فرمول یک ایران – در قسمت اول با اوضاع و احوال تیم ها در تست های پیش فصل فرمول یک 2020 آشنا شدیم. یکی از سوالات اساسی که بعد از تست ها در ذهن طرفداران فرمول یک نقش بست این بود که مرسدس چقدر جلوتر از باقی تیم هاست یا به عبارتی چقدر سریع تر است؟ در این مقاله با بررسی دور های زمانی تیم ها و عبور دادن آن ها از صافی های مختلف، سعی می کنیم تا پاسخی هر چند حدودی برای این سوال بیابیم.

تایرها و میزان سوخت درون باک هر خودرو

یکی از مسائل اساسی که اصولا کار مقایسه میان تیم ها و تحلیل دور های ثبت شده آن ها را برای ما سخت می کند این است که ما عملا نمی دانیم در باک هر خودرو چه میزان سوخت موجود بوده است.

با 4 ترکیب تایری (از سخت ترین C2 تا نرم ترین C5) که برای تست ها در نظر گرفته شده بود تقریبا همه ما نحوه عملکرد آن ها را می دانیم. ما تاثیر تایرها بر دور زمانی ثبت شده رانندگان را کاملا درک می کنیم بدین صورت که هرچه تایر نرم تر باشد راننده از چسبندگی بالاتر و بالطبع از سرعت بالاتری برخوردار خواهد بود و این موضوع کاملا بدیهی است. مشخصا ما در بهترین دوری که هر راننده ثبت کرده اطلاعی از میزان سوخت موجود در باک خودروی آن نداریم ولی دست کم می توانیم از مدت زمانی که راننده در پیست برای ثبت آن دور (بهترین دور هر راننده) رانندگی می کرده این موضوع را حدس بزنیم.

پس درباره مرسدس باید گفت که بهترین دور این تیم، دور والتری بوتاس با زمان 1.15.7 با تایرهای C5 (که در حقیقت بهترین و سریعترین دور 6 روزه تست های است) نمی باشد بلکه 1.16.976 که توسط لوییس همیلتون در روز اول تست ها با تایرهای C5 ثبت کرد و حداقل به اندازه 12 دور سوخت در باک خودروی خود داشت، می باشد. (لوییس برای ثبت آن زمان 12 دور در پیست رانندگی کرد).

حال دور لوییس همیلتون را اینگونه فرض کنیم. (با توجه به اختلاف زمانی تایرها که توسط پیرلی اعلام شده) اگر دور لوییس همیلتون را به تایر C5 ببریم، 1.16.976 او به 1.16.0 تبدیل می شود. در صورتی که سوخت او را هم کمتر از این در نظر بگیریم می توان گفت حدودا زمان او به 1.15.5 تقلیل پیدا می کند در حالی که در بهترین شرایط پتانسیل بیشتر از این دارد. تا اینجا چیزی که می دانیم این است که حداقل به اندازه 12 دور سوخت درون باک بوده پس اگر باک را تقریبا خالی و تایرها را C5 فرض کنیم خودروی مرسدس پتانسیل ثبت زمان بهتر را نیز داشته است.

در صورتی که همچین متودی را برای تمام تیم ها و بهترین زمانشان اجرا کنیم به نتیجه زیر می رسیم:

مرسدس1.15.5
ردبول1.16.0
ریسینگ پوینت1.16.1
فراری1.16.3
مکلارن 1.16.3
رنو1.16.3
آلفاتائوری1.16.8
آلفارومئو1.16.8
ویلیامز1.16.8
هاس1.17.0

نکته قابل ذکر این است که به زمان های نوشته شده در جدول بالا نباید خیلی اتکا کنیم چرا که ما فعلا فقط دو مورد (تایرها و میزان سوخت) را از میان موارد موثر بر زمان های ثبت شده تیم ها در نظر گرفته ایم و این ها صرفا فقط زمان هایی هستند که ما معتقدیم هر خودرو بر اساس آن چه که در این 6 روز نشان داد قابلیت رسیدن به آن در شرایط ایده آل را داراست. نکته بعدی این که تمام تیم ها هنگام ثبت سریع ترین زمان سوخت یکسانی در باک خود نخواهند داشت و عوامل بسیار دیگری نیز نظیر مهارت راننده بر ثبت یک دور زمانی خوب تاثیر گذار می باشد.

