فرمول یک ایران – این روزها پول در همه چیز حرف اول را می زند و به نوعی جهان با پول می چرخد. موتور اسپورت و فرمول یک نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند.

همان طور که می دانید در فصل 2021 قرار است تغییرات بزرگی در قوانین فرمول یک ایجاد شود. یکی از این تغییرات، کاهش هزینه نهایی و بودجه تیم ها می باشد که به منظور ایجاد رقابت های نزدیک تر، سقف بودجه 175 میلیون دلاری برای هر تیم به جهت فعالیت هایی نظیر تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است. برای سال هاست که نحوه توزیع پاداش و درآمد میان تیم های فرمول یک از نواقص بسیار زیادی برخوردار است. این مورد یکی از بزرگترین دلایل افزایش فاصله و شکاف میان تیم های فرمول یک می باشد که به دلیل وجود قوانین نامنظم زیادی، برخی تیم ها از امتیازات بیشتری نسبت به سایرین برخوردار می باشند که نتیجه آن هم، همان چیزیست که هم اکنون در حال مشاهده هستیم. در این مقاله قصد داریم تا نحوه توزیع درآمد و پاداش میان تیم های فرمول یک را بررسی کرده و در انتها نیز نگاهی به درآمد دریافتی تیم ها برای فصل 2019 داشته باشیم.

استارت مسابقه اسپانیا 2019

استارت مسابقه اسپانیا 2019

درآمد تیم ها از جانب فرمول یک به سه ستون یا سه دسته تقسیم می شود:

ستون اول (Column one): اولین ستون ساده است. هر تیمی که در حال گذراندن سومین فصل خود در فرمول یک باشد (یعنی دو فصل کامل در فرمول یک بوده و وارد سومین فصل خود در فرمول یک می شود) و در بین 10 تیم برتر قرار گیرد این مبلغ که حدود 35 یا 36 میلیون دلار می باشد را دریافت می کند. در حال حاضر 10 تیم در فرمول یک داریم پس کافیست تیمی از چنین شرایطی برخوردار بوده و می تواند این مبلغ را دریافت کند. تنها تیمی که در چند فصل اخیر از دریافت این جایزه محروم بوده تیم هاس می باشد که از سال 2016 وارد فرمول یک شده اند. لذا آن ها در سال های 2016 و 2017 این مبلغ را دریافت نکردند. یکی از نکته های جالب راجع به ستون اول دریافتی ها، اعتراض تیم هاس به فیا در رابطه با تیم ریسینگ پوینت یا فورس ایندیای سابق می باشد. آن ها طی بیانیه ای به طور غیر مستقیم اعلام کردند که چون ریسینگ پوینت یک تیم جدید تلقی شده و هیچ ربطی به فورس ایندیای سابق ندارد واجد شرایط دریافت ستون اول نمی باشد. تمامی تیم های حاضر در فرمول یک غیر از هاس، موافق پرداخت این مبلغ به ریسینگ پوینت بودند. در نهایت فیا طی بیانیه ای، اعتراض تیم هاس را رد کرد و لذا ریسینگ پوینت برای 2019، این مبلغ را دریافت کرد.

دریافتی ها پس از اعمال ستون اول

ستون اول

ستون دوم (Column Two): ستون بعدی پرداختی ها از منطقی معقول برخوردار است. تیم ها با توجه به عملکردشان در فصل گذشته مبالغی را دریافت می کنند بدین صورت که قهرمان جدول سازندگان بیشترین و تیم آخر در جدول نیز کمترین میزان را دریافتی را دارند. این مورد کاملا منطقی است و هرکسی بر اساس تلاش خود مبلغی را دریافت می کند.

ستون دوم

ستون دوم

ستون سوم (پرداختی های اضافی یا Bonus & Others): بیشترین مشکلات و ناتعادلی ها در پرداختی به تیم ها توسط این ستون ایجاد می شود چرا که فقط برخی تیم های خاص از آن بهره مند می شوند. این ستون خود به چند دسته تقسیم می شود:

LST (مخفف Long-Standing Team، تیمی که طولانی ترین مدت حضور را در فرمول یک داشته): از این مورد با نام Ferrari Budget یا دریافتی مخصوص فراری یاد می شود چراکه تنها فراری از این مزیت برخوردار می باشد. نکته جالب درباره این پاداش این است که مقدار آن از پاداشی که به تیم قهرمان سازنده ها پرداخت می شود نیز بیشتر است. این معامله جنجالی به پاس گرامیداشت تاریخ فراری در فرمول یک منعقد شده چرا که فراری در تمام فصول فرمول یک از سال 1950 تاکنون حضور داشته است. اما از طرف دیگر فراری با دریافت این مبلغ با اینکه بیشتر از یک دهه است که قهرمانی ای کسب نکرده اما همیشه بیشترین دریافتی از فرمول یک را دارا می باشد.

CCB (مخفف Constructors Championship Bonus ، پاداش قهرمانی سازندگان): که هر ساله مرسدس، فراری، ردبول و مکلارن از این پاداش برخوردار می شوند. این مورد در زمان برنی اکلستون به منظور اینکه تیم های بزرگ برای طولانی مدت به فرمول یک متعهد باشند مورد مذاکره قرار گرفت و در نهایت تصویب شد. اگر چه هرسال اصلاحاتی در این پرداختی بر اساس عملکرد تیم ها صورت می گیرد.

Others (دیگر پرداختی ها): پاداش های اضافی فقط به دو مورد بالا ختم نمی شوند. ردبول ها از پرداختی دیگری بهره مند می شوند و این مورد نیز با موافقت برنی اکلستون صورت گرفت چراکه آن ها اولین تیمی بودند که در سال 2013 قرارداد جدید کنکورد در فرمول یک را امضا کردند پس از پاداشی اضافی برخوردارند. مرسدس نیز از پاداش اضافی دیگری برخوردار است. طی توافق صورت گرفته مرسدس در صورت قهرمانی پیاپی (به مدت دو سال پشت سر هم) در فرمول یک از این پاداش اضافی بهره مند می شود. از آن جایی که آن ها در سال 2014 و 2015 و لذا سال های بعد آن تاکنون همواره قهرمان سازندگان فرمول یک بوده اند لذا این تبصره شامل آنان می شود.

از انتهای جدول سازندگان، تیم ویلیامز نیز از پاداشی اضافی با نام Heritage Bonus یا پاداش میراث که مقدار آن 10 میلیون دلار می باشد بهره مند می شود. اگرچه این مقدار نسبت به سایرین کمتر می باشد اما می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند چراکه ویلیامز با اینکه در انتهای جدول قرار دارد اما با این پاداش اضافی بیشتر از برخی تیم های میان رده که در جدول سازندگان بالاتر از آن قرار دارند دریافتی بیشتری دارد.

مجموع تمام پرداختی ها - نامتعادلی در توزیع درآمد بین تیم های فرمول یک

مجموع تمام پرداختی ها – نامتعادلی در توزیع درآمد بین تیم های فرمول یک

در جدول زیر می توانید آمار دریافتی تیم ها به تفکیک برای فصل 2019 فرمول یک را مشاهده کنید:

تیمستون اولستون دومجمع دو ستونLSTCCBدیگر پرداختی هامجموعرده در فصل 2018
فراری3556917341-2052
مرسدس3566101-41351771
ردبول354681-36351523
مکلارن353267-33-1006
رنو 353873---734
هاس353570---705
ویلیامز351550--106010
ریسینگ پوینت352459---597
آلفارومئو352156---568
تورو روسو351752---529

*اعداد جدول به میلیون دلار می باشند.

با نگاهی به جدول بالا و مشاهده این نامتعادلی در دریافتی تیم ها، تعجبی نیست که چرا برای فصل 2021 به یک تغییر بزرگ در قوانین احتیاج داشتیم. تصور کنید که اگر تاکنون تیم های میانه جدول نیز همان بودجه تیم های بزرگ را دارا بودند  یا همه از یک بودجه یکسان همانند آنچه که برای 2021 داریم برخوردار بودند، فرمول یک چقدر می توانست رقابتی تر باشد. به شخصه امیدوارم که برای 2021 تغییرات در بخش مالی کارساز بوده و پس از سال ها فرمول یکی پر از رقابت و هیجان را داشته باشیم.

27 دیدگاه

 1. payam

  5

  0

  میدونم ربطی نداره ولی برای بار صدم فیلم سنارو دارم میبینم با موزیک عالیش چه حس عجیبیه تکرار نشدنیه چون خیلی آدم دورو برم نیست فرمول یکی باشه باشما به اشتراک گذاشتم

  • HamidFTN

   4

   0

   نه مشکل همچنان هست
   مگر مرورگر رو روی حالت رایانه بگذاریم و زوم کنیم تا مشکل حل بشه

   —–
   بله تو برخی گوشی ها هست و بخاطر جدول این پسته، اگه ممکنه به حالت افقی نگه دارید گوشی رو تا حل بشه.

  • ALEX-ALBON

   5

   5

   الان این چه ربطی به مقاله داشت؟
   مرسدس خوبه-مرسدس خفنه-اصلا موشکه
   اونا هرسال قهرمان سازندگان و رانندگان هستن-ولی فراری تمام این سالها28 میلیون دلار بیشتر از مرسدسی که هرسال قهرمانه دریافت کرده..
   حالا این مرسدس اگه قوانین عوض نمیشد سالها باید تلاش میکرد تا دریافتیش ونزدیک کنه به فراری و همه میدونیم که چیزی که اهمیت داره دریافتیه-ودرنهایت بازم دریافتیش کمتر از این فراری(به قول شما) دارای حق وتو و ضعیف -خواهد بود.:)))

  • Kamran

   11

   1

   بنده بدون تعصب عرض میکنم خدمتتون.همین مرسدس فردا هیئت مدیره کارخانه یه جلسه میزاره و ترجیح میده که در رقابت های فرمول یک شرکت نکنه.کما اینکه تا همین جاش هم بارها صحبتش و احتمال کنارگیریش پیش اومده. یک سال بعد اصلا کسی یادش نمیمونه که روزی روزگاری یه همچین تیمی هم بوده.از این دست در تاریخ فرمول یک بسیار داشتیم.اما هر کی میخواد حرفی از فرمول یک بزنه میگه فراری.فراری تاریخ فرمول یک.و تا ابد هم خواهد بود.تاریخ فرمول یک با فراری رقم خورده.مرسدس عالی.فوق العاده است.من که بخدا اگه یه کاره ایی تو فرمول یک بودم و اختیارش رو داشتم علاوه بر جایزه سازندگان یه جایزه دیگه هم به مرسدس میدادم و اونهم جایزه بهترین مدیریت تیم سال بود.در عرصه خودروسازی بی نظیر اما واقعا نمیشه به همین راحتی از کنار نام فراری در فرمول یک گذر کرد.سرمایه و تولید مرسدس کجا سرمایه و تولید فراری با 16 قهرمانی کجا؟اگر هم قهرمان نشده همیشه از رده های بالا و تیم های عالی فرمول یک بوده.

   • Abbas

    2

    1

    درود خدمت همه،منم بدون تعصب عرض میکنم خیلی طنز شده دگ،حق وتو،پول بیشتر،توافق محرمانه و …..

   • Arash

    0

    1

    پول بیشتر = چون فراری تنها تیمی هست که از سال 1950 توی رقابت های موتوراسپرت (فرمول یک) بوده هیچ سالی هم نبوده که حضور نداشته باشن
    حق وتو = ؟؟؟ 🙁
    توافق محرمانه یک سری به فصل های 2014 و 15 بزنید (پکیج های فول ریس هم که در سایت موجوده ، البته در کنار اون پکیجا قوانین فیا و مذاکرات هم توجه کنید یا توی یوتیوب سرچ بزنید براتون میاد توافق محرمانه

 2. ALEX-ALBON

  5

  1

  دراصل همین 28 ملیون دلاراضافه ای که فراری نسبت به تیم قهرمان دریافت میکنه باعث شده که این سالها تلاش زیادی برای بدست آوردن قهرمانی انجام ندن-شما از قهرمانی بدت نمیاد اما وقتی میبینی بدون اون هم دریافتیت بیشتر از تیم قهرمان هستش خود به خود انگیزت برای جنگیدن کم رنگ میشه(مدیریت فراری منظور).
  واین و در نحوه مدیریت تیم بین استراتژیست و راننده ها وپیت که یه سردگمی وبیخیالی عجیب

 3. Ali seb

  1

  4

  من یجایی خونده بودم هزینه مرسدس برای این فصل حدود 500 میلیون دلار و فراری 460 میلیون دلاره🙄
  میخواستم بدونم آیا تیم ها میتونن علاوه بر پولی که فیا بهشون میده خودشونم هزینه کنن یا نه؟

 4. Mahmood.gh

  5

  1

  چندتا نکته اول ک تیمی ک اول میشه حقش بیشتر پول بگیره و اگه قرار باشه از سال دیگه همه ی اندازه بگیرن خب واسه چی تلاش کنن چ اول باشی چ اخر باشی همون پول بگیری
  2.بنظر من اینکه قدیمیتری نباید بیشتر از تیمهای دیگه پول بگیری و ظلمه کمتر از تیم قهرمان زحمت بکشی ولی بیشترش پول بگیری
  یا چون اولین تیم قرارداد بستی پول بیشتر بگیری یا تو متن امده بود ک مرسدس هم توی بند سوم هست و بیشتر میگیره
  اگه تیمی بیشتر میخواد بگیره باید نسبت ب نتیچه ای ک میگیره پول بیشتر بگیره
  از نظر من هر سال باید پولی ک میدن نسبت ب عملکرد همون سال تیمها باشه حتی اون پول اضافه ک ب مرسدس میدن چون چند سال پشت هم قهرمان شده اشتباه نسبت ب عملکرد همون سال پول بدن

 5. Amin

  2

  2

  نظر برخی از دوستان خیلی جالبه
  تیمی که سابقه بیشتری داره باید درامد خودش رو از طریق فن ها افزایش بده و تز همونجا پول بیشتری بگیره نه اینکه خود برگزار کننده بیاد
  ی پول مفت رو ب جالب ترین حالت ممکن که بیشتر از پاداش قهرمانیه بهشون بده
  مثل این میمونه که بریم لیگ انگلیس و ب تیم قدیمی که تو رده های پایینه پول بیشتری بدیم ب خاطر اینکه قدیمیه بعد ب تیم قهرمان پاداش کمتری بدیم !
  قوانین و مقررات فرمول یک جز مسخره ترین قوانین موجود تو همه مسابقات ورزشیه
  همین که حق وتو رو برای یک تیم خاص در نظر گرفتن نشون میده که چقدر مافیا بازیه
  تو دموکراسی حداقل برای دو تیم باید این حق ایجاد بشه که ….
  البته اینا روی پرده هستش
  پشت پرده رو دیگه خدا داند

  • H.farahani

   3

   0

   از قضا قدیمی ترین تیم پر طرفدارترین هم هست.این پولی که میگید از کجا میاد.مگه غیر از هواداران و بینندگان تلوبزیونی و اسپانسر.چقدرشون به خاطر فراری میان و چقدر بخاطر مثلا رنو یا ویلیامز.جالب اینه که خود مرسدس اینقدر تو کشورش هوادار نداره که گرندپری المان به صرفه باشه و جمع میشه.(حداقل هوادار فرمول یکی)
   در ضمن توقع دارید پولی که بابت حق پخش و اسپانسر بدست میاد بین منچستر یونایتد(پر هوادارترین تیم انگلیسی تو دنیا)با ارسنال یا استون یکی باشه؟
   در مورد وتو هنوز منتظر توضیح شما هستم.البته تا جایی که بنده میدونم حق وتو در برابر بقیه تیم ها نیست.در مقابل تشکیلات هستش.

   • H.farahani

    2

    0

    اگر کسی طرفدار فرمول یک باشه و نه حتی طرفدار فراری از حق وتو حمایت میکنه.اگه بدونه چیه.
    یکی بگه برنی اکلستون از کجا اومده بود که صاحب فرمول یک بود.کدوم ورزش تو دنیا صاحب شخصی داره؟فرمول یک که یه شبه فرمول یک نشده.اونی که از اول بوده و یه چیزی رو ساخته حقشه بیشتر بگیره.یا همین فرمول ای که لیشتر سهامش مال الخاندرو هست.شما توقع دارید کسی که از اول یه ورزش بوده که نه پولی توش بود و نه تبلیغات و نه هیچ سودی با یه تیم دیگه که چند ساله اومده یکی باشه.

   • Mahmood.gh

    2

    0

    فرهانی اگه قول بازهم باهام کلکل نکنی و نارحت نمیشی بگم ک با نظزت مخالفم البته با قسمت مالی بحث وگرنه تو بزرگی فراری شکی نیست
    😉

  • BAHRAM

   2

   2

   تا الان ۲۰۰۰ بار از حق وتو حرف زدی اگه فراری از این حق استفاده میکرد امثال شما تو خواب هم نمیتونستین قهرمانی مرسدس رو ببینید خیلی جالبه ۲۰۱۵ رو به این راحتی فراموش کردین بخاطر مخالفت مرسدس به فراری و رنو اجازه ندادن موتور جدید طراحی کنن و ۴۹ درصد موتور فصل ۲۰۱۴ رو بهینه کردن این یعنی تقدیم دودستی قهرمانی ها به مرسدس با این حال بازم با پیرلی زدوبند داشت
   مرسدس حق وتو نداره این همه دغل بازی دراورده حق وتو داشته باشن مسابقات رو….

   • Mahmood.gh

    1

    1

    بهرام دوست عزیز مرسدس دغل بازه اوکی حالا ن ک فراری خیلی پاک و سالمه هیچوقت تقلب نکرده دغل نکرده واسه همینه ک واسه شما عجیبه چون تا حالا ندیده بودین

   • ALEX-ALBON

    0

    1

    مرسدس با این سبک مدیریتشون اگه حق وتو داشته باشن تمام قوانین فورمول1 رو به نفع خودشون رقم میزنن واون قوانینی که به بقیه تیمها اجازه ذره ای رقابتی شدن میده رو همه رو با … یکی میکنن.
    حداقل من یک نفر که هنوز ندیدم فراری برخلاف روح جوانمردی از حق وتویی که به راحتی میتونست لااقل2تا از قهرمانیهای مرسدس ونابود کنه-استفاده کنه.
    به نظر من بزگی کردن و همینطور داشتن حق وتو.. ظرفیت میخواد که فراری اون وداره.

   • H.farahani

    0

    0

    بهرام عزیز
    2015 مرسدس کاری کرد که همه میکردن.طبق قانون میتونست جلوی توسعه موتور رو بگیره و گرفت.از اول هم قرار بر این بود.برای تغییر اون قانون باید همه موافق بودن که تیم های مرسدسی مخالفت کردن و نشد.کار فرا قانونی نبود.

 6. Ferrari Italy

  2

  0

  اینو اطمینان داشته باشید همه این گفته ها در مورد فراری و پاداش زیاد اون در بین بزرگان و صاحبان فرمول یک هم بحث میشه ولی اون ها میدونن که پرطرفدارترین تیم و حتی گرندپری کدومه و میدونن که وجود کدام تیم باعث افزایش طرفدار و درآمد هست این پاداش از دید خودشون منطقی بنظر میاد حتی اگر بنده که مثلا طرفدار مرسدس و ویلیامز باشم و مخالف اون باشم اینکه عده ای مسخره میکنند که فراری خیلی وقته نتونسته قهرمان بشه از دید من طرفدار شاید خیلی مهم بنظر برسه اما از دید خودشون مهم اینه که تونستن با اختلاف برترین موتور پلاگین هیبریدو طراحی و بسازن و سود سرشاری از اون روی مدل استرادله ببرن و حتی آلفارومئو هم از این بی نصیب نموند کافیه قدرت موتور الفا جولیا و استلویو رو مثلا با بی ام و مقایسه کنید واقعا در این دوسال در این زمینه شاهکار کردن اینو من که اطلاعات ضعیفی دارم نمیگم کافیه برنامه های مستند خودرو راببینید فراری به چیزی که میخواست در دوران هیبرید رسید حالا باید دل طرفدارای فرمول یک رو شاد کنه

دیدگاه خود را بیان کنید