فرمول یک ایران – طراح و مدیر فنی ردبول، آدرین نیوی نسبت به تغییراتی که در قوانین 2021 فرمول یک ایجاد می‌شود خوش‌بین نیست و این تغییرات را خجالت‌آور می‌داند.

فصل آینده لیبرتی مدیا برای اولین بار در طول حضور خود، قوانین فرمول یک را به طرز قابل توجهی تغییر می‌دهد. قوانین مربوط به مباحث فنی و مالی تغییرات عمده‌ای را تجربه می‌کنند و هدف از این تغییرات هم افزایش توان رقابتی تیم ها و ارزان‌تر کردن این رقابت‌ها است.

قسمتی از این تغییرات شامل محدود کردن طراحان برای به کار بردن ایده های جدید در ماشینشان است. فرمول یک از همین الان سعی می‌کند از یک تیم متخصص برای پیدا کردن مشکلات قوانین 2020 استفاده کند.

کریستین هورنر و آدریان نیوی

کریستین هورنر و آدریان نیوی

تغییراتی شامل همین مورد است که موجب مخالفت آدرین نیوی با قوانین جدید شده است. نیوی که برای تیم های ویلیامز، مکلارن و ردبول ماشین های قهرمانی را طراحی کرده است، معتقد است که تغییرات قوانین 2021 خجالت آور است:

به دلایل بسیاری من به تغییرات قوانین امیدوارم چراکه فرصتی است برای یادگیری مطالب جدید. چیزی که در این مورد دوست ندارم افزایش محدودیت قوانینی است که تاثیر خوبی داشتند.

چیزی که در مورد تغییرات قوانین قبلی در سال 2009 جذاب بود این بود که محدودیت زیادی در کار نبود. اما این تغییرات جدیدی که برای 2021 در نظر گرفته شده‌اند، محدودیت زیادی ایجاد می‌کنند و فکر می‌کنم این خجالت آور است.

این تغییرات مسابقات را مشابه GP1 خواهد کرد و این چیزی نیست که فرمول یک باید باشد.

این تغییرات بدون در نظر گرفتن نظر دیگران در حال اجرا شدن است و مناسب بودن یا نبودن آنها برای رقابت با گذر زمان مشخص خواهد شد.

10 دیدگاه

 1. Arash NV

  7

  1

  فرمول یک یعنی علم پیشرفت تکنولوژی
  به نظرم قوانین 2021 نه تنها تیم ها رو نزدیک نمیکنه بلکه تیم های بالا جدول با اختلاف پیشتازی میکنن
  ولی وجود تیمهایی مثل مرسدس واقعا پیشرفت این ورزش رو چند برابر می‌کنه
  ظاهراً مرسدس توی تست ها از das استفاده کرده (من تست ها رو ندیدم) این یعنی….

 2. ....

  9

  1

  نیوی هم داره میگه تغییرات ۲۰۲۱ مسخرس
  واقعا که؛ برا جذب تماشاگر دست ب چ کارهایی ک نمیزنن
  این تغییرات ب طور واضح و روشن مغایر با روح فرمول یکه

  • THE MINDBLOWER

   9

   0

   چیزی هست که جرمی چنسال پیش توی تختگاز پیش بینی کرد و گفت اگه مدیریت فرمولا بیفته دست امریکاییها برای جذب تماشاچی اب میگیرن تو پیست یا(اون موقع اوج درگیری بین مسا و لوییس توی پیست بود) میگن لوییس و مسا بزنین همو بترکونین ولی پنالتی نمیدن.
   این ورزش نباید میفتاد دست امریکاییهایی که فقط تماشاگر و بالاتر رفتن سهامشون براشون مهمه روح ورزش که سلطه جویی با استفاده از بروزترین تکنولوژیها هست رو دارن از بین میبرن.
   این ورزش داره میشه مثل روبو کار یه دکمه بزنی و سه ساعت بشینی نگاشون کنی. من و هر بیننده دیگه ای رقابت جذاب و نزدیک رو دوس داریم ولی نه به قیمت از بین رفتن تدریجی این ورزش من فرانسه 2019 رو یه دیدن روبو کار یا جی پی 2 ترجیح میدم

