فرمول یک ایران ـ دیوید کولتارد راننده پیشین فرمول یک و کارشناس کنونی این ورزش، در مورد اقدامات بعدی سباستین فتل نظریه ای جالبی را بیان کرد.

هفته گذشته پس انتشار این خبر که سباستین فتل نتوانست برای فصل 2021 با فراری به توافق برسد، جهان موتوراسپورت دچار شوک بزرگی شد. قهرمان چهار دوره ی مسابقات فرمول یک، پس از مدت نسبتا طولانی مذاکره با مدیران اسکودریا فراری، نتوانست به توافقی جامع برای فصل 2021 دست پیدا کند و سرانجام پس از کشمکش های طولانی اعلام کرد که فراری را ترک خواهد کرد.

دیوید کولتارد، راننده سابق و کارشناس فعلی فرمول یک،  یک نظریه بسیار جالبی را برای حرکت بعدی فتل عنوان کرد.

در ابتدا تصور می شد كه فتل پس از ترک فراری، قصد حرکت به سمت صندلی خالی مک لارن را دارد. اما این ایده با معرفی دنیل ریكاردو به عنوان راننده جایگزین كارلوس ساینز، كه او نیز جایگرین فتل در فراری شده بود، به طور کامل منتفی شد. از طرفی دیگر ​​همزمان حضور لندو نوریس نیز برای فصل 2021 در مک لارن تأیید شد.

در حال حاضر با وجود تمام این نقل و انتقالات، رنو و مرسدس همچنان به عنوان نامزدهای احتمالی فتل برای فصل بعد در نظر گرفته می شوند، همچنین احتمال دیگری نیز وجود دارد و آن بازنشستگی دائم یا کوتاه مدت مرد آلمانی از فرمول یک است. اما از طرفی کولتارد گزینه چهارم را معرفی کرد:

ملحق شدن به تیم ریسینگ پوینت متعلق به لارنس استرول، پیش از تبدیل شدن به تیم فرمول یک استون مارتین در سال 2021 .

دیوید کولتارد

دیوید کولتارد

آیا سباستین فتل به استون مارتین می‌رود؟

کولتارد با جدیت عنوان کرد:

یک احتمال دیگر را در نظر بگیرید که می‌تواند یک گزینه بسیار محتمل باشد، حتی می‌تواند رخدادی کمی دور از ذهن و غیر منتظره باشد.

وی گفت:

متغیر های جالبی وجود دارند که می‌توانند وارد بازی شوند و شاید یکی از آن‌ها ‌بتواند برای ادامه حضور او و مشتعل کردن دوباره انگیزه فتل برای رسیدن به پنجمین عنوان قهرمانی اش موثر باشد؛ لارنس استرول طرح‌های بزرگی برای موفقیت استون مارتین در آینده دارد و در این مرحله از دوران رانندگی حرفه ای فتل، مرد آلمانی می‌تواند یک دارایی درخشان در هر تیمی باشد.

وی می تواند سرمایه ای عظیم و با ارزش از دانش و تجربه فراری را در اختیار تیم آینده اش قرار دهد.

با توجه به اینکه لنس استرول پسر لارنس استرول، صندلی یکی از اتومبیل های این تیم را در اختیار دارد و حضور او در تیم دیگری بسیار دور از ذهن است. احتمالاً در چنین شرایطی فتل جایگزین سرجیو پرز می شود.

دیوید کولتارد در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد که فتل به فکر حرکت به سمت استون مارتین باشد، توضیح داد:

من قبلاً در خصوص این موضوع خیلی فکر کردم؛ تقریبا همه چیز در فرمول یک می تواند اتفاق بیفتد. بنابراین اگر شخصی در طول زندگی حرفه ای من، پیش من می آمد و می گفت (برنی اکلستون فراری را خریده و خودش را به عنوان راننده شماره یک تیم قرار داده است) تعجب نمی کردم؛ چون حتی این نیز می تواند اتفاق بیافتد! این رخداد بسیار بعید به نظر می رسد، اما هرگز در برابر چیزی در این ورزش و صنعت شرط بندی نکنید.

سباستین فتل و توتو ولف - چین 2019

سباستین فتل و توتو ولف – چین 2019

کولتارد در ادامه به این سؤال پاسخ داد که آیا رنو مایل است پس از تجربه نه چندان موفق همکاری با دنیل ریکاردو، یک راننده بزرگ با قراردادی سنگین داشته باشد یا نه؟ و همچنین در خصوص احتمال حضور فتل در مرسدس، در کنار قرارداد های سنگین همیلتون با این تیم نیز گفت:

به همان اندازه که مدیران مرسدس و توتو ولف عاشق لوئیس همیلتون هستند، دقیقا به همان اندازه و چه بسا بیشتر مردان تجارتند؛ آنها خیریه نیستند. اینطور نیست که ( اوه لوئیس، ما تو را خیلی دوست داریم، در اینجا یک چک سفید امضا وجود دارد؛ هر رقمی را که می خواهی در آن بنویس و ما به دنبال آن خواهیم گشت که چگونه می توانیم به تو این مبلغ را بپردازیم).

مسلما مردان مرسدس می خواهند رضایت همیلتون را کسب کنند تا خیالشان از بابت عملکرد او راحت باشد ؛ اما در کنار آن، آنها به این فکر می کنند که پول بیشتری در کارخانه های خود نیز سرمایه گذاری کنند.

وی همچنین اضافه کرد:

در حال حاضر، سب باید در موقعیتی باشد که بتواند خواسته ها و شرایط تیم های مقابل خود را دوباره ارزیابی کند… و او اکنون تنها مرسدس را (البته به شرط جدایی والتری بوتاس از این تیم و پیشنهاد صندلی دوم به فتل) به عنوان شرط منطقی و بی خطر، قبل از ورود به ناشناخته های رنو یا استون مارتین می تواند در اختیار داشته باشد.

2 دیدگاه

 1. Mehrdad

  11

  0

  قطعا فراری زرنگ تر از این بوده که همه راز های خودش رو به فتل و دیگر راننده ها بگه
  تیم ها حرفه ای عمل میکنن و فکر این روزهارو مدارن همه چیز رو در اختیار راننده ها قرار نمیدن اما بازهم فتل چیزهای میدونه از فراری که واسه بقیه تیم ها میتونه خیلی مهم باشه
  قراداد بستن با فتل یه بازی برد برد هست برای تیم بعدیش هم یک قهرمان رو جذب میکنن و هواداران و اسپانسرهای زیادی که میان سمت اون تیم هم مهارت فتل رو در اختیار میگیرن و هم به یک سری از رازهای فراری دسترسی پیدا میکنن

  • شهریار

   5

   0

   امیدوارم فتل بیش از پیش به حقش برسه و مظلومانه F1 ترک نکنه??