فرمول یک ایران – مدیرتیم فرمول یک ریسینگ پوینت، اوتمار سافنور می گوید که با اینکه امکان خریداری سیستم DAS از مرسدس برایشان وجود دارد ولی دوست دارد که تیم خودش یک نسخه مشابه چنین مکانیزمی را ایجاد کند.

سافنور بیان کرد که هنوز نحوه کارکرد و مزایای این سیستم را نمی داند ولی مطمئنا آن را ارزیابی می کند و اگر امکانش باشد در امسال و همینطور فصل های بعدی از این سیستم استفاده کند:

حتی برای سالی به مانند امسال، اگر این سیستم بتواند تفاوت بزرگی را ایجاد کند ما باید از آن استفاده کنیم به این خاطر که سیستمی به مشابه این سیستم می تواند به سال 2021 نیز انتقال یابد. محدودیت های فصل 2021 اگرچه که زیاد هستند ولی اصولا محدودیت های ایرودینامیکی هستند. پس ما به یک برتری ایرودینامیکی فکر نمی کنیم ولی اگر یک سیستم خلاقانه مکانیکی را پیدا کنیم(ارزش داشتن را دارد.)

البته فیا بیان کرده است که سیستم DAS تیم فرمول یک مرسدس برای فصل 2021 ممنوع شده است و برای فصل 2020 مانعی ندارد و تیم مرسدس می تواند از آن استفاده کند. با این حال همگان منتظر استرالیا هستند تا ببینند نتیجه نهایی قانونی یا غیرقانونی بودن این سیستم چه می شود. البته سافنور انتظار دارد که این سیستم برای امسال قانونی اعلام شود:

ما هنوز این سیستم را به طور کامل درک نکردیم، شاید برخی از تیم ها بگویند نه، این یک سیستم غیرقانونیست. اما با توجه به صحبت هایی که الیسون کرده در مصاحبه ای که داشته، می توان این را درک کرد که آنها (در مورد این سیستم) با فیا صحبت های زیادی را داشتند. بنابراین احساس می کنم که کمی عجیب باشد که فیا بگوید بله(قانونی است) و بعدا بگوید نه(قانونی نیست). اگرچه که این اتفاق در گذشته نیز رخ داده است. بر فرض مثال ممنوعیت استفاده گیربکس پس از مدتی(استفاده)، من مطمئنم که مثال های زیادی از این دست وجود دارد.

قانون جدیدی برای فصل بعد وجود دارد که می گوید:

تنظیم مجدد چرخهای فرمان … باید با عملکرد یکنواخت از موقعیت چرخشی یک فرمان واحد مشخص شود.

همین قانون باعث شده است که استفاده از مکانیزم DAS در فصل 2021 ممنوع شود. اما سافنور باور دارد که این مکانیزم پتانسیل های زیادی دارد که ارزش ساخت و بهره بردن از این سیستم را برایشان دوچندان می کند:

من در مورد مسائل این بین چیزی نمی دانم ولی مزایای آن کاملا واضح است. فقط مسئله این است که چقدر می توانید این کار را با (حفظ) ایمنی و سریع انجام دهید. (این مکانیزم) مزایای کمی دارد ولی تلاش عظیمی را می طلبد،احتمالا نه(توسعه نمی دهیم چنین سیستمی را) به این خاطر که منابع محدودی را داریم ولی اگر (چنین مکانیزمی) تلاش کمی را در ازای مزایای زیادی می طلبید احتمالا به سراغ آن می رفتیم.

