فرمول یک ایراندر طول تست های پیش فصل در پیست کاتالونیا اسپانیا، تنها عنصر مهمی که چشم‌ها و ذهن‌ها را در گیر خود کرد، سیستم فرمان دو محوره موسوم به (DAS) بود. البته نکته مهم دیگری در پیشرفت عملکرد خودرو مرسدس وجود دارد، آن هم دقیقا در بخش انتهایی ماشین نهفته است، که از نظر همگان پنهان مانده بود.

سیستم تعلیق عقب مرسدس که توسط مدیر فنی این تیم جیمز آلیسون (James Alison) در زمان رونمایی از ماشین معرفی شده بود یک ماجراجویی محض می‌باشد.

آلیسون در زمانی معرفی گفت:

ما یک هندسه جدید در آنجا بکار برده‌ایم، تا بتواند به ما بهره بیشتری از آیرودینامیک ماشین بدهد و همچنین بتوانیم نیروی رو به پایین بیشتری تولید کنیم.

کاری که مرسدس انجام داده است، این گونه می‌باشد که جناغ پایین سیستم تعلیق را طوری طراحی نموده تا بتواند از هوای تمیز تولید شده در راستای افزایش عملکرد آیرودینامیکی دیفیوزر ماشین استفاده کند.

سیستم تعلیق عقب تیم فرمول یک مرسدس ۲۰۲۰

ایجاد یک منطقه فشار پایین در زیر انتهای کف ماشین باعث می‌شود یک جبهه هوای سرعت بالا به وجود آید که این سرعت در برخورد با دیفیوزر ایجاد دانفورس یا نیروی رو به پایین بیشتری می‌کند. ولی این چه ارتباطی با هوای بالای دیفیوزر و سطوح بالایی آن دارد؟

هر چه میزان شدت جریان هوای مذکور بیشتر باشد، اختلاف فشار هوا بین قسمت بالایی و پایینی خودرو بیشتر شده و با ایجاد ناحیه کم فشار بیشتر در ناحیه زیرین خودرو، هوای بیشتری به واسطه دیفیوزر جریان می یابد (این نکته را باید ذکر کرد که جریان هوا همواره تمایل دارد که به منطقه کم فشار جاری شود). با جابجایی جناغ پایینی سیستم تعلیق، آن هم جابجایی به عقب، فضایی بسیار عالی و پر حجم ایجاد می‌شود که یک حالت آیرودینامیکی قوی در آن قسمت از ماشین ایجاد می‌کند. این کار باعث افزایش و عملکرد نیروی رو به پایین به صورت عالی و بی نظیری می‌گردد.

بنابراین، سوالی پدید می‌آید. چگونه مرسدس توانسته است این عمل را مدیریت کند؟

زاویه بین پایه جلویی و پایه عقبی جناغ پایینی سیستم تعلیق، بسیار باریکتر از آن شده که در مقایسه با سال قبل وجود داشت. در واقع، محل اتصال پایه جلویی بسیار عالی به قسمت جلوی گیربکس و محل اتصال پایه عقبی به سازه تصادف ماشین (فلش قرمز در تصویر پایین) متصل شده است.

این زاویه باریک یک مسئله مشکل ساز در سازه جناغ سیستم تعلیق ایجاد می‌کند. برای ساخت محل اتصال جناغ در مقابل گیربکس باید اتصال بسیار مستحکم‌ تر و همچنین در چنین زاویه باریکی وزن آن بسیار سنگین باشد. مشکل دیگر نیز زمانی اتفاق می‌افتد که در یک منطقه بسیار باریک و کوچک وزن زیادی را به سازه بیرونی گربکس تحمیل می‌کند و فشار کششی زیادی را نیز به وجود می‌آورد.

سیستم تعلیق عقب تیم فرمول یک مرسدس 2020

سیستم تعلیق عقب تیم فرمول یک مرسدس ۲۰۲۰

بنابراین مشکل به وجود آمده در سنسور گیربکس که تیم مرسدس در مسابقه اول اتریش با آن دست و پنچه نرم کرد از این مشکلات ساختاری و سازه ای نشئت می‌گیرد. و همچنین نشان داد که نحوه آرایش اتصالات داخلی گیربکس باید بهتر باشد. این مشکل از آن جا روی می‌دهد که تیم، گیربکس را بسیار به منطقه تنش‌های وارد شده از کرب‌های پیست نزدیک کرده است که این مسئله بازیگر اصلی این مشکل است.

عکس بالا به صورت دقیق نحوه اتصال پایه جناغ به محل اتصال آن بر روی سازه تصادف را نشان می‌دهد. زاویه و نحوه قرارگیری جناغ و محل های اتصال آن‌ها باید از این ایده پیروی کنند و در واقع الهام بخش ایده های آینده است.

تصویر زیر آرایش سیستم تعلیق عقب خودروی سال گذشته مرسدس را نشان می دهد. در طراحی قدیمی، زاویه میان دو پایه جناغ بیشتر می باشد.  تیم ریسنگ پوینت در حال حاضر از سیستم تعلیق سال قبل مرسدس استفاده می‌کند ولی سال بعد می‌تواند از این سیستم تعلیق هوشمندانه و کارآمد بهره ببرد.

سیستم تعلیق عقب تیم فرمول یک مرسدس 2020

سیستم تعلیق عقب تیم فرمول یک مرسدس ۲۰۱۹

بنابراین با توجه به سر و صدای زیاد سیستم فرمان دو محوره مرسدس که نظر‌ها و سطر‌های خبری بسیاری را به خود جلب کرد، می‌توان گفت این سیستم انقلابی در تعلیق عقب خودرو باعث شده است که لوئیس همیلتون و والتری بوتاس بتوانند چندین صدم ثانیه از رقبا جلوتر باشند و برای قهرمانی دوباره در جدول رانندگان با هم رقابت تنگاتنگی ایجاد کنند.

