7

    5

    کاربر نورمحمدی .
    مدتها قبل به شما اعلام کردم که کامنتهای شما فقط درحد انشاء های دبیرستانی از نظر نگارش قابل قبول بوده و از نظر محتوا قابل اعتناء نیست !
    بهمین دلیل بسیاری از نظرات شما را یا نخوانده اسکرول میکردم ، یا آنها را فاقد ارزش کافی برای پاسخگوئی میافتم . ولی دراین پست شما چون بنده را مستقیمآ خطاب قرار دادید ، لاجرم علیرغم اینکه تمایل چندانی به پاسخگوئی برای اینقبیل تراوشات ذهنی نمبینم ، تنها برای اینکه در خماری دریافت پاسخ باقی نمانید به همان ترتیبی که در نظر ! خود مرقوم فرمودید پاسخ لازم ارائه میشود !
    1- بسیاری از قواعد و عرفهای اجتماعی بصورت قانونی نانوشته اند که حسب طرز تلقی اجتماعی و عقل و منطق موظف و مکلف به پذیرش آنیم . نیازی هم به ارائه مدرک و مستند ندارد ، هرچند در اینمورد چه از نظر تفسیر لغوی و چه از منظر برداشتهای دینی و اعتقادی مطالب متعدد و بسیاری در تائید نظرم موجود است که زحمت سرچ و مطالعه آنرا به خودتان واگذار کرده تا از این رهگذر مطالب تازه ای هم بیآموزید !
    گذاشتن لینک حسب مقررات سایت ممنوع است و باعث حذف کامنت میگردد . وگرنه در پیدا کردن مطالب اثباتی شما را یاری میکردم ، هرچند قاعدتا میبایستی سواد و توانائی انجام اینکار را داشته باشید .
    2-اتفاقا شهامت گفتار این مطلب را داشتم که مکتوبش کردم !
    بخوبی حرف زمین افتاده را در اینمورد از زمین جمع کردید ، خود را مخاطب قرار دادیدو مطلب رامال خود کردید !
    از این نظر شما بعنوان کسیکه معمولا جرآت و شهامت خطاب قرار دادن مخاطب خود را نداشته و غالبا در لفاف وگوشه و کنایه و آدرس دادنهای آنچنانی مخاطب خود را عطاب قرار میدهید معروفید و مصداق بارز مطلب نوشته شده ام !
    خوشبختانه مطالب سایت چون مندرجات شبکه های اجتماعی که قرار دادن نظر در آنها همانند نوشتن بر روی یخ ماندگار نیست نبوده و با گذشت زمان باقی و قابل دسترس است . کافی است به مندجات کامنتهای خود در چند ماه اخیر مراجعه کرده تا به صدق عرایضم واقف شوید و نشانه های نبود صراحت و شهامت خود را در نظراتتان جستجو کنید ! مطمئنا دست خالی بر نخواهید گشت !!
    3-اتفاقا فرض بنده نه تنها اشتباه نیست که بعکس انکار و حاشای مطلب از طرف شما مسبوق به سابقه است !
    کلمات به وضوح مکتوب شده و کماکان قابل رویت است ! قطعا شما که در لفاظی و استفاده از کلمات دهان پرکن و قلمبه سلمبه ید طولائی دارید ، نباید از درک معنی کلماتی ساده عاجز باشید . یکبار دیگر متن آقای ممدو را بدقت مطالعه کنید، بعد افاضات خود را مکتوب کنید تا باعث سبک شدن شما نشود !
    4- از علائم نبوغ و تسلط مدیران فراری همین بس که بدرستی تشخیص دادند که فتل بعنوان یک راننده از اوج عبور کرده ، بی انگیزه و تمام شده ، یکی از عوامل بازدارند تیم است و بایداو را به بیرون هدایت کنند .
    عملکرد و امتیازات مکتسبه معبود شما در فراری طی فصل قبل بسیار نزدیک و برابر با دنیل کویات بود که اونیز بهمی خاطر از تیم دسته دومی ردبول به بیرون پرتاب شد ! … البته در مجموع فتل از بودنش در تیم فراری طی فصل 2020 ضرر نکرد !
    حقوق بالائی گرفت ، بغیر از یکی دو مسابقه مایه ای نگذاشت که هیچ ، با عدم تلاش لازم باعث افت جایگاه تیم در رنکینگ سازندگانهم شد ، حال مصاحبه های دو پهلو و تشنج آفرینش در مورد تیم و تزریق تنش در فراری بجای خود !
    پس میبینیم که گردانندگان فراری برعکس برداشت غلط و مغرضانه شما واقعا در درک معضلات تیم درست و با درایت عمل کردند . البته میتوان متاسف بود چون این تصمیمات ، آندسته از طرفداران سینه چاک و بدور از منطق این راننده را که به واقع باعث روسیاهی فنهای واقعی و واقع بین فتل شده اند را طوری بهم ریخت که آلام و دردش تا کنون التیام نیافته و هنوز سوگوار جدائی این راننده از فراری اند .
    5-مطمئنا اگر حرف یا مطلبی به خاطرتان میرسید مطرح میکردید ! چیزی برای گفتن در اختیار ندارید !
    در مورد پاراگراف آخر کامنت شما : اول اینکه بنده نظر شما را در اینمورد جویا نشدم ، پس لطفآ به رایگان و مجانا نصیحت نفرمائید ! دوم اینکه اساسآ مخصوصآ شخص شما در پوزیشنی نیستید که تذکرو نصیحتی به کسی بدهید چون واضحا خود بیشتر نیازمند رعایت این اصولید .
    شما ظاهرا فقط احتیاج دارید که مطرح و دیده شوید ! خوشحالم که این نیاز روحی شما را با پاسخ به نظرتان تامین کردم !!

