فرمول یک ایران – راننده تازه کار فراری، چارلز لکلرک گفت که او و مکس ورشتپن در دوران کودکی با هم صحبت نمی کردند اما در حال حاضر شرایط فرق کرده و  رابطه فعلی آن ها بسیار متفاوت است.

ورشتپن در طول گرند پری اتریش از چارلز لکلرک سبقت گرفت و مانع پیروزی راننده فراری شد. سبقت مکس کمی خشن بود و موجب برخورد لاستیک های دو ماشین شد. در نتیجه این سبقت، چارلز لکرک میزان قابل توجهی از سرعتش را از دست داد.

این حرکت برای راننده فراری قابل قبول نبود اما دو هفته بعد همه چیز برعکس شد و رقابت میان او و ورشتپن دوباره جان گرفت.

از چارلز لکلرک درباره رابطه فعلی این دو راننده سوال شد:

در دوران کودکی ما حتی با هم خداحافظی هم نمی کردیم چون ما فرق بین رقابت و شخصیت افراد را تشخیص نمی دادیم. ما تازه کار بودیم.

حالا فرق این دو را می فهمیم، خوشبختانه.

اما اتریش تنها جایی نبود که چارلز لکلرک شانس پیروزی را از دست داد. او در گرند پری بحرین در جایگاه نخست قرار داشت که یکی از سیلندر های ماشین فراری از کار افتاد. او در نهایت سومین راننده ای بود که از خط پایان گذشت.

از چارلز لکلرک سوال شد که کدام یک از این رقابت ها دردناک تر بود:

در اتریش، مکس قوی تر بود و من نمی توانستم به او برسم. در بحرین، قبول چنین موضوعی کمی سخت بود اما من از سه سالگی مسابقه می دهم و فورا این گرند پری را پشت سر گذاشتم.

در این سبک از ورزش همیشه تلاش می کنید به حداکثر برسید و عادی است که گاهی اوقات چیزی خراب شود.

شما از وجود چنین ریسکی با خبر هستید وگرنه دلیلی برای بیرون آمدن از خانه وجود ندارد.

چارلز لکلرک - آذربایجان 2019

چارلز لکلرک – آذربایجان 2019

شخص چارلز لکلرک هم گاهی اوقات خودش را از امتیاز گرفتن محروم کرده و با تصادفش در تایم گیری باکو و همچنین گرند پری آلمان، برخی امتیازات را از دست داد:

من به خودم سخت می گیرم. من هم در پیست بارانی آلمان و هم در باکو تصادف کردم و این را با تمام وجود احساس کردم.

همیشه با انجام چنین اشتباهاتی این حس را دارم.

38 دیدگاه

 1. حمید رضا

  23

  3

  طرفدارهای تیم ها و یا راننده های که بزرگ شدن یا از راننده ها سن بالاتری دارند هنوز به این درک نرسیده اند.
  هر وقت می خواستید نظر درباره تیم یا راننده ای بدهید اول به همین جمله پخته چالز فکر کنید

 2. Amin

  16

  36

  مکس هیچ وقت در حد لکلرک نخواهد بود
  سبقت گرفتن و یا دفاع خشن رو همه میتونن داشته باشن همون طور ک لکلرک تو انگلیس جبران کرد اما خب همه ک مثل مکس کله خراب نیستن،قبول دارم تا ی جایی این خشونت خوبه ولی بیش از اندازه بودنش مسابقه رو ب هم میریزه

  • THE MINDBLOWER

   22

   5

   فک کنم همین مورد ما فتل فن ها سال 2017 میگفتیم و فن های همیل بر عکسشو میگفتن.
   مکس درحال حاضر آماده ترین راننده تو پیسته و صرفا باید دعا کنیم که واسه سال بعد ردبول و فراری ماشین رقابتی بدن به راننده هاشون و رقابت سه جانبه خوبی شاهد باشیم.

