فرمول یک ایران – تیم فرمول یک فراری از خودروی فصل 2020 فرمول یک خودش به نام فراری SF1000 رونمایی کرد. آیا این خودرو می تواند قهرمانی را پس از بیش از یک دهه ناکامی به کمپ فراری برگرداند؟  در این مقاله به مهم ترین تغییرات این خودرو می پردازیم.

فراری در فصل قبل یک نقطه قوت(پاوریونیت) و یک نقطه ضعف(ایرودینامیک) را در خودروی خودش داشت. حال تیم فراری باید امید داشته باشد که خودروی جدیدشان موتورجدیدی دارد که از تکنولوژی جدید پیستون ها و همینطور یک محفظه احتراق کاملا بازسازی شده استفاده می کند ایا می تواند برتری قدرت خودش را حفظ کند؟ مخصوصا در فصل 2020 که دو سنسور جریان سوخت طبق قوانین در خودرو ها قرار می گیرد و همه چیز تحت نظر فیا می باشد. خودروی SF90، خودرویی بود که به دلیل عدم بارگذاری کافی نیروی داون فورس روی محور جلوی خودش در طول فصل با عدم بالانس ایرودینامیکی روبرو بود و دردسرهای فراوانی را برای این تیم و رانندگانش درست کرد. در فصل 2019 در همان اولین مسابقه بود که فراری با این مشکل روبرو شد و حل این مشکل یک پروژه زمانبر بود و تا سنگاپور طول کشید که فراری با یک بروزرسانی کمی بتواند امید را به کمپ تیم خودش برگرداند. حال اگر فراری می خواهد امسال شانس و امیدی را برای فصل پیش رو داشته باشد باید از همان ابتدای فصل قدرتمند ظاهر شود.

ثبات قوانین یک مسئله امیدبخش برای فراری بود و فراری توانست بدنه تنگ تر و فشرده تری را در قسمت کوکاکولایی خودش بسازد. اما فعلا این SF1000، یک نسخه ابتدایی می باشد ممکن است تا نسخه ای که در بارسلونا تست می شود تفاوت چشمگیری را پیدا کند یا حتی بین دو هفته تست تفاوتی را به خودش ببیند یا حتی بعد از تست ها و اولین مسابقه در ملبورن باز هم این خودرو تغییر کند ولی اگر بخواهد که همینطوری به تست بارسلونا برود، چیزی که باید بگوییم این است که فراری از همان فلسفه بال جلوی سال قبل یعنی (The unloaded outboard wing) استفاده می کند که به این معنا می باشد که تمرکز روی این موضوع نمی باشد که بخواهند به طور مستقیم از انرژی جریان هوا داون فورس زیادی را تولید کنند بلکه می خواهند که جریان هوا را با نیرو و شدت بیشتری به کناره تایرهای جلو منتقل کنند.

این خودرو یک خاص بودن مهمی را برای فراری دارد و این خاص بودن هم از این جهت هست که در فصل پیش رو، تیم فرمول یک فراری، هزارمین گرندپری خودش را تجربه می کند. با در نظر داشتن ثابت بودن قوانین، SF1000 یک نسخه تکامل یافته SF90 می باشد.

بال جلو:

با اینکه متیا بینوتو بیان کرده است که تولید حداکثر میزان داون فورس هدف آن ها بوده ولی با تصاویر منتشر شده از خودروی SF1000 می توان خلاف این موضوع را در بال جلوی این خودرو دید. یک بال جلو و دماغه این خودرو تقریبا همان هایی هستند که در بروزرسانی SF90 در گرندپری سنگاپور مشاهده شده بودند. با این تفاوت که نوک دماغه برای بهینه تر شدن عملکرد ایرودینامیکی کمی افزایش یافته است.

هفت پره چرخان زیردماغه و شاسی کمی جلوتر آمده اند و شکل به مراتب پیچیده تری را نسبت به نسخه قبلی خودش دارد.

فراری SF1000

فراری SF1000 از نمای بغل

چرخها:

چرخهای فراری توسط شریک آنها O.Z مجددا بازطراحی شده و به خاطر کاهش قطر توپی مرکزی، پره های چرخ درازتری را دارد. این مسئله می تواند این امکان را برای آنها ایجاد کند که هوای بیشتری را وارد داکت ترمزشان کنند. تکنیکی که در فصل قبل توسط برخی از تیم های دیگر انجام گرفت.