12 دیدگاه

  • رضا red horse

   5

   0

   بااینکه یه سروگردن ازهم تیمها بالاترن ولی مدام به دنبال ایجاد فاصله با بقیه تیمها هستن ،وهرفصل ماشینی بهترازفصل قبل طراحی میکنن،چونکه میدونن اگه درجابزنن خیلی زود جایگاه برترشون رو ازدست میدن
   امسالم که دیگه یه شاهکارطراحی کردن ،حتی خود لوییس اذعان کرده که w11شاهکارمهندسی تیم مرسدسه و حتی ماشینهایه فصول قبل قابل قیاس باماشین امسالشون نیستن،
   فاصله نیم ثانیه ایی با تیمهایه برتر رو دارن به یک ثانیه افزایش میدن
   بینظیره این تیمه مرسدس، آلیسون رو مثه اب خوردن ازدست دادن، والان فراری داره چوب این ازدست دادن رومیخوره ،واقعا که بجز تعریف وتمجید ازمرسدس کاره دیگه ایی نمیشه کرد ،حتی اگه عاشقه فراری هم باشی نمیتونی ازمرسدس تمجیدنکنی
   امیدوارم فراری هم بتونه باز به شکوه گذشته نه چندان دورش برگرده ،هرچند که رقابت بااین مرسدس درظاهر محال بنظرمیرسه ….
   فورزا اسب رقصان،فورزا فراری…….

 1. AmirMohammad

  13

  0

  قهرمانان نوآوری (عصر مرسدس) !!!
  واقعا مرسدس هر روز و هر روز داره سطح تکنولوژی و هوشمندی رو بالاتر میبره و معنی واقعی که فرمول یک که پیشرفت مداوم هستش رو بیان میکنه
  این پیشرفت با یک مدیریت قوی و بهره مندی از تمام سطح ماشین به وجود اومده و میتونه الگویی برای بقیه تیم ها باشه
  باید همه مون قبول کنیم که حداقل تو حوزه ی ماشین مرسدس جزو بهترین هاست و از پس هر چالشی بدون بهونه گرفتن و اختلاف از پسش بر اومده
  فرمول یک یعنی همین نوآوری ها و پیشرفت روز به روز
  مرسدس همیشه در حاله پیشرفته و بنظرم این فراری و ردبول هستن که از پیشرفت جا موندن و با مسائل حاشیه ای خودشون درگیر کردند و درگیر سیاست فرمول یک شدن تا اصل اون !

 2. Hamed

  9

  0

  خیلی جالبه از قسمتی که اساسا مربوط به مکانیکال گریپ میشه بتونی در نهایت بهره ایرودینامیکی هم بگیری
  نتیجه ثبات مدیریت و آدم درست تو پست درست همینه که مرسدس رسیده به جایی که فارغ از تنش های درون و برون تیمی بدون هول و ولا میتونه با خیال راحت به کانسپت های خودش فکر کنه و به مرحله اجرا برسونه

 3. Abbas

  13

  0

  هر بار از مرسدس خبری میشنوم بسیار هیجان زده و خرسندتر میشم،تا حالا مجموعه ای ب این مناسبی و کار درستی ندیده بودم

 4. get f... up SEB

  2

  12

  واقعا متاسفم برای فرمول یک که سال به سال ماشینها دارن بزرگتر و بزرگتر میشن همین الانشم واقعا بیش از حد گنده شده یکی از دلایل اصلی سخت شدن سبقت و بیخود شدن مسابقات هم همینه.انقد فضای حرض تو ماشین هست بخاطر بزرگیش که هر کاری میشه کرد
  البته سوتفاهم نشه مشکل از مرسدس نیست.مرسدس به عنوان یه تیم داره کارشو به نحو احسنت انجام میده و از همه ماشین بیشترین و بهترین استفاده رو میبره.
  مشکل از کسایی هست که دارن فرمول یک رو اداره میکنن و برای اینکه ماشینا فضای بیشتری برای تبلیغ و اسپانسرینگ و در نهایت پول بیشتر برای لیبریتی مدیا رو داشته باشن دارن همه چیز رو فدا میکنن.
  این ماشینا اصلا از لحاظ اندازه و وزن قابل قیاس نیستن با ماشینهای نسل قبل چه خبره یه پاشین فرمول یک 700.800 کیلو گرم فقط فک کنید اگه این ماشینا همون اندازه و وزن قبلی بودن چقد مسابقات زیباتر هیجان انگیز تری رو میدیدیم.مطمئن باشین اگه از تمام راننده های فرمول یک بپرسید حتی یک نفر هم نیست که اندازه و وزن این ماشینا رو دوست داشته باشه.کسی که 1 درصد تجربه ریس داشته باشه میدونه چه لذتی داره داره با ماشین سبکتر و کوچیکتر مسابقه دادن

  • Hamed

   0

   3

   موافقم ماشنیای این سه چهار فصل اخیر خیلی حجیم و سنگین شدن
   خیلی از راننده ها هم رو این مساله معترض بودن
   تصور کنید 1000 اسب قدرت و این پیشرفتای ایرودینامیکی تو ماشینای سبک تر بود برای راننده ها

 5. محمدجوادسلیمانی

  4

  1

  فراری و ردبول یاد بگیرن
  تکنولوژی به این خوبی
  بعد ماشین های فراری و ردبول خیلی گندن با این بزرگی!!!
  اخه استون مارتین و فراری چرا اینقدر تکنو لوژی ضعیفی دارن

  فراری داغون شده با اینا اه

دیدگاه خود را بیان کنید