فرمول یک ایرانتیم فرمول یک فراری اطلاعات جدیدی را در رابطه با مشکل چارلز لکلرک در پیت مطرح کرده است. مشکلی که مربوط به پنوماتیک پاور یونیت بود و استراتژی چارلز و سباستین فتل را خراب کرد.

زمانی که آنتونیو جیوناتزی و جورج راسل با هم برخورد کردند، رانندگانی که در بخش دوم پیست حضور داشتند امکان تعویض لاستیک در همان دور را داشتند و لکلرک هم دقیقا همین کار را کرد.

با این وجود تیم می‌دانست که این پیت کمی سخت تر از بقیه خواهد بود چراکه تیم می‌دانست پنوماتیک ماشین چارلز لکلرک مشکل دارد و حتما باید باد آن دوباره پر شود. این موردی است که تمام تیم ها برایش آموزش دیده اند و آماده حل کردن آن در طول رقابت هستند.

ایناکی روئدا، مدیر بخش استراتژی فراری در مورد این مشکل گفت:

ماشین های فرمول یک از هوا برای به حرکت درآوردن سوپاپ ها استفاده می‌کنند که البته روغن هم مسئولیت مشابهی دارد و گاهی اوقات مصرف این موارد بیش از حد معمول است.

مخزن هوای ماشین می‌تواند توسط اتصال یک سیستم هوای فشرده به درگاه مخصوص آن دوباره پر شود که در مورد ماشین SF1000 این درگاه در سمت چپ ماشین است و آنجا همان قسمتی است که یکی از مکانیک ها حضور داشت و یک مخزن هوای فشرده را به درگاه مخصوص وصل کرد.

این مسائل گاهی اوقات پیش می‌آیند و موضوعی هستند که ما در طول آخر هفته ها آن را تمرین می‌کنیم.

سخت شدن شرایط مربوط به زمانی بود که اسکودریا فراری به خاطر حضور ماشین سیفتی مجبور شد هر دو ماشینش را به پیت بیاورد.

تیم از زمان گیر بودن پیت استاپ لکلرک با خبر بود و به همین دلیل به سباستین فتل گفته شد که یک دور بیشتر در پیست بماند تا کار ماشین لکلرک به اتمام برسد:

دو پیت استاپ پشت سر هم به سباستین آسیب می‌زد. به همین دلیل بود که او یک دور بیشتر در پیست ماند. این به آن معنی بود که لکلرک به خاطر پر کردن مخزن هوایش جایگاهش را به کیمی رایکونن تحویل می‌داد و سباستین هم جلوتر از هم تیمی خود رقابتش را ادامه میداد.

هر دو ماشین فراری از لاستیک های هارد استفاده کردند تا با استراتژی یک بار توقف، رقابت را ادامه دهند اما مشکل پنوماتیک لکلرک دوباره خودش را نشان داد و تیم مجبور شد چارلز لکلرک را دوباره به پیت بیاورد تا هم لاستیک ها تعویض شوند و هم هوای داخل مخزن دوباره پر شود:

ما روی هر دو ماشین لاستیک هارد گذاشتیم با این تصور که آن ها به انتهای مسابقه می‌رسند.

اما ما و همچنین دیگر تیم ها نمی دانستیم که این لاستیک ها چه قدر دوام می‌آورند. سب بدون رقابت خاصی به خط پایان رسید در حالی که امیدوار بود ماشین های جلویی به پیت بیایند یا اینکه با مشکل خاصی مواجه شوند.

متاسفانه هیچکدام از موضوعات بالا پیش نیامد و در مورد چارلز هم ما همچنان مشکل هوا را داشتیم. میزان مصرف هوای او دوباره افزایش یافت اما تغییرات خیلی زیاد نبود.

با وجود شرایطی که او در آن قرار داشت، پیت دوباره به نظر امکان پذیر می‌آمد. هم برای اینکه یک ست جدید لاستیک های مدیوم دریافت کند و هم اینکه ریسک خالی شدن دوباره مخزن هوای پنوماتیک او در دور های پایانی از بین برود.

26 دیدگاه

 1. mahyar

  7

  0

  البته نوماتیک تلفض درستش هست پی رو نمی‌خونم اما اون پنوماتیک هم دیگه از قدیم یکی اشتباه گفته جا افتاده 😂😂😂
  اما شاید براتون جالب باشه بدونید که موتور های فرمولا یک میل سوپاپ ندارن . و با فشار هوا و روغن سوپاپ هارو باز و بسته میکنن . زیبا نیست ؟ 😁

 2. Max33vr46

  2

  4

  واقعا که فراری ضربه ی بزرگی بخاطر موتور سال قبلش خورد چون ماشین امسالشون طوری طراحی شده بود که با دانفورس بالایی که داشت نیاز به موتور قوی داشت که باعث می شد بخاطر دانفورس بالا هم تو پیچا خوب باشن هم بخاطر موتور قوی توی کفی ها واگه این سنسور دوم نبود الان فراری بدون شک بالای جدول بود

