فرمول یک ایران – در مسابقه ای که با برخوردهای شدید و البته حضور خودروی ایمنی شناخته می شود، در دورهای آخر شاهد رقابت نزدیک نیکو روزبرگ و دنیل ریکاردو بودیم که نهایت با برتری روزبرگ به اتمام رسید؛ با ما همراه شوید تا برندگان واقعی سنگاپور را مرور کنیم و در طرف مقابل بدانیم چه رانندگانی نیاز به جبران عملکردشان در مالزی دارند…

برندگان

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو بار دیگر با حمله دیر هنگام خود به نیکو روزبرگ – که جانی دوباره به گرندپری سنگاپور داد – شخصیت نترس خود را نشان داد و بینندگان در پیست و سراسر دنیا را مسحور خود کرد. ممکن است نهایتاً تلاش‌های او برای جبران شکست در موناکو با کسب پیروزی در مارینا بی، بی اثر مانده باشد اما این نوع شکست – تعقیب بی رحمانه و نهایت اتمام مسابقه با تنها چهار دهم ثانیه اختلاف – از او یک برنده تمام عیار می‌سازد.

در حقیقت ردبول نتوانست همانند موناکو کاملاً در قد و قواره مرسدس ظاهر شود اما این حقیقت تلاش ریکاردو را بیشتر تحسین برانگیز می‌کند. مرسدسی‌ها خود متوجه سرعت فوق العاده او شدند به حدی که روزبرگ مجبور شد در مرحله آخر در پیست باقی بماند به جای آن که با خیال راحت به پیت برود. درست است که مرد آلمانی مقاومت کرد اما مرد استرالیایی ویران کننده بود.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

نیکو روزبرگ

با چه کلماتی می‌توان نیکو روزبرگ فعلی را توصیف کرد؟ روزبرگی که بعد از مجارستان و آلمان بسیار آسیب پذیر نشان می‌داد، با چنان قدرتی بازگشته که کمتر اشتباهی از او می‌بینیم. او در اسپا درخشان بود، در مونزا هرچند خوش شانس اما همچنان خوب نشان داد و در مارینا بی علی رغم فشار شدید از جانب ریکاردو در دورهای پایانی، حکمرانی کرد.

اختلاف هفت دهم ثانیه ای با همیلتون در زمان گیری، او را در موقعیتی قرار دارد که بتواند مسابقه را کنترل کند. اما هنگامی که مسابقه جانی تازه گرفت و مرسدس برای واکنش به ریکاردو به تقلا افتاد، نیکو خونسرد نشان داد و توانست به خوبی سرعت خود در دورهای پایانی را مدیریت کند.

پس از آن که برای دو مسابقه جایگاه اول رانندگان  را به لوئیس همیلتون واگذار کرده بود، حالا او بار دیگر مرد 2016 است. او در چهار مسابقه از پنج مسابقه اخیر، پل پوزیشن را کسب کرده است، در سه مسابقه اخیر اول شده است و اکنون هشت امتیاز از رقیب سرسختش پیش است. اوضاع با شرایطی که او بین اسپانیا و اتریش تنها موفق به کسب یک سکو از پنج سکو شده بود، خیلی فرق کرده است. آیا او می‌تواند به این روند ادامه دهد و به سوی قهرمانی حرکت کند؟ در حال حاضر نمی‌توانید مخالفتی با این نظر داشته باشید….

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

سباستین فتل

کسب رتبه پنجم با اختلاف 27.6 ثانیه ای نسبت به نفر اول، برای سباستین فتلی که از جایگاه آخر مسابقه را آغاز کرده بود، در یک کلمه، فوق العاده بود. در پیست مارینا بی، که پیستی دشوار برای سبقت گیری محسوب می‌شود، او رانندگی ای فوق العاده داشت تا یادآور قهرمانی سال قبلش در سنگاپور باشد.

قهرمان چهار دوره رقابت‌ها، اذعان کرده بود که از نتیجه بدست آمده در زمان گیری به خاطر مشکل تعلیقش، ناامید شده بود اما او به درستی و هوشمندانه از لاستیک‌های سافتش استفاده کرد، از دردسر اجتناب کرد و هنگامی‌ که با لاستیک‌های آلترا سافتش باید حمله می‌کرد، به خوبی این کار را انجام داد.