   • THE MINDBLOWER

    5

    0

    به همون اندازه ای که رقابت توی جلو مهمه وجود بک مارکر ها هم مهمه من دلم میخاد یه تیمی مثل موروشیا یا کیترهام میبودن که صرفا صندلی میرسید به راننده های تازه کار و بعدش اگه خوب بودن(مثل جولز فقید) مورد توجه تیمهای بالارده (توی مثال جولز فراری) قرار بگیرن و اگه بد باشن( مثل مکس چیلتون) نتونن بمونن توی گرید نه اینکه مثل هارتلی یه فصل توی میدفیلد باشن و رقابتی رو ایجاد نکنن

   • ....

    10

    1

    از کشوری کشتی کج جز محبوب ترین ورزش هاشه نمیشه بیش از این انتظار داشت
    ب قول خودت اینا فقط ی نمایش تو خالی رو میخوان

 3. Wwe.f1.77

  2

  6

  خدایش مرد به این می گن اصلا از ظاهرش پیداست مخ فکر کنم ضریب هوش که داره 180باشه

 4. Miladangler

  1

  2

  کاری به هیچی ندارم ولی ماشینای 2021 خوشگلن?

 5. MERC

  1

  2

  فرمول1 چپ بره میگن باید میرفت راست, راست بره میگن باید میرفت چپ
  این حرفا ارزشی ندارن, چیزی که مهمه رقابت نزدیک و امکان سبقت گیری زیاده که فرمول1 با قوانین 2021 داره به همون سمت میره

  • THE MINDBLOWER

   3

   0

   مرک عزیز این راهی که فرمولا داره میره تبدیل شدن به نسکار هستش که تعداد زیادی ماشین سپر به سپر برن ولی تکنولوژی عقب میمونه(نمونش برنامه چنسال پیش تختگاز که ریچارد رفتش امریکا که یه مقایسه بین دوتا ورزش بکنه).
   ناسلامتی فرمولا تاج موتور اسپرته ولی با این روند برای نزدیک سازی گرید دارن راه اشتباه رو میرن(اینکه چنتا رو بگیری تا بقیه برسن درست نیست) و مطمئن باش که اسمای بزرگ از این ورزش میرن نه بخاطر ترس از رقابت بلکه به دلیل بزرگ نموندن اسمشون.
   الان به همون اندازه(شاید بیشتر) که قهرمانی رو به لوییس نسبت میدن به مرسدس هم میرسه ولی وقتی ماشینا نزدیک شن قهرمانی درصد بیشتریش میرسه به لوییس نقش مرسدس کمتر میشه و این چیزی نیست که فراری یا مرسدس یا مکلارن بخان.
   شما 2010 تا 2013 رو ببین محدودیت نبود ولی قوانین قابل ریس بودن و رقابت داشتیم(از جلو تا خود عقب درسته ردبول برتر بود ولی در مقاطعی مکلارن،فراری و مرسدس سرتر بودن حتی ازش) و ما میدیدم که چکو بیاد سکو بگیره ولی الان ساینز تنها تو روزی سکو میگیره که 5تا از 6تای برتر تصادف کردن.
   یادمون نره که همین استاد براون برای 2019 قول رقابت نزدیک داد(با راحتتر شدن تعقیب درحالی که رانندهها گفتن اگه بدتر نشده باشه بهتر نشده) درحالی که اخر 2018 مرسدس درسته جلوتر بود ولی ردبول قشنگ رسیده بود به فراری و فراری هم متوجه اشتباهاتش شده بود و مسلما 2019 با قوانین قبل بسیار هیجان انگیزنا تر میبود.
   ببخشید طولانی شد.

 6. Wwe.f1.77

  1

  1

  منم کار به هیچ ندارم اصلا ماشین ها خوشگل نیستن اصلا به ماشین های فرمول یک شباهت ندارن