فرمول یک ایران – یکی از مدیران تیم های سابق فرمول یک ادعای جدیدی را در مورد مهندسی مجدد خودروی مرسدس توسط ریسینگ پوینت ارائه کرده است که بحث های زیادی را ایجاد نموده که در اینجا برایتان منتشر می کنیم.

کالین کولس مدعی شده که تیم ریسینگ پوینت از طرف مرسدس یک مدل با ابعاد تونل باد و نمایشی را دریافت کرده است.

کولس پیشتر مدیر تیم های جوردن، میدلند در سال های 2005 و 2006 بود. پس از آن مدیریت تیم های اچ آر تی و کترهام را به عهده گرفت و پس از ترک فرمول یک در پایان سال 2014، مدیریت تیم خودش را در سری مسابقات خودروهای اسپورت به دست دارد.

ریسینگ پوینت می گوید که از روی عکس هایی که از خودروی مرسدس گرفته است موفق شده که این کپی کاری را انجام دهد. اما کولس این ادعا را رد کرده و باور دارد که این تیم منابع اطلاعاتی دیگری را داشته است:

شما از روی عکس ها نمی توانید یک خودرو را کپی کنید. مسئله فقط داکت های ترمز نیست. موضوع کل کانسپت و طرح خودروست. این خودرو از روی عکس ها کپی نشد.

آنها فقط قطعات را نداشتند، آنها حتما اطلاعات خاصی نیز داشتند. آنطوری که من شنیدم، آنها یک نمونه مدل 60 درصدی از تونل باد و یک خودروی تمام ابعاد نمایشی به عنوان یک نمونه در اختیار داشتند که قطعات آن اسکن شدن و سپس به اطلاعات CAD تبدیل شد. در غیر اینصورت این طرح امکان عملی شدن نداشت.

ردپای توتو ولف در پرونده ریسینگ پوینت

کولس حتی از توتو ولف نیز انتقاد کرد و پای او را به این بحث ها باز کرد:

به عنوان گروه مرسدس، از خودم می پرسم که چرا باید مدیر تیم مرسدس همیشه تعطیلات خودش را روی قایق لارنس یا در گستاد (ارتفاعات سوئیس) بگذراند. اتفاقات خیلی زیادی رخ داده است که به نظر من، کاملا در چارچوب نبودند.

من فکر می کنم که آنها، یک رابطه خیلی خیلی خیلی نزدیک دارند. این نظر شخصی من است. اما این صرفا نظر شخصی من نیست، افراد دیگر نیز چنین نظری دارند.

30 دیدگاه

 1. م.یوسفوند

  4

  2

  دقیقا حدسم درست بود.به هیچ وجه با عکس نمیشه مدلسازی دقیق خودروی سال قبل مرسدس رو انجام داد.قطعا به مدلسازیcad و همچنین مدل تونل باد نیاز داره.فقط سوالی که واسم بدون جواب مونده این کپی کاری فقط در مقیاس مدل خودرو وایرودینامیک بوده یا به سیستم تعلیق و فنربندی هم رسیده.قطع به یقین مرسدس تو این موضوع با ریسینگ پوینت همکاری کرده.و نفر اصلی هم پشت این کار ریسینگ پوینت کسی نیست جز لارنس استرول.واسه قرار دادن فرزندش تو یه ماشین رقابتی هرکاری میکنه

  • Kenzo

   8

   7

   باید از کل مسابقات فصل ک برگذار شده دیسکوالیفای شون کنن
   کل امتیازات مرسدسم تو جدول قهرمانی سازندگان صفر کنن

   • Amin

    7

    5

    وقتی به هیچ وجه نمیتونی جلو مرسدس رقابت کنی
    متوسل به دعا و معجزه و از این دست …میشی

   • Mercedes:win

    7

    2

    من واقعا ربط این را به امتیازات مرسدس درک نمی کنم مگر اینکه من مثل شما کارشناس نیستم که ماشین را را نزدیک بررسی و مطمئن باشم که ریسینگ پوینت همان مرسدس صورتیه.
    من قصد بی احترامی ندارم ولی من طرفدار تیم های دیگه نیستم که حس لپ شدن اونم تا ماشین چهارم را متوجه بشوم

   • داریوش

    3

    1

    کابر mersedes:win
    همیشه در روی یک پاشنه نمیچرخه
    خدا رو چه دیدی ، شاید شما ۲۰۲۲ توسط ویلیامز لپ شدید
    خیلی از کسانی که اینجا هستند ٫ بالای ۱۵ سال هست که فرمول یک میبینند
    از این فراز و فرود ها زیاد دیدیم
    این نیز بگذرد

   • Kenzo

    5

    1

    کاربر
    Amin
    وقتی تقلب کرده ن
    برخلاف قوانین کارهایی کرده ن ک واسه متقلبای مک‌لارن هم قفل بوده
    باید جریمه بشن.
    مرسدس اومده چارتا ماشین توسعه داده!
    فورس ایندیا رو قشنگ مرسدس توسعه داده(لفظی، منظورم اینه ک به توسعه ش کمک کرده، اطلاعات داده، این قابل کتمان نیست)
    همه هم میدونن
    فقط مدارکش موجود نیس.