  • siamak

   5

   0

   دوست عزیز ،
   هدف فراری از باز طراحی آیروداینامیکی شاسی کسب دانفورس بالاتر بود ، ولی در عمل این ایده محقق نشد و بجای دانفورس ، برآیند کار درگ ( ضریب پسا) بالاتر را ارائه داد !
   اگر ماشین فراری دانفورس خوبی داشت که رانندگانش سر پیچها برای کنترل ماشین اینقدر باهاش کلنجار نمیرفتند !
   این برآیند غلط کار طراحی شاسی باعث شده که ماشین نه دانفورس بدر بخوری داشته باشه و نه درگ حاصله بگذاره در مسیرهای کفی ماشین به سرعت بالای مورد انتظار دستیابی داشته باشه !

   • Max33vr46

    3

    1

    بله درسته منظورم این بود که شاسی فراری بر اساس موتور سال قبل بود که باتوجه به تقلبی که می‌کردند بسیار قوی بود طوری که لوئيس با دی آر اس باز تو اسپا نمیتونست از شارل ردبشه واسه همین شاسی براساس موتور قوی بود که اونم با شکایت ردبول بر باد رفت و شد این فراری شاهکار نه دانفورس بالا نه موتور خوب

 3. siamak

  8

  0

  این خبر در جواب اوندسته از دوستان که پیت استاپ 10.5 ثانیه ای چارلز رو بحساب تعلل تیم و کندی کارشون گذاشتند و به اصرار اینمورد رو طبق معمول از شاهکارهای !! تیم عنوان میکردند ! اگرچه یکی از کاربران در کامنتهای خبر مسابقه به مشکل تنظیم فشار سیستم پنوماتیک ماشین لکلرک اشاره کرد ، ولی کماکان برخی عاشقان فراری ! این پیت طولانی مدت رو به خرابکاری تیم محسوب کردند .

   • siamak

    6

    0

    در اون صورت واویلا بود ، خدا به انگلیسیها رحم کرد !!

  • iman88

   7

   1

   یه عده دارن از [انتقاد کردن از فراری] برایه اثبات چیزهایه دیگه سود میبرن.
   از مشکل قانونی موتور فراری برایه اثبات ناپاکی فراری و مدیرش استفاده میکنن تا یه سری انگهایه دیگه ای که به تیم و مدیریتش زدن رو توجیج کنن.در صورتی که این شاهکار به همراه خیلی مشکلات دیگه ای که الان گردن تیم افتاده از مدیریت قبلی به مدیریت حاضر، به ارث رسیده.
   کانسپت خودرویه پارسال که باز حاصل دسترنج اریوابنه بود رو امسال سعی کردن درست کنن که مشکل موتورشون که اونم تحت مدیریت کس دیگه ساخته شده بود گریبان تیم رو گرفت واین گناهش گردن مدریت فعلی افتاده.سال گذشته برایه مشکلات تونل باد و مشکلات نرم افزاری و اشتباهات مهندسایه تعویض لاستیک و…مسئول شناخته شد.حقیقت اینه اگر مدیریت قبلی باقی میموند تمام مشکلاتی که در حال حاضر تیم داره بازم اتفاق میوفتادن. فراری با هر مدیریتی این دوران رو باید سپری میکرد.منم معتقدم که بنیوتو مدیر کار امدی نیست و ارزو میکردم این دوران رو با یه مدیریت قدرتمندتر پشت سر بذاریم، اما اینجورم نیست که چشممو بروی خیلی از حقایق غیر از اونایی که باب میلم هستن ببندم چون پیدا کردن کسی که همه گناها رو گردنش بندازی باعث میشه کمی حس بهتری پیدا کنم .الان همه مشعل و چنگک به دست نگاه به نتایج میکنن و بدون در نظر گرفتن خیلی چیزها فقط اخراج مدیر تیمو میخوان.اما اینکار میتونه اسیبهایه بیشتری به تیم بزنه.تغییرات متعدد تو مدیریت میتونه تیمو ازینی که هست بی ثبات تر کنه.این یه دوره گذاره که باید پشت سر گذاشته بشه.درسته که از دیدن فراری تو این وضعیت احساساتمون به درد میاد اما نباید بذاریم این احساسات عقلمون رو زایل کنن و بیشتر به این مشکلات دامن بزنن.