  • Parsa16

   6

   0

   عالی بود عالی
   ممنون

 4. @sebvr

  10

  1

  رفقا توی این پست تحلیل کامل عملکرد چارلز لکرک رو گذاشتم در صف تاییده !

  • Siya

   6

   0

   Sebvr عزیز
   خیلی کامل بود مرسی فقط اگه اشتباه نکنم یه چیزی که من دیدم و برام عجیب بود پیت استاپ های مک لارن تو اون مسابقه خیلی کندتر از فراری بود دو یا سه تا پیتشون بالای 3 ثانیه بود

   • @sebvr

    6

    0

    پیت استاپ اول رو گفتم که اختلاف چارلز رو کمی بیشتر کرد ! ممنون از شما که خوندین !

 5. Ahmadreza

  12

  0

  یه اشتباهی که مکس کردش این بود که موقع پس دادن جایگاه ز ریسینگ لاین خارج شد و سرعتشو کم کرد و اینکار باعث شده به سمت کثیف پیست بره و شن و … به لاستیکش بچسبه
  در صورتی که میتونست تو ریسینگ لاین بمونه و بذاره همیلتون از اون قسمت کثیف ازش رد بشه

  • Ahmadreza

   10

   0

   و بعدشم که برا سبقت رفت یه اشتباه کرد و دو ، سه بار فرمون داد تا تعادل ماشین رو حفظ کنه و بعدش لوییس جدا شد

   • @sebvr

    8

    0

    ممنون احمد رضا ! دقت نکرده بودم …

  • آرشا

   12

   0

   احمد رضا به نکته بسیار کلیدی اشاره کردی اینجاس که تجربه همیلتون چربید به مهارت واستعداد مکس.
   مکس میتونس توی مستقیمی قبل از پیچ آخر روی ریس لاین بمونه وجایگاهش رابه همیلتون بده و دوباره توی کفی باdrs از لوییس سبقت بگیره.
   البته البته گفتنش برای ماهایی که مسابقه تمام شده وهمه معمّاها حل شدن خیلی راحت تره اما خب یه راننده باید درهمه حالات تمرکزش راحفظ کنه.