لوییس همیلتون - تست های پیش فصل 2020

لوییس همیلتون – تست های پیش فصل 2020

به عنوان مثال فراری یکی از تیم هایی بود که در تست ها بیشتر سعی کرد تا خودرو را بهتر درک کرده و علاوه بر حل مشکلات آن، داده های دریافتی از خودرو در پیست را با داده های شبیه سازی مرتبط سازد (اصطلاحا به این اقدام (مقایسه داده های خودرو در پیست و شبیه سازی) Correlation گفته می شود). این تیم به طور خاص دنبال این بود تا دیگران درست همانند فصل گذشته تصور غلطی از آن نداشته باشند.

همان طور که می دانید فراری در هفته اول تست های سال گذشته سریع ترین تیم بود و این که یکی از مشکلات اساسی بسیاری از تیم ها در آن مقطع، عدم توانایی آن ها در رساندن تایرها به دمای عملیاتی بود. دلیل اصلی سرعت کاذب فراری در هفته اول و موفق بودن این تیم در رساندن تایرها به دمای عملکردیشان در حقیقت کم فرمانی خودروی این تیم در پیچ ها بود که از طریق فرسایش دمای تایرهای جلو را افزایش می داد و در حالی که بسیاری از تیم ها نظیر مرسدس نمی توانستند در شرایطی که پیست خنک بود کاری از پیش ببرند، فراری سریع ترین زمان ها را ثبت می کرد. بنابراین با در نظر گرفتن این مورد که خودروی امسال فراری بر خلاف فصل گذشته در پیچ ها سریع تر مستقیمی ها می باشد به نظر می رسد که آن ها امسال  زمان های ثبت شده را دقیق تر موشکافی و بررسی می کردند.

به طور مشابه در ردبول، به نظر می رسد مکس ورشتپن در روز آخر عمدا با یک ترمز گیری شدید دور سریع خود را خراب کرد. با نگاهی به جدول می بینیم که اختلاف بین سریع ترین و کند ترین دور 1.5 ثانیه می باشد و این اختلاف در زمان های اصلی حدود 1.3 ثانیه می باشد و این مورد نشان می دهد که حتی زمان های ثبت شده توسط مرسدس نیز تا حدودی واقعی نیستند.

شبیه سازی های مسابقه

گفتیم که زمان های بالا را فقط با در نظر گرفتن دو عامل بدست آوردیم پس خیلی قابل اتکا نیستند. تنها جایی که می توانیم زمان ها را با ضریب اطمینان بالاتر تقریبا واقعی بدانیم فقط در شبیه سازی های مسابقه ای می باشد. همه تیم ها این مورد را خیلی کامل اجرا نکردند. مرسدس، فراری، ردبول، ریسینگ پوینت، مکلارن و آلفاتائوری تیم هایی بودند که شبیه سازی های کاملی را انجام دادند. مقایسه تیم ها از طریق شبیه سازی مسابقه به فاکتور متغیر بودن سوخت خودرو ها کمتر بستگی دارد چرا که در آن باک خودرو ها در ابتدا برای پیمودن کل مسافت یک مسابقه پر شده و در هنگام توقف برای تعویض تایرها نیز سوخت گیری صورت نمی گیرد و از آن جایی که باک خودرو های فرمول یک یکسان بوده و به اندازه مسافت یک مسابقه ظرفیت دارند، می توان نتیجه گرفت هرگونه مقایسه بر اساس شبیه سازی های مسابقه ای تقریبا خودرو ها با سوخت یکسانی بوده اند پس این مورد تصویر واقعی تری (اما باز هم نه قطعی) از قدرت تیم ها به ما می دهد.

1مرسدس1.29.2666 دور
2فراری1.30.0234 ثانیه اختلاف با مرسدس
3ردبول1.30.0941 ثانیه اختلاف با مرسدس
4مکلارن1.30.5993 ثانیه اختلاف با مرسدس
5ریسینگ پوینت1.31.10104 ثانیه اختلاف با مرسدس
6آلفاتائوری1.31.55149 ثانیه اختلاف با مرسدس

همان طور که در جدول بالا می بینیم، فراری در شبیه سازی مسابقه نسبت به تک دور ها رقابتی تر است. گرچه هنوز در تعقیب مرسدس است اما ردبول را شکست داده و در پایان 66 دور تقریبا یک دور با تیم های بالایی میان رده ها یعنی مکلارن و ریسینگ پوینت فاصله می اندازد.

شبیه سازی های مسابقه بدون در نظر گرفتن نوبت تست ها

اگرچه گفتیم که شبیه سازی های مسابقه تصویری واضح تر از اختلاف بین تیم ها را نمایان می سازند اما این مورد هنوز به دلیل وجود برخی شرایط خاص هنوز قطعی نیست. یکی از این شرایط و در حقیقت مهم ترین آن ها این است که این شبیه سازی ها در روزها و نوبت های (صبح و بعدازظهر) متفاوت صورت گرفته است.

زمان شبیه سازی لوییس همیلتون در جدول بالا در نوبت صبح روز دوم تست ها در زمانی که پیست در بهترین شرایط قرار داشته ثبت شده است. پیست کاتولونیا بارسلونا به طور فزاینده ای حساس به گرما بوده و معمولا چسبندگی سطح پیست در صبح بهتر از بعدازظهر می باشد. بنابراین در صبح دمای پیست در شرایط بهتری قرار داشته و این مورد بر خلاف شرایط خنک تر پیست در فصل گذشته، امکان رسیدن تایرها به بهترین دمای عملکردیشان را در اختیار قرار می داد. در بعدازظهر که دمای پیست بالاتر است باعث می شود که تایرها در دمای مناسب خود قرار نگیرند و به همین دلیل زمان های ثبت شده افت می کنند.

مکس ورشپتن - تست های پیش فصل 2020

مکس ورشپتن – تست های پیش فصل 2020

پس در جدول بالا، شبیه سازی مقایسه ای تیم ها در این شرایط صورت گرفته: مرسدس در صبح در برابر فراری، ردبول، ریسینگ پوینت و مکلارن در بعد از ظهر و در روز های متفاوت. (فراری، ریسینگ پوینت و مکلارن در روز ششم، ردبول در روز سوم)

این شرایط چقدر تفاوت ایجاد می کنند؟ با مقایسه شبیه سازی والتری بوتاس در نوبت بعدازظهر همان روزی که همیلتون زمان خود را ثبت کرد می توانیم به نتایجی برسیم. بدین صورت که زمان مسابقه ای بوتاس حدود 1 ثانیه از زمان چارلز لکلرک کندتر بود (یعنی 35 ثانیه اختلاف با همیلتون در خودروی یکسان در 66 دور) اگرچه او در 12 دور پایانی شبیه سازی خود به مشکل مکانیکی در خودرو برخورد کرد که به واسطه آن حدود 9 تا 10 ثانیه زمان از دست داد. پس با تصحیح این مورد، زمان نهایی او حدودا 9 ثانیه بهتر از لکلرک بود اگرچه در این حالت باز هم 26 ثانیه با همیلتون اختلاف دارد. بنابراین تقریبا برای همه ی زمان ها می توان شرایط صبح و بعدازظهر را در نظر گرفت (حدود 0.4 ثانیه تفاوت در هر دور).

راجع به ریسینگ پوینت نکته دیگری هم وجود دارد. سرجیو پرز شبیه سازی مسابقه خود را در روز آخر در شرایطی انجام داد که به دلیل مشکلات ایجاد شده در موتور های مرسدس در روزهای اخیر همه تیم هایی که از موتور مرسدس استفاده می کردند کمی از قدرت خروجی موتور را کم کرده بودند. مودی که راننده های دارای موتور مرسدس از آن استفاده می کردند به گونه ای بود که باعث می شد آن ها حدود 0.3 ثانیه زمان از دست بدهند. بدون در نظر گرفتن این 0.3، سرجیو پرز حدود 20 ثانیه سریع تر می شد و در نهایت در جدول بالا با 9 ثانیه اختلاف بالاتر از مکلارن قرار می گیرد.

با تصحیح این شرایط، مقادیر جدول تقریبا به صورت زیر در می آیند:

1مرسدس1.29.2666 دور
2فراری1.30.029 ثانیه اختلاف با مرسدس
3ردبول1.30.0916 ثانیه اختلاف با مرسدس
4ریسینگ پوینت1.30.5057 ثانیه اختلاف با مرسدس
5مکلارن1.30.5966 ثانیه اختلاف با مرسدس
6آلفاتائوری1.31.55122 ثانیه اختلاف با مرسدس

تبدیل شبیه سازی های مسابقه ای به تک دورها

با تبدیل عملکرد نسبی خودروها در تست های مسابقه ای به سرعت آن ها در تک دور ها (به عنوان مثال سرعت فراری در شبیه سازی های مسابقه ای حدود 0.167% کندتر از مرسدس است) به جدول زیر می رسیم. 1.15.5 مرسدس به عنوان مبنا در نظر گرفته شده است:

مرسدس1.15.5
فراری1.15.6
ردبول1.15.7
ریسینگ پوینت1.16.3
مکلارن1.16.4
آلفاتائوری1.17.2

همان طور که در داده های بالا مشاهده می کنید، فراری و ردبول در شبیه سازی های مسابقه ای خودشان نسبت به تک دور های واقعی رقابتی تر هستند. در مقابل اما ریسینگ پوینت، مکلارن و آلفاتائوری کمی کندتر از زمان های ثبت شده شان در تک دورها به نظر می رسند. البته این احتمال وجود دارد که این تیم ها شبیه سازی های مسابقه ای را به خوبی انجام نداده باشند. از طرف دیگر نزدیک بودن فراری و ردبول در جدول بالا به مرسدس نیز این احتمال را پیش می آورد که ممکن است مرسدس در تک دور سوخت بیشتری در باک خودروی خود داشته است. پس اگر این مورد را نیز از صافی بگذرانیم، می توانیم به این نتیجه برسیم که خودروی مرسدس پتانسیل ثبت زمان بهتر از 1.15.5 را نیز داراست. (این مقدار را می توان در حدود 0.2 ثانیه در نظر گرفت).

سرجیو پرز - ریسینگ پوینت 2020 در تست بارسلونا

سرجیو پرز – ریسینگ پوینت 2020 در تست بارسلونا

تمامی این داده ها با عبور از صافی ها، حذف و تصحیح شرایط خاص ایجاد شده اند پس خیلی قابل اتکا و استناد نیستند. آن چه که این جداول نمایش می دهند صرفا تخمین و تبدیل عددی دور های ثبت شده با یا بدون در نظر گرفتن متغیر هاییست که همه ما با آن ها آشنایی داریم. علاوه بر این تقریبا تمامی تیم ها برای مسابقه اول در استرالیا بروز رسانی هایی را برای خودروی خودشان معرفی خواهند کرد که مطمئنا نتایج متفاوتی به دست خواهد آمد و لذا مثلا تیمی نظیر فراری مشخصا از تمام قدرت خودروی خود در تست ها استفاده نمی کرد یا بسیاری همانند هاس یا آلفارومئو بیشتر به دنبال درک، رفع ایرادات و اشکالات خودرو بودند پس برای مقایسه تیم ها باید تا اولین مسابقه فصل صبر کنیم.

15 دیدگاه

 1. Amin

  9

  3

  اگه تو ریس اختلاف فراری با مرسدس زیر دو دهم باشه؛باید بگیم لوییز تو طول فصل کار راحتی نخواهد داشت
  البته موردی ک باید بهش توجه کنیم اینه که فراری از مود های پایین استفاده کرده
  این فرضیه درمورد مرسدس هم وجود داره ولی در مورد فراری میشه با قاطعیت گفت

  • THE MINDBLOWER

   9

   0

   ببین مرسدس توی مود فقط روز اخر مشکل داشت ولی چیزی که هست اینه که همه میگن فراری داره مخفیکاری میکنه ولی چی میشه اگه مرسدس مخفیکاری کرده باشه(هفته اول و زیر 1.15 بوتاس و اینکه مرسدس دیگه نرفت طرف اونطور تایم فضاییاز یه طرف و اختلاف 0.1 ثانیه با مکس و تابر c4 هم یه طرف بنظر میاد مرسدس توی هات لپ بتونه بیاد طرفای 1.14های بالا)

 2. AM PHD

  10

  0

  اینطوری اختلاف مرسدس وفراری نزدیک 0.3 درمیاد. اول فصل اگه فراری یه آپدیت درست درمون بده میشه امیدی مث 2018 داشت (هرچند تا وقتی استراتژیستا همونن مرسدس قهرمانه)

 3. THE MINDBLOWER

  4

  0

  اقای محمدی نظرتون راجب انبوردهای تیما چیه؟؟؟ اگه شد نظرتون درمورد تیمای میانه جدول رو هم بیگن(انتونی دیویدسون گقته بود بنظرش رنو از همه جلوتره و این حرفو قبل از دور دنی ریک زده بود و تحت تاثیر اون نبوده)