 4. Amir MH

  5

  3

  سلام به همه دوستان فرمول یکی ، اینجا جاش نیست ولی از مدیران سایت خواهشمندم در صورت شروع بلیط فروشی استانبول اینجا اعلام کنن ما از یه طریقی بتونیم خرید کنیم .. امیدوارم مرز هم باز شه تو اون موقع ، مرز هم باز نشد عشق فرمول یک ها میتونین با پرواز قطری بدون محدودیت برید استانبول

   • بهزاد زمانی

    0

    0

    هیچ دلیلی برای لایک و دیسلایک وجود نداره اینجا، در بخش نظرات این سایت مطلقا دنبال دلیل و علت و منطق نباش، حرفت رو بزن و به بازخوردش توجه نکن

 5. iman88

  5

  2

  اگر قرار این مشکلات پیش بیاد بذار اینجا که حتی شانس امتیازم نداریم پیش بیاد.
  هنوزم میتونیم فصل رو سوم تموم کنیم .چارلزم میتونه چهارم بشه.بشرط اینکه اتفاقات اسپانیا تکرار نشه.سرعت مسابقه ای چارلز خوبه،تو تعیین خط ظعف زیادی داریم که فکر کنم قانون مودهایه موتوری… کمکمون کنه.چون ظاهرا موتور فراری تنها موتوریه که مود خاصی برایه تعیین خط نداره.
  البته قبلش باید از جهنم مونزا رد بشیم.

  • Reza.MC

   2

   4

   سومی سازندگان و چهارمی لکلرک خیلی خوشبینانه است. الان به جز هاس و آلفا رومئو و ویلیامز بقیه تیم ها از فراری بهترند.

   • iman88

    4

    1

    دوست عزیز تو شیش مسابقه اول سه تاشو چارلز از دست داد با این حال چهارم بود.تو جدول تیمی هم قبل از اسپا ما سوم بودیم.اگر تو اسپانیا مشکلی براش پیش نمیومد با وجود امتیاز نگرفتن تو اسپا این رده ها بازم حفظ میشدن.
    این دو مسابقه مطمئنا شرایطمون خوب نیست ،اما باور دارم در ادامه از پس مک لارن و ریسینگ پوینت بر میایم.رنو و الفاتاوری هم که خودروشون فقط مناسب دو تا سه پیسته و بعد از ایتالیا به جایگاه قبلشون برمیگردن.تازه اگر شرایط سب کمی بهتر بشه بدست اوردن جایگاه سوم تیمی ساده تر هم خواهد بود.
    مگر اینکه تو توسعه بین فصل جا بمونیم که اون دیگه بحثش جداست

 6. Reza.MC

  0

  6

  این مشکلات هیچ کدام توضیح نمیده که چرا استراتژی سب خراب شد. پیت استاپ اولش که عادی بود و همون رده که وارد شده بود اومد بیرون. بعدش هم که استراتژی خاصی نداشت. به نظرم عنوان متن اشتباهه.

  • Saeedreza

   3

   1

   کاراژفراری، فتل رو مجبور کردن یک دور الکی پشت سیفتی کار بزنه اونم بخاطر ایراد فنی چارلز که پیت زیاد طول کشید
   دیر اومدن فتل تو پیت باعث شد جایگاه از دست بده

   • Reza.MC

    0

    2

    چه جایگاهی از دست داد؟ همه اونهایی که جلوش بودند به جز همتیمیش جلو موندند و همه اونهایی که پشت سرش بودند پشتش موندند. دقیقا تمام ماشین های جلوی سب به جز 2 تایی که نرفتند پیت، دور دوم مجبور شدند برند. یه بار دیگه مسابقه رو نگاه کنید.

   • iman88

    2

    0

    رضا جان رده از دست نداد اما میتونست رده بدست بیاره.ماشینایه جلوش (نمیدونم دقیقا تا کجا)از ورودیه پیت رد شده بودن و مجبور بودن یه دور دیرتر به پیت بیان.
    البته چیزی که متوجه نشدم این بود که چرا کیمی رده ای کسب نکرد؟کیمی مگر همزمان با چارلز نیومد پیت پس چرا پشت سب اومد بیرون ؟
    دوستان اگر میدونن چه اتفاقی افتاد منم روشن کنن

 7. ALEX-ALBON

  1

  1

  ببین فراری به کجا رسیده که برای کسب کردن یکی دو امتیاز امید میبندن ب حادثه و سیفتی کار و..ک تیمای دیگه از دور خارج شن واونا بتونن امتیازی دشت کنن.باز صد رحمت ب ویلیامز و هاس و آلفا که اگه امتیاز نمیگیرن همچین آرزوهایی هم برای خراب شدن مسابقه بقیه ندارن.
  فتل خیلی خوش شانس بود..حتی خوش شانس تر از پسر خوش شانس..
  حداقل شاید بتونیم سالهای آینده سب و روی سکو ببینیم.

 8. امید نورمحمدی

  1

  3

  ” با وجود شرایطی که او در آن قرار داشت، پیت دوباره به نظر امکان پذیر می‌آمد. هم برای اینکه یک ست جدید لاستیک های مدیوم دریافت کند و هم اینکه ریسک خالی شدن دوباره مخزن هوای پنوماتیک او در دور های پایانی از بین برود.”
  ریسکش از بین بره نه اینکه بدلیل این مشکل پیت دوم انجام گرفته….

دیدگاه خود را بیان کنید