    فراری رفت تو قسمت خاکستری قوانین، فیا نقره داغش کرد
    شده یه تیم میانه جدولی ک با بخت و اقبال دو ماشینش میان ب Q3
    مرسدس نع با خیال راحت DAS توسعه میده
    این همه سال موتورش فضایی بوده اعتراضی روش نمیزنن
    تایرخوره داشتن رینگ غیرقانونی استفاده کردن
    تیما اعتراض کردن
    فصل بعد یه دفعه تایرا تغییر کردن، مرسدس شد بهترین تیم رو تایرا و کل تیما باشون چالش داشتن!
    فیا، پیرلی، مرسدس فرمول یک رو خراب کرده ن!

 2. iren

  9

  5

  من مشتاق محکوم شدن ریسینگ پوسنت هستم. چون به نظر منم کارشون کاملا اشتباه بوده. ولی خب اینکه بیایم روی فرضیات و شنیده ها حرف بزنیم و حکم بدیم هم کار غلطی هست و به نظرم آدمایی که اینجوری حرف میزنند دنبال تیتر یک بودن هستند.

 3. م.یوسفوند

  9

  9

  با توجه به نتایج به دست اومده توسط خودرو امسال ریسینگ پوینت بعید می‌دونم خودروشون صدر درصد کپی خودرو سال قبل مرسدس باشه اگه دقیقا کپی خودرو پارسال مرسدس می‌بود باید تمام مسابقات رو فارغ از سطح راننده هاش پشت مرسدس می‌بود

   • Mahmood.gh

    6

    1

    خب کدوم تیم پیشرفت داشته؟
    فراری ک کارش از پس رفت هم گذشته
    ردبولم ک تو بعضی پیستها زمان کندتر از سال قبل ثبت کرده؟

  • Mocix

   3

   3

   کاش این محدودیت ها نبود تا راننده نقش تعیین کننده تری داشت. الان امتیاز گرفتن و رده ای که راننده ها دارند وابستگی بسیار زیادی به ماشین داره

 4. Mahmood.gh

  7

  1

  هیچی صد در صد معلوم نیست
  ولی احتمالش هست
  توتو قبلا هم گفته شده ک قراره مدیر تیم استون مارتین بشه احتمالش هست اینکار کرده باشه در اصل کپی کرده واسه تیم بعد خودش
  تقلب تقلبه و هیچ فرقی نداره کی انجام بده باید باهاش برخورد سخت بشه
  حتی اگه تیم مورد علاقه من باشه
  امیدوارم اگه مطمئن شدن تقلب کردن باهاشون برخورد سختی بشه ن مثل موتور فراری صداش درمیاد

  • بیژن

   4

   3

   این اقا میگه از نظر من اینطور .
   نه مدرکی ارائه داده نه ادرسی داده هیچی صرفا حدسیات خودش .
   الکیه مگه بیاد مرسدس اطلاعات تونل باد و ماکت و غیره در اخیار ریسنگ پوینت قرار بده ، اونم بعد این همه سال زحمت. رو حدسیات دیگران نیایید متهم کنید .
   ردبول و فراری مثل گرگ منتظر اشتباه مرسدس هستن ، اگه همچین چیزی باشه به این بزرگی رخ داده باشه مگه میشه ردبول و فراری ندیده باشن ، اصلا امکان نداره .بعد مرسدس مگه دیوانه اس برای خودش رقیب درست کنه کلی اطلاعات ناب بده به ریسنگ پوینت و سال دیگه بیان شاخ بشن .
   در آخر هر کی تقلب کنه فرقی نداره باید مجازات بشه ‌بعد اثبات تقلب .