  • سید حامد محمدی

   1

   0

   سلام
   توی پادکستی که در چند روز آینده منتشر میشه راجع به تیم های میانه جدول و نحوه رقابت احتمالیشون برای فصل توضیح داده شده‌. پادکست رو حتما گوش کنید
   ولی به طور خلاصه با توجه به سرعت و زمان تیم ها در شبیه سازی های مسابقه ای به نظر من ریسینگ پوینت و مکلارن رقابت نزدیکتری رو خواهند داشت و رنو با فاصله کمی این دو رو تعقیب می کنه. گرچه حتی خود استرالیا هم برای نتیجه گیری و قضاوت خیلی زود خواهد بود.

   • مشتبا

    2

    0

    ۱. ببخشید پادکست های سایت رو از کجا میشه دانلود کرد؟
    ۲. یکی از کارشناسای تلویزیون‌ میگفت احتمالا رنو کمی جلوتر از مک لارن و ریسینگ پوینت هست

 4. ESI

  5

  0

  با در نظر گرفتن تمامی فرضیه ها و با در نظر گرفتن تک دور های فراری و مرسدس که حدوداً 0/167 ثانیه هست و احتمالا فشار نیاوردن فراری در روزهای تست واحتمالا آپدیت های روز مسابقه من بشخصه به فراری امیدوارم

 5. ALEX-ALBON

  2

  1

  باتوجه به تمام المان هایی که مقاله فورمول1 اونهارو شرح داده واحتمال غریب به یقین فشارنیاوردن تیمها برای مخفیکاری-به نظ میاد ردبول امسال کمی نزدیک تره نسبت به بقیه
  اما اگر دورهایی که فراری در پیست بارسلون ثبت کرده رو همشون رو صرفا برای جمع آوری اطلاعات درنظر بگیریم_ممکنه امسال فراری به شکل غافلگیر کننده ای غیرقابل مهار ظاهربشه
  اینها البته حدس وگمانه اما با واقعیت هم فاصله ای نداره
  ولی بنده به شخصه ریسینگ ورنو رو خطر میبینم.
  این دوتیم و در خاطرتون نگهدارین.
  فراری امسال به طرز ترسناکی مرموز بودن.

 6. Sohrab

  2

  3

  به نظرم دوستان همون طوری که توی متن هم اومده این تایما اصلا قابل اتکا نیست تازه بروزرسانی هایی که تیم ها تا ملبورن میارن رو هم در نظر بگیرین
  اگه از همین الان بخواییم بگیم کدوم تیم در حده مرسدس هست باید تا q3 ملبورن و از همه مهمتر یکشنبه ملبورن صبر کرد…
  به امید
  Champion SEB for Ferrari or red horse maranello.

 7. Mehryar Salehi

  0

  0

  تعیین جایگاه تیمها مخصوصا توی تک‌ دورها، امسال سخت تر از هر سال دیگه ایی هست.
  برای مثال بر اساس گفته سرجیو پرز، تیمهایی که پاور یونیت مرسدس رو دارن توی تست هفته دوم به توصیه مرسدس با موتورهای محدود شده در عملکرد، دور میزدن…حتی تو‌شبیه سازی های qualifying.

  یا آلفا بهترین زمانش رو با کوبیکا ثبت کرد که نمیتونه نشانگر عملکرد واقعی این تیم باشه.

  یا مورد جالب میتونه آلفاتائوری باشه که تمام نتایج و بررسی تایمهای استینتهای کوتاه و بلندشون اینو میگه که جزو ۲-۳ تیم آخر هستن اما ساینز این تیم رو درکنار ریسینگ پوینت بزرگترین تهدید برای مک لارن تو جنگ برای جایگاه چهارم، قرار میده که خب معمولا راننده ها اطلاعات خیلی دقیق تری رو از طریق تیمشون درباره عملکرد رقاباشون دریافت میکنن تا هر مفسر کنار پیست.

  درکل به نطرم تنها نتایجی که میشه یکم بهشون مطمئن بود اینه که مرسدس شانس اول پیروزی تو ملبورن هست و رنو یکبار دیگه ماشینی طراحی کرده که توان رقابت با سازنده های اتومبیل دیگه (مرسدس و فراری) رو نداره.

دیدگاه خود را بیان کنید