فرمول یک ایران – کمپانی هوندا، تامین کننده اصلی پاوریونیت تیم های ردبول و آلفاتائوری، صبح جمعه 2 مهر ماه سال 1399 در نشستی خبری، در مقر اصلی این شرکت در توکیو خبری غیر قابل پیشبینی مبنی بر ترک فرمول یک در پایان فصل 2021 و عدم تمدید قرارداد خود با این دو تیم برای فصل 2022 را منتشر کرد. حال مدیران هوندا مجددا اخباری جدید از آینده و حضور این گروه خودرو سازی در رقابت های موتوراسپورت منتشر کردند.

کمپانی هوندا با هدف طراحی و تامین پاوریونیت، برای فصل 2018 با تیم الفاتائوری (تورو روسو) قرارداد بست و پس از کسب نتایج قابل قبول در این فصل، موفق شد با تیم ردبول که به تازگی موتور های رنو را کنار گذاشته بود، به عنوان تامین کننده جدید برای فصل 2019 قرارداد ببندد.

در واقع هوندا قصد داشت با حضور مجدد خود در فرمول یک در دوران هایبرید، اعتبار روز های باشکوه گذشته را مجددا زنده کند. اما علی رقم موفقیت ها و چندین پودیومی که گروه هوندا با تیم ردبول به دست آورد، عملا نتوانست در رقابت قهرمانی فرمول یک پیروز شود.

حال مدیران ارشد هوندا، در تصمیمی جنجالی قصد دارند رقابت های فرمول یک را کنار بگذارند و بر روی آینده و تکنولوژی های نو سرمایه گذاری کنند. آن ها به صراحت این موضوع را مطرح کردند که در حال حاضر قصد ورود به فرمول E را نیز ندارند.

این خودروساز ژاپنی عنوان کرد که فرمول یک را ترک می کند تا منابع خود را بر روی افزایش فروش خودروهای الکتریکی و بدون آلاینده های کربنی متمرکز کند. این بخشی از پروژه عظیم هوندا برای تولید کربن صفر تا سال 2050 است. مدیرعامل هوندا، تاکاهیرو هاچیگو توضیح داد که فعلا قصد ندارد به سایر خودروسازانی مانند نیسان، مرسدس، آئودی، پورشه،BMW، جگوار و DS در سری مسابقات فرمول E بپیوندد.

هاچیگو در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعلام عزیمت آنها از فرمول یک گفت:

در مورد سایر کلاس های مسابقات مشابه، مانند فرمول E می توانم بگویم که ما فعلا برنامه خاصی برای شرکت در این زمینه نداریم.

در حال حاضر هدف اصلی ما تولید خودروهایی با میزان آلاینده های کربنی صفر تا سال 2050 است. اکنون تنها این موضوع چالش بزرگ هوندا خواهد بود؛ بنابراین امیدوارم طرفداران ما نیز از ما پشتیبانی کنند تا ما نیز این چالش را بپذیریم.

کریستین هورنر و ماساشی یاماموتو – ردبول و هوندا

رقابت های موتوراسپورت در دی ان ای هوندا

هاچیگو همچنین اظهار داشت، بازگشت گروه خودرو سازی هوندا به فرمول یک در آینده ای نزدیک بعید است؛ اما در ادامه توضیح داد، این سازنده در سایر کلاس های مسابقات اتومبیلرانی که در حال حاضر در آن شرکت می کند، مانند IndyCar باقی خواهد ماند.

وی توضیح داد:

ما می خواهیم سال 2050 را هدف قرار دهیم و اهدافمان برای میزان تولید كربن صفر را تا سال 2050 تحقق بخشیم. بنابراین، این پروژه ای است که ما می خواهیم منابع خود را در راستای آن متمرکز کنیم.