 5. امید نورمحمدی

  5

  4

  بنظر من تمام این مشکلات از اردوی فراری شروع شده. اون تقلب بزرگی که حتی جرات افشای آن در رییس فیا هم وجود نداشت و بصورت ضمنی گفت اگر دست من بود حتما شفاف سازی میکردم! فرصت سو استفاده به سایرین را داد و مجوزی بود برای تخلافات کوچکتر!
  قبلا هم اشاره کرده بودم که وقتی روی تخلفی بزرگ که تبعاتش را در هر مسابقه و درون پیست بمیبینیم بشکل علنی سرپوش گذاشته میشود و اعلام هم میشود که سرپوش گذاشتیم کپی کردن داکت ترمز و … تخلف محسوب نمیشود!
  از طرف دیگر ماجرا را اینگونه ببینید که مرسدس از تخلف فراری آگاه باشد و حال بعنوان غرامت عدم افشا و رسانه ای کردن آن برای ریسینگ پوینت چند قدمی برداشته باشد!
  دروغ و تقلب و سرپوش گذاشتن و … تبعاتی بمراتب بیشتر از آنچه سران فیا فکر میکردند داشت و همه گیری ویروس کرونا و بهم ریختن فصل و خالی شدن جیب تیمها و جو سنگین حاکم بر مسابقات هم به این آش شور اضافه کنید.
  من شک ندارم سایر تیمها هم انواع تخلف و تقلب را میکنند و فیا هم با کمی غرغر کردن و هشدار و … بسادگی از روی آنها میگذرد چون چاره ای ندارد.

  • Behzad

   4

   0

   ببینید دوست گرامی یک زمانی هست یک تخلف خارج از قوانین انجام میگیره مثل رنو سال قبل که دیسکوالی میشه یا باعث یک آوانتاژ به خاطر خاکستری بودن قوانین که در این مورد فیا بدون در نظر گرفتن نتایج قبلی مانع استفاده اون برای یک تیم میشه.
   نمیدونم نویسنده ها درباره ی قوانین موتوری f1 مطلب جامعی درج کردن یا نه اما برای روشن شدن موضوع عارضم که تک تک اجزاء قوای محرکه و جنس و متریالش قانون وضع شده مثلا اگر یک تیم بیاد سوپاپ هارو که قانون گفته تیتانیوم باشه از یک متریال دیگه بهره بگیره اینجا میشه تقلب یا اگر مثلا فاصله ها و اندازه های قطعات آیرودینامیک رو تغییر بده که قانون نقض بشه میشه تقلب و کلی مثال دیگه…
   بدترین نوع تقلب تو این صنعت سرقت اطلاعات یا انتقال اون هست که تشکیلات با علم به اینکه این حرکت مزایای مالی برای هر دو طرف ایجاد میکنه تقریبا بسیار سخت گیره و توجه داشته باشید که فراری میتونه همین عمل را برای آلفا و هاس و ردبول هم برای آلفاتائوری انجام بده که اونوقت چند تیم مثل رنو و ویلیامز و مکلارن متضرر میشن.
   حالا برگردیم به مسئله ی فراری که فرضیات میگه تو مستقیمی بین فواصل مجاز پاشش سوخت این تیم دست کاری نرم افزاری کرده یا هر چیز دیگه ای که میتونسته باشه و تشکیلات هم با نصب سنسور عملا راه این آوانتاژ رو بست.
   اگر هر خودرویی که تو یک پیست سریع میشه ما بگیم تقلب شده با همین روش هم میتونیم بگیم مرسدس از تمامی خلع ها داره بهره میگیره و تشکیلات زورش نمیرسه یا نمیخواد مچ بگیره.
   راستی اینم بگم اندی کاول احتمالا میاد فراری و میشه مدیر بخش فنی یا جایگزین متیا در این پست میشه.

   • Mmd9024

    2

    1

    اندی کاول جواب رد داده به پیشنهاد فراری

   • m.amin

    0

    0

    اندی کاول رد کرد پیشنهاد فراری رو

   • امید نورمحمدی

    0

    0

    دوست عزیز . من نمیدونم شما در جریان اعلامیه فیا درباره فراری هستید یا خیر. بنظر اصلا نمیدونید فیا رسما اعلام کرد فراری تخلف کرده و اجازه نداره این تخلفو ادامه بده ولی بنا به تفسیری از قانون از اعلام همگانی این تخلف معذور هستیم. تاد هم گفت اگر همه چیز دست من بود شفاف اعلام میکردم و متاسفم که نمیتونم موضوعو روشن کنم!!!
    اینکه فراری تخلف یا تقلب کرده محرزه و چیزی نیست که من بخوام از کند شدنشون نتیجه گیری کنم!!!
    شما هم که انقدر از موتور و متریالش مطلع هستید اگر میدونید و بفرمایید ما هم بفهمیم فیا کجا اشتباه کرده و یا دچار سو تفاهم شده!!!
    اعلام که نکردند تخلف چی بوده. فراری هم بدون اون تخلف خودش و هاس و آلفا رومئو رو به این روز انداخته. الان شما از چی و کی دارید دفاع میکنید؟!

