فرمول یک ایران – ژان تاد مدیر فیا می گوید که مایکل شوماخر پیشرفت پسرش میک را در راه رسیدن به فرمول یک دنبال می کند.

مدیر 74 ساله فرانسوی فیا در مصاحبه ای با شبکه RTL در مورد وضعیت سلامت مایکل شوماخر بیان کرد:

این سوالی است که من می خواهم فوق العاده در مورد آن کم حرفی کنم.(مراقب حرف زدنم باشم). من اغلب اوقات مایکل را می بینم، یک یا دو بار در ماه! جواب من به این سوال همیشه یک شکل است و آن هم اینست که او می جنگد. ما تنها می توانیم برای او و خانواده اش این را آرزو کنیم که اوضاع برایشان بهتر شود.

تاد به طرفداران مایکل شوماخر که از سال 2013 تا به الان او را ندیده اند اطمینان داد “که این راننده آلمانی به بهترین شکل تحت مراقبت قرار گرفته و در مکان بسیار راحتی قرار دارد.”

تاد در مورد اینکه ایا مایکل توانایی دنبال کردن اقدامات میک را دارد نیز اینگونه پاسخ داد:

البته که او پسرش را دنبال می کند. میک احتمالا در فصل بعد فرمول یک حضور پیدا می کند و مسابقه می دهد که چالش بزرگی برایش خواهد بود. ما فوق العاده خوشحال خواهیم شد که یک شوماخر جدید را در بالاترین سطح مسابقات اتومبیلرانی داشت باشیم.

36 دیدگاه

 1. Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

  23

  1

  خداوندا…
  همه‌ی بیماران را شفای عاجل فرما…🤲🏻
  الهی آمین…🤲🏻

  • mahdibk

   18

   0

   مخصوصا شوماخر بزرگو

  • ایرن

   10

   1

   الان اون دیسلایکه منظوری اینه که خدا بیماران رو شفای عاجل نده؟
   اینم حرفیه

   • بهزاد زمانی

    5

    3

    نه الزاما، شاید براش اون جمله بی‌مفهوم و بی‌معنا باشه و یا اعتقادی به این موضوع نداشته باشه

   • ایرن

    4

    1

    نه الزاما. میتونه مثل اون شخصیت معروف گالیور باشه. من یه دختر دارم که یک سال و شیش ماهشه. کلا در جواب همه چیز میگه نه. فقط وقتی با ناز میگه نه منظورش آره هست و وقتی با قاطعیت میگه نه منظورش نه هست. خخخ
    اینجا هم بعضیا کلا دیسلایک میزنن، منتها تفاوتش اینجاست که نمیدونیم دیسلایک رو با ناز و ادا میزنن یا با قطعیت که متوجه شیم منظورشون لایک هست یا دیسلایک.

   • Mahmood.ghaedi

    2

    1

    ایران خدا دخترتون حفظ کنه واستون
    اون دیسلایک هم اصلا مهم نیست ی عده هست ک ادم هرچی بگه دیسلاک میدن حرف خودشونم تایید کنید دیسلاک میدن

 2. Jingoozz

  23

  4

  حیف…صد حیف!
  چنانچه میک جایگزین رایکونن پیر میشد و تحت تعلیم و تربیت جیووو کبیر قرار میگرفت ، هم موجب مسرت پدر بود و هم موجب پیشرفت پسر.

  • RADU

   15

   0

   بله این برا هر کسی میتونه افتخار باشه که هم تیمی قوی ترین راننده گرید باشه

  • Fastboy 44

   13

   2

   بخدا نگرانت بودم گفتم خدایی نکرده کرونا گرفتی
   ولی دیدم کامنت گذاشتی از این رو به اون رو شدم😅
   ZXE LECLERC رو متاسفانه ندیدم چن روزیه

  • Mahmood.ghaedi

   14

   2

   دورد ب بزرگ کارشناس دنیای سرعت و موتور اسپورت

   این افتخار ب هرکسی داده نمیشه ک کنارجیووو کبیر رانندگی کنه
   لوییز بعد مسابقه گفت افتخارم هفت دوره قهرمان جهان شدن نیست افتخارم اینه ک تو دوره ای رانندگی میکنم ک جیوو کبیر هست

 3. behrang 1350

  14

  0

  امیدوارم هر چه زودتر بهبود پیدا کنه
  ولی نمیدونم چرا شفاف وضعیت مایکل رو نمیگن

 4. iman88

  8

  1

  این بحث درادامه توضیحاتیه که مهریار صالحی درمورد سیستم توکن تو پست “فراری بهترین نتیجه فصل خودش را در ترکیه کسب کرد” دادن هستش، اما چون اون پست تقریبا بسته شده بود اینجا مطرح میکنم تا شاید هم ایشون و هم دوستانی که علاقه دارن ببینن.
  ——————————————-
  مهریار درمورد موتور از سیستم توکن استفاده نمیشه و قراره شامل محدودیتهای تدریجی بشه تا سال 2023 که کاملا موتورها فریز میشن.اما تا سال 2023 سالی یک بار تیمها میتونن ارتقاهایی تو قست turbo و MGU-H معرفی کنن.
  اما MGU-K و energy storeو control electronics تحت محدودیتهای شدید قرار گرفتن.
  مهریار جان اگر فرصت و اطلاع(که مطمئنا دارید) دارید میشه بگید:
  ————————————————————————————-
  1.MGU-K و energy storeو control electronics کاملا فریز شدن یا امکان تغییرات توشون وجود داره؟(چون هرجا در موردش خوندم از لفظ “محدودیت” استفاده شده نه “فریز”)
  ————–
  2.منظورتون ازین که فراری نمیتونه موتور جدیدش رو معرفی کنه صرفا برای فصل جاریه؟
  —————————-
  3.اگر موتور فراری به همون اندازه ای که میگن قوی باشه فکر نمیکنید فصل بعد بیشتر از انتظار من و شما بدست بیاره؟
  ———————————————–
  4.میشه گفت ردبول با تثبیت قانون محدودیت ارتقای موتور در حین فصل(تا سال 2023)و فریز کامل موتورها(تا 2025)عملا به خواستش رسیده؟
  ————————————————————————-
  5.میدونید جریان 2 ژتونی که از مکلارن برای تغییر موتور کم میشه چیه؟بخاطر تغییرات اجتناب ناپذیریه که باید رو شاسی اعمال بشه،که باعث میشه دو تا از ژتوناشون استفاده بشه یا نه خود تعویض موتور دو ژتون هزینه داره و برای تغییرات شاسی باید ژتون دیگه ای هم خرج کنن(من نتونستم چیزی در موردش پیدا کنم)
  —————————————————————————————————
  6.این محدودیت استفاده از تونل باد برای خودروهای سال اینده رو(که شما بهش اشاره کردید) من جایی نخوندم.ولی برای خودروهای سال 2022 استفاده از تونل باد تا فوریه 2021 ممنوعه.منظور شما هم همین بود؟

  • Mehryar Salehi

   13

   0

   ایمان جان بله اون سیستم توکن مربوط به موتور نیست و برای موتور کلا یه سیستم جداگانه طراحی کردن.

   ۱.MGUK و باتری و الکترونیک موتور، تا آخر ۲۰۲۱ محدودیت طراحی ندارن.اما چیزی که تا آخر ۲۰۲۱ معرفی میشه دیگه قابل تغییر نیست تا آخر ۲۰۲۳ که اون زمان هم میتونن طراحی جدید رو ارائه بدن که برای فریز ۲ سال بعدش میشه.البته چیزی که تو دوره عقب بودن هوندا و رنو نوشته میشد، اینطور بود که اصولا این سه قطعه ایی که نام بردین تقریبا زیاد تاثیری تو اختلاف توان موتور ندارن و تیمها خیلی خیلی بهم نزدیکن…خود ICE و MGU-H هستن که تاثیر زیاد رو دارن، چیز زیادی از دست نمیره ظاهرا تو این بخش که همه هم موافقت کردن به ورژن های دو ساله.

   ۲.امسال امکان آپرگرید موتور خیلی محدود بود، فراری مشکلی که داشت با موتورش ظاهرا اساسی بوده و تغییراتشون خارج از محدودیت های امسال بوده در نتیجه مجبورن تا آخر فصل صبر کنن.

   ۳.امیدوارم اما این فقط یه ادعا هستش! حالا ببینیم که چقدر ادعاشون با واقعیت همخونی داره…فراری یکبار تو شروع هیبرید خیلی بد کار کرد که خیلی سریع تونست اون فاصله رو کم کنه.بعیده نتونه اینسری هم اینکارو بکنه اما خب تیمهای دیگه هم پیشرفت دارن…اما حقیقتا فکر میکنم اگر هم برابر نشن با مرسدس، خیلی نزدیکتر میشن مثل چیزی که الان هوندا و رنو هستن.

   ۴.به نظرم عکسشه ایمان جان! موضوع اول، پوله…بهرحال الان یه ورکز دیل رو از دست دادن و حالا یا باید برای رنو پول بدن یا آپگرید موتور خودشون که تو محدوده سقف بودجه نیست.
   بخش های مهم موتور، سالی یکبار، امکان آپگرید دارن، البته انتهای فصل…فرض کنیم هوندا حتی برای آخر فصل ۲۰۲۱ هم موتور رو آپگرید کنه و تحویل ردبول بده…آپدیت آخر ۲۰۲۲ چی؟ آپدیت آخر ۲۰۲۳؟ مخصوصا این یکی که دو سال هم دوام میاره…

   ۵.اینو هرجایی که خود اعضای مک لارن حرف زدن، میگن “بخاطر اینستالیشن”…فقط یکجا تو صحبتهای گرین (از تیم ریسینگ پوینت) میگفت که برای سوار کردن موتور اونا نیاز دارن بخش انتهایی فلور و ساسپنشن عقب رو دوباره طراحی کنن که هرکدوم یک توکن استفاده میکنه…البته بخش انتهایی فلور رو که همه باید یک توکن براش بزارن کنار بخاطر تغییر قوانین اون بخش.

   ۶.خیر، البته منظورم برای طراحی ماشینهای سال آینده هم نبود…مربوط به ماشینهای ۲۰۲۲ هست که از سال آینده از تاریخی که شما گفتین، اجازه تست توی ویندتونل رو دارن.
   یکی‌از بهترین قوانینی که بنظرم تو این چند ساله معرفی شده، همینه.به این صورت که از سال آینده، میزان استفاده از تونل باد برای هر تیم براساس نتایج فصل قبلشه…یک عدد مشخصی سقف محدودیت استفاده تیم ها از تونل باد و CFD بوده این سالها…حالا از سال آینده، تیم اول امسال اجازه ۹۰٪ استفاده از اون سقف رو داره در هفته…تیم دوم ۹۲.۵٪ اون عدد…همینطور ۲.۵٪ اضافه میشه تا به ۱۱۲.۵٪ برای تیم آخر میرسه.به این معنی که مدت زمانیکه تیم آخر گرید میتونه از تونل باد استفاده کنه ۲۲.۵٪ بیشتر از تیم آخره.
   این اختلاف از سال بعدش میشه ۵٪ برای هر رده و شروع از ۷۰ یا ۷۵ درصد.نمیدونم اما هر پله که بریم جلو، ۵٪ زمان بیشتر داده میشه به تیم بعدی.

   این سیستم خیلی خوبیه که کمک کنه به تیمهای جامونده که برسن با پیشتازان…اما ایرادش فقط شروع این فصل ۲۰۲۲ هست چون قوانین کلا جدیدا، همه تیمها حتی ۱ دقیقه زمان بیشتر تو‌ویندتونل هم نیاز دارن و این به فراری ۶-ام کمک میکنه نسبت به مرسدس اول، حتی اگر فرض محال کنیم که سال آینده فراری تیم برتر باشه، فرقی نداره، هداستارت دارن برای طراحی ماشین ۲۰۲۲-اشون.
   البته ۹۹٪ مطمئنم اینو خونده بودین چون خبر مهمی بود، احتمالا فراموش کرده بودین.

   هرچی که هست، یادم نمیاد دقیقا سال ۲۰۰۴ یا ۲۰۰۷…فکر کنم ۲۰۰۴ بود که ویلیامز که میتونست از پنجم بشه چهارم یا از ششم بشه پنجم نمیدونم، اما خیلی صحبت بود که از لحاظ قوانین به نفعش هست عقبتر تموم کنه…یادم نیست، تیم ششم بیشتر از پاریز مانی میگرفت استثنا؟ محدودیت تونل باد نداشت، روزهای تست بیشتر میتونست بگیره؟ بهرحال یادآوره اون زمانه که عقب تر تموم کنه یه تیم، ضرر مال داره اما یکسری حسن هایی هم میاره با خودش.

   • iman88

    8

    1

    در مورد ادعای فراری درباره موتور،اگر توجه کرده باشید امسال سیاست فراری این بوده که حداقل رو در نظر گرفته و به عموم اعلام کرده.سعی کردن تا میشه سطح انتظار رو پایین بیارن.تنها جایی که این اصل رو زیر پا گذاشتن درمورد موتور سال اینده بوده.این یکم برا من جالب بود و باعث شد فکر کنم حتی ممکنه بیشتر از اونچه که میگن باشه.
    در مورد موضوع تونل باد هرچی فکر میکنم اصلا بیاد نمیارم(احتمالا از دستم در رفته)دمت گرم که توضیح دادی

    در مورد موضوع اخر هم ،فکر میکنم سال 2007 یه محدودیت تست بود که اعمال شد.(البته شک دارم)
    در کل مثل همیشه با حوصله ،دقیق و مفید.خیلی کارت درسته.

   • Mehryar Salehi

    9

    1

    🙏🏻🙏🏻🙏🏻
    اما سوال خودم یادم رفت :))
    تمام قطعات ذکر شدن، بجز خود ICE! یا من حافظه ام مشکل داره؟ خود این بخش محدودیت هاش برای این چند ساله چیه؟ بهرحال بخشیه که داره بخش اعظم توان موتور رو تامین میکنه.
    و اینکه جایی ندیدم درباره آپگریدهای دوام موتور صحبت کرده باشن چون این بخش لاینفک قوانین موتوری تو دوره هیبرید بوده تو این چند ساله و شامل محدودیت های ارتقا موتور نبوده هیچوقت و اتفاقا یک راه فرار بوده برای بدست آوردن توان بیشتر با معرفی یک آپدیت که قرار بوده برای بهینه سازی دوام موتور باشه نه عملکرد…این بخش سر جاشه؟

   • iman88

    5

    0

    اره عجیبه منم ندیدم”ice” کدوم قسم قوانین جدید قرار میگیره!
    مسئله ای که هست من هیچ جا ندیدم در کنار بخشهای قابل ارتقا ازش اسمی برده بشه اما فکر میکنم اگر قرار بود مثل “mgu-k”و “ce”و”es” محدودیتهای شدیدی براش بذارن حتما اشاره ای بهش میشد.چون به هر حال اهمیتش کمتر از باتری و کنترل الکترونیک نیست که!
    چندروز پیش یه مطلبی درمورد قوانین ساخت و ارتقای موتور احتراق داخلی خوندم اما با گوگل ترنسلیت از ایتالیایی به انگلیسی ترجمه اش کردم اما بازم بخاطر مشکلات گرامری خیلی خوب نتونستم درکش کنم و زود بیخیالش شدم.دوباره یه نگاهی بهش میندازم.اگر چیزی درموردش پیدا کردم حتما بهتون اطلاع میدم.

   • Hamed

    2

    1

    ممنون از توضیحاتتون مهریار و ایمان
    در مورد توکن ها من شنیدم بعضیا تو پادوک فرمول ۱ میگن فراری اگر نتونه تو ۳تای اول تموم کنه تو جدول امسال اونقدرام بدش نمیاد ششم تموم کنه یکم ضرر مالی میکنه ولی چون تعداد ساعاتی که برای قوانین جدید میتونن تو تونل باد بگذرونن نسبت به صدرنشینا بیشتر میشه از لحاظ ایرودینامیکی خیلی به نفعشون میشه

   • Mehryar Salehi

    4

    1

    حامد جان رحم کن! تو تاپیک قبلی هم توضیحی ندادم چون همینطوریش میبینید این تئوری توطئه هایی که همه جا ریخته، دیگه وای به حال اینکه ۱٪ احتمال منطقی هم پیدا کنن یکسری از اساتید!

    من تو مغز روسای فراری نیستم، البته دیگران هم نیستن، پس نمیشه از این حدسیات زد که کدوم حالت رو ترجیح میدن؟ اما خب فقط بحث پرایز مانی نیست، تمام این اسپانسرها کلازهای پرداختی دارن که ارتباط مستقیم داره با جایگاه تیم و نتایجش…ضرر مالیهش درکل بزرگتر از چیزیه که به چشم میاد و البته همونطور که بالاتر هم نوشته شد، قبلا هم شرایط مشابهی بوده که پایینتر تموم کردن، منفعت هایی داشته و اون تیم بخصوص جایگاهی که میتونسته بدست بیاره رو ازش نگذشته و قید اون منافع رو زده…فکر نکنم این روال تیمهای فرمولا وان باشه.

   • Hamed

    1

    0

    نه میگم یسری شاعبه مطرح شده بود وگرنه از اختلاف سود مالی چند میلیون دلاری تو این شرایط رکود کرونا هیچ بنی بشری ساده ازش نمی گذره
    نقد رو ول کنن نسیه رو بچسبن

  • NICO ROSBERG-06

   2

   1

   ایمان88 توضیحات عالی اما بسیار سنگینه
   امیدوارم هر چی که هست فرمول و از این کرختی و یکنواختی در بیاره اگه قرار باشه بعد از محدودیت قوانین راجع به موتور و قوانین محدودیت بودجه و این چیزایی که شما فرمودید بازم اون بالا دوتا مرسدس ببینیمو بقیه هم بازی موش و گربشون و بازی کنن انگار تمام این تلاشها و تغییرات همش بی نتیجه بوده و بعداز10 سال برتری یک تیم دوباره باید بشینیم منتظر این باشیم که راننده های مرسدس باهم زقابت می کنن..
   امیدوارم این همه کاری که انجام دادن تهش دست انداختن طرفدارای محترم ف1 نشه.
   واقعا حیفه این ورزشه که اینجوری تک قطبی منابع همه تیمهارو تحت تاثیر قراربده..برای مرسدس و همیلتون هم مثل همیشه آرزوی بهترینا رو دارم.. و طرفداراشون همینطور.مخلصم بچه ها.

   • iman88

    3

    0

    NICO ROSBERG-06
    ارادت دارم.
    اگر مسئله ای رو نا مفهوم توضیح دادم حتما عنوان کنید

 5. Silver Arrows

  5

  0

  امیدوارم خودت و لبخندت رو یه بار دیگه به دنیا نشون بدی مرد بزرگ…

  • Fastboy 44

   3

   1

   Silver arrows جان
   شما لینکین پارک گوش میدین😅😜

 6. iman88

  4

  0

  برای مایکل ارزوی سلامتی دارم.
  درمورد میک هم باید بگم،امیدوارم فرصتها به واسطه استعداد به دستش برسن نه نام پدرش.
  اینکه قهرمان ف2 بشه مصلما یعنی شایستگیش رو داشته به ف1 برسه.اما بعد از این اگر قرار باشه بدون عملکرد قانع کننده ای جای مثلا ساینز رو بعد از دو فصل تو فراری بگیره دیگه انصاف نیست.
  هر چند یه سناریوی فرضی از برنامه فراری برای ترکیب اینده راننده هاش تو ذهنم هست که درش اگر میک استعداد منحصرفردی هم نباشه باز توش قرار میگیره.

 7. TEAM LH #44

  7

  -1

  امیدوارم زود تر خوب بشه😢
  واقعا فکر نکنم طرفدار فرمول یکی باشه که از مایکل خوشش نیاد ❤️🔝🔝🔝

 8. Mahmoud

  8

  0

  واقعا من دیگه داره اعصابم خرد میشه. این حرفای دوپهلو چیه. یا بگن تو کمایه یا بگن از تو کما دراومده دیگه. به صورت رسمی بگن. بابا ما هواداراشیم و با این حرفای دوپهلو نگرانیمون بیشتر میشه!!
  درآخر از صمیم قلب براش آرزوی سلامتی دارم.

  • ایرن

   5

   0

   احتمال زیادی داره که هوشیاری داره اما از نظر جسمی دارای وضعیتی مثل آسیب نخاعی که منجر به فلج شدن هست باشه. چون از صحبتها اینجوری بر میاد که از نظر ذهنی هوشیاری کامل داره. اما وقتی هوشیاری کامل داره چرا توی فای عمومی حاظر نمیشه؟ چون لابد توان جسمانیش رو نداره.

  • iman88

   4

   0

   محمود جان ؛هر دفعه اگر دقت کنید تمام تلاششون رو میکنن که هیچ ایمیج مشخصی از وضعیتش ندن.
   اما حقیقتش این جمله تاد که میگه:
   “جواب من به این سوال همیشه یک شکل است و آن هم اینست که [او می جنگد]. ما تنها می توانیم برای او و خانواده اش این را [آرزو کنیم که اوضاع برایشان بهتر شود].”
   این صحبتها معنای خیلی تلخی دارن.
   من شخصی که در شرایط تقریبا مشابه ای قرار داشته رو از نزدیک دیدم،باید بگم یک درک نسبی از فضا و اتفاقات اطرافشون دارن که میشه گفت هم برای بیمار هم برای اطرافیانش دردناکتره.ارتباطشون و درکشون از محیط کاملا گسسته است و ….حتی صحبت کردن درموردش هم واقعا سخته.
   در کل فکر میکنم برای هواداراش بهتره که ندونن دقیقا در چه شرایطیه.
   در هر صورت کاری جزء صبر و امید واری از دست کسی برنمیاد.
   ارزو میکنم در سلامتی کامل روزی دوباره ببینیمش

   • Mahmoud

    2

    0

    درسته آقا ایمان ولی نیازی نیست تصویری ازش بیرون بدن یا اینکه خودشو بیارن بیرون فقط مشخص باشه که هنوز تو کما هست یا نه کافیه. اینجور گفته هرچیزی هم که بشه ازش برداشت کرد بازم ته دل آدم میگه نکنه کما باشه!!
    اصلا حداقلش اینه که هیچی نگن چرا هی حرفای دو پهلو!!!
    نمیدونم والا شاید اشتباه فکر میکنم!

   • iman88

    2

    0

    محمود جان این که تو کما نیست حتمیه.چندین بار اشاراتی به هشیار بودنش شده.
    همین جا هم میگه “که او پسرش را دنبال می کند”.

   • Mahmoud

    1

    0

    ممنون آقا ایمان🙏💗

 9. علیرضا

  2

  0

  اینکه میک چقدر بتونه مثل پدرش در بالاترین سطح مسابقات اتومبیل رانی موفق باشه واقعا یک سوالِ بی جواب خواهد ماند
  اگر سیاست باباش رو داشته باشه و هوش و ذکاوت مایکل در جمع کردن یک تیم خوب رو داشته باشه قطعا میتونه سال های سال در جمع کردن کاپ ها و جام های قهرمانی که بدست میاره لذت ببره.
  به نظر من دور از ذهن نیست این موضوع اما رسیدن به این سطح بسیار سخت و مشکل هست با وجود راننده های واقعا باهوش و حریصِ قهرمانی.

  • siamak

   4

   0

   تاریخ گویای اینه که معمولآ سرسلسله پادشاهان با عرضه و لیاقت کار کردند و هرچه جانشینان بعدی ادامه داده اند ، کار رو به ضعف گذاشته !
   در موتور اسپرت و مخصوصآ فرمولا وان هم اگرچه با استثناعاتی مثل نیکو روزبرگ ( فرزند ک ک رزبرگ ) برمیخوریم که در کارش قوی ظاهر شده ، ولی متاسفانه این امر عمومیت نداره . نمونه حال حاضرش فرزند امرسون فیتیپالدی یا فرزند ماریو آندرتی و …
   امیدوارم میک شوماخر از دسته استثناعات باشه و کسب موفقیت و افتخار رو از پدر به ارث برده باشه و نهایتآ باعث افتخار میشائیل بزرگ بشه .