فرمول یک ایران – راند هشتم فصل 2020 به پایان رسید، اما این بار با نتیجه ای دور از انتظار برای لوئیس همیلتون. رقابتی پر از تنش و شگفتی و درنهایت سکو هایی که بر خلاف سنت معمول این فصل، این بار شکوه و افتخارش نسیب رانندگان جوان تر شد.

پیر گسلی، کارلوس ساینز و لنس استرول به ترتیب سه راننده ی برتر گرندپری فرمول یک ایتالیا 2020 بودند که با عملکرد عالی و البته کمی خوش شانسی، مردان پیروز مسابقه ی پر حادثه ی امروز شدند و هر سه دومین پودیوم دوران حضور خود در فرمول یک را به دست آوردند.

مونزا در طول تاریخ پر شکوه خود به دفعات ثابت کرده که طرفداران فرمول یک باید در این پیست منتظر شگفتی باشند؛ و فصل 2020 نیز با تمام فراز و نشیب هایش از این قائده مستثنا نبود. باری دیگر بعد از ظهر یک شنبه شد و پس از چند دور مونزا رانندگان موفق و بد اقبال خود را به همگان معرفی کرد.

همان طور که پیشتر گفته شد راننده ی موفق امروز مرد فرانسوی آلفاتاوری، پیر گسلی جوان بود. اما از طرفی بخت بد این گرندپری نسیب لوئیس همیلتون شد که با اشتباه خود و پنالتی 10 ثانیه ای ناظران مسابقه پودیوم را از دست داد و مسابقه را در رده ی هفتم به پایان رساند.

همیلتون در مصاحبه ی خبری خود توضیح داد که مسئولیت خطایش در ورودی پیت استاپ، در حین فعال شدن پرچم زرد در سکتور سوم، که منجر به گرفتن پنالتی و توقف ده ثانیه ای در پیت استاپ شد را به عهده می گیرد. وی پس از مسابقه و در پاسخ به پرسش خبرنگاران اعتراف کرد كه متوجه تابلوی زرد رنگ اطراف پیست نشده و به همین دلیل هشدار ناظران مسابقه را دریافت نکرد.

لوئیس همیلتون گفت:

ما لزوماً با پیت استاپ خود قصد انجام کار بزرگی را نداشتیم. صادقانه بگویم من پرچم زرد را ندیدم، و به همین دلیل مسئولیت اشتباهم را به عهده می گیرم. بنابراین من از اتفاق امروز درس بزرگی گرفتم.

با وجود جریمه ی سنگین ناظران مسابقه، همیلتون موفق شد تا بخشی از اشتباه خود را جبران کند و در انتها توانست دو رده پایین تر از یکی از دو رقیب اصلی و هم تیمی خود والتری بوتاس، مسابقه را به پایان برساند و همچنین امتیاز سریعترین دور را کسب کند.

قهرمان شش دوره مسابقات فرمول یک توضیح داد:

رده ی هفتم، ثبت سریعترین دور و کسب امتیاز خوب؛ همه و همه نتیجه ی تلاش امروز من و تیمم بود. البته من قطعاً فکر نمی کردم که (پس از سپری کردن 10 ثانیه پنالتی در پیت استاپ و بازگشت به پیست) با وجود 26 ثانیه اختلاف با اتومبیل اول امکان به دست آوردن همین موفقیت نیز وجود داشته باشد.

اما سر انجام من آن را به دست آوردم. با توجه به اینکه مکس ورشتپن، در این مسابقه هیچ امتیازی کسب نکرد باید در نظر داشت که در نتیجه امروز خیلی ضرر نکردیم.

پیر گسلی - فرمول یک ایتالیا 2020

پیر گسلی – فرمول یک ایتالیا 2020

 

همیلتون و تبریک بابت دستاورد عالی گسلی

لوئیس همیلتون در پایان مسابقه به پیر گسلی، راننده ی 24 ساله ی آلفاتاوری برای پیروزی و موفقیت چشمگیرش تبریک گفت.

راننده ی بریتانیایی مرسدس گفت:

به او تبریک می گویم. راستش، من و پیر باهم کمی وقت گذراندیم. ما هر از گاهی باهم به صورت آنلاین بازی می‌کنیم.

فقط دیدن رشد او … وقتی در ردبول بود، او را کنار گذاشتند. من فکر می کنم این کاملا ناعادلانه بود که به او فرصتی برای پیشرفت داده نشد. او به تیم کوچکتر رفته و اکنون تیم بزرگتر را شکست داد. این لبخند بزرگی بر لب من می نشاند؛ چرا که فکر می کنم او واقعا شایسته این موفقیت است. او شایسته حضور در تیم برتر است.

این دستاورد بزرگی برای اوست. من کاملا می دانم که او در زمان کنار گذاشته شدن از تیم اول چه چیزی را تجربه کرده و اکنون به وضوح دیدیم که او تیم ردبول را شکست داد. من فکر می کنم پیر بسیار پیشرفت کرده و رشد او خارق العاده است. من واقعاً برای او خوشحالم.

من فکر می کنم این یک نتیجه عالی برای هر سه تیم و هر سه راننده ی جوان باشد. بهترین روز برای من نبود، اما باز هم از پایان آن لذت بردم. در کل امروز روز من نبود. کمی تأسف آور و کمی بدشانسی بود. اما آنچه شما را نمی کشد ، فقط شما را قویتر می کند.

39 دیدگاه

 1. Amin

  6

  12

  درسته جریمه گرفت و مسابقه هم تموم شد و خود لوییز هم قبول کرده
  اما واقعا بر خلاف جیوو کبیر هیچ برتری کسب نکرده بود و ب نظرم استوارد ها میتونستن ب این موضوع توجه کنن
  عیبی نداره پسر هر از چند گاهی
  بذار دوتا برد هم ب بقیه برسه

  • ....kh:n....

   9

   3

   داداش بحث امنیت اون کسانی که میخواستن بیان ماشین مگنوسن را خارج کنن وجود داشت درسته برتری کسب نکرد…
   به هرحال خوش شانس هم بود که رقبای مستقیمش کار خاصی نتونسن انجام بدن…

   • Amin

    7

    5

    همونجا ک مگنوسن ماشین رو پارک کردم مطمعن بودم ی اتفاق بد قراره بیفته
    واسم سواله چرا مگنوسن ماشین رو تو ورودی پیت پارک کرد خب میبرد داخل دیگه..

   • Mahmood.gh

    11

    0

    امین میتونستن اصلا ماشین هل بدن عقب بره پشت گارد
    ولی دمشون گرم باعث لذت بردن ما شدن

   • IMAN_SH_LH44

    6

    1

    من واقعا نمیفهمم خارج شدن ماشین ردبول و رانندگی بوتاس چه ربطی خوش شانس بودن همیلتون داره😐بعد جالبه همیشه همیلتون خوش شانس، بقیه خوش شانس نیستن که همیلتون اشتباه کرده و یه برد رو از دست داده؟؟

  • Mahmood.gh

   11

   0

   بحث قانونه
   وقتی بحث قانون باشه سود بردن یا سود نبردن اصلا مهم نیست
   اتفاقا کارشون درست بود
   شک نکن اگه تو همه چیز اینقدر مقتدر عمل کنن وضع کلی فرمول وان خیلی بهتر میشه
   مهم نیست راننده ای ک من دوسش دارم بد شد واسش مهم خود فرمول وان
   لوییز چند سال دیگه میره ولی فرمول وان هستش اگه الان قانون رعایت نمیشد
   ریس بعدی هم نمیشد و اگه این روند ادامه پیدا کنه دیگه کسی از لذت نمیبره

 2. مصطفی

  19

  1

  لوییز جان خدا خیرت بده هر چندتا مسابقه یه بار از آخر استارت بزن که حداقل چندتا سبقت ببینیم، دل چندتا جوونم شاد میشه، خیر ببینی، از بقیه تیما که بخاری بلند نمیشه

 3. Amir Bagheri

  8

  1

  سلام خدمت ادمین‌های سایت
  چرا بعضی از گزارش‌های سایت رو تو آرشیو قرار میدید؟
  اینطوری کمتر خوانده خواهد شد.
  میشه از اول همون بالا قرار بگیره؟
  سپاسگزارم.👌🏻🙋🏻‍♂️

  ادمین:
  سلام، منظورتون از ارشیو چیه؟

  • Reza.MC

   12

   0

   من پیشنهاد رو با اجازتون کاملتر می کنیم:
   اول اینکه به ابتدای اخبار و گزارشهاتون تاریخ رو اضافه کنید. خبر بدون تاریخ مثل خانه بدون در می ماند. دوم اینکه آرشیوی از اخبار به صورت ماهیانه درست کنید تا بشود خبرهای قدیمی را هم خواند.

  • Amir Bagheri

   8

   0

   سلام.
   ببخشید. منظورم از آرشیو، قسمت زیرین جدول رویداد بعدی بود. همون جدولی که روز و ساعت رویداد بعدی درش هست. بعضی وقت ها، اخبار دسته اول، اون زیر قرار میگیره.
   بسیار سپاس‌گزارم که پی‌گیر هستید.🙋🏻‍♂️👌🏻

  • Hassan Mohebbi

   9

   1

   جمله معروفی از نیچه
   تو خیلی فیلم‌ها استفاده شده که قشنگترینش مربوط به فیلم دارک نایت است که جوکر این رو بیان میکنه. اون فیلم یه شاهکاره که تو قالب فیلم‌های ابرقهرمانی در صدر قرار داره.

   • THE MINDBLOWER

    5

    0

    اره کلی کلاروکسن هم یه اهنگ روش خونده !!! 😂

   • امید نورمحمدی

    5

    0

    با درود خدمت حسن جان. دمت گرم. اشاره عالی به فیلم نولان کردی. کلا سه گانه بتمنی که نولان ساخته جدای از بحث ابر قهرمانی بودنشون جنبه های هنری و ارزشهای سینمایی زیادی داره.
    خیلی مخلصم

   • Hassan Mohebbi

    3

    0

    نیما جان🌹
    من اون رو نشنیدم چون خیلی نمیتونم برنامه این سه نفر رو ببینم. هرچیش که تو تلویزیون نشون بده و وقتش رو داشته باشم میبینم. این قسمتش رو که میگی، اگه دوستان تو سایت قرار بدن حتما دان میکنم و میبینم.

    امید جان🌹
    اره این سه‌گانه خیلی خوبه و بازی هیث لجر در نقش جوکر فوق‌العاده‌ست (خدابیامرزدش) لیام نیسون، کریستین بیل و تام هاردی هم که جای خود دارند.
    یه نکته این که تنها فیلم ابرقهرمانی است که اسکار میگیره اونم تازه نقش منفی داستان.

    ببخشید دوستان اگه تو محیط موتوراسپورت به سمت سینما کشوندمتون.🙏🌹

   • همینجوری_گذری

    0

    0

    البته اون فیلم خالی ازین کلیشه های تکراریه و جوکر نولان این جمله رو با تغییر کوچیک و هنرمندانه ای اینجوری میگه که
    What doesnt kill u makes u ‘stranger’
    ینی چیزی که تو رو نکشه عجیب ترت میکنه

  • ham44

   6

   1

   خدا وکیلی یه لحظه فک کنید فتلو لکلرک.جای همیلتون بودن باز مرد اخلاق و فناش شروع میکردن.مافیا فیا مافیا داورا مافیا لاستیک مافیا و….کلی از این.بهونه ها دمت.گرم لوئیس نشون دادی تو پیست فقط حرف اولو نمبزنی و بیرون پیست هم.همون جور عالی هستی بعضی یاد بگیرن …

   • همینجوری_گذری

    0

    0

    برادر طرف وسط رد فلگ پاشده رفته اتاق استوارتا در صورتی که اصن نباید این کارو بکنه و حتی برای اعتراض هم تیم باید اقدام کنه. تازه این که تخلف صد درصد بوده و دوتا چراغ رو رد میکنه میره پیت لین. چرا؟ چون آقا مغرور تر ازینه که با بقیه تو پیست قدم بزنه و زیر و بم پیستو یاد بگیره

 4. Mohamad. 44

  10

  4

  ولی تعجبی بود پیت لین بسته بود پس چرا به تیم ها اعلام نکردن و اینکه چراغی که هشدار بسته بودن پیت لین رو داشت جایی بود که اصلا ربطی بهش نداشت اگه اعلام میکردن و توجه نمیکرد فرق میکرد ولی بهر حال لوییز عجب سبقت هایی گرفت خدایش کیف کردم

  • Mahmood.gh

   7

   0

   محمد بخاطر اینکه ورودی پیت این بلافاصله بعد از پیچه اخره اگه چراغ دمه ورودی باشه رانندها بیان سمتش ی عده هم نیان سمت پیت بعد اونایی ک میخوان برن پیت یهو متوجه بشن پیت بستس بخوان برگردن تو پیست خیلی خطرناک میشه واسه همین قبل از پیچ اخر چراغش هست
   تو صحنه اهسته های و انبورد لوییز دقت کنی سمت چپ چراغ معلومه

  • Amin

   7

   3

   ب مکس و ساینز مهندس هاشون گفتن
   متاسفانه نه خود لوییز دیده بود و نه هیچ کس دیگه ای تو گاراژ
   میگن از اعضای تیم مرسدس فقط ی نفر اونم تو مقر تیم تو انگلیس متوجه شده و تا اومده خبر بده لوییز اومده داخل پیت و کار از کار گذشته
   محمود:آره داداش ما هم طرفدار قانونیم
   اما خب تا بوده از این تصمیم های آب دوغی از استوارد ها و فیا دیدیم
   برای کسی که بیش از ۱۰ ثانیه با نفر دوم فاصله داشت و اومدن سیفتی کار هم ب ضررش بود(چون اختلاف ایجاد شده رو از بین می‌برد)یکم دور از منطقه که ۱۰ ثانیه استاپ گو پنالتی بهش بدن
   البته شاید اگه جیوو کبیر مثل لوییز عمل نکرده بود و فقط خود لوییز رو قرار میبود ک جریمه کنن،امکان داشت جریمه سبک تری در نظر بگیرم
   خلاصه ک همه چی دست ب دست هم داد…
   ان شاءالله هفته بعد با یه گرند اسلم جبران میکنه

   • ّFerrari

    3

    6

    والا خیلی تصمیمات اب دوغی از استوارد ها و فیا دیدیم خیلی …..

   • Ali n

    5

    0

    Amin به نظرم با توجه به مطرح بودن سلامت استیوارد هایی که ماشین رو هل می دادن این جریمه سنگین در نظر گرفته شد. کلاً فرمول یک بعد از مرگ سنا و شدیدترش بعد از مرگ بیانکی خیلی تو بحث سلامت و امنیت افراد سختگیر شده.

   • Amin

    4

    0

    علی:بله بنده قبول دارم
    اتفاقا ی فکت از قوانین گفته که چنین حرکتی مشمول جریمه ۳۸.۳ قسمتd میشه
    که البته از ۲۰۱۷ هم اضافه شده
    (موارد بالا رو از یکجایی خوندم و تحقیقات خودم نیست اما خب ذکر نمیکنم هرچند مطمعنم برخی از دوستانی ک تو همینجا هستن می‌دونن از کجا آوردم)

   • Mahmood.gh

    0

    0

    امین خب تا کی تصمیم اب دوغی بلاخره ی جا باید این تصمیمهای اب دوغی قطع بشه
    درسته ی یرد از لوییز ومرسدس گرفته شد ولی میشه تاوان اشتباه خودش
    اگه این پایان تصمیمهای اب دوغی باشه هیچ اشکالی نداره خیلی هم خوبه ولی اگه قراره بازم برگردن ب همون تصمیمات و فقط همین ی بار اینطوری تصمیم بگیرن ن اشتباه بوده
    ببین امین ی مثال بزنم واست کانادا پارسال سب و طرفداری فراری ناراحت بودن از تصمیم داورها بخاطر گرفت برد از سب نبود ک حداقل خود سب ناراحت شده بود بخلطر این بود قبلا همین اتفاق افتاده بوده و طرف جریمه نشده بود موناکو بین لوییز و دنی
    اگه ی چیزی تو قانون هست باید رعایت بشه اصلا هم مهم نیست طرف کی میخواد باشه راننده مورد علاقه من و شما باشه یا راننده رقیبش

  • ALEX-ALBON

   1

   2

   دوست محترم راننده باید قوانین و بدونه و لویسم میدونسته فقط متوجه اون نشد ک وارد پیت شد واین اشتباه خودش بود وگرنه چرا بقیه پیت و رد کردن و نرفتن پیت؟.. لویس دیگه تو ابرا سیر میکنه ک متوجه اون چراغ زرد رنگ نشد.

 5. محمد

  2

  7

  من با نطر لوییس مخالفم.
  گسلی تو ردبول مثل یه آدم معمولی تو پراید میمونه.
  گسلی تو آلفاتاوری مثل الکساندر آلبون توی ردبول میمونه.

  • بیژن

   9

   3

   البون تو ردبول نصف گسلی تو الفاتاوری هم نیست .
   حرف لوئیز اینه باید بیشتر بهش فرصت میدادن .
   بعد اینکه بیرونش کردن دوتا سکو که یکیش اولی بود . همین نشون میده که چقدر فرق داره طرز برخورد و تاثیر اون .

   • ALEX-ALBON

    1

    4

    داداش اگه لویسم اون برزیل و اتریش و ب آلبون نمیزد با سرعتی ک آلبون تو اون دوتا ریس داشت و با توجه ب رتبه ای که داشت و سبقتی ک از مزسدس داشت میگرفت الان 2 تا سکوی اولی تو کریرش بود
    *

   • AHMADREZA_F1

    1

    1

    آقای الکس_آلبون منظور دوستان عملکرد بود نه رتبه!
    آلبون تو اتریش با سافت میروند و اختلاف هارد و سافت رو فکر کنم بدونی!
    در مورد برزیل هم اینو بدون که آلبون اگه از لوئیس رد میشد من فکر میکنم(با توجه به سعی که برای رد ورشتپن داشت) روی آلبون میذاشت میتونست به سختی رد بشه☞ این جمله رو بی خیال شو پیرگسلی رو ببین که از کجا اومد رسید و در نهایت با ماشین ترورسو تونست دومی رو بگیره.
    در ضمن بهتره عملکرد آلبون با گسلی رو تو حضورشون در آلفا تاوری قیاس کنی!
    به نظر من هورنر به اندازه آلبون به گسلی فرصت نداد.
    خود من هم در مورد گسلی اشتباه میکردم(فصل۲۰۱۹) اما او نشون داد که پتانسیلش بیشتره و به خوبی پیشرفت کرده.

   • Mahmood.gh

    1

    0

    ی جور میگی اگه لوییز نمیزد انگار از عمد زده بهش و این اتفاق شده دلیل توجیه کردن ضعف البون
    اگه قراره ب این اگه باشه تصادفات راننده هتی ردبول خیلی تاثییر گذارتر بوده توی این چند وقت

 6. امید نورمحمدی

  7

  0

  حرفهای همیلتون حرفهای قهرمان 7 دوره جهان و نفر اول تاریخ فرمول یکه. همینکه مسئولیتشو قبول کرده خیلی خوبه و هیچ بهانه ای هم نیاورده.
  توی چند سال اخیر لوییس و سب و مکس زمانی که از آخر شروع میکردند به سکو و امتیاز میرسیدند و سبقتهای زیبا و پر تعداد میگرفتند. 2019 آلمان که سب 20 شروع کرد و 2 تمام کرد. خود همیلتون هم مسابقاتی بوده که آخر شروع کرده و حتی توی پیت شروع کرده و روی سکو هم رفته.
  این سه راننده اگر ماشین رقابتی داشته باشند همیشه با سبقتهای زیبا و نبردهای چرخ به چرخ موجب گرم شدن مسابقات میشن.
  در آینده هم اگر اتفاقات عجیب نیوفته لکلرک و نوریس و راسل و گسلی توانایی قهرمانی جهانو خواهند داشت.
  در باره گسلی بنظر من ردبول خیلی عجله کرد و حداقل تا آخر فصل قبل صبر میکرد. اینکه وسط فصل یک راننده را به تیم دوم بفرستی خیلی ظالمانه است و حتی میتونه کل دوران حرفه ای یک راننده جوانو نابود کنه. گسلی از اول این فصل درخشید و این یک توانایی بزرگه که بعداز اون تحقیر خودتو بالا بکشی.
  آلبون توی نیمفصل دوم فصل قبل بد عمل نکرد ولی نمیشه گفت اگر گسلی مونده بود چه امتیازاتی کسب میکرد چون ماهیتا پیستهای نیمفصل دوم متفاوته. ولی این فصل آلبون خیلی ضعیف و پر نوسان ظاهر شده. این امکان هم وجود داره که ماشینش با ماشین مکس فرق کنه که البته کسی نمیتونه چیزیو ثابت کنه.

 7. پویا اردلان

  4

  2

  همیلتون ، با این حرف کلا ، داشت حرف دیگری به ردبول میزد. برای همین هم از این کلمه ، ردبول را شکست داد استفاده میکرد. ظاهر قضیه تمجید از گسلی بود ولی باطن قضیه ادامه درگیری های رسانه ای با هورنر بود.

 8. Shabneshin

  6

  0

  یعنی تنها فایده بودن تیم هاس در فرمول یک خلاصه میشه در:
  1)به درودیوار کوبیدن ماشین توسط گروژان در هرپیست
  2)گندزدن مگنوسن به ریس بقیه با هرطریق ممکن!
  هیچ هنردیگه ای ندارند اینا! اگر لگن مگنوسن اونجا خراب نمیشد و نمی‌ایستاد اصولا مشکلی واسه لوییس پیش نمیومد
  البته که شوخی بود، اما مرسدس به کنار، واقعا فراری قلب آدم را چنگ میزنه بااین وضعیتی که داره.

 9. Mahmood.gh

  2

  0

  بنظر من بیشتر جنبه حمایتی از گسلی داشت حرفهاش
  ولی خب همونطور ک ما ب بعضی از دوستان میگیم تیم مرسدس تیم خودشونه دوس دارن اینکار کنن یا دوس دارن بوتاس با لوییز همتیمی باشه و ب کسی ربطی نداره و تیمهای دیگه سیع کنن خودشون برسونن ب مرسدس
  ردبولم تیم خودشونه دوس داشتن جا البون و گسلی عوض کنن اصلا دوس دارن امسالم البون با هرکس دیگه عوض کنن تیم خودشونه دلشون خواسته
  هرچند ک بازهم میگم بنظر من حرف لوییز تیکه انداختن نبوده و حمایت از ی راننده جون بوده

دیدگاه خود را بیان کنید