فرمول یک ایران – روسای فرمول یک می‌گویند که برنامه‌های دولت‌ها برای ممنوعیت فروش اتومبیل‌های هیبریدی جدید ظرف ۱۵ سال آینده به درستی کارشناسی نشده است. آن‌ها معتقدند که این ورزش، انقلابی را در فن‌آوری موتورهای سازگار با محیط زیست به وجود می‌آورد.

به عنوان بخشی از برنامه دولت‌ها برای جلوگیری از انتشار گازهای کربن‌دار، بسیاری از کشورها اقدام به ممنوعیت فروش موتور‌های بنزینی، دیزلی و هیبریدی تا چند سال آینده کرده‌اند – به عنوان مثال بریتانیا چشم انداز خود را برای سال ۲۰۳۵ تعریف کرده است.

این حرکت سوال‌هایی را برانگیخته است که فرمول یک در آینده به چه مسیری خواهد رفت.

فرمول یک از سال ۲۰۱۴ تا الآن با جزئیات موتورهای هیبریدی درگیر بوده و سعی کرده خود را با آن‌ها هماهنگ کند. حال باید ظرف چند سال آینده راجع به قوانین موتور بعد از سال ۲۰۲۵ تصمیم گیری کند.

از طرفی ممنوعیت موتورهای هیبریدی در جاده‌ها سوالی را در ذهن سازندگان موتورهای فرمول یک ایجاد می‌کند که آیا این موتورها ارزش سرمایه گذاری دارند. در این بین چهره‌های مطرح فرمول یک معتقدند در مسیر رسیدن به زمینی پاک موتورهای هیبریدی نقش کلیدی دارند.

بیشتر بخوانید؛ چگونه دنیا با فرمول یک به جای بهتری تبدیل شده است؟

راس براون

راس براون

از مدیر ورزشی فرمول یک، راس براون، درباره تبعات ممنوعیت موتورهای هیبریدی پرسیده شد. وی اینگونه پاسخ داد:

فکر نمی‌کنم بدانیم که در چه مسیری قدم می‌گذاریم. به نظر من دولت‌ها باید یک بار دیگر به کل موضوع از بالا نگاه کنند. من معتقدم مشکل تأثیرات گازهای کربن‌دار را باید در حمل و نقل شخصی حل کرد.

به نظر من انتخاب یک فناوری خاص تصمیمی کارشناسی شده نیست. برای من به عنوان یک مهندس بی معنی است. ما الآن می‌دانیم که [در فرمول یک] در چه شرایطی هستیم، می‌دانیم که به چه چیزی می‌خواهیم دست پیدا کنیم و باور داریم که بهترین راه حل این پروسه را در اختیار داریم.

با حرکت فرمول یک به سمت استفاده بیش‌تر از سوخت‌های غیر فسیلی (سوخت‌های بیو)، راس براون فرصتی را برای این ورزش می‌بیند تا بتواند راهی را برای پیشبرد توسعه سوخت پایدار (مانند نمونه تولید شده توسط جذب کربن) پیش ببرد. وی همچنین افزود:

دولت‌ها باید محکم باشند. آن‌ها باید مردم را مجبور به انجام کارهای [درست] کنند و روی نحوه انجام این کارها سرمایه گذاری کنند. اما وقتی ما راهی برای تولید سوخت پیدا کردیم، مثل وقتی که بتوانیم کربن را از اتمسفر جذب کنیم و آن را تبدیل به سوختی کنیم که بعداً از آن برق تجدید پذیر تولید کنیم، آن موقع زیرساخت در حمل نقل حرف اول را می‌زند.

مکان‌هایی مثل مرکز شهر هست که باید آلودگی را از آن دور کرد، چرا که آسیب‌های فراوانی ایجاد می‌کند. پس روش‌هایی مثل استفاده از هیدروژن، برق (مانند خودروهای برقی) و … وجود دارد. ولی برای من وجود زیرساخت‌هایی که تنها بتوانند از خودروهای الکتریکی پشتیبانی کنند در ۱۵ سال آینده غیر قابل تصور است.

اگر بتوانیم این تکنولوژی (سوخت پایدار) را پیاده سازی کنیم، باور داریم فرمول یک در این زمینه پیشتاز خواهد بود. اگر فیا بگوید: “بسیار خب، از الآن فقط می‌توانید از سوخت‌های پایدار یا ساخت دست بشر استفاده کنید تا اجازه شرکت در مسابقات را داشته باشید.”، مطمئن باشید که این تکنولوژی پیاده سازی خواهد شد.

