فرمول یک ایران – چندثانیه پیش خبری مبنی بر پیدا شدن مالک جدید تیم فرمول یک ویلیامز به نام دوریلتون کپیتال منتشر شد. این تیم از ماه ها پیش صحبت از پیدا کردن مالک جدیدی برای خودش می کرد و ظاهرا حال به این خواسته خود رسیده است.

دوریلتون کپیتال یک کمپانی آمریکایی می باشد که سابقه زیاد و عالی را در ساخت و بهینه سازی کمپانی ها با صبوری خاصی و سبک سرمایه گذاری انعطاف پذیری دارد و به عنوان شرکتی معروف در سرمایه گذاری های بلند مدت شناخته می شود که نکته کلیدی نیز در این کار، بازگرداندن رقابتی بودن به این تیم می باشد.

دوریلتون کاملا آگاه است و اهمیت باقی ماندن نام ویلیامز و اصالت و فرهنگ آن را به رسمیت می شناسد. این تیم تحت نام ویلیامز رقابت می کند و به مسابقات وارد می شود و نام شاسی بدون تغییر می ماند. دوریلتون هیچ برنامه ای برای جا به جایی تیم از گرو که مکان اصلی و دیرینه این تیم می باشد را ندارد.

کلر ویلیامز مدیر این تیم می گوید:

بررسی استراتژیک یک فرایند مفید بود و اثبات کرد که هم فرمول یک و هم ویلیامز از اعتبار و ارزش برخوردار هستند. حال به یک نتیجه گیری رسیده ایم و خوشحال هستیم که اعلام کنیم که دوریلتون صاحبان جدید تیم هستند.

وقتیکه این فرآیند را شروع کردیم، می خواستیم شریکی پیدا کنیم که به همان اندازه ما از ارزش ها و اشتیاقات لازم برخوردار باشد و بتواند ظرفیت تیم را درک کند و امکان استخراج این ظرفیت را داشته باشد.

افرادی که به میراث تیم احترام می گذارند و هر کاری که در توان داشته باشند انجام می دهند تا موفقیت تیم را در آینده تضمین کنند. به عنوان یک خانواده ما همیشه به تیم اولویت اول را داده ایم.

موفق کردن دوباره تیم و حفاظت از افرادمان از ابتدا در قلب این فرایند بوده است. این ممکن است که پایانی بر دوران مدیریت بر ویلیامز به عنوان یک تیم خانوادگی باشد، اما الان می دانیم که این تیم در دستان خوبی قرار دارد. فروش باعث اطمینان حاصل شدن از نجات تیم می کند اما مهم تر از آن، فراهم کردن مسیری به سوی موفقیت است.

ما فوق العاده از دوریلتون برای ایمان و اعتقادی که به تیم نشان داده اند سپاسگزاریم و مشتاق کار کردن با آنها هستیم. من همینطور می خواهم که از مدیران ویلیامز و مشاورانمان تشکر کنم که در طی ماه های گذشته با خستگی ناپذیری هر چه تمام تر کار کردند تا این اتفاق رخ دهد و همینطور از کارکنانمان تشکر کنم که وفادار ماندند.

متیو سوج مدیر دوریلتون کپیتال نیز در مورد این موضوع می گوید:

ما از اینکه در ویلیامز سرمایه گذاری کردیم خوشحالیم و به آینده این تجارت بسیار هیجان زده ایم. ما معتقدیم که ما شریک ایده آل این کمپانی با توجه به سبک سرمایه گذاری انعطاف پذیری و صبورانه خودمان هستیم که اجازه می دهد تا تیم روی هدف خودش که بازگشت به ردیف های جلویی پیست می باشد تمرکز کند.

ما مشتاق همکاری با تیم ویلیامز هستیم و باید تعیین کنیم که این سرمایه گذاری های جدید در کجا باید انجام شود. ما همینطور آگاه به تجهیزات مدرن در گرو هستیم تایید می کنیم که هیچ برنامه ای برای جا به جایی وجود ندارد.

 

10 دیدگاه

 1. Mehryar Salehi

  6

  0

  خوبه که تیم سرجاش مونده و اسمش هم همونطور که پیش بینی میشد ویلیامز مونده اما بدون ارتباط خانوادگی و فرانک، هیچ چیزیش دیگه مثل قبل نیست برای طرفدارانش.
  امیدوارم یه درصد حداقلی توی سهام برای خانواده باقی مونده باشه، مثل چیزی که خانواده فراری دارن.

  درباره این خریدار هم…این شرکتهای سرمایه گذاری معمولا کارشون اینه که به بیزینس ضعیف رو با قیمت پایین بخرن، یه مقدار اوضاعش رو بهتر کنن و با قیمت بالاتر بفروشن.
  ای کاش به جای اینجور موسسات، یه شخص یا یه کنسرسیومی به رهبری یه آدم موتوراسپرتی، تیم رو میخرید.

