فرمول یک ایران – متیا بینوتو این موضوع را رد کرد که بزرگنمایی درباره موتور فراری، فصل آنها را خراب کرده باشد اما گفت که شک دارد که رقبا واقعا شکایتی درباره این موضوع داشته باشند، آنها فقط می خواستند به فراری فشار بیاورند.

فراری با گرفتن پنج پول پوزیشن پیاپی و سه برد در مسابقه، باعث شد تا رقبا به فدراسیون جهانی اتومبیلرانی نامه ای نوشته و درباره قانونی بودن واحد قدرت اسکودریا سوالاتی را مطرح کنند. نتیجه این حواشی، سه بخشنامه فنی مربوط به جریان سوخت در موتور بود و همچنین به تیم ها اطلاع داده شد که برای فصل 2020، یک سنسور دومی نیز باید برای چک کردن این مورد در خودروی خود نصب کنند.

برتری فراری پس از آن اتفاق پایان یافت و هوندا و بخصوص مکس ورشتپن به راحتی قرمزها را پشت سر گذاشتند. بینوتو همچنان اذعان می کند که تیمش بی گناه است:

من مطمئن نیستم که آنها در مورد آن شک داشته اند. آنها احتمالاً از این شرایط برای فشار آوردن به ما و حواس پرتی استفاده کردند.

این بخشی از بازی فرمول یک است که برای حریف نارآمی ایجاد کنند. فرمول یک فقط در برگیرنده رقابت ورزشی و فنی نیست؛ “هر چیزی که به حریف آسیب می رساند، از آن استفاده کن”.

هر کاری از دستشان بربیاید، انجام می دهند. آیا باید به این موضوع افتخار کنم؟ من فقط وقتی افتخار می کنم که پیروز می شویم.

12 دیدگاه

 1. Mohammad.gh

  3

  1

  این که آخر تو موتورشون یه چیزی غیرقانونی بود یا نه رو بجز خودشون کسی نمیدونه اما مشخصا بعد اون اتفاق فراری افت کرد که خودش شائبه هارو بیشتر میکنه

 2. Muhammad

  3

  3

  علت افت سرعت فراری تو کفی های سه تا مسابقه ی اخر افت موتوری بوده و به استهلاک موتور منجر شده دیدیم که موتور جدید نیاوردن اواخر این موتور واسه سال بعدم جواب میده فقط رو پایداریش کار کنن و 100% باید به شدت روی دانفورس کار کنن و به ماشین عالی بسازن که از هیچ جهت ناپایدار نباشه و مرسدس و ردبول ه باید همین کارو کنن و امیدوارم برای هیچ راننده ای مشکلی پیش نیاد اگه بازم مرسدس تو تعیین خط استرالیا پول بزنه میشه 7 سال پیاپی

  • Amin

   0

   2

   اصلا این طور نیست
   سرعت فراری تو مونزا رو کسی یادش نرفته
   مخصوصا تو دور مونده ب آخر ک لکلرک با لاستیک هارد کهنه بدون دی ار اس و two
   ۳۳۰ سرعت داشت و فقط ۱۰ تا از بوتاس با دی ار اس و two کمتر بود
   ژاپن و روسیه خصوصا ژاپن سرعت فراری رو تو کفی دیدیم(دفاع فتل جلو لوییز)
   فراری برا سال بعد برنامه داره و همون طور ک گفتم داره دنبال ی ستاپ خوب بین دوتا مدل شاسی(کل شاسی نه بیشتر کفی و اپن چیزایی ک راحت تر داون فورس رو بیشتر می‌کنه) خودش میگرده
   اگه همه چی تو گاراژ ردبول و گاراژ فراری خوب پیش بره
   فک کنم سال بعد بهترین و رقابتی ترین سال فرمول یک تو عصر هایبرید خواهد بود

   • Arash

    0

    0

    amin خدایی خیلی ساده به موضوعات نگاه نمیکنی ؟؟
    خب درسته یک شاسی ، سیستم تعلیق و افزایش دانفورس ماشین فراری توی هر پیستی قدرتی میکنه ولی چطوری؟
    این چطوری به همین سادگی ها که فکر کنیم نیست اگه همین طور هر مشکلی داشتن یک دو سه حل شد که دیگه …..
    همینایی که فراری مشکل داره تا بخواد حل کنه یک چند سالی با این اوضاع مارانلو طول میکشه

