فرمول یک ایران – مسابقه گرندپری مالزی برخلاف انتظار همگان با پیروزی دنیل ریکاردو به اتمام رسید و این در حالی بود که لوئیس همیلتون یکی از بدترین روزهای خود را در سپانگ پشت سر گذاشت. اتفاقاتی که در این مسابقه افتاد به اندازه ای جذاب بود که بتوان آن را جزء یکی از برترین مسابقات فصل 2016 قرار داد.

با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر آنچه که در این مسابقه رخ داد و از این لحاظ برندگان و بازندگان این گرندپری را مشخص کنیم.

برندگان

دنیل ریکاردو

برنده بزرگ در دومین گرندپری پیاپی. دنیل ریکاردو ای که در سنگاپور فاصله کمی تا پیروزی داشت در مالزی با تحمل فشار شدید پیشتازی اش را حفظ کرد و فاتح مسابقه شد. اولین پیروزی این فصل و در واقع تنها پیروزی در دو سال گذشته که انتقام و مرهمی برای گرندپری موناکو بود و به او کمک کرد فاصله زیادی با سایر رقبا برای کسب عنوان سوم رانندگان در رده بندی کلی باز کند. شاید به همین دلیل است که کریستین هورنر رئیس تیم اعتقاد دارد او بهتر از هر کس دیگری در حال حاضر رانندگی می کند.

پیروزی در مالزی، با توجه به مشکلی که برای موتور همیلتون پیش آمد، قطعاً وابسته به شانس هم بود. اما نحوه دفاع او در مقابل حمله شدید مکس ورشتاپن در پیچ های 4،5 و 6 نشان داد که با وجود هدیه مرسدس، این پیروزی آسان به دست نیامد.

من مطمئن نیستم چه اتفاقی برای همیلتون افتاد؛ قطعاً امروز ما از این فرصت استفاده کردیم همان طور که در موناکو این فرصت را به مرسدس دادیم. پس می شود گفت الان مساوی شدیم و مسلماً پیروزی را قبول می کنم (پیروزی را حق خودم می دانم)

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

ردبول

اولین پایان یک-دو در سه سال گذشته؛ کسب حداکثر 43 امتیاز ممکن برای تیم و باز کردن فاصله ای قابل توجه با فراری در رقابت سازندگان؛ رقابتی شدید اما سالم بین دو راننده تیم؛ و احترام متقابل از هر دو راننده در انتهای مسابقه. تنها دوبار در این فصل مرسدس موفق به فتح گرندپری نشده است و هر دو بار – در مالزی و اسپانیا – نیز ردبول نهایت بهره را برده است. لقب فرصت طلب برازنده آن هاست.

نیکو روزبرگ

هنگامی که راننده آلمانی در پیچ اول توسط سباستین فتلِ بیش حد جنگجو اسپین شد و به رده 21 فرستاده شد، به چه چیزی فکر می کرد؟ حتی بعد از بازگشت به جریان مسابقه، با توجه به پیشتازی بی چون و چرای هم تیمی اش، او محکوم به شکست به نظر می رسید.

و چهل دور بعد او به چه فکر می کرد؟ وقتی که تیم اعلام کرد همیلتون از مسابقه کنار رفته است و پیشتازی رقابت ها که ممکن بود برای او از بین برود ناگهان با اختلاف 23 امتیازی مستحکم تر شد. با وجود تنها 5 رقابت به پایان فصل.

واضح است کنار رفتن همیلتون برای نیکو روزبرگ یک خوش شانسی بود اما جدا از این حادثه، برگشت او به مسابقه ترکیبی از اشتیاق، جنگ جویی و مهارت بود. سبقت او از رایکونن اگرچه به قیمت ده ثانیه پنالتی برای او بود اما نهایتاً سومی اش را تضمین کرد. این برگشتی بود که شاید منجر به اولین قهرمانی او در فرمول یک شود. درست است او برنده واقعی مسابقه نبود اما با توجه به جمیع شرایط او باید احساسی مشابه برنده داشته باشد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

سباستین فتل و اخلاق ورزشکاری اش

با توجه به شکست او در مذاکرات با داوران درباره نحوه رانندگی اش در حادثه پیچ یک، سباستین فتل مالزی را با سرزنش ها برای برخوردش با روزبرگ ترک کرد.

