فرمول یک ایران – در فرمول یک بحرین 2020 اتفاقی فراموش نشدنی رخ داد و رومن گروژان در حادثه ای سهمگین و آتش گرفتن خودرویش جان سالم به در برد. در این مقاله سعی داریم قدم به قدم بررسی کنیم که چه اتفاقی رخ داد…

ویدیو تصادف:

1 -کمی پس از شروع مسابقه رومن گروژان (ظاهرا) بدون در نظر گرفتن عدم وجود فضای کافی در سمت راست خودش به این سمت تغییر جهت می دهد که با جلوی خودروی دنیل کویات برخورد و کنترل خودرویش را از دست می دهد.

2- با سرعت 220 کیلومتر بر ساعت منحرف شده و با دیواره پیست برخورد می کند. نیروی تولید شده حاصل از برخورد 53 جی محاسبه شده است. باید توجه کنید که اینجا یک رابطه عکس برقرار است و آن هم این است که به دلیل اینکه زمان توقف خودرو بسیار کوتاه بود، نیروی تولید شده از برخورد نیز بسیار بالاست. این گارد ریل ها هم گارد ریل های آرمکو می باشند و همان چیزهاییست که در خیابان های شهری میبینیم و انرژی فوق العاده زیادی را در طول این برخورد دریافت کرده اند.

دو تکه شدن ماشین رومن گروژان پس از برخوردش با دیواره پیست در فرمول یک بحرین 2020

دو تکه شدن ماشین رومن گروژان پس از برخوردش با دیواره پیست در فرمول یک بحرین 2020

3 – به خاطر اینکه انرژی و تکانه بسیار بالا بود، پس از اینکه شاسی به داخل دیواره پیست فرو رفت، خودرو به دو نیم تقسیم شد. نیروی حاصل از ضربه آنقدر زیاد بود که احتمالا مخزن سوخت و یا شیلنگ های آن(یا خطوط اتصالی) دچار آسیب دیدگی شدند و انفجار صورت گرفت. راننده داخل خودروست و توسط آتش محاصره شده است.

4- هیلو از برخورد رومن گروژان با دیواره پیست و رسیدن هرگونه آسیب جدی جلوگیری کرد و مهم تر از همه منتقدین خودش را ساکت نمود.

کاکپیت ماشین رومن گروژان پس از تصادفش در فرمول یک بحرین 2020

کاکپیت ماشین رومن گروژان پس از تصادفش در فرمول یک بحرین 2020

5 – رومن هنوز درون خودروست و به خاطر سلول ایمنی هنوز در وضعیت امنی به سر می برد اما ریسک خطر هر لحظه در حال زیاد شدن بود و بدتر از همه او توسط آتش محاصره شده بود. اما با توجه به اینکه این افراد راننده های فرمول یک می باشند و آمادگی بدنی و روحی فوق العاده بیشتری نسبت به افراد عادی دارند، رومن با سرعت هر چه تمام تر خودش را از خودرو بیرون کشید.

6 – خودروی کادر پزشکی(دکتر یان رابرتز و الن ون در مرو) بلافاصله در صحنه حاضر می شود و وصف شجاعت آنها امکان پذیر نمی باشد اما هوشمندی این کادر در اینجا خلاصه می شد که ابتدا دکتر یان رابرتز به کمک مارشال آتش نشان رفت تا کپسول آتش نشانی را باز تا کمی شرایط تحت کنترل قرار بگیرد. با اینکه زبانه های آتش هر لحظه بیشتر می شد، اما او به سمت رومن رفت تا او را نجات دهد.

مارشال های پیست بحرین در حال خاموش کردن آتش ماشین رومن گروژان پس از تصادف در فرمول یک بحرین 2020

مارشال های پیست بحرین در حال خاموش کردن آتش ماشین رومن گروژان پس از تصادف در فرمول یک بحرین 2020

7 – تجهیزات و مواد به کار رفته در لباس، کفش، کاسکت و وایزر راننده و شاسی خودرو از بالاترین میزان ایمنی و تکنولوژی برخوردار هستند که نقش حیاتی در این تصادف بازی کردند.

تمام رویداد های بالا در چند ثانیه رخ داد و برخی مراحل مانند زمان رسیدن ماشین مدیکال در حد 5 ثانیه طول کشید! اگر یکی از این مراحل بالا با تاخیر حتی یک یا دو ثانیه ای رخ می داد الان باید در مورد چیز دیگری صحبت می کردیم. فرمول یک راه طولانی در مسیر بهبود ایمنی آمده است و باید قدردان افرادی باشیم که در این راه تلاش کرده اند. رومن الان حالش خوب است و به عنوان راننده برتر روز شناخته شده است که مطمئنا این می تواند لبخندی را بر روی صورت وی و خانواده اش قرار دهد.