تنها پاداش او کسب پنجمی‌ نبود، او عنوان برترین راننده از دید تماشاچیان را نیز به دست آورد.

سباستین فتل

سباستین فتل

دنیل کویات

امسال برای دنیل کویات، علی الخصوص با توجه به جابجا شدنش از ردبول به تورو روسو در فاصله ای کوتاه پس از کسب سکو در چین، سال جهنمی‌ بوده است.

پس از این جابجایی، کویات با آن راننده مطمئن و سریع که در سال اول حضورش تحسین برانگیز بود فاصله زیادی داشت. علاوه بر این با هم تیمی‌اش، کارلوس ساینز نیز مشکلاتی داشت.

اما با استارت مسابقه سنگاپور همه چیز عوض شد؛ او به راننده پیشتاز تیم تبدیل شد، به خوبی مقابل مکس ورشتپن دفاع کرد – نبردی که با توجه به جابجایی مذکور تا حدی شخصی نیز بود – و نهایتاً با اتمام در جایگاه نهم اولین امتیازات تورو روسو در چهار مسابقه اخیر را کسب کرد.

او پس از مسابقه اظهار کرد که بار دیگر شوق و علاقه اش به رانندگی را پیدا کرده است. بازگشتی برای دنیل واقعی.

دنیل کویات

دنیل کویات

کوین مگنوسن

در حالی که رنو همچنان ترکیب رانندگانش برای فصل بعد را انتخاب نکرده است، عملکرد خوب کوین مگنوسن در بهترین زمان ممکن به نمایش گذاشته شد.

او از جایگاه پانزدهم رقابت را آغاز کرد و در پایان دور اول به رده دهم رسید. البته که او خوش شانس بود اما از طرفی در آن لحظات حساس تمام وظایف را به درستی انجام داد و این شروع، پایه ای شد برای کسب امتیاز او در اتمام مسابقه. جلوتر بودن از رانندگانی مانند استبان گوتیرز و فیلیپه ماسا با توجه به سرعت فعلی رنو قابل توجه است. ضمن آنکه بطری نوشیدنی او نیز در طول مسابقه کار نمی‌کرد!

کوین مگنوسن

کوین مگنوسن

بازندگان

لوئیس همیلتون

این بار کجای کار لوئیس همیلتون مشکل داشت؟

در اسپا او به خاطر تعویض‌های اجنتاب ناپذیری که در قطعات موتورش داشت مجبور شد تا از انتها کار خود را آغاز کند. در مونزا در حالی که در زمان گیری چهره برتر بود، استارت بدی داشت. اما در مارینا بی…..

او ابتداً در تمرین خوب نشان داد اما با مشکل هیدرولیک زمان‌های حساسی را از دست داد و پس از آن هیچ وقت به فرم مطلوب بازنگشت.

تمام مسابقه او صرف کنترل دمای ترمزهای جلویش به هنگام رانندگی در هوای کثیف (آشفته) بود و هنگامی‌ که توانست برای مقطعی قبل از بازگشت مجدد این مشکل، سریع باشد زمان زیادی را از دست داده بود که قابل جبران نبود.

پیش از این چهل و سه امتیاز عقب بوده ام پس در تئوری هشت امتیاز قابل جبران است. در تمام آخر هفته نیکو عملکرد فوق العاده ای داشت. من از او انتظار چنین عملکردی دارم پس باید مطمئن شوم خودم نیز همانند او عمل خواهم کرد

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

نیکو‌ هالکنبرگ

سال قبل نیکو‌ هالکنبرگ تنها 12 دور زد قبل از آنکه به دیواره پیست برخورد کند و امسال حتی 12 متر نیز نتواست مسابقه دهد!

او در زمان گیری خوب عمل کرد و جایگاه هشتم را کسب کرد.