به همین دلیل شخصا فکر نمی کنم که دوباره در فرمول یک شرکت کنیم. با این حال، همانطور که پیشتر گفتم، حضور در مسابقات اتومبیلرانی بخشی از فرهنگ و در DNA هوندا است؛ بنابراین در سایر کلاس های مسابقاتی که هوندا در آن شرکت می کند، ما همچنان با علاقه به رقابت در این مسابقات ادامه خواهیم داد.

هاچیگو افزود:

حال كه تصمیم گرفتیم به حضور خود در فرمول یک پایان دهیم، علاقه داریم سطح توانایی تیم هایمان را در سایر مسابقات اتومبیلرانی ارتقا دهیم. بنابراین ما امیدواریم که با این تصمیم بتوانیم اشتیاق مردم در سراسر ژاپن را به انواع مختلف کلاس های اتومبیلرانی افزایش دهیم.

11 دیدگاه

 1. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  4

  2

  این موتور فقط ‌سه سال از عمر مکلارن رو تلف کرد و فقط سه سال از عمر خانواده ردبولو گرفت و یک سال دیگر هم خواهد گرفت
  من فکر می کنم مکلارن یک قماری رو انجام داد و کامل شکست خورد
  و رقیبای ردبول بهش موتور نمی دادن و از رنو خسته شده بود پس فقط همین گزینه مونده بود .مکلارن باخت ردبول باخت
  باتن باخت الونسو باخت ورستپن باخت

 2. farshad

  4

  3

  برنامه ریزی برای رسیدن به هدفی در سی سال دیگه . بیخود نیست شیوه های مدیریتی هوندا تدریس میشه

  • محمد

   5

   4

   یعنی حتی تو پستی که مستقیما داره شکست هوندا رو بیان می کنه ما از مدیریت هوندا تعریف میکنیم !!
   مرغ همسایه تحت هر شرایطی غازه ؟

   • er22

    1

    2

    بودن توی فرمول یک خودش یک موفقیت بزرگه !

   • farshad

    0

    2

    آره هوندا شکست خورده سایپا و ایران خودرو پیروز هستند . اینجوری خوبه دوست عزیز .

 3. Wwe.f1.77

  3

  7

  اینها همش به خاطر مرسدس هستش وفرمول یک باسرعت زیاد محکوم به نابودی وما طرفدارهاهم محکوم به پذیرش هستیم

  • محمد

   0

   0

   ببین طرفدار فراری بود هیچ وقت این حرف رو نمیزد خودش متوجه نمیشه چه رقابتی توی مسابقه دارن

 4. P1F1kimi

  1

  2

  الان بهترين موقع واسه شركت هايي مثل مك لارن و آلفارومئوئه مثل گذشته موتور توليد كنن وارد شن هم سود سرشاري نصيبشون ميشه هم از منت فراري و مرسدس درميان واقعاً واسم سواله اين دوتا با اون پشتوانه و گذشته با موتور بقيه شركت ميكنن تو مسابقات،فيا هم كه با قوانين دست و پا گيرش بيشتر همه رو فراري داده…كم و بيش خبرهايي از شركت آلفا با موتور خودش تو سالهاي آينده هست اميدوارم به حقيقت بپيونده چون بدون اين موتور فراري هم حتماً اين ٤ امتياز ميتونست بگيره!!

  • --AmirAli--

   2

   0

   دوست عزیز، هزینه ساخت موتور بسیار بالاست
   بیشتر شرکت ها به همین دلیل پیچیدگی بیش از حد و هزینه وحشتناک بالا ارتقا و آپدیت و توسعه آن وارد به دنیای f1 نمیشن
   اگه موتورها ساده تر شه امید هست…..

  • --AmirAli--

   4

   0

   هزینه وحشتناک ساخت و توسعه پاوریونیت ها و پیجیدگی بیش از اندازه اونها باعث شده شرکت های بزرگ فعلا سمت f1 نیان
   پس امیدی نیس….

  • er22

   1

   0

   بیا اسپانسرت شم بری برای مکلارن و آلفارومیو ، استراتژی تعریف کنی !