بارج بورد SF1000

بارج بورد SF1000

بارج بورد:

بارج بورد فراری با دقت نظری بالا بازطراحی شده تا بتواند بیشترین جریان هوای ممکن را به سایدپاد ها و ورودی های آنها در پشت سرشان برسانند. قسمت جلویی این بارج بورد توسط سه قطعه عمودی تشکیل شده که به مراتب درازتر از نسخه سال قبل می باشد. یک بومرنگ دوقلو را می توان مشاهده کرد که یک نسخه کوچکتر آن در جلوی بارج بورد و نسخه درازتر آن در پشت بارج بورد می باشد.

سایدپاد SF1000

سایدپاد و بال عقب SF1000

سایدپاد:

فراری کاملا با الگوبرداری از ردبول دو بال را در جلو و بالای ورودی اصلی سیستم خنک کاری گذاشته است تا امکان داشتن یک سایدپاد کوچکتر و ایرودینامیکتر را فراهم کند. با این تغییر فراری توانسته است آینه هایی را بسازد که هم بتوانند به عنوان آینه انجام وظیفه کنند و هم فایده ایرودینامیکی داشته باشد، همینطور بعضی از اجزای سیستم خنک کاری در موقعیت پایین تری قرار گرفته اند که این مسئله منجر به پایین تر آمدن مرکز جرم این خودرو می شود.

بال عقب:

با توجه به طراحی جدید گیربکس و پاوریونیت و تنگ تر شدن فوق العاده محسوس قسمت کوکاکولایی بدنه، فراری ادعا کرده است که این خودرو حتی با احتساب این میزان فشرده شدن و کاهش ابعاد و اندازه گیربکس و پاوریونیت کماکان همان میزان خنک کاری SF90 را تولید می کند. طراحی قسمتی که به نام “بال T” شکل می شناسیم نیز کمی تغییر کرده است و اندپلیت بال عقب نیز کمی بهینه تر شده ولی آنچنان تغییر خاصی در بال عقب مشاهده نمی شود و انتظار می رود که در طول تست ها و در طول فصل این بال تغییرات زیادی را به خودش ببیند.

شاخ وایکینگی

شاخ وایکینگی

شاخ وایکینگی:

ایرباکس یا ورودی هوای موتور فراری هندسه ای مثلثی شکل را دارد که با توجه به ابعاد کوچکش این فرصت را به مهندسان مارانلویی داده تا بتوانند در دو طرف آن شاخ هایی را طراحی کنند که به عنوان شاخ وایکینگی معروف است. وجود این شاخ ها باعث می شود جریان هوایی بهینه تر به بال عقب خودرو برسد که می تواند دوباره این سوال را برانگیز که آیا این خودرو یک خودروی داون فورس بالاست یا درگ پایین؟ یا تلاش فراری بر این بود که یک خودرویی با راندمان بالای ایرودینامیکی تولید کند!؟

چیزی که مشخص است این می باشد که فراری قصد دارد دو خودرو را به تست بیاورد و در هفته اول تست، چسبندگی مکانیکی خودرو را بررسی کند و در هفته دوم تست تغییرات ایرودینامیکی خودش را روی خودرو قرار دهد و چسبندگی ایرودینامیکی را تست کند. بال جلو نیز به عنوان نسخه ای اولیه برای کار کردن و بهینه کردن در طول فصل انتخاب شده و مطمئنا به این شکل نخواهد ماند و تغییرات زیادی را به خودش می بیند.

یک مسئله ای هم که شخصا مشتاقم ببینم این موضوع هست که آیا فراری ها تونستند که یک راهی رو پیدا کنند تا بتونند توی شروع مسابقه بهتر باشند یا نه، چون عملا توی این مسئله خیلی ضعیف بودند توی سال 2019 و مرسدس به مراتب بهتر بود ازشون.