   • Mehryar Salehi

    5

    0

    اول باید دید تیم اصلا رو به بالا میره یا نه بعد در رابطه با زمانش صحبت کرد…کم نبودن تیمهایی که مدام صاحب عوض کردن و هیچوقت هم موفق نبودن.اینا شرکتهای سرمایه گذاری هستن.بعیده ۳-۴ سال بگذره و نتیجه نگیرن و همچنان ادامه بدن.کانکشنی با موتور اسپرت ندارن و البته این اولین سرمایه گذاری خارج از امریکای این موسسه هستش.

    درباره فرانک هم، من جایی خوندم (۱-۲ سال پیش) که رکورددار سن یک فرد فلج رو داره…با این حساب و اوضاع جسمانی این ۲ سال اخیرش، شاید زیاد فرصت نداشته باشه متاسفانه.

 2. siamak

  3

  0

  مهریار ، باید ورود دوریلتون کپیتال به ویلیامز رو بفال نیک گرفت ، شاید تزریق سرمایه و اصلاح روشها و ساختار مدیریت خانوادگی سنتی باعث رشد و شکوفائی دوباره این تیم اصیل و پر افتخار بشه .
  همینکه با انتقال این سرمایه نام و عنوان تیم مثل ریسینگ پوینت عوض نشده و کماکان باهمان عنوان قبلی به فعالیت ادامه میده کافیه تا نام ویلیامز هنوز بعنوان شناسنامه و هویت واقعی تیم حفظ و مطرح باشه .
  امیدوارم این فعل و انفعال باعث بشه تا در مدت کوتاهی دوباره ویلیامز رو در رده های بالای جدول ببینیم . ویلیامز کم راننده و افراد فنی بسیار موفق و نابغه تحویل دنیای f1 نداده ، حقش خیلی بیشتر از اونیه که فعلآ هست .

  • Mehryar Salehi

   5

   0

   امیدوارم حداقل توی نتیجه گیری اوضاع رو بهتر کنه اما موضوع اینجاست به هر فن بیس ویلیامز که مراجعه کنیم، صرف نتیجه گیری موضوع طرفداری از تیم نبوده.این آخرین تیم به معنای کلمه مستقل بود و با گذشت این همه بحران از ورشکستگی ابتدای کارشون تا تصادف فرانک تا دادگاههای ۹۴ تا فرم ۲۰۰۶-۲۰۱۳، همیشه به یه نحوی این استقلالشون مونده بود.
   یه پودیوم طی فصل برای تیم تحت رهبری فرانک بیشتر لذت داره تا قهرمانی با صاحبانی که تا دیروز هیچ کدوم ما حتی اسمشونم نشنیده بودیم…مقاله ایی بود که بخاطر بدهی کارخانه فرانک تیمش رو از توی یک بادجه تلفن عمومی تیمش رو مدیریت میکرده…الان کل این گذشته دیگه با تیم نیست.

   البته باید منتظر موند و دید این سهامها به چه شکلی توضیع شده.تنها اطلاعات اینه که ۱۷۹.۵ میلیون دلار تیم فروخته شده.حالا این سهام چه کسانی هست مشخص نیست.

   • Soheil

    3

    0

    آقا مهریار من که شما رو نمیشناسم اما همیشه با علاقه کامنتای شما رو میخونم و واقعا زیبا صحبت میکنید در مورد هرچیزی که نظر میدید. خیلی وقت بود میخواستم این پیامو بدم دمتون گرم. امیدوارم تیم مورد علاقتون هم به روزای خفن خودش برگرده رقابتا رو زیباتر کنه هرچی زودتر

   • Mehryar Salehi

    3

    0

    ممنون سهیل جان، لطف داری.
    درباره ویلیامز اما…این موسسات سرمایه گذاری، اسمشون روشونه.در بهترین حالت یه پل هستن بین صاحبانی که مشکل مالی دارن با خریداران واقعی.
    یک دوره سرمایه گذاری، و اولین خریداری که پیدا بشه و سود خوبی بهشون برسونه فروختن رفتن.
    این پروسه برای تیرل و برابهام هم اتفاق افتاده…معمولا ظرف چند سال اسم تیم پاک میشه از گرید.

    درکل باید منتظر موند و دید این موسسه چقدر توانایی داره، کاملا نظرات کسانی که توی امریکا دارن زندگی میکنن و در این مورد صحبت میکنن متفاوت هست.یکسری میگن این موسسه معمولا توی کارهاش موفق بوده، یکسری میگن احتمالا لیبرتی پشت این قرارداد بوده برای وارد کردن یه تیم امریکایی به گرید، یه سری هم این شرکتها رو ترسناک ترسیم میکنن که میدوشن، با کلی وام و دستمزدهای بالا ولش میکنن، یک سری هم دارن سوال میکنن موسسه ایی که گردش مالی سالیانه ۱۵ میلیون دلار داره، چه سرمایه کذاری میخواد بکنه و احتمالا تیم از یک سازنده تبدیل میشه به یک تیم دو یک تیم قویتر.
    درکل هرچی که هست، ۹۰٪ نظرات منفیه و پیش بینی مثبتی ندارن درباره آینده تیم و البته هیچ زمانی نبوده که انقدر دلم بخواد حرفم غلط از آب در بیاد.

دیدگاه خود را بیان کنید