 3. NavasaN

  24

  2

  درگیری های توی پیست مکس و لکلرک رو واقعا دوس داشتم.چون درگیری از جنس رانندگی و موتور اسپورته.نه از جنس فشار رسانه ای و استراتژی تیمی.خدا کنه بازم ببینیم این مدل درگیری ها رو

 4. نیما

  20

  14

  تعصب شاید به بعضی ها اجازه نده ولی سطح مکس بالاتر از چارلز و در سطح لوئیز همیلتون و سب هستش و فرم امسالش از همه بهتره
  من جز دو تا استارت بد که البته با برد همراه شد اشتباهی ازش سراغ ندارم و حداکثر امتیازات ممکن گرفته

   • نیما

    8

    2

    از تو کمک گرفتم حاجی :))
    من خودم فراری و سب فن هستم میدونم اگه فقط تو کامنت یه جا بنویسم سب عالیه که در واقعیت هم هست حمایت خیلی بیشتری ازم میشه چون تو سایت مخصوصا سب پرطرفدار ترینه
    در مورد مکس هم اگه واقعا نظری داری منطقی بگو نداری هم هیچی چون واقعیت نه حرفای من تغییر میده نه تو فرم امسال مکس تمام دنیا دیدن و هرچقدر هم از اون هورنر ردبول بدم میاد ولی راست میگه امروز بهترین راننده دنیا مکسه

   • iman88

    10

    1

    نیما جان خیلی با نظراتتون حال میکنم.همیشه از رو نظراته افراد میشه پی به شخصیتشون برد نه از رویه چیزی که ادعا میکنن هستن.
    درمورد شما هم من ندیدم خلافه واقعیت درمورد راننده ای بنویسید.نظرتون درمورد چارلز دقیقا نظر خوده بنده بود.اینجور نبوده که عالی باشه اما مسابقاته خوبی داشته و پیشرفت خوبی رو داره نشون میده.نمیشه از راننده ی 20 ساله ای که ساله دومش تو ف1 رو داره تو فراری و کناره سب رانندگی میکنه انتظار معجزه داشت اونم با این وضعیته فراری.همونطور که مکسه سه فصل پیش با مکس الان خیلی فرق داره.در مورده مکس هم کاملا باهاتون موافقم در حاله حاضر بهترینه.طبیعتا پیشرفت ماشین تو نتایجی که گرفته خیلی تاثیر گذاره اما نباید فراموش کرد که زمانی که ماشین مشکلاته زیادی هم داشت مکس بهترین نتیجه رو باهاش میگرفت.در کل دمت گرم نیما جان

   • Ahmad VETTEL

    5

    0

    منم موافقم که حداقل فعلا مکس سطح بالاتری از لکلرک داره.
    هیچ علاقه ای هم به مکس ندارم و شاید اصلا ازش خوشم نیاد ولی فعلا خیلی بهتر از لکلرکه(البته مکسم سال اول و دوم خیلی برخوردای بچه گونه داشت ولی الان خیلی عاقلانه تر میرونه)
    بهرحال زمان مشخص میکنه کدوم بهترن

   • arash

    4

    0

    نیما عذرخواهی حواسم نبود کانتمو اینجا نوشتم میخواستم زیر پست دکتر بنویسم توی ی پست دیگه بنویسم اینجا نوشتم عذرخواهی

  • امید نورمحمدی

   15

   10

   صد درصد موافقم. کلاس رانندگی مکس بالاتره . مکس جوانترین برنده یک گرند پریه فکر کنم و چند ساله که میدرخشه. شخصا طرفدارش نیستم و اصلا دوستش ندارم ولی بدون تعصب بنظر من عالیه!