   • Mahyar.M.VER.33

    3

    6

    حرفت درسته ولی بازم با تمام این ایده های خوب مرسدس و همیلتون اعتراض میکردن… حالا از این حرف ها بگذریم تصمیم مکس از زمان اعلام هورنر ۲ ثانیه هم طول نکشید!!!

   • بیژن

    7

    0

    دوست عزیز اگه تو پیچ آخر این کار رو انجام میداد مکس هم رده رو از دست میداد ، هم به لوئیز که جلو میافتاد drs میداد ، محدوده اندازه گیری drs یه نقطه مشخص داره و برای ماشین پشت سر هست .
    مکس هم فکر میکرد میتونه مجدد رد بشه که رده رو پس داد ، بعد مسابقه هزار تا حرف میزنن و باید در لحظه تصمیم گرفت اون لحظه .

  • Ali n

   8

   0

   مطمئن نیستم اگه کسی میدونه تصحیح کنه فک کنم از زمان شنیدن دستور تا پس دادن جایگاه یه زمان مشخص فرصت دارن وگرنه جریمه میشن بنابراین شاید مکس نمیتونست تا بعد از مستقیمی صبر کنه.

  • Mahmood.ghaedi

   2

   0

   اشنباه مکس این بود ک باید قبل از خط دی ار اس جاش پس میداد و با دی ار اس دنبال لوییس میکرد ن اینکه بعد از خط بهش اجازه عبور داد دی ار اس هم داشت لوییس و رفت اشتباه بعدیش این بود ک قبل از مستقیم بعدی زودتر رفت تو پیچ و مجبور شد زیاد فرمون بده تایم از دست بده و دیگه لوییس فاصلش برد بالای ی ثانیه

 6. مَمَّدو

  14

  4

  بعضی جاهای تاریخ یه جوری هستن که انگار میخواستن تبدیل به حماسه بشن ولی یه دفعه سر رشته کار از دست مَلِک تقدیر در رفته و تبدیل به حسرت شدن! مثل زمین خوردن مارک مارکز بعد از اون بازگشت بی نظیر پارسال. یا سوختن موتور فراری مایکل شوماخر در سوزوکا 2006 یا تصادف سباستین فتل تو هوکنهایم در اونسال کذایی یا همین سبقت ناتمام ورشتپن که میرفت خیلی چیزهارو به خیلیا ثابت کنه ولی تبدیل شد به مثال نقض!
  ولی بی شک تا این لحظه از تاریخ فرمولاوان، بزرگ ترین حسرتی که بر دل عاشقان مونده، نا تمام ماندن مسابقه حیرت انگیز آیرتون سنا در همون روزی که کشته شده. اون روز آیرتون داشت میرفت که خیلی چیزهارو ثابت کنه …

  • محمد یاسین

   9

   8

   اول بگم كه چه عكس پروفايل قشنگي و بعد هم يك مثال دارم كه قشنگ مفهوم اون جمله اولت رو بيان ميكنه ؛‌ يا كربلا 4 كه همگي فكر ميكردن راه قدس داره از كربلا باز ميشه ولي برعكس شد و عمليات لو رفت

   • مَمَّدو

    6

    5

    خواهش میشه دادا. مثال درستی بود. یادشون جاودان.

   • مَمَّدو

    10

    1

    البته مثال درستی بود در جای نادرست! بهتره مثال فرمول یکی بزنیم تو این فروم. :))

  • بیژن

   10

   4

   سبقت ورشتپن چه چیزی رو ثابت میکرد ؟
   با ماشینی که بهتر بود در مسابقه با لاستیکی که ۱۲ دور نو تر بود ،
   نتونست یه سبقت سالم بگیره .
   اتفاقا تو این مسابقه خیلی چیزا ثابت شد . بعدشم اخر مسابقه بهانه بیاره لاستیک چسبندگی نداشت .
   وقتی نتونی ۱۵ دور لاستیک هارد رو نگه داری و مدیریت کنی دیگه مشکل از راننده اس .
   خیلی چیزا ثابت شد تو این مسابقه .
   یه ضرب المثل قشنگی هست که میگه
   مکس هنوز گیر مردش نیافتاده بود .
   امسال مشخص میشه همیلتون کیه .
   چون کسی نمیتونه بهانه ماشین بگیره چون ردبول بهتره .

   • mohammad

    5

    2

    از وقتی یادمه دارماین ضرب المثل شما رو به زبون های مختلف میگم کسیگوشش بدهکار نیست

   • Mehriar Salehi

    9

    1

    بیژن جان فکر کنم یکم زوده برای هیجان زده شدن!
    مکس کل آخر هفته فقط یکجا تو ترمزگیری اشتباه داشت و مطمئنم فقط بهتر میشه ریس بعد.اولین بارشه که تو موقعیتی قرار گرفته که تایتل وسط هستش.

    من هنوزم معتقدم لوییس امسال احتمالا بهترین رانندگی هاش رو به نمایش میزاره اما معناش این نیست که قراره هر هفته اتفاقات بحرین رقم بخوره.یکی رو برد…اما با شناختی که از مکس تو مصاحبه هاش پیدا کردم و ریاکشن هاش تو لحظات سخت، این پسر مثل سنگ هست، احساساتی در کار نیست و فقط بهتر میشه.
    یه تاییدیه دیگه هم این ریس بهم داد درباره روحیه قویش.

    نه تو رادیو شروع کرد به داد و قال درباره پنالتی، نه بعد از ریس، نه قهر کرد رو سکو نره که حالا واسطه براش بیارن، نه از این شوآف ها و مظلوم نمایی ها که بره تابلو نفر اول دوم رو عوض کنه! هیچی! پذیرفت و فقط حمله کرد…این روحیه فقط محکم تر میشه، استعدادشم داره، الان وسیله اش هم داره.

    اوضاع داره عوض میشه، من هیچوقت مایکل رو مثل ۲۰۰۶ ندیدم، بینظیر بود رانندگیش…چیزایی رو میکرد که سالهای قبلش خیلی کم دیده بودم اما نسل عوض میشه…فکر کنم کم کم زمانش رسیده همون سریال ۲۰۰۶ تکرار بشه.

   • بیژن

    0

    1

    چه هیجانی اقای صالحی ؟
    اتفاقا کسانی هیجان زده شدن که با یه مسابقه شروع کردن مکس رو قهرمان دیدن،

   • بیژن

    0

    1

    چه هیجانی اقای صالحی ؟
    اتفاقا کسانی هیجان زده شدن که با یه مسابقه شروع کردن مکس رو قهرمان دیدن.
    من تنها راجع به این مسابقه صحبت کردم . تا انتهای فصل هم کلی راه مونده .

   • بیژن

    0

    1

    چه هیجانی اقای صالحی ؟
    اتفاقا کسانی هیجان زده شدن که با یه مسابقه شروع کردن مکس رو قهرمان دیدن.
    من تنها راجع به این مسابقه صحبت کردم . تا انتهای فصل هم کلی راه مونده .
    دیگه بهانه چطوری میگیرن ؟!
    هم چند دور آخر هم بعد مسابقه هی میگفت لاستیک تموم کردم
    هم گفت چرا نذاشتین ادامه بدم رده پس ندم ، خوب ادامه میدادی .

 7. --AmirAli--

  7

  0

  منم با پالمر موافقم
  بیش فرمانی در حالی که همیلتون فشاری نیاورئه بود احتمال زیاد پنالتی داشت
  ردبول هم ریسک نکرد و رده رو پس داد، باید تو لوکیشن بهتی رده رو پس میداد، اشکال نداره مسابقه های زیادی در پیشه

 8. مَمَّدو

  8

  2

  چند وقتیه که خبری از “امید نور محمدی” عزیز نیست. امیدوارم برای تفریح رفته باشه خارج از کشور.