چیس کری ، رئیس جدید فرمول یک

چیس کری ، مدیر عامل فرمول یک

مدیر عامل فرمول یک، چیس کری، بر این نظر است که ایده متعهد شدن به خودروهای الکتریکی به عنوان تنها راه حل نجات آینده اشتباه است. او با حمایت از راس براون گفت که تکنولوژی هیبرید می‌تواند راه حل‌هایی را برای مسائل موجود ارائه کند. وی در این باره اذعان داشت:

من متخصصان زیادی را برای بحث در مورد مسائل محیط زیست فراخواندم و فکر می‌کنم اکثر آن‌ها معتقدند که ما به مجموعه‌ای از راه حل‌ها نیاز داریم. در این مورد یک راه حل طلایی وجود ندارد.

خودروهای الکتریکی به راه حلی طلایی تبدیل شده‌اند. حال آن که به همراه آن مشکلات محیط زیست، مشکلات زیرساختی و مشکلات هزینه این خودروها مطرح می‌شوند. به نظر من آن‌ها بخشی از راه حل خواهند بود ولی تنها راه حل نیستند.

از جهات مختلف یک موتور احتراق داخلی به همراه استفاده از سوخت ساخته شده به دست بشر، روش‌های بازیابی انرژی (مانند چیزی که در موتورهای فرمول یک وجود دارد) و انواع دیگر تکنولوژی می‌تواند مهم‌ترین بخش از راه حل باشد.

به نظرم این راه حل‌ها زمانی واقعی می‌شوند که استفاده از خودروهای الکتریکی کمتر به صورت یک رویای سیاسی باشد بلکه باید سمت و سوی تجاری به خودش بگیرد. پس مجموعه‌ای از راه حل‌های مختلف در آینده مورد توجه قرار می‌گیرند و اگر به عنوان اصلی‌ترین بخش نباشند، بخش بسیار مهمی از رسیدن به اهدافی هستند که همه برای حل مشکل محیط زیست برایشان تلاش می‌کنند.

5 دیدگاه

 1. mohamad tomcat

  1

  0

  به نظرم اینکه اومدن از بیزنس و صنعتی که دارن انجامش میدن دفاع کردن کاملا عادیه چون به هر حال آدمای کمی تو دنیا پیدا میشن که بیان خودشون رو نقد کنن.
  با اینکه طرفدار اون صدای ناب موتورهای درون سوزم اما باید بگم چه بخوایم چه نخوایم دنیا برای ادامه حیات باید به سمت انرژی های پاک بره
  البته به نظرم درحق ورزش های موتوری اغراق شده چون سوختی که اونها در طول یک فصل استفاده میکنن از سوخت مصرفی یه کارخونه بزرگ در طول یکروز کمتره

 2. Wwe.f1.77

  0

  2

  شکی نیست که فرمول یک داره به سمت وکتور ها ی کاملا برقی می ره تاچند سال دیگه موتورها کامل شبیه فرمول Eمی شه بعد فرمول Eچند سال جلو هست از فرمول یک

 3. نصرت

  2

  0

  همین الانش قیمت نفت از آب کمتر شده،عمرا قول های نفتی بذارن حالا حالا ها جایگزینی واسه نفت عرضه بشه
  اعراب نابود میشن بودجه منچسترسیتی هم میشه اندازه شهرخودرو

 4. نصرت

  0

  0

  این مهندسین گاهی یادشون میره این یک ورزشه با صد سال تاریخ و پر از قربانی که عمرا همه ورزشا روهم نصف این یک رشته کشته داده باشن
  اگه قرار بود به سمت الکترونیکی شدن بره که فرمول ای پیاده نمیشد کم کم همینو به فرمول ای سوق میدادن،کلا اصالت و روح این ورزش نابود میشه وقتی مهم ترین عنصرش کلا عوض بشه.مثل این میمونه بگن در آینده دو ماراتن با اسکیت انجام میشه تا راندمان دونده بالا بره انرژی الکی صرف نکنن،کل تاریخ و تمام رکوردها به پایان میرسه و کلا یه چیز دیگه شروع میشه و هیچکی نمیتونه ادعای رگورد جدید بکنه پس محاله چنین خودکشی فیا و مهمتر کمپانی ها بکنن
  فرمول1 که مسول رفع گرفتاری های دنیا نیست،پس شمشیر بازا کشتی گیرا فوتبالیستا.. چقد هزینه میکنن واسه آیندگان

دیدگاه خود را بیان کنید