   • yas

    4

    1

    جوان‌ترین؟؟ رو چه حسابی؟؟؟
    عنوان جوان‌ترین دست خودمونه حاجی.
    تاریخو تحریف کردی امید خان😁😁

   • mohammad

    3

    0

    یاس این مورد رو ازمون گرفته مکس با 18 سال و 227 روز بقیه اش مال خودمونه

   • mohammad

    3

    0

    البته مکس تو17 سالگی وارد فرمول 1 شد و سب تو 20 سالگی

  • Amin

   5

   10

   اولا لکلرک هم تو سطح راننده های برتر دیگه هست!ثانیا من اشتباهات مکس رو سراغ دارم ک از دوتا بیشتره!برخورد با ساینز پنچر کردن اون و خراب کردن مسابقه ساینز!تمرین کانادا و خراب شدن ماشین!برخورد با بوتاس داخل پیت لین و پنج ثانیه پنالتی و خراب کردن مسابقه بوتاس!
   دوتا استارت بد ک نه بلکه فوق العاده بد ک تا رده هفتم رفت و با قدرت موتور تونست بیاد پس بگیره!البته باید قبول کرد تو یکسال گذشته خیلی بهتر شده و خوب کار کرده اما اون طوریام ک شما میگی نیست!در مقایسه با لوئیز هم باید بگم ک ب جز مسابقه اتریش و مسابقه آلمان و استارت نسبتا بد استرالیا لوئیز اشتباه خاص دیگه ای نداشته!پس این پسر هنوز در حد لوئیز نیست

   • THE MINDBLOWER

    8

    2

    نظر یک لوییس فن: چرا می‌گید قهرمانی‌های همیلتون به ماشینش ربط داره؟؟؟ لوییس ماشین رو هول میده و ماشین نقشی تو قهرمانی نداره.
    همون فن:”رفت و با قدرت موتور تونست بیاد پس بگیره!”
    پایانش هم بازه واسه خودتون هرچی خاستید برداشت کنید.

   • Amin

    2

    8

    د میندبلاور:
    یادم نمیاد لوئیز از اول رفته باشه هفتم و دوباره بدون سیفتی کار و تو جریان عادی مسابقه اول شده باشه!
    اگه تو یادته بگو منم بدونم؟؟؟؟
    فقط یادت باشه منظور اول شدنه نه اینکه از آخر بیاد دوم!
    راستی شما همونی نیستی که بعد از آلمان پارسال می گفتی تو دلت افتاده ک مثل ۲۰۱۲
    فتل ۴۰ امتیاز رو جبران میکنه و قهرمان میشه؟؟؟

   • نیما

    8

    1

    جای بحث نیست که فرم لوئیس هم فوق العادست ولی چند تا تایم گیری مثل باکو و اسپانیا و یک مسابقه بد در اتریش و یک مسابقه واقعا بد در آلمان داشت که شانس اورد از مسابقه خارج نشد داره
    برد مکس تو اتریش و آلمان در شرایط خاص بدست اومد که بهش کمک کرد ولی خودشم مخصوصا تو اتریش فوق العاده بود
    حادثه بحرین که حادثه مسابقه بود و موناکو هم تقصیر تیم بود نه مکس
    اگه مقایسه کنین میبینی که مکس بهتر از لوئیسم بوده تا نیم فصل

   • iman88

    7

    1

    داستانه استارتایه بد ردبول بیشتر نقص فنی بوده.تو المان که جفته ردبولها باهم مشکله استارت داشتن.و تیم هم اعلام کرد که دارن این مشکلو برطرف میکنن.برخوردش باساینز هم باعث نشد مسابقه خودش خراب بشه(وقتی میگن اشتباه تاثیر گذار منظور تاثیری نیست که رو حریف میذاره)در ضمن کاملا یه برخورد مسابقه ای بود.درمورد برخوردش با بوتاس هم مثل اتفاقی که برایه چارلز تو پیت لین افتاد مقصر کاملا تیم و شخصی بود که فرمانه حرکت رو به مکس نشون داد.
    در مورد اتریش هم اگر یکی از طرفدارایه لوییس بیاد همچین حرفی بزنه: “تا رده هفتم رفت و با قدرت موتور تونست بیاد پس بگیره!”در واقع داره ارزشه تمامه بردهایه لوییس رو (که پیچه اول رو گرفته و تا اخر مسابقه با نفر اوله تیمه دوم بیش از 30 40 ثانیه فاصله انداخته)بی ارزش میکنه.در واقع داره تمامه مسابقاتی که مرسدس با اختلاف ماشینه برتر رو داشته و لوییس اونارو برده رو در حده برد مکس تو اتریش کوچیک و بی ارزش توصیف میکنه.(البته من همچین نظری در مورده لوییس ندارم)