 6. mahyar

  3

  0

  ببینید توتو گفت با دوربین سه بعدی از ما عکاسی میکردند .
  قبلا هم گفتم . توتو مدیر بسیار خوبیه . و هوای راننده هاشو همیشه داشته .
  اما همونجوری که گفتم محاله کسی بتونه با دوربین سه بعدی بتونه طرح ی خودرو رو کپی کنه . اونم از اون فاصله . تنها با ی شیوه میشه که باید با ی لیزر خاص که توی صنایع مهندسی استفاده میشه ازش استفاده کرده که وصلش میکنن به زمین اونم باید زمینی که وصل میشه کاملا تراز باشه و معیار های اندازه گیری رعایت شده باشه و… در این حد بگم که مثل این میمونه که بخواین یک ترازوی که میتونه یک هزارم گرم رو نمایش بده کالیبره کنید . تا این حد سخته ستاب کردنش . و وصلیه مورد نظر هم به همین ترتیب باید با لیزر تراز باشه با دقت وحشتناک بالایی نسبت به هم . بعد ی اوپراتو میاد تفنگ لیزرش رو ور میداره و یواش یواش شروع میکنه به اسکن کردن قطعات . که کار حضرت فیله .
  به خاطر همینه که اصلا” غیر قابل قبوله که شما بتونید با دوربین سه بعدی ی ماشین رو تا این اندازه دقیق ی دونه کپی برابر اصلش رو بسازید . (خالا ی جاهاییش خدایش شبیه نیست اما خود w10 کلا” )

   • mahyar

    1

    0

    خواهش میکنم ، هرچقدر گشتم اسمش رو پیدا نتونستم بکنم ، ولی وصل میشه به نرم‌افزار های cad مثل Catia , یا xtract3d برای سالید ورک . یا حتی نرم‌افزاری مثل Autodesk inventor
    ی عکسه اولین عکس این وبسایت امپراتور داره با جان لیزری که پایش روی میز اندازه گیری کالیبره شده قطعه ای رو داره توی اینونتور اسکن می‌کنه ، همونجور که میبیند مهندسی معکوس اون شکلی کار می‌کنه ، تا این حد سخته
    *

   • سید علی حسینی

    1

    0

    آره، من خودم اتودسک اینونتور کار می کردم، توی دانشگاه یه پروژه داشتیم که استادمون داشت یه هاورکرفت تفریحی میساخت بیشتر حالت اتوبوس دریایی داشت…بعد یه سری قطعات کار به این حرکت رسیده بود که واقعا حتی افرادی که اومده بودن و چندسال کارشون این بود توی تنظیم کار دخلشون اومده بود و واقعا نفس گیر بود. اون لینک هم که فرستادی سعی می کنم مقالش رو برم و بنویسم اینجا، ممنون ازت

  • iren

   2

   0

   والا اگه اینجوری باشه و به این سادگی بشه کپی کرد که چینی ها میرفتند نمونه اصلی خودروهای اروپایی رو میخریدن و همشون رو کپی میکردند. بارها دیده شده چینی ها توی نمایشگاه های خودرویی عکس های دو بعدی و سه بعدی از خودروهایی که قراره بعد ها به بازار بیاد میگیرند حتی یه جورایی علنا میرند به عنوان تست و نشستن توی خودرو اندازه گیریهایی هم انجام میدند اما آخرش یه چیز مسخره از کار در میاد . بعدش باور کنیم اینا تونستند میلیمتر ها رو هم رعایت کنند؟

   • mohammad

    1

    0

    چینیها دقیقا دارن کپی میکنند ولینمیتونند موتور بسازند موتور سازی بلد نیستند
    البته رشته من مکانیک نیست اما با توجه به شنیده ها و مطالبی که خوندم ساخت آلیاژ و موارد این چنینی رو نمی تونند بسازند

 7. Soheil

  0

  0

  اگر قرار بود یک تیم بتونه با عکس برداری ماشین به این دقت و ظرافت همراه با بازدهی بسازه چرا تا الان این کارو نکردن؟ تیمایی مثل آلفا، هاس، ویلیامز و غیره مرض دارن این همه بودجه بذارن خودشون ماشین توسعه بدن تهشم هیچی؟ خوب همون بودجه رو میذارن رو عکس برداری دیگه! به نظرم مرسدس هم داره یک کارایی میکنه که قانونی نیست مثل همه تیمای دیگه مثل فراری که صداش در اومد مثل ردبول که شاید بعدا صداش در بیاد و این چیز عجیبی نیست؛ عجیب طرفدارایین که فکر میکنن تیم مورد علاقشون دیگه کاملا پاکه (نمونش خودم که پارسال در مورد فراری فکر میکردم و خوب جوابشم دیدم به سادگی تیما از خلاهای قانونی و دور زدن قانون استفاده میکنن)! به طور کلی دزد نگرفته پادشاهه… فعلا که مدرکی در مورد RP و مرسدس نیست ولی خوب کیه که باور کنه با عکس گرفتن میشه همچین پکیج خوبی در آورد 🙂

دیدگاه خود را بیان کنید