فرمول یک ایران – افرادی هستند که شما آنها را در فرمول یک نمی بینید ولی برای برگزاری هر چه عالی تر مسابقه ای که می بینید تلاش فوق العاده زیادی می کنند. ژولین سیمون شوتم مهندس مسابقه ای کیمی رایکونن می باشد که در مورد شغل و وظایفی که دارد به تازگی مصاحبه ای را با رسانه موتوراسپورت داشته که اینجا باهم مشاهده می کنیم.

شغل ژولین سیمون شوتم (Julien Simon-Chautemps)

من یک مهندس مسابقه ای و مسئول خودروی کیمی هستم. یک گروه شش نفره از مهندسان و مکانیک ها هستند که با من کار می کنند. به زبان ساده، این وظیفه من می باشد که کاری کنم که خودرو تا جایی که می تواند سریعتر باشد.

برنامه ریزی یک مهندس مسابقه ای برای آخر هفته

اصولا ما در چهارشنبه به محل پیست می آییم و در پنجشنبه آماده می شویم که به پیست برویم. تنظیمات خودرو یک روز قبل به مکانیک ها در کارخانه ارسال می شود. سپس، وقتیکه ما می رسیم، من مقداری اطلاعات به مهندس تایر نیز می دهم. بلافاصله ما چند جلسه داریم که در آن در مورد برنامه (استفاده) از تایر، استراتژی و تنظیمات خودرو بحث می کنیم.

همینطور با رانندگانمان نیز در مورد برگزاری چگونگی مرحله تمرین در روز جمعه نیز بحث می کنیم. سپس خودرویمان را به مقر مسئولین فیا می رسانیم تا به آنها اجازه دهیم بررسی های لازم خود را انجام دهند ببینند که آیا خودرو قانونی است یا نه.

در روز جمعه، ما خیلی زود به پیست می آییم تا یک ساعت پیش از برگزاری اولین تمرین یک جلسه ای را باهم داشته باشیم و مطمئن شویم که همه اطلاعات لازم در مورد کاری که می خواهیم انجام بدهیم را دارند.

یک جلسه توجیهی پس از اولین تمرین و چند جلسه طولانی پس از تمرین دوم نیز هست. جلسات روز جمعه به خاطر اینکه ما دو مرحله تمرینی داریم، خیلی مهم هستند. ما حال می توانیم استراتژی خودمان را برای بقیه آخر هفته و مخصوصا مسابقه طرح ریزی کنیم.

شنبه و یکشنبه خیلی شبیه به هم هستند به جز اینکه ما یک جلسه اضافی در صبح شنبه داریم. پیش از مرحله تعیین خط یک جلسه دیگری وجود دارد که ما در آن در مورد آماده سازی تایر ها و در هر مرحله می خواهیم چه کاری را انجام دهیم بحث می کنیم.

پس از این مرحله نیز ما دوباره یک جلسه دیگری را داریم تا دریابیم که چه چیزی را یاد گرفته ایم و استراتژی خود را با توجه به جایگاه شروعی که برای مسابقه داریم تعریف و مشخص کنیم. یک جلسه توجیهی دیگر نیز در صبح یکشنبه وجود دارد.

مهم ترین جنبه شغلی یک مهندس مسابقه ای

شاید برایتان تعجب آور باشد ولی من فکر نمی کنم که یک متخصص فنی بودن، مهم ترین چیز باشد. وظیفه من این نیست که در یک زمینه متخصص باشم. من مهندس های زیادی را در اختیار دارم تا در مورد چیزهای مختلف کار کنند و برای همین من نیاز دارم که از هرچیزی کمی دانش داشته باشم و تا متوجه شوم که دیگران چه چیزی را دارند به من می گویند.

باور دارم که مهم ترین کیفیت (یک مهندس مسابقه ای)، توانایی ارتباط برقرار کردن می باشد. مهارت توانایی برقرار کردن ارتباطات خوب خیلی مهم است به این خاطر که من اطلاعات زیادی را جمع آوری می کنم و با افراد متفاوتی صحبت می کنم: مکانیک ها، مهندس ها و مدیر تیم. آنها همه افراد متفاوتی هستند و معتقدم که کمیت اصلی برای انجام دادن این شغل این است که بتوان بین این همه افراد متفاوت بود و از هر کدام از آنها بتوان بیشترین و بهترین (اطلاعات) را استخراج کرد.

ژولین سیمون شوتم

ژولین سیمون شوتم – مهندس مسابقه ای کیمی رایکونن در تیم فرمول یک آلفارومئو

سه ابزاری که بدون آن شغل یک مهندس مسابقه ای امکان پذیر نمی باشد

اولین چیز لپتاپ من است. لپتاپ من همیشه پر از اطلاعات مهم از دپارتمان های مختلف است. سپس کرنومتر من که یک وسیله ضروری به حساب می آید می باشد. آخرین آماده سازی ها برای مسابقه به مانند آماده سازی نظامی می باشد. همه چیز باید درست باشد و زمانبندی نیز یک مسئله حیاتی به شمار می آید.

با اینکه مدیر ورزشی ما نیز این کار را انجام می دهد من نیز باید بر تمام اتفاقاتی که رخ می دهد نظارت کنم. به مانند اینکه کی باید تایرهای روی خودرو سوار شوند، کی باید راننده در خودرو قرار بگیرد و…. من نیز به یک کرنومتر دارم تا دریابم که همه چیز طبق زمان پیش می رود.

من نیاز ندارم که به دیگران بگویم که چه کاری را انجام دهند، به این خاطر که این چیز ها باید به طور خودکار رخ دهند ولی ما باید خیلی دقیق باشیم و مطمئن شویم که همه چیز به خوبی پیش می رود. آخرین چیز هم، یک خودکار می باشد که همیشه به همراه دارم تا نکاتی را یادداشت کنم.