   • Hassan Mohebbi

    0

    0

    “سرعت فراری تو مونزا رو کسی یادش نرفته” این جمله شده مثل جمله‌های کلشیه‌ای فیلم‌های ایرانی که هی توسط این و اون تکرار میشه.
    دوست عزیز امین جان شما سرعت فراری تو مونزا یادته ولی از دست دادن ۸ دهم تو سکتور سه ابوظبی رو یادت رفته!!!
    داداش یه طرفه به قاضی نرو!!
    درست قضاوت کن!!
    چرا همش یه طرفه قضاوت می‌کنی؟
    اقا موتور فراری بیست. وقتی تو روسیه ۶ ثانیه فاصله داری یهو موتور خراب میشه اونوقت چی؟ وقتی تو امریکا همون ابتدای مسابقه سیستم تعلیقش به فنا میره اونوقت چی؟ داداش دوام مهم نیست؟ شاسی مهم نیست؟ داونفورس و ایرودینامیکی مهم نیست‌؟ فقط موتور مهمه؟ شما که ۲۰۰۷ یادته ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ یادت نیست که مرسدس موتورش از همه قدرتمندتر بود. حالا هم به خاطر اون بالانسی کی میخوان ایجاد کنن و به تبع اون داونفورس ماشینشون از قدرت موتورشون کم شده. یه ذره اگه مرسدس داونفورس رو کم کنه و درگ ماشین کم بشه ببین چی میشه اون وقت موتورش میشه مثل موتور فراری اگه بیشتر نشه.
    اقا عالم و ادم میدونن لوئیس تو مرسدس حقش قهرمانی هست چون راننده دیگه‌ای تو مرسدس بهتر از او نبوده ولی نیاز نیست شما مرسدس رو ضعیف کنی که اونو بهترین جلوه بدی. از قدیم گفتن طلا که پاکه چه منتش به خاکه. با اظهار نظرهای من و دیگری قرار نیست کسی از عرش به فرش بیاد یا برعکس.
    تا حالا از خودت پرسیدی تغییر قوانین برای رقابتی شدن و نزدیک شدن تیم‌ها واسه چیه؟ چرا هی میگن برای ایجاد رقابت؟ هی میگن نزدیکتر شدن تیم‌ها؟ واسه اینه که مرسدس یه سر و گردن که چه عرض کنم یه نیم تنه از بقیه سرتره. واسه اینه که خودشون میدونن رقابتی نیست. ۶ تا مسابقه اول فصل یک و دو کردین بعد فراری موتورش غوله. در مجموع ۸ تا یک و دو دارین راننده سطح پایین که خیلیا قبولش ندارن (من خودم جزء اونا نیستم ولی از عملکردش انتقاد دارم) با اون ماشین آخر فصل دوم میشه ۴ تا برد میاره تو ابوظبی از بیستم بدون سیفتی کار و بدون دی ار اس تا دورای ۱۷ و ۱۸ میاد چهارم میشه. اگه پیت استاپ لکلرک یک ثانیه بیشتر طول می‌کشید رو سکو هم میرفت. اونوقت شما هی بیا بگو کسی سرعت فراری تو مونزا یادش نرفته ما اگه اون رو یادمون نرفته اینها هم یادمون نمیره.
    اگه شما یه مونزا یادتونه ما فراری فن‌ها استرالیا، بحرین (دوام) اسپانیا، فرانسه، مجارستان، تعیین خط آلمان و اتریش، روسیه (دوام)، استین (دوام) و ابوظبی (سکتور سه?) یادمونه.
    امین جان، دوست عزیز یه ذره انصاف داشته باشی هم بد نیست. یه ذره، فقط یه ذره.
    شرمنده طولانی شد?

 3. amirhosein

  0

  2

  من طرفدارای فراری به خاطر داشتن بینوتو تحسین میکمنم و فکر میکنم این فقط نقشه ردبول برای از سر راه برداشتن حریفیه که دوتا رانندش خوبن .ردبول یه راننده ی واقعا خوب داره که میتونه برای اول شدن مبارزه کنه و با این کارا می خواد ،اول بیاد و جایگاه دومی رو بگیری بعد هم همین بلا رو سر مرسدس بیاره و با بازی سیاست فرمول یک رو مال خودش کنه.

 4. نصرت

  1

  1

  بینوتو عالیه
  خداییش آدمی تا این حد جدی و ریلکس تو دنیا نیست. نه موقع باخت یه ذره اخم میکنه نه موقع برد قیافش عوض میشه.همین کنترلی که رو اعصاب داره تو مدیریت تیم خیلی کمکش میکنه
  لاستیک و استراتژی و مشکل فنی ربطی به این بنده خدا نداره بیست نفر اونجا نشستن واسه این مسایل

دیدگاه خود را بیان کنید