فرمول یک ایرانفراری در روز پنجشنبه قراردادی را پیش روی کارلوس ساینز جونیور گذاشت که کمتر کسی شانس به دست آوردن و امضا کردن آن را دارد. طبق این قرارداد، ساینز که تنها یک سکو در فرمول یک دارد، باید جایگزین قهرمان چهار دوره جهان، سباستین فتل در تیم اسکودریا فراری برای سال 2021 شود.

این اتفاق در حالی افتاد که فراری گزینه های زیادی روی میز خودش داشت ولی در آخر راننده جوان اسپانیایی را انتخاب کرد که در اینجا به دلایل اصلی این انتخاب می پردازیم:

کارلوس ساینز، یک راننده مسابقه ای با کیفیت

در سال های گذشته، ساینز توانست که مسابقات فوق العاده ای را به نمایش بگذارد و از یک خودروی ضعیف در شرایط سخت، بالاترین نتیجه را با بیشترین پیوستگی بیرون بکشد. سکوی او در برزیل یکی از این مسابقات بود. با تایرهایی که او داشت همه چیز اینطور به نظر می رسید که او رده های خودش را به زودی توسط خودرو هایی که تایرهای تازه تری دارند از دست می دهد. اما او عالی عمل کرد و آن هم صرفا به خاطر عادت عالی او که معروف به سرعت بالا و خارق العاده در شرایطی که چسبندگی کمی وجود دارد نبود بلکه به این خاطر که کاملا بدون اشتباه رانندگی کرد و از هر فرصتی که پیش آمده بود نهایت استفاده را کرد.

او خارج از کاکپیت عالی است

ساینز یک راننده حرفه ای خارج از خودرو است، خیلی خوب در دل می نشیند و صحبت می کند، به راحتی قابل دسترس است و شدیدا حامیان مالی به او حس خوبی دارند. همینطور، او به زبان ایتالیایی کاملا مسلط است که هم در داخل تیم و هم خارج تیم برایش مفید است.

هیچ تیمی که از لحاظ مالی محدودیتی ندارد، یک راننده را به خاطر فقط خاصیت های خارج از پیستش استخدام نمی کند ولی وقتیکه “فراری” چنین کاری را می کند، باید این فاکتور را علاوه بر مهارت های پشت فرمان در نظر گرفت. یک راننده کت و شلواری به مانند ساینز، رویای هر اسپانسر و حامی مالی می باشد.

به مانند جنسن باتن که در این زمینه بالاترین مهارت را بین تمام هم صنفی های خودش دارد، کارلوس ساینز نیز دقیقا به مانند او رفتار می کند و تمام نیاز هایی که یک تیم خارج از خودرو از یک راننده می خواهد را برآورده می کند. شاید این مورد از کسی که پسر کارلوس ساینز بزرگ، اسطوره موتوراسپورت است، باید انتظار برود.

کارلوس ساینز و مکس ورشتپن

کارلوس ساینز و مکس ورشتپن

یک ترکیب کمیاب در اسکودریا فراری

ساینز تنها 25 سال سن داشته اما حضور بیشتر از صد گرندپری را در کارنامه خودش دارد. او به همراه مکس ورشتپن در تیم تورو روسو در سال 2015 به فرمول یک وارد شد و هر دو 102 مسابقه را در فرمول یک به نام خودشان ثبت کردند. یک ترکیب خارق العاده ای از جوانی و تجربه!

ورشتپن، ساینز و همتیمی جدید ساینز، چارلز لکلرک، جز نسل جدیدی هستند که فرمول یک را زودتر شروع کردند. این به آن معناست که این راننده ها، پیش از آنکه به بالاترین سطح عملکردی و استعدادی خودشان برسند به تجربه بالایی می رسند.

در مورد مسیری که ساینز برای رسیدن به فرمول یک طی کرده، بیشتر بخوانید

ساینز وقتیکه به تیم فراری می شود، تنها 26 سال سن خواهد داشت و به مراتب جوانتر از سباستین فتلی است که فراری را ترک می کند. این یعنی هنوز بهترین سالهای کارلوس ساینز در پیش روی او قرار دارند و فراری نیز نباید نگران شیب تند یادگیری ساینز تا به آن موقع باشد.

دنیل ریکاردو و کارلوس ساینز

دنیل ریکاردو و کارلوس ساینز

او سریعتر از آن چیزی هست که مردم فکر می کنند

اصولا مردم فکر می کنند که کارلوس ساینز راننده کندی است ولی اما مسئله طور دیگریست.