 9. Ali n

  11

  1

  تو اینکه سبقت مکس از خارج محدوده پیست جریمه داشت شکی نیست ولی دو تا نکته است اول اینکه تا قبل از اینکه مهندس مکس به اون بگه میتونه از محدوده خارج پیست استفاده کنه چون لویس هم همین کارو می کنه (۲۹ بار) مایکل مسی به مرسدس و لویس تذکر نداد دوم اینکه ردبول میتونست بذاره مکس پنالتی بگیره فوقش ۵ ثانیه اختلاف باز نمیشد و باز هم دوم میشد چیزی که الان هم شدن.

  • محمد یاسین

   7

   2

   شايد ردبول از بوتاس ميترسيد 😁😂😂😂😂

   • Mahyar.M.VER.33

    7

    4

    جالبه این مسابقه بوتاس کامل محو بود فقط یکی دوبار به عنوان استراتژی خوب استفاده شد… اگه فصل قبل بود کلی ازش انتقاد میشد اما الان تقریبا عادی شده…

   • Mohammad44

    7

    4

    با چه معیاری میگی بوتاس محو بود؟؟؟؟
    اتفاقا بوتاس کارشو خوب انجام داد حتی اگه اون پیتش خراب نمی شد فرصت درگیری داشت…
    اون اختلاف آخرم به خاطر پیت اضافه است وگرنه پیس خوب و تو یه جاهایی برابر با مکس داشت

   • Mahyar.M.VER.33

    2

    5

    اقا محمد معیار من تایم اخر مسابقه هست… پیت استاپ مرسدس ۸.۳ ثانیه بوتاس رو عقب انداخت که از ۳۷.۳ کم کنی میشه ۲۹ ثانیه… اگر ۲۹ ثانیه اختلاف عملکرد خوبی هست من حرفی ندارم !!!

   • Mohammad44

    5

    0

    بوتاس یه پیت اضافه رفت برای فستست لپ…

  • Mahyar.M.VER.33

   3

   5

   اوه من نمیدونستم ۲۹ بار بود !!! مگه سال قبل همین پیچ قوانین سخت گیرانه تری نداشت( اگه اشتباه میگم درست کنید)!؟ به هر حال فرمول یک از همون اول که این قوانین رو نداشته و در طول زمان کامل شده و امیدوارم این مسابقه باعث شفاف تر شدن قوانین پیست بشه…

   • mahyar

    4

    3

    چند بار که شما از محدوده پیچ (بدونه سبقت گرفتن و … )خارج بشی . طبق قوانین چند بار (مثلا3 بار، نه 29 بار) بهت پرچم سفید سیاه میدن که یعنی دیگه حق نداری رد بشی .
    اگه باز رد بشی بهت پنالتی میدن .
    از این شفاف تر دیگه ؟؟؟؟
    مایکل مسی کلا” معلوم نیست داره اونجا چیکار میکنه . قوانین شفاف هستن ولی با یسری کارها شفافیتشون از دست میره .
    مثلا” این آقا میاد میگه . پیچ چهار فقط ترک لیمیتش برای اینه که زمانتون حذف میشه .
    به خاطر همین هم لویس به خودش اجازه میده تا 29 بار از اونجا استفاده بکنه و تازه بهش بگن دیگه حق نداره ؟ چرا ؟ چون فهمیدن که اونجا کلی منفعت راننده داره کسب میکنه .
    همه اینا به خاطر یک موضوع هست . این که ایشون و تیمشون یحو ی چیزی میگن که خیلی عجیبه . آقا ماشینی که تا چهارتا چرخش از محدوده خارج میشه کارش اشتباه هست . بعد چند بار تکرار باید بهش پرچم سیاه سفید بدن و تکرار مجدد پنالتی . خودشون از شفافیت خارجش میکنن که مثلا” جذابیت مسابقه رو بالا ببرن . ولی بعد میبینن کارشون اشتباه بوده وسط مسابقه به کل عوضش میکنن .
    آقا نکنید . قوانینی که 0-1 هستن رو اینقدر انگولک نکنید . تامام

 10. mahdi.doroudi

  6

  1

  شاید این پیچ زمانی جریمه داره که بخواد راننده تو سبقت خارج بشه از پیست مورد جریمه قرار بگیره و در حالت عادی خارج بشن جریمه ای در بر نداشته باشه

 11. mahdi.doroudi

  8

  0

  تو هر پیستی خب چنتا پیچ هست ک جریمه داره و یسری پیچ ک خارج شدن ازش جریمه ای نداره ولی به عمد خارج شدن یا مثلا کم فرمونی و بیش فرمونی باعث خارج شدن ماشین بشه از مسیر اصلی چه قانونی داره این مشخص نیست و بنظرم ک به عمد خارج شدن از این پیچ مشکلی نداشته ک همیلتون بارها اینکارو کرد ولی برای سبقت نبود ولی مکس از خارج پیست برای سبقت گیری استفاده کرد و بخاطر همین بهش گزارش دادن ک پس بده موقعیتت رو اگرم اشتباه گفتم اقایون اصلاح کنید حرفای منو ممنون از همگی

 12. muhamad

  3

  4

  به نطرم اگه مکس مشابقه رو ادامه میداد تو ۵دور میتونست پنالتیو جبران کنه
  ردبول اشتباه کردش چون اگه هم حبران نمیشد فاصله مکسو بوتاس خیلی بود که دومیو بگیره

  • Mehdi mozafari

   8

   0

   حدود دو دور و نیم تا پایان باقی مونده بود نه پنج دور. لپ ۵۳ سبقت اتفاق افتاد

  • HADAR_HAZAR

   3

   1

   من فکر میکنم. مکس در پس ‌دادن سبقت به لویس اشتباه کرد. میتونست داخل پیچ این کار انجام بده و هر دو در حالی که لویس جلوتره شروع به شتابگیری کنند و اینطوری لویس فاصله نمیتونست بندازه. ولی مکس بعد پیچ سبقت پس داد و لویس یک ثانیه شایدم بیشتر راحت جلو افتاد و تونست دوام بیاره تا آخر مسابقه

 13. MERC

  6

  0

  بعضیا یه جوری میگن لوویس 29 بار پیچ رو عریض رفت که انگار دارن راجع به یه راننده بی مهارت صحبت میکنن که بلد نیست ماشینو توی پیچ نگه داره,
  یا فکر میکنن مرسدس تیم خلاف کاریه و وقتی کسی حواسش نیست پیچارو میبره.

  نه عزیزان, درسته که قوانین ورزشی ثابت و تا حدودی واضح هستند ولی توی هر مسابقه فیا یک custom event note رو منتشر میکنه و نحوه قضاوت رو توضیح میده.
  درباره این پیست امسال نوشته که در طول مسابقه این پیچ رو آزاد هستین که خارج شین, مطمئنا یه راننده زیرک از این مساله استفاده میکنه, چیزی که عجیبه اینه که چرا مکس استفاده نمیکرده تا توی رادیو بهش گفتن که استفاده کن و از اون عجیب تر اینه که چرا فیا وسط مسابقه نظرش عوض شده و یهو قانون خودشو عوض کرده.
  در هر صورت, قانون سبقت هیچوقت و در هیچ صورتی عوض نشده, پس مکس باید رده رو پس میداد.

 14. Behrooz

  1

  1

  من نمیدونم این حسادت نوریس نسبت به همیلتون برای چیه ، تو این قضیه که همه دنیا میگن پنالتی داره میگه نداره ، و یا پارسال میگفت منم با مرسدس همش اول میشم و اخر اگر اشتباه نکنم مجبور به عذرخواهی شد . یه بار دیگم تو رادیو گفت کی اول شده گفتن مکس و همونجا برای مکس از کلمه legend استفاده کرد که خب عیبی نداره ولی ایا اگه چند سال دیگه توی رقابت به هم بزنن یا برای اولی مسابقه بدن بازم نظرش همین هست یا نه باید صبر کنیم و ببینیم !!