فرمول یک ایران – با شیوع ویروس کرونا، تعویق اجرای قوانین نسل جدید فرمول یک پیامدهای زیادی را در کل این ورزش داشته و شرکت پیرلی نیز از این قاعده جدا نبوده و دچار تحولاتی شده است.

شرکت ایتالیایی پیرلی که تنها تامین کننده لاستیک برای مسابقات فرمول یک است، در سال ۲۰۱۸ قرارداد تولید لاستیک‌های ۱۳ اینچی را تا سال ۲۰۲۰ بسته بود و برای لاستیک‌های ۱۸ اینچی هم، از سال ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۳، با فدراسیون جهانی قرارداد داشت. شرایط موجود باعث شده است تا فرمول یک برای فصل ۲۰۲۱ هم از لاستیک‌های ۱۳ اینچی استفاده کند و استفاده از لاستیک‌های ۱۸ اینچی به فصل ۲۰۲۲ موکول شده است.

تاثیر مثبت چنین تغییری این است که شرکت پیرلی به جای سه فصل، تنها برای دو فصل هزینه‌های تولید لاستیک‌های ۱۸ اینچی را متحمل می‌شود.

چیس کری، ژان تاد و مارکو ترونکتی پروورا - معرفی لاستیک 18 اینچی 2021

چیس کری، ژان تاد و مارکو ترونکتی پروورا – معرفی لاستیک 18 اینچی 2021

سخنگوی شرکت پیرلی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از تصمیم فدراسیون جهانی برای تعویق قوانین حمایت خواهد کرد:

ما با همکاری همه برای به وجود آمدن شرایط بهتر تلاش خواهیم کرد.

مورد دیگر تعویق قوانین برای پیرلی، عقب افتادن تست لاستیک‌های ۱۸ اینچی برای این شرکت است. اولین تست لاستیک‌های جدید در ماه گذشته توسط چارلز لکلرک در پیست اسپانیا بود که روی خودرو فراری با شاسی ارتقا داده شده انجام شد. تست دوم نیز قرار بود که در ۵ ماه مارس در پیست فیورانو انجام شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا به زمان دیگری موکول شده است.

سخنگوی پیرلی تایید کرده است که برنامه تست لاستیک‌های جدید در سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت.

ویراستار » انسیه صفری

6 دیدگاه

 1. E46-M3

  2

  1

  امیدوارم تامین لاستیکهای فرمول ۱ از انحصار یک کمپانی در بیاد و تیمها حق انتخاب داشته باشن

  • H.farahani

   0

   1

   این اتفاق نخواهد افتاد.چون همه چیز به سمت یکسان سازی میره و وجود دو یا چند تامین کننده یعنی رقابت و رقابت یعنی هزینه.

   • E46-M3

    2

    0

    یکسان سازی با روح فرمول ۱ و در کل موتور اسپرت مغایره،مخصوصا با این مدیران حال حاظر فرمول یک که گند زدن به ماهیت فرمول یک،پس با این حساب فاتحه فرمول یکو باید خوند

 2. آرشا

  1

  2

  داداش لاستیک ۱۶۵پرایدی نیست که فوراً برن یه مارک دیگه بخرن. پیرلی چندین ساله که درحال تحقیق وتوسعه لاستیک برای ماشینهای فعلی فرمول وان هست که.مدرن ترین، سریعترین قویترین، وپیچیده ترین ماشینهای تاریخ فرمول یک هستند.
  همین الان هم شرکتهایی مثل میشلن گودیر هانکوک و….چندسال لازم دارن تا به فناوری الان پیرلی برسن.

  • E46-M3

   1

   1

   بله درست میفرمایین،تحقیق و توسعه پیرلی بخوره تو سرشون که این بلا را به سر تیمهای فرمول یک به جز مرسدس (که اونم توش شبهاتی هست) آورد که اکثر تیمها با این لاستیکهای مزخرفش مشکل داشتن

 3. E46-M3

  1

  1

  اگه تامین لاستیکها یا حالا هرچی بصورت انحصاری دست یه کمپانی باشه تبدیل به سوء استفاده میشه و این با روح رقابت مغایره