در فصل 2015، کارلوس در مرحله تعیین خط به طور میانگین 0.006 ثانیه از مکس ورشتپن در تورو روسو کندتر بود. در چهار مسابقه اول فصل 2016 که این دو هنوز هم تیمی بودند، ساینز با پیشرفت و تمارینی که داشت توانست به طور متوسط 0.08 ثانیه سریعتر از مکس ورشتپن باشد. هنوز هم هیچکسی به اندازه کارلوس ساینز، مکس ورشتپن را تحت فشار قرار نداده است.

ساینز در ادامه فصل 2016 در مقایسه با دنیل کویات به طور متوسط 0.366 ثانیه سریعتر بود که در مقایسه با برتری 0.428 ثانیه ای دنیل ریکاردو با دنیل کویات در دوران همتیمی بودنشان در طی همین 2016 با مقایسه نتایج مقایسات بین ساینز/کویات و کویات/ریکاردو، می توان تنها یک فاصله 0.06 ثانیه ای ریکاردو با ساینز را دید.

در فصل 2017، ساینز و کویات تقریبا در مرحله تعیین خط سرعت برابری را داشتند اما ساینز به راحتی هر چه تمام تر در حالت مسابقه ای از کویات سریعتر و قدرتمندتر بود. یک نیم فصل طول کشید که او در فصل 2018 به خودروی رنو عادت کند و پس از آن ساینز توانست به مقدار کمی از نیکو هالکنبرگ سریعتر باشد.

در فصل 2019 با اینکه در نتیجه کلی تعیین خط از همتیمی جوان خودش لندو نوریس شکست خورد اما در مقایسات زمانی، به یک مقدار کمی نسبت به او برتری داشت. در مسابقات فصل 2019 که حتی لازم نیست بیان کنیم که چقدر این جوان اسپانیایی عالی بوده و نقطه قوتش را در مسابقات نشان داده است. خیلی از اوقات او مسابقات را پشت سر همتیمی خودش شروع کرده و جلوتر از او به پایان رسانیده است.

او باهوش است

ساینز همیشه یک راننده باهوش بوده است و می دانست که صرفا داشتن استعداد و توانایی رانندگی کردن تا سر حد مجاز کافی نیست و شما باید یک پکیج کامل چه روی پیست و چه خارج از آن باشید. او شخصیت باهوش و فکوری دارد و همیشه علاقمند به دانستن مسائل فنی و درک عمق ماجرا دارد تا اطمینان حاصل کند بهترین هارمونی را با خودرو دارد.

این مسئله باعث شده است که او بتواند با مهندسان نیز ارتباط خوبی را برقرار کند. این جنبه ساینز در مکلارن به خوبی نشان داده شد و او خیلی زود احترام همه مهندسان را به واسطه رفتار، ارتباط و علاقه ای که به مسائل مهندسی و فنی نشان می داد، به دست آورد. این هوش بالای او، مطمئنا به وی اجازه می دهد تا در زمینه های دیگر از جمله مسائل سیاسی و فشار حضور در تیمی به مانند فراری کنار بیاید و پیشرفت کند.

او حتی در دوران قرنطینه خانگی، از تیم مهندسی مکلارن خواست که کلاس های آنلاین مهندسی برایش برگزار کنند تا او درک بهتری از خودرو و مسائل فنی مرتبط به آن پیدا کند.

کارلوس ساینز - گرندپری مکزیک 2017

کارلوس ساینز – گرندپری مکزیک 2017

او می تواند فشار در فراری را تحمل کند

اینکه ساینز توسط برنامه ردبول رد شده بود و دکتر مارکو درب را روی او بسته بود، می توانست آینده او را در فرمول یک بکشد، به مانند خیلی های دیگر.

ساینز می توانست در آن زمان تلاش کند تا سیاست های داخلی را طور دیگری رقم بزند و شکست نخورد اما تصمیم گرفت که برود و روی خودش کار کند و بهتر شود تا اوضاع را خودش شخصا تغییر دهد، برای همین تمام حرکات او به سمت رنو در نیم فصل 2017 و سال 2018 کاملا مهندسی شده بود.

اما دوباره پس زده شده بود ولی دوباره تسلیم نشد و تصمیم گرفت که یک حرکت مهندسی شده دیگه ای را بزند و به مکلارن برود. صبوری و استقامت وی برایش مفید واقع شد و توانست خودش را به عنوان رهبر تیم بریتانیایی منصوب کند.

ساینز در تمام دوران حرفه ای خودش باید می جنگید و هرباری هم که ناک اوت شده بود، خودش را مجددا از منجلابی که افتاده بود نجات می داد. اینکه آیا او می تواند فشار رقابت در لیگ برتر فرمول یک و در تیم فراری را داشته باشد، یک چالش متفاوتی است اما او نشان داده که می تواند از پس چالش هایی که در آن افتاده است بر بیاید.

سریع در مسابقات بارانی

مسابقات بارانی یک جزء جدایی ناپذیر و هیجان انگیز از فرمول یک است و تفاوت رانندگان در این مسابقات مشخص می شود. ساینز در طی سالهای گذشته در مسابقات بارانی عملکرد عالی داشته است. در طی این سالها، او در هشت مسابقه بارانی شرکت کرده و توانسته در شش تای آنها خودش را در جایگاه کسب امتیاز قرار دهد. در دوتای دیگر او یکبار مجبور به کناره گیری شد و بار دیگر به دلیل داشتن یک جریمه ده ثانیه ای از کسب امتیاز محروم شد.

در مسابقه برزیل 2016 او توانست در رده ششم قرار بگیرد و درک بالای خودش را با انتخاب نکردن تایر اینترمدیت در زمان نادرست، از شرایط بارانی نشان داده بود. در فصل گذشته او با اینکه یک اسپین در مسابقه آلمان داشت، توانست خودش را به رده ششم برساند. ساینز در شرایط بارانی و متغیر یک حس عالی را دارد که به این معناست عملا در این نوع مسابقات او یک سرعت بالا و قدرت تصمیم گیری درست را دارد.

کارلوس ساینز - دنیل کویات

کارلوس ساینز و دنیل کویات

کارلوس ساینز بهترین انتخاب در بین کاندیدا می باشد

اگر بخواهیم به انتخاب های دیگر فراری نگاه کنیم به مانند ریکاردو، ساینز برای رانندگی در فراری، انتخاب بهتری به نظر می رسد. ساینز هنوز در مراحل ابتدایی دوران رانندگی خودش هست و پنج سال جوانتر از ریکاردو می باشد و برای همین این حس تمام شدن زمان در وی برای کسب قهرمانی جهان وجود ندارد.

اگر فراری با ریکاردو قرارداد امضا می کرد، با توجه به تشنگی بیش از اندازه ریکاردو برای کسب قهرمانی جهان و این تفکر که دیگر وقتی برایش نمانده، می توانست یک جنگ داخلی را با لکرک در فراری ایجاد کند. اما ساینز از این لحاظ عاقل تر است و می تواند تصمیمات پشت فرمان خودش را متناسب با شرایط بگیرد و فراری نیز خیال تخت تر و ریسک کمتری را داشته باشد.

کارلوس ساینز برای اسکودریا فراری ارزان است

شاید مسخره باشد که ما داریم نام فراری را می آوریم و از آن سمت هم از محدودیت مالی صحبت می کنیم ولی باید در نظر گرفت که هیچ شرکت و تیمی از ویروس کرونا در امان نمانده و ضررهای سنگینی را متحمل شده است. برای همین پرداخت حقوق بالا به دو راننده چیزی نیست که عاقلانه به نظر برسد، حتی با استاندارد های فراری.

لکلرک قرار نیست که به مانند فتل حتی در این سال آخر حضورش درآمد کسب کند اما قرارداد بلند مدت جدیدش به مراتب حقوق و دستمزد بالاتری را نصیبش می کند. ریکاردو شاید نمی توانست به آن میزانی که در رنو به او می دادند (20 میلیون پوند در هر سال) از فراری بگیرد ولی او مطمئنا بیشتر از ساینز می خواست.

لکلرک فعلا، شانس و قمار بلند مدت فراری است، چرا فراری باید در گاراژ کناری یک راننده پرهزینه تر و پرخرج تر بیاورد؟

کارلوس ساینز - آذربایجان 2019

کارلوس ساینز – آذربایجان 2019

ساینز کاملا آماده است

ساینز سرگذشت تحسین برانگیزی را در فرمول یک پشت سر گذاشته است و در محضر افراد متفاوتی کارش را آموخته است. به خاطر فرناندو الونسو به فرمول یک آمد و مهر تایید سباستین فتل را روی پیشانی خودش دارد و انواع و اقسام رقبا و تیم ها را تا به الان تجربه کرده است که همین مسائل منجر به عملکرد خیره کننده وی در فصل 2019 شده است و فراری نیز می داند که او مطمئنا در رقابت های تیم های برتر می تواند حرف های زیادی را برای زدن داشته باشد.

او در سه تیم متفاوت، تورو روسو، رنو و مکلارن حضور داشته است و کاملا با چالش های متفاوت در یک تیم جدید آشنا است. وقتیکه او به رنو رفت شگفت زده شده بود از اینکه چقدر طول کشید تا او بتواند درک درستی از مسائل و ابزار های رنو پیدا کند تا بتوانند به درستی رانندگی کند. این مسئله باعث شد که او در زمستان بی مهابا تلاش کند تا آنجایی که می تواند این نکات لازمه را دریابد و بفهمد و که همین تلاش ها باعث شد او در مکلارن نیز کار آسانتری را داشته باشد زودتر با خودرو وفق پیدا کند.

ساینز کارش را درک کرده است و نتایجی که به دست آورد خود گویای این قابلیت های او هم در پیست و هم خارج آن است. او آماده است که شانس خودش را برای استفاده از تخصصش در تیم برتر امتحان کند.

شخصی نوشت؛ کارلوس ساینز بهترین راننده فصل 2019 بود و با کمترین اشتباه حتی نسبت به راننده های دیگر داخل پیست رانندگی می کرد و توانست پیوستگی عملکرد بالایی را از خودش نشان دهد و این مسئله نیز فاکتور خیلی مهمی در برابر دنیل ریکاردویی بوده که نسبتا فصل پر اشتباهی را داشته است.

24 دیدگاه

  • HOSEIN

   7

   2

   دقیقا، تحت مدیریت بینوتو فراری باید رویای همون مدیریت نسبتا خوب اریوابنه رو داشته باشه، سال بعد برای کسب رده سوم با مکلارن باید بجنگه

  • THE MINDBLOWER

   6

   0

   فراری ترکیب جالبی داره الان.
   الان مرسدس اون گرگ بارون دیده رو داره ولی ردبول نداشت و فراری هم از دست دادش.
   اما همچنان به عنوان یه فراری فن خوشحالم از ترکیب چون دنیل شاید استعدادشو داشت ولی لبخندش زیادی واسه فراری بازه.

   • Hassan Mohebbi

    3

    0

    جمله اخرت خیلی باحال بود.👌😂
    حالا فکرشرو بکن ریکارد بعد برد با بیاد با اون قرمز فراریش تو کفش قرمزش نوشیدنی بخوره.

    من به شخصه از این ترکیب خوسحالم و حس خوبی دارم. امسال که سب و چارلز رو داریم فصل بعد هم که هم چالز باتجربه‌تر شده و هم ساینز. هر دو جوون هر دو با انگیزه و به نظرم راننده اول دومی حداقل در شش هفت ریس اول وجود نداشته باشه و اون رقابت درون تیمی و جدالشون باهم میتونه خیلی هیجان‌انگیز باشه.

   • daniel65

    1

    0

    لبخندی بازعه؟؟؟!!!!!واد. ففاک

 1. Lecrec_fan

  3

  1

  همین طور که مقاله میگه به نظزه منم بهترین گزینه حال حاظر هستش کارلوس و حتی نسبت به الکس الون هم برتر میدونم. باید عملکردش رو ببینیم که ایا در حد رقابت با تاپ 5 هستش یا نه.
  ایشالا که خیره

  • SADEGH 16

   4

   0

   فقط لعنتی رو (f1)رو شروع کنن بخدا کف کردم یه حالتی شدم اصلا نمیتونم تحمل کنم .نسخ نسخم 😊ساینزم خوش اومدی به ایتالیا سب مچکریم forza ferari😍😍

 2. iman

  6

  0

  با تمام این اوصاف هیچوقت حس خوبی نسبت به این بچه نداشتم،امیدوارم اشتباه کرده باشم،هیچ عملکرد فوق العاده ای ازش ندیدم.حتی برتری چندانی نسبت به نوریس نداشت و عملکرد چندان برجسته ای نسبت به هیچکدوم از همتیمیهای دیگش ولی پیشداوری نمیکنم

 3. mehdi vettel

  9

  1

  نه تنها ملیتش با فرناندو آلونسو یکیه
  بلکه رانندگیش هم مثل اسطوره اش هست

  شاید تو تعیین خط ها خیلی سریع نباشه ولی تو استارت بسیار باهوشه و ریسینگ لاین های درستی رو برا رده آوردن تو استارت استفاده میکنه

  شباهت دومش با آلونسو تقریبا کم خطا بودنش هست و ثبات خوبی داره در طول فصل

  در کل خودم حس میکنم ترکیب جالبی رو داشته باشن با لکلرک
  احتمال خیلی زیاد لکلرک تو تعیین خط ها قوی تر خواهد بود ولی تو مسابقه ساینز کاملا رقابتی خواهد بود

  این ترکیب فراری بیشتر منو یاد ترکیب آلونسو – همیلتون مک‌لارن 2007 میندازه
  باید دید این دوتا چجوری کنار هم دووم میارن و رابطشون چجوری خواهد بود

  • سید علی حسینی

   7

   0

   این کم خطا بودنش خیلی مهمه…راننده های تیم های برتر خسارت های زیادی رو امسال به تیم هاشون وارد کردن، توی آینده ای که از الان تیم ها دارن با ریاضت اقتصادی برنامه ریزی می کنند این فاکتور خیلی مهم میشه

   • ARA$H

    7

    1

    پس سید هاس از همین الان ورشکسته است =)))))))))))
    بعدشم ردبول

 4. ARA$H

  6

  0

  سید معذرت ولی هر وقت چهره توتو رو توی اون عکس میبینم شک میکنم خوده توتو هست.
  واقعا خوده توتو هست ، فکر کنم نوشابه مارکوخان رو زده :)))))
  سید الان فتل چرا باید با یک تیم قرارداد ببنده ؟!
  همه چی عملکرد سب هست
  تازه 2020 هم هست
  یعنی یک سال دیگه هم فرصت هست
  مثلا فصل 2020 تموم شه ممکنه کیمی بره …

 5. Ali seb

  4

  0

  حالا بنظرم امسال نوریس خیلی بدشانسی آورد مثالش خرابی ماشین تو کانادا و اشتباه پیت استاپ تو مکزیک هر دو زمانی که تو رده های خوب امتیازی بود
  یه مسابقه ام که یادم نیست کدوم مسابقه بود تو دور آخر موتورش سوخت و هوکنهایم هم همینطور البته یادم نیست هوکنهایمو تو امتیاز بود یا نه
  ولی اگه این بدشانسی ها و خرابی ها براش پیش نمیومد بنظرم رقیب خوبی برا ساینز میشد که تو بعضی از مسابقه ها هم این اتفاق حقیقتا افتاد با وجود سن کمش

 6. علی

  5

  0

  اگه ریکاردو رو میاورد مثل سال قبل یه رقابت سخت بین دو تا راننده شکل میگرفت که ممکنه به تیم ضرر بزنه. به نظرم اونا دنبال صرفا یه راننده دوم با کیفیت بودن

 7. امید نورمحمدی

  4

  2

  با درود.
  قبل از شروع میخواستم نکته ای را یادآور شوم و آن این است که فراری گزینه های زیادی روی میز نداشت. همیلتون که در مرسدس ماندنی است و فراری میبایست بین ساینز و ریکیاردو و جیوانتزی یکی را انتخاب میکرد و گزینه دیگری برای فراری و با توجه به شرایط فراری وجود نداشت.
  ولی حتی اگر فرض کنیم تمام راننده های ممکن گزینه فراری بودند هم ساینز بهترین انتخاب ممکن بوده. دلایل اصلی را سید گرامی بتفضیل نوشته اند و قصد بر تکرار آنها ندارم.
  بنظر من اولویتهای فراری بصورت تیتروار اینها هستند : کاهش هزینه بدلیل کاهش سقف بودجه-نتراشیدن یک رقیب جدی برای لکلرک-استفاده از پشتوانه مالی و معنوی پسر کارلوس ساینز بزرگ با پشتیبانی آلونسو- داشتن “ژست” جوانگرایی جهت پاسخگویی به طرفداران- پایین آوردن سطح توقع و بتبع آن فشار از روی تیم و …
  در بیانیه مدیر تیم به “جوانترین ترکیب فراری در 50 سال اخیر” اشاره شده که در واقعیت چیزی درون آن وجود ندارد. صرف جوان بودن ترکیب یک تیم دال بر موفقیت آن تیم نمیباشد. از طرف دیگر در این بیانیه به شروع ماجراجویی و جدال طولانی برای رسیدن به اهداف تعیین شده اشاره شده که بنوعی وعده سر خرمن دادن است!
  اهداف تعیین شده چه هستند؟ جدال طولانی بر سر چه؟ آیا اهداف این تیم مالی است یا در فکر قهرمانی هستند؟! رسیدن به اوج چه معنایی ندارد؟ اوج درآمد تیم یا اوج موفقیت در میدان ورزش؟!
  یکی از زیرکانه ترین تصمیمها و بیانیه هایی که طی چند سال گذشته از یک تیم فرمول 1 منتشر شده همین بیانه است. چراکه در صورت عدم نتیجه گیری هیچ اتفاق عجیبی نیوفتاده و در صورت کسب نتیجه (قهرمانی تیم و راننده) یک موفقیت بزرگ نصیب فراری میگردد و نسبت سود و زیان معنوی این تصمیم بنفع سود نابرابر است!
  از نظر مالی و اسپانسرینگ هم عملکرد زیرکانه فراری در فصل 2019 و ساختن بت از شارل لکلرک که بقول خودشان تنها دو برد بدست آورده و پروپاگاندای رسانه ای برای مقایسه لکلرک با شوماخر! و …. از لکلرک خوش سیما چهره ای قهرمان گونه ساخته و برای جذب سرمایه او را آماده کردند.
  به هر روی فراری با دو راننده متوسط به استقبال فصل 2021 خواهد رفت و طرفداران تیفوسی میبایست برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان منتظر یک عملکرد فوق العاده ازراننده ها و یک ماشین کاملا برتر باشند. در دنیای فرمول 1 هر اتفاقی ممکن است رخ دهد ولی….

  • Mehryar Salehi

   3

   2

   یه مقدار این علت هایی که آوردین با واقعیت نمیخونه.
   ۱.کاست کپ، سقف مالی تو قوانین جدید که از سال آینده اعمال میشه، شامل دستمزد و پاداشهای راننده ها نمیشه.چه فتل ۲۵ میلیون بگیره چه ساینز ۲ میلیون، این خارج از سقف هزینه ۱۴۵ میلیون دلاریه.
   ۲.عملکرد ساینز نشون میده که بی دردسر هم نمیتونه باشه و اگر صرفا قرار یه راننده بی دردسر بیارن، خب میتونستن هالک رو بیارن به فرض یا اصلا خود همین فتل رو نگه دارن.
   ۳.موضوع حمایت مالی که گفتین، آپشن بهتر تا دلت بخواد ریخته.خود آلونسو، چرا برن ورژن دوش رو بیارن؟ پرز؟
   ۴.موضوع پول درآوردن توی فرمول وان هم از اون صحبتهاست…تقریبا هرکار اقتصادی دیگه ایی توجیه اقتصادی بیشتری داره تا تیم داشتن توی فرمول وان و البته یه مثل هست که میگه رنو و هوندا و… میان فرمول وان تا ماشین بفروشن، فراری ماشین میفروشه که توی فرمول وان بمونه.پس جنگیدن برای منفعت مالی موضوع نیست برای فراری.تیمی که تا الان سالی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار خرج میکرده، تلاش برای افزایش سقف هزینه ها رو داشته و از سال آینده نهایتا میتونه تا ۲۷۰ میلیون خرج کنه (برآورد از هزینه هایی که خارج از کپ هست و خود مبلغ کپ) علتی برای پایین آوردن هزینه و … نداره.

 8. SADEGH 16

  3

  0

  تا یادم نرفته سید جان یه پیشنهاد کوچیک دارم یه بخش لایک و دیس لایک برای مطالبی که میزاری، بزار همش میخام تشکر کنم ولی کامنت راه درستش نیست به نظرم.در کل خیلی عشقین من نسبت به سال پیش کلی از f1 بیشتر حالیمه که همشو مدیون شمام🙏🙏

 9. 77Ali

  3

  0

  به نظرم لكلرك قطعا ازش سريعتر خواهد بود تو تعيين خط ها ١٦-٦ يا ١٧-٥ حتى اما تو ريس لكلرك تو فصل قبل خيلى پيشرفت كرد بايد ببينيم كه چى ميشه بينشون ولى بى شك لكلرك سريعتره

 10. daniel65

  0

  2

  تنها مقام سوی ک ساینز کسب کرد به همت جریمه زمانی همیلتون بدست آمد.این همه توضیح دادن که چرا این راننده را انتخاب کردن.بقول استاد مدیری توضیح دادن نشانه ضعیفه.فرراری کلی هزینه کرد تا با نبوغ وتل قهرمانی را بدست بیاره ولی نتونست بنظرم حالا با این انتخاب کم کم انتظارات را میخواد بیاره پایین بعدش خداحافظ F1.

دیدگاه خود را بیان کنید