هرچند او با تصمیم داوران موافق نبود اما این باعث نشد تا او چه به صورت تلفنی و چه در مقابل رسانه ها از روزبرگ عذرخواهی نکند.

من بهترین عمل ممکن هنگام ترمزگیری را انجام دادم اما نتوانستم از برخورد جلوگیری کنم. این حادثه زنجیری از بدشانسی ها بود که مسابقه من و نیکو را خراب کرد. من کاری بیشتر از عذرخواهی از نیکو نمی توانم انجام دهم. این برخوردی بود که او هیچ نقشی در آن نداشت

سباستین فتل

سباستین فتل

جولین پالمر

تا قبل از مالزی، فصل اول حضور جولین پالمر در فرمول یک چندان خوشایند نبود از آن جا که هم او هم کوین مگنوسن، هم تیمی اش، مشکلاتی با خودروی رنو داشته اند. او در مواقعی به کسب امتیاز نزدیک شده بود؛ برای مثال در مجارستان.

عملکرد او در شنبه و کسب جایگاه نوزدهم در زمان گیری امید چندان به او برای کسب امتیاز نداد اما استراتژی درخشان او و تنها یک بار توقف، به کمک او آمد.

من واقعاً خوشحالم؛ امیدوارم اوضاع همیشه به این شکل پیش برود. بعد از زمان گیری من ناامید بودم به خصوص با توجه به اینکه در تمرینات خوب عمل کرده بودیم. خوشبختانه مسابقه خوب پیش رفت و ما توانستیم نتیجه بگیریم. ماشین همان چیزی بود که می خواستم و ما توانستیم لاستیک ها را مدیریت کنیم. همچنین تیم در استراتژی و تعویض لاستیک عملکردی فوق العاده داشت

جولین پالمر

جولین پالمر

مکانیک های ویلیامز

به سختی بتوان عملکرد ویلیامز در تعویض لاستیک های این فصل را توصیف کرد؛ از 16 مسابقه در 12 تا آن ها سریع ترین پیت استاپ ها را داشته اند و در مالزی برای سومین بار در 2 ثانیه یا کم تر از آن پیت استاپ را کامل کردند.

بازندگان

سباستین فتل و اژدر پیچ یک!

از زمانی که سباستین فتل در چین دنیل کویات را به خاطر حرکت ناگهانی اش سرزنش کرد خیلی نگذشته است و این بار در مالزی خود او بود که لقب اژدر دریایی را گرفت.

چه دلیلی دارد که فتل در سه حادثه پیچ اول در فصل 2016 حضور داشته است؟ خود او منکر همه چیز می شود؛ چنان چه در چین خود را مقصر برخورد با هم تیمی اش کیمی رایکونن نمی دانست و در بلژیک نیز مسئولیت چندانی قبول نکرد.

اما در مالزی قضیه واضح تر بود؛ او سعی کرد در ترمزگیری از ورشتپن عبور کند اما در چنین پیچ تندی چنین کاری می تواند دردسرساز شود که نتیجه آن اسپین کردن روزبرگ و پایان مسابقه خود او بود. اتفاقی که به ورشتپن این فرصت را داد تا همانند بلژیک از او انتقاد کند

او با ترمزگیری دیر به داخل پیچ شیرجه زد و به نیکو برخورد کرد. من از برخورد اجتناب کردم در نتیجه مسابقه من هم تحت تاثیر قرار گرفت. فتل می خواست در پیچ اول مسابقه را ببرد و این مسلماً مسخره است

داوران تا حدی با ورشتپن موافق بودند و برای فتل سه رده پنالتی در استارت مسابقه ژاپن در نظر گرفتند.