اگر می خواهید بدانید که چه کسی بیشتر از همه برای بهبود ایمنی در فرمول یک تلاش کرد لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید:

دکتر سید واتکینز ؛ پزشک و ناجی فرمول یک

30 دیدگاه

 1. MILKY4EVER

  19

  0

  واقعا بخیر گذشت خدا بهش رحم کرد هووف ..😭😭

 2. Amir5

  11

  1

  خدارو شکر واقعا

 3. ERMIYA

  16

  0

  هنوز باورم نمیشه چطوری سالم موند…..این امنیت و هالو های خودروهای فرمول یک امروزی مطمعنن باعث افزایش ریسک و اطمینان راننده ها به ماشیناشون شده

 4. aryan261

  14

  1

  سییییید
  خوش اومدیییی

 5. alireza_h

  9

  1

  آقای حسینی، بازگشت شما رو به مخاطبین سایت تبریک می‌گم

 6. Sina

  9

  0

  53 جی اصلا شوخی نیست
  ولی موندم هنوزم بعضیا هستن که به وجود هیلو ایراد میگیرند اگر هیلو نبود فکر کنم این فصل حداقل ۲ راننده کشته شده داشتیم

  • ایرن

   4

   2

   اگر هیلو نبود احتمالا راسل هم آسیب میدید. اما برخی فکر میکنند هیلو فقط به این درد میخوره که چرثقیل ها هنگام بیون بردن خودروی آسیب دیده از این قسمت خودرو رو بلند کنه

 7. RADU

  5

  0

  اگه بخوایم یه مقایسه بریم :

  رومن گروژان بحرین 53 G
  کوبیتسا 75 G
  دیوید پورلی 180 G ( غیر رسمی )

  که تو خود سایت هم بهش اشاره شده :
  شتاب گرانش یا جی فورس (G FORCE) در فرمول یک

 8. Mahmood.ghaedi

  10

  0

  چ امادگی بدنی داشت گروژان این فشار تحمل کرد
  شانس اورد ک بیهوش نشد

  • behrang 1350

   4

   0

   دقیقا درست فرمودید . من خودم سال 1385 تصادف شدیدی داشتم
   که وقتی ماشین روبرو با من شاخ به شاخ برخورد کرد به مدت چند ثانیه
   بیهوش شدم . تازه سرعت ماشین معمولی کجا سرعت فرمول یک کجا ؟
   این راننده ها واقعا بدن و ذهن آماده ای دارند

 9. aki

  8

  1

  منم بازگشت سید رو به تمامی علاقمندان فرمولا وان در جهان تبریک می گویم 😁

 10. NavasaN

  5

  0

  کماکان از ریزش برگ رنج میبرم

 11. Mehrdad

  10

  0

  لازم میدونم من هم از موضع قبلی خودم عقب نشینی کنم و بگم هیلو بهترین چیزی بود که به فرمول یک اومد…

 12. sebastian

  6

  0

  خداروشکر حالش خوبه. یه لحظه خودتونو جای اون قرار بدید واقعا سخت بوده اون لحظه.
  فکر میکنم رو رانندگیش تاثیر بزاره و یکم محتاط تر بشه

 13. Babolirika

  4

  0

  هیلو چیز پراستفاده و زشتیه ولی ایکاش برای آنبرد از یه دوربینی با زاویه دید بهتری استفاده کنن ، انبرد های قبل از هیلو خیلی جذاب تره

 14. RADU

  3

  0

  واقعیت امر هیلو ظاهر ماشین هارو زشت کرده
  اما مزیت هایی که داره می چربه به معایبی مانند شکل ظاهری و دوربین آنبورد اما به نظرم در عین توجه به ایمنی و سلامتی باید یه فکری به حال این مشکل های ریز بکنن FIA

  • محمد

   0

   0

   مثلا میفهمی ماشین کجاست تا بتونی خلا پشت بگیری

 15. SUPER FAST 16

  4

  0

  اقا سید خیلی خوش برگشتی .اصلا نبودی منم نبودم😉

  • mashF1

   5

   0

   خوش اومدی سید . این وسط کیه با سید مشکل داره هم خوش امد گوییارو ی دیسلایک رفته🧐

 16. Erfn

  1

  0

  واقعا وحشتناکه ماشین نصف بشه اما خب خداروشکر بخیر گذشت خیلی صحنه بدی بود

 17. ابوالفضل

  4

  0

  کویات رو دو تا حادثه اوایل مسابقه بود هر دو هم برخورد به چرخ جلو چپ آلفاتوری چرخ جلو چپو با چی وصل کرده که کنده نشد

 18. شاهین

  5

  3

  فتل دیروز حرف جالبی زد که هیچکس روش مانور نداد. گفت چرا گاردریل نباید تحمل اون فشار رو داشته باشه که از وسط باز شه و ماشین بره داخلش گیر کنه. حرفش به نظرم درسته اگه گاردریل از وسط باز نمیشد و ماشین رو نمیگرفت شاید اون انفجار و نصف شدنی در کار نبود. ولی خلاصه خدا رو شکر که اتفاق بدتری برای رومن نیفتاد

  • farshad

   6

   0

   با سلام به اقا شاهین . نمیدونم فتل چی گفته ولی با توجه به اون سرعت , زاویه برخورد تقریبا مستقیم و شکل گوه ایی این خودروها , گاردریل به طبیعی ترین شکل ممکن وظیفه خودش رو انجام داده . اگر محکمتر از این میخواستن که میشد بلوک نیوجرسی که خیلی بنظرم خطرناکتره در تصادف روبرو (شاخ به شاخ) و اگر دیواره فلزی (شادولاین) میبود که بازم قدرت باز دارندگی کمتری داره . البته بقول ایرن عزیز طراحی پیست در خصوص دیوارهها میتونست شرایط بهتری داشته باشه , مثلا در همین نقطه زاویه گارد ریل بطرف پیست خیلی تند بود و اگر کمتر بود و بجاش بعد از خروجی , گاردریل داخلی رو زاویه میدادند بهتر بود . البته در حوزه تخصص ایرن خانم است و ایشون میتونند قطعا بهتر از من توضیح بدند .

   • امید نورمحمدی

    3

    5

    farshad : من فکر میکنم باید روی نوع مصالح تمرکز کرد نه صرفا تغییر شکل آن. شاید منظور پلاستیکی بودن بیشتر جنس گارد برای کاهش نیروی عکسالعمل و اتلاف آن با تغییر شکل بیشتر بوده. صرف اینکه یک راننده ای که شما دوست ندارید حتما حرف اشتباهی زده نمیتواند ملاک مناسبی باشد. شما میفرمایید نمیدانید سب چی گفته ولی با صحبتی که نمیدانید مخالفت میکنید!!!

   • farshad

    4

    0

    با سلام خدمت اقای نور محمدی . من اصلا از سب بدم نمیاد و اتفاقا مورد علاقه بنده است . اینکه عرض کردم نمیدونم سب چه گفته منظورم این بود که مصاحبه ایشان را نشنیدم و جایی هم نخواندم . بقیه عرایض بنده هم نظر و تجربه شخصی خودم در رابطه با گاردریل و نیوجرسی بتنی بود نه تحلیل صحبتهای نشنیده سب عزیز . البته این مسئله رو قبول دارم که استفاده از نیوجرسی پلاستیکی که معمولا هم با آب پر میشه گزینه خوبی میتونه باشه ولی اینکه با مقررات فیا آیا مغایرتی دارد یا نه و چرا از نوع بتنی استفاده شد دیشب , اطلاعی ندارم و دوستان با تجربه میتونند راهنمایی بفرمایند . ولی برداشت حضرتعالی از نوع علاقه بنده به سب یک تفاوت صد و هشتاد درجه ایی بود و برای این راننده پر افتخار احترام زیادی قائلم .

 19. امید نورمحمدی

  3

  1

  با درود و عرض ادب خدمت آقای سید علی حسینی بزرگوار. سپاس ویژه از مطلب بسیار عالی که نوشتید.
  همانطوریکه بدرستی اشاره فرمودید اهمیت نکات ایمنی در این رشته بسیار خطرناک فوق العاده زیاد است و بنظر میرسد تا رسیدن به امن ترین حالت راه طولانی در پیش روی گرداندگان این رشته قرار دارد.
  باور اتفاق رخ داده و نجات معجزه آسای گروژان که به ثانیه ای بند بود سخت است.
  امیدوارم بازهم شاهد حضور پررنگ جنابعالی و مقالات فنی و تخصصی شما در این سایت وزین باشم.
  ارادتمندم

  • Shahrokh_LH_44_SV_5

   1

   0

   درود به شما دوست گرامی.سوال…
   ایا هنگام خروج اضطراری هم راننده باید اون قاب دوره سر که شکل یو از کنار فرمون شروع میشه و از پشت سره راننده رد میشه و به سمت دیگه میرسه…اسمشو نمیدونم…ایا اون رو هم باید برداره راننده تا بتونه در بیاد؟؟؟
   ایا گاراژه سرجیو پرز زودتر با توجه به اطلاعاتی که تیم ها از خودرو دارند متوجه نشده بود که موتوره ماشین داره به فنا میره….
   و در اخر چراغ بالا سره راننده موقع ورود به پیت لین چرا رنگش عوض میشد…تقریبا بنفش بود با زاویه ای که ما میدیدیم.
   ممنون