   • iman88

    7

    1

    یه نکته دیگه در مورد استارتهایه مکس.نمیشه گفت طرف اشتباه تاثیر گذار داشته وقتی نه تنها اشتباهش رو جبران کرده بلکه مسابقه رو هم با وجوده سختتر شدن کار،برده و بهترین نتیجه ممکن رو برایه تیمش گرفته.

   • THE MINDBLOWER

    4

    3

    چرا هستم و مطمئنم اگه سب جای فراری تو ردبول میبود قطعا تا بزریل حداقل رقابت رو کش میداد(هر چند اون هیولای مرسدس سخت بود شکست دادنش)

 5. امید نورمحمدی

  10

  16

  موناکو چی شد؟ اون حساب نیست؟!
  مقایسه مکس و لکرک بزرگترین جفا در حق مکسه. من طرفدار مکس نیستم ولی از واقعیتهای عینی نمیشه فرار کرد. مکس خیلی راننده بهتریه و یواش یواش برای قهرمانیهای متوالی آماده شده . لکرک با شانس و اقبال و مدیریت فراری تونست صندلی بگیره و صندلی فراری فعلا براش زیادی بزرگه!!!

  • arash

   9

   5

   پسرفت های فراری باعث شده ردبول جلو بزننه
   پیشرفت فوق العاده هوندا و ردبول باعث شده ردبول جلو بزننه
   پسرفت فراری باعث شده مکس رقابته بیشتری با مرسدس داشته باشه
   ماشین فراری ، استراتژیست های فراری ، گاراژ فراری ، مدیریت فراری باعث شده سب کلا از گردونه رقابت قهرمانی خارجش کنن ولی نشون داد به بینوتو اونو که نیاز به تغییر داره سب نیست بینوتو هست اونم با ماشینی که با سبک رانندگی سب فرق میکنه
   حالا چارلز اولین حضورش توی ی تیم بزرگ هست ولی اون تیم که فراری باشه پسرفت کرده تا اگه رقابتی هم هست بیشتر بین ردبول و مرسدس باشه یا کلا رقابتی با مرسدس هست با ردبول باشه تا مکس بیشتر مورد توجه قرار بگیره
   ولی چجوری شما فهمیدی این صندلی برای چارلز بزرگ هست با تمامه طرفداریم از فراری و البته سب و چارلز طرفدارش هستم ولی خب ………….
   اینو یادت باشه برای مکس
   پیت استاپ های زیر 2.5 ثانیه میزنن 1.9 این رو داره؟
   استراژیست های عالی فراری اینو داره ؟
   و مهمتر از همه ماشینش عالی <<< اینو فراری داره ؟
   به نظرت این سه تا رو اگه مکس هم نداشت بازم بهتر بود
   پس عزیز یکم منصفانه تر قضاوت کن

   • امید نورمحمدی

    2

    7

    آرش گرامی. کسانی که منو میشناسن میدونن که من فتل فن هستم و اتفاقا از مکس خوشم نمیاد. درباره پیت استاپها من بارها گفتم که میانگین پیتهای سب در دو فصل اخیر از 3 ثانیه بیشتره . توی همین فصل حداقل 3 تا مسابقه بوده که ماشین سب به q3 نرسیده. من اصلا مکسو با سب مقایسه نمیکنم .
    ولی آبا میتونم مکس و لکلرکو مقایسه کنم؟ اتفاقهایی که برای سب افتاده برای لکلرک نیوفتاده. من معتقدم توی بحرین فشار زیادی که لکلرک آورد ماشینو خراب کرد.
    کلا توی این فصل راننده اول فراری لکلرکه و اینه که موجب این افتضاح برای فراری شده. منصفانه اینه که اتفاقاتی که برای سب افتاده با لکلرک مقایسه بشه و فاصله امتیازیشونم قیاس کنیم تا ببینیم مدیریت فراری اشتباها تخم مرغهاشو توی سبد کدوم راننده اش چیده!
    بین مکس و لکلرک من بدون تردید به مکس رای میدم. بین همه راننده های تاریخ فرمول 1 من به سب رای میدم ولی انصاف نیست تواناییهای دیگرانو کتمان کنیم…