ویدیو تحلیل فنی خودروی فرمول یک فراری SF1000

  دانلود فایل ویدیویی

16 دیدگاه

 1. Amin

  6

  2

  موضوعی که در مورد سیاست فراری و تیم های
  دیگه مشخصه اینه که دارن تلاش میکنن با استفاده کمتر از بال جلو و بارج بوردها ب چسبندگی لازم برسن!چیزی ک برا ۲۰۲۱ حیاتی خواهد بود
  البته منظورم این نیست ک ب بال جلو و بارج اهمیت نمیدن نه اصلا؛همون طور ک همینجا هم خوندیم حداقل برا امسال هم ک شده تیم ها کلا بیخیال نشدن ک منطقی هم هست
  ولی درکل دارن وابستگی شون رو کمتر میکنن
  و در آخر مطمعنم ک ماشین فراری تو تست و ملبورن با این طراحی نخواهد بود

 2. Sohrab

  5

  1

  خب خداروشکر تا حالا آرزو هامون هپولی شد رفت هوا 😐
  فقط تنها امیدم میمونه توی تست ها که ببینیم فراری از تست تا ملبورن چه تغییراتی رو انجام میده
  ولی یک خوبی که میشه از این ماشین در نظر گرفت ممکنه این اصلا نسخه واقعی خودرو نباشه
  یا همونطور که توی پست هم ذکر شد ممکنه ماشین توی تست دوم یا حتی ریس اول تغییراتی رو به خودش ببینه
  (ممکنه استفاده کردن از ایده های فراری SF1000 رو بقیه تیم ها هم انجام بدن و فراری فعلا اون ماشین اصلیه رو توی تست ها بیارن)

 3. ARA$H

  5

  5

  اوضاع فعلا برای طرفدارای فتل رو به وخامته
  و ظاهرا از خبرا هم پیداس بدتر از ماشین ، فشار لکلرک رو هم رو فتل دارن میارن
  و انگار قراره راننده اول بعد نتایج سه چهار تا ریس مشخص بشه (ولی گویا فتل راننده دومه)

  • BAHRAM

   7

   0

   خبرها؟؟ ماهم خبرهارو دنبال میکنیم همچین چیزی ندیدیم اینکه بعد از چند مسابقه راننده اول تیم مشخص بشه که بدون شک حرکت درستیه کاریه که همه تیمها میکنن.مگر اینکه تیم تو رقابت قهرمانی نباشه یا با اختلاف زیاد سریعترین ماشین رو داشته باشن اونوقته که رقابت ازاده

 4. Wwe.f1.77

  2

  5

  به نظرم ماشین خوبی هست امسال سال آخر مرسدس شکی ندارم پایان مرسدس همیلتون رسیده شاهد فصل جدید ازپیروزی های ردبول وفراری خواهیم بود. (مکس) کبیر

 5. kakolokia

  6

  0

  من نگران اون توپی مرکزی چرخا هستم .. کوچیکترش کردن ( استرس من از حالا شروع شد)
  نیست مهارت خاصی تو باز و بست کردنش داریم کوچکترشم کردیم ..

  من نگران خود موتور هستم .. این تغییرات اساسی و کوچکتر کردن هنو تست نشده و تو تعداد دور بالا و فشار عیب و ایرادش در میاد .. امیدوارم که دیتای خوبی بدست بیارن تو تست ها ..

 6. HamidFTN

  6

  3

  یه خسته نباشید خدمت آقا سید باحالمون که وقت گذاشتی و تموم جزئیات رو داخل ویدئو توضیح دادی

  امیدوارم این ماشین بتونه قهرمانی رو برای فراری به ارمغان بیاره
  (البته اگه استراتژی درست و مشکل دوام نداشته باشن)

 7. HatefRZ

  4

  0

  فلسفه طراحی فراری تغییر چندانی نکرده و به نظره من فراری سعی کرده هوا تمیزتری رو به قسمت عقب برسونه. دوتا باله کناره ایر باکس که به نظر میرسه خط مستقیم هوا به بالای بال عقب داره. زاویه روکش موتور پشت رادیاتورها و تنگ شدن عقب ماشین و همچنین بالاتر امدن تی وینگ هم هوای تمیز تری به باله عقب میرسونه. به نظرم توی آیرودینامیک ماشین فراری سعی کرده بازدهی رو بالا ببره. یه چیزه جالبی که امسال دیدم اتصال wishbone تعلیق جلو در بالاترین نقطه قانونیه. فراری تمام تلاش کرده که چسبندگی جلو رو زیادتر کنه.

 8. ESI

  4

  1

  بزرگترین عیب sf90 در قسمت شاسی غیر منعطف و سیستم تعلیقش بود که توی پیچ های کند زمان زیادی رو از دست میداد اگر امسال پیشرفتی در این زمینه کرده باشن میشه امید داشت که ماشین رقابتی باشه

دیدگاه خود را بیان کنید