فرمول یک ایران :  بحث ایمنی در هر ورزشی,جایگاهی خاص و پر اهمیت دارد اما در خصوص ورزش های موتوری که اتفاقات و حوادث مستقیما بر زندگی ورزشکار تاثیر میگذارند,این حساسیت پررنگ تر می شود.زیرا با یک تصمیم گیری جان ورزشکار به خطر می افتد و بالعکس با یک اقدام پیشگیرانه,خطرات ناشی از تصادفات کاهش می یابند.
فرمول یک از ابتدا تا کنون شاهد از دست دادن ستارگان خود بوده است.از فراچس سورت گرفته تا رونی پترسن,تام پرایس و آیرتون سنا تا ژولس بیانکی ولی این اتفاقات تلخ نشان میدهد فرمول یک نه تنها ورزش راننده های سریع است بلکه ورزش انسان های شجاع است که حتی حاضرند از جان خود هم بگذرند.
با همه ی این ها, زیاده روی در پرداختن به مسایل ایمنی در سال های گذشته جذابیت مسابقات فرمول یک را به خطر انداخته تا جایی که بسیاری از طرفداران پیگیر این ورزش از آن به عنوان مرگ فرمول یک یاد میکنند.

آیا ایمنی در دهه جدید کاملا رعایت شده؟

آیا به راستی این ورزش_که در دهه های هفتاد و هشتاد به عنوان یکی از خطرناک ترین ورزش های دنیا شناخته میشد_به طور کامل ایمن شده است؟ طبیعتا پاسخ منفی است.اتفاقی که سال گذشته برای ژولس بیانکی افتاد,مسوولان فدراسیون جهانی اتوموبیل رانی را به فکر استفاده از کاکپیت های بسته انداخت.طرح هایی که در صورت نهایی شدن حداکثر تا سال 2020 یا 2022 وارد مسابقات میشوند.

Untitled-1.jpgoriginal

کانسپتی ار کاکپیت ایمنی

اما به عقیده ی طرفداران و تماشاگران نه تنها ایمنی را به صورت کامل تامین نمیکند بلکه به بدنه ی اصلی این ورزش که متشکل از سرعت,هیجان و خطرپذیری است صدمه میزند.البته جدای از بحث کاکپیت های بسته,طرح آزمایشی محافظ سر امروز بر روی ماشین کیمی رایکونن اجرا شد و نیکو روزبرگ هم ابراز خرسندی کرد و خود مرد یخی هم اضافه کرد که بر خلاف عقیده ی عموم این محافظ جلوی دیدش را نگرفته است.

2016-03-03 17.08.28

رایکونن با HALO در تست بارسلونا