مسابقه مالزی

مسابقه مالزی

لوئیس همیلتون

وقتی لوئیس همیلتون خود را برای جشن هفتمین پیروزی در فصل 2016 و پس گیری صدرنشینی جدول رانندگان آماده می کرد، خرابی موتور مرسدس بدون هیچ نشانه قبلی همه چیز را عوض کرد. راننده بریتانیایی نزدیک به 23 ثانیه از خودروی دوم جلوتر بود و تنها 16 دور تا پایان مانده بود.

این خرابی به شدت شانس کسب قهرمانی را برای او تغییر داد و علاوه بر این بر روحیه او با توجه به تمام مشکلاتی که بابت موتور مرسدس داشته است تاثیر گذار خواهد بود. رقابت ادامه دارد اما او تنها باید بهترین عملکرد را داشته باشد بلکه باید چشم به اشتباه روزبرگ یا خرابی خودروی او بدوزد.

نظر او بعد از مسابقه شرایط را پیچیده تر کرد و باید به این نکته هم توجه شود که او در شرایطی که هنوز مسابقه در جریان بود نزد تمام عوامل تیم رفت تا پاسخی برای سوالش بیابد. هرچند ساعاتی بعد نظری معقولانه و سنجیده تر درباره بدشانسی اش داد.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

هاس

تیم آمریکایی عملاً یکی از خودروهایش را هنگامی که استبان گوتیرز با عبور از قطعات ناشی از برخورد فتل و روزبرگ دچار پنچری شد از دست داد. اما رومن گروژان در جایگاه مناسبی قرار داشت تا اینکه برای ترمزگیری در پیچ 15 از مسیر خارج شد. راننده فرانسوی با توجه به مشکلی که برایش پیش آمده بود واکنشی مناسب نشان داد و از برخورد با فرناندو آلونسو اجتناب کرد.

اما شرایط بدتر هم شد. در دور سی و نهم گوتیرز در حال لپ شدن توسط رایکونن چرخ جلوی سمت چپش را از دست داد. مشخص شد که اشکال مکانیکی باعث شده است که لاستیک به خوبی متصل نشود.

اولین عدم عبور از خط پایان برای هر دو ماشین و جریمه 5000 یورویی به علت خروج ناامن از پیت، نتیجه هاس در مالزی بود.

همراهان ریکاردو بر روی سکو

با تشویق ریکاردو و جمعیت مشتاق، کریستین هورنر، مکس ورشتپن و نیکو روزبرگ همه متقاعد به نوشیدن از کفش های دنیل ریکاردو شدند! شاید واکنش روزبرگ در حالی که لبخند می زد نشان دهنده لذت واقعی این تجربه باشد:

امیدوارم دنیل امسال پیروز هیچ مسابقه دیگری نباشد

سکو مسابقه مالزی 2016

سکو مسابقه مالزی 2016

منبع: سایت فرمول یک

4 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  بسیار از شما سپاس گذاریم بابت زحمات شبانه روزیتون.خسته نباشید.

 2. hamze

  0

  0

  کفشاش بو بد نميده حتما
  نوشه جانشان:-)

 3. قائم

  0

  0

  خیلی ممنون از سایت و مطالب مفیدتون

 4. ali911

  0

  0

  وشتپن… هیچ حرفی نمی تونم بزنم. تو بلژیک که معلوم بود تقصیر مکس بود. وتل می دونست بعد پیچ از رایکونن عقب می افته بهش راه داد. مکس چی فک کرده بود پیش خودش که ماشینو چپوند وسط دیوار و ماشین رایکونن نمی دونم. اینجام قبول وتل تقصیر داشت ولی نه بیشتر از وشتپن. می تونست به وتل راه بده.