فرمول یک ایران – مصاحبه اخیر سباستین فتل با شبکه آر تی ال آلمان حاشیه های زیادی را به دنبال داشت اما راننده فراری در مصاحبه پیش از گرندپری امیلیا رومانیا با اسکای آلمان گفت که منظور از “خودروی دیگر خیلی سریع تر است” این بوده که او از عملکرد خود راضی نیست:

من نمی دانم کدام یک از مردم به من گوش داده اند اما من گفتم که در حال حاضر از عملکردم راضی نیستم.

خودروی دیگر قویتر است و در رده های جلوتر قرار دارد؛ آنچه مردم از آن جمله من ساختند، چیزی نبود که من گفتم. من عملکردی را که چارلز در حال حاضر ارائه می دهد تصدیق کردم.

25 دیدگاه

 1. SADEGH 16

  9

  1

  این خبر رو نباید انقدر کوچیک کار میکردین .
  چون خبر قبلی درباره این بحث حجت رو برای خیلی ها تموم کرد که سب گفته: فقط یه احمق میتونه باور کنه دوتا خودرو با هم برابرن .
  سب واقعا اسطوره اخلاق هست به نظر من.دوست داشتنیه❤❤❤❤

  • iman88

   10

   3

   برا منم عجیب بود که در قالب توییت این خبر کار شده و حتی تو لیست اخبار ف1 هم قرارش ندادن!

 2. Siya

  5

  4

  جهت اطلاع…..
  هشتگ دایی جان ناپلئون

 3. iman88

  14

  6

  چه تفسیرهایی از اون مصاحبه کردن و چه داستانهایی ساختن.سب میاد میگه من تمام تلاشم رو دارم میکنم و باید احمق بود که اینو ندید.بعد طرفداراش میان میگن سب گفته باید احمق بود که ندید ماشین دیگر سریعتر است!
  یه جمله از بالایه مصاحبه و یکی از وسط انتخاب میکنن میچسبوننش به هم میشه تایید توهماتشون.
  اعتراف به اشتباه شهامت میخواد…سب این شهامت رو داره ،طرفداراش چطور؟

  • ّFerrari

   10

   4

   نیازی به شهامت نیست ایمان خان
   فراری نیازی به دستکاری ماشین فتل نداره
   نمیدونم چرا فتل فنا نمیخواین قبول کنین ؟
   خودمم فتل فنم حق با بینوتو بود ممکنه فراری تا سال 2022 رنگ پیروزی رو هم نبینه خب این به نفع سب هست؟
   سب فتل ی وزنه سنگینیه برای هر تیمی مثل لوییز ، ناندو و کیمی(که البته بی خیاله فرقی هم براش نداره) تیم بتونه ماشینی برای پیروزی حداقل در چند ریس فصل بده !
   اهداف تیم فراری میان مدت و بلند مدت هست این برای سب ی بازی دو سر باخت
   نه فراری میتونست ماشین برنده به سب بده نه سب میتونست برای فراری ریسی رو ببره

  • Hamed

   8

   5

   تعجب نکردم ازاینکه بعضی از طرفدارای شماره 5 حرف نقد رو ول کنن و نسیه رو با هزار تا لفافه دور سر خودشون بچرخونن بلکه از یه گوشه ایش بتونن یه مصادره به مطلوبی چیزی دربیارن که تا ابد همونو سند داشته باشن تو گنجینه خاطرات . گرچه خودش انسان واقع بین و رک و راستی هست

 4. شهریار

  4

  4

  من میگم اما تو باور نکن

 5. ایرن

  7

  4

  به هر حال به امید اینکه زودتر فراری این روزهای سخت رو پشت سر بذاره و به امید اینکه فتل هم توی استون بتونه دوباره سباستین واقعی رو بهمون نشون بده. چون ورای اینکه طرفدار چه تیم و چه راننده ای هستیم هممون میدونیم که با وجود یک فراری قوی و یک سباستین آماده فرمول یک بسیار جذاب تر از اینی که هست خواهد بود.

  • siamak

   7

   5

   فتل واقعی همینیه که دارید میبینید ! دنبال ایده آل فرضی نباشید . گرخیده ، از پیش باخته و کمکار .
   کسیکه از ابتدای فصل …کار رو گذاشته زمین و با مارموز بازی داره فقط داره حقوق مفت میگیره بدون اینکه برای حلال شدن حقوقش بخودش زحمتی بده . حیف حقوق کلان که خرج همچین راننده ای بشه . فراری اگه یه راننده از اسنپ و تپسی میآورد و تو ماشینش مینشوند بیشتر از فتل براش امتیاز جمع کرده بود . گلی به جمال لکلرک ، درواقع امسال تیم یک راننده داره ، اونیکی که مصیبته !بجای کار و تلاش فقط به مصاحبه های شیطنت آمیز و جوسازی برای تیم داره فکرمیکنه .

   • ایرن

    2

    4

    دیگه ببخشید. فتل همینقدر بلده. کاش مدیران نا لایق فراری حداقل زودتر متوجه میشدند و دوفصل قبل کیمی رو نگه میداشتند و فتل رو تمدید نمیکردند.
    من به نمایندگی از فتل. کیمی. مدیران ارشد فراری. مدیران میانی فراری. گاراژ فرمول یک فراری. مسئولین پیست ایمولا و مونزا. برنی اکلستون. نیکو روزبرگ. آیرتون سنا. دون ویتو کولئونه . دون مایک کورلئونه . نشریه شارلی عبدو و باقی خانواده های داغدار از شما معذرت میخوام و مصیبت وارده رو به جامه ورزش تسلیت میگم. باشد که ما را در داغ خود شریک بدانید.

   • siamak

    5

    3

    مدیران به زعم شما نالایق ولی به اعتقاد ما لایق فراری آنقدر قدرت تشخیص لازم رو داشتند که عوامل بازدارنده ، مشکل آفرین و غیر موثر تیم رو بدرستی تشخیص داده و در جهت رفع مشکل کاری را که باید به انجام برسانند !؟
    در خصوص تسلیت مصیبت وارده نیز راضی به زحمت برای نگارش اینهمه نام و عنوان نبودیم . کافی بود مرقوم میفرمودید : کلیه خانواده های وابسته !! کفایت میکرد !
    نیابتآ از طرف خاندان معظم آن فقید سعید تازه درگذشته از تمامی اقوام ، دوستان ، همکاران ، مقامات معظم لشگری و کشوری که از راه دور و نزدیک رنج سفر را متقبل شده و همچنین با ارسال پیام ، بنر و تاج گل ، خانواده داغدیده را همراهی کردند سپاسگزاری و تشکر مینماید . دهنتونو شیرین کنید و یک صلوات محمدی پسند نثار روح مرحوم فقید سعید تقدیمش کنید ……..

 6. محمد

  2

  1

  رساندن مفهوم خیلی سخته اول مطمعا بشید

 7. Mehryar Salehi

  11

  8

  نزدیک به صد کامنت تماما توهین به طرفداران فراری، تیم فراری، مدیرش و هرکسی که فکر میکرد ماشینها برابرن توی تاپیک قبلی بود.
  اونم با چه سندی!!! با حرفی که توی صحبتهای راننده ها کاااااملا عادیه و بارها میشنوید که “طرف دیگه گاراژ سریعتره” ، “ماشین دیگه بهتر نتیجه میگیره” و…. که البته اینجا تفسیرش شده بود اینکه ماشینها فرق دارن!

  ببینیم از این ۱۰۰ تا چندتاشون میان حرفشون رو پس بگیرن!

  • iman88

   9

   7

   مهریار کامنتاشون تا همین دیروز زیر اون پست ادامه داشت.منم منتظرم ببینم چند نفرشون اتهاماتی که زدن رو پس میگیرن

  • Fastboy 44

   11

   7

   الان میگن وتل انقدر گوگولیه که داره آبروی تیم رو میخره قربونش برم
   #اسطوره_اخلاق

  • ایرن

   2

   10

   توی اینجور موضوعات نمیشه واقعا بحث رو به طرفدارهای فتل و یا فراری فن ها و … تقلیل داد. بحث جامعه شناختیه و الان درباره ی همه چیز این موضوع پیش میاد. هممون ناخودآگاه این موضع گیریها رو داریم و هیچ کسی نمیتونه بگه من اینجوری نیستم. خیلی خیلی کم هستند کسایی که واقعا اینجوری نباشند.
   .
   من خودم الان واقعا قائل به این نیستم که فراری دو خودروی متفاوت رو به دو راننده میده. اما به این قائل هستم که بین دو راننده تفاوت قائل میشه و البته برای این تفاوت هم هیچ ایرادی به فراری نمیگیرم. چون منطقیه که راننده ای که در سال دیگه قراره در یک تیم دیگه رانندگی کنه رو در جریان تمام مسائل طراحی و توسعه ی خودرو قرار ندند. این اتفاق یک رویه در فرمول یک به حساب میاد و به نظرم مرسدس یا ردبول و یا هر تیمی دیگه هم باشند همینکار رو میکنند و همیشه اینگونه بوده و خواهد بود. و از طرفی هم سبک طراحی خودرو که به هر دلیل فراری تصمیم گرفته سبک طراحی خودروش رو تغییر بده و راننده ای آینده دار رو هم آورده که اتفاقا سبک رانندگیش به سبک طراحی جدید خودروی این شرکت همخوانی داره. پس هیچ عقل سلیمی نمیاد و با این شرایط بگه ما باید هنوز به فتل وفادار بمونیم و خودرو رو جوری طراحی کنیم که فتل باهاش راحت باشه. یه روزی یه راننده از تیم رفت و فتل اومد جاش. الانم فتل رفته و یکی دیگه میاد جاش. این چیز غیر طبیعی ای نیست و فراری نمیتونه آینده خودش رو معطل نگهداره.
   این وسط شاید یه به روزرسانی هم ارائه بشه که اونم شاید بخاطر آماده نبودن دو ست از این به روزرسانی مجبور بشند فقط به لکلرک که راننده پیشتاز هست ارائه بدند که این اتفاق هم امکان نداره برای چند مسابقه رخ بده. که البته فکر نکنم فراری امسال چنین کاری کرده باشه.

   اما اینکه بیایم بگیم موتوری که روی خودروی لکلرک نصبه متفاوت از موتور فتل هست یا سیستم تعلیق متفاوته یا توی تنظیمات ستاپ خودروی فتل کم کاری میکنند به نظرم به افسانه بیشتر شبیه هست تا واقعیت.

   • iman88

    7

    4

    ایرن عزیز درسته این یه مسئله جامعه شناختیه و مختص طرفدارای سب نیست.
    همه ما کم و زیاد مقداری تعصب و جانبداری تو قضاوتهامون هست.من خودم تو برخورد چارلز و لنس با وجود اینکه میدونستم چارلز مقصره نمیتونستم خطاشو ببینم! اینکه در حال حاضر این رفتارها رو بیشتر از سمت طرفدارهای سب شاهدیم به خاطر شرایطیه که سب تو این 2 ، 3 ساله داشته و باعث شده طرفداراش در این موضع قرار بگیرن.وگرنه اگر راننده ها و تیمهای دیگه در شرایط مشابه قرار بگیرن بدون شک همچین رفتارهایی از طرفداراشون خواهیم دید.نمونش طرفدارای الونسو و لوئیس و واکنششون به درگیریهای بین این دو.یا موضعشون نسبت به نبرد قهرمانی بین ناندو و سب.
    اما در حال حاضر بحثمون سر رفتاریه که خیلی از طرفدارای سب از اواسط فصل گذشته تا الان داشتن و زیر هر پست با ربط و بی ربطی در حال تخریب و زدن اتهامات مختلف به فراری بودن.شما نگاه کن وقتی یه نفر انتقادی از سب میکنه طرفداراش چه واکنشی نشون میدن؟”تو از سب متنفری”،”داری به خودش و هواداراش بی احترامی میکنی” و ده ها اتهام دیگه که هیچکدوم ربطی به بحث اون شخص نداره.با این اوصاف این عزیزان که نسبت به یه انتقاد از راننده محبوبشون چنین براشفته میشن یه لحظه خودشونو بذارن جای طرفدارای فراری و ببینن اونا چه حسی نسبت به این هجمه ای که علیه تیمشون راه افتاده باید داشته باشن.

   • Mehryar Salehi

    6

    5

    ایرن، به هیچ وجه.

    یه قضیه میشه طرفداری، شما تا صبح بگین ویلیامز تیم خوبی نیست و من بازم طرفدارش میمونم.چیزایی که شما گفتی، مربوط به این بخشه.

    اما یک قضیه میشه اینکه شما شروع کنی به توهین که هرکسی طرفدار ویلیامز هست احمقه و … یا من بیام قصه های بی سر و ته ببافم که علت افت ویلیامز دسیسه های صاحبان امریکایی فرمولا وان و جاخالی دادن تایتل اسپانسر امریکایی تیم (روکیت) بوده تا تیمو زمین بزنن و یک گروه امریکایی دیگه بیاد مفت تیمو بخره، هرکی هم موافق نیست احمقه و شروع کنم به توهین به سرتاسر گرید، این دیگه مسئله روان شناختی نیست…این باگ شخصیتیه که توی مردم کشورمون جا افتاده!
    توهم تئوری توطئه رو به هیچ وجه با طرفداری قاطی نمیشه کرد…اولی یک مریضیه، دومی یک رفتار کاملا نرمال.
    توهین کردن به اول و آخر یک تیم پر طرفدار و هرکسی با یک عقیده موافق نیست، اینا مسئله روانشناختی نیست، اینم یک بیماری شایع هست بین مردممون.

    و البته…بازی با کلمات برای توجیه بیماری های بالا هم خودش یکی از عادات مخرب مردممونه.