با اینکه ریسینگ پوینت همین الان هم قسمتی از قطعات سیستم تعلیق مرسدس را استفاده می کند و امکان خرید سیستم DAS به احتمال خیلی زیاد برایشان امکانپذیر است ولی اوتمار می گوید که آنها نمی خواهند چنین سیستمی را خریداری کنند:

اگر ما تصمیم بگیریم که (از این مکانیزم) استفاده کنیم، ما خودمان این کار را انجام می دهیم.(خودمان می سازیم). ما به اطراف نگاه می کنیم و می بینیم که دیگران چه می کنند تا بتوانیم خودرویمان را بهبود بدهیم و می دانم که این کار را تیم های دیگر هم انجام می دهند. بنابراین جالب خواهد بود که بفهمیم که چه کسی سریعا می خواد از این سیستم استفاده کند. به نظر می رسید که یک چیز خلاقانه است و مطمئن هستم که همه الان می بینند که ما چقدر سریع می توانیم این سیستم را (روی خودرویمان) سوار کنیم.

24 دیدگاه

 1. Amin

  7

  2

  اینام دیگه خیلی اسکی کارن
  میشینن ببینن بقیه چیکار کردن تا ازشون تقلید کنن؛ با این اوصاف تیم آخر تو ۲۰۲۱ خواهند بود
  در مورد قوانین هم ی سوال دارم
  تنظیم مجدد چرخ ها فقط تو حالت چرخشی فرمون!قبلا ک وجود نداشت؛ایا بهش اشاره هم نشده بود؟
  چون اگه پاسخ منفی باشه؛میشه گفت مرسدس از همین خلأ استفاده کرده

 2. akbar

  17

  1

  عجب رویی دارن
  اینا اگه میتونستن به مرسدس میگفتن از این ماشینهایی که میسازین چندتا صورتی شم واسه ما بسازین.

   • Rossi

    8

    0

    چه کاری یه ماشین مرسدس بخرید رنگش کنید که تو زحمت هم نیفتید میترسم خیلی بهتون فشار بیاد 🙄🙄

   • THE MINDBLOWER

    8

    1

    دم همه دست اندرکاران سایت (حتی ابدارچی و سانسورچی محترم) درد نکنه

   • THE MINDBLOWER

    5

    1

    یا خدا چی گفتم: دمتون درد نکنه سید درس کن توروخدا

 3. MERC

  4

  0

  اینطور که من خوندم سیستم غیر قانونی اعلام نشده
  فقط یه بندی توی قوانین سال 2021 که ماه اکتبر تصویب شد, هستش که میگه عملکرد فرمان فقط باید به صورت چرخی باشه
  صحبتی از این سیستم نیست, شاید بتونن سیستم رو نگه دارن ولی به شکل دیگه ای بکارش بگیرن بجای کشیدن و هل دادن فرمون

  • mahyar

   3

   0

   ولی نگفته که تحت چه محوری . پس سال دیگه مرسدس از طریق کج کردم یک طرف فرمون در واقع داره چرخش در محور Y انجام میده و راننده ی طرف فرمون رو اگه به سمت خودش بکشه ….
   یعنی قانون نویسی توی اونجا مسخره بازیه …

   • Amin

    2

    0

    مهیار درست میگه
    فرمون که رو محور ایکس ها جابجا میشه
    مرسدس می‌تونه با حرکت فرمون رو محور ایگرگ ها دوباره کار خودشو انجام بده
    مثلا با نزدیک شدن قسمت بالای فرمون به سمت راننده همون عمل کشیدن رو انجام بدن و بالعکس

 4. AM PHD

  2

  0

  عب نداره امسال حال کنین با پولداری تون.
  ۲۰۲۱ که ویلیامز لپ میکرد پلنگ صورتی هاتون رو میفهمید DAS خریدن چقد خوب بوده :/

 5. نصرت

  1

  0

  بیخیال این شو حاج استرول این به جایی نمیرسونت
  به نظر من بگرد یک راهی پیدا کن کلا قهرمانی یک فصلو با همه پودیوماش یکجا بخر کلکو بکن خودتو مارو راحت کن برو به زندگیت برس
  مرسدسو با راننده هاش بخر پسرتم بزار شاگرد شوفر بوتاس واسش چایی بریزه
  لوییس بی اعصابه پسرتم رو مخه واسه همین گفتم بوتاس که بی وارس نشی

دیدگاه خود را بیان کنید