اما در استارت بین دو خودروی تورو روسو گیر کرد و با این تصادف از مسابقه خارج شد؛ تصادفی که از نظر داوران مسابقه یک برخورد مسابقه ای تشخیص داده شد و جریمه ای برای راننده ای در نظر گرفته نشد.

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز امید زیادی داشت تا بتواند در سنگاپور چهره ای رقابتی از خود نشان دهد و با کسب رده ششم در زمان گیری، عملکرد خوبش را به رخ تیم‌های بزرگتر کشید.

استارت او تحت تاثیر استارت بد ورشتپن قرار گرفت و اگرچه از تصادف‌ هالکنبرگ جان سالم به در برد اما با توجه به قطعه ای که از خودرویش معلق بود پرچم مشکی و نارنجی برایش به اهتزاز درآمد تا مجبور شود زودتر از وقت معمول وارد پیت شود.

پیت استاپ زودهنگامی‌ که تمام مسابقه او را تحت الشعاع قرار داد و در نتیجه سنگاپور را که می‌توانست برای او همراه با امتیاز باشد دست خالی ترک کرد.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

مکس ورشتپن

سومین راننده ای که مسابقه اش تحت تاثیر حادثه استارت قرار گرفت، کسی بود که غیر مستقیم باعث این برخورد شد: مکس ورشتپن.

استارت ضعیف او که باعث شد از چهارم به هشتم سقوط کند باعث خراب شدن مسابقه اش شد به خصوص آنکه در ترافیک قرار گرفت و حملاتش با دفاع سرسخت کویات رو به رو شد.

با این اوصاف اتمام در رده ششم یک بازگشت خوب محسوب می‌شود اما اگر به خوبی استارت می‌زد می‌توانست برای سکو بجنگد.

من رقابت‌های جانانه ای داشتم که از آن‌ها لذت بردم اما اینجا سبقت گیری سخت است درنتیجه شما پشت خودروها می‌مانید. من و دنیل رقابت سختی داشتیم اما برخوردی نداشتیم که این مثبت است. من از سبقت گیری لذت می‌برم اما برای جایگاهی که دوست دارم نمی‌جنگیدم پس در کل رضایت بخش نبود.

نکته نگران کننده برای مکس این است که سنگاپور ادامه الگوی بلژیک و ایتالیا بود؛ رقابت‌هایی که او بد استارت زد و به مسابقه اش ضرر زد. آنچه که برای او مسلم است این است که این روند باید سریع تر تصحیح شود.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

منبع: سایت رسمی فرمول یک

4 دیدگاه

 1. siavash

  0

  0

  بسیار ممنون تحلیل خوبی بود

 2. هومن

  0

  0

  ممنون

 3. ali911

  0

  0

  ببخشید خیلی معذرت می خوام همیلتون بازنده بود رایکونن بازنده نبود؟!
  آقا رایکونن حقش سکو بود آندرکات شد همین. اونم به خاطر استراتژیستهای فراری.

 4. وحید

  0

  0

  من که همیشه از دیدن مسابقات فرمول یک لذت بردم و حالا که از شبکه ورزش پخش میشه که چه بهتر البته اگه دست از سانسور های بیخودی که با روح و روان آدم بازی میکنه چشم پوشی کنن
  فقط یه مطلب اینکه نمیدونم چرا گزارش این گزارشگر جدید خیلی تو مخه(البته نظر شخصیه منه)
  (کلا 10 دور آخر رو خواستم از شبکه ورزش ببینم که انقدر تو مخ رفت که ترجیح دادم از جای دیگه ببینم)
  و پر از اشتباهات (مثلا لاستیک های اولترا سوپر سافت!!!/دنیل ریکاردو!!! که تو همین سایت هم اشتباه زده میشه / تو سایت های تلفظ و حتی گزارشگرهای خارجی میگن ریکیاردو) و یا تو جاهایی که یه موقعیت مهمه صحبت از چیز دیگه داره میشه
  حالا لحن و اینجور چیزا که جای خود صلیقه شخصی من قبولشون نداره و به نظرم گزارش آقای صباغ خیلی بهتر بود
  البته نباید دانش فنی ایشون رو ندیده گرفت