افرادی که همیشه با وی در ارتباط هستند…

اول از همه راننده، پس از او احتمالا مهندس عملکردی من می باشد. او کسی است که تمام داده ها را جمع آوری می کند و عموما در مورد چگونگی تنظیمات خودرو باهم بحث می کنیم.

زمان هایی که دیگر یک مهندس مسابقه ای در پیست نیست

پس از مسابقه که به کارخانه بر می گردیم، یک تا دو روز را صرف بررسی آخر هفته مسابقه ای که داشتیم می گذرانیم. ما بررسی می کنیم که چه اشتباهاتی را انجام دادیم و هم اینکه چه اقدامات خوبی را انجام دادیم و در آخر اینکه بررسی می کنیم که چه کارهایی را می توانستیم بهتر انجام دهیم.

در نهایت ما یک گزارش مفصل تولید می نماییم که در آن تمام اطلاعات را جمع آوری کرده ایم. بخشی از آن را برای راننده ارسال می کنیم. پس از آن دو روز، تمرکزمان را روی رویداد و مسابقه بعدی قرار می دهیم.

بدون مهندس مسابقه ای

به طور کل، بدون مهندس مسابقه ای، تیم نمی تواند کار کند. مهندس مسابقه ای یک فرد مهم در تیم به حساب می آید و شبیه به رهبر ارکستر می باشد. من خط کاری افراد تیم را سازماندهی می کنم. این یک شغل یک نفره نیست ولی من تمام اطلاعات و داده های مهندس های دیگر را دریافت می کنم و باید آن ها را بررسی کنم و به تمام این افراد بگویم که چه کاری را باید انجام دهند.

جشن فرمول یک ابوظبی

جشن فرمول یک ابوظبی

تعریف فرمول یک

فرمول یک خیلی تلاش زیادی را می طلبد. یک ورزش فوق العاده است، چیزی بود که من همیشه از وقتیکه کودک بودم می خواستم انجامش دهم. به خاطر دارم که وقتی هشت سالم بود و با پدرم برای تماشای اولین مسابقه فرمول یک خودم به موناکو آمده بودیم و هنوز هم تمام جزییات آن روز را به خاطر دارم. تا آنجایی که یادم می آید همهیشه می خواستم که در فرمول یک به عنوان یک مهندس کار کنم.

خیلی زود فهمیدم که من یک راننده نمی توانم باشم ولی جنبه فنی فرمول یک همیشه مرا شگفت زده می کرد. چالش فنی که در اینجا وجود دارد فوق العاده است ولی فرمول یک زمان زیادی را از شما می گیرد.

من خانواده جوانی را دارم و سفر کردن نیز خیلی خیلی طولانی شده است و (شرایط) سخت است. مطمئنا شما در تلویزیون همیشه لوکس بودن، خودروهای براق را می بینید اما اوضاع همیشه به این شکل نیست. فرمول یک یعنی ساعات کاری بالا، خواب کم و استرس و اضطراب پیوسته! من نمی خواهم که برچسب های منفی به آن بزنم ولی مردم باید درک کنند که این دنیا، فقط دنیای شامپاین های صورتی و رز نیست. تلاش خیلی زیادی را می طلبد، چالش های زیادی را دارد ولی فوق العاده جالب است.

ویدیو زیر نیز شامل مکالمه رادیویی کیمی رایکونن با مهندس مسابقه ای خودش در گرندپری ایتالیا 2019 می باشد که به خاطر رفتار نامتعارف پیر گسلی، کیمی شدیدا عصبانی شده است:

8 دیدگاه

 1. ARA$H

  2

  0

  ممنون سید مطلب جالبی بود 🙂
  سید یک سوال مهندس مسابقه ای سب و لکلرک عوض شد
  ایا این با تصمیم و موافقت صد در صد هر دو راننده بود یا خیر ؟
  سوال بعدی اگه مثلا سب با مهندس لکلرک نتونه کنار بیاد میتونه همون مهندس مسابقه ای خودشو برگردونه؟
  اصلا چرا یک راننده باید مهندس مسابقه ای شو با راننده دیگه عوض کنه ؟!

  • سید علی حسینی

   1

   0

   مهندس مسابقه ای سب و چارلز عوض شد؟ مهندس چارلز ژاک کلیر بود که قبل از چارلز هم مهندس کیمی بود تا جایی که میدونم، اگر تغییر کرده که خاطرم نیست… اگر هم تغییر کنه طبق شرایط سیاسی و فنی تیم این اتفاق میفته…مهندس مسابقه ای و فیزیوتراپیست یه راننده اصولا نزدیک ترین دوستشه اگر راننده حس امنی نداشته باشه به این دو نفر به کل تیم بدبین میشه…بهتره که یکی باشه تا بتونه بهترین سطح عملکردی یه راننده رو بکشه بیرون، اگر تیم ببینه راننده داره از سطح خودش ضعیفتر میکنه و میدونه که این راننده ضعفش به خاطر خودش نیست و میتونه به مراتب بهتر باشه دیگه خودش دست به کار میشه و تصمیم میگیره که یه سری از افراد دور اون راننده رو تغییر بده تا ببینه سطح عملکردی راننده تغییر میکنه یا نه…

   • O.Sh

    1

    0

    این شوخیه یا واقعاً اینجوریه

   • mohammad

    0

    0

    نه جدیه

    هوا فضا از زیر مجموعه های مکانیک هست خیلیا که لیسانس مکانیک میگیرن برای ارشد هوا فضا می زنند

   • Ali

    1

    0

    ممنون از پاسخ گوییتون.

دیدگاه خود را بیان کنید