  • siamak

   8

   3

   باید به هوش و درایت ادمینهای عزیز سایت آفرین گفت !
   با توجه به جسارت و بی تربیتی چند تن افراد معلوم الحال که در گزارش مصاحبه RTL فتل و تفاسیر آنچنانی و توهینهای علنی برخی از این دونمایهگان ، ادمینهای محترم سایت احتمال میدادند که تقابل بین طرفین بحث بالا بگیرد ، در نتیجه خبر مصاحبه مورد اشاره را به قسمت آخر صفحه اصلی سایت منتقل و ظاهرآ از دید بسیاری از ویزیت کنندگان پنهان و توئیت اصلاحیه نابغه قرق فتل را در کادری کوچک و در حاشیه اخبار قرار دادند تا از تنشهای احتمالی ممانعت کنند !
   اینکار اگرچه نشان از درایت و تیزهوشی این عزیزان دارد ، ولی بصورت عرفی با موازین انصاف مطبوعاتی منطبق نیست .
   *

   • iman88

    6

    1

    سیامک جان اونجا نوشتم اینجا هم تکرار میکنم تا بلکه تو این توییت کوچولو موچولویی که ادمین سایت لطف کردن و منتشر کردن ،اون اشخاصی که علنا طرفدارای فراری رو احمق خطاب کردن جوابشون رو بگیرن .
    این افراد اگر شرم و احترام و وجدان میشناختن نمیومدن هزاران نفر رو به خاطر مخالفت با نظرشون احمق خطاب کنن!!!!!نمیومدن هموطن خودشون رو احمق و راننده مورد علاقه شون رو”افسانه ای زنده چون سب”توصیف کنن،
    از نظر این اشخاص ما احمقیم چون باور نداریم ماشین یک راننده ف1 با همتیمیش فرق داره.و تاثر اورتر اینکه میبینیم افراد زیادی با این حرفها موافقن واینه که واقعا دردناکه

  • Mahmood.ghaedi

   5

   1

   مهریار جان چ انتظاری داری شما
   معلوم فراری از عمد دستکاری میکنه ماشینو ک خودش امتیاز کمتر بگیره و پول کنتر گیرش بیاد از این واضحتر اخه 😂

  • Ali n

   5

   1

   جناب سباستین فتل اسطوره بی تکرار ، من چندبار گفتم شما واقعاً هوادار افراطی فتل هستی که حتی تیفوسی های فراری هم اینطوری نیستن. داداش کمی منطقی تر باش.
   اول اینکه منبع این خبر در اصل همون خبره (ویدئویی که کار شد) همونجا هم فتل منظورش رو میرسونه که عملکرد چارلز لکرک سریع تره و منظور سریع تر بودن و تفاوت فنی ماشین نیست. خود مترجم سایت ترجمه کرده یه بار دیگه فیلم رو ببین.
   دوم سایت پلنت این خبرو پوشش داده که خبرگزاری معتبری هست. و متاسفانه سایت خودمون فقط بخشی اش رو تویت کرد وگرنه مصاحبه کمی بلند تره.

 8. Ali n

  10

  1

  تو همون مصاحبه که ویدئو به زبان آلمانی داشت مترجم محترم خوب ترجمه کرده بود و آورده بود که منظور فتل اینه که عملکرد شارل سریع تره و نه اینکه توان فنی ماشین اش سریعتره و کاملاً مشخص بود منظور چیه هموم طور که دوستمون گفت این اصطلاحات بین راننده ها رایجه اما متاسفانه یه تعداد از دوستان مغرضانه و جانب دارانه برداشت کردن و فک می کنن هر کی سب رو نقد کنه دشمنشه و ازش کینه داره.
  سب قهرمان ۴ باره جهانه و از این نظر شکی بر توانایی هاش نیست اما متاسفانه اگه تو ماشینی که داره احساس خوبی نداشته باشه نمی تونه عملکرد مشابه هم تیمی اش رو نشون بده گواه اونم فصل ۲۰۱۴، امسال و تا حدودی پارسال هست.

 9. iman

  4

  0

  کاش فقط و فقط کمی از تعهد و حرفه ای گری امثال چکو پرز یا دنیل ریکاردو در وجود این ورزشکار که به زعم یه سری از دوستدارانش در این سایت اسطوره اخلاق شناخته میشه وجود داشت.ببینید پرز با وجود اینکه از تیم کنار گذاشته شده و حتی فصل بعد صندلی نداره چطور داره تلاش میکنه و مقایسه کنید با این آدم که بعد از اون شیرینکاریهای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که هر تیمی غیر از فراری هم بود قراردادش رو تمدید نمیکرد حالا چطور داره در قبال اون دستمزد کلانی که میگیره زحمت میکشه،از ابتدای فصل فقط زبونش داره کار میکنه و جو تیم رو به هم میریزه.به هر حال این چند وقت هم میگذره و رو سیاهی به زغال میمونه

 10. behrang 1350

  1

  0

  بنظر من ماشینها برابرند ولی با تنظیمات متفاوت
  مشکل فتل افت شدید روحیه و از دست دادن اعتماد به نفس است
  من امید دارم 2021 در ریسینگ پوینت احیا بشه