  • siamak

   7

   2

   والله ما که از بزرگ بودن صندلی فراری واسه چارلز چیزی ندیدیم . اتفاقآ هرموقع میخاد سوار ماشین بشه بزور خودشو تو صندلی جا میکنه !!…
   شانس و اقبال هم بیشتر سراغ کسی میآد که لیاقتشو داشته باشه . انتخاب فراری شانسی و لپی نبوده .

   • محمد

    3

    3

    ” من معتقدم توی بحرین فشار زیادی که لکلرک آورد ماشینو خراب کرد.
    کلا توی این فصل راننده اول فراری لکلرکه و اینه که موجب این افتضاح برای فراری شده. منصفانه اینه که اتفاقاتی که برای سب افتاده با لکلرک مقایسه بشه و فاصله امتیازیشونم قیاس کنیم تا ببینیم مدیریت فراری اشتباها تخم مرغهاشو توی سبد کدوم راننده اش چیده!
    بین مکس و لکلرک من بدون تردید به مکس رای میدم. بین همه راننده های تاریخ فرمول 1 من به سب رای میدم ولی انصاف نیست تواناییهای دیگرانو کتمان کنیم…”
    آقای نورمحمدی! خدایی با تعصب کمتر هم میشه نظر داد. لکرک تو بحرین به موتور فشار زیادی اورد که باعث شد توربوش رو از دست بده؟ بهترین راننده تاریخ سبه؟ میشه با استدلال و با دلایل فنی دو تا سوالمو جواب بدید؟

   • miladleclerc16

    0

    0

    چیزی که از ابتدای فصل تا حالا دارم میبینم این بوده که لکلرک داره بیشتر به دو تا قهرمان فشار میاره تا مکس . تو اتریشم اگه مثله مونزا دفاع میکرد عمرا” مکس رد میشد البته لاستیکا ها هم بی تاثیر نبودن.

 6. iman

  14

  6

  لکلرک راننده با استعدادیه که میتونه آینده روشنی داشته باشه ولی بدون رودر وایسی مکس با هیچکس قابل مقایسه نیست و مهارتش بینظیره

 7. F1 lover

  9

  4

  وقتی دنی ریک (که راننده خیلی خوبی هم هست) پارسال کم آورد و نموند تو ردبول ، تو آخرین ریس فصل قبل (ابوظبی) وقتی از مکس در مورد رفتن دنی به رنو پرسیدن گفت وقتی فصل بعد لپش کردم براش دست تکون میدم ، هدفم اینه…

  • Amin

   6

   9

   ببین پسر هر کاری هم کنی نمیتونی ثابت کنی ک مکس از دنی بهتر بود ب خصوص پارسال اگه دی ان اف های دنی و بی انگیزگی بعد از اعلام پیوستنش ب رنو نبود مطمئن باش باز هم مثل نیم فصل اول مکس رو شکست میداد!
   یادمون نرفته دنی با همون ماشین و با موتور رنو اونم دوبار تونسته بود پول بگیره اما مکس با موتور رنو نتونس!!!!
   ب علاوه لپ شدن ی راننده تو ماشین ضعیف تر هیچ وقت نشانه برتر بودن راننده ای ک لپ کرده نیست چرا که آلونسو تو سال های آخرش حتی توسط بوتاس لپ شده بود اما آیا بوتاس از آلونسو بهتره؟؟؟

   • yas

    3

    2

    نمیشه تجربه ریکی و مکس رو با هم مقابسه کرد. مکس امسال باتجربه‌تر و پخته‌تر شده؛ تصمیمات عاقلانه‌ای هم میگیره. پارسال هم اگه خودشو به این و اون نمی‌زد، و مسابقه خودش و دیگران مخصوصا سب رو خراب نمی‌کرد، می‌تونست امتیازات زیادی بگیره
    خودم همیشه از ریکیاردو خوشم میاد و اونو به مکس ترجیح میدم ولی با این سبک مکس، امسال ریکی رو شکست می‌داد. هر راننده‌ای دوران اوجی داره که مکس فعلا بهش رسیده. تیم هم تو این راه بهش کمک بسیار زیادی کرده که البته این کمک‌ها پارسال برای دنی ریک نبوده. اینو قبول دارم

   • F1 lover

    2

    0

    ببین دوست عزیز من خودم هم با مقایسه راننده ها موافق نیستم ، (حتی دوتا هم تیمی) ، و مثل خیلی ها هم باور ندارم اختلاف مکس و گسلی تو همین فصل اینقدری که الان تو جدول میبینیم هست،اعتقاد من اینه که از این بیست راننده ده دوازده تاشون اختلاف آن چنان زیادی از نظر فنی با هم ندارن ، (و بعضی از همین راننده ها استعداد ذاتی شون میچربه به بقیه مثالشم همین دنی هستش که به نظرم از این نظر از با استعداد ترین های فرمول یکه) ، ولی فرمول یک به یه چیز دیگه ای بجز استعداد ناب برای قهرمان جهان شدن نیاز داره ، به ثبات روانی ، وبه کسی که بتونه تو شرایط سخت خودش روبازسازی کنه ، فشارهای روانی رد کنه ، خودش به تیمی که توش هست تحمیل کنه ، به راننده هم تیمیش تحمیل کنه و در نهایت به تمام راننده ها وحتی مدیران فرمول یک تحمیل کنه ، تفاوت آدم های برنده با بقیه آدم ها تو تجربه هایی که تو زندگیشون بدست میارن نیست، تو تحلیلیه که از تجربه ها بدست آمده انجام میدن و بر اساس اون تصمیم میگیرن هستش
    بنظر من دنی تصمیم اشتباهی درمورد خروج از ردبول گرفت ، و برخلاف خیلی ها که میگن بخاطر پول رفته رنو بنظر من اینطور نیست ، برای تمام این راننده ها قهرمان شدن از پول مهم تره ، و این سایه سنگین و فشار روانی مکس بود که باعث شد دنی بره ، این جاه طلبی که من تو مکس میبینم هر روز شبیه راننده های قهرمان جهان مثل سنا ، شوماخر ، همیلتون و نیکی لودا ست ، بی رحم و فقط به قهرمان شدن فکر میکنن ، مصاحبه چند وقت پیش روزبرگ در مورد شوماخر یادمونه که میگفت به هر روشی به من فشار روانی وارد میکرد
    درمورد صحبت مکس که ازش میپرسن نظرت درمورد رفتن دنی به رنو چیه؟ و میگه فصل بعد لپش میکنم، اونجا هم مکس هم دنی میدونستن که ماشین ردبول بعد از قطع هم کاری با رنو و همکاری با هوندا قطعا فصل 2019 با اختلاف از رنو سرتره و مکس با کنایه تصمیم دنی رو زیر سوال میبره اینجا

 8. محمد

  3

  1

  چجوری دوستان با دو فصل و چند تا مسابقه قاطعانه میگن که کدوم راننده بهتره. اینکه کدوم راننده بهتره بعد از اتمام کریرشون مشخص میشه نه اینکه تو سال های اولشون قاطعانه بگیم کدوم بهتر بوده. بنظرم هر دو عالین و امیدوارم فراری بتونه ماشینه رقابتی بده برای 2021 به بعد و هر دوشون تو